f ih V. Inspectie let scherp op Alkemade 'Eindelijk is er een kleine REGIO Natuurvoedingswinkel laat klant via internet bestellen Sassenheim maakt haast met centrumplannen R5 >han naar rpgebouw Willibrordkerk Oegstgeest mogelijk 'parochie van het jaar' Volop baankansen in het nieuwe jaar? www.continu.nl houder geeft Y e in politiek i aan den rijn - De Al- lvvI p wethouder Tigelaar ina laandagmiddag (13.15 'en pn openbare les over po- 22.0 n staatsinrichting in de al van het Stadhuis. Zijn r is de basisschool De »erijn. De veertig leerlin- groep zes, zeven en i al weken bezig over politieke partijen en ingen. Volgens leer- ^lender heerst er een igskoorts op school, krijgen de kinderen van ïouder uitleg over het van Nederland, provin- Ie gemeente en de nodi- •matie over het stembu- i de werking van de „Jachine. zaterdag l8 januari 2003 a A2h ihoff schroeft Rijnland :p - Oud-minister )ff van volksgezondheid op 19 februari de eerste m de nieuwbouw bij het d Ziekenhuis in Leider- De uitbreiding van het huis, dat straks veertig it meer oppervlakte comt op het parkeerter- in de voorkant van het luis. De afgelopen week larkeerterrein omge- tot bouwterrein. Het nd Ziekenhuis probeert rlast voor omwonenden mogelijk te beperken, m worden de palen niet ouderwetse manier gesla- ïaar geschroefd. Bomhoff ift de eerste paal op 19 fe- om een uur of vier. sp rmatieavond r paddoteelt 3 twouoE-DORP De ge- Rijnwoude houdt op 29 i in het dorpshuis in Ha- lude-Dorp een informa- id over de paddokweke- gebroeders Kü^üksen >n onlangs toch op hun rij aan de Noorddijk te ien met de paddoteelt. Ze daaraan de voorkeur bo- n alternatief: de bouw n vrijstaande woning en uizen in de boerderij, lewoners zijn tegen de ij, omdat ze bang zijn criminele activiteiten kt. De informatieavond om 20.00 uur. »ndere and soepeler aan den rijn - InWO- Alphen die in aanmer- imen voor bijzondere 9°^d hoeven in de toekomst •hoenendozen met bon- 4 4 meer te bewaren. De uit- 00 g van de regeling brengt kosten met zich mee j) i gemeente. Daarom wil 2 neentebestuur van die ipt :htige werkwijze af. Be- met een inkomen bene- 5 procent van de bij- nomi kunnen in de toe- iij Sociale Zaken éénma- aanvraag indienen. De bekijkt het inkomen en nssamenstelling en stelt 3ra' goeding vast. Die wordt één keer uitgekeerd. Op ment doen 650 inwoners kend roep op het declaratie- !n 150 op het school - door Annette Lameijer alphen aan den rijn - De Alphense natuurvoe dingswinkel Biodis gaat de digitale snelweg op. Liefhebbers van biologische producten kunnen straks hun levensmiddelen via internet bestellen en in de Leidse en Alphense regio thuis laten be zorgen. Reinder Stolte, eigenaar van Biodis in Al phen springt daarmee gedeeltelijk in het gat van de onlangs in ernstige problemen geraakte inter- netsupermarkt Max Foodmarket. „In maart gaan we van start. Mensen kunnen dan aan de hand van productomschrijving op de site hun spullen in een virtueel winkelwagentje laden. Eén druk op de knop en wij zorgen dat de bood schappen op het huisadres worden afgeleverd", zegt Stolte. Hij mikt op de jongere, werkende klant met weinig tijd. „De algemene tendens is dat de verkoop via het internet een vlucht neemt. De ge neratie die nu opgroeit heeft geen moeite met het kopen van allerlei dingen via het internet. Ze groeien er mee op." Een koeriersdienst, uitgerust met koelwagens, gaat de boodschappen aim huis bezorgen. Stolte: „Veel mensen nemen tijdens het rondje super markt vaak en passant de biologische producten mee in het winkelwagentje. Die groep neemt niet de moeite om speciaal naar een reformwinkel te gaan. Andere mensen hebben weer te weinig tijd of willen niet wachten. Voor deze klanten is deze vorm van webwinkelen bedoeld." Op de site komen, naast verswaren, zo'n 900 bio logische levensmiddelen te staan. Stolte kiest be wust voor producten met een hoge omloopsnel heid. .Anders is het niet levensvatbaar." De on dernemer moet over drie jaar uit de aanloopkos ten zijn, heeft een extern bureau berekent. Een vaste klant met intemetkennis bouwt de spe ciale winkelsite. Stolte: „Het uitbesteden daarvan is voor een kleine ondernemer niet haalbaar. Daarom zijn we ontzettend blij dat een klant dit voor ons wil doen. De vormgeving doen wij zelf. Het systeem wordt zo opgezet dat de klant niet iets besteld dat niet meer voorradig is. Dat kun je niet maken." Stolte is niet bang voor een debacle zoals Max Foodmarket in Leiden overkwam. Dat zag na een jaar toch geen kans het hoofd boven water te hou den. „Wij houden de winkel, toch onze belangrijk ste bron van inkomen, gewoon aan. Max had al leen de site. Verder bezorgden zij in een veel gro ter verspreidingsgebied. De autootjes moeten dan vaak rijden, wil het rendabel blijven. Wij houden als uiterste grens Aalsmeer, Boskoop en Leiden aan. We proberen zo efficiënt mogelijk te wer ken." Stolte, die een half jaar geleden een groter pand aan de Ouvertureweg in Alphen betrok, verwacht door de site een omzetstijging van ongeveer vijf procent. Daarnaast vinden steeds meer mensen de weg naar de natuurwinkel. Stolte denkt dat het te maken heeft met alle voedselschandalen die de afgelopen jaren in het nieuws zijn geweest. „Klan ten die uit sociale motieven kiezen voor biolo gisch voedsel zijn er wel, maar het gros kiest voor de eigen gezondheid." Maar de klant is ook onge duldig. „Je merkt dat bijvoorbeeld als er geen ge sneden brood klaarligt. Een klant gaat niet wach ten tot er iemand komt om een brood te snijden, maar loopt door." Reinder Stolte van Biodis: „Klanten die uit sociale motieven kiezen voor biologisch voedsel zijn er wel, maar het gros kiest voor zijn eigen ge zondheid." Foto: Henk Bouwman door Margrit Tibboel sassenheim Het duurt nog even voordat het Sassenheimse centrum eruit ziet zoals project ontwikkelaar Johan Matser dat in gedachten heeft. Maar er zit schot in de zaak. Er is op grote schaal gesloopt in het noordelij ke gedeelte van het winkelge bied en het heeft er alles van weg dat de eerste heipalen met een maand of wat de grond in kunnen. En het moet allemaal in een re cordtijd gaan, zegt architect J. van Paassen. Over anderhalve maand gaat de aanvraag voor de bouwvergunningen voor de ap partementen met winkelunits op de begane grond de deur uit. Vervolgens beginnen in het tweede kwartaal de verkoop en de verhuur en nog voor de bouwvakvakantie begint de Ontwerp voor de Kerklaan in Sassenheim, met in het midden het nieuwe plein. Foto: KOW Stedenbouw en Architectuur Den Haag bouw van een ondergrondse ga rage met daarboven de nieuwe vestiging van grootgrutter AH. Het is de bedoeling dat het be treffende gebied, het noorden van het Sassenheimse winkel centrum, gelegen tussen de Kerklaan en de Vaartkade, om streeks 2006 in gebruik wordt genomen. De maquette van het gebied toont 95 appartementen, waar van 30 in de sociale-huursector. De overige appartementen zijn vrije-sectorwoningen. Over de koopprijzen is in dit stadium nog niets bekend, volgens Van Paassen. In het nieuwe centrum komt een aantal winkels met een totaal vloeroppervlak van 4.500 vierkante meter. De bouw lagen variëren van twee tot vijf verdiepingen. Ook aan parkeer- faciliteiten is gedacht. In de on dergrondse garage is ruimte voor 155 auto's en bovengronds komen er op een plein tussen AH en een blok appartementen, dat grenst aan de firma Breda aan de Kerklaan, nog eens 70 parkeervakken. 'Gemeente houdt zich beter aan regels' ■jng over bolen i - Theoloog en voorgan- Rougoor houdt maan- ind in De Wielewaal in s; een lezing over symbo- rituelen. Rougoor legt uit t ontwikkelen van je ge- :>dü lor symboliek en het ge- an rituelen je leven kan in. De theoloog doet dit hand van eigentijdse ri- De lezing begint om ur in het gebouw aan de Istraat 66. Toegang kost Vluchtelingen blij met helpende hand van Noordwijkse raad eest - De Dr. Lawrence Stichting in Oegstgeest vanaf maandag weer een :omen om haar werk te zetten. De organisatie, 'chosociale hulp verleent lensen met een ernstige moest twee weken gele- ezien hoe een gloeibrand igen pand aan de Rhijn- rstraatweg verwoestte. 