Blix wil snel Iraaks bewijs voor vernietiging wapens BUITENLAND Veel kritiek op Frans-Duits voorstel EU-'duobaan' 'Ik ben alleen bang voor Allah' VS willen beperkingen voor mullah Krekar België past omstreden genocidewetgeving aan VS vragen NAVO om hulp bij mogelijke oorlog Oefening Geen opvolger Vaclav Havel Leger in Manchester 5 jan||ï jux dumpt caat donderdag l6 januari 2003 1 Mare Dutroux heeft [caat Julien Pierre aan [ezet. België's berucht- tgene, die wordt ver- k ontvoering en mis- n zes meisjes en de hvier van hen, heeft de k strafpleiter Daniel /ervanger aangetrok- heeft justitie in Luik oekendgemaakt. Pierre jde Dutroux sinds diens in augustus 1996, als jadvocaat. Sinds enige [Dutroux voor een deel £aak ook een beroep Eind vorige week rre te horen dat zijn hele dossier had hïwd aan de Brusselse Mraf jonge Iter mogelijk - De jongste van loedelijke sluip- die vorig najaar Was- ln omgeving onveilig wordt als volwassene laardoor kan de 17-ja- »n eventueel ter dood reroordeeld. Dat heeft bank in Fairfax in de inia volgens de televi- CNN bepaald. Hij ran verdacht dat hij sa- zijn 42-jarige pleegva- ishington en omgeving sen om het leven heeft en er vier heeft ver iers in de Verenigde uden zij vier mensen ermoord. d-Korea pt aanbod Noord-Korea verwerpt Dd van de Verenigde i eventueel weer olie te leveren onder dat Pyongyang icleair programma £it maakte het Noord- ministerie van bui zaken gisteren be- Igens een verklaring ministerie misleidt jon de publieke opinie nchten' over hervat- een dialoog te ver- zijn met de bacterie, ikte miltvuur kan ver- Gisteren werd nog va at op het centrum r voor de Fed wordt d, sporen van anthrax onuigetroffen. Proeven phter aangetoond dat iet geval was. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Een Frans-Duits akkoord over de toekomstige leiding van de Europese Unie heeft gisteren binnen de Unie tot een storm van kritiek geleid. „Dit is niet de goede rich ting", reageerde staatssecretaris Nicolaï van Europese Zaken. In de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, is woe dend gereageerd op het feit dat kanselier Schroder en president Chirac de rest van de EU weer eens voor een voldongen feit heb ben geplaatst. Na een etentje in Parijs kwamen Chirac en Schroder dinsdagavond laat naar buiten met het voorstel om van de leiding van de EU een soort duobaan te maken. De discus sie over de toekomst van de Unie wordt mo menteel gevoerd in de zogenaamde 'Con ventie', een praatgroep die een nieuwe EU- verdrag voorbereidt. Frankrijk en Duitsland stellen een dubbel voorzitterschap voor: een 'president' die door de lidstaten wordt geko zen, plus een vooratter van de Europese Commissie die gekozen wordt door het Eu ropese Parlement. Het compromis moet een brug slaan tussen de grote landen als Groot- 'Minder macht EU' De voorzitter van de Europese Conven tie, de Franse oud-president Valéry Gis- card d'Estaing, wil dat de Europese Unie een deel van haar bevoegdheden teruggeeft aan de afzonderlijke lidsta ten. 1-Iij wil dat bereiken door de EU te verbieden wetgeving op tal van gebie den - zoals onderwijs, cultuur, industrie en werkgelegenheid - te harmoniseren. Dat staat volgens de Britse krant Finan cial Times van vandaag in een ontwerp tekst van Giscard voor artikelen in de toekomstige grondwet van de unie. Het is de bedoeling dat de Conventie, een denktank van (oud-)politici, in juni een ontwerptekst voorlegt aan de lidstaten van de Europese Unie. Brittannië, Frankrijk en Italië, die een vaste 'president' willen om de macht van Brussel te beperken, en de kleine landen, die veel belang hechten aan een sterk dagelijks be stuur van de Unie in Brussel. Een woordvoerder van de Commissie baga telliseerde het Frans-Duitse initiatief giste ren als 'een interessante bijdrage aan het debat'. Maar in Brussel heerst grote irritatie over het feit dat Schroder en Chirac de rest van de EU weer eens voor het blok hebben gezet. Dat deden ze ook in oktober vorig jaar, toen ze voorafgaand aan een ontmoe ting met hun collega's een akkoord sloten over de kosten van de EU-uitbreiding waar vervolgens niemand meer omheen kon. „De toekomst van Europa kan niet meer worden bepaald tijdens gezellige etentjes in het Ely- sée in Parijs", mopperde Graham Watson, de liberale aanvoerder in het Europarle ment. Ook inhoudelijk is er veel kritiek op het idee van de 'duobaan'. Nederland wil vasthou den aan het bestaande systeem waarbij elke lidstaat bij toerbeurt zes maanden voorzitter is. In Brussel bestaat de vrees dat een 'dub bele leiding' de daadkracht van de Unie ver zwakt en dat de ruzies zullen toenemen. „Twee kapiteins op één schip betekent ge duvel", analyseert Hanja Maij-Weggen, CDA-europarlementariër. Haar PvdA-colle- ga Max van den Berg spreekt van 'een staal tje powerplay waarin Frankrijk zijn zin heeft gekregen.' al kou rië stijgt - Het aantal doden als Ei de aanhoudende d-Azië is opgelopen 1.140. Dat blijkt uit ïkendgemaakte cij- regeringen van In- adesh en Nepal. Door ld uit het Himalaya- n dëgijn de temperaturen voldaan deze drie landen at tussen de 1 en 5 en elsius. In dit gebied bonlijk zachte winters 'iljoenen mensen in [mder elektriciteit of ig. Hulporganisaties feidsinstellingen zijn i met hulpacties. own: Druk iradzic ka - Lord Paddy Ash- Hoge Vertegenwoor- jde internationale ge- p in Bosnië, heeft gis- reigd met nieuwe :gen het netwerk dat iradzic beschermt, ilige president van b Srpska weet al zeven inden van de intema- ktitie te blijven. Vol- Josnische pers wordt Ij beschermd door een a honderden hand- ishdowns woordvoer- liet over niet nader ven 'pressies' en wei- dere details te geven, liet meer, zoals in het gaan om sancties er de hele Bosnisch- bevolking te lijden adzic is sinds 1995 agd door het Joegosla- ïaal. tenvaccin alle Duitsers' De Duitse minister gezondheid Ulla il eind dit jaar vol- lokkenvaccins hebben |val van een terroristi- il alle Duitsers te Inenten. De bondsre- leeft 82 miljoen inwo- tiidt wil evenwel 100 jaccins paraat hebben, ftte de Duitse omroep I anthrax ststuk Fed ■ton - De angst dat Ion zich opnieuw te- "8 :t stellen tegen sporen 0Tax in brieven, is voor- Pgegrond. Een post- de vice-voorzitter van et Amerikaanse stelsel ale banken, blijkt niet londen/anp - afp- DPA - Irak moet met meer informatie ko men om beweringen te onder steunen dat het verboden wa pens heeft vernietigd, anders krijgt het te maken met een oor log onder leiding van de Verenig de Staten. Dat heeft de directeur van de VN-wapeninspecteurs, de Zweed Hans Blix, vanochtend te gen de BBC gezegd op weg naar Brussel. Blix zei dat 'de Irakezen nog tijd hebben om zichzelf uit een zeer gevaarlijke situatie te redden". Hij zei dat Irak tot dusver heeft gezorgd voor ongestoorde toe gang van de inspecteurs tot al lerlei plaatsen en dat het zeer coöperatief is geweest op logis tiek gebied. „Maar zij moeten heel wat meer doen om bewijs te leveren als we een ontwikke ling ten slechte willen vermij den." Blix, die in Brussel praat EU- buitenlandcoördinator Javier Solana en de ambassadeurs van de vijftien EU-lidstaten, reist via Parijs en Londen door naar Bag dad vertrekt, waar hij zondag ar riveert. De Amerikaanse regering heeft de VN-wapeninspecteurs spio- nagevliegtuigen aangeboden om hen te helpen bij het uitvoeren van hun taak in Irak. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren gezegd. De in specteurs hebben het aanbod aanvaard, maar er zijn nog pro blemen met de Iraakse luchtver dediging. Voor het eerst sinds de hervat ting van de wapeninspecties hebben inspecteurs van het In ternationaal Atoomenergie- agentschap (IAEA) vandaag een privé-woning doorzocht. Vol gens berichten in de Arabische media gingen zij in de Bagdadse wijk El Ghasaliya naar de wo ning van Saleh Hussein, een we tenschapper die directeur is van een fabriek die tot het ministerie van defensie behoort. De Amerikaanse regering heeft gisteren de NAVO formeel ge vraagd om bijstand in geval van een oorlog