Zwevend naar de stembus 'Kiezersvolk is op drift geraakt' Eerste hulp voor zwevers Geen idee Eigen huis Ergernis ZATERDAG 18 JANUARI 2003 talftoi ijdrt weekendbijlage van Leidsch Dagblad Nog vier dagen te gaan voordat Nederland weer naar de stembus mag. Politici tuimelden de afgelopen weken over het beeldscherm om de gunst van de kiezers te winnen. Toch heeft een kwart tot meer dan de helft van de bevolking zijn keuze nog niet bepaald. Zwevers hebben bij deze verkiezingen dus meer dan ooit de sleutel in handen. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes Maurice de Hond: 'Ik ben een probleemoplosser, zakelijk en privé' 10.1 venr oorc 'Ipro pen, ïhou )t; 1; :hem wel en F' 12. streef Tot vervelens toe beheersten Haagse politici de afgelopen weken de media. Er was geen ontkomen aan. Geen om roep, geen dagblad, geen tijdschrift werd overgeslagen. Toch weten velen nog niet op wie ze komende woensdag moeten stem men. Er is een nieuw soort kiezer ontstaan, de 'halve zwever'. Die zweert bij zijn oude partij, maar is tegelijkertijd gecharmeerd van de nieuwe lijsttrekker van een andere partij. Dat maakt de keus er niet gemakkelijker op, zeker niet nu ook sommige politici net zo makke lijk van partij wisselen als van sokken. Halve zwevers hebben tenminste nog een keuze achter de hand, maar dat geldt niet voor de zwever. Vroeger was het allemaal overzichtelijk. Je kon tóezen uit de rooien, de christelijken en de liberalen. Wie desondanks twijfelde, kon voor een stemadvies terecht bij de pastoor, leraar en vakbondsman. Hoe anders is het nu. Vertrouwde zekerheden zijn weggevallen, de oude zuilen bestaan niet meer en de kie zer maakt zelf wel uit wat het beste voor hem is. Begin vorig jaar leek er opeens een nieuwe weg te zijn: de weg van Pim Fortuyn. Hij ver woordde de onvrede die bij velen leefde. Ook degenen die niet op hem wilden stemmen, konden er niet omheen dat Fortuyn een breed onbehagen in de samenleving naar bo ven bracht. En dat hij met zijn vlijmscherpe optreden de gevestigde politiek stevig heeft wakker geschud. Met de moord op Fortuyn sloeg de sfeer om. Op de golven van de losgewoelde emoties leek het kalme, bedaagde Nederland plotse ling veranderd in een bananenrepubliek. Be dreigingen, verdachtmakingen, een hele ge neratie politici die gedwongen haar biezen moest pakken. Als klap op de vuurpijl een ka binet dat vechtend over straat ging en er na 87 dagen de brui aan gaf. Nederland moet dus weer naar de stembus. Meer dan ooit kijkt de kiezer de kat uit de boom. Want wie is er nog te vertrouwen? Dagkoersen Als ergens uit blijkt dat kiezers massaal aan het zweven zijn geslagen, dan zijn het wel de opiniepeilingen. Van week tot week, nee van dag tot dag, verandert de lieveling van het publiek. Dagkoersen zijn het, beaamt politiek psycholoog Jaap van Ginnéken. „Peilingen zeggen niets over de uitslag. Die kan nog ver anderen door de laatste debatten. Want er zijn meer zwevende kiezers dan ooit." De al eerder genoemde ontzuiling heeft daar zeker aan bijdragen. Waar vroeger vanaf de kansel werd verkondigd wat de stemmer moest doen, kiest de stemmer nu zelf zijn weg. Dat is te merken. Veranderden tot aan de jaren negentig per verkiezing hooguit 20 kamerzetels van kleur, daarna waren dat er tussen de 25 en 40. Daarnaast viert volgens Van Ginneken ook in de politiek consumentisme hoogtij. Mensen zijn niet meer verknocht aan een partij maar Voor wie nog niet weet waarop te stemmen of voor wie nog twij felt is er het wondermiddel internet. De bekendste site is de Stem wijzer (www.stemwijzer.nl), een initiatief van het Instituut voor Publiek en Politiek. De bezoeker moet over dertig stellingen zijn mening geven. De Stemwijzer spuwt vervolgens de partij uit die het beste past. Andere sites zijn: www.kennisnet.nl: na 41 stellingen komt het stemadvies. www.wrrtersblock.net: let op: hier doen SGP of Leefbaar Neder land niet mee. www.stembox.nl: actueel, kost veel tijd, wel secuur. www.siswo.uva.nl: zes stellingen, i minuut werk. www.onlijn.nl: reageer op veertig uitspraken van lijsttrekkers. www.stemslimmer.nl: advies in vijftien vragen. www.stemhok.nl: geeft luchtig stemadvies. www.partijloos.nl: voor zeer genuanceerd stemmen. En voor wie de verkiezing meer dan beu is: www.stemnietdenk- zelf.nl, waarop tal van redenen staan om vooral niet te gaan stemmen. zien de politiek als een winkelstraat. „De kie zer shopt. Hij loopt met zijn karretje door de supermarkt en flikkert erin wat hem leuk lijkt. Dat is een blijvend fenomeen", voor spelt de politiek psycholoog. „Mensen bepa len hun voorkeur op één thema. Ze willen zich steeds minder verdiepen in partijpro gramma's. Ze tóezen een onderwerp dat ze belangrijk vinden en kijken welke politicus op dat punt het beste bij htm past." In de Verenigde Staten kun je volgens hem al zien waar dat toe leidt. Daar hebben kiezers nauwelijks affiniteit met een bepaalde ideo logie. De partijen draaien hun verkiezings campagnes op databestanden, zegt Van Gin neken. Alle dierenliefhebbers krijgen een brief, speciaal aan hen geadresseerd, met het standpunt van de partij over dierenbescher ming. De slagers krijgen een andere brief, die hèn weer moet overtuigen. Van een en de zelfde partij. En het resultaat is dat beide groepen zich aangesproken voelen." Op drift In Nederland hebben mensen, afhankelijk van het tóesdistrict, de keuze uit zeker zestien partijen. Dat leidt ertoe dat mensen deze campagne heel breed zweven: van uiterst links tot uiterst rechts. Iemand die bij de vo rige verkiezing LPF stemde, kan nu overstap pen naar de SP, toch een partij met compleet andere denkbeelden. Van Ginneken: „De kie zers zijn steeds meer op drift. Mensen tóezen oppervlakkig. En ze tóezen wat ze leuk vin den staan, wie op dat moment 'in' is. Zo is Groenlinks een tijdje modieus geweest, zou dat deze verkiezingen de SP zijn en nu stapt iedereen massaal over naar Wouter Bos." Maar het is niet alleen de vluchtigheid van het moderne leven die het gedrag van de kie zer bepaalt. Aan de vertwijfeling ligt iets veel diepers ten grondslag. „Er zweven meer mensen dan ooit te voren. Zij zijn massaal het geloof in de overheid en de politiek kwijt geraakt. Bij deze verkiezingen is vertrouwen het sleutelwoord", analyseert socioloog Mar lijn Lampert van het onderzoeksbureau Mo- tivaction. Er zijn legio voorbeelden van situa ties waarbij de overheid grove steken heeft laten vallen. Denk aan de vuurwerkramp in Enschede, de cafébrand in Volendam en de bouwfraude. Voeg dat bij het toenemende onbehagen van mensen over de wachtlijsten in de zorg, de achterstanden in het onderwijs en de haperende integratie van buitenlan ders. Weten politici nog wel waar gewone mensen zich druk over maken? „Ik denk dat politici in Den Haag zich nog steeds niet rea liseren hoe groot de kloof tussen hen en de burgers is," waarschuwt Lampert. Dat is het verschil met Fortuyn: die trok zo veel mensen aan omdat hij haarfijn ver woordde wat zij voelden. „De vulkaan die Fortuyn tot uitbarsting bracht is, nog lang niet gedoofd. Als de huidige lijsttrekkers de laatste dagen voor de vertóezingen geen kie zers aan zich weten te binden, bestaat de kans dat veel mensen niet gaan stemmen." Een lijsttrekker moet aanspreken, de wegwij zen. Volg mij, dan komt het goed, zo'n type. „Mensen zoeken een staatsman van het kali ber Van Mierlo, Lubbers, Kok. Velen twijfelen nog steeds omdat er veel nieuwe lijsttrekkers zijn die voor het eerst meedoen. Ze zijh wel jong en fris, maar zijn ze ook je vertrouwen waard?", schetst Lampert een van de dilem ma's waar de zwever mee kampt. De zwevende kiezer heeft iets van 'overtuig mij maar', zegt Lampert. Die zit op de bank, zapt van zender naar zender om zich in hap klare brokken te laten informeren. Het uit spitten van partijprogramma's is verleden tijd, zegt Lampert Van Ginneken na. De zwe vende kiezer is volgens Lampert wel degelijk in politiek geïnteresseerd, anders zou hij niet zweven maar domweg niet gaan stemmen. Nieuwskick Tv-optredens zijn van cruciaal belang gewor den sinds de vorigejvertóezingen. Fortuyn heeft een enorme stijlbreuk in de campagnes bewerkstelligd. Hij gebruikte tv-programma's om zijn nieuws te verkondigen. 'Kijkt u mor gen maar naar 2Vandaag', kondigde hij zich zelf schaamteloos aan. De programmama kers liepen met hem weg, want Pim zorgde gegarandeerd voor kijkers. Datzelfde succes streven de lijsttrekkers van nu ook na. Ze zijn dan ook niet van het beeldscherm te branden. Het mediabombar- dement werkt zweven in de hand. „De media hebben er baat bij kleine verschillen uit te vergroten tot nieuws," zegt Van Ginneken. „Een van de leuke dingen van de journalis tiek is die nieuwskick: de tv aanzetten en zien wat er de afgelopen acht uur is gebeurd. Dat doe ik ook hoor. Politiek is reality- tv. Elke dag een relletje garandeert kijkers. Die heb ben ze nodig, de media zijn vercommerciali- seerd. De kijkers op hun beurt spelen het spel mee. Die doen net alsof ze geloven wat wordt uitgezonden. Als zwevende kiezer kijk je ondertussen van een afstand toe en bepaal je pas de laatste dagen wie je stem krijgt." Hij vergelijkt deze opstelling met de houding ten opzichte van het Nederlandse konings huis. „Natuurlijk vinden de meeste mensen de monarchie een absurd systeem. Maar het is wel hartstikke leuk om mee te leven als Méxima een traantje wegpinkt. Die dubbele houding hebben we ook ten opzichte van de politiek. We spelen dat de dingen zijn wat ze lijken." Zweven is in, zweven is helemaal van deze tijd. De zwevende kiezer heeft deze vertóe- zing de sleutel in handen. Deskundige Jaap van Ginneken kan er ook als stemgerechtigde burger over meepraten. „Ik zweef de hele tijd, ik heb mijn keuze nog niet bepaald. Ik ga alle debatten kijken. En dan ga ik er nog eens rustig over nadenken." Volgens de politiek psycholoog zeggen na de vertóezingen veel mensen dat ze op de win naar hebben gestemd, ook al hebben ze soms in werkelijkheid een andere keuze ge maakt. Blijkbaar blijft de kiezer zweven, zelfs nadat hij zijn stem heeft uitgebracht. „Ik heb nog helemaal geen idee, ik zweef overal tussen", zegt Ankie de Rooij (40), melkveehoudster uit Zennewijnen. „Ik zoek een partij die veel geld uittrekt voor onder wijs. Dat is de toekomst, dat is be langrijk. Daar mag de staat best wat schulden voor maken. En ik wil een partij die meer vaders en moeders in staat stelt naast hun werk voor hun kinderen te zorgen. Hoe ik ga kiezen? Ik ga met men sen praten die meer van politiek weten dan ik en ik wil op internet naar de verkiezingssites kijken." Onderwijzeres en sportinstructrice Monique de Booy (28uit Breda stemde vorig jaar op Wouter Bos. „Nu weet ik het niet. lederéén loopt nu achter hem aan. Dan lijkt het alsof je daarom op hem stemt. Ik zit wel in de hoek van Groen- Links en de PvdA. Mensen zeggen dat je niet op de PvdA moet stem men als je een eigen huis hebt. Daar gaat het toch niet alleen om? Ik vind dat er ook andere dingen zijn om je druk over te maken." „Ik dub tussen de SP en de PvdA, dat doe ik altijd", zegt theologe L Oosterhuis (44) uit Eindhoven. De medewerkster van de Fontys- hogescholen stemde vorige keer op SP'er Marijnissen. „Ik weet nu niet goed op wie ik moet stem men, ik heb de debatten niet zo goed gevolgd. Maar ik erfer me wel wild aan Wouter Bos die zich heeft uitgesproken voor regeren met het CDA. Dat doe je toch niet, je houdt als PvdA de mogelijkheid open van een linkse coalitie met SP en GroenLinks." De verkiezingen veroorzaken een waar mediabombardement. Dat zorgt mede voor het grote aantal zwevende kiezers. Foto: GPD/Werner Rauwerdink

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 37