Een ochtend blauwbekken voor de pa: REGIO Tegels lichten in regentesk Oegstgeest Klagen over NS bij de te biecht gaan bij de Irakeese volk wordt da boycot tweemaal gep NAVRAAG De banaan lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. Volgens weten schappers zijn er over tien jaar waarschijnlijk geen eetbare pisangs meer. Schim- 'Toen ik sportte at ik vijftien ™e^'edketen tot twintig bananen per dag' kromme vrucht de das om. In zijn sportieve hoogtijdagen zwoer de Leidse roeier RO NALD FLORIJN bij bananen. De winnaar van twee olympische gou den medailles (Seoul 1988 en Atlanta 1996) lustte er wel pap van. Vanwaar uw voorkeur voor bananen? „Voor duursporters heeft de banaan bepaalde voordelen. Hij hapt gemakkelijk weg - je hoeft er geen boterhammen voor te smeren - levert energie en ik vond ze altijd wel lekker. Ik overdrijf niet als ik zeg dat ik er vijftien tot twintig per dag at. Vreemd? Ik ken andere roeiers en roeisters die dat ook doen. Voor sporters is het voor al een goede energiebron. Tennissers hap pen tussen de games door ook wel eens een banaan weg, maar eigenlijk hebben zij er niets aan. Want het duurt uren eer het eten is verteerd. Dan is de partij allang af gelopen." Komen al die bananen u inmiddels niet de neus uit? „Nee, dat niet. Ik lust ze nog steeds, al heb ik ze voor mijn energievoorraad niet meer nodig. Ik eet er nog één of twee per week." U luuilt, zo lang het nog kan, dus nog steeds bananen in huis? „Dat wel, maar voor mijn kinderen hoef ik het, gek genoeg, niet te doen. Mijn zoontje eet zelfs helemaal geen fruit. De kinderen eten veel pap en dat mogen ze van mij tot hun dertigste blijven doen. Pap is misschien nog wel beter dan fruit, want daarin zit vaak nogal wat suiker." Hoe moeten topsporters zich voeden als de banaan over tien jaar i>erleden tijd is? .Aardappelen schijnen het beste te zijn, of pasta's. Maar die neem je niet zo gemakkelijk mee als je gaat trainen. Dan moeten het ha- verkoekjes worden, die zijn ook niet zo zoet. Dat is misschien nog wel beter dan bananen." 'j Wat presteert u nog op sportief gebied nu u uw 'bananendieet' hebt afgezworen? „Ik doe helemaal niets meer aan sport, want ik heb mijn tijd hard nodig voor de kinderen. Nou ja, af en toe loop ik wel eens hard. Pas nog, lekker met anderen in de sneeuw. Dan loop ik mezelf niet over de kop. Wel ben ik als eerste terug voor het gebak met slagroom." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 18 januari BOLLENSTREEK - Het Landbouwschap wil dat Noordwijk de uit breidingsplannen in Vinkenveld laat vallen. Het Schap wil daarmee de bollengrond sparen, die anders door de bouw in Vinkenveld zou worden opgeslokt. Ook in Hillegom ziet het Landbouwschap de dorpsuitbreiding liever niet plaatsvinden op bollengrond. Daar zou het uitbreidingsgebied verkleind moeten worden. De glastuinbouw krijgt een speciale nadruk van het Landbouwschap. Het gaat hier om het gebied ten noorden van Rijnsburg, Kloosterschuur-Tappenberg. Ook bij Valkenburg moet het streekplan meer ruimte laten voor de glastuinbouw. Ernstig bezwaar heeft het Landbouwschap tegen het nu al gedetailleerd vastleggen van toekomstige 'beheersgebieden'. De provincie wil gebieden met grote natuurwaarden of landschappe lijk belang behoeden voor negatieve invloeden van de land- en tuin bouw. Door een agrariër allerlei beperkingen op te leggen en in ruil daarvoor een beheersvergoeding aan te bieden wil de provincie dat regelen. Het Landbouwschap is daar geen voorstander van omdat een agrariër zijn beloning primair uit de markt moet halen en daarin al leen kan slagen als hij moderne productiemethoden kan inschakelen en zich veelzijdig kan blijven ontwikkelen. ANNO 1977, woensdag 18 januari LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft de eerste paal geslagen voor het overdekte zwembad aan de Boshuizerlaan. Het heien van de paal ge schiedde onder het toeziend oog van enkele, met spandoeken gewa pende bewoners van de Boshuizerkade, die bang waren dat het (sluip)verkeer aanzienlijk zou toenemen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM. Essen berg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv)-. 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za-10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur, HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. ZATERDAG 18 JAN, 'Als je niet actief wilt zijn, moet je geen SP-lid worden' Harde werkers zijn het bij de SP. Actie voeren doen de leden het hele jaar: een verkiezingscampagne is een kleine moeite extra. Een protestactie tegen de NS op het Leidse station en daarna rode schuursponsjes uitdelen in De Kooi. „Als je niet actief lid wil zijn moet je geen lid worden van de SP." Een ochtend op pad met de 'rooie Jehova's' in Leiden. 07.00 uur: Ijskoud is het, een paar graden onder nul. Sander Lagrand arriveert per brommer uit Sassenheim en meldt zich bij SP-campagneleidster Martine Mergler. Ze staat voor Leiden Cen traal te wachten met tassen vol partij - drukwerk en een paar thermoskan- nen („jongens, koffie of thee?"). Har ry Schoch - tot een jaar geleden nog actief voor Leiden Weer Gezellig/De Groenen - komt aanlopen, net als Louk Rademaker (16) en Jasper Luk- kezen (18). Mergler deelt witte regen jacks uit Op de achterkant prijkt de bekende frisrode tomaat. De actie 'Pak de trein terug' kan beginnen. Binnen, waar het minder koud is en krantenbezorgers hun Spits-en uitde len, mogen de SP'ers niet komen. „De NS denkt dat wij tegen hun zijn", zegt Mergler. Ze noemt het een misverstand. „Ook de NS-werkne mers zijn uiteindelijk de dupe van slecht functionerende Spoorwegen." Ze overhandigt treinreizigers een ac- tiekaart, met de noodkreet 'Pak de trein terug'. De afzender is niet direct zichtbaar, maar staat in piepkleine lettertjes onderaan de kaart: 'Pak de trein terug is een initiatief van de SP met als doel van de NS weer een overheidsbedrijf te maken'. De aan pak werkt goed: vrijwel elke passant neemt de niet-politiek ogende kaart aan en leest de tekst. De 16-jarige Louk Rademaker warmt zijn verkleumde handen op aan een bekertje koffie. Sinds mei is hij SP-lid en sinds oktober is hij actief in de partij. „Ja natuurlijk, anders word je geen lid van de SP. Je doet het om ac tie te voeren." Hij komt uit Utrecht, heeft twee vwo-klassen overgeslagen en is sinds kort student wis- en ster renkunde in Leiden. Sander Lagrand uit Sassenheim („een rechts dorp, zonder eigen SP-afde- ling") is sinds kort weer actief („voor de SP-hype begon"). „Sinds ik een kind heb. Dan ga je toch wat meer over de toekomst nadenken." Hij kon vandaag meedoen, omdat-ie ouder schapsverlof heeft. „Iedereen is goed gehumeurd. Dat verbaast me. Zelf zou ik chagrijnig reageren als iemand me op dit vroege uur een folder in de hand wil drukken." 8.oo uur: Leidenaar en Eerste Kamerlid Driek van Vugt komt een uurtje meehel pen. Daarna gaat hij met de trein naar Zwolle voor een debat „Ik neem straks wat folders mee de trein in, dan deel ik er daar ook wat uit." Mar tine heeft haar mobieltje aangesloten op een headset en is druk aan het bellen voor nieuw foldermateriaal. Per week deelt de partij zo'n 2.000 tot 3.000 drukwerkjes uit. „Ik denk dat ik nog zo'n 6.000 verkiezingsfolders kan gebruiken. Voor Warmond en Oegst- geest" De SP Leiden is actief in veel randgemeenten van Leiden en in een Oegstgeest is een parel in de Leidse regio. De ge meente heeft een prettig woonklimaat, een over zichtelijke schaal en een mooi voorzieningenpak ket. Zelf woon ik er in middels een kleine twin tig jaar met groot plezier, maar met een toene mend gevoel van verba zing. Die verbazing richt zich op de wijze waarop Oegstgeest wordt be stuurd. De gemeente kent een overdadige praatcultuur en een groot gebrek aan daad- la-acht De gemeente heeft te maken met een bijna permanente wisse ling van wethouders en raadsleden. En de ge meente zoekt in toene mende mate de binnen kamer als het het politiek moeilijk wordt. Gebrek aan daadkracht, gebrek aan ervaring en gebrek aan openheid breekt het gemeentebe stuur inmiddels flink op. Alle negatieve kenmer ken komen samen in het miljoenendebacle rond de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Poel geest. De tekorten wor den steeds groter (inmid dels ruim 15 miljoen eu ro), de miskleunen sta pelen zich op (van een ontbrekend bestem mingsplan tot onnodige rechtszaken) en de bur ger moet steeds vaker ra den hoe de gemeente de problemen wil oplossen. Aan de politiek ligt het niet, heeft de aandachti ge lezer de afgelopen da gen in deze krant kun nen lezen. Vroegere be stuurders wijzen met de vinger naar anderen en de huidige bestuurders wijzen met de vinger naar elkaar. Met als ab soluut dieptepunt de ver klaring van de meest be trokken wethouder, me vrouw Meester. Deze wethouder nam in 2001 een moeilijke erfenis over, maar wil de verant woordelijkheid ervoor op wonderbaarlijke wijze ontlopen. Zij vindt dat ze niet op het verleden kan worden aangesproken, alsof het overheidsbe stuur zonder continuïteit is en iedere wethouder opnieuw bij nul zou be ginnen. Die opstelling is even irritant als naïef. En een belediging voor de inwoners die straks hoogstwaarschijnlijk wel de financiële gevolgen moeten dragen. Het Leidsch Dagblad zit bovenop de kwestie- Poelgeest. Regioverslag gever Nancy Ubert rap porteerde afgelopen maandag over het giga- tekort van de gemeente en de krant koos er die dag bewust voor de kwestie als zogeheten 'opening' - het belang rijkste bericht op de voorpagina - te brengen. Zelf wijdde ik een dag la ter een hoofdredactio neel commentaar aan de zaak. Deze krant blijft de kwes tie nauw volgen. De be trokken verslaggever heeft bij de gemeente aangedrongen alle rele vante informatie open baar te maken. Als Oegstgeest hier in gebre ke blijft, zal de krant met een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur de beleidsstukken opvragen. Opdat de bur ger inzicht krijgt hoe de problemen zijn ontstaan, wanneer ze zijn ontstaan en door wie ze zijn ont staan. De pers moet 'tegels lich ten', bepleitte de ver maarde journalist Henk Hofland al in de beginja ren zeventig van de vori ge eeuw. Nederland was toen nog bezig zich los te maken van een regentesk en naar binnengekeerd bestuur, waarin Provo, NieuwLinks en D66 de eerste bressen sloegen. De nieuwlichters van vroeger worden inmid dels steeds vaker be schouwd als de regenten van vandaag. En zo kan het gebeuren dat in Oegstgeest een wethou der van Progressief Oegstgeest - een lokale combinatie van PvdA, Groenlinks en D66 - nieuwe regentenpolitiek bedrijft. En heeft de pers opnieuw de taak tegels te lichten. Want burgers hebben er recht op te weten wat er mét publie ke middelen gebeurt en burgers hebben er recht op te weten wat de over heid doet en nalaat. Het Leidsch Dagblad streeft er naar in kwesties als deze de feiten te laten spreken. Een krant is er in de eerste plaats om te onthullen, zei Harry Evans, de vroegere hoofdredacteur van de Sunday Times en de Ti mes, die vorig jaar werd uitgeroepen tot de groot ste hoofdredacteur uit de Engelse krantengeschie denis. De feiten liegen nooit. Uw krant be schouwt het als haar voornaamste taak zoveel mogelijk feiten boven water te tillen. In Oegst geest of welke andere ge meente in de regio dan ook. Kees van der Malen, hoofdredacteur. De SP lonkt naar de trein reiziger. Deze week kon men daar terecht met al zijn klachten over de NS. Het is wel een biecht bij de duivel. Prominent op de lijst van de SP staat Hubert Vankan. Nog maar kort ge leden was hij de stakings leider die het treinverkeer platlegde uit verzet tegen 'os Al twaalf jaar bestaat er een zogenaamde economische boycot tegen Irak, uitge vaardigd door de VN. Als gevolg hiervan wordt het Irakeese volk tweemaal ge pakt. Aan de ene kant door Saddam Hoessein en aan de andere kant door de VN, waar ook Nederland deel van uitmaakt. Inmiddels zijn er als gevolg van de sancties ongeveer 500.000 kinderen omgeko men (gegevens van de World Health Organization en Unicef). Als lid van de VN is Nederland mede schuldig aan de dood van deze kinderen, j) een oorlog komt _u volgens het Intel Gezelschap van gen Kernwapens 46.000 en 200.00 Een aantal dat k T tot 3 miljoen als pens aan te pasl De demissionaii van Balkenende r om weer lippent 0 bewijzen aan de f kaanse presiden dan nog durven over normen en meer efficiëntie iË( spoor. Aanvoerder van ten die rondjes te saai vinden. ari kunnen de duidelijk maken daarvan vinden Peter H<^e| SP-leden delen folders en tomaatvormige sponsjes uit in Leiden-noord. Foto: Hielco Kuipers groot gedeelte van de Bollenstreek. De stroom forensen komt nu goed op gang. Mannen en vrouwen in lange wollen jassen en dikke sjaals passe ren de SP'ers in groten getale. „Ik krijg die papiertjes bijna niet meer te pakken met zulke ijskoude handen", zegt Sander Lagrand, die zijn hand schoenen heeft uitgedaan omdat hij anders ook niet kan folderen. Even voor negenen geeft Mergler het sein om te vertrekken. Een zucht van verlichting gaat door het clubje - tot op het bot verkleumde - SP'ers. Har ry Schoch vertrekt naar huis, Driek van Vugt stapt op de trein en de rest vertrekt naar het partijkantoor in de Mamixstraat. 09.00 uur: Koffiedrinken in de vergaderruimte, waar Jan Marijnissen vanaf de muur in veelvoud meekijkt. Even opwar men voor het tweede programma onderdeel gaat beginnen: folderen in De Kooi. Rademaker en Lukkezen spellen de Metro op verkiezingsnieuws. Know your enemy, zegt Rademaker bij een interview met Mat Herben van de LPF. Lukkezen bladert liever door: „In de Haarlemmerstraat heb ik laatst SP-folders uitgedeeld. Toen was er een man die zei: 'ik vind dat alle zwarten dood moeten, dus ik stem LPF'. Ja, echt waar." Raadslid Hans Hendriks, die net is binnenge komen, komt zoiets bekend voor: „Ja, je hebt halve zolen. Als mensen gaan schelden of wat dan ook, gewoon doorlopen en er niet op ingaan." Campagneleidster Martine Mergler is ondertussen druk bezig. Ze belt met een partijgenoot over posters die 's middags nog de borden op moe ten. Als dat maar gaat lukken met de vorst. Ik hoop niet dat de lijm be vriest." En dan vult ze blauwe SP-tas- jes met een verkiezingsfolder: 'Stem vóór, stem SP'. Grote witte tassen zijn er voor rode schuursponsjes in de vorm van een tomaat: enorme grote balen sponsjes liggen er in het SP- kantoor. „IJzersterke dingen joh", zegt Hendriks. „Je kunt ze in de was machine gooien en daarna weer ge bruiken. Ik heb onlangs nog een hele zak van die sponsjes mee naar huis genomen." Na veertig minuten geeft Mergler het sein om te vertrekken: „We gaan aan bellen en bieden dan een foldfer plus sponsje aan", is de laatste instructie van Mergler, die vandaag een 'com pensatiedag' heeft opgenomen om voor de SP te werken. Ze werkt in de keuken van een Lisses bejaardente huis ('Daar stemmen heel veel men sen SGP'). 10.00 uur: Een snijdend koude wind steekt op in de Alexanderstraat waar alleen zieken en ouderen thuis blijken te zijn. „Ja logisch eigenlijk, op dit uur werkt na tuurlijk iedereen.Waar niemand opendoet gaat een folder plus spons door de brievenbus. Ook door de gleuven waarop een 'nee' staat tegen ongevraagde reclame. Mergler: „Ja, dat mag. We hebben het helemaal uitgezocht en wij vallen daar niet on der. Wij verspreiden informatie." Louk Rademaker en Jasper Lukkezen - de jonkies in het gezelschap - we ten niet goed raad met Leidenaars die geen enkele belangstelling heb ben voor de verkiezingen in het alge meen en de SP in het bijzonder. Luk kezen komt uit Roermond en is sinds een jaar student in Leiden. Hij is to taal verbluft als achter de deur een bars Leids 'nee' klinkt op zijn vrien delijke, Limburgs getinte, SP-aanbie- ding. Hans Hendriks biedt hulp: „Ik zou het zo zou doen. Eerst: vragen 'Gaat u stemmen?' En dan: 'Mag ik u dan een idee geven?' Niet 'advies' zeggen, want dat kunnen wij natuur lijk niet." De jongeren doen hun best, maar vallen stil bij onverwachte uitspra ken: „Ik stem voor een rechtse rege ring. Ze moeten ze aanpakken.En dicht is de deur weer, want niemand zit bij deze temperaturen verlegen om een praatje in de deuropening. „Dat hebben we allemaal te danken aan die balkende ellende", klaagt UITGELICHT SCHRIi aan Hendriks, die daarmee gel (t je bijgaat aan de bijzonder gi lingen voor de SP. Dankzij de sponsjes zeggeEl weinig Kooibewoners nee schuurmiddelen gaan erin De bijgeleverde SP-folderi sfe6 op de koop toe. In de Oran vraagt een mevrouw of ze sponsjes' mag hebben. Da ^er Om half elf zet Mergler de m R in met de mededeling dat dat de straten 'afgefolderd' ku den. „Niet meer aanbellen zijn we zo klaar." /ent 11.00 uur: 'orp vi aa Terug op het SP-honk sma koffie, thee en mini-tompt voortreffelijk. Voor de mee ler ochtendje campagnevoere |eze Mergler neemt het progr<% b de komende dagen door. I hoe een vergunning nodig voo »ele bij Scarlatti? Waarschijnlijl ye; de folders in de kraam lig$de 1 maar zodra je gaat uitdelei 0thi commercieel bezig", weet i Cer Martine Mergler belt nogqde op met die man die haar z n t met plakken.Als het even rpi we het vanmiddag, want n del het misschien sneeuwen.n 1 helemaal niks." ief Erna Straatsma en rps VENDE L E Z i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14