Trouw aan werk, club en spelopvatting SPORT kker Tennis maakt van competitie spektakel k heb het sporten in ^amverband gemist Tegenstander Foreholte gestraft Na gedane arbeid is het goed trainen voor UVS-coach Hans van Leeuwen Van der Vaart? Hans van Leeuwen: „Als UVS, al of niet onder mijn leiding, op termijn weer de stap naar de hoofdklasse kan zetten, dan staat er ook een ploeg die zich op dat niveau kan hand haven in plaats van bedachtzaam van achteruit spelen en hopen op een stuntje." Foto: Dick Hogewoning citeerd. Naar een assistentschap bij Rijnsburg, Noordwijk en Quick Boys, en twee jaar gele den koos WSB Rob Bianchi bo ven mij. Misschien ook niet zo verwonderlijk; ik had toen nog maar net het benodigde trai nersdiploma." Vorig jaar maakte het bestuur van UVS, met aan het hoofd va der Bart van Leeuwen, bekend dat zoon Hans de opvolger zou worden van trainer Paul van der Zwaan. Het ontslag van Van der Zwaan, vlak voor het einde van het seizoen, bracht Hans van Leeuwen in de problemen. „De spelersgroep was uitgeblust na dat in de competitie een voor sprong van acht punten uit han den was gegeven. De kans op succes in de nacompetitie was klein. Wat moest ik als assistent trainer doen? Adviseren om voor de korte, resterende tijd een vervanger aan te stellen, ter wijl ik al drie jaar met de spe lersgroep werkte? Het lag voor de hand dat ik het over zou ne men, maar ik kwam wel in een lastig parket. Niet alleen ten op zichte van Van der Zwaan - on ze verstandhouding is altijd goed gebleven - maar ook het plan om met frisse moed in au gustus aan een nieuw seizoen te beginnen, viel in het water." Zo bracht de vader zijn zoon eerder in verlegenheid dan dat hij oordeelde in zijn voordeel. Het benadrukt dat de verhou ding tussen de twee puur zake lijk is als het om UVS gaat. „Het besluit om Van der Zwaan te ontslaan werd sowieso geno men door elf bestuursleden. Daar is mijn vader er maar een van." UVS - Sparta zondag 14.00 uur Inmiddels is UVS in rustiger vaarwater beland, maar halver wege het seizoen is de ploeg in Van Leeuwens eerste officiële jaar niet meer dan een midden moter. Door heel wisselende re sultaten heeft UVS al twaalf ver- liespunten meer dan koploper EBOH en acht meer dan num mer twee SWSMC. „Een laag rendement uit de kansen die we krijgen", spreekt Van Leeuwen in onvervalste trainerstaai. Toch is hij in zijn verdere uitleg duidelijk meer onderwijzer dan oefenmeester. „Ik kies nog steeds voor een spelmakende strategie. Daar heb ik de spelers ook voor. Veel tegenstanders nemen een afwachtende hou ding aan en dat brengt voor ons risico's met zich mee. Maar op twee wedstrijden na, kregen wij méér kansen dan de tegenstan der. Zolang dót blijft, blijf ik in een aanvallend concept volhar den. Daar leren jonge spelers ook het meeste van. Het stimu leert ze in het bedenken van op lossingen. En het geeft meer spelplezier. Als UVS, al of niet onder mijn leiding, op termijn weer de stap naar de hoofdklas se kan zetten, dan staat er ook een ploeg die zich op dat niveau kan handhaven in plaats van bedachtzaam van achteruit spe len en hopen op een stuntje." Van Leeuwen heeft zijn blik dui delijk op de wat langere termijn gericht, maar dat sluit een suc cesje aan het einde van het hui dige seizoen niet uit. „Ik heb me nooit achter de afwezigheid van een aantal spelers verscholen. Toch is het een goed vooruit zicht dat Marco Akerboom, Wal ter de Kievit, Edgar van Tol, Ri chard Groeneweg en Michel Jungslager op de weg terug zijn. De hoofdklasse hóéft niet in een keer te worden gehaald en dat maakt het werken voor mij als trainer, zonder druk, wel zo prettig. We wonnen afgelopen week een oefenwedstrijd van Noordwijk met 3-1, al kon je zien dat zij wat betreft hande lingssnelheid en inzicht een stuk verder zijn. Naar dat niveau moeten wij ook toegroeien. Als ik de ontwikkeling van jonge spelers zoals Ron Zoet en Ray mond van Es zie, weet ik dat de kans daarop weer komt." 