REGIO R3 Specialist hoogbegaafde kinderen weet van geen ophouden m een halfjaar heb je een goede naam in het landD66: meet geluidsoverlast van Schiphol Wim Regeer (links) naast Hylke Postma voor de plek waar het uitgaanscentrum moet komen: „Als we om vijf uur 's ochtends dichtgaan, begin ik met een schoonmaakploeg die De Baanderij netter oplevert dan de winkelier hem 's middags heeft achtergelaten." Foto: Hielco Kuipers den vergeleken, zoals The Chal lenge in Hoofddorp, hebben ei genlijk alleen maar een disco theek en zijn alleen in het week einde open. Dit wordt een all round uitgaanscentrum waar je zeven dagen in de week terecht kunt. Onderdeel daarvan is een royale discotheek", zegt Postma. Hij schetst zijn droom. Op de drie avonden in het weekeinde is het hele gebouw toegankelijk. Bezoekers van 18 jaar en ouder kunnen eten in het grand café, kiezen uit diverse themabars en dansen in de disco. Op vrijdag avond staat daar themamuziek op het programma. Postma denkt aan r&b. Zaterdagavond moet een discoavond worden waarbij top-40muziek uit de boxen knalt en op zondag draait de dj dance classics. „Vooral uit de jaren zestig en zeventig." Postma ziet zich daar al staan. „Ik ga met mijn 43 jaar niet naar een gewone discoavond." De dansvloer met podium is ook geschikt om op donderdag avond af en toe een artiest uit te nodigen, bijvoorbeeld René Froger. De overige dagen in de week is de discotheek dicht. Het grand café is gewoon open, voor het winkelende publiek of voor een vertegenwoordiger die wil lun chen met een autohandelaar van De Baanderij. „Daaraan is een schreeuwende behoefte", zegt Regeer. „Maar waarom zou je op woensdagmiddag niet een cursus streetdance kunnen or ganiseren voor meisjes van rond de 15 jaar?", vraagt Postma reto risch. „Dat moet het sociaal-cul tureel werk dan natuurlijk ver zorgen, zoals ze dat nu al doen. Ik denk dat het leuker is voor die meiden om te streetdancen in een echte discotheek dan in een gymzaaltje." De concurrentie met het sociaal-cultureel cen trum dat de gemeente wil laten bouwen, durft hij wel aan. Hij versterkt daarmee de bood schap van WD en BBL, tegen standers van dat centrum, die het particuliere, uitgaanscen trum een goed alternatief vin den voor een plan dat de ge meente geld kost. „Op de niet- commerciële dagen ben ik van harte bereid om mee te werken aan activiteiten in het sociaal- cultureel werk", aldus Postma. Sterker nog, zegt Regeer: „De toenmalige wethouder Pauline Kolman heeft ons vorig jaar in contact gebracht met Sjelter (or ganisator van het sociaal-cultu reel werk, red.)." Bewaking De disco aan De Baanderij trekt straks veel mensen van buiten de regio, voorspellen de onder zoekers. Zestig procent komt uit de omgeving van Leiden, veertig procent uit de rest van de Rand stad of zelfs uit de rest van Ne derland. Postma is ervan over tuigd dat zijn feestpaleis in het weekeinde binnen de kortste ke ren 1.500 tot 2.000 man per avond trekt. „Vanaf dag één zit je vol. Na een half jaar heb je een goede naam in het land." Hoe zorgt hij dat de veiligheid in Leiderdorp gewaarborgd blijft? „Voor je binnenkomt, word je gescreend door bewakers en de tectiepoortjes. Pas daarna mag je met de lift of de trap naar bo ven, waar je binnenkomt in het grand café. Je komt dus clean binnen, zonder wapens of wat dan ook. De bewaking buiten staat in contact met beveili gingsmensen binnen. Ook is er goed toezicht met camera's. Daarvan merk je als bezoeker niets. Hierdoor kunnen we snel ingrijpen, niet alleen als er iets crimineels gebeurt maar ook als iemand bijvoorbeeld onwel wordt." De r&b-avonden in discotheek The Challenge in Hoofddorp of The Nighttrain in Middelburg zijn bij sommigen berucht om dat ze regelmatig uit de hand lo pen. Nadat er in december ie mand was neergeschoten, heeft burgemeester Schouwenaar van Middelburg de eigenaar van The Nighttrain verboden r&b te draaien. Postma plant deze mu ziek voor de vrijdagavond, maar maakt zich niet ongerust. „De problemen die The Challenge heeft, zijn uitsluitend terug te voeren op het parkeerterrein: daar zijn maar een paar hon derd plekken. Het is de wrevel die ontstaat bij het parkeren, waarbij wel eens een ruitje wordt ingeslagen. Parkeerplekken zijn er in Leider dorp volop: 1.050 stuks, waarop je gratis je auto kunt neerzetten. „De politie Haarlemmermeer heeft mij gezegd dat The Chal lenge niet meer werk oplevert dan een gemiddeld café in de binnenstad." Voor rondhangende jongeren, parkeeroverlast of vuil op straat hoeven bedrijven op De Baan derij en omwonenden niet te vrezen, benadrukken Postma en Regeer. „Het Zijlkwartier hoeft er helemaal niet bang voor te zijn dat ze daar parkeren, want technisch gezien kun je daar he lemaal niet komen vanaf De Baanderij", zegt Postma. Geen kots „Rondhangende jongeren op brommers trekken wij niet aan, want de jeugd van 15 of 16 jaar is onze doelgroep niet. In het weekeinde laat ik een borrelbus rijden die pendelt tussen De Baanderij en het station in Lei den, en ik zorg ervoor dat er vol doende taxi's voor de deur staan. En als we om vijf uur 's ochtends dichtgaan, begin ik met een. schoonmaakploeg die De Baanderij netter oplevert dan de winkelier hem 's mid dags heeft achtergelaten." Geen kots dus op de stoep van Otak of lege sigarettenpakjes voor de deur van Woonweide. „Dit -is een zakelijke afspraak die we schriftelijk vastleggen, want wij hebben ook het eeuwige leven niet", zegt Regeer. De veiligheid staat voorop, is het heilige voornemen van de twee. „Ik moet er niet aan denken dat er in een weekeinde 1.600 man binnen is terwijl er een kans is op een ramp", huivert Postma. En Regeer, eigenaar van een deel van de Baanderij-panden: „Ik prakkizeer er niet over om te riskeren dat ik op maandagoch tend het terrein oprijdt en een boze buurman op mijn dak krijg. Het moet juist een toege voegde waarde zijn, ook voor de autobranche." Als de Leiderdorpse politiek toe stemming geeft voor de bouw, verrijst het uitgaanscentrum bo ven de Sisalbaan, tussen de win kels Otak en Woonweide. Boven het parkeerterrein aan de Zijl- dijk komt een uitstulping. Het pand, dat op palen staat, bestaat uit twee verdiepingen en beslaat 1.500 vierkante meter. De naam maakt Postma pas bekend als hij een vergunning binnen heeft. Zo ver is het nog niet, maar Re geer denkt alweer een stap ver der. „Het is een prachtige plek hier, langs het fietspad en de Zijl. Als je hier aanlegplaatsen maakt, heb je een uitspanning voor watersporters. Waarom or ganiseer je hier niet een seminar voor bedrijven? Na afloop stap je op de boot en je vaart naar de Stadsgehoorzaal, of naar War mond voor een golfclinic. En waarom laten we geen paarden tram rijden tussen het terras aan het water