SPORT Hantuchova tennisgodin uit Slowakije 'We worden als geldwolven afgeschilderd' VDH verslaat rivaal Ian Thorpe Miss Swiss denkt aan afscheid Nieuw stadion voor Heerenveen in 2005 r schorsing ockeyer Van Grunsven breekt dijbeen bij valpartij I etbalstadion idorf dicht jmaribo Het voetbalstadi- [t AC Milan-speler en in- kjonal Clarence Seedorf in boorteland Suriname liet Jen, is dicht. Het veld is ten (gevallen aan een rups die te goed doet aan de wor- an het gras. Bovendien fen inbrekers enkele weken tn de kleedkamers en het houw leeg. Het stadion is F nader order gesloten. esse dreigt met rt geding ee m - De Arnhemse voet- b Vitesse dreigt het pro- 'ei' bestuur van Gelderland de rechter te slepen. Vites- l van de provincie vier én euro, omdat het de huurverlaging van lome niet heeft gereali- Vitesse geeft de provincie rland tot uiterlijk maan- tijd om de vier miljoen huurverlaging te rege- zaterdag ,8 januari 2003 1-5 edi wich stuurt Idi George weg ch Voetbalclub Ipswich [uitkomend in de Engelse divisie, heeft oud-Ajacied George (31) weggestuurd, jeriaan kreeg 1,5 miljoen iee. George kwam medio oor 4,5 miljoen euro van lallorca naar Ipswich. Hij inde er 30.000 euro per 1 -5 Finidi had nog een con- oor2,5 jaar. [walificatie rmans 'fTERSBURG - Cees Juffer- Ss op de openingsdag van opese kampioenschap- orttrack doorgedrongen finale van de 1500 meter, lij kwam niet in de buurt q podiumplaats. De Ne- dse schaatser werd in de ijd gediskwalificeerd, ud ging naar de Italiaan- iriet Fabio Carta. Dave tg werd in de eerste ron- wu isloos uitgeschakeld. 1st en verlies r Oranje nder Het Nederlands ckeyteam heeft bij het EK lannen in Santander de p een plaats in de halve in eigen hand. Oranje 'iteren op de eerste dag van Polen en verloor van Spanje. Bij een ze- Jdaag in de laatste groeps- rijd tegen Zwitserland is lm van bondscoach Joost AD|t zeker van een plaats bij pte vier. istuta gaat der bij Inter f De Argentijnse spits Ga- latistuta maakt het sei- jf bij Internazionale. Vol- ;n woordvoerder van de ïse topclub komt de er- lanvaller maandag voor lische keuring naar Mi- atistuta zit bij AS Roma melijk op de bank. o de Jong latent Haan k - Theo de Jong wordt sit-bondscoach van Chi ller Arie Haan. De oud-in- ional werkte als trainer in land bij FC Zwolle, FC psch, Willem II en Go «Eagles en in Finland, inteel is hij scout voor de che topclub Anderlecht. ninatie voor iny Heister imeer - Tafeltennisser f Heister kan zich opma- lor zijn derde optreden Olympische Spelen. De 8ge international is door Emissie-topsport van loepel NOCNSF officieel jineerd voor deelname hene 2004. sen - De Canadese ijshoc- Ray Gallagher, speler van ^en Tigers, heeft een jaar png opgelegd gekregen. dopingcontrole vorige 1 werden albraakstoffen caïne gevonden. De in Intario geboren Gal- (34) kwam in 1995 naar gen. Rooy blijft 'de in rally ph - Vrachtwagenchauf- «n de Rooy heeft in de Me etappe van de Dakar- pets van zijn achterstand eerste drie in het klasse- kunnen goedmaken. De werd in de 477 kilometer rit tussen Luxor en Abu jerde, 16 minuten en 26 pen achter de Russische Br Firdaus Kabirov. Van der Vaart boos over uitlatingen Ajax-directeur Van Eijden door André Hoogeboom beverwijk - Ajax-ster Rafael van der Vaart heeft teleurgesteld ge reageerd op de handelwijze van directeur Arie van Eijden. „Ik voel me vernederd", zei de mid denvelder vanuit Portugal, waar Ajax op trainingskamp is. De re actie van de Heemskerker was te verwachten, na de nieuwjaars- speech van Van Eijden, zondag. Daarin zei de directeur dat de speler, via zijn zaakwaarnemer het dubbele salaris eiste van de best betaalde Ajacied. „Dat", zegt vader Ramon van der Vaart die als werknemer van zaakwaarnemer Sören Lerby di rect betrokken is bij de bespre kingen rond de contractverlen ging van zijn zoon, „is belache lijk en ver bezijden de waar heid." Ook senior is verontwaardigd over de uitlatingen van Van Eij den. „Die kwamen voor ons als een donderslag bij heldere he mel", zegt hij. „Ik was samen met Sören op die receptie en we vielen zowat om van verbazing. Er was geen enkele aanleiding om zoiets naar buiten te bren gen. We zitten nog midden in de onderhandelingen. Vader Ramon is vooral zo te leurgesteld omdat de familie nu wordt afgeschilderd als een stel geldwolven. „Daar waken we voor. Wij zijn absoluut niet geld belust en dat willen we niet uit stralen ook. Rafael is heel popu lair bij de voetbalsupporters. Dat is een imago dat we graag behouden. Rafael wil gewoon nog een of twee jaar bij Ajax blij ven. Hij heeft het naar zijn zin. Daar hebben we het over gehad, met elkaar. We beseffen dat het ook beter is voor hem. Maar hij is een van de dragende spelers van het team, een van de lei ders. Dan moet hij dienovereen komstig betaald worden." Hoe het nu verder moet, nu de partijen duidelijk lijnrecht te genover elkaar staan? „Ik weet het niet", zegt Van der Vaart. „Ik heb echt niet de indruk dat Ajax nu al van Rafael af wil. Dat kun nen ze ook niet maken ten op zichte van de supporters. Als je ziet hoeveel reacties er al zijn op de verschillende websites. Dus wat dat betreft zullen we wel in gesprek met elkaar blijven. We wachten maar nu maar af tot er initiatief van Ajax komt." Rafael: „Die intentie om twee jaar te blijven heb ik nog steeds, maar dat het op deze manier al lemaal een stuk moeilijker wordt, lijkt me duidelijk. heerenveen/anp - Eredivisieclub SC Heerenveen voetbalt als alles meezit met ingang van het sei zoen 2005-2006 in een ver nieuwd stadion. Het Abe Len stra-stadion krijgt een capaciteit van 28.000 zitplaatsen, bijna een verdubbeling van het huidige aantal. Gisteren maakten de ini tiatiefnemers bekend dat de fi nanciering rond is. De uitbreiding van het stadion maakt deel uit van een omvang rijk bouwproject genaamd Sportstad Heerenveen. Behalve het stadion komen er ook aller lei voorzieningen op sport- en medisch gebied, een congres centrum, een onderwijsinstel ling en kantoren. Met het project is een bedrag gemoeid van ongeveer 107 mil joen euro. Dat geld wordt bij eengebracht door de aandeel houders. Dat zijn voetbalclub Heerenveen, de gemeente Hee renveen, De Friesland Zorgver zekeraar, de provincie Friesland en nog een aantal andere subsi dieverstrekkers. door Gertjan van Geen melbourne - Als schoonheid hand in hand gaat met kwalitei ten in het vrouwentennis, gaan de eerste berichten altijd over het uiterlijk. Daniela Hantuchova werd al geprezen voor haar voor komen, voordat ze doorbrak. De nummer acht van de wereld heeft het liefst dat over haar prestaties op de baan wordt ge sproken. Ze bereikte gisteren op de Australian Open de vierde ron de door thuisspeelster Samantha Stosur te verslaan met 6-4 en 6-2. De 19-jarige Slowaakse is aan voerster van een generatie speelsters uit het voormalige Oostblok. Ze laat daarmee de opkomende Russische sterren voorlopig achter zich. Anastasia Myskina (12), Elena Dementieva (19) Elena Bovina (23) en Ta- tiana Panova (24) bevolken de top 25 van het vrouwentennis. Hoewel dat kwartet nadrukkelijk profiteerde van het feit dat Anna Koemikova vrouwentennis po pulair heeft gemaakt in Rusland, worden zij niet met haar verge leken. Bij gebrek aan Russische schoonheid - dat is immers meer een handelsmerk van Koemikova dan haar prestaties op de baan - krijgt de 1.81 meter lange Hantuchova de medaille opgespeld. De benen van de Slowaakse tennisgodin reiken dan ook tot aan de hemel. Ze schijnt de langste benen van het tenniscircuit te hebben, hoewel dat geen officiële statistiek van de WTA is. Geconfronteerd met vragen over Koemikova antwoordt ze, dat ze liever over tennis wil praten. Ge vraagd naar wat de invloed van het uiterlijk is op haar populari teit zegt ze dat het prachtig is dat vrouwentennis steeds meer aandacht krijgt. „Ik begrijp dat mensen niet alleen maar naar Daniela Hantuchova serveert in Melbourne. Foto: AFP/iimin Lai het tennis komen kijken vanwe- is bij modeshows al op de cat- ge de sport." Hantuchova, ze spreekt vier ta len en mag graag piano spelen, walks gesignaleerd. Zo jong als ze is heeft ze al vele fansites op internet. Het worden er alleen maar meer. Op de officiële site van de Australian Open wordt haar naam het meest gezocht, op die van Koemikova na dan. Ze blijft er koel onder, kan de weelde ogenschijnlijk dragen. Ze heeft in ieder geval een ding die ze, waarschijnlijk voor altijd, op de Russische voor heeft. Hantu chova heeft al een titel achter haar naam. En niet de minste. In 2002 won ze het prestigieuze toernooi van Indian Wells door onder anderen de Belgische Jus tine Henin en Martina Hingis te kloppen. De partij tegen Hingis was haar eerste finale, wat met een aangeeft dat ze ook op be langrijke momenten bij de les is. Kwartfinales op Wimbledon en de US Open volgden, alsmede een finaleplaats in Filderstadt en nog vier halve finales. Een daar van was in Eastbourne waar Hantuchova haar 46-jarige mentor Martina Navratilova ver sloeg. De uit Tsjechoslowakije naar de Verenigde Staten geëmi greerde Navratilova deed mee omdat ze een weddenschap ver loren had. Hantuchova, geboren in Poprad als dochter van een computer wetenschapper en een toxicolo- ge, hanteert een prachtige stijl. Ze werd gedrilld bij coach Nick Bollettieri in Florida en kan op alle ondergronden uit de voeten. Haar vlakke slagen brachten vo rig jaar op Melbourne Park Ve nus Williams in de problemen. De Slowaakse was in de derde ronde een punt verwijderd van een 5-4 voorsprong in de derde set, maar redde het niet. „Ik kan niet zeggen dat dat een door braak was, want ik heb haar niet kunnen verslaan. Maar ik zat er heel dichtbij", zei ze gisteren. Of de frêle Slowaakse - ze weegt 56 kilo - in het huidige kracht- tennis echt een rol van beteke nis kan spelen is de vraag. Wel licht volgt het antwoord snel. Een nieuwe confrontatie met Venus lonkt, in de kwart finale. „Laat mij me maar eerst con centreren op de volgende ronde tegen Patty Schnyder. Dat wordt al zwaar genoeg. Maar ik hoop dat ik haar weer tegenkom en dan iets beter speel. erp/gpd - Anky van Grunsven is gistermorgen tijdens een trai ning met haar paard Gestion Jo ker in Erp zwaar ten val geko men. Later op de dag werd de amazone in het ziekenhuis in Veghel