'jscal Bontje duikt op bij De Zijl «•/leiden - Plotseling n hoofd weer boven wa- jjrmalig waterpolo-inter- fal Pascal Bontje (32) uit p maakte afgelopen nde zijn rentree bij De I, na een afwezigheid jaar. En zie: de Leidse zon de eerste wedstrijd igradatiepoule mede n inbreng met 8-7 van an ben je teruggekeerd? mijn werk in de beveili- anche kon ik jarenlang iet weekeinde spelen, wel altijd veel aan sport doen zoals hardlopen, sen en fitness, maar ik norten in teamverband. koi|aarom ben ik omge- zodat ik in de week- vrij ben. Heel even ben AN geweest, maar dat h te ver weg. elijk kwam ik weer in met Jacob Spijker, ook mijn trainer toen [international was, en ne bij De Zijl/LGB aan- Ik vond het leuk dat ien bij die club zo en- ist waren over mijn te- 1E direct het niveau nog üoneel vind ik mezelf m^t honderd procent, maar een paar partjes per wedstrijd kan ik wel al aan. In zicht is iets dat je niet verleert. Ik heb niet eens bijgehouden hoeveel A-interlands ik achter mijn naam heb staan. Ik hoop een bijdrage te kunnen leveren aan het spel van De Zijl en misschien zelfs van meerwaar de te kunnen zijn." Het ging de eerste wedstrijd opmerkelijk goed. „Het is moeilijk in te schatten in hoeverre dat aan mijn in breng lag, maar ik scoorde, we kwamen terug van een 0-2 achterstand, ik haal er een paar man-meer-situaties uit en we winnen nog ook. Ik stond een beetje versteld van de goe de teamprestatie. Als het gaat als afgelopen zaterdag dan winnen we tegen Brandenburg ook." Hoe lang duurt deze come back nog? „Ach, ik ben onlangs vader ge worden en ik heb niet meer het lichaam van een jonge god. Ik ben nog best fanatiek al heb ik naarmate ik ouder werd ge leerd om verliespartijen mak kelijker te accepteren. Als ik de komende weken kan bijdragen aan goede resultaten dan ben ik al tevreden. Het is nog te vroeg om op komend seizoen vooruit te lopen." zaterdag l8 JANUARI 2003 PEN AMBITIEUZE HOOFDTRAINER I is een relatief kleine voetbalvereniging met zes senioren- pi enkele jeugdteams. Ifdtrainer bent u eindverantwoordelijk voor de trainingen Selectie op dinsdag- en donderdagavond en u begeleidt het fdteam tijdens de (competitieJwedstrijd op zaterdag. jeinteresseerd? Stuur uw reactie met salarisindicatie naar iris van v.v. MVKV, Spinozalaan 9, 2231 SG te Rijnsburg |heerG. Kuipers. uw brief insturen tot en met maandag 3 februari 2003. handbal - Hekkensluiter ESC '90 bezorgt de handbalsters van Foreholte een drukke periode. De ploeg uit Stein die zondag niet kwam opdagen voor de competitiewedstrijd in Voorhout, moet het duel in de hoofdklasse B van de competitielei der afwerken op dinsdag 28 januari. Bovendien kreeg ESC, dat geen team op de been kon bren gen, van de handbalbond NHV twee punten in mindering en een boete van honderd euro. Competitieleider Reijer Louw noemde het speler stekort van de Steinse vereniging geen steekhou dend argument om de wedstrijd te elfder ure af te blazen. „Vandaar ook die straf', aldus Louw, „ook al vindt ESC het wel een geldig excuus. Ik ver moed dat dit een eenmalige aangelegenheid is." Door de ingelaste wedstrijd moet Foreholte twee weken achter elkaar 'dubbelen'. Morgenmiddag staat de lastige uitwedstrijd voor de competitie te gen Wings op het programma. Dinsdag speelt Fo reholte de regionale bekerfinale tegen de reserves van Quintus in de eigen sporthal De Gaasbak. Een week later staan de thuiswedstrijden tegen Hellas 2 (zondag 13.10 uur) en ESC (dinsdag 20.45 uur) op de rol. DE KWESTIE Brandenburg - De Zijl/LGB zaterdag 19.00 uur door Loman Leefmans van Gemerden teamgenoot van Jan Siemerink ntje: „Ik ben nog best fanatiek al heb ik naarmate ik ou- geleerd om verliespartijen makkelijker te accepteren." van der Eb leiden - Het complex van de Rijn geest Groep (voorheen Ende geest) vormt met zijn losse pavil joens, stemmige architectuur en groene omgeving een oase van rust in het verstedelijkte gebied tussen Leiden en Oegstgeest. In het zogeheten bewegingscen trum, een gymzaal in opvallend rustgevende kleuren geeft de 42- jarige Hans van Leeuwen les. Aan patiënten uit de gesloten opvang, zeg maar de lastigste klanten van de psychiatrische instelling. Van Leeuwen doet aan 'crisisinterven tie' zoals dat in het vakjargon heet Een baan waarvoor geduld, toewijding en bevlogenheid ver eist zijn. Daarbij vergeleken is Van Leeuwens hobby, het trainer schap bij eersteklasser UVS, zelfs in moeilijke tijden een peulen schil. „Het werk is zwaar, niet zo zeer fysiek, maar wel mentaal. Het voetbal is voor mij een prima uitlaatklep." Endegeest is al meer dan vijftien jaar de werkgever van de bewe gingstherapeut. „Nadat ik de Haagse Academie voor Licha melijke Oefening had afgerond, was ook ik voorbestemd om in het onderwijs terecht te komen. Dat was in die tijd helemaal niet makkelijk. Ik kwam er bij een aantal scholen gewoon niet tus sen. Tot ik via een advertentie aan mijn huidige baan kwam. Ik was altijd al in de psychiatrie ge- interesseerd. Boeiend werk, mensen proberen sturing bij te brengen. In feite is het niet zo héél anders dan wat ik 's avonds doe bij UVS." Van Leeuwen noemt zichzelf 'niet zo'n loper'. Daarmee om schrijft hij zijn honkvastheid. Niet alleen zijn werkgever, ook rijn club is hij altijd trouw ge bleven. Niemand in de 89-jarige geschiedenis van Uit Vriend schap Saam speelde vaker in het eerste elftal dan hij. Ook als trai ner is hij de Kikkerpolder nog niet uit geweest. Hij coachte verschillende jeugdteams, het zaterdagelftal en hij was in de afgelopen drie seizoenen assis tent-trainer. „Ooit zal ik echt wel eens uitvliegen", zegt hij. „Het lijkt me toch aardig om eens in een andere keuken te kijken. Ik ben ook wel in beeld geweest bij andere clubs en ik heb in het verleden ook gesolli- •ekker-tennis gaat er- play-offs van de ere- bereiken. De War- lub presenteerde gis- :en sterk team aan de van de club. Aytug hoopt zelfs LAls we in de play-offs an we natuurlijk voor te prijs, het landskam- ïp." De eredivisiecom- t eind mei. was bekend dat Dek- is erin is geslaagd om sink vast te leggen. De inteerde gisteren Melle sden als tweede 'heer', lerden was afgelopen amgenoot van Jan Sie- 'Mti de Duitse Bundesliga Weiss Sundem. inelijke deel van de rordt gecompleteerd Wild en Jesse Huta ïe laatste vervult de rol rve. De jeugdspeler urende de competitie chtingen Tennis versterkte zich et de 27-jarige Bulgaar- mira Bacheva. Haar anking op de wereld- vas 70st.e. Zij trainde in len al onder Aytug. Jo- landa Mens en Anouk Sterk blij ven bij de Warmondse vereni ging, die ook met een heren team in de eredivisie uitkomt. Aytug wijst erop dat de club een regionaal karakter heeft. „Dat kan geen enkele andere club in de eredivisie zeggen. Wij heb ben,vier spelers uit de regio in een competitie die juist heel veel buitenlanders telt." Dekker Tennis eindigde vorige competitie op de tweede plaats in de hoofdklasse achter de re serves van Leimonias. Het eerste van de Haagse club speelt ech ter al in de eredivisie. Daarom kon het tweede niet promove ren. Dekker werd verplicht de opengevallen plaats in de hoog ste klasse in te nemen. Aytug: „Als we zouden weige ren, zouden we degraderen naar de eerste klasse. Dat ging me te ver." De coach ging op zoek naar een hoofdsponsor en vond die in het ICT-bedrijf Beetsma en Van Eijk. Daardoor werd het mogelijk om sterke spelers aan te trekken. „Wij gaan voor de play-offs", stelt Aytug. „Maar de concur rentie is sterk. Spelers als Den nis van Scheppingen, Miriam (advertentie) 'ereniging MVKV uit Katwijk, spelend in de KNVB 3e Klasse A, zoekt voor het voetbalseizoen 2003-2004... De ploeg van Dekker (vlnr): Jesse Huta Galung, Jolanda Mens, Bas Wild, Irfan Aytug (coach), Melle van Gemerden, Jasper de Regt (tweede coach), Jan Siemerink, Anouk Sterk. Foto: Mark Lamers Oremans, Amanda Hopmans, en Paul Haarhuis spelen ook in de eredivisie." „Ook