SERVICE Gegratineerde mosselen Kruiswoordraadsel HDC160 ZATERDAG l8 JANUARI j HET WEER CD VAN DE DAG Genre: punkrock The Riplets Rock 'n Roll Beat (My First Sonny Weissmuller Recordings/distr. De Konkurrent AHOEA2828) Geklaag over het gebrek aan aandacht voor Nederlandse pop ver troebelde de week na Noorderslag. Nergens voor nodig: het Gro ningse festival trok immers een blik frisse meiden open. The Ri plets maken vrolijke punkrock van het type Runaways zonder dat een ouwe lui als Barry Hay een hand in de samenstelling heeft ge had. De teksten van leadzangeres en kunstacademica Janneke Ri- plet (de achternaam kloneert de familienaam The Ramones!) zijn zo simpel dat het resultaat verdacht veel van camp weg heeft. De openingsregels zetten de toon voor het hele debuut: „We like to dress up ev'ry ni-i-i-ght/so don' tcha think we're outta si-i-ght." Niet gek opkijken dus als zo'n Rotterdams kwartet een versnelde cover aflevert van Wanna Be Your Man/Girl, de eerste, door Len- non McCartney geschreven, Stones-hit Achter de vrolijke cover- art van Barbara Stok en tussen het productiewerk van The Travol ta's door schuilt stevige kritiek op de macho-opvattingen van nu metal-bands als Kom, Blink 182 en The Blood Hound Gang. BOEK VAN DE DAG Genre: verhalen De Amerikaanse literatuur heeft zichzelf opnieuw uitgevonden. De experimentele, maar geniale romans van Dave Eggers, het cynisme van Joe Eszterhas, de meer conventionele romans van Jonathan Franzen - er komt momenteel veel lezenswaardigs vanaf de over kant van de oceaan. Enig probleem: de meeste schrijvers kijken niet op een bladzij meer of minder, zelfs als ze, zoals Eggers recen telijk, hun romans al op het omslag laten beginnen. Wie snel maar betrouwbaar wil scannen welke Amerikaanse auteur bij de eigen smaak aansluit, moet Short cuts kopen. Hierin bundelt de kleine Amsterdamse uitgeverij Byblos vijftien romanfragmenten van vooraanstaande Amerikaanse schrijvers. Franzen, Easton Ellis, Eg gers komen erin voor, naast grootheden als Tom Wolfe, Don De- Lillo, E.L. Doctorow en Philip Roth. Opvallend: geen enkele vrouw is vertegenwoordigd. Zijn die er niet, of hadden de samenstellers last van blinde vlekken? KOKKERELLEN VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en A16 Rid derster - Grens Hazeldonk vice versa. Vandaag zijn er ook contro les op de A27 bij Hilversum en A35 bij Hof van Twente. Zondag: A15 bij Tiel en A29 bij Barendrecht. Maandag: A2 bij Vught en A59 bij Waalwijk. Dinsdag: A2 bij Maastricht en A50 bij Valburg. Woensdag: A15 bij Tiel. Donderdag: A12 bij Waddinxveen. Vrijdag: Al 6 bij Hendrik-Ido-Ambacht en A27 bij Oosterhout. Zaterdag: A9 bij Haarlemmermeer en Al 5 bij Tiel. Zondag: A73 bij Beuningen. BC HOÉ ZOU JÉ HÉT VINPÉN OM JÉ 3U ONS AAN TÉ su/rrm WAAKOM IK? IK HÉS NIÉT? IN TÉ SKÉN6«ÉN! Horizontaal: 1. Machinepistool; 5. sporenplantje; 7. lastig; 10.1 12. onderwereld; 14. symbool holmium; 15. evenil deel; 17. raaskallen; 19. dierengeluid; 20. lidwoord i 21. muzieksoort; 23. Italiaans eiland; 25. vogelpnx 26. Japanse munt; 28. loco citato; 31. vuurwapen, in het ijs; 34. aldus (Lat). Verticaal: 2. Aldus; 3. dochter van Cadmus; 4. slee; 5. inhouj 6. rund; 8. asfalt; 9. aanraking; 11. muzieknoot; ij hoekig; 13. dulden; 14. symbool helium; 16. cherri ment; 18. deel van het oor; 22. bolgewas; 24. welf lezer (Lat. afk.); 27. delfstof; 29. licht geluid; 30. Europeaan; 31. dwarsmast; 32. deel van een Ff ontkenning. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 3. College; 6. lossen; 8. dief; 10. dorst; 12. 13. doping. Verticaal: 1. Bons; 2. blind; 4. gave; 5. sladood; 7. streef Dat de belangstelling voor het eten van mosselen in ons land dit jaar aanmerkelijk zal teruglo pen behoeft niemand te verba zen. De aanvoer is beperkt, de prijzen daardoor (te) hoog en de mosselen zijn veel kleiner dan we eigenlijk wel ge wend zijn. Die kleinere mosselen smaken echter bijzonder goed en dat is dan ook de reden om u een gerecht met mosselen voor te zetten dat u ook in een van de Zeeuwse restau rants die bekend staan om hun gerechten met mosselen en andere schelp- en schaaldie ren kunt bestellen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 300 gram gekookte mosse len: 1 dl visfond, uit potje 1 dl (kook)room; 2 bosuitjes, met veel groen, fijn gesnipperd: 1 teentje knoflook, ragfijn ge hakt of uitgeperst: zout; witte peper uit de molen enkele druppels limoen- of ci troensap; 30 - 50 gram geraspte jong/belegen Goudse kaas. Laat gekookte mosselen uitlek ken op een zeef of in een ver giet. Breng in een pannetje met dikke bodem visfond en room aan de kook. Voeg bosuitjes en knoflook toe. Houd alles, onder voortdurend roeren 3 minu ten tegen de kook aan. Voeg naar smaak wat zout, peper en limoen- of citroensap toe. Schep de mosselen er door en laat ze in maximaal 2 minuten door en door warm worden. Doe de mosselen en de saus over in een bebo terde ovenvaste schaaL Strooi de kaas er over. Plaats de schaal onder een reeds zeer hete ovengrilL Zodra er een gouden gloed over het gerecht komt kan het worden opgediend. Presentatie: Dien het gerecht in de ovenschaal op. Geef er een salade van slasoorten met grof geraspte komkommer en lekker knapperig, bij voorkeur zelf af gebakken, stokbrood bij. Hans Belterman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 36