'Je moet niet alles op de islam gooien' 'Straks worden we een lage lonenland' BINNENLAND r donderdag l6 JANl Er valt blijkbaar oi>er veel te pra ten. Heeft de PvdA de bakens verzet? niet zo vreemd? Anders wordt meteen alweer een beroep op allerlei regelingen gedaan. Want allochtonen zijn niet alleen zwaar oververtegenwoordigd in de gevangenissen en blijf-van- mijn-lijfhuizen, maar ook in de uitkeringen." Wouter Bos (links) en Cerrit Zalm. Foto's: GPD/Harmen de Jong door Paul Koopman en Jaco van Lambalgen den haag - De PvdA heeft de ba kens verzet, maar Wouter Bos en WD-leider Gerrit Zalm kunnen nog steeds niet samen door één deur. Dat wordt duidelijk in een fel debat over het vreemdelin genbeleid. Een serie tweege sprekken over de belangrijkste thema's van de campagne. Wordt het op 22 januari wéér centrum-rechts, of iets anders? Zalm: „Als puntje bij paaltje komt, zijn wij altijd strenger." Gerrit Zalm kiest meteen de aanval. „Onze lijn is: beperking van de immigratie, versterking van de integratie en géén discri minatie. Dat heeft mijn voor ganger Bolkestein begin jaren negentig al geroepen, maar hij werd toen in linkse kringen als een halve racist weggezet! De PvdA is op deze punten nooit onze partner geweest. En het is nog steeds niet helder wat jouw partij wil." Aan de andere kant van de tafel wacht Wouter Bos geduldig tot zijn rivaal uitgesproken is. Het is waar de PvdA is tegen het stel len van een inkomenseis voor allochtonen die hun huwelijks partner uit het buitenland willen halen, erkent hij. Het is óók waar dat de PvdA immigranten jarenlang te weinig op hun ver plichtingen heeft aangesproken. Bos: „Maar mag ik er op wijzen dat dankzij de nieuwe vreemde lingenwet van mijn partijgeno ten Cohen en Kalsbeek de im migratie sterk is teruggelopen? Dat wij in Amsterdam op dit punt héél goed met de WD sa menwerken? Het beeld dat Zalm van mijn partij neerzet, is ach terhaald." Zalm is gastheer in zijn Haagse werkkamer voor een discussie met Bos over het vreemdelin genbeleid. WD en PvdA staan hier lijnrecht tegenover elkaar, denkt menigeen. De socialisten soft, de liberalen streng. De PvdA politiek correct, de WD woelend in de onderbuik. Maar dat zijn karikaturen. Soms nade ren Zalm en Bos elkaar dicht, soms priemen de vingers be schuldigend over tafel. De PvdA heeft zijn lessen geleerd, nu de WD nog, plaagt Bos. Gastheer Zalm blijft wantrouwend. Allereerst de immigratie. De toe stroom van asielzoekers is vol doende ingedamd, meent Zalm. Nu richt hij zijn aandacht op de komst van allochtone huwelijks partners. Zalm: „Ruim 70 pro cent van de Turken en Marok kanen haalt hun bruiden uit het land van herkomst omdat de meisjes hier te geëmancipeerd zijn. Daar moet wat aan gedaan worden. Een leeftijdsgrens van 21 jaar, minimaal 130 procent van het minimumloon verdie nen en eerst jezelf de taal en Ne derlandse waarden eigen ma ken, vóór je hier naar toe komt. Je moet harde eisen stellen." Bos verblikt niet. „Leeftijdsgren zen zijn voor ons bespreekbaar. Bos: „Ja, klopt. En nu is het wachten tot de WD óók de ba kens verzet. Want ik hoor de WD niet over de oude wijken, waar de problemen groot zijn en de bevolking eenzijdig is sa mengesteld. Daar moet je via stadsvernieuwing en investerin gen veel aan doen. De WD be zuinigt daar juist op." Zalm pareert.Als je nou één partij kan aanwijzen die in de grote steden alleen maar volks woningbouw wilde plegen, dan is het de PvdA! In de jaren ze ventig en tachtig was jouw partij hier alleenheerser en we kennen het resultaat." Bos:Als we nou gaan zitten jij bakken ken ik er nog wel een paar! De laatste 25 jaar is geen partij zo lang aan de macht ge weest als de WD." Is de islam zélf een belemmering bij integratie? „Het grote probleem zit bij de orthodoxe islam", vindt Zalm. „Die beweert dat de man ge woon de baas is van de vrouw. Ook het gebruik om je kinderen een huwelijkspartner te bezor gen is zoiets." Bos ziet dat even anders: „Dè is lam bestaat niet. Er is een pro bleem met de politieke islam (die de uitgangspunten van de islam als politiek programma heeft, red). En er is een pro bleem met mensen die naar Ne derland zijn gekomen uit sa menlevingen die vele jaren bij ons achter lopen. Je moet niet alles op de islam gooien." De WD wil een eind maken aan alle subsidies specifiek voor etni sche groepen. Waarom? Zalm: „Ook dét belemmert de integratie! We moeten niet be vorderen dat allochtone mensen bij elkaar blijven hangen." „Daar ben ik het helemaal niet mee eens", reageert Bos. Hij diept een lijstje op met 'zo al ne gen organisaties' die volgens de WD geen geld meer moeten krijgen, maar juist goed werk zouden doen. „Zoals huiswerk hulp van een Turkse vereniging aan Turkse jongeren, zodat zij hun diploma kunnen halen. De WD gooit het kind met het bad water weg." Thom de Graaf (rechts) en Maxime Verhagen. Foto's: GPD/Harmen de Jong kosten liggen hier wel elf procent hoger dan bij onze concurrenten!" De problemen in de zorgsector schrijft Verhagen vooral toe aan falend beleid tij dens de paarse kabinetten. Ook hier zijn bakken geld niet goed besteed, voert hij aan. Nagelaten zou bijvoorbeeld zijn de op marxistische leest geschoeide volksge zondheid te hervormen. Thom de Graaf schuift onrustig op zijn stoel. „Kom nou!", werpt hij tegen. „De wachtlijsten en wachttijden in de zorg lopen sinds kort te rug, gefeliciteerd! Maar aan wie is dat te danken? Aan onze minister Els Borst die in het vorige kabinet heeft afgesproken dat ziekenhuizen meer geld krijgen als ze aan toonbaar meer presteren. Boter bij de vis. Daarvan plukken jullie nu de vruchten!" D66 is, net als het CDA, vóór de invoering van een nieuw stelsel in de gezondheids zorg waarbij niet langer het aanbod maar de vraag naar zorg bepalend is, en verze keraars meer kunnen concurreren. „Dat moet er snel komen", beaamt De Graaf. Maar over de manier waarop premie ge heven moet worden, zijn ze het oneens. Het CDA wil een vaste, voor iedereen even hoge premie. „Daarmee is het CDA te ver doorgeschoten vindt De Graaf. „Wij wil len een deels inkomensafhankelijke pre mie. Helemaal geen rekening I het inkomen vind ik sociaal woord." Verhagen werpt dat verwijt De premies zullen de koment iedereen stijgen, erkent hij. nu eenmaal omdat de politie! zorg niet wil inperken terwijl gevolg van de vergrijzing stijg stellen een maximum aan wat zorg kwijt bent. Kom je daar dan wordt het keurig gecomj de belastingen, als het aan 01 Graaf heeft zo zijn bedenking moet je elk jaar maar afwacht En taalonderwijs in het land van herkomst? Daarvan zeg ik: alles wat op dit punt redelijkerwijs mogelijk is, mag je duiven vra gen. Dat lijkt me zelfs voor de hand liggen. Wij hebben de re gering al verzocht de mogelijk heden op een rij te zetten. Zalm: „Maar het is niet helder! Ik hoon het is te overwegen en het is bespreekbaar. Ik weet niet wat ik aan de PvdA heb." Bos, verongelijkt: „Ik kijk eerst of het mogelijk is, en als het mo gelijk is vragen we het óók. Waar ik wèl principiële bezwaren te gen heb, is het stellen van inko menseisen." Zalm: „Het idee dat je zelf moet kunnen zorgen voor de partner die je hier heen haalt, is toch Kunnen PvdA en WD ooit met elkaar door één deur bij het vreemdelingenbeleid? Zalm, gereserveerd: „Nee. Als puntje bij paaltje komt, zijn wij altijd strenger en consequenter dan de PvdA. De bakens zijn wel wat verzet, maar het is afwach ten wat het voorstelt." Bos: „Ik wil de miljotl.14 in de oude wijken tepeke en die mensen heef<e re te bieden." jlad< Waarop Zalm droogvini „Volgens mij zijn deeijn tussen ons nog voltf groot." door Paul Koopman en Erwin Tuil „Hij was wel fel zegt Maxime Verhagen enigszins verbaasd als zijn D66-collega Thom de Graaf in allerijl de salon verlaten heeft voor een volgend interview. De he ren hebben net bijna anderhalf uur gede batteerd. Soms mag de gesprekspartner uitspreken, vaker wordt heftig geïnterrum peerd. Misschien was het wel de omge ving. In dezelfde salon brachten de echte en vermeende kopstukken van de LPF vo rig jaar uren door om hun crises te bezwe ren. D66 en CDA vinden onderwijs en zorg bei den belangrijk. Maar er zijn belangrijke verschillen. Neem bijvoorbeeld het onder wijs. D66 vindt het topprioriteit en trekt er 2,5 miljard euro extra voor uit. Het CDA komt niet verder dan tweehonderd mil joen. Als je onderwijs echt belangrijk vindt, dan kost dat geld. En ik zou dus ei genlijk tegen het CDA willen zeggen: 'Put your money where your mouth is'", daagt De Graaf uit. Verhagen: „We zouden daar dan wel eerst extra geld voor vrij moeten maken. Je kunt wel van alles zeggen dat het te weinig is. Maar je kunt een euro maar één keer uitgeven." Met name onder het tweede kabinet-Kok zijn er miljarden extra uitgetrokken voor het onderwijs. Maar scholen en universi teiten klagen nog steeds steen en been. Is het geld soms over de balk gesmeten? In derdaad, meent Verhagen. „Er is eigenlijk ongericht geld ingepompt zonder te kijken of het wel effectief besteed werd. En met geld alléén ben je er niet, zo is onder het tweede paarse kabinet gebleken. Je zult ook wat aan de organisatie moeten doen. D66 heeft weinig geleerd. Thom valt terug op het oude recept: meer geld." „Waar haalt Maxime Verhagen het van daan?", reageert De Graaf. Volgens hem moet juist het CDA het boetekleed aan trekken. „Onderwijs is, en dat beseft Maxi me, vanaf de jaren zestig en zeventig, hét domein geweest van christen-democraten en sociaal-democraten. Dat heeft eerst ge leid tot enorme schaalvergroting: de stich ting van schoolfabrieken in het middel baar onderwijs. Dat was het kindje van CDA'er Deetman. Vervolgens is er jaren lang draconisch bezuinigd. Dat repareer je niet één twee drie. Wij hebben die schaal vergroting tenminste een halt toegeroepen en onder Paars 2 bezuinigingen terugge draaid." D66 heeft volgens De Graaf een heldere keuze gemaakt. Onderwijs is dé sleutel tot economisch herstel, dus daar moet maxi maal veel geld en aandacht naar toe. „In ternationaal presteren wij onder de maat. Maar Nederland heeft slechts twee grond stoffen: aardgas - dat raakt op - en kennis. Als we geen land van dozenschuivers wil len worden, moeten we snel actie onder nemen. Loonmatiging alléén is niet vol doende. Als je dat doet zonder het onder- wijspeil te verbeteren, word je een lage-lo- nenland." Verhagen: „Maar de arbeids- oen haag - Het CDA wil de puinhopen van Paars opruimen. D66 is nog steeds trots op wat Paars be reikt heeft. CDA-fractieleider Maxime Verhagen en D66-lijsttrekker Thom de Graaf kruisen de degens in hotel Des Indes over de thema's onderwijs en zorg. -rnc gon/ Jib ic >.llo nap.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6