tegen Irak. Het ver zoek voorziet volgens een woordvoerder van de NAVO in Brussel nadrukkelijk niet in di recte militaire betrokkenheid van het Atlantisch bondgenoot schap bij de strijd tegen het Iraakse regime. De NAVO heeft nog geen besluit genomen over de aanvraag. Volgens bronnen bij de NAVO gaat het om openstelling van het luchtruim, havens en mili taire vliegvelden. Bovendien zou het bondgenootschap een taak moeten krijgen bij de bescher ming van lidstaat Turkije. Hier voor zouden Patriot-luchtverde digingsraketten en AWACS-ra- darvliegtuigen beschikbaar moeten worden gesteld. Turkije zal mogelijk als belangrijke uit valsbasis dienen voor aanvallen op Irak. krusevo - Een Duitse soldaat kijkt hoe Amerikaanse parachutisten worden gedropt voor een oefening nabij het dorpje Krusevo in Kosovo. Het Europese Commando van de VS test hiermee de inzetbaarheid van troe pen in de regio. De parachutisten behoren tot twee brigades die in Italië zijn gelegerd. Foto: EPA/Valdrin Xhema door onze correspondent Windy Kester oslo - De VS beschuldigen hem van terro risme, Jordanië verdenkt hem van drugs smokkel en de Noren vinden dat hij zijn vluchtelingenstatus in dat land heeft mis bruikt. Mullah Krekar zelf noemt zich 'een gewone, onschuldige man'. De kapper van de begane grond van het appartementenblok in Oslo waar mullah Krekar woont wijst omhoog. „Hij woont op de derde etage. Maar hij is niet in Noorwegen hoor. Wel? Oh, ik heb hem nog helemaal niet gezien." Achter de smalle hoge ramen op de derde verdie ping zijn de gordijnen inderdaad dicht. De bellen op de poort naar de binnen plaats vermelden vele Arabische en Turk se naambordjes, maar niet die van Na- jmudin Faraj Ahmad, zoals de mullah ei genlijk heet. „Het zijn hectische dagen", zucht broer Khalid Faraj Ahmad, die sinds Krekars vliegtuig maandagavond in Noorwegen landde, optreedt als manager en tolk. Persconferenties, fotosessies en televisie interviews. En dan de onzekerheid over wat er eigenlijk gaat gebeuren. Om Kre kars vrouw en vier kinderen ook wat rust te gunnen, wordt niemand meer uitgeno digd in de woning. Maar de mullah wil graag nog een keer vertellen dat hij niet de terrorist is waar de autoriteiten hem voor houden. „Ik voel me veilig in Noorwegen", zegt Krekar. Niet dat hij bang is voor de aan klachten die er van alle kanten over hem heen gestort worden: „Ik ben onschuldig en ik ben alleen bang voor Allah." De Noorse radio meldt dat de Verenigde Staten met een uitleveringsverzoek gaan komen. De VS verdenken Krekar banden te hebben met al-Qaïda. Noch de Ameri kaanse ambassade, noch het ministerie van buitenlandse zaken bevestigen dat het verzoek daadwerkelijk komt. Krekar: „Het is een geheime afspraak. Ze zijn boos dat ik hier niet gearresteerd ben en als het niet via Jordanië lukt, dan zullen ze het op deze manier proberen." De Noorse autoriteiten hebben Jordanië gevraagd meer inlichtingen te geven over de drugszaak waarvan de mullah wordt verdacht. Zonder die informatie wordt er niet uitgeleverd. Krekar is in de gevangenis in Vught een aantal keren verhoord door de FBI. De Amerikanen zouden hem vragen hebben gesteld over Osama bin Laden en Sad dam Hoessein. Krekar zegt deze mannen niet te kennen en bovendien, zo zegt hij: „Ik voelde me niet vrij te spreken. Het was een ongelijke situatie tussen mij en de ondervragers omdat ik gevangene was. Ik heb voorgesteld dat ik later een keer langs zou komen op de ambassade of in de VS." Een afspraak met de Amerikaanse ambassade in Oslo heeft hij echter nog niet gemaakt. „Maar misschien moet ik dat snel doen, want ik wil niet dat de Ver enigde Staten en Noorwegen een conflict krijgen door mij. Ik wil mijn rechten hier kunnen behouden." Maar ook in Noorwegen ligt er een aan klacht tegen de mullah. Hij wordt ervan verdacht een militaire islamitische orga nisatie te hebben opgericht in zijn vader land. Gisteren bleek dat dit volgens Noor se wet niet noodzakelijk strafbaar is. Ook is niet zeker dat de Koerd de Noorse bin nenlandse veiligheid in gevaar brengt. De openbaar aanklager zou hem daarom niet hebben laten arresteren op het vlieg veld. Het onderzoek hiernaar loopt nog, maar de aanklacht moet worden inge trokken als blijkt dat deze formeel niet klopt. Daarnaast onderzoekt Noorwegen nog of Krekar zijn vluchtelingenstatus misschien wordt afgenomen, omdat hij klaarblijke lijk zonder gevaar naar Irak kan reizen, het land van waar hij in 1991 vluchtte. Volgens Krekar wist de Noorse politie dat hij regelmatig in Irak verbleef. Mocht het tot een uitwijzing komen, dan wil hij deze aanvechten tot aan het Euro pees Hof in Straatsburg, iets wat enkele jaren kan duren. Vooralsnog ziet het naar uit dat de van terrorisme verdachte mullah een vrij man is die zich niet onopgemerkt door de stra ten van Oslo kan bewegen. „Dat is hem van tv", wordt er achter zijn rug gefluis terd. „Eigenlijk wil ik gewoon weer graag naar huis, eten met vrouw en kinderen", zegt hij. Want hij is blij weer thuis te zijn. „Ik werd op Schiphol door allerlei gangen gevoerd. Toen ik het kleine vliegtuigje zag waarmee ik uitgezet werd, wist ik: die haalt Jordanië niet, het wordt Noorwe gen!" washington/rtr-gpd - De Ver enigde Staten willen dat de acti viteiten en bewegingen van de radicale Koerdische leider mul lah Krekar in Noorwegen wor den beperkt. Dat zei een func tionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton gisteren. Minister Powell van buitenlandse zaken heeft over de kwestie contact gezocht met zijn Noorse ambtgenoot Jan Petersen. Krekar zou de islamitische orga nisatie Ansar al-Islam in Noord- Irak leiden. Die organisatie on derhoudt volgens de VS nauwe banden met al-Qaeda. De Koerd is volgens minister Donner van justitie op terechte gronden uitgewezen naar Noor wegen waar hij nu vervolgd wordt. Hij was vier maanden geleden bij zijn aanhouding aan de Nederlandse grens op door reis naar Noorwegen. Die reis is nu voortgezet, Krekar is niet uit geleverd aan Noorwegen, aldus Donner. Hij reageert hiermee op kritiek van Krekars advocaten die vin den dat de afwijzing van het asielverzoek van Krekar onte recht was. Krekar is maandag avond uitgewezen naar Noor wegen. Hij werd in september aangehouden op Schiphol. „Nederland heeft het dossier Krekar nu gesloten. Hij kan niet meer terugkomen," aldus Don ner. Een woordvoerder van Donner wijst er verder op dat Krekar een geldig vluchtelin- genpaspoort voor Noorwegen op zak had, en dus nooit van plan was in Nederland te blij ven. De minister beaamde gisteren dat bij Justitie in Nederland vooraf het idee bestond dat Krekar zou worden vastgezet na aankomst in Noorwegen. Dat gebeurde echter niet. De Koerd is gewoon naar zijn familie ge gaan, tot ontsteltenis van diver se Tweede-Kamerfracties die de gang van zaken 'klunzig" vin den. De minister geeft toe dat er iets is misgegaan in de communica tie tussen Noorwegen en Justi tie. Maar Noorwegen heeft wel verzekerd dat men bezig is hem te vervolgen, weet Donner. „De Noren zeggen dat daar geen hechtenis voor nodig is, het afnemen van de pas is vol doende. Geografisch gezien is de kans klein dat Krekar dan zo maar het land kan verlaten." boedapest/gpd - Het Tsjechi sche parlement is er gisteren niet in geslaagd een opvolger te kiezen voor president Vaclav Havel, die op 3 februari af treedt. In drie stemrondes haal de geen van de kandidaten uit eindelijk de benodigde meer derheid van vijftig procent plus een extra stem. De conservatie ve oppositieleider Vaclav Klaus haalde, tegen de verwachtingen in, de meeste stemmen, maar niet genoeg voor de overwin ning. In de eerste ronde vielen zowel de socialistische als de communistische kandidaat af. Klaus moest het daarna opne men tegen de voormalige dissi dent en christen-democraat Pe- tr Pithart, die geldt als een com promisfiguur en daarom alge meen werd getipt als de meest waarschijnlijke kandidaat deze verkiezingen te winnen. Omdat de stemmen zeer verdeeld wa ren, gingen de meeste com mentatoren er echter al van uit dat het parlement er niet uit zou komen. Dat betekent dat ergens in de komende weken of maanden een nieuwe verkie zingsronde moet worden ge houden, met zeer waarschijn lijk nieuwe kandidaten. Naar verwachting zal dan ook de voormalige socialistische pre mier Zeman zich als kandidaat opwerpen. Proces tegen Israëlische premier Sharon gaat door manchester - Britse militairen betreden de straat in Manchester waar dinsdagavond een agent werd ge dood tijdens een actie tegen terrorisme. De verdachte van de moord zou volgens Britse media vandaag de hoofdspeler zijn in de planning van aanvallen met het gif ricine. De politie gaat de 'reeks blunders' onder zoeken die leidde tot de dood van de agent, aldus de krant The Independe nt. Foto: EPA/John Giles. Van onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De omstreden Belgi sche genocidewet wordt aange past. In de toekomst kan niet langer iedereen waar ook ter wereld worden aangeklaagd, maar moeten dader en/of slachtoffer een band met België hebben. Hij/zij moet voorts de Belgische nationaliteit hebben of er minstens een jaar gewoond hebben. De wetswijziging geldt niet voor lopende zaken, zoals de geruchtmakende aanklacht tegen de Israëlische premier Ariel Sharon. Sharon werd in 2001 in België aangeklaagd door 23 Palestijnen voor zijn aandeel in het bloed bad dat in 1982 werd aangericht in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Sjatila in Bei roet. Sharon was destijds minis ter van defensie maar verzuim de in te grijpen. Dat de nabe staanden van de slachtoffers uit gerekend België uitkozen, had te maken met de unieke genocide- wet die in 1993 door het Belgi sche parlement werd aangeno men. Die maakt het mogelijk om misdaden tegen de mense lijkheid waar ook ter wereld be gaan, te vervolgen. Vorig jaar besliste de Brusselse Kamer van Inbeschuldigingstel ling (KI) echter dat de universele bevoegdheid die de overheid de Belgische rechter toebedeelt, in strijd is met artikel 12 van het Belgische wetboek van straf recht. Dat wetsartikel stelt dat Belgische rechters alleen -be voegd zijn als de verdachte zich op Belgisch grondgebied be vindt. Door die uitspraak dreig de de genocidewet al haar slag kracht te verliezen. Tot grote op luchting van een groot deel van de rechtelijke macht in België, die er weinig voor voelde om politie-agentje te spelen in de hele wereld. Ook de Belgische minister van buitenlandse zaken Louis Mi chel vond de wet veel te ver gaan en pleitte voor inkrimping van de bevoegdheden van de rechter. Mensenrechtenorgani saties op hun beurt zien de wet als een belangrijk wapen in de strijd tegen de straffeloosheid. Zo werden in 2001 vier Hutu's, die Rwanda waren ontvlucht, door een Brusselse rechtbank veroordeeld tot zware gevange nisstraffen voor hun aandeel in de genocide van 1994. Premier Guy Verhofstadt, zelf groot voorstander van de wet, werkte een compromis uit. Door in de wettekst op te nemen dat artikel 12 van het strafwetboek niet opgaat voor de genocidewet omzeilt hij de uitspraak van de KI in de zaak Sharon. Wel wil de Belgische regering dat er in toe komstige zaken een duidelijk r'srband met België is. De wets wijziging wordt volgende week besproken in de senaatscom missie voor justitie, en zou nog voor de verkiezingen van mei dit jaar door de Kamer van Volks vertegenwoordigers moeten worden goedgekeurd. Overigens ontkent minister van justitie Mare Verwilghen dat de wet onder druk van de Verenig de Staten wordt aangepast. De krant La Libre Belgique berichtte zaterdag dat de Amerikaanse justitieminister John Ashcfoft tijdens een onderhoud met Ver wilghen zijn bezorgdheid had geuit over de genocidewet. De VS hebben problemen met de wet omdat ze vrezen dat ook Amerikaanse militairen of politi ci in België voor de rechter ge daagd kunnen worden. Om de zelfde redenen zag het land ook de oprichting van het Interna tionale Strafhof in Den Haag niet zitten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7