geopereerd aan een ge compliceerde breuk van haar linkerbovenbeen. Ze is zeker drie maanden uitgeschakeld. Een van de consequenties is dat Van Grunsven haar leidende po sitie in de wereldbeker dressuur niet kan verdedigen. De finale van de wereldbeker in april zal de olympische kampioene dres suur (Sydney 2000) uit haar pro gramma moeten schrappen. Daarvoor had ze zich met twee paarden gekwalificeerd. Ook voor Indoor Brabant geldt 'nu even niet'. Gestion Joker, het paard dat Van Grunsven gisteren bereed, was net terug van een blessure. „Hij was niet blij met de frisse lucht. Gestion Joker begon te bokken en ineens werd Anky gekatapul- teerd", vertelt Sjef Janssen, de trainer en partner van Van Grunsven. Hij zag het ongeluk gebeuren. „De val was een hoogst ongelukkige. Ze landde op haar rug, maar die heeft ze gelukkig niet gebroken. Het had nog erger kunnen zijn, maar een gefragmenteerde breuk van het bovenbeen is natuurlijk ook niet mis." Janssen zag meteen na de val dat Van Grunsven er niet best aan toe was. „Ze kermde van de pijn en kon niet meer bewegen. Met de ambulance is ze naar het ziekenhuis gebracht. Daar wan delden ze snel door de echo's heen. Alle handelingen waren erop gericht om Anky snel op de operatietafel te krijgen. Het bot is daar met plaatjes en schroef jes vastgezet. Ze mag het been zeker twee maanden niet belas ten." parus/anp - Pieter van den Hoogenband heeft op de ope ningsdag van het wereldbeker- gala in Parijs zijn Australische ri vaal Ian Thorpe afgetroefd op de 100 meter vrije slag. De Braban der tikte in de finale aan in 47,41 seconden, ruim tweetiende bo ven zijn Nederlands record en bijna zeventiende verwijderd van de mondiale toptijd van de Rus Alexander Popov. Thorpe werd in 48,31 slechts vijfde. Joris Keizer veroverde in Parijs brons op de 50 meter vlinder slag. De nationale recordhouder (23,50) tikte in de finale aan na 23,71 seconden. Hij moest de Britse dertiger Mark Foster (23,52) en de Wit-Rus Pavel La- goen (23,68) voor zich dulden. Van den Hoogenband kondigde eind vorig jaar bij de NK korte- baan in Eindhoven, waar hij er als slotzwemmer in de estafette met jetlag een formidabele 46,52 uitperste, een aanval op de top tijd van Popov aan. Het knusse badje Georges Vallery was de eerste gelegenheid, maar eigen lijk moet de piek pas volgende week in Berlijn komen. Toch had het in Parijs harder gekund. De Amerikaan Jason Lezak, die vorig jaar het 'baanre cord' op 47,44 bracht, vertrok als een bezetene en keerde hal verwege na 22,26, ruim viertien de eerder dan Popov bijna tien jaar geleden in Gelsenkirchen. Van den Hoogenband volgde in Pieter van den Hoogenband in actie 22,67, ook nog net binnen het schema van het wereldrecord. Beiden konden het hoge aan- vangstempo niet het gepaste vervolg geven. De olympisch kampioen had het meeste over. Het verschil met Lezak (47,48) en de Argentijn José Meolans (47,65) was klein. Thorpe kwam tegen Ian Thorpe. Foto: EPA/Martin in het stuk niet voor. Hij liet eens te meer zien - de eerste 50 meter in 23,56 - dat hij noch een geweldige starter noch sprinter is. De 20-jarige Australische held, van wie de media down under momenteel liever willen horen dat hij homoseksueel is dan dat Bureau hij hard zwemt, heeft onlangs laten vallen dat hij in Athene op acht onderdelen vril starten, drie estafettes en vijf individuele nummers. Om de legendarische Ameri kaan Mark Spitz te overtreffen moet hij zich ook wagen aan de 50 en 100 vrij. door Gertjan van Geen Melbourne - Ook al werd het laatste deel van haar carrière te vaak gedomineerd door contro verses, Martina Hingis heeft on tegenzeglijk een prominente plaats in de tennishistorie ver diend. De langdurig geblesseer de Zwitserse, pas 22, zinspeelde in Australië op een definitief einde van haar imposante loop baan. Miss Swiss will be missed. Juist op de dag dat haar naam gever Martina Navratilova in Melbourne op 46-jarige leeftijd een dubbel winnend afsloot, vertelde Hingis aan het Zwitser se persbureau Sport Informa tion dat het wel eens voorbij kon zijn. Haar tweede blessure periode in korte tijd, belet haar hard te trainen. „Zo gauw ik hard ga werken, doet mijn enkel pijn. Ik denk niet eens meer aan een terugkeer", zei ze. Hingis maakte een stormachtige entree in het circuit. Als 14-jari- ge won ze haar eerste wedstrijd in Zürich. Op haar zestiende won ze op de Australian Open haar eerste Grand-Slamtoer- nooi. In 1997 zouden er nog twee volgen, Wimbledon en de US Open. De finale op Roland Garros ging verloren tegen Iva Majoli. In Parijs verloor ze twee jaar later de finale van Steffi Graf. Het is de enige Grand- Slamtitel die in haar prijzenkast ontbreekt. Martina Hingis. Foto: AP/Matt York Hingis was de onbetwiste num mer n in 1997, waarin ze twaalf toernooien won. Ze was ook de jongste, zestien jaar, drie maan den en 26 dagen oud. Ze zou het volhouden tot oktober 1998. Ook 1999 en 2000 was beëindig de ze als 's wereld beste. De Zwitserse was verreweg de slimste en niet per se de fitste, ook al werd ze nauwelijks geveld door blessures. Haar anticipa tievermogen was ongeëvenaard, waardoor ze zich moeiteloos staande hield tussen hard hit ters als Lindsay Davenport. Twee Grand-Slamtitels zouden volgen, beide in Australië( 1998 en 1999). Het aantal WTA-titels kwam op een totaal van veertig. Ze voegde er 36 dubbeltitels aan toe. Zoals het beste herendub- bel in de jaren tachtig John McEnroe met wie dan ook was, vormde Hingis met wie dan ook in het vorige decennium het beste koppel. Ze won negen Grand Slams met zes verschil lende verschillende partners: Anna Koemikova, Mirjana Lu- cic, Jana Novotna, Helena Suko- va, Mary Pierce en Natasja Zver- eva. In 1998 veroverde ze alle Grand-Slamdubbeltitels. De gedenkwaardige finale op Roland Garros tegen Steffi Graf leidde haar ondergang in. In ge wonnen positie (6-2 2-0) trok ze een beoordeling van de lijnrech ter in twijfel. Ze liep zelfs naar de andere kant van het net om de afdruk aan te wijzen, abso luut not done in tennis. Het pu bliek keerde zich tegen haar en ze verloor om de catacomben in te vluchten. Haar moeder en coach Melanie Molitor moest haar dwingen het court central weer te betreden. Een huilende Hingis in moeders armen lever de een bizar plaatje op. Ze zou geen grote titel meer winnen. De een na de ander riep haar een halt toe. Het wa ren hard hitters, tegen wie haar gogme geen uitwerking meer had. SPORTUITSLAGEN AUTOSPORT Dakar-Rally, vijftiende etappe. Luxor - Abu Rish (Egypte) over 576 km Auto's: 1 Vatanen (Fin) Nissan 4.06.51, 2. Biasion (Ita) Mitsubishi 6.23. 3 De Villiers (ZAf) Nissan 12 49. 4 Fontenay (Fra) Mitsubi shi 13.12. 5. Masuoka (Jap) Mitsubishi 13.30. 6 Peterhansel (Fra) Mitsubishi 14.53, 48. Ten Harkei 3.06.00 Klassement: 1. Peterhansel 43.25 41, 2. Ma suoka 25.50. 3 Fontenay 2.23 47. 