LEIDEN REGIO 1Hollandser dan hier kun je het niet krijgen Een Vervloekt' huis in de Stevenshof fik slotweekeinde van verkiezingscampagne in Leiden R3 Eerste claims op Europese subsidie voor platteland Leids bedrijf Crucell sluit nieuwe deal met Centocor Fietsenbergingen aan Morsweg HDC972 donderdag l6 JANUARI 2003 n Kramp notities en rapporten ig opgestapeld op het Tjeerd Scheffer. Daar- een Leids vlaggetje, it vein alleen. Andere regio- epaardjes, zoals de Lis- u8efibol, de Warmondse Katwijkse badhokje, oenLjjkerhoutse w'tte blijk e Noordwijkse vuurto- /eek ten burele van de n*lean Ho"and laar wat wil je, in een zichihet hart van Leiden >lstri ds begin dit jaar geza- ld| trekt met de kantoren en de Duin- en Bollen- gev schij Of ii imotie VW is niet zelf, als de VWs van Kat- voo dwijk, Noordwijker- hie en Warmond. Sinds lani ter 2002 zijn ze offici- indeVWHol- Een organisatie vanben euro omzet en 45 v rs. Leidenaar Tjeerd n 9) is benoemd tot al- is h recteur en zijn se collega Marcel je b commercieel direc- nad idien levert de bad- innt oorzitter van het be- ed g atwijkse VW-direc- r we in der Burg speelt het de nieuwe VW. Hij reuj veek afscheid van het ele jaren overheen ding irdat de stap naar een gezet. Heikel punt in is 1 ingen waren het be- 071 le eigen identiteit, in de gefuseerde VW jgd door lokale bestu- b'dtyaats houdt een eigen de directie van de h'j d ld Rijnland gevraagd r we agd adviseert. t0: cht veel waarde aan uur. Want de ver- iid van de regio is van ïgvoor het 'toeris- ct - »We hebben hier rachtige oude stad, Hart, de plassen, de e kust met een rusti- dplaats en een chic moet worden. Debet daaraan is onder meer het teruggelopen aantal bedden in deze regio. Vooral in Katwijk is dat aantal drastisch geslonken omdat de zo kenmerkende particuliere ka- merverhuur nagenoeg is ver dwenen. Maar ook in Noordwijk zijn de afgelopen jaren duidelij ke veranderingen merkbaar. De jongerencamping Dijk en Burg, in de zomer dagelijks goed voor enkele honderden kampeerders, is sinds twee seizoenen geslo ten. De congrestoeristen nemen de plaats in van de 'normale' va kantiegangers. De hoteliers hoor je daar niet over klagen. Inte gendeel. Binnen de deuren van de hotels wordt immers meer geld besteed aan vergaderruim tes, drankjes, lunches en diners. Maar dit gaat ten koste van de omzet van de plaatselijke horeca en middenstand. Scheffer onderkent deze ten densen maar gelooft dat het ge brek aan attracties en activitei ten een grotere rol speelt. „In Noordwijk is veel te weinig te doen. Je kunt genieten van de kust, de horeca en de Space Ex po en dan heb je het wel gehad. Er moet meer bij in dat dorp. Meer evenementen zoals Noordwijk had in het Noordwijk op Zee-festival en het Straatthe aterfestival. Of de wat kleinscha liger concerten in het Palace Hotel. Dat zijn activiteiten met allure. Die passen heel goed in Noordwijk." Ook is er voor Noordwijk nog veel winst te behalen in het ach terland. Want tot nu toe werd de samenwerking met het achter land vooral in woord beleden en niet in daad. „Om dagtochten naar Leiden of de plassen hoef de je in de Noordwijkse hotels niet te komen, hoor. De regio werd er nauwelijks gepromoot. Net zo min als men in Leiden vertelde dat er een heel mooie kust op een steenworp afstand ligt en Katwijk zijn gasten atten deerde op het Noordwijkse ver tier en de Leidse musea. We de den allemaal net alsof de vakan tie ophield bij de gemeentegren zen. Daar zijn we nu dus van af gestapt. We gaan de pareltjes aan elkaar rijgen. En, ik kan het niet vaak genoeg zeggen, dat zijn er heel wat in deze regio." 'Plant groen om bedrijven Groene Hart' door Judy Nihof leiderdorp - De anderhalf mil joen euro Europese subsidie om het platteland rond Leiden aan trekkelijker te maken voor de stedeling klinkt Wim van Rijn van boerderij 't Geertje in Zoe- terwoude als muziek in de oren. Met zijn idee voor een 'natuur belevingpad wil hij graag voor een deel van dat geld in aan merking komen. Het pad dat hij voor ogen heeft loopt deels door het natuurgebied Noord-Aa, deels door de polder tegenover zijn boerderij. Een pad is er al, maar een bruggetje over het wa ter ontbreekt nog. „Dan kunnen mensen een rondwandeling maken door het Groene Hart in het klein." Ook de Leiderdorpse Sparwin- kelier Will van Gessel weet wel raad met een schep Europese subsidie. Hij heeft de 'actie 'NOB' bedacht wat staat voor Natuur Om Bedrijventerreinen. Van Gessel ergert zich aan de vele onooglijke bedrijfspanden die plompverloren in het Groe ne Hart staan. „Die bedrijven moeten er zijn, dat begrijp ik, maar haal ze uit het zicht. Plant er groen omheen." Van Rijn en Van Gessel lanceer den hun ideeën gisteravond in Leiderdorp op de eerste bijeen komst van de Groep Leidse Om melanden. Deze onlangs door Europarlementariër Elly Plooij geïnstalleerde club beslist over de besteding van de subsidie van anderhalf miljoen. In de Groep Leidse Ommelanden zit ten vijftien vertegenwoordigers van de agrarische wereld, na- tuurverenigingen, culturele or ganisaties, ANWB, VW, Kamer van Koophandel en provincie en gemeenten. Voorzitter is Kurt van der Heden, boer en voorzit ter van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer Ade. Van der Heden riep de ongeveer zeventig aanwezigen op dingen te bedenken die het platteland aantrekkelijker maken voor be zoekers en bewoners. „Ik nodig u uit om projectontwikkelaar te worden. Niet zo iemand die grond opkoopt en er akelige dingen mee doet, maar een ont wikkelaar die het landschap mooier en toegankelijker maakt voor de stedeling." Projecten kunnen ingediend worden bij de Groep Leidse Ommelanden. Voldoet een pro ject aan de criteria, dan wordt subsidie aangevraagd. Als crite ria gelden onder meer dat het project kleinschalig is en nieuw voor de 'ommelanden' van Lei den. Een aanvraag voor het ont wikkelen van een streekproduct kan wel, een aanvraag voor een netwerk van fietspaden haalt het zeker niet. Het is het mooiste als een idee aansluit bij het beleid van pro vincie Zuid-Holland en gemeen te, aldus Van der Heden. Indie ners van projecten krijgen maar de helft van de kosten vergoed uit de Europese subsidie. Ze moeten zelf op zoek naar een geldschieter voor de andere helft. „Maar als een idee past binnen het beleid van provincie of gemeente, dan is dat zo gere- geld." leiden - Het biotechnologiebe drijf Crucell heeft een nieuwe li centie-overeenkomst gesloten met Johnson Johnson-dochter Centocor. Centocor mag in zijn onderzoek naar menselijke anti stoffen gebruikmaken van een door Crucell ontwikkelde pro ductietechnologie. Crucell krijgt naast jaarlijkse betalingen ook royalty's op toekomstige verko pen. Crucell heeft de overeen komst vandaag bekendgemaakt Het bedrijf werkte al eerder sa men met Centocor, in de ont wikkeling van een antistof tegen kanker. Vorige maand werd dit onderzoek stopgezet omdat het te lang duurde voordat het pro duct op de markt kon komen. Directeur Scheffer van de nieuwe VW Holland Rijnland gaat de pareltjes aan elkaar rijgen ^irt Minkhorst n) b* ledi Jen, e no( n. iVaif8 ji 1 lerl. ook rver 'olitieke kopstukken :h nog één keer flink lanuari. In het laatste van de campagne partijen Leiden en januari zoekt de aravaan van de PvdA De sociaal-democra- de binnenstad en dwest. Onder ande leden Adri Duives- Bussemaker, Karin l° en Adelmund, Jeroen Dijsselbloem en Bert Koenders gaan in het rood gekleed door de stad. De sociaal-democraten beantwoor den tussen 13.00 en 18.00 uur vragen, delen folders uit, voeren huiskamergesprekken en ne men van deur tot deur enquêtes af over wijkontwikkeling, onder wijs, veiligheid en integratie. Lo kale bