REGIO Raad omarmt plan megadisco Baanderij Wethouder Meester voelt zich niet verantwoordelijk Wachten op de sloophamer aan de Hoge Rijndijk 'rio (6) exposeert in gemeentehuis Alkemade R5 -ar proefdraaien met wembad Aarweide' Nieuwe huisarts voor patiënten Eradus - lishandeld lark Alphen i oen rijn - Een 48- uit Alphen aan den om ^middag vlakbij het 3herpjn woonplaats ge- aD ^schopt door een ins. Kort daarna k's^itie twee 17-jarige /ear'Alphen aan, die ver- Ie daders zijn. De niet uit dat er meer zen volgen. Waarom agressief waren is erdorp L In een woning aan irg in Leiderdorp is i het begin van de broken. Het boven- [geforceerd. De die- geld, sieraden en donderdag l6 JANUARI 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - De meerderheid van de Leiderdorpse politiek zegt 'ja' tegen de vestiging van een groot uitgaanscen trum op bedrijventerrein De Baanderij. Voorstanders CDA, WD en BBL zijn sa men goed voor 13 van de 20 raadsze- tels. Het grootste enthousiasme leeft bij het CDA, dat het plan onomwonden goedkeurt De fracties van WD en BBL vinden, dat 'een goed initiatief van een ondernemer ruimte moet krijgen'. Mocht het doorgaan, dan vinden zij dat onderdelen van het door hen bekritiseerde plan voor een nieuw dorpscentrum hiervoor moeten wijken. Het CDA is na een gesprek met de ini tiatiefnemers overtuigd van de haal baarheid van het plan. De Kamer van Koophandel onderzocht of er behoef te is aan een groot uitgaanscentrum met discotheek in de Leidse regio, en ontdekte dat er zelfs ruimte en animo is voor twee megadisco's: een op De Baanderij in Leiderdorp en een bij sta tion Leiden Centraal. „Qua ligging is het erg gunstig op De Baanderij", vindt CDA-aanvoerder Jan Stevers. „Het uitgaanscentrum sluit bovendien goed aan op het winkelend publiek, omdat het grandcafé en het restaurant overdag open zijn." Hij vindt dat bur gemeester en wethouders de onder nemers toestemming moet geven. „Zo niet, dan beginnen we hierover in de gemeenteraad een stevige discussie." WD en BBL vinden dat de gemeente niet moet dwarsliggen als een initiatief van een particulier of een ondernemer economisch haalbaar is. Komt er toe stemming voor de bouw van het uit gaanscentrum, dan is dat voor de twee oppositiepartijen reden om nog meer te twijfelen aan het nut van een sociaal-cultureel centrum. De twee partijen waren al felle criticasters van dit onderdeel van het centrumplan, omdat ze zich afvragen of het wel no dig is. De initiatiefnemers van het uitgaans centrum, Hylke Postma en Wim Re geer, hebben al eens gezegd dat in hun uitgaanscentrum misschien een goede plek is voor jongerenactiviteiten van het sociaal cultureel werk, activi teiten waarvoor het sociaal-cultureel centrum wordt gebouwd. „Als het bedrijfsleven iets kan realise ren, waarom zou je er dan als college zelf geld in steken", vraagt WD-leider Hugo Langenberg zich af. „Het zou een kwalijke zaak zijn als het college doet of zijn neus bloedt, toestemming geeft voor dit uitgaanscentrum en te gelijk gewoon het centrumplan door zet." BBL-leider Simon Weeda: „We moeten voorkomen dat die twee cen tra eikaars concurrent worden. Het is zeer onverstandig als we gemeen schapsgeld verkwisten. Persoonlijk denk ik dat een ondernemer zoiets veel beter kan dan een gemeente." CDA'er Stevers denkt dat beide centra goed op elkaar af te stemmen zijn. PvdA, Groenlinks en D66 zijn afwach tend. Als het uitgaanscentrum met de me gadisco er komt, wil de voltallige ge meenteraad nog wel wat te zeggen hebben over de veiligheid. „Wat ik van de door de ondernemers voorgestelde veiligheidsmaatregelen heb gezien, is op het eerste gezicht positief', aldus CDA'er Stevers. Postma en Regeer wil len goede samenwerking met politie, het liefst met een vast persoon, een schoonmaakploeg die na sluitingstijd het terrein reinigt, beveiligers binnen, bij de ingang en op het parkeerterrein en eventueel een gespreide sluitings tijd, zodat bezoekers niet in het holst van de nacht met zijn allen tegelijk op straat staan. Overlast voor omwonen den is niet te verwachten, omdat die op grote afstand wonen, denken de fractievoorzitters. De openbare orde en veiligheid rond de megadisco moe ten wel gewaarborgd zijn. toe! istenares Tamara Voorn bij één van de schilderijen die Tamara heeft gemaakt naar aanleiding van tekeningen van Mario. Foto: Henk Bouwman l^psvEEN - Gemeente- :^jde, opening exposi- (j [tintig leerlingen van 'nep van de Regen- uit Nieuwe Wete- pontificaal vooraan, 11 hun pakje sinaas appelsap, met hun grond. Wethouder in Boogaard neemt l.,Goeiemorgen alle- (e-je-mor-re-ge", is 9 «actie van één van Keurig opgevoed, h zijn met zijn allen pmeentehuis geko men voor de opening van de tentoonstelling waarin één van hen een hoofdrol heeft. Mario (6) uit Oude Wetering kan heel mooi tekenen. Zijn pleegzorg- werkster vond de tekeningen zo mooi, dat ze ermee naar ArtKids stapte. Kunstenares Tamara Voom heeft olieverfschilderijen gemaakt, gebaseerd op de teke ningen van Mario. En die han gen sinds nu, samen met Ma rio's originele tekeningen in het gemeentehuis aan het Westein de. Terwijl de kleuters één voor één opstaan om hun lege sapdoosje in de prullenbak te gooien, ver telt Uit den Boogaard hoe blij hij is. „Mario komt uit Oude Wete ring, maar hij zit in Nieuwe We tering op school. En daar woon ik ook. Dus ik ben best wel een beetje trots." Na de wethouder richten nog een dame van de pleegzorg en een meneer van ArtKids zich tot het publiek. De dame vertelt dat het heel leuk is om - net als Ma rio - pleegkind te zijn, 'want hij heeft twee gezinnen waar hij thuis hoort'. De meneer nodigt alle kinderen uit om samen met Mario het laatste nog ingepakte schilderij van de tentoonstelling te onthullen. Terwijl verschillen de vaders zich met fototoestel of videocamera opstellen om het officiële moment mooi vast te leggen, is het ineens 'rats', en is het schilderij uitgepakt. Of Ma rio nog even bij het schilderij kan poseren met een prop pa pier in zijn handen? De jeugdige kunstenaar mag nog even een paar bosjes bloe: men uitdelen aan zijn pleeg moeder, de juf, de kunstenares en de dames van het gemeente huis die de expositie hebben verzorgd. Zijn klasgenoten ver maken zich nog even met het papier dat kort tevoren het schilderij bedekte. Totdat wet houder Cees ingrijpt door het papier in te nemen. Prompt is hij benoemd tot de officieuze papierbak, en krijgt hij van alle kanten de papiertjes van de mi ni-marsen en -milky ways in zijn handen gedrukt. Keurig. Echt keurig opgevoed. De tentoonstelling van de schil derijen op basis van de tekenin gen van Mario en andere kinde ren is nog tot 15 april te zien in het gemeentehuis van Alkemade. De schilderijen zijn te koop. Der tig procent van de opbrengst is bestemd voor het Centrum voor door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest - Rianne Meester, de wethouder die verantwoordelijk is voor de aanleg van Poelgeest, vindt niet dat de