'Aan ellende heb ik momenteel weinig te bieden' helpt de zwevende een eindje op weg SBS 6 kiezer MEDIA |Hoe leven en wonen mensen? 'Ik ben geen keiharde interviewer' Jpl jSL Schrijfster en columniste Sheherazade overleden jeft 'wonder' brdelijke ,p"nt haalt )lieksjury 'echtbank Adèle Bloemendaal (70) terug op tv in VPRO-komedie Oude koeien °L Parool ■T.n.11 Het Parool is defi- jfetandig. PCM Uitgc- l de nieuwe aandeelhou- n tibben gisteren de koop- Jkomst ondertekend. tender is geschied", al- 1 ^Campagne van Het Pa- Fmpagne, momenteel j-hooFdredacteur, wordt Jiijnlijk binnenkort be- et °ftot directeur van de ee inj)e aandelen van Het Pa- 'jnlaj nu overgedragen aan jche Persgroep, Stich- istiqlt Nieuwe Parool en twee planltichtingen: BEP' met 1 ledrijven en particulie- 'AM, participatie aan- iedewerkers. ICEn/anp - Rechtszaken oorden van het land zul- af half februari worden «gd aan het oordeel van >lieksjury. Deze zal nog F de rechtbank een uit- Idoet, zelf met een oor- f0 ff160 Deze vorm van ju- 'Opraak is een initiatief {Dagblad van het Noor- I het dagblad is het de ig dat een rechtbankver- ;r de lezers, die samen ilieksjury vormen, naar itszaak meeneemt. Na de zitting zal de jury igen en zo snel moge- Pe1 oordeel geven. Volgens {blad van het Noorden is F aantrekkelijke manier teldp kennis te laten maken gang van zaken op een De krant benadrukt ilist niet de bedoeling jr een soort volksgericht 'en. igericht zal het zeker den. We denken juist je lezers veel kennis zul- joen. Ze zullen daardoor k meer begrip krijgen t zaken gaan zoals ze zei hoofdredacteur eelsfln Laan gisteren. Volgens (bij de instelling van de k te voren met de recht- jren( met justitie overlegd. n Groningen is enthou- 1 r het experiment met de nbl«' tspraak. Volgens Derder Kirsten Smit is it een goede zaak om iken jezers op deze manier laten maken met de „Mensen die bij itszaak betrokken zijn, meer oog voor om- len die tot de zaak ;eleid dan een gemid- itenlezer. Ze begrijpen icht beter waarom een justitie soms vijf jaar een ernstige zaak, in tien jaar." It niet de angst van de idse Orde van Advoca- >ang is dat deelnemers iroces zich anders gaan onder de ogen van leksjury. ZATERDAG l8 JANUARI 2003 Adèle Bloemendaal keert terug op televisie. Samen met Ellen Vogel is ze vanaf 31 januari te zien in de VPRO-komedie Oude koeien. Tweeën- halfjaar na haar hersenbloeding ontdekte ze tot haar vreugde dat ze weer lappen tekst kon onthouden. „Werken is prettig, maar ook finan cieel nog altijd noodzakelijk. In welke verhouding? Zo'n beetje fifty-fif ty" door Berrit de Lange Amsterdam - Oude koeien was een risico voor Adèle Bloemen daal (70). De hersenbloeding die haar in maart 2000 trof, tastte zowel haar geheugen als haar spraakvermogen aan. Maar na tweeënhalf jaar herstel zijn de lappen tekst die zij voor de serie moest instuderen geen pro bleem meer. Niet om te onthou den en niet om duidelijk over de lippen te krijgen. Vol energie en bruisend als in haar beste jaren geeft Bloemen daal in Oude koeien, zes komi sche episodes van tien minuten, gestalte aan de rol van Ida, de tegenpool van Weimet Gieling- Van Woerden (Ellen Vogel). Weimet verzorgt dagelijks vol toewijding het graf van haar overleden echtgenoot, de gepre zen kunstenaar Sandor Gieling, als plotseling zijn luidruchtige, geblondeerde en flamboyante ex-vlam Ida ten tonele ver schijnt. .Adèle speelt eigenlijk zichzelf', zei Ellen Vogel over haar tegenspeelster tijdens de presentatie van Oude koeien. De zwarte komedie die zich afspeelt op een kerkhof werd daar ook al gekscherend omschreven als een 'bejaardensoap'. Bloemendaal: ,,Op mijn leeftijd moet je natuurlijk niet verwach ten dat je nog gevraagd wordt een twintiger te spelen. Je komt in aanmerking voor niets anders dan oma-rollen. Hoewel ik in Oude koeien geen typische oma-rol speel. Meer die van een oude vrouw die als een snij brander overal doorheen gaat." In het geval van Bloemendaal gaat het gezegde 'hoe ouder hoe milder' ook privé niet op. „Men sen die een hersenbloeding hebben gehad, ondergaan vaak een karakterverandering. Ik merk zelf dat ik alles zeg dat voor op m'n tong ligt. Nog meer dan vroeger, inderdaad. En daar schrikken mensen wel eens van." Adèle houdt duidelijk niet van interviews. „Het was heerlijk om weer te spelen. Maar ook finan cieel noodzakelijk. Hoe noodza kelijk? Oh, u wilt m'n bankreke ning weten!. Armoe in huize Bloemendaal? Nee, jammer hè." Na een lange stilte: „Ik moet in eens denken aan het meisje van Nulde. De media hebben daar maandenlang van gesmuld. Nu, met die rechtszaak tegen die ou ders, wordt alles wéér opgera keld. Armoe, kanker, beroertes: het kan niet erg genoeg. De honger naar kopij is niet te stil len." Het is wel fijn om te merken dat er weer professionele interesse is. „Dat mensen in de gaten hebben dat ik niet kwijlend in Adèle Bloemendaal speelt in Oude koeien de ex van een overleden kunstenaar. Foto: Leendert Jansen een hoek lig. Misschien zijn ze nog wel een beetje bang dat ik na de eerste de beste scène schuimbekkend naar de grond ga. Integendeel. Ik denk dat ik fysiek zelfs wel weer theater aan zou kunnen. Een show van een uur of twee gaat best. Maar het theater valt af. Alleen al bij de gedachte aan door het land rei zen en files moet ik terstond braken. Bijna niemand speelt nog avond aan avond in het land. Die files overheersen al les." De tweeënhalf jaar herstel wa ren achteraf gezien 'heerlijk'. „Een beroerte is een aanslag op je energie. Dat moet weer lang zaam terugkomen, maar ziek ben je niet. Ik kon doen en laten wat ik wilde. Vooral lezen, lezen en nog eens lezen. En ik ben vo rig jaar verhuisd, na 38 jaar in hetzelfde huis was dat wel even ingrijpend. Verder heb ik het werk natuurlijk erg gemist, schrijf dat er maar wel bij. An ders zouden ze nog denken dat ik liever niets doe." Hele nachten dansen is er niet meer bij. „En ik kom niet meer in het café. M'n uren hebben zich verlegd. Ik leef anders dan woeger maar niet minder geluk kig. De eerste sneeuw op mijn nieuwe adres... Prachtig. Een ca deautje. En als ik het straatje uit loop sta ik midden in Sodom en Gomorra. De Nieuwmarkt, je weet niet wat je ziet als je daar op een terrasje gaat zitten. Ge nieten van het stadsleven doe ik nog net als vroeger." IJdel is ze nog evenzeer, hoewel schoonheidsoperaties onmoge lijk zijn geworden wegens de bloedverdunners. De verzorgde handen fatsoeneren niettemin regelmatig de nog even platina blonde, modieus in nonchalan te plukken gekapte haren. „IJ del? Ja. Ik zorg er wel voor dat ik niet als de gek van het rotsge bergte rondloop." Dat is eigenlijk alles. „Het gaat om Oude koeien, niet om armoe en ellende. Of is uw krant ook al van de diepe dalen en de grote hoogten om hun lezers en leze resjes smakelijk voor te schote len? Nou, ik ben bang dat ik aan ellende op het ogenblik weinig te bieden heb." Oude koeien, vanaf vrijdag 31 januari, VPRO, Nederland 3, ca. 20.30 uur. The Making of, vrijdag24 janu ari, Ned. 3, 20.30 uur ng isr lochem/anp - Journaliste en schrijfster Miep Racké-Noor- dijk is woensdag op 88-jarige leeftijd overleden aan een long- onsteking. Dat heeft haar zoon gisteren bekendgemaakt. Rac ké, beter bekend als columniste Sheherazade uit de Libelle, overleed in een verzorgingshuis in Lochem. Miep Racké debuteerde in 1947 bij het vrouwentijdschrift Libel le. Ze schreef een ontroerende verhalenreeks die zeer in de smaak viel bij de lezeressen. Racké ging in 1950 op reis naar Marokko. Haar reisverslag stuurde ze eveneens naar het tijdschrift. De toenmalige hoofdredactie vond haar ver haal zo mooi dat ze voor Libel le mocht blijven schrijven. Vanaf dat moment reisde Sche herazade over de hele wereld om reisverslagen te maken voor het blad. Zo deed zij ver slag van haar bezoek aan een Indiaas weeshuis, waar ze een jongetje ophaalde voor een Ne derlands echtpaar. Miep Racké schreef onder haar pseudoniem Maria Oomkens ook nog zo'n 23 romans. In 1972 verscheen haar debuut Bidden in de theedoek. Andere bekende titels van haar hand zijn Mijn dochter en ik (1972) en Baas, Marietje en de wereld bol (1981). Als zij voorlas uit ei gen werk in theater Carré in Amsterdam was de zaal menig maal uitverkocht. Sheherazade stopte in 1994 met schrijven. Volgens de hui dige hoofdredactrice F. Stuy zijn de Libellelezeressen, maar ook het personeel nog steeds „gek op de schrijfster". Veel fans bleven regelmatig naar haar gezondheid informeren, omdat algemeen bekend was dat ze al enige tijd ziek was. Libelle besteedt in week zeven in een memoriam-artikel uitge breid aandacht aan de overle den schrijfster. Bert Kuizenga op zoek naar huiskamers voor programma Open Huis - De TROS bezit al 1cjigeltDallon, maar volgens >n aafcenga is het verstandig een helikopter aan te L De presentator/acteur pienteel voor zijn nieu- ia Open Huis, ivandaag de eerste afle- te zien, door het hele t nu ook dat het id druk op de weg is. jenlijk het enige verve- het maken van Open toch eens met onze gaan praten over zo'n irschijnt de van hem 3au 4 brede grijns op zijn ge- ikt nafcnt humor blijft het lerk van Kuizenga (47). bepaalt een groot ge- mijn leven. Lachen ït mij. Ik hou ook erg ;en met zelfspot. Voor belangrijk dat je dicht 'lijft", kenmerkt Kui- :elf. .happen hebben de 'n van de laatbloeier id TROS-gezicht ge- het datingprogram- d Date en de comedy I Verbonden kwam hij De póij Lunch TV, dat hij nog andelwisseldienst met lekooy presenteert, hij ook deze zomer te Ie klassieker Te land, ter de lucht en begint van- f het woon/leef-pro- ■JOpen Huis, als opvol- pinnensteBuiten. „Maar Én niets met elkaar te Het zijn twee geheel •nde programma's", twt Kuizenga. Huis kijken we hoe leven en wonen. Het is ima met tips over ig van je huis of over jte trends, zoals Bin- •JJliiten was. luis worden geen tners veranderd. Het Bert Kuizenga reist voor zijn nieuwe programma Open huis het hele land door. Foto: GPD gaat er ditmaal juist om bijzon dere leefomstandigheden te la ten zien. „In de eerste aflevering zit bijvoorbeeld een huis dat ge heel in het teken van vervoer staat. De bewoners gebruiken een oude Citroën-bus als keu ken en ze hebben een dubbel dekker het huis in gereden. Op de bovenste verdieping is nu hun slaapkamer." Verder gaat Kuizenga op bezoek bij buitenlanders die in Neder land wonen en kijkt hij in hoe verre zij zich aan onze leefom standigheden hebben aange past. „Daarbij gaat het dan niet meteen over Marokkanen en Turken. In principe gaan we bij iedereen op bezoek. Van Gha- nees tot Chinees, van Braziliaan tot Fin. Het lijkt me leuk om met hen over Nederlandse gewoon tes te praten en over hun voor oordelen." Twee andere vaste items in Open Huis zijn de verkiezing van het mooiste toilet van ons land en de kinder- of studeerka mer van een bekende Nederlan der. Jos Brink komt vandaag als eerste aan bod. Kuizenga: „Met Jos ben ik teruggekeerd naar zijn eerste kamer in Amsterdam. Op de le Jan van der Heijdenstraat zat hij destijds bij een hospita. Die verbood hem dames mee naar boven te nemen. Jos had daar natuurlijk geen enkel pro bleem mee." Opstapje Het is geen geheim dat Kuizen- ga in de toekomst graag een wat 'serieuzer' programma wil ma ken. Open Huis, waarin hij veel reportages maakt, ziet hij echter niet als een opstapje. „Nee, ik denk daarbij aan een heel ander programma. Meer een talkshow in de vroege avond. Zeg maar een soort Lunch TV. Alleen kun je 's middags niet te diep ingaan op onderwerpen. Daarvoor leent de avond zich meer. Maar het moet ook weer niet te seri eus worden. Infotainment vind ik wel een goed begrip. Je geeft de kijkers informatie, verpakt in een aantrekkelijk omhulsel." Kuizenga gelooft dat de al aan wezige verschuiving naar dit soort programma's nog even door zal gaan op de Nederland se televisie. „Ik denk dat de kij ker dat leuk vindt. Het journaal moet je gewoon strak houden, laat dat duidelijk zijn. Maar daarnaast kun je wat luchtigere programma's maken." Eric de Bie Open Huis, vanavond 19.30 uur, TROS, Nederland 2. door Dolf Rogmans Hilversum - Rond veertig pro cent van de kiezers weet nog niet op welke partij ze gaan stemmen woensdag. Een flink deel van die mensen kijkt regel matig naar SBS 6, leert onder zoek. Logisch dat de omroep morgenavond zijn kijkers een handje helpt met het program ma Waar stem ik op?. Vanaf negen uur stellen de pre sentatoren Ton van Royen en Milika Peterzon de kijkers dertig vragen. Wie de antwoorden naar SBS 6 stuurt per vaste telefoon, sms of internet krijgt later op de avond een stemadvies. Natuur lijk zitten in de zaal bekende Nederlanders als Kat ja Schuur man en Ellen ten Damme om het goede voorbeeld te geven. De test neemt tot half elf in be slag waarna Hart van Nederland volgt. Van tien voor elf tot iets over half twaalf maakt SBS de uitslagen van de test bekend. Ook komt opiniepeiler en maker van de test, Maurice de Hond, met een voorspelling van de verkiezingsuitslag op woensdag. Om een goed advies te kunnen uitbrengen, zijn de vragen en de antwoorden vooraf aan de tien grootste partijen voorgelegd. De opzet van Waar stem ik op? is daarmee grotendeels hetzelf de als vorig jaar. Toen stuurden ruim tweehonderdduizend mensen op de avond zelf hun antwoorden op en nog eens 250.000 mensen maakten de test later op internet via www.sb- s6.nl. Dat opiniepeilen een vak is, bleek die avond maar weer eens. De opiniepeiling week op vrij veel punten af van de uiteinde lijke verkiezingsuitslag. Mis ging het bij het CDA die 43 zetels in plaats van de voorspelde 34 kreeg. Groenlinks kwam er be kaaid vanaf met tien zetels in plaats van de beloofde 15 zetels. Bij de LPF (26 zetels en 23 voor speld), de WD (24 om 29), de PvdA (23 om 21) waren de ver schillen minder groot. Bij D66 (7 en de SGP (2) zat Maurice de Hond precies goed. Morgen is er wel een nieuwtje in Waar stem ik op? Deze keer ko men in de late uitzending de lijsttrekkers van de zes grootste partijen langs. De eerste keer, vorig jaar mei, lieten ze verstek gaan omdat de campagnes na de moord op Pim Fortuyn wa ren stopgezet. De lijsttrekkers gaan niet met el kaar in debat over de overeen komsten en verschillen in hun verkiezingsprogramma's. Ton van Royen: „We leggen ze de uitslagen van de test voor en dan vooral één aspect. Maurice de Hond vraagt een aantal men sen of ze ook het advies van de stemtest opvolgen. Vaak blijkt dat niet het geval. Met de politi ci praten we over hoe dat komt. Waarom zijn mensen het bij voorbeeld inhoudelijk eens met de LPF, maar stemmen ze er niet op?" Dat zou een interessante discus sie kunnen worden. Op internet hebben al ruim één miljoen mensen bij stemwijzer.nl een advies gevraagd. De top drie van adviezen luidt: LPF (achttien procent), PvdA (zestien procent) en Leefbaar Nederland (zestien procent). Het CDA zou maar voor drie procent van de men sen de juiste keuze zijn. Opval lend, dat in de opiniepeilingen juist LPF en Leefbaar Nederland het bar slecht doen en het CDA weer goed ligt. Het moet raar lopen als mor genavond een ander beeld ont staat. Het is de zwevende kiezer ten top: hij vindt A, maar stemt B. Van Royen heeft geen verkla ring, hij stelt slechts de vragen. Zaken als charisma van de lijst trekker, betrouwbaarheid en stabiliteit van de partij zulleny vast