29. Ten Harkei 20.44.54 Motoren: 1 Meoni (Ita) KTM 4 42.25, 2 Lundmark (Zwe) KTM 1 47. 3 Coma (Spa) KTM 3.56. 4. Despres (Fra) KTM 4.32. 5 Sainct (Fra) KTM 5.23. 6 Brucy (Fra) KTM 6.50. 22 Verhoef 53.33, 55. Vercoelen 1.40.01. Klassement: 1. Sainct 48.08.23, 2 Despres 10.29, 3. Meoni 33.58, 18. Verhoef 7.04.44, 31 Vercoelen 12.23.34. Vrachtwagens: 1 Kabirov (Rus) 5.06.53, 2. Tsiagoeine (Rus) 13.57, 3. De Azevedo (Bra) 15.23, 4. Jan de Rooy (Ned) DAF 16.26, 12. Bekx 1.24.31. Klassement: 1. Tsjagoeine 55.21.52, 2. De Azevedo 1 12.27, 3 Kabirov 2 08.44, 4. Jan de Rooy 2.41.23.11. Bekx 25 18.59 HOCKEY Santander. EK indoor, mannen Groep B, eerste ronde: Nederland - Polen 5-3 (2-3). Doelpunten Nederland: 3. De Snai|er 1- 0 (sc). 5. De Snaijer 2-0 (sc). 33 Weusthof 3- 3 (sb), 36. De Snaijer 4-3, 36. Van Eijk 5-3. Zwitserland - Spanje 5-4. Tweede ronde: Spanje - Nederland 6-3 (5-2) Doelpunten Nederland- De Snaijer 1-3, De Snaijer 2-4, De Greeff 3-5 Polen - Zwitserland 9-5 Stand 1 Polen 2-3 (12-10), 2. Span|e 2-3 (10-8), 3. Nederland 2-3 (8-9), 4. Zwitserland 2-3(10-13). Groep A: Duitsland - Tsiechiè 6-0, Rusland - Frankrijk 7-6, Duitsland - Rusland 7-3, Frank rijk - Tsjechië 5-5. Stand: 1 Duitsland 2-6 (13-3), 2. Rusland 2-3 (10-13), 3 Frankrijk 2-1 (11-12), 4. Tsjechië 2-1(5-11). Rotterdam. Indoor, oefeninterlands (vrouwen) Vrijdagochtend (2x20 minuten): Nederland Australië 3-1 (0-1) Doelpunten Nederland Romkes2, Schopman 1. Vrijdagmiddag (3x20 minuten): Nederland - Australië 5-4. Doelpunten Nederland: Schop man 2, Dijkstra 2, Smabers. PRIJSVRAGEN Lucky Day 2999, 17 januari 8 12.18.21.27.35.36.37.39 40.43. 48.49.53 55.60 69.70 71.78 Onder voorbehoud van typefouten SCHAATSEN Shorttrack. EK te St. Petersburg. Vrouwen, 1500 m: 1 Radanova (Bul) 2.34,835. 2 Bouvier (Fra) 2.35,488, 3 Ev- teeva (Rus) 2.35,594, 4 Kunze (Dui) 2.35,595, 5 Capurso (Ita) 2.36,016; uitge schakeld, in halve finale- Lootsma (Ned) dis- kw eerste ronde, 4e heat: Maureen de Lange (Ned) 3.26,505. Mannen, 1500 m: 1 Carta (Ita) 2.23,950, 2. Antonioli (Ita) 2.23,999, 3. Franceschina (Ita) 2.24,055, 4. Nachbar (Dui) 2.24,966, 5. Praus (Dui) 2 30.806, Juffermans (Ned) dis- kw.; uitgeschakeld eerste ronde, 7e heat: Ver steeg (Ned) 3.16,722. Kwartfinale 5000 m estafette, 2e heat 1 Ne derland 7.13,924. SKI Rhalves (VS) 2.28.89, 3. Kernen (Zwi) 2.29.16, 4 Schifferer (Oos) 2.29.22, 5. Gru- ber (Oos) 2 29.25,6. Miller (VSt) 2.29.36 Stand wereldbeker afdaling: 1. Eberharter 500 punten, 2. Rahlves 341, 3 Walchhofer (Oos) 317. Stand wereldbeker algemeen: 1. Eberharter 755, 2. Miller 730. 3. Aamodt (Noo) 507. Cortina d'Amjiezzo. Wereldbeker, vrouwen, Su- per-G. Eindstand: 1. Götschl (Oos) 1 16.95. 2. Meis- snitzer (Oos) 1.17.21, 3. Turgeon (Can) 1.17.23, 4 Putzer (Ita) 1.17.43, 5. Kostelic (Kro) 1.17.61.6. Gerg (Dui) 1.17.65 Stand wereldbeker Super-G: 1. Montillet (Fra) 307, 2. Putzer 252, 3. Götschl 248. Stand wereldbeker algemeen: 1 Kostelic 1136, 2. Putzer 645. 3. Montillet 548 TENNIS Melbourne. Australian Open, 10 miljoen euro. Mannen enkelspel, derde ronde: Sargsian (Arm) - Philippoussis (Aus) 5-7 7-5 6-0 6-4. Vrouwen enkelspel, derde ronde: Hantuchova (Slw/7) - Stosur (Aus) 6-4 6-2 VOETBAL Oefenduels FC Utrecht - Emmen 1-1 (l-O) SC Heerenveen - VW 3-2 (1-2). FC Zwolle - LR Ahlen (Dui) 3- 2 (1-2). RKC - Hamburger SV (Dui) 2-2 (1-0).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29