ANWB opent onbemande tankstations fË Leidse kliniek aborteert Marokkaanse vrouw tegen haar wil VW verplaatst en renoveert winkels Leidsch Dagblad verkopen? Oegstgeestse politici ruziën over Poelgeest Horrorsekte schokt Duitsland Betaling alleen elektronisch Gebouw Naturalis nu al te klein 25% KORTING Bellen met Melanie Schultz van Haegen Onderwijsbonden eisen extra geld Krajicek akelig dicht bij afscheid Nieuwe Potter verschijnt in juni Wiegel kwam graag bij VARA Rouwadvertentie komt dag te vroeg CL Leidsch Dagblad NR. 43131 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ite llLH verkil gen voor :X Mantles hoeft gang ert, he dop, westf ikomi deiijk n gehecht te moest verdoving ruith ran v uwingsplan lifelbaan nddgo de smaak kijkt' ijd ot If 16-194 mogen lfs J0' tg uit de nndee, treek' en. V sf JeSrU en °P de stree amer aan 3 te: Rijndijk !t ijs O lal ve| es over de Ise Blues ezzweek sky hebben alleen [als ze niet ïtalen 1 de avond ®g IENTAAR JLPARTS ian huisartsen wordt nijpender probleem, sen gaan gebukt on- ite werkbelasting en n nieuwe patiënten Hierdoor wordt het Dijker om - bijvoor- huizing naar een an- laats - een huisarts te ris vaker wijken pati- mgen uit naar ipost in ziekenhui- Ielijk voor het huis- zijn de overheid en i zélf. De medische lange tijd de toe- t artsenberoep be- Er is bewust een l. De overheid mee door het aan- ilaatsen op de me- ;iten te beperken, was lange tijd be- lan het bieden van rd op de voorspelba- gvan de bevolking. )or de Volksgezond- 5 heeft deze week een «erd om huisartsen bijvoorbeeld door n van assistent-huis- vaEO-niveau. De 'hulp- 'OOt ^et midden tussen t slcrgkundige en I houdt spreekuur en ndig kleine ingrepen De echte huisarts erantwoordelijk voor let S* laten van zijn assis- (Cj v;inee voor het welzijn giënt Het CDA heeft hel voorstel gerea- 1 geld uittrekken om vijfduizend hulpart den. !l lijkt nieuw, maar i feite niet zo gek veel k gegroeide praktijk ssistentes al vaak bij- Me trend kan best (rgezet, maar wezen- uitbreiding van de ling aan de universi- ïoeten meer huisart- len. Daarvoor moet aantrekkelijker wor- i Zolang er een arts- moet gewoon hun nhoog. Lr Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag l6 JANUARI 2003 072-5196868 door Roelf Reinders leiden - De abortuskliniek in Leiden heeft in okto ber een Marokkaanse vrouw tegen haar wil ge aborteerd. De drie maanden zwangere vrouw dacht dat ze in een ziekenhuis was voor onder zoek. Toen de 32-jarige vrouw uit narcose ont waakte, merkte ze dat de baby was weggehaald. Onder valse voorwendselen is zij door de zus van haar 37-jarige man naar het Centrum voor Ge boorteregeling gebracht. Daar is zij onder de naam van die schoonzus ingeschreven en geabor teerd. Haar schoonzus deed in de kliniek het woord omdat zij zelf geen woord Nederlands spreekt. De zus vertelde haar na de abortus dat de baby was weggehaald omdat er iets mis was met de vrucht. De 32-jarige vrouw had sinds de zwangerschap ruzie met haar man over de baby. Zij wilde het houden, haar man en diens zus wilden dat ze abortus zou plegen. De vrouw, die aan haar man is uitgehuwelijkt, mocht bij pijn niet naar de dokter. Daarom was ze blij toen haar schoonzus haar meenam naar het ziekenhuis voor een onderzoek. Het 'ziekenhuis' bleek het Centrum voor Geboor teregeling aan het Kort Rapenburg in Leiden te zijn dat haar onder narcose bracht en de baby weghaalde. Volgens de vrouw is zij er door haar man en schoonzus ingeluisd. Tegen de twee en de abortuskliniek heeft zij aangifte bij de politie ge daan. De recherche heeft de zaak in onderzoek, bevestigt een politiewoordvoerster. Directeur Bert van Herk van het abortuscentrum weigert op de kwestie in te gaan. „Uit privacy- overwegingen zeg ik nooit iets over cliënten." Ook wil hij niks zeggen over eventuele maatregelen om in de toekomst te voorkomen dat allochtone vrou wen die geen Nederlands spreken tegen hun wil worden geaborteerd. „Als ik zeg dat wij hieruit le ring treldken, zou ik erkennen dat het is gebeurd. En daar zeg ik dus niets over." Hij zegt wel te heb ben gehoord 'dat een vrouw aangifte heeft gedaan omdat er iets gebeurd is dat niet door de beugel zou kunnen'. Ook voorzitter Eylard van Hall van de Stichting Samenwerkende Abortusklinieken Nederland (Sti- san) zegt niet op de kwestie te willen ingaan. Wel noemt hij het verhaal van de 32-jarige vrouw 'uit zonderlijk'. „Maar in abortusklinieken komen ook veel alloch tone vrouwen met een tolk bij wie niks verkeerd Pagina Ri: Wanhoop na een onvrijwillige abortus den haag/gpd - De ANWB krijgt honderd eigen tankstations. Au tomobilisten, ook niet-leden, be talen in deze onbemande sta tions per liter minimaal zes euro cent minder dan in die van de grote oliemaatschappijen. Leden met de ANWB Mobiliteitspas krij gen voor elke liter één eurocent extra korting. Het eerste tankstation wordt medio februari geopend in Ede. Daarna volgen snel vestigingen in Utrecht, Eindhoven en Hank. ANWB-directeur Guido van Woerkom heeft dit vanochtend bekendgemaakt De tankstations zonder winkel of wasstraat zijn 24 uur per dag geopend. De betreffende sta tions bevinden zich buiten het hoofdwegennet, ze worden ge vestigd langs gemeentelijke en provinciale wegen. Ze verkopen nu nog benzine onder namen als Total, Avia of Texaco. Betaling kan alleen elektronisch met een betaalkaart. Personeel ontbreekt. Er is wel cameratoe zicht Voor vragen kunnen klan ten via een intercom terecht bij de meldkamer van de Wegen wacht. De ANWB exploiteert de tank stations in samenwerking met de Van der Sluijs Groep. Dit be drijf verkoopt jaarlijks bijna vijf miljard liter brandstof, onder meer aan grote oliemaatschap pijen. Het bedrijf heeft een jaaromzet van 1,5 miljard euro.Van der Sluijs heeft vijftig tankstations in eigen beheer of eigen exploita tie, de andere vijftig worden nog gebouwd. Op de gevel van de tankstations komt ANWB te staan. Volgens directeur Linze de Vries van de Van der Sluijs Groep blijkt uit recent onderzoek dat de hoge benzineprijs voor 39 procent van de consumenten reden is om naar een goedkoper tankstation te gaan. Zogenoemde loyaliteitssyste men zoals zegeltjes en cards zijn door Wilfred Simons leiden - Het Nationaal Natuur historisch Museum Naturalis heeft dringend behoefte aan nieuwbouw. Het bestaande de pot aan de Darwinweg is niet groot genoeg als de zoölogische collecties van de Universiteit van Amsterdam naar Leiden overkomen. Bij de nieuwbouw van Naturalis was geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat de UvA collecties zou over dragen. De Amsterdamse universiteit kan het onderhoud van haar collecties niet langer betalen. Af stoting naar Leiden betekent het behoud van de verzameling en bovendien schaart Naturalis zich na de overdracht bij de vijf belangrijkste natuurhistorische musea in Europa. Met een extra depot kan Natu ralis ook het oude pand aan de Leidse Raamsteeg definitief ont ruimen. Daar staan nog altijd grote stukken, zoals olifanten en giraffen. Die bleken niet in de 'depottoren' aan de Darwinweg te passen. door Marijn Kramp leiden/duin- en bollenstreek - De VW Holland Rijnland gaat een groot deel van haar winkels de komende jaren opknappen of verhuizen. De directie wil de winkel aan het Katwijkse Vuurtorenplein ver plaatsen naar het centrum, moet voor de vestiging in Lisse waarschijnlijk eveneens op zoek naar een nieuw pand, en gaat de Noordwijkse winkel op De Grent flink uitbreiden en op knappen. De ruimte hiervoor wordt gecreëerd door het kan toorpersoneel te verhuizen. Dat betrekt samen met het Leidse kantoorpersoneel een nieuw hoofdkantoor ergens in de Duin- en Bollenstreek. De locatie voor dit nieuwe hoofdkantoor is nog niet be kend maar, meldt directeur T. Scheffer. „We zijn hard op zoek naar een geschikte ruimte die ergens in het midden van het werkgebied van de nieuwe re gionale VW ligt." Met ingang van dit jaar zijn de VWs van Katwijk, Leiden, Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout en War mond gefuseerd tot de VW Hol land Rijnland. Het afgelopen jaar werkten de zes al samen. De kantoorwerkzaamheden, zo als de promotie- en marketing- taken, hebben nu nog plaats in de VW aan De Grent in Noord- wijk en op een kantoor aan de Leidse Korevaarstraat. Een cen traal kantoor is noodzakelijk om de vruchten van de samenwer king te plukken, meent Scheffer. „Gezamenlijk kun je meer aan pakken. Met zijn veertienen heb je tenslotte meer kennis in huis dan met zijn zevenen." De plaatselijke winkels, verze kert Scheffer, blijven bestaan. Ook de kleinere vestigingen in Noordwijkerhout en Warmond. De vestiging in Lisse aan de Grachtweg moet op termijn waarschijnlijk verhuizen omdat de gemeente dat gebied op de schop wil nemen. Gedacht wordt aan een locatie in de buurt van het centrum, in bij voorbeeld de Schoolstraat of de Wagenstraat Ook het Katwijkse kantoor on der de Vuurbaak moet verhui zen, vindt Scheffer. Het semi- permanente gebouw ligt te ver uit de looproute. „Destijds is ge kozen voor die plek omdat daar toen dagelijks 150 bussen stop ten. Tegenwoordig zijn dat er echter nog maar twintig. Die re den om daar te zitten is dus weggevallen. De 'loop' heeft zich verplaatst naar het winkel gebied. Daar moeten wij dus ook naar toe." De vestiging in Noordwijk krijgt een facelift en wordt veel ruimer van opzet. Pagina R3: 'Hollandser dan hier kun je het niet krijgen' Een artist-impression van hoe de tankstations van de ANWB langs gemeentelijke en provinciale wegen eruit gaan zien. Foto: GPD 'minder aantrekkelijk gewor den'. Volgens De Vries is er steeds meer interesse voor on bemand tanken. Hij verwacht dat uiteindelijk tien tot vijftien procent van de automobilisten structureel voor deze tanksta tions kiest. Omdat vorig jaar bij onbeman de tankstations op grote schaal met pinpassen is gefraudeerd zijn volgens De Vries 'vergaande maatregelen getroffen' om dit te voorkomen. De pompen krijgen een alarm en worden aan de binnenkant verzegeld. De ANWB maakt het al geruime tijd mogelijk om bij zo'n twee honderd stations van grote olie maatschappijen met zes euro cent korting per liter te tanken. Dat kan alleen door leden met de zogenoemde ANWB Mobili teitspas. Bij de toekomstige ANWB-stations is de pas alleen vereist om behalve de gewone korting per liter een cent extra voordelig uit te zijn. 'Gemeenteraad stelselmatig, systematisch foutief ingelicht' door Nancy Ubert oegstgeest - De politici van Oegstgeest geven elkaar de schuld van het miljoenendeba cle rond de nieuwbouwwijk Poelgeest Zo ongeveer alle par tijen worden genoemd als hoofdschuldige van de strop van bijna twintig miljoen euro. „Laat de burgers maar voelen dat Leefbaar Oegstgeest de grootste is geworden", zei frac tievoorzitter Huizing van de WD (oppositie) gisteravond in de pauze van een commissie vergadering. Maar Leefbaar Oegstgeest is geenszins van plan de schuld op zich te nemen. Fractievoorzitter Eegdeman: „Vanaf 1995 is de gemeenteraad stelselmatig, systematisch fou tief ingelicht. De raad heeft haar controlerende functie daardoor niet kunnen uitoefenen." De Oegstgeestse politici schui ven de verantwoordelijkheid graag op elkaar af. Volgens Ee gdeman ligt de schuld voor een groot deel bij de WD, die in de vorige raadsperiode de financi eel wethouders leverde. Huizing bestrijdt dat omdat in die tijd de projectwethouders 'eigen baas' waren. De 'dorpspenningmees ter' had nauwelijks iets te zeg gen over Poelgeest, winkelcen trum Lange Voort of bedrijven terrein Rijnfront En daarmee komt de schuld vraag weer te liggen bij Progres sief Oegstgeest, de partij van 'Poelgeest-wethouder' Meester en haar voorganger. Meester is ook niet van plan het boetekleed aan te trekken. In een uitgebrei de verklaring maakt zij duidelijk dat de problemen voor haar tijd zijn begonnen en dat zij alleen maar bezig is geweest met puin ruimen. Over één kwestie zijn de fracties het in meederheid wel met el kaar eens: de gemeente Oegst geest mag de bijna twintig mil joen euro die zij voor Poelgeest tekort komt, niet alleen afwente len op de nieuwbouwwijk. De volksvertegenwoordigers gaan daar beslist een stokje voor ste ken. Een meerderheid van de commissie Ruimte en Groen, gisteravond bij elkaar, vindt het onaanvaardbaar dat de geheime bezuinigingsvoorstellen van B en W uitsluitend betrekking hebben op de wijk in aanbouw. Van de vier politieke partijen is het CDA de enige die eerst wil onderzoeken hoeveel op Poel geest te bezuinigen valt, om daarna eventueel te schrapen van de rest van Oegstgeest. De andere zijn van mening dat de hele gemeente voor de bestuur lijke mislukking moet boeten. Pagina R5: Wethouder Meester voelt zich niet verantwoordelijk (advertentie) ALLE VURENHOUTEN LADEBLOKKEN Getuigen kannibalisme in tv-uitzending Herenstraat 39.2313 A£ Leiden. Tel. 07) 5121141. Di. t/m Vr. 09 30 u, 17.30 u 2a. 10.00 U.-17.00 u. Melanie Schultz van Haegen, de nummer drie op de kandidatenlijst van de WD en oud-wethouder in Leiden, is vandaag te gast bij het Leidsch Dagblad. Van 19.00 tot 20.00 uur beantwoordt zij vanaf de redactie van de krant te lefonisch vragen over verkiezingsthe ma's. U kunt voor deze phone-in bellen naar een speciale lijm 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van morgen een selectie af van de vragen en antwoorden. den haag - De onderwijsbon den eisen dat het nieuwe kabi net 4,6 miljard euro extra voor onderwijs uittrekt. Dat geld is nodig om het groeiende lera rentekort op te lossen. Tot 2006 zijn er in basisonderwijs 8000 meesters en juffen nocüg om te korten te voorkomen; in het voortgezet onderwijs gaat het om 17.500 leerkrachten. Pagina Binnenland 1 Melbourne - Richard Krajicek stond na de uitschakeling in de tweede ronde van de Australian Open door de Duitser Rainer Schüttler akelig dicht bij zijn definitieve afscheid van het ac tieve toptennis. Na de inmaak partij in drie sets (3-6 5-7 4-6) filosofeerde hij hardop of hij zich voor de komende tijd nog wel kan oppeppen. Pagina Sport den haag - Harry Potter and the order of the Phoenix, deel vijf uit de serie van J.K. Rowling over de beroemde tovenaars leerling, verschijnt op 21 juni. Dit heeft Rowlings uitgeverij Bloomsbury gisteren bekend gemaakt. Uitgeverij De Harmo nie verwacht de Nederlandse vertaling in de herfst te kunnen publiceren. Hilversum - Politiek op televisie is amusement geworden, strak geregisseerd door de campag neteams. Ruim twintig jaar ge leden tijdens de verkiezingen van 1981 ging het heel anders. Politieke kopstukken als Van Agt, Wiegel, Den Uyl en Ter louw bepaalden zelf in welke programma's ze verschenen. En een debat op tv was nog echt een inhoudelijk debat. Pagina Media hillegom - De gemeente Hille- gom heeft gisteren een rouwad vertentie voor het oud-CDA- raadslid Aad Zeestraten ge plaatst, op het moment dat hij nog leefde. Zeestraten is van morgen op 58-jarige leeftijd overleden. Volgens de gemeen te is de advertentie geplaatst na een misverstand. Er zullen ex cuses worden aangeboden. door onze correspondent Wierd Duk berlun - Leden van een kannibalistische sekte hebben in Duitsland stelselmatig vrouwen ver kracht. Ook zouden zij kleine kinderen bij satani sche bijeenkomsten hebben vermoord en vervol gens opgegeten. Steffi (34) uit Trier deed deze onthullingen gister avond in het tv-programma Reporter (ZDF). De vrouw beweert als land gedwongen bij rituele moorden aanwezig te zijn geweest. „Het vindt nog steeds plaats." Haar ouders zouden lid zijn ge weest van een moorddadige duivels-sekte. Tv-kijkers reageerden geschokt op de uitzending. Het openbaar ministerie in Trier onderzoekt de aantijgingen. Volgens hoofdaanklager Horst Roos wordt een 'aantal personen in verschillende delen van Duitsland' verdacht van het plegen van 'straf bare seksuele handelingen met een occulte ach tergrond'. Hierbij zou 'nauwelijks voorstelbaar ge weld' zijn gebruikt. „Ik was erbij toen mensen werden opgegeten. Er stond een grote tafel, een soort altaar. Daar wer den vrouwen op vastgebonden en door alle aan wezige mannen verkracht." Volgens de vrouw werden pasgeboren baby's en peuters met een cirkelzaag gedood. „Iedereen moest daarna stuk ken van hun lichamen eten." Een andere vrouw, Irene, beweert eveneens te hebben gezien hoe een kind in een kannibalistisch ritueel werd gedood en opgegeten. „Er waren alleen nog botten, tan den en ogen van over." Onlangs werd bekend dat een 41-jarige man een homoseksuele vriend op diens verzoek had omge bracht en opgegeten. De dader beweerde tegen over de politie dat 'hij niet de enige is' en dat in Duitsland veel meer kannibalen actief zijn. Vorig jaar werd Duitsland opgeschrikt door het proces tegen twee jonge satanisten, die in een 'duivelsceremonie, op bevel van Satan' een voor malige collega met 66 machete- en messteken om het leven brachten. Het proces tegen het echtpaar vestigde de aandacht op de groeiende populariteit in Duitsland van occulte stroriringen, met name onder jongeren. Volgens experts zijn in de Bondsrepubliek zo'n ze venduizend 'hardcore satanisten' actief. Zij zou den geregeld satanistische rituelen uitvoeren en bereid zijn om deel te nemen aan 'rituele moor den'. De onderzoekers waarschuwen voor de ban den met neo-nazi's. Satanisme-experts en psychotherapeuten die slachtoffers in behandeling hebben doen de be weringen niet zonder meer af als onzinnig. Vol gens de hoofdaanklager in Frankfurt, Peter Koh ier, moet men ervoor waken de ooggetuigenver slagen in Reporter als ongeloofwaardig af te doen 'alleen wegens de monsterachtigheid van de be schreven wreedheden'. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A Straat Postcode Telefoon n. controle rtabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bandtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is m|n 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1