Ongebroken, ondanks tegenslagen I I lien nare dingen kun je heel §)ie momenten meemaken' Bij Maurice de Hond ratio het van emotie 'Ik ben geen Anneke Grönloh. Ik ga niet zielig zitten doen.' ZATERDAG 18 JANUARI 2002 ER BIJ i Of het nou de ziekte van zijn zoon is of de w dood van zijn vrouw, bij Maurice de Hond (55) wint de ratio het van de emotie. Na het fiasco met zijn bedrijf Newconomy ioj ging hij er een jaartje tussenuit. In die tijd overleden zijn ouders en keerde hij terug naar zijn oude stiel, de opiniepeilingen. 'Ik heb goede en verkeerde dingen gedaan. Maar ik heb in elk geval gelééfd'. door Dick Hofland I lllf 1111 eet je wat ik niet begrijp, echt niet begrijp? Dat wij Wl zeven miljard euro uitgeven aan een goederenspoorlijn naar Duitsland. Een technologie uit 1839 waarmee goederen vanuit het buitenland via ons land naar weer een ander buitenland worden vervoerd. Wat verdien je daar nou mee? De Betuwelijn is een investering in infrastructuur en laag waardigheid, en daar schiet je economisch niets mee op. Die lijn komt nota bene langs een snelweg waar veruit de minste files staan en er ligt ook nog een rivier naast. Het slaat helemaal nergens op. Geloof me, in 2007 zal er een parlementaire enquête komen, omdat het weggegooid geld is. Ie moet investeren in nieuwe technologie en hoogwaardigheid. Zuid-Korea heeft alle in woners een supersnelle breedbandverbin ding gegeven. Dat is infrastructuur voor de hele wereld, voor veel minder geld dan de Betuwelijn. Daardoor heb je veel minder fy sieke contacten tussen mensen nodig. Als ik nu vanuit Amsterdam voor een zakelijke af spraak de deur uit moet naar Rotterdam, ben ik toch snel drie uur reistijd kwijt. Als je een supersnelle internetverbinding hebt met tv-kwaliteit, kan ik voor diezelfde afspraak thuis blijven. Kijk, een koelkast kun je niet via internet verplaatsen, dat soort vervoer, dat soort fysieke contactverplaatsing zal blij ven bestaan. Maar er is heel veel in het eco nomische verkeer en ook wel in de privé- sfeer waarbij je geen fysiek contact nodig hebt voor hetzelfde resultaat. Ik heb het niet over prettiger; ik zeg niet dat het prettiger is om met elkaar te praten via een scherm dan lijfelijk. Ik heb het over effi ciënter. Als je de mogelijkheden hebt, kun je een afweging maken; ga ik iemand fysiek ontmoeten of via de computer? Denk niet dat iedereen dan zegt: ik ga liever ter plekke met iemand praten? Dan vergeet je dat de telefoon er ook voor heeft gezorgd dat men sen elkaar minder zijn gaan bezoeken. Ik noem niet voor niets Korea als voorbeeld, want daar komt Samsung vandaan. Dat is één van de topbedrijven in de wereld gewor den. In die sector hebben wij Philips. En dat bedrijf heeft de slag volledig gemist op de drie belangrijkste technologische ontwikke lingen: mobiele telefoon, videocamera en personal computer. Als je zo naar Philips in Nederland kijkt, als je naar de Betuwelijn kijkt, is het niet zo moeilijk te voorspellen dat het steeds slechter zal gaan met onze economie. Wij vernieuwen niet, wij investe ren niet in de goede dingen. Schiphol: ook zoiets. Schiphol heeft een financieel goed jaar achter de rug, jawel, maar het is niet veel meer dan dat mensen uit andere landen overstappen op weg naar andere landen. Dat stelt economisch niet zoveel voor als ve len zeggen. Terwijl dat enorme Schiphol wel heel vervelend is voor acht miljoen mensen uit de Randstad die er omheen wonen. Waarom hebben we Schiphol niet aangelegd waar Lelystad nu ligt? Mijn zoon werkt bij de NCRV-radio en schrijft daar al een half jaar een web-log boek. Dat lazen zo'n honderd mensen. Hij is ernstig ziek geworden. In het ziekenhuis wil de hij doorgaan en heeft dagelijks in dat log boek geschreven over zijn wel en wee. Hij had een tumor in het ruggenmerg. Hij heeft beschreven hoe hij daarmee is omgegaan, hoe het was om tijdelijk aan zijn benen ver lamd te raken, in een rolstoel te zitten. Nu lezen per dag ongeveer duizend mensen zijn dagboek en krijgt hij honderd, honderdvijftig Maurice de Hond: „Ik kon het me na het mislukken van Newconomy veroorloven om een tijd ongebonden te zijn, al is het niet echt een rustig jaar geworden, omdat mijn oudste zoon ziek is ge worden en mijn ouders zijn overleden." Foto: GPD/Harmen de Jong verdriet gehad om hun overlijden. Bij alle narigheid en verdriet die mij overkomen, houd ik ook steeds voor ogen wat mijn ou ders hebben meegemaakt en dan realiseer ik me dat ik niet zoveel te klagen heb. Ik ga dus ook niet zitten zeuren dat Newco nomy is mislukt. Het is jammer. Ik heb een denkfout gemaakt. Ik dacht dat Europa en dus ook Nederland de ontwikkelingen in de Verenigde Staten zouden volgen, maar dan een paar jaar later. Daarom dacht ik ook te kunnen starten met het bedrijf op een mo ment dat internetbedrijven in de VS al enke le jaren draaiden. Ik voorzag wel dat het na een tijdje minder zou gaan, dat de groei er uit zou raken, maar ik dacht dat het even eens een proces van jaren zou zijn. Dat het in de rest van de wereld met een vertraging zou gebeuren ten opzichte van de VS, net zoals het in de aanloop naar de top was ge gaan. Nee dus, het was in de rest van de we reld en dus ook in Nederland op hetzelfde moment als in de VS afgelopen en ook nog eens in één keer. Dat kun je niet meer op vangen. Dan zie je dat Nederland heel knap is in leedvermaak. Nee, ik zeur niet, want zo zit ik zelf ook in elkaar. Ik lach ook over anderen als ze eens worden afgezeken of te kijk gezet, dus ik vind dat je dan niet flauw moet doen als je zelf een keer het onderwerp bent. Ik ben geen Anneke Grönloh. Ik ga niet zielig zitten doen, ik duik niet onder, ik laat me niet mijn leven afnemen. Na het mislukken van Newconomy ben ik er wel een jaartje tussenuit gegaan. Ik kon het me veroorloven om een tijd ongebonden te zijn, al is het niet echt een rustig jaar geworden, omdat mijn oudste zoon ziek is geworden en mijn ou ders zijn overleden. Toch is het goed voor me geweest, ik merkte dat ik ongebroken was ondanks het vele persoonlijke verdriet en de zakelijke tegenslagen. Ik weet niet of ik ooit weer aan zo'n avon tuur als Newconomy begin. Voorlopig zit ik weer in mijn ouwe stiel, de opiniepeilingen en ik moet toegeven dat ik dat toch wel heel erg leuk vind. Ik ben een nieuwsjunk, ik houd van actualiteit en we zitten in een heel interessante politieke periode. Ook nu pro beer ik te vernieuwen. Niet alleen door elke dag te peilen, maar de afgelopen week heb ik voor een wereldprimeur gezorgd tijdens het programma 'Ben je mijn stem waard?!' op SBS. Voor het eerst kon je in beeld zien hoe de diverse lijsttrekkers tijdens hun debat werden beoordeeld door de kijkers. Ik vind niet dat die manier tot nog meer 'oneliners' en simplisme uitnodigt, maar dat politici er juist door worden gedwongen helder te zijn. Voor een opiniepeiler zijn dit mooie tijden. A Tot 1960 was elke verkiezingsuitslag tot op procent hetzelfde. Nu heb je verschuivingen van tientallen procenten. Ik weet niet of ik dit werk de rest van mijn leven blijf doen, al ligt het wel dicht bij mijn hart. Ik vind het al heel wat dat ik op mijn 55e nog net zo inten sief bezig ben, nog net zo'n vernieuwings drang heb als dertig jaar geleden. Ik had op safe kunnen gaan door bij mijn bureau In terview te blijven. Er werkten honderd men sen, we hadden een omzet van 25 miljoen per jaar en dat had ik mijn hele leven kun nen volhouden. Maar je leeft slechts één keer. Ik heb beslissingen genomen die goed zijn uitgepakt en beslissingen die later fout bleken. Ik heb geluk gehad en pech gehad. Ik heb goede en verkeerde dingen gedaan. Maar ik heb in elk geval gelééfd." reacties per dag. Er is een soort community ontstaan rond zijn genezingsproces. Zonder internet was dit onmogelijk geweest. Men sen leven mee, er komen wederzijds emoties los en dat allemaal bij elkaar is een enorme positieve energie voor zijn genezingsproces. Twee uur na zijn operatie, vorige week, lag hij op zijn buik in de verkoeverkamer zijn stuk aan mij te dicteren. De tumor is verwij derd, het ziet er volgens de artsen goed uit. Het was een soort déja vu toen ik hoorde dat hij een tumor had. Mijn eerste reactie was: Nee, niet weer! Mijn eerste vrouw is op haar tweeëndertigste overleden aan kanker. Ik was toen net 33 en mijn leven was tot dat moment gladjes verlopen. Ik wist even niet wat er gebeurde, maar reali seerde me toch al heel snel dat ik slechts twee keuzes had: de rest van mijn leven ver pesten door me te laten overspoelen door emoties en verdriet, door in zak en as te zit ten of door er zo goed en zo mooi mogelijk mee om te gaan en verder te kunnen met onze twee jonge zoons. Ik heb vrij genomen en we hebben samen de mooiste tijd uit ons leven gehad. Dat klinkt misschien raar, maar ik had het niet willen missen. Binnen nare dingen kun je hele mooie momenten meemaken. Mijn vrouw en ik hebben toen vijf maanden heel close, heel intiem met elkaar geleefd. Door die prachtige tijd samen kon ik verder. Drie, vier weken na haar dood ben ik weer gaan wer ken en ik had relatief snel ook weer een nieuwe relatie. Mijn vrienden en collega's begrepen er niets van. Ik ben een probleemoplosser. Zakelijk en privé. Dat merk ik nu met mijn zoon ook weer heel goed. Ik ben me rot geschrokken, natuurlijk, ik heb gehuild, natuurlijk. Ik heb emoties, ik ben geen machine, maar op de juiste momenten en op de juiste manier. Ik heb vrijwel meteen tegen mezelf gezegd: Hoe kan ik hier het beste mee omgaan? In paniek raken en totaal geen leven meer heb ben of rationeel blijven en kijken hoe ik mijn kennis en ervaring maximaal kan aanwen den om mijn zoon zo goed mogelijk te steu nen? Hij heeft er niets aan als ik word over spoeld door emoties, want dan kan ik nrets voor hem betekenen. Ik denk zes stappen vooruit. Uit het verleden weet ik dat zelfs als artsen negatieve prognoses geven, je samen prachtige momenten kunt hebben. Ik weet wat er van mij wordt gevraagd en ik weet dat het voor hem altijd erger is dan voor mij. Gezondheid is voor negentig procent iets dat je zelf onder controle hebt. Mijn vrouw kreeg chemotherapieën, maar zat 's ochtends om tien uur weer op haar werk. Ik heb er ontzet tend veel over gelezen en ik krijg steeds meer Bij de eerste beursnotitie van Newconomy waren de verwachtingen hooggespannen. Archieffoto: ANP/Toussaint Kluiters het gevoel dat genezen in jezelf zit. Medici en medicijnen zijn ondersteunend. Of je ge neest, ligt voor een groot deel aan jezelf, aan de manier waarmee je omgaat met je ziekte. Ik zeg niet dat je een gebroken been niet moet behandelen, maar wel dat het na de behandeling sneller en beter geneest als je wilskrachtig aan je genezing werkt. Bijvoor beeld door zelf veel oefeningen te doen in plaats van de hele dag met je been omhoog te blijven zitten. Gert-Jan Theunisse, de wielrenner die door keihard werken en doorzetten is genezen van zijn dwarslaesie, is het grote voorbeeld voor mijn zoon. Als Theunisse naar zijn art sen had geluisterd, was het waarschijnlijk nooit meer goed met hem gekomen. Ik heb reden genoeg om mezelf in een de pressie te storten, maar dat geeft geen pas. Na de dood van mijn eerste vrouw ben ik hertrouwd en met die vrouw heb ik drie kin deren gekregen van wie de tweede, Lionel, na elf maanden is overleden. Ik begreep bin nen 24 uur van de arts dat het kansloos was, dat dit kind niet lang zou leven. Hij had een In 2001 kwam de ondergang van het ICT-bedrijf fout gemaakt. Maar ik ga niet zitten zeuren dat Archieffoto: GPD/Sieko Kloosterhuis van De Hond. „Het is jammer. Ik heb een denk- Newconomy is mislukt." ernstige hartafwijking en zijn longen func tioneerden heel slecht. Ik heb er toen bewust voor gezorgd dat ik geen emotionele band met hem kon opbouwen. Ik heb afstand ge nomen, ik kon zijn lijden niet aanzien. Al het verdriet over het lijden van mijn eerste vrouw kwam toen ook weer boven. Lionel heeft geleden en gestreden, zijn dood was een opluchting. Natuurlijk is dat voor de moeder een heel ander verhaal. Ik vond het voor mijn moeder ook veel erger dan voor mezelf. De relatie met mijn derde vrouw, mijn laat ste partner, is vervelend geëindigd. Tegelijk met het einde van Newconomy eindigde mijn relatie met haar. Ik had steun nodig en die kon ze mij niet geven. Nu ben ik een tijd je alleen. Vorig jaar zijn mijn ouders kort na elkaar overleden. Mijn vader in januari en mijn moeder vier maanden later. Ze zijn 87 en 86 geworden en zijn, als je dat zo kunt zeggen, gelukkig overleden. Mijn vader is thuis overleden, met de kleinkinderen rond zijn bed. Mijn oudste zoon en ik zijn blij dat mijn ouders zijn huidige ziekte niet hoeven mee te maken. Ze hebben geen aftakelings proces hoeven meemaken, ze zijn niet de ment geworden, ze zijn aan ouderdom over leden. Van hen heb ik de kracht geërfd om te over leven. Ze hebben in Auschwitz en Mauthau sen gezeten, waar ze ook alle twee hun eer ste relatie zijn verloren. De vrouw van mijn vader werd bij aankomst in het kamp direct vergast, op zijn verjaardag. De man van mijn moeder is na enkele maanden in het kamp overleden. Mijn moeder zat in het kamp van Mengele. Hij verplichtte ook joodse artsën om experimenten uit te voeren. Eén van hen heeft de baarmoeder van mijn moeder dicht genaaid. Later heeft hij tegen haar gezegd dat als ze de oorlog zou overleven-er een herstel-operatie mogelijk was en ze mis schien nog één kind zou kunnen krijgen. Dat ben ik geworden. Mijn ouders hebben mij nooit belast met hun verleden. Ik besefte wel al heel snel dat ze iets vreselijks hadden meegemaakt, ook al werd er zelden of nooit over gesproken. Ik heb me toen voorgenomen dat ik ze zoveel mogelijk pijn zou besparen. Toen mijn eer ste vrouw overleed, was mijn eerste gedach te niet: 'Wat moet ik nu?', maar: 'Wat erg dat mijn ouders dit moeten meemaken'. Ze heb ben wel eens gezegd dat elke dag na 1945 dat ze nog leefden een geschenk voor ze was. Zo bezien kan ik ook vrede hebben met hun dood, na een huwelijk van ruim vijftig jaar. Hun leven is mooi afgerond volgens een natuurlijk proces. Daarom heb ik geen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 39