gemeenteraad haar het miljoenendebacle kan aanrekenen. Meester, die in april 2001 als bestuurder aan trad, zegt dat zij indertijd aan haar klus is begonnen in de ver onderstelling dat Poelgeest 'voorspoedig" liep. „Ek had op dat moment geen kennis van zaken en droeg daarvoor ook geen verantwoordelijkheid voor het project", verklaarde ze gis teravond. De commissie Ruimte en Groen vergaderde gisternacht in beslo tenheid over bezuinigingsvoor stellen die het Poelgeest-tekort van bijna twintig miljoen euro moeten oplossen. Wethouder Meester (Progressief Oegstgeest) heeft beloofd dat zij daarvan vanmiddag, tijdens een pers conferentie, verslag uitbrengt. De wethouder meent dat haar geen blaam treft. Ze wijst erop dat ze 'blanco' op het pluche is terechtgekome,n en dat ze geen flauw benul had welke afspra ken er voordien waren gemaakt en welke contracten er lagen. „Ik vind het heel belangrijk dit duidelijk te maken, omdat men sen over de problemen in Poel geest beginnen te praten alsof de moeilijkheden het afgelopen jaar zijn ontstaan. De proble men zijn het afgelopen jaar zichtbaar geworden. En juist 'Nu de rapen gaar zijn roept iedereen ach en wee' daarvoor heb ik mijn uiterste best gedaan." Volgens Meester is de teerling jaren geleden geworpen, maar werd pas in december 2001 dui delijk dat de gemeente er finan cieel niet zo rooskleurig voor stond als eerder werd veronder steld. Doordat toenmalig staats secretaris Remkes een deel van de 'locatiesubsidie' terugeiste, omdat Oegstgeest de nieuw bouwwijk niet vlot genoeg af bouwde, ging het balletje rollen. Daarbij moest de gemeente ook nog miljoenen meer betalen om een stuk van Jachthaven Poel geest in handen krijgen. Die grond had Oegstgeest nodig voor de brug die de wijk met de Lange Voort gaat verbinden. Successievelijk kwamen steeds meer brokstukken bovendrijven. Meester vindt dat niet zij, maar de mensen die voor haar tijd aan het roer hebben gestaan het boetekleed moeten aantrekken. Volgens haar hebben gemeente raad en college tussen 1996 en 2001 besluiten genomen die 'anders hadden moeten of kun nen zijn'. 'Achteruit besturen' noemt Meester de manier waarop zij het afgelopen jaar heeft moeten werken. Het verleden moest in kaart worden gebracht. „Geld, afspraken, contracten, milieu, verkeer: dit alles heeft van alle betrokkenen veel energie en tijd gevraagd, maar die fase is nu wel afgelopen." WD-fractievoorzitter Huizing, nog geen jaar in de Oegstgeestse raad, is behoorlijk ontmoedigd geraakt van het politieke klimaat in het dorp. „Toen ik destijds aangaf dat de problemen in Oegstgeest veel groter moesten zijn dan ons werd voorgespie geld, werd ik Aderkant uitgela chen. Leefbaar Oegstgeest be gon daar als eerste mee. Nu de rapen gaar zijn, roept iedereen ach en wee. Maar ik hoor nie- mand zeggen dat hij zijn verant woordelijkheid neemt." De gemeente heeft nog iets meer dan een miljoen euro op de bank en komt met een tekort van bijna 20 miljoen voor een gigantisch probleem te staan. Oegstgeest moet het gapende fi nanciële gat zien te dichten. Het college heeft een aantal voor stellen gedaan die (nog) niet in de openbaarheid worden be sproken. Een goed verstaander heeft een half woord nodig. Het blijkt dat de voorstellen uitslui tend betrekking hebben op Poelgeest. Met een aantal ingre pen kan drie miljoen worden gespaard. De rest van het geld wil de gemeente terugverdienen door bijvoorbeeld grond te ver kopen. WD-er Huizing: „Onzin nig. Tafelzilver moet je niet zo maar wegdoen." alphen aan den rijn - De patiënten van huisarts T. Eradus uit Alphen aan den Rijn, die sinds 1 ja nuari met pensioen is, hebben binnenkort weer een eigen huisarts. De bedoeling is om per 1 fe bruari een vaste huisarts te hebben, meldt zorg verzekeraar Zorg en Zekerheid. Vanaf 20 januari tot het moment dat de nieuwe arts er is kunnen de patiënten terecht bij een waarnemend huisarts in de praktijk aan het Aarplein. „Door het tekort aan huisartsen en het gebrek aan praktijkruimten is het niet eenvoudig gebleken om snel een opvolger te vinden voor de vertrek kende huisarts", aldus Zorg en Zekerheid. De praktijk aan het Aarplein wordt beheerd door een stichting die door Zorg en Zekerheid, de Districts Huisartsenvereniging en de Stichting Centrale Art senlaboratorium Leiden is opgericht. Deze stich ting zorgt voor de waarnemend huisarts en dok terassistenten. Tot 20 januari is de praktijk nog dicht en kunnen de patiënten bij andere huisart sen in Alphen terecht. Dokter Eradus voorspelde eerder al dat het van wege de veranderde tijden lastig zou zijn om ver vanging te vinden. „Het is ondoenlijk in deze heq- tische tijd iemand voltijds voor een langere perio de te contracteren. Die tijd is onherroepelijk voor- bij. Niemand wil zich vastleggen voor dertig jaar", zei hij in zijn afscheidsinterview in deze krant. onduidelijk antwoord. Ook nu kan de directeur geen uitsluitsel geven. „Nee, helaas", zegt hij. „We zijn nog aan het nadenken over wat we met die locatie gaan doen. Er worden heel veel mogelijkheden onder zocht. Maar er is nog geen con creet plan." Feit blijft dat Ce- mentbouw van de huizen af wil. „Er gaat daar iets gebeuren",, zegt hij. Maar of dat over een jaar is, of over vijf jaar, kan Hiemstra niet zeggen. Wat de kans op een huurwoning betreft, heeft een woordvoerder, van woningbouwvereniging r Willibrord wel een prettige me dedeling voor de huurders aan de Hoge Rijndijk. Bij inschrij- ving worden zij niet langer aan gemerkt als starter, maar als doorstromer, mits zij aan be paalde voorwaarden voldoen. Zo moeten zij onder meer een huurovereenkomst met Cé- '91 mentbouw kunnen laten zien..— Die wijziging is het gevolg van een uitspraak van de commissie bezwaar en beroep, die het on terecht vindt om de bewoners! als starter te betitelen. „Bij één bewoner is het inmiddels omge zet. De andere bewoners zullen vrij hetzelfde behandelen," al dus een medewerker van Willi brord. De Stichting tot Be- vembad Aarweide Aar en Liemeer als bijdrage om ad dit jaar open te [it is de helft van de aide gemeenten de pn voor het bad jleggen. „We willen >roefdraaien", zegt 1 n0«tner Herman Nies- villen bewijzen dat taansrecht heeft." 7777k die dankzij de be- 'huisf inzet van een nota- ifficieel wordt opge- in oktober met het zwembad. ;e|b Liemeer willen het jwege de hoge kos- nde week presen- chting in de St. Ni- jol in Nieuwveen fan aanpak aan alle (1 van beide ge- De club deed dat p week aan het da- Ituur van het bad, [k de twee burge- chtejtting hebben. ^iter Epskamp van yens lid van het da- stuur, loopt niet [het verzoek van de Iders. „De raad wil jmeer beschikbaar het bad. De initia- een proefjaar. Voor experimenten ben ik niet thuis. Ik ben bang dat we over een jaar weer de vraag krijgen om geld in het bad te steken." Niesten meent dat beide ge meenten niet om het verzoek heen kunnen. „We hebben een gedegen plan waarin ook de toekomstige exploitatie is uit gewerkt. We