en De Winkelhof? Je legt hier aan, doet je bood schappen, loopt even bij Praxis naar binnen en vaart door naar de Kaag." door Coen Polack leiden/regio - D66-politici uit Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp willen meetpunten om geluids hinder van Schiphol in de regio beter te kunnen registreren. Dit schrijven ze in een open brief aan staatssecretaris Schultz. De D66'ers maken bezwaar tegen de beslissing van de staatssecretaris om geluidshinder van Schiphol in de Leidse regio oogluikend toe te staan totdat de nieuwe vijfde baan van de luchthaven in ge bruik is genomen. De brief is ondertekend door de Leidse D66-raadsleden Sabine Verschoor en Olav Welling, het Leiderdorpse raadslid Aat van Gurp en Matt Poelmans die voor D66 in de gemeenteraad van Oegstgeest zit en ook lid is van de Provinciale Staten. De politici zijn bang dat de door Schultz voorgenomen tijdelijke versoepeling van normen voor geluidshinder uiteindelijk leidt tot meer overlast, waar niets meer aan gedaan wordt. Sabine Verschoor: „We hebben harde cijfers nodig als bewijs voor het lawaai. Daarom moet hier gemeten worden. Alleen dan kunnen we zien of de ge luidsoverlast echt tijdelijk is. Wij zijn bang dat wanneer de ko mende tijd de geluidsnorm va ker overschreden wordt, de nor men straks ruimer worden, om dat de mensen niet meer klagen. Er wordt de laatste tijd veel min der geklaagd over geluidsover last. Sommige mensen denken dat dit komt doordat de overlast minder wordt, maar ik ben van mening dat mensen het klagen simpelweg zat zijn." De nieuwe start- en landings baan in de Haarlemmermeer gaat naar verwachting eind fe bruari open voor vliegverkeer. De Staatssecretaris verwacht dat de geluidshinder de komende weken toeneemt, doordat er veel aanpassingen in het vlieg- schema gemaakt moeten wor den. Ze wil dit 'gedogen' omdat ze erop vertrouwt dat de over last daarna drastisch minder wordt. In Leiden en omgeving zijn mo menteel geen meetpunten voor geluidshinder omdat deze regio weinig overlast zou moeten hebben. In de Luchtvaartwet is een zone om Schiphol aangege ven waarbinnen de geluidsover last gemeten wordt. Leiden en zijn buurgemeenten vallen daar net buiten. Verschoor: „Ik vind het heel vreemd dat dit gebied niet meetelt in de lawaaistatis- tieken, maar wel in de statistie ken van binnengekomen klach ten." Vooral in Oegstgeest en in de Leidse Merenwijk wordt veel geklaagd over lawaai van vlieg tuigen. Volgens Verschoor meldden vorig jaar vanuit Lei den zo'n 1900 mensen overlast. Vanuit de buurgemeenten kwa men daar nog eens 1000 klach ten bij. „Dat is bijna evenveel als in Amsterdam-West, dat wel binnen de zone valt", aldus Ver schoor. (advertentie) www.leidschdaqblad.nl (enaarder «scheiden hoc 973 zaterdag l8 januari 2003 - D. Griffioen uit ar is gisteravond be- jt Lid in de Orde van lassau. Hij kreeg de [leiding bij zijn afscheid bssenaarse vrijwillige waarvoor hij 28 jaar s. Ook is hij al sinds betrokken bij de Was- Zwem Combinatie. Hij e de ledenadministra -elt nu de muziek bij iroonzwemmen. lionnen irmond id - Voor kinderen in ■li is er op zaterdag 1 [de jaarlijkse lampion- Jcht. Kinderen die hun [zelf maken, kunnen L leiden door het the- wit en blauw'. De begint om 19.00 uur bij boom aan de Beatrix- Idraaiorgel rijdt mee Voor gezellige deun- iptocht eindigt bij de ta de Dorpsstraat. Daar je kinderen warme cho- jelk. Ook worden er Etgereikt voor de mooi- maakte lampionnen. ekring •ouderen )rp - In de recreatiezaal fenstein aan de Britten- Jïiderdorp is 26 januari ■visitekring voor oude- J14.30 tot 16.30 uur zijn welkom die er even uit nr een praatje, een [of koffie of thee. Nel Kruithof: 'Het gaat erom dat ik mezelf overbodig maak' :memers Postma en Regeer over hun plan voor een uitgaanscentrum in Leiderdorp !.ke Dijke Het moet een plek raar je een complete vond kunt beleven: van eaan en aan de bar han gertje dak gaan op de 'r 8|. Maar ook een plek in broodje eet tijdens shoppen. Een lunchbij- met vergadering, een 'er "|sfeest, een bruiloft of 'ensoos: in de hoofden Irai Da dernemers Hylke Post- de m Regeer leeft het. Het dat het niet bij fantasie- n voor de bouw root uitgaanscentrum renterrein De Baanderij orp neemt steeds vaste- np< ne( ïer van Koophandel 'erf eze week een onder- ?ra%r buiten waaruit blijkt ,r-i hoefte is aan een grote roa elegenheid in de Leid- dijl (Vel aan twee ook, want 1g0 le Leidse plannen voor e'a >theek annex bioscoop eti Centraal Station door eg 1 de markt groot genoeg 1 uitgaanscentrum in ven tp. aldus de Kamer van R n del. Onderzoeksbureau n-1 n Adviesgroep roemde apport verder de plek, ef ver afligt van woon- en meerderheid van de ipse gemeenteraad T) en BBL) sprak zich is in het Leidsch Dag- itief uit ovet het plan. in het achterhoofd ne- gemeester en wethou- rschijnlijk de komende j besluit over iets wat Q Blijk een luchtkasteel f jaar geleden stapte ner Postma op onder ra vastgoedeigenaar Re let een vraag. Dat plan r «r voor een restaurant n landerij, dat plan dat in ig te wachten, zat daar meer in? De twee ken- ar niet, maar het klikte „Je Leiderdorpers en ze niet elkaar in zee. Zon- >p papier vast.te leggen, op de achterkant van renkistje. „Dit gebeurt j van vertrouwen." Re- vvt het pand en blijft ei- 'ostma exploiteert, ■rjnen hielden hun plan T groot uitgaanscentrum Zijl een jaar lang stil buitenwereld. Achter de *tgJ ra praatten ze met poli- leente en Kamer van i]S»del. Tot het vorig jaar 'qq itlekte. „Wij wilden ei- achten op een positieve uding van het college, ^'l vilden wij de bewoners gjj drijven in de omgeving en, zodat zij het nieuws era de ^izouden vernemen." Nu Un in de rug voelen van [en !t van Koophandel, leg- plan graag op tafel. aanscentrum moet het De term 'megadisco' niet aan. .Andere grote ken waarmee wij wor- Bezwaar tegen gedoogbeleid Schultz door Judy Nihof zoeterwoude - Ze ging in 2000 met de VUT, maar twee jaar la ter zit Nel Kruithof (63) uit Zoe terwoude nog altijd tot over haar oren in het werk. Dat komt ervan als je veel ervaring hebt in het signaleren en begeleiden van leerproblemen bij ldnderen op de basisschool. Nog steeds schakelen scholen haar in, geeft ze lezingen en bezoekt ze con gressen om bij te blijven. „Mijn werk is mijn hobby geworden. Ze hoeven maar te bellen," zegt ze stralend. „Waar het in de eer ste plaats om gaat, is mezelf overbodig maken. Door kinde ren te leren zichzelf te helpen en leerkrachten te leren hoe ze een kind in de klassesituatie kunnen helpen." Na de kweekschool gaf Kruithof een jaar les op een lagere school in Den Haag. Het was niet wat ze zocht. „Er zaten allemaal slimme kinderen in die klas. Het lesgeven ging zo gemakkelijk, dat er voor mij geen uitdaging in zat." Ze besloot