als verklaring worden aan gevoerd. Van Royen: „We zijn blij dat de lijsttrekkers komen. Tegelijk is het voor hen een prachtige kans zich aan de zwe vende Idezer te presenteren. Wie zondagavond geen tijd heeft voor een advies, kan later op internet nog terecht bij SBS 6. Waar stem ik op?, zondag SBS 6 van 21.00 uur tot 22&0 uur en de uitslag van 22.50 uur tot 23.40 uur. Het stemadvies kan ook later worden verkregen via www.sbs6.nl. RADIOGEZICHT Naam: Elsbeth Gruteke Leeftijd: 37 Radioprogramma: EO De och tenden en Metterdaad Radio Zenden Radio 1 en 747 AM Altijd al bij de radio willen wer ken? Niet vanaf mijn tweede, maar ik heb wel altijd de journalisitiek in gewild. Hoe ben je bij de radio terecht gekomen? Na mijn studie geschiedenis ben ik elf jaar geleden via via bij de EO-televisie begonnen. Ik heb twee seizoenen gewerkt op de redactie van Het elfde uur. Ik wilde toch liever bij de radio werken en ben naar het Radio 1 journaal gegaan. Radio-cv? Na vier jaar op de buitenlandre dactie van het Radio 1 journaal ben ik teruggekeerd naar de EO. Eerst bij Tijdsein en nu bij De ochtenden. Zo'n twee jaar gele den ben ik gaan presenteren. Als bureauredacteur bereidde ik al tijd onderwerpen voor om ze daarna uit handen te geven aan de presentator. Ik wilde de rol len wel eens omdraaien. Wat herinner je van je allereerste het gespek gaat. Bij radio heb je dat allemaal niet. Is radiomaken moeilijk? Om het goed te doen wel. Zend tijd vullen is niet zo moeilijk, maar een interview goed op bouwen en er iets uit laten ko men is best lastig. Het is echt een vak. Je wil toch graag dat er nieuws uit een gesprek komt. Wat voor presentator ben je? Ik ben geen keiharde intervie wer. Een portretterend gesprek vind ik het prettigst. Ik wil graag horen wat mensen drijft, wie ze zijn. Ik begin wel steeds meer lol te krijgen in de gesprekken met politici. Dat spel is leuk om te Foto: EO spelen. uitzending? De eerste keer heb ik alleen het krantenoverzicht voorgelezen. Met toegeknepen stem. Ik vond het hartstikke eng. Een paar we ken later heb ik echt een uitzen ding gepresenteerd met het hart in de keel van de zenuwen. Wat is leuk aan radiomaken? Het is een toegankelijk en sym pathiek medium. Radio is min der afleidend dan tv. Bij Het elf de uur was driekwart van het budget voor de studio en het decor terwijl het uiteindelijk om Krijg je veel reacties van luiste raars? Eens in de maand komt er wel een brief of een kaartje van een luisteraar. Dat is dan of heel po sitief of heel negatief. Dat ik be vooroordeeld ben of geen ken nis van zaken heb. Ik hang ze al tijd op, vooral die negatieve kaartjes. Haha. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, heel veel. Meestal naar Radio 1. Ik luister tijdens het koken en als de kinderen er niet zijn. Al leen als er sport komt ben ik weg. Ik luister ook naar Radio 538 en Radio 2 en 3 om op de hoogte te blijven. Favoriete programma? Het Radio 1 journaal, maar dat is vooral heel functioneel en Met het oog op morgen. Als ik ergens ben probeer ik om elf uur in de auto te zitten om op weg naar huis naar Het oog te luisteren. Ik luister ook graag naar programma's met lange in terviews zoals Martin Simek. Favoriete presentator? Die heb ik niet echt, maar Joop van Zijl is een prettige ver trouwde stem bij Het oog. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? De Amerikaanse Eva Cassidy en Afrikaanse muziek van bijvoor beeld Youssou N'Dour. Voor welk programma zou je de overstap naar tv maken? Ik heb het voorlopig nog heel erg naar mijn zin bij de radio. Maar ik sluit niet uit dat ik ooit nog wel eens naar tv zal gaan. Dat zou in ieder geval een inter viewprogramma met een link naar de acutaliteit moeten zijn. Geen kwis of spelletje. Susanne van Velzen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 33