Eurogevoel laat het afweten BINNENLAND 1 Strafkorting boeren straks van de baan 'Groei Schiphol stelselmatig onderschat' CDA n4mi Veiligheid is een grondrecht CPB scheidsrechter in ruzie PvdA en CDA 'Geldbalies dan maar afdwingen' van tiMÏÏEÏGIÏi Weg met die Slog Nibud: vertrouwen in munt neemt verder af Vrolijke betogers met onheilspellende boodschap Van Abbemuseum weer open Nieuw wapen tegen hardrijder bij Van Til www.cda.nl verplicht =ïrlands 1,c Sportclub Doesburg Turkse kinderen tijdens jngen en de wedstrijden jids praten. Met deze regel wil de voetbalver- het vertrek van Neder- «nderen bij de club te i Volgens voorzitter sing is ongeveer de de 120 jeugdleden van £omst. De bedoeling >egrip te kweken voor stï chtergrond, aldus En- i zoi )u! enia plantage $old n" De politie heeft giste- lt(! raag (N-H) een grote lage ontruimd. In een fen politiemannen «,nd planten en 64 lam- rerspreid over twee ïgen. Daarnaast ont- 0 e agenten dat de huur- al elektriciteit aftapte, ingst van de oogsten jschat op bijna een mil- op jaarbasis. De plan- emietigd. lot 111 ooitfc mo di itor, idi einjfi )udt enlandse Ar/t mat f ida? eerr1 noo 8' p. sartr a, ik iming in iond over - Minister Remkes >e zaken gaat ord met de procedure srmond gevolgd is bij voor een opvolger van ester Herman Kaiser, nondse raad besloot v irember, op enkelvou- dracht van de vertrou- imissie, om Henk van Beek en Donk als eni- t voor het burge- l chap in Roermond aan kaf ten: ts >jk- aifji looi hounds •1, en terriër en ?vo€ uko n - De politie in Duis- t twee Nederlanders J, die 100.000 xtc-ta- e j zich hadden. Zij wil- pillen overhandigen Duitser, die ook werd erd. De arrestatie ge- *.Ja tips van de Ameri- fm 1 Nederlandse recher- )uitse arrestant was nipfi e P°^e een hoeder, n' len naar Berlijn moest 1 De politie vermoedt ,e ederlandse tweetal aakt van een interna- ;nde met vertakkingen „li !nigde Staten, Oosten- bezi Nederland en Duits- ker anc ,5i zaterdag l8 januari 2003 utrecht/anp - Het eerste euro jaar is de Nederlanders slecht be vallen. Bijna driekwart is er vorig jaar voor zijn gevoel financieel op achteruit gegaan. Daarbij is spra ke van een zorgwekkend gebrek aan eurogevoel en een tanend vertrouwen in de Europese munt eenheid. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) onder 3357 mensen, dat gisteren is ge presenteerd. Volgens het voor lichtingsinstituut vindt vrijwel iedereen (99 procent) dat de prijzen zijn gestegen. De meeste mensen wijten dat aan de euro. De ondervraagden vinden voor al de dagelijkse boodschappen, gemeentelijke heffingen, kleding en de horeca duurder gewor den. Bijna de helft heeft vorig jaar het meeste bezuinigd op nieuwe kleding en luxe goede ren. Ruim de helft van de huis houdens, zowel beneden- als bovenmodale inkomens, deed ook zijn boodschappen in ande re winkels dan voorheen. Het Nibud signaleert een zorg wekkend gebrekkige omgang met euro's: slechts 13 procent van de ondervraagden vergelijkt na een jaar euro de winkelprij zen in de Europese munteen heid. Ook weten nog maar wei nigen europrijzen te noemen van gangbare producten als een brood, een pak koffie, maar dat geldt eveneens voor bijvoor beeld de waarde van de eigen woning. Bijna de helft weet bovendien niet wat zijn of haar salaris in euro's is. Dat geeft eveneens, volgens het Nibud te denken. „Kort gezegd: je moet weten wat erin komt om te weten wat je uit kunt geven." Ondanks bezuinigingen stond ook 51 procent van de huishou dens met een lager inkomen dan modaal voor het eerst, eer der of meer in het rood dan in 2001. Bij de bovenmodale inko mens was dit 41 procent. Ge middeld kon 16 procent zijn re keningen helemaal niet op tijd betalen en heeft bijna de helft geld van de spaarrekening af moeten halen. Meer dan 40 procent zegt te vre zen nooit aan de euro te zullen wennen, terwijl dit in augustus nog voor eenvijfde gold. Bijna 60 procent (vooral jongeren en mannen) wil ook af van de klei ne muntjes van 1 en 2 cent, hoe wel sommigen weer denken dat dit zal leiden tot nieuwe afron dingen en prijsverhogingen. Zes op de tien Nederlanders zeggen de gulden te missen. Vijf van de tien Nederlanders denken dat het hun dit jaar fi nancieel slechter zal vergaan dan in 2002. Het Nibud gelooft dat de pessi misten hierin wel eens gelijk kunnen krijgen. Uit eerder ge publiceerde koopkrachtplaatjes van het voorlichtingsinstituut bleek dat vooral de stijging van de ziektekosten- en de pensi oenpremies flink op het budget inhakken. dlde - Het had het ge- e blokje om moeten naar het liep uit op a. Een inwoner van »lde zag voor zijn ogen erriër door acht grey- jiverdverscheurd. „Mijn ip los en is zo op de ls afgelopen", aldus /at volgde, was afgrij- eigenaar van de acht le honden waar- ïog, maar kon zijn meer houden. Toen r. loslieten en de eige- terriër kon benaderen, zeker: die is dood. door Peet Vogels den haag - Boeren krijgen in de toekomst altijd een volledige vergoeding voor hun geruimde dieren. Het systeem van straf kortingen, waarbij wordt gekort op de vergoeding als de boer re gels bij de bestrijding van be smettelijke dierziekten heeft overtreden, verdwijnt. Dat heeft minister Veerman van land bouw gisteren besloten. De land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland heeft verheugd gereageerd op het besluit. Gedwongen ruiming van het vee is een maatregel die gebruikt wordt bij de bestrijding van be smettelijke dierziekten. Niet al leen de veestapel waar de ziekte heerst, wordt afgemaakt, maar ook alle dieren in een straal rondom het besmette bedrijf worden geruimd om versprei ding van de ziekte tegen te gaan. De strafkortingen op geruimd vee waren zeer omstreden bij de boeren. Kleine, vaak administra tieve, fouten leidden tot kortin gen op de vergoeding tot hon derdduizenden euro's. Boven dien werden de kortingen opge legd door de minister van land bouw op basis van rapporten die door zijn eigen ambtenaren waren opgesteld. Een onafhan kelijke toetsing ontbrak. Aan die onduidelijke toestand maakt Veerman een einde. De strafkorting wordt uit de wet ge haald. Een boer wiens veestapel moet worden geruimd, ontvangt dus altijd de volledige vergoe ding voor zijn dieren. Als blijkt dat de veehouder fouten heeft gemaakt, volgt aangifte bij het openbaar ministerie. Welke fou ten worden vervolgd en hoe dat gaat gebeuren, wordt nog on derzocht door de minister. „Het gaat er om in hoeverre de fou ten van de boer tot gevaar voor verspreiding van de ziekte heb ben geleid", aldus een woord voerder van het ministerie. Bij LTO-Nederland is men bui tengewoon tevreden. „De ver houding tussen de overtreding en de strafkorting was volledig zoek", aldus een woordvoerder. LTO is het eens met de minister dat de rechter boetes op gaat leggen. „Dan worden dezelfde overtredingen op dezelfde ma nier bestraft. Nu tikt de strafkor ting bij grote bedrijven harder aan dan bij kleine bedrijven. ai in kaart Scht Grote gemeenten geluidsbelasting in .jtd in kaart gaan bren- e 11 bij drukke wegen, en en luchthavens licht gelden. Dat heeft tt gisteren besloten. ;ten geluidsbelasting deze gebieden wordt verplicht voor ge- met meer dan 250.000 Vanaf 2012 gaat dit eten a I n voor gemeenten "na 'dan 100.000 inwo- i erdachten tse cel een - Een bonte stoet betogers trok gister morgen luid joelend door de Hoofdstraat in het Drentse dorpje Een. De dorpelingen lieten zich niet zien, op het moment dat onderwijs bonden, leraren, ouders en scholieren door de lege straten marcheerden. De bonden hadden