de opleiding voor remedial teacher te doen. Die richting sloot beter aan bij haar interesse voor kinderen die extra aandacht nodig hebben, omdat ze bijvoorbeeld dyslec tisch zijn of ADHD hebben. ,Als remedial teacher signaleer je leerproblemen, maar dat is niet het enige. Tegelijkertijd signa leer je de sterke kanten van een kind. Dat sprak me aan." In 1974 werd ze benoemd tot re medial teacher voor de vier la gere scholen in de Zoeterwoude. Dat bleef ze totdat alle remedial teachers in de regio werden on dergebracht in de Schoolbege leidingsdienst Rijnland. Binnen die dienst specialiseerde ze zich in de problemen van hoogbe gaafde kinderen. Kruithof vindt dat veel te snel wordt geroepen dat een kind hoogbegaafd is. „Een kind kan ook gewoon slim zijn." Van hoogbegaafdheid is pas sprake als uit de test een IQ komt van 130 of meer. Ter ver gelijking: de meeste mensen hebben een IQ van 100. Over de problemen waar hoog begaafde kinderen tegenaan kunnen lopen, moet niet te lichtvaardig worden gedacht, vindt Kruithof. Het kunnen on handelbare kinderen worden als ze zich vervelen op school en zich onbegrepen voelen. Er zijn hoogbegaafde kinderen die voortdurend overhoop liggen met hun leerkracht. Een klas overslaan kan een oplossing zijn, maar is dat lang niet altijd. „Dat moet op alle fronten ver antwoord zijn. Een kind moet ook sociaal-emotioneel mee kunnen in een hogere klas." Ouders zijn soms geneigd alleen de intellectuele kant van hun kind verder te stimuleren. Er kan dan scheefgroei ontstaan. Het kind leert pianospelen en Nel Kruithof vindt dat veel te snel wordt geroepen dat een kind hoogbegaafd is. „Een kind kan ook gewoon slim zijn." Foto: Hielco Kuipers bezoekt musea, maar motorisch beeld van een zeer slim jongetje spuugd omdat hij alles beter blind voor de andere kant van en sociaal-emotioneel is hij niet uit groep zeven, dat door zijn denkt te weten. „Hij bekijkt de een verhaal." Zo'n jongetje kan zo ver. Kruithof geeft het voor- klasgenootjes wordt uitge- dingen alleen van zijn kant. Is volgens Kruithof veel baat heb ben bij hulp van buitenaf. Er zijn bureaus die sociaal-emotio nele vaardigheden trainen. Maar niet alle ouders willen daaraan geloven. Daarmee erkennen ze dat een deel van de problema tiek bij hén ligt en dat is moeilijk voor sommigen. „Het is makke lijker om te zeggen: het ligt aan de school. We zoeken wel een andere." Kruithof heeft lange tijd beden kingen gehad bij de vorming van zogeheten verrijkingsklasjes, waar hoogbegaafde kinderen een keer per week onder elkaar zijn. Ze gaan er aan de slag met op hen toegespitste leermetho den. Maar daar denkt Kruithof inmiddels anders over. Ze heeft gemerkt dat de 'studiebolletjes' ervan opbloeien. „Ze zijn onder elkaar en accepteren en respec teren elkaar. Voorwaarde is wel dat ze hun eigen klas op de hoogte houden van waar ze in de verrijkingklas mee bezig zijn. Hebben ze bijvoorbeeld een cryptogram gemaakt, dan is het belangrijk dat ze dat aan de kin deren van hun eigen klas laten zien. Ik denk dat het goed is als elke school zo'n verrijkingsklasje heeft. Dat zijn we in de onder wijswereld aan het promoten." Nel Kruithof geeft maandag 20 januari een lezing op de PABO aan de Hazenboslaan in Oegst geest over de begeleiding van hoogbegaafde kinderen. Die le zing begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15