Wim van Zwam laat een kansen meer liggen Trainer werkt bij KNVB met toptalent zaterdag l8 januari 2003 SPORT n Spierdijk idem van de eerste divisie naar de [an het topvoetbal. Wim van Zwam rainer die in deze regio ARC, UVS en jnder zijn hoede had, stapte vorig jrvan TOP Oss naar de KNVB. Bij de lond is hij trainer en coach van de na- jelectie onder 19 en onder 15 jaar en I hij opleidingen. „Het is eigenlijk een laai, bij TOP Oss werk je aan de on- Jvan het betaalde voetbal en nu ben ik jen bij de opleiding van de toptalenten ferland." Oss hebben we een goed eerste gedraaid. Het tweede jaar was het 1 minder. Dat laatste jaar had eigen met betaald voetbal te maken. Er jngens die toch al van plan waren te we hebben er spelers bij moeten e zich niet zo ontwikkeld hebben jfe hoopten. Die hadden in een goed juinen groeien, nu lukte dat niet. Ik kh bij TOP Oss blijven, ik dacht dat dat ook wilde. Dat is op een gegeven It omgeslagen, het bestuur vond dat jdoende had uitgesproken dat ik heel 'n contract wilde verlengen. Ik had wat het toekomstbeeld van de club Ie wel doorgaan, maar onder :den." >r geen spijt van dat ik die kans bij epen heb. Als voetballer heb ik iten liggen, ik ben gewoon gestopt jen een paar dingen me niet bevie- [ist dat er niet veel mogelijkheden zouden komen om als trainer in Ide voetbal aan de slag te gaan. jing Hans Westerhof als trainer van FC Groningen, maar zoiets ge it meer; behalve als je een grote voetballer hebt." ren wist ik wel dat de clubs niet in len staan na zo'n slecht tweede ter niet voor een functie als hoofd- had me eigenlijk nog niet bedacht bu gaan doen, toen er een telefoon- jn van de KNVB. Ik wilde in elk geval feld blijven staan, de overstap was wel heel erg groot geweest. Ik heb el mooie teams gekregen. Het Ne- S elftal onder 15 jaar en onder 19 It het elftal onder 15 jaar hebben we jnber twee interlands gespeeld tegen iHet is voor die kinderen van 13,14 ter jaar natuurlijk een geweldige ervaring; ze mogen voor de eerste keer het shirt van het Nederlands elftal aantrekken." „In het elftal onder 19 jaar spelen jongens die nog niet zo bekend zijn bij het grote pu bliek, maar het zijn wel de toptalenten van Nederland. Veel van hen hebben inmiddels ook gedebuteerd in het eerste elftal van hun club, Nigel de Jong van Ajax bijvoorbeeld, Michael Jansen van Vitesse, Collin John van FC Twente. Of die jongens doorbreken is van veel dingen afhankelijk; van hun menta le weerbaarheid en ook van geluk. Heeft het eerste iemand nodig op jouw positie, blijft die speler net even wat langer geblesseerd en krijg je langer de kans. Wordt je concur rent verkocht of net niet, en kom je nooit aan de bak. En kan je het opbrengen om - als je zaterdag net in een vol stadion heb ge speeld - op maandagavond weer alles te ge ven in het tweede elftal waar honderd man staan te kijken." Topjeugd „In deze baan sprak mij aan dat ik de kans kreeg om met de topjeugd van Nederland te werken, dat ik in een team zou werken. Bij TOP kwam het niet voor dat je de kans kreeg om met een groep trainers over de ontwik kelingen in het voetbal te praten. Een aantal dingen die ik al gedaan had als trainer of op de academie voor lichamelijke opvoeding komen in deze baan samen." „Mijn functie bij de KNVB is redelijk gecom pliceerd. Behalve de coaching van de jeugd- teams ben ik docent bij de cursus trainer- /coach jeugdvoetbal, daar worden trainers opgeleid om in de top van het jeugdvoetbal te werken. Jongens als Sonny Silooy en Wim Jonk zitten daar op. Daarbij leid ik docenten op die bij de districten van de KNVB wer ken, verzorg ik bijscholingen. In grote lijnen houd ik me bezig met drie zaken: voetbal ontwikkeling, kaderontwikkeling en talen tontwikkeling. Dat betekent dat ik bij veel zaken die op het gebied van het jeugdvoet bal in Nederland gebeuren, een vinger in de pap heb, in elk geval van op de hoogte ben." „Een enkele keer word ik ingeschakeld voor andere werkzaamheden. Ik heb voor de bondscoach Tjechië gescout toen ze tegen Slovenië speelden. Dan zitje ineens naast Eriksson, de bondscoach van Engeland, dat in een poule zit met Slovenië. Ik heb ook Seedorfeen keer bekeken bij AC Milan." „Bij de KNVB is het Nederlands A-elftal het belangrijkst. Daar zit met Advocaat en Van Hanegem een behoorlijk zware staf op. Dat betekent dat er bij de KNVB bij de coaching van de lagere elftallen dingen gecombineerd moeten worden. De bond kan zich niet per mitteren om een aparte coach voor de jeugd tot 19 jaar aan te stellen." „Natuurlijk hoor ik ook die geluiden dat juist oud-topspelers de coaching van de jonge talenten bij de KNVB zouden moeten doen. Als je praat over uitstraling dan zit daar zeker iets in. Ik heb profvoetbal ge speeld bij FC Wageningen; dus die achter stand haal ik nooit meer in. Maar het vak van voetbaltrainer is vele malen ingewikkel der geworden de laatste jaren. Vraag het eens aan Marco van Basten. Die jongen be seft dat hij nog heel wat moet leren voordat hij zelfstandig als trainer aan de slag kan. En je moet ook niet overschatten wat een KNVB-coach voor invloed op die jongens heeft. Het grootste deel van de tijd zitten die jongens bij hun club. In de twee, drie dagen dat ze bij de KNVB zijn, probeer je ze zo goed mogelijk op de wedstrijd voor te berei den." „Het elftal onder 15 speelt met drie spitsen, die jongens zijn gewend om bij hun eigen club ook zo te spelen. Bij de jongere jeugd dient de opstelling om spelers de bedoelin gen van het voetbalspel duidelijk te maken, om de spelers individueel beter te maken. Bij oudere spelers heeft een opstelling een heel ander doel. Bij de A-jeugd zet je de spe lers zo neer dat je die wedstrijd gaat win- Winnen „Dan heb je meteen een van de belangrijk ste actuele items in het jeugdvoetbal bij de horens. Wanneer maak je nou je jeugdspe lers duidelijk dat er ook iets anders is? Ik heb wedstrijden gezien in de Beloftencom- petitie waarin spelers binnen het systeem dat ze gewend waren, prima functioneer den. Maar toen er wat onverwachts gebeur de, wisten ze het ineens niet meer. In de op leiding van spelers is iets mis gegaan, ze hebben niet geleerd zich aan te passen, niet geleerd keuzes te maken. Dat is nu een be langrijk item in het jeugdvoetbal. Hoe train je nou de jeugd op dat onderdeel, hoe leer je ze een wedstrijd te winnen?" „In het verlengde daarvan ligt de discussie of het goed is om je hele vereniging in één spelsysteem te laten spelen. De opvatting van de KNVB is dat de speelwijze van het eerste nooit leidend mag zijn voor je jeugd opleiding. Kijk naar Ajax, alle elftallen speel den in de jaren '90 3-4-3. Je ziet nu dat het bij Ajax anders is. Ronald Koeman past z'n elftal op alle mogelijke manieren aan om die wedstrijd maar te winnen. Dat zijn interna tionale wetten. Wat biedt mij de meeste kansen op resultaat?" „Het opleiden van jeugd is duur, de jeugd opleidingen van de profclubs kosten han denvol geld. Tegelijkertijd zie je dat clubs naar hartelust vissen uit de vijver met trans fervrije spelers, daar zijn er zat van. Ik kan me voorstellen dat degene die bij een club over de centjes gaat, zich afvraagt of zo'n jeugdopleiding het geld wel waard is. Maar over een paar jaar zijn er veel minder trans fervrije spelers, is die voorraad opgedroogd. Dan zal je als club toch wat aan opleiding moeten hebben gedaan. Ik voorzie hier in Nederland een ontwikkeling als in Frankrijk, waar er in het hele land zeven opleidingsin stituten zijn. Clubs zouden kunnen gaan sa menwerken en gezamenlijk een jeugdoplei ding opzetten. Hoe die talenten dan weer verdeeld worden? Je zou kunnen denken aan een soort 'draft-'systeem zoals in de VS, waar clubs om beurten mogen kiezen. De verenigingen moeten daar zelf afspraken overmaken." „Ik doe nu kennis op over een aantal zaken, waarvan ik zeker weet dat ik ze ook elders in de voetballerij nog wel eens kan toepassen. De KNVB is op m'n pad gekomen en wat is de volgende stap? Je kan binnen het trai nersvak niet aan werkplanning doen. Dan had ik al een aantal stappen verder moeten zijn, had ik al meer dingen in het betaalde voetbal achter m'n naam moeten hebben. Misschien dat ik ooit nog een keer naar het buitenland kan. Ik doe nu weer hele andere ervaringen op, ik zit bij een bond, daar doe je ook weer internationale contacten op. De route die ik volg is misschien niet de meest gebruikelijke in het betaalde voetbal. Maar blijkbaar is dit mijn weg." van der Eb jn vader heeft vroeger gekorf de crèche zei de leidster dat 1 goed met ballen was. Zij korf- ook. Toen is eerst onze oudste korfbal gegaan. Hij is in de A at zit je te lachen, dan? kon er niets van. Hij is niet zo dat kan gebeuren, af de C spelen we bij elkaar in de jeugd was het af en toe een g eerder door, omdat ik een ben. hebben af en toe wel woor- gt sneller iets tegen je zus dan tegen iemand anders. Meestal komt het van mij, ik kan heel fel reageren. Inge: Ik weet wie het zegt, dus heb ik er geen problemen mee. Ik slik wel meer. Frans houdt ervan om te vertellen hoe het moet gaan. Frans: Ik ben een beetje eigenwijs, dat is algemeen bekend. Inge: Onze karakters zijn heel verschil lend. Frans: Ik ben veel drukker, ik praat meer, en ik ben makkelijker. Ik lijk meer op mijn vader, zij lijkt meer op mijn moeder. Inge: Hij is vooral een aanvallende heer, maar hij kan ook sterk verdedigen. In de Inge: We staan bovenaan, we hopen kampioen te worden. Frans: We móeten kampioen worden. Maar het is moeilijk als je moet. Als je niks te verliezen hebt, ben je vaak beter. leiden - Bij Pernix staat Inge van Belen-Treur (22) in hetzelfde vak als haar broer Frans (21). Zij is ziekenverzorgende in het Sint Elizabeth Gasthuishof, hij werkt als administratief medewerker bij het Zilveren Kruis. Vanmiddag nemen ze het samen op tegen een concurrent voor de titel, Fiks uit Oegstgeest. In dat team speelt de vriendin van Frans. Het ouderlijk huis staat in Leiden, maar hun ouders wonen nu in Florida. De foto is gemaakt bij Inge. rebound is hij ook sterk. Frans: Ze kan heel goed lopen. Ze is heel snel, en kan heel goed verdedigen. Inge: Ik ben minder blessuregevoelig dan Frans. Frans: We zien elkaar verder alleen op verjaardagen. Ik zie haar al drie keer in de week met korfbal. Dus ga ik eerder naar mijn oudere broer als ik even wat wil gaan drinken of zo. RANDJE BUITENSPEL T'opsport hebben we niet in 1 Leiden, maar wel een hele boel breedtesport en van breed tesporten krijgen wij dorst. Dus wat doen wij? Eerst een fris drankje met isotonen, geen idee wat dat zijn, maar ik kikker er altijd enorm van op, dan dou chen en daarna een paar nog frissere drankjes: koud bier. Mag niet meer van de plaatselijke PvdA. Mevrouw Jansen van de Leidse salonsocialisten vindt dat ik verkeerd bezig ben. Daarom moet er een betuttelingsnota over gezondheid komen waarin niet alleen zal staan dat ik na een potje voetbal geen shaggie meer mag opsteken, maar ook dat ik van de pils moet afblij ven. Waar bemoeit dat mens zich mee? Laat ze zich druk gaan maken over het gymnas tiekonderwijs. Zodat kinderen van tien later ook kunnen wat ik op mijn 43ste nog kan: twee, soms zelfs drie keer in de week voetballen. Nog een geluk dat die heropvoe- ders van de PvdA behoorlijk zijn weggehoond toen ze me van de week mijn biertje wilden afpak ken. Eigenlijk vond alleen het CDA het een goed plan. Ge meenteraadsveteraan Bleijie wil een tijdslot op de tap in de kan tine. Meneer ziet liever niet, zo las ik donderdagavond in de krant, dat vaders in de ochtend uren met een pilsje in de hand langs de lijn zoon- of dochterlief aanmoedigen. Waar heeft deze pijprokende politicus (als ik nou ergens van ga hoesten, is het wel van een pijprokende politicus) het over? Hockey, vermoed ik. Maar wat dacht je van die hoc- keymoeders? Dié kunnen tette ren. Nu ik er nog eens over na denk, zo'n beroerd idee is het niet. Geen getap voor, laten we zeggen, twee uur 's middags. Om de aanmoedigingen met dubbele tong aan banden te leg gen. Onder het motto: geen ge bral van de hockeybal. Weet u waar het erg is, dat drankmisbruik? Bij het golfen,. Niet normaal meer wat er in een golfkantine, sorry, clubhuis, wordt omgezet. En dan gaan die geruite broeken ook nog eens met een stuk in hun kraag 's nachts de baan op. Het kan niet anders of daar komen ongeluk ken van. Van de zomer liep het Geen getap voor twee uur 's middags onder het motto: geen gebral van de hockeybal op de Voscuyl in Oegstgeest vol ledig uit de klauwen toen een benevelde bende met lichtgeven de ballen aan de slagging. De Voscuyl, maar daar spelen toch alleen voetbalclubs? Zult u zich afvragen. In die veronderstelling vekeerde ik ook, maar een van die voetbalclubs, UDO, schijnt ook een golfsectie te hebben. Die is voor mannen en vrouwen die niet zo nodig achttien holes hoe ven. Omdat ze zo'n eind niet kunnen lopen of omdat ze geen modaal jaarsalaris kunnen be talen om lid te worden van een eliteclub in lommerrijke dreven. Deze haljslachtige golfers hiel den van de zomer een nacht- toemooi en dat werd matten. Bij de tweede hole werd er al wat gemopperd, bij de zevende was het schelden en bij de acht ste sloegen ze elkaar op de bek. Is een rechtszaak geworden. Echt waar. Een van de golfers met losse handjes pikte het niet dat hij door de club werd ge schorst en zocht het hogerop. Vorige week stond het hele zooi tje te kibbelen in het Paleis van Justitie te 's Gravenhage. Daar slaakte rechter Dozy een zucht van het kaliber Beenhakker. Ei genlijk had ze geen idee wat ze met dit kinderachtige gedoe aan moesten zei, meteen omhaal van woorden uiteraard, dat UDO en de verbolgen golfer het maar lekker zelf moesten uitzoe ken. Mijn idee. Een tapverbod voor tweeën lijkt me hier trou wens ook op zijn plaats. Plus een speelverbod na tienen ('s avonds). Dat je sport buiten de politiek kan houden, is een illusie die in 1936 ruw werd verstoord. Sinds de nazi's in 1936 met de Winter en Zomerspelen aan de haal gingen, heeft de sport de politiek maar te dienen als het de politi ci zo uitkomt. Sommige sporten hebben de laatste jaren niet te klagen over financiële steun van de overheid, maar de tol die dat kost, is zwaar als lood. Ambte naren en politici die zich tegen je aan komen bemoeien en zo dra er wat te vieren valt met het hele gezin op de eretribune ko men zitten. Voor nop natuur lijk. In verkiezingstijd willen partij en zich nog wel eens van een sportieve kant laten zien. Maar wij sporters prikken daar door heen, want het verschil tussen gemeende en geveinsde belang stelling constateren wij feilloos. Die anti-afwholcampagne van de Leidse FÏ'dA mag dan te zot voor woorden zijn, ze is wel ge durfd. Zoiets kost toch meer stemmen dan het oplevert, want wij breedtesporters zijn in Lei den met z'n heel velen. Ook al zijn hetgeen gemeenteraadsver kiezingen zijn die voor de deur staan, dat alcoholverbod dat mij boven het hoofd hangt, neem ik als zwevende kiezer toch mooi mee in mijn ovenve- gingen. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25