Een als decor voor hun protestbijeenkomst uitgekozen, als onderdeel van de landelijke actie 'Zet onderwijs op V. Leraren vinden dat het onderwijs in de huidige verkiezingsstrijd een ondergeschoven kindje is. Leerlingen en leerkrachten van de twee plaatselijke basis scholen sloten zich later bij de stoet aan. De betogers verkeerden in een uitbundige stem ming en er werd veel gelachen. Toch is de boodschap aan de politiek niet erg vrolijk. Het onderwijs schiet er op alle fronten bij in en de bonden voorspellen grote problemen als er niet snel wat verandert. „Het onderwijs heeft een soort Marshallplan nodig", vindt actielei der Gerrit Stemerding, die in het dagelijks be stuur van de Algemene Onderwijsbond (AOB) zit. „Op termijn verdwijnen mede door de vergrijzing circa 40.000 leraren en ander on derwijspersoneel. De helft kan dankzij de le rarenopleidingen worden opgevuld." Foto: GPD/Han de Graaf dsfraude ,5 ton in ije, Marokko 1/anp - Nederland heeft apen twee jaar voor 0.000 euro aan bij- ude ontdekt in Turkije ,'jko. r staatssecretaris [ciale zaken) heeft de ner gisteren laten ét in Turkije 73 fraude- 5 zijn opgespoord. Het 1 om een totaalbedrag I 600.000 euro. In Ma- fcideerden zestien men- Jeen bedrag van in to- 3 euro. In de landen l 261 zaken tegen gehouden. om Turken en Marok- p in Nederland ten on- bijstandsuitkering tndat ze in hun moe- vermogen bezitten, ze geen recht hebben kering. &o zijn minder onder- jütgevoerd dan in Tur- dat Marokko de recht- P in twijfel trok en lan- }een Nederlandse con- door Richard Mooyman den haag - De groei van Schip hol wordt stelselmatig onder schat. De luchthaven koerst af op een verdubbeling van de vliegbewegingen tot ruim 800.000 in het jaar 2015. Het aantal passagiers zal ruim ver drievoudigen tot 150 miljoen. Het nieuwe stelsel milieunor men is niet geschikt om die stormachtige groei goed te regu leren. Dat betoogde geluidsdeskundi- ge professor A. Berkhout van de TU Delft gisteren bij de presen tatie van zijn boekje over de be sluitvorming rond Schiphol. Het Schipholdossier toont volgens hem een beeld van vage belof ten, verkeerde cijfers en verbor- Lawaaiprof voorziet problemen rond geluidsgrenzen gen agenda's. Het resultaat is volgens Berkhout een ingewik keld en rammelend normenstel sel dat een slechte kopie is van het oude systeem. Berkhout kwam-onlangs in aan varing met staatssecretaris Schultz van Haegen (luchtvaart) over zijn onderzoek naar de la waaihinder rond Schiphol. Hij besloot de opdracht als onaf hankelijk geluidsdeskundige neer te leggen omdat hij zich in geperkt voelde door het ministe rie. De lawaaiprof wil onder meer dat er aanzienlijk meer dan de beoogde 35 handha- vingspunten komen voor vlieglawaai. De geluidshinder kan volgens hem alleen correct worden vast gesteld en in goede banen geleid als er extra meetposten komen in woonplaatsen op ruime af stand. In dat gebied wonen ruim een half miljoen mensen die volgens hem nu onvoldoen de worden beschermd tegen la waai. Volgens Berkhout is het geen wonder dat de burger de poli tiek niet meer vertrouwt. Het parlement heeft zich volgens hem laten inpakken door vage beloftes van bewindslieden dat de uitbreiding van Schiphol niet ten koste zou gaan van de leef omgeving. Fopspenen, zo oor deelt de prof. Zo is de groei van de luchthaven volgens hem steeds verkeerd - want veel te laag - ingeschat. „En zo inge wikkeld is het allemaal niet." Berkhout laat de moed echter niet zakken. Niet toevallig presenteert hij zijn boekje vlak voor de verkiezin gen. De oplossing ligt volgens hem in een 'informatiedemo cratie' waarbij meedenkende burgers betrouwbare en begrij pelijke informatie over Schiphol krijgen. En hij hoopt natuurlijk dat een nieuw kabinet hem als nog