tellen inmiddels 136 vrijwilligers. Allemaal mensen die zich in meer of mindere mate voor het zwem bad willen inzetten. Door hen kunnen we dit jaar al goedko per draaien dan het afgelopen jaren." De vrijwilligers worden onder meer ingezet voor het groenonderhoud, de admini stratie en het beheer van de kassa. Voor het toezicht wor den professionele krachten in gehuurd. „Veiligheid staat bij ons voorop", zegt Niesten. „Daar bezuinigen we niet op." Niesten wil inkomstenbronnen aanboren door subsidies bij fondsen aan te vragen en door middel van donaties van parti culieren en het bedrijfsleven. „Ook gaan we een agressieve campagne voeren voor de abonnementenverkoop. We streven naar zevenhonderd ge zinsabonnementen en drie- tot vierhonderd abonnementen voor volwassenen op langere termijn." 'Je gaat je huis nu niet meer opknappen, je bent zo een paar duizend euro kwijt' door Judy Nihof zoeterwoude-rijndijk - De be- woners van de parallelweg langs de Hoge Rijndijk in Zoeterwou- de-Rijndijk verkeren al jaren in onzekerheid. Ze weten dat hun huizen gesloopt worden, maar wanneer weet niemand. Intus sen staan de woningen, die ei gendom zijn van het achtergele gen bedrijf Cementbouw, te ver pauperen. „Cementbouw wil er geen geld meer insteken. En zelf ga je ook je huis niet meer op knappen. Je bent zo een paar duizend euro kwijt." Tal van huizen langs de parallel weg staan al leeg. Vijftien zijn er nog bewoond. Sommigen wo nen er wel best, voor anderen is verhuizen gewoonweg niet weg gelegd. Het echtpaar La Lau wil bijvoorbeeld wel weg, maar waarheen? Ze zijn beiden even in de vijftig. Een huis kopen is lastig op die leeftijd. Reageren op advertenties in de Woon krant schiet volgens hen ook niet op. „Wij worden aange merkt als starters, omdat we geen woning achterlaten. Als er eens iets leegkomt wat ons wel iets lijkt, dan is het voor door stromers." Fred en Gerrie La Lau wonen aL bijna hun halve leven in hun hoekwoning op nummer 281. Als werknemer van het toenma lige Oosthoek kon La Lau zich inschrijven voor een huis op het terrein van zijn werkgever. Acht jaar later, in 1974, was het zover. De kwaliteit van de huizen was toen al niet best. Maar de huur was - en is nog altijd - laag. En dat vergoedt veel. Anno 2003 is van woongenot voor de La Lau's nog amper sprake. Ze hebben veel last van de vrachtwagens van Cement bouw die vlak langs het hoek huis denderen. Verzakkingen en scheuren zijn het gevolg. Daar bij komt dat Gerrie La Lau ast ma heeft. Met droog weer heeft ze veel last van het stof dat rond de fabriek neerdwarrelt. „Voor mijn gezondheid zou een nieu were woning het beste zijn. Met dubbele beglazing en centrale verwarming. Het moet een huis zijn dat je goed kan doorluch ten. Dat kan hier niet met al dat stof." Ze heeft wel overwogen om een urgentieverklaring aan te vragen, maar daaraan zitten volgens haar teveel haken en ogen. Zo heeft ze begrepen dat je een eenmaal toegewezen huis niet mag weigeren. Op een ou- derenflat zit ze niet te wachten. „Daar voelen we ons- te iong voor." De huizen aan de Hoge Rijndijk worden gesloopt, maar niemand weet wanneer. Foto: Henk Bouwman Afgelopen zomer wilden de La niet inzit. Ze stapten naar direc- nog blijven staan en of het zin- Laü's wel eens weten waar ze teur Hiemstra van Cementbouw vol is om nog dingen op te aan toe zijn, nu verhuizen er met de vraag hoe lang de huizen knappen. „Maar dan krijg je een

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17