Alphenaar Martin Verkerk komt waarschijnlijk in de com petitie uit." De club is eigenlijk al met de voorbereiding begonnen. De spelers trainen al met elkaar. Aytug: „Competitietennis is een teamsport, daarom is het be langrijk om teamgeest te creë ren." De Warmondse club is van plan van de thuiswedstrijden een feestje te maken. „We rekenen op zeshonderd toeschouwers per thuiswedstrijd. We bouwen tribunes om die kijkers een goe de plaats te bieden. We gaan er een spektakel van maken." Rafael van der Vaart moet het dubbele gaan verdienen dan de best betaalde Ajacied van dit moment, vinden zijn zaakwaar nemers Sjaak Swart en Sören Le- rby. Dat zou betekenen dat Ajax de talentvolle jongeling twee miljoen euro moet gaan betalen. Van der Vaart verdient nu 250.000 euro. Is de eis van zijn zaakwaarnemers terecht? Ajax-directeur Arie van Eijden op de nieuwjaarsreceptie: „Het is verleidelijk om akkoord te gaan, ook al omdat de druk van buitenaf groot is. Maar juist in deze tijd moeten we waken over de continuïteit van de hele club." Sportweek nr 4,14 januari 2002, uit een overzicht van de top honderd van meest ver dienende Nederlandse spor ters: 1. Patrick Kluivert, 7.700.000 euro. Het verbeterde contract dat hij in 2001 bij Bar celona tekende, is een heel fijn contract, want: ieder jaar oplo pend. De spfts betaalde terug met doelpunten." Ajax-supporter Ard van Duij- venbode uit Leiden: „Dit is sowieso in het belang van Sjaak Swart. Anders staat hij weer kroketten te bakken in de Jaap Edenhal. Maar ik vind de eis belachelijk. Ik denk niet dat Ajax vier miljoen gulden kan betalen, bovendien is het niet in het belang van het team, want je krijgt scheve gezichten. En voor hoe lang zou het zijn? Voor een of twee jaar, daarna gaat hij toch weg. Ik vind het ook raar om een jongen van 19 zo'n hoog salaris te geven. Ik dacht dat het wat minder was geworden met de voetbalgekte. Ik zou die 250.000 euro verdub belen. En als hij nu al meer wil verdienen, dan gaat hij maar naar Barcelona. Prettige wed strijd." Sportweek nr 4,14 januari Foto: ANP/Olaf Kraak 2002, uit een overzicht van de top honderd van meest ver dienende Nederlandse spor ters: „54 Rafael van der Vaart, voetbal, 750.000 euro. De grote man van Ajax, het goudhaantje van Amsterdam, de trots van Mokum. Dit is wat de epxerts denken dat hij verdient, maar als dat bedrag onverhoopt lager ligt, zou Ajax zich eens flink achter de oren moeten krab ben." Voetbalmakelaar Cees Goud kuil uit Koudekerk: „Hij heeft niets gekost. Ajax heeft geen transfersom voor hem hoeven te betalen. Edgar Davids en anderen wilden ze destijds ook niet bijbetalen en die gingen weg en AC Milan was de lachende derde. Ze moeten bij Ajax goed nadenken wat ze doen. Rafael van der Vaart is een van de grootste ta lenten. Ze moeten proberen zoveel mogelijk plezier van hem te hebben en dat kost geld. Zijn eisen zijn niet onre delijk. De toppers worden te genwoordig dikbetaald. Over twee jaar valt hij misschien ook in de categorie Van Nistelrooy. Nu lijkt wat hij wil misschien veel geld, maar straks is het een schijntje." Sportweek nr 4,14 januari 2002, uit een overzicht van de top honderd van meest ver dienende Nederlandse spor ters: „100. Jürgen Dirkx 370.000 euro. De verdediger zit nog steeds voor een vet salaris bij PSV, maar speelt zelden tot nooit. Zijn contract loopt na dit seizoen af." Marcel Akerboom uit Noord wijk, speler 1911 Fortuna Sit- tard, voetbalde in de jeugd bij Ajax: Ajax moet hem wel meer geld betalen, als ze hem niet kwijt willen, maar het dubbele van de best betaalde speler vind ik wat overdreven. Iedereen weet dat Ajax er financieel niet heel goed voor staat. En hij heeft ook veel aan Ajax te danken. Als ze hem een miljoen euro zouden betalen, dan zou dat al fantastisch zijn voor een jon gen van 19. En over een paar jaar kan hij dan in het buiten land nog meer gaan verdie nen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27