19 meente heeft het Carpge- achter het monumentale ntehuis, als tijdelijk on- nen aangeboden. De af- m week hebben de vrijwil- en medewerkers van de de ruimte ingericht, maandag kan er weer ge- worden. Als het eigen huis 5 en paar maanden weer is napt, gaat de stichting te- tformatie over het werk stichting is te vinden op •site www.leshan.nl. door Jan Preenen NOORDwiJK - Ze hebben de twij felachtige eer dat ze van de 28 vluchtelingen die met uitzetting worden bedreigd het langst in Noordwijk wonen: Aïda en Bur- han Alibegovic en hun kinderen Suad en Amra. Ze zijn helemaal vernoordwijkst, maar Nederlan ders mogen ze zich nog altijd niet noemen. Integendeel. Hoe actief ze ook zijn in het vrijwilligers werk, na negen jaar kunnen ze plotseling de mededeling krijgen dat ze het land moeten verlaten. Daarom was de onverwacht harde opstelling van de Noord wijkse gemeenteraad afgelopen woensdag voor hen een ge schenk uit de hemel. Of zoals Aïda Alibegovic het noemt: „Eindelijk is er een kleine zon nestraal." Bijna alle partijen lie ten weten dat uitgeprocedeerde vluchtelingen in Noordwijk moeten blijven. Daarmee volgt Noordwijk het voorbeeld van onder meer Leiden, dat ook wei gert om aan het uitzettingsbe leid van het rijk mee te werken. „Na jarenlange onzekerheid is er een kans dat we hier definitief kunnen blijven. Het zou toch onmenselijk en oneerlijk zijn als we nu nog weg moeten?" Woensdag was de 35-jarige ex- Joegoslavische ook in de raad zaal, maar liet zij het woord aan anderen. Onder anderen aan Azad Sarhisian uit Irak, die tot de Armeense minderheid be hoorde en in 1991 moest vluch ten naar Syrië. Daar werd hij ge dwongen om als spion te wer ken in Irak, wat hij weigerde, waardoor hij er opnieuw van door moest. Met de hulp van een pastoor en een mensen smokkelaar is hij uiteindelijk in Nederland terechtgekomen. Lit tekens zijn de stille getuigen van de martelingen in Irak en Syrië. Hij deed een klemmend beroep op de politici om hem niet op nieuw weg te sturen. „Hier voel ik me thuis." Dat geldt ook voor Mehnouz Foroutan uit Iran, die met haar gezin al negen jaar in Nederland woont en niet meer terugkan. „We hebben daar in de gevangenis gezeten. Iran is niet veilig voor ons. Laat ons als jeblieft hier blijven. We hebben Aïda Alibegovic: „Het zou onmenselijk en oneerlijk zijn als we nu nog wegmoeten." Foto: Dick Hogewoning er alles aan gedaan om te inte greren. Met het leven van men sen mag toch niet gespeeld wor den?" Aïda Alibegovic heeft 'een kleine hoop' dat dat niet gebeurt. „Ik hoop dat de raadsleden hun woorden gaan waarmaken. Dat ze doorzetten en dat ze bij het rijk aandringen op een generaal pardon. Samen met andere ge meenten in Nederland. Dat er een eindelijk een oplossing komt voor mensen die hier al zo lang zijn." Haar man is negenenhalf jaar geleden naar Nederland geko men. „Hij moest in militaire dienst. Dat heeft hij geweigerd. We zijn Bosniërs. Moslims. We woonden in Servisch gebied, in Belgrado. Hij moest vechten te gen de Bosniërs, maar je gaat toch niet tegen je eigen volk vechten? Daarom is hij gevlucht. Hij was al eerder in Nederland geweest. Eerst heeft hij in een asielzoekerscentrum gezeten, la ter is hij naar Noordwijk ge gaan." Pastoor Van der Helm van de parochies Sint Jeroen en Maria ter Zee prees hem woens dagavond uitbundig. „MSV-bas- ketbal zou heel wat minder voorstellen als hij geen coach zou zijn. En toch wordt hij met zijn gezin na zoveel jaren be dreigd met uitzetting. Jarenlang was sprake van een gedoogsitu atie en werd de indruk gewekt dat deze mensen zouden kun nen blijven. Plotseling zijn die omstandigheden echter totaal veranderd. Dat is toch niet hu maan?" Acht maanden na haar man kwam Aïda Alibegovic met haar twee kinderen naar Nederland. „De situatie in Belgrado was nog steeds gevaarlijk en mijn man kon niet terug. Veel Neder landers denken dat we nu wel zouden kunnen terugkeren, om dat het in ons land veilig zou zijn. Maar dat is helemaal niet zo. Als Bosniër ben je niet wel kom in Belgrado. Onze namen zijn daar bekend. Er vinden nog steeds moorden plaats'. Naar Bosnië kunnen we ook niet. We zijn daar niet geboren en krijgen daarvoor geen paspoort. Het liefst willen we hier blijven, in alkemade - Alkemade is wat be treft de naleving van regels in het buitengebied op de goede weg. Maar het ministerie van vrom (volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer) liet gisteren weten dat het de ge meente na geconstateerde te kortkomingen vorig jaar in de ga ten houdt, aldus woordvoerder Snelders van vrom. Het ministerie bracht in een persbericht naar buiten dat de naleving van bestemmingsplan nen in de plattelandsgemeente onvoldoende is. Tijdens een on derzoek in juli en augustus trof Vrom bijvoorbeeld illegaal ge plaatste units in weilanden aan. Ook constateerden de onder zoekers dat de gemeente soms 'uit de lucht gegrepen dwang sommen' hanteerde bij aan schrijvingen en soms dwang middelen gebruikte die bij de rechter niet te handhaven zou den zijn. Verder ging Alkemade niet goed om met de verstrek king van aanlegvergunningen. Zulke vergunningen zijn nodig bij bijvoorbeeld de demping van sloten of de sloop van houtwal len. Op andere onderdelen van de ruimtelijke ordening was de inspectie wel tevreden. Volgens Snelders is Alkemade geen uitzondering in Nederland. „Er zijn enkele gemeenten die wat betreft de ruimtelijke orde ning onder verscherpt toezicht staan. Dat is hier niet nodig. Al kemade zit in de middenmoot." De aanleiding voor het onder zoek in Alkemade is de discussie die in 2001 al ontstond tussen de vrom-inspectie en de ge meente over de bouw van 74 re creatiewoningen langs de Wijde Aa. De inspectie is het niet eens met de bouw van deze wonin gen. „Hierover lopen nog proce dures bij de rechter. Deze dis cussie is daarom helemaal bui ten het onderzoek gehouden. Om te voorkomen dat dit con flict het beeld van ons over Al kemade zou bepalen, zijn we in de rest van de gemeente een on derzoek begonnen. Overigens moeten alle gemeenten in Ne derland voor 2004 zijn bezocht." Burgemeester Meerburg is te vreden met het rapport dat hij recentelijk ontving. „Op de meeste onderdelen scoorden we immers voldoende. Met de maatregelen die we hebben ge nomen, komt de rest ook in or de." Volgens de burgemeester is het niet uit onwetendheid dat Alkemade soms soepel omging met de regels. „Het was meer uit praktische overwegingen. Zo vinden we het zonde van de tijd om uitgebreide procedures te doorlopen als we weten dat er toch geen bezwaren over bin nenkomen." Als het aan Meer burg ligt, worden veel regels af geschaft of eenvoudiger. „Maar als er eenmaal een regel is, leidt die een hardnekkig leven. Af schaffing komt zelden voor." Noordwijk. Hier is het veilig. Voor de kinderen is Nederlands de moedertaal geworden. Ze zijn 12 en 13." „Het probleem is alleen dat we niet mogen werken. Mijn man was technisch ingenieur. Zelf heb ik een analistenopleiding gevolgd. Ik zou zo aan de slag kunnen gaan in het LUMC in Leiden. We willen niet thuis blij ven zitten en onze hand ophou den. We willen zelf geld verdie nen, maar dat mag niet. Hope lijk mag dat straks wel en komt alles goed." „In elk geval vind ik het heel po sitief wat er woensdag gebeurde. Ik ben met een lach op mijn ge zicht het gemeentehuis uitge gaan." oegstgeest- De Rooms-ka- tholieke Willibrordparochie in Oegstgeest is mogelijk de parochie van het jaar 2002. Met vier andere Nederlandse parochies gaat een delegatie van de Willibrord dinsdag naar Hilversum. Daar wordt de uitslag bekendgemaakt tij dens de opnames van het RKK/KRO-progr anima 'Stu dio RKK' dat de verkiezing organiseert. André van Aarle, diaken van de Willibrordparochie, is blij met de nominatie. „Vooral omdat deze verkiezing weer eens duidelijk maakt dat een kerk bruisend en actief kan zijn. Sterker nog, de meeste zijn dat ook." Het afgelopen jaar organi seerde de parochie vooral veel activiteiten voor kinde ren en jongeren. Als gevolg hiervan kampt de kerk, als één van de weinige parochies in Nederland, met een over schot aan misdienaars, ko men er meer jonge gezinnen in de kerk en wordt één keer per week#net tieners gegeten en gepraat over het geloof. Het programma Verkiezing parochie van het jaar 2002' wordt woensdag 29 januari om 16.30 uur uitgezonden op Nederland 1. (advertentie) Bouwkundigen en civieltechnici opgelet!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17