KUNST CULTUUR 'Ik wil mezelf altijd blijven verbazen' Hommage kunstgenootschap ARS aan erelid Sierk Schroder Gizavo verdient groter publiek R7 ia; Acteur Jan Decleir verrast met etsen en gouaches Museon heeft nieuwe diamanten Onmogelijk verhaal bederft Sinatra- repertoire Nederlander ontwerpt parkin New York donderdag l6 JANUARI 20C>3 Phil aanse schr'iVer fouad Diederik van der Laan •erronprijs iroui vvete )e Marokkaanse 'ijden ouad Laroui (1958) niilit; en de E. du Perron- imentontvangen. De prijs is lek \vflor auteurs die bij- 'erde wederzijds begrip et br«de verstandhouding Nederlandse bevol- jaa en. :n, ni iir elenl >ositii :erk k eid. 'k int H!n lsmann heeft zich nadat vorige week kkige gerucht de dat de directie van en ontslagprocedure n gang had gezet. De ngsraad zegde toen •n in de directie hef-dirigent Valery achter Hülsmann H ard, sprak RPhO-di- Qverman tegen dat an was de eerste ltslaan. Deze week bian overleg met cul- uder Hulman, die i ook rond de tafel [met de Onderne- ivan het orkest. taan België isprijs inald Plasterk wordt de jury die het in 'en literaire werk leien voor de Libris ijs 2004. De hoog- ica, directeur van tt Laboratorium in lumnist van het tv- Buitenhof en voor lid in Leiden zit de >e jury bestaat ver- iur Abdelkader Be- :ollega Arie van den is en directeur van Francais du Livre cgraaf en letterkun- jpinoy. De juryvoor- altijd gekozen uit :happelijke sector iteratuur. De Libris Prijs van dit jaar ekend op 7 mei. door Theo de With leiden - Het is deze maand een jaar geleden dat de Wassenaarse kunstschilder Sierk Schroder op 98-jarige leeftijd overleed. Voor het Leidse kunst genootschap Ars Aemula Naturae is het honderd ste geboortejaar van de kunstenaar aanleiding een expositie te wijden aan Schroder. Daarvoor is ge put uit de privécollectie van verzamelaar Fred Klomp. Bij zijn dood werd Sierk Schroder (1903- 2002) omschreven als de belangrijkste Nederland se portretschilder van de vorige eeuw. Hij portret teerde onder anderen leden van het Koninklijk Huis, politici en topmensen uit het bedrijfsleven. Zulke opdrachten resulteerden vaak in majestu euze olieverfschilderijen. In de twee tentoonstel lingsruimten van Ars Aemula Naturae wordt nu de nadruk gelegd op de andere kant van zijn kun stenaarschap. Te kijk hangen circa veertig van Schröders wer ken. Ze zijn veelal gemaakt met houtskool of krijt. Het gaat om kleiner, intiemer werk. Er hangen en kele portretten, waaronder een aantal zeer spre kende zelfportretten. De naakten zijn echter in de meerderheid. De kunstenaar kreeg er blijkbaar geen genoeg van zich steeds verder te bekwamen in het tekenen en schilderen van (vrouwelijke) naakten. Hij legde zijn geliefde studie-onderwerp in alle mogelijke houdingen vast: achteroverlig gend, steunend op de ellebogen, met gekruiste knieën. Uit de tentoongestelde werken blijkt zonneklaar het vakmanschap van Sierk Schroder. Hij was geen vernieuwer. Het steeds verder perfectioneren van zijn techniek stond voorop. De Wassenaarder begreep ook niet dat de studenten van de Amster damse Rijksacademie, waar hij van 1960 tot 1968 hoogleraar was, andere prioriteiten stelden en bij voorbeeld voor de abstractie kozen. Hij liet zich nauwelijks beïnvloeden door de elkaar soms snel opvolgende stromingen in de kunst. Alleen een bezoek aan een expositie van impressionisten in Parijs krijgt grip op hem. Zijn kleurgebruik wordt daarna iets lichter en helderder. Zelf had Schroder soms het idee dat hij een eeuw te laat geboren was. „Ik kom nog uit de tijd van Gustave Flaubert", zei hij eens in een interview. Het deed hem dan ook genoegen dat de figuratie ve kunst de laatste jaren van zijn leven weer meer waardering genoot. Daar voelde hij zich bij thuis. Toch laat de expositie bij Ars Aemula Naturae zien dat hij nooit de werkelijkheid kopieerde. Hij te kende met losse hand in zwierige lijnen. Schroder was geen priegelaar, maar hield van een spontane manier van werken. Waarschijnlijk zijn meer mensen met zijn tekenin gen geconfronteerd dan hij zelf besefte. Hij illu streerde namelijk ook kinderboeken. In een vitri ne ligt bijvoorbeeld een exemplaar van 'Jaap Holm en z'n vrinden' van de stichtelijke schrijver W.G. van der Hulst. Tienduizenden kinderen moeten dat boek van de zondagsschool cadeau hebben gekregen. Ars Aemula Naturae brengt met deze bescheiden expositie een passende hommage aan Sierk Schroder, die tot aan zijn dood erelid was van dit kunstgenootschap. 'Sierk Schroder, van leerling tot meester', t/m 26 januari, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9, Leiden. Open: vr., za. en zo. 13.00-17.00 uur en tijdens cursusuren. (tftmeester ïiek - Concertmeester ïann zal de komen- aldi-concerten van "H. lams Philharmonisch e a voor zijn rekening jet album 'Onder- larco Borsato was in pt verkochte cd in Dnze zuiderburen gjaar ongeveer Bmplaren over de n Nederland wer- inderweg' 400.000 icht. Borsato rieden jaar een aantal Kuip. Daardoor was bezochte live-act van flie optredens is een (kt waarvan er in Bel- 0 zijn verkocht. Met bpcijfers laat hij ar- minem en U2 ach- iir Festival ur-video's I; het Vlietlanden Col- eApollolaan in Lei- laterdag het 29ste ïstival gehouden. Er :daan door vijf ver- i amateurfilmers I, Lisse, Noordwijk, h Aalsmeer. Zekrij- jal een half uur om pste videofilms te la- n jury beoordeelt de l Het festival begint voorzitter door Jacques Hendriks breda - Als priester Daens, Sil de strandjutter, Jan Breydel (Leeuw van Vlaanderen) of deurwaarder Dreverhaven (Karakter) spat Jan Decleir werkelijk van het witte doek. Imposant, stoer, knoestig, maar tegelijkertijd knuffelbaar. Een acteur van wereldniveau, die niet voor niets in twee met een Oscar bekroonde films (Antonia en Karakter) speelde. Als schilder, die een expositie heeft in het Bre dase Chassé Theater, maakt de Vlaming een heel andere indruk. Bescheiden, breekbaar, onzeker. „Ik ben heel erg zenuwachtig vanwege deze expositie", geeft hij bijna fluisterend toe. Decleir - geboren op 14 februari 1946 in Niel, onder de rook van Antwerpen - vindt zichzelf geen 'echte' schilder. Het gaat hem ook niet om erkenning. „Het feit dat ik het doe en daar plezier in heb, dat is belangrijk voor me. Daar geniet ik van." Het had anders kunnen lopen. In de jaren zestig leek het erop dat hij wel beeldend kunstenaar zou worden. Tot zijn grote voor beeld, zijn in 1974 verongelukte broer Dirk, besloot om acteur te worden en Jan hem volgde. Met een prachtige carrière op toneel, televisie en vooral filmdoek als gevolg. Decleir tekende en schil derde nog maar zeer spora disch, tot hij een paar jaar gele den - geïnspireerd door kunst schilder Fred Bervoets, een boe zemvriend - het penseel weer frequenter ter hand nam en zo de liefde voor de schilderkunst hervond. Hij is natuurlijk niet de enige ar tiest, die over meer dan één ga ve blijkt te beschikken; denk aan Jan Wolkers, Willem Vermande- re, Herman Brood en nog zoveel anderen. Decleir denkt secon- denlang na. „Als er al zoiets als talent bestaat, dan schiet dat Jan Decleir: „Talent is zoiets onbestemds. In wezen zit het volgens mij in ieder van ons." Foto: GPD/Ingrid Bertens blijkbaar verschillende kanten uit, maar is dat niet al de hele geschiedenis zo? Een gave is wat anders, vind ik. Zoals iemand die gemakkelijk met een penseel omgaat. Ik heb dat niet, ik ben een knoeier. Talent is zoiets on bestemds. In wezen zit het vol gens mij in ieder van ons, maar het is een kwestie van doen. Het zou fantastisch zijn als we daar allemaal ook werkelijk iets mee deden." „Ik loop geen weken vooraf rond met een idee 'dat of dat ga ik schilderen'. Het moet ont staan, ik moet het doen. Eigen lijk is dat met spelen precies hetzelfde. Ook al is er een tekst, zijn er afspraken gemaakt. Je moet van nul beginnen. Het klinkt misschien als een cliché, romantisch, heroïsch, maar toch is het waar. Eerst moet al les weg, dan kun je beginnen en zien waar je uitkomt. Daarom speel ik ook minder toneel. Het gaat weer de kant van regis seurstheater uit. Mij spreekt dat niet aan, ik denk niet dat ik daar goed in functioneer. Ik wil iets van mezelf in een rol kunnen leggen. Soms lukt dat, soms niet." Hij wandelt langs zijn etsen, op zink in zwart-wit geschilderd en daarna gedrukt. In tweevoud. De eerste blijft zwart-wit, de tweede kleurt hij in. Grote figu ren. „Dat moet met deze tech niek, je kunt niet te veel in de tails treden, te veel de schilder uithangen." Verlegen lachend wijst hij op twee werken. „Hier moet ik bekennen dat mijn jongste zoon Flor ze ingekleurd heeft, elf jaar oud. Hij doet dat veel brutaler dan ik. Ik heb toch mijn bedenkingen terwijl ik be zig ben. Dan wil ik er absoluut iets moois van maken, terwijl 'mooi' zo betrekkelijk is." Een hobby wil hij zijn tweede passie niet noemen. „Mij maakt het niet zo veel uit hoe je het noemt, maar bij een hobby denk ik eerder aan postzegels verzamelen. Zonder daar op neer te kijken, hoor. Verzamelen kan ook heel passioneel zijn, maar dat is van een andere or de. Als we mijn schilderen als een hobby beschouwen, dan is het toneelspelen dat ook. Ik zie daar geen verschil in. Als ik me maar amuseer, dat is heel be langrijk. Niet dat het kennis wordt, ik moet daar niet olijk en vrolijk staan dansen. Ik wil me zelf verbazen, dat er iets gebeurt waarvan ik luttele tijd eerder niet wist dat het mogelijk was." den haag - De tentoonstelling 'Diamant, van ruwe steen tot sieraad' in het Museon in Den Haag heeft weer een paar nieuwe topstukken. De bruikleengevers zagen blijkbaar geen belemmering in de recente in braak. Ze gaven onder meer een grote zwarte diamant in bruikleen: de 'Zwarte Rembrandt'. Deze diamant staat in het Guiness Book of Records als grootste zwarte diamant ter wereld. Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden heeft een aantal sieraden uit het voormalige Nederlands-lndië te leen gegeven, oto: ANP/Robin Utrecht Tweeling' krijgt Platina Film Rietveldhuizen fors duurder dam/anp - De film 'De Tweeling' van regisseur Ben jaart krijgt een Platina Film omdat het in vier weken ïr dan 210.000 bezoekers heeft getrokken. iiking van de Platina Film is een initiatief van de Ne- se Federatie voor de Cinematografie (NFC), het Ne- s Filmfonds en het Nederlands Filmfestival. De prijs ng jaar ingevoerd om de Nederlandse film te stimule- ïestaat ook een Gouden Film voor 100.000 bezoekers, eeling' is de verfilming van het succesvolle boek van er Tessa de Loo. utrecht/anp - Een bezoek aan de twee voor het publiek open gestelde Rietveldhuizen in Utrecht wordt fors duurder. De entreeprijs gaat omhoog van 8 naar 16 euro. Daarvoor krijgt de bezoeker een rondleiding door het Rietveld-Schröderhuis en de nabijgelegen onlangs ge opende Rietveldwoning. Ook biedt het kaartje toegang tot de permanente Rietveldexpositie in het Centraal Museum. Het tarief gaat omhoog omdat de Utrechtse gemeenteraad wil dat de exploitatiekosten van de Rietveldwoning betaald worden uit de entreegelden. Ook ziet de gemeente Utrecht de hoge toe gangsprijs als een middel om het aantal bezoekers aan de Rietveldhuizen binnen de per ken te houden. Te veel bezoe kers zouden leiden tot hogere onderhoudskosten. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Régis Gizavo (accordeon) en David Maridon (slagwerk). Gehoord: 15/1, Stadsgehoorzaal, Leiden. De kunst van Régis Gizavo wordt misschien wel het mooist geïllustreerd door het simpele volksliedje dat hij zingt, een liedje uit zijn kindertijd op Ma- dagscar. Het is een ontroerend melodietje, dat hij met heel zijn hart lijkt te zingen. En dan laat hij horen hoe hij inmiddels ge groeid is, speelt een jazzy intro ductie op zijn accordeon en to vert vervolgens moeiteloos een complete soulband uit zijn in strument. Gizavo speelt fantastisch dans bare muziek, aanstekelijke rit mes, waarop de melodieën door en over elkaar heenbuitelen. De Afrikaanse wortels zijn onmis kenbaar, maar wereldmuziek is het absoluut het enige juiste woord. Gizavo speelt meesle pend, maar toch lijkt het alsof hij na de pauze pas echt in zijn element komt. De beheersing van zijn instrument stijgt dan tot een hoogte waarop het lijkt alsof de accordeon hém be heerst. De muziek wordt veel meer dan het virtuoos begelei den van de zang. Het instru ment gaat een eigen leven lei den, alle mogelijkheden, kleuren en stemmingen komen aan het licht. Het blijkt een creatieve, subtiele minnaar. Nog spannender wordt het als het dansante plaats maakt voor bijna gevaarlijke, bijna agressie ve oergevoelens. Dan gaat Gi zavo zo ver, dat de toch bepaald Régis Gizavo tovert moeiteloos een complete soulband uit zijn in strument. Publiciteitsfoto Centraal in bijna al zijn werken staat een grote molen. „Sommi gen brengen die molen in ver band brengen met Don Quicho- te. Dat mogen ze", glimlacht hij. „Ik heb het plan om vemiomde zelfportretten te maken, waarin ik een personage uitbeeld. Tot nu toe zijn dat personages die ik zelf gespeeld heb, maar dat hoeft niet per se." Hij toont de geboeide Prometheus, de op Jeanne D'Arc verliefde Gilles de Rais en de vileine Richard 'Mo therfucker' III, die hij speelde in Ten Oorlog!, de indrukwekken de Shakespeare-marathon van Tom Lanoye. De ets van Richard III - zwart en bloedrood - heeft satanische trekjes. „Dat kan, de demonen zijn natuurlijk nooit ver weg. Maar niets is wat het lijkt ofwel niet alléén maar wat het lijkt. Dat is met een personage ook. Een karakter is niet alleen maar goed zonder ook slecht te zijn. Die dubbelheid zit in ieder van ons. Als speler en schilder kun je met de grootste gruwel omgaan. Aan gruwel is sowieso geen ge brek in dit tranendal waar we rondlopen, dat zijn wij. Zo zitten wij blijkbaar in elkaar. We pro beren wel om het leefbaar te houden, zelfs om het plezierig te maken. Maar het kwaad is aan wezig, dus ook in schilderijen. En helaas in mij." Je zou haast gaan denken dat Jan Decleir een somber mens is. Hij zucht. „Dat wordt mij vaak gevraagd. Ik kan blijkbaar nogal somber rondlopen, maar ik vind dat het nogal goed gaat met mij. Vind de leeftijd die ik nu heb ook heel plezierig. Ik hoef niet zo nodig terug. Maar het moet ook niet te rap afgelopen zijn, daarvoor vind ik het leven mo menteel veel te plezierig on danks het droeve tijdsgewricht waarin we leven en de oorlogen die op ons afkomen." Jan Decleir - expositie in Chas sé Theater Breda, t/m 30 maart. Tijdens de expositie worden elke zondagmiddag in Chassé Cinema films vertoond, waarin Decleir een rol speelt Sierk Schroder. Publiciteitsfoto theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Sinatra: That's Life'. Tekst: Edward Montie. Regie: Frans Weisz. Spel Hein van der Heijden, Heddy Lester, Brigitte Nijman e.a. Gezien: 15/1, schouwburg Leiden. Onfortuinlijk is de Sinatra-pro- ductie in zekere zin wel. Eerst was er het dreigende faillisse ment van de producent, pro grammaboekjes (bij gebrek aan geld?) ontbreken en van de twee in Leiden geplande voorstellin gen is er één bij gebrek aan be langstelling geschrapt De reste rende voorstelling was bepaald niet uitverkocht te noemen. Toch heeft zo te zien dit alles de motivatie eerder goed dan kwaad gedaan. Het gehele en semble zet zich in om er iets moois van te maken. Had men zich nu maar beperkt tot het bekende repertoire uit het fameuze American Song- book, dan zou 'Sinatra: That's Life' nog alleszins de moeite waard zijn geweest. Met name de ensemblenummers en tevens een paar solo's liggen prettig in het gehoor en zijn van een showy choreografie voorzien. Het zou gewoon een leuk pre tentieloos muzikaal programma zijn geweest. Hoewel je vraagte kens kunt plaatsen bij de com binatie van 'live' (van voorna melijk piano) en 'ingeblikte' muziek. Maar die verhaallijn, die vrese lijk nutteloze en onspeelbare verhaallijn bederft de pret volle dig. We krijgen enkele onsa menhangende fragmentjes uit Sinatra's leven voorgeschoteld. Het zijn als het ware de terug blikken en de overpeinzingen op het moment dat Sinatra als zanger wilde stoppen. Trage, oppervlakkige en clichématige scènes levert dat op. We zien even zijn drie echtgenotes ver schijnen. Diezelfde dames spe len dan later ook nog eens een andere beroemdheid. Moet kunnen, theater doet nu een maal een beroep op je fantasie. Maar dit is nep. Het zijn vol strekt ongeloofwaardige perso nages geworden, met als schaamteloos dieptepunt de Dean Martin-imitatie. Een ver dienstelijk acteur als Hein van der Heijden probeert Sinatra te spelen. Weliswaar geen imitatie, maar meer een soort karakteris tiek tracht hij te geven. Hij pro beert dus enig niveau te bewa ken. Wederom is de bedoeling goed, maar wie laat zich nou verleiden tot zo'n tot mislukken genoemde rol? niet flauwe slagwerker David Maridon hem welhaast af lijkt te willen dempen. Zo'n muzikant verdient een groter publiek dan in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal past. new york/ap - De Neder landse tuin- en landschaps architect Piet Oudolf uit Hengelo gaf! de tuinen ont werpen die in New York worden aangelegd ter nage dachtenis aan de slachtof fers van de aanslagen van 11 september. De 'Gardens of Remem brance' worden aangelegd in Battery Park in de zuid punt van Manhattan. Oudolf is gekozen om zijn ervaring met vergelijkbare projecten, waarin 'de na vrantheid van het leven voelbaar wordt'. Met de aanleg moet in de vroege zomer een begin worden ge maakt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19