inhuurt om een beter stelsel op te zetten. (advertentie) l Wat moet zwaarder wegen? De rechten van de verdachte? Of het recht om geen slachtoffer te worden. De linkse partijen zijn er nog niet uit. Ook met hardere straffen hebben zij grote moeite. Wij niet. Een geloofwaardige aanpak van de criminaliteit? Stem Jan Peter Balkenende eindhoven - Koningin Beatrix heeft gistermiddag het vernieuwde Van Abbemuseum in Eindhoven en de eerste tentoonstelling 'Over wij/About we' geopend. Dankzij de nieuwbouw, een ontwerp van architect Abel Cahen, is de tentoonstellingsruimte vier keer zo groot geworden. Daardoor is het mogelijk voortaan gelijktijdig werken uit de eigen collectie en wisseltentoonstellingen te laten zien. De kosten bedroegen een slordige 29 miljoen euro. Foto: GPD/Rene Manders door Peet Vogels den haag - De lijsttrekkers van CDA en PvdA, Balkenende en Bos, gaan hun financiële me ningsverschil over de verkie zingsprogramma's voorleggen aan het Centraal Plan Bureau. Het CPB, de rekenmeester van de overheid, moet maandag antwoord geven op de vraag of PvdA en CDA in hun verkie zingsprogramma's de waarheid vertellen. Op die manier kan een einde gemaakt worden aan de welles nietes discussie over de cijfers. Het CDA verwijt de PvdA de kie zers zand in de ogen te strooien. Volgens Balkenende kan de PvdA haar verkiezingsbeloftes niet waarmaken en speelt ze voor sinterklaas. De PvdA kan de beloftes alleen betalen door het begrotingstekort flink te la ten oplopen, meent het CDA. Bos ging gisteravond in een tv- debat akkoord met de uitnodi ging van Balkenende om deze geschilpunten te laten doorreke nen. De PvdA-Iijsttrekker heeft groot vertrouwen in de uit komst. Hij stelde echter wel als voorwaarde dat ook de belofte van het CDA, dat de laagste in komens gecompenseerd wor den voor de stijgende zieken fondspremie, wordt doorgere kend. Volgens Bos trekt het CDA daar veel te weinig geld voor uit. Balkenende ging daar op zijn beurt mee akkoord. Het voorstel van Balkenende haalt voorlopig de angel uit de financiële ruzie tussen de twee partijen. WD-lijsttrekker Zalm noemde Bos al een leugenaar om zijn financiële paragraaf, Op onze internetsite meer over de verkiezingen: doe de Stem wijzer en toets uw standpunten aan de partijprogramma's. maar die kwalificatie wilde Bal kenende niet overnemen. „We moeten niet op de man gaan spelen", aldus de premier. De kans dat het CPB maandag uitsluitsel geeft, is overigens zeer gering. Beide partijen baseren zich op andere uitgangspunten, maar allebei de uitgangspunten worden door het CPB erkend. Desalniettemin zei directeur Don van het CPB dat ze welkom zijn op de koffie. utrecht/gpd - Het aantal post kantoren en agentschappen is vorig jaar geslonken met 219. Ondanks de opening van 'servi cepunten' was er in Utrecht en Gelderland per saldo een ver slechtering. De PvdA wil via een wetswijziging het open houden van geldbalies afdwingen. Om de kosten te drukken sluiten banken en de posterijen in hoog tempo kantoren. Het aantal bankfilialen nam de afgelopen drie jaar met bijna een kwart af. De komende jaren gaat de re ductie verder en moeten de klanten in veel gevallen terecht bij een geldautomaat. Ook postkantoren en agent schappen gaan nog met hon derden dicht en worden vervan gen door 'servicepunten' voor postzegels, strippenkaarten en het versturen van aangetekende brieven. soesterberg/anp - De politie korpsen van Drenthe en Bra bant testen sinds kort een nieuw wapen in de strijd tegen hardrij ders. Het gaat om de Opto- Speed, een apparaat dat in plaats van radarsignalen gebruik maakt van lichtbundels. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Soester- berg gisteren bevestigd. Het belangrijkste voordeel van de nieuwe methode is volgens de woordvoerder dat de metin gen niet worden verklikt door radardetectoren. „De radarde tector is nog steeds niet verbo den. Dat is de belangrijkste re den dat wij dit middel in willen zetten", zegt hij. Ook de verbo den lasershields kunnen niet voorkomen dat hardrijders toch op de bon gaan. Bij de post-servicepunten kan lang niet altijd meer geld wor den opgenomen, doordat de Postbank zijn activiteiten in de postkantoren uitkleedt. De Postbank, met TPG Post ei genaar van de postkantoren, heeft in november beloofd in 'het landelijk gebied' bij 400 post-servicepunten ook geld op nemen mogelijk té maken. Maar de eerste 200 daarvan moeten nog open gaan. „Zo mogelijk dit jaar, als de winkeliers willen meewerken", aldus een woord voerder van de Postbank. PvdA-Kamerlid Ferd Crone vindt het niet goed gaan. „Zelfs met 400 erbij, is er netto nog een teruggang van 200 Post bankbalies.'' Daarbij verliezen niet alleen dorpen, maar ook stadswijken hun post- en bank- voorzieningen, zegt Crone. Voor de kantoren komt vaak een geldautomaat in de plaats, waar veel ouderen en gehandicapten niet mee overweg kunnen. Uit onderzoek van de Consumen tenbond blijkt dat ruim zes pro cent van de huishoudens altijd geld aan de balie opneemt en nog eens zes procent regelma tig- De PvdA wil nu de Postbank bij wetswijziging verplichten op el ke 10.000 inwoners en binnen een straal van drie kilometer niet alleen een postbalie, maar ook een geldbalie open te hou den. Bij alle servicepunten moet gratis geld opnemen - tot 250 euro -, storten en overmaken mogelijk worden. Volgens de Postbank kosten de beloofde 400 geldbalies de bank per jaar al tussen 8 en 12 miljoen euro. Volgens Crone is dat zo weinig dat de winst daar helemaal niet onder lijdt. (advertentie) Parker Knoll vertegenwoordigt de allure in Engelse gestoffeerde meubelen. Vermaard om de grote vakkundigheid: onmiskenbaar hedendaags, maar met klassieke ingetogenheid. Ontdek op onze afdeling Eigentijds Klassiek de enorme veelzijdigheid van dit merk. Bijvoorbeeld de comforta bele Michigan. Ons adres: Openlngstljdan: Noofdefkade 1038 Ma-Oi-Wo 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9 30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten O Eigen DESIGNCENTRUM Betrokken Betrouwbaar den haag/gpd - Tweede-Kamervoorzitter F. Weis glas eist dat de Sloggi-billboards, waarop fotomo dellen in pikant ondergoed zijn afgebeeld in de Kamerbankjes, worden verwijderd. In een fax aan Sloggi-fabrikant Triumph stelt Weisglas dat opna men van de blauwe stoelen van het parlement al leen mogen worden gebruikt voor het weergeven van parlementaire en politieke gebeurtenissen. Voor de billboards van het lingeriemerk Sloggi zijn opnames van de modellen gemonteerd in een fo to van de plenaire vergaderzaal. Triumph had geen toestemming gekregen om in de Tweede Ka mer foto's te maken. Hoofd communicatie J. Jo- chemsen van de Tweede Kamer zegt dat Sloggi de werkelijkheid geweld aan doet. „Bovendien stelt de Kamer het niet op prijs dat beelden van het parlement worden gebruikt voor commerciële doeleinden." Directeur Rob Brand is niet van plan de billboards weg te halen. „Wat wij doen, is maatschappelijk volledig aanvaardbaar", zegt hij. Of Kamer-woordvoerder Weisglas zich daarbij neerlegt, kan zijn woordvoerder niet zeggen. „We beraden ons nog op stappen", laat hij weten. Eer der berispte Weisglas de NOS na een uitzending waarin ondernemers hun mening gaven over ac tuele politieke onderwerpen. „Door de montage werd de indruk gewekt dat ze in de plenaire zaal van de Kamer zaten", zegt Jochemsen. „Dat was niet in overeenstemming met de afspraken." Vol gens Jochemsen heeft de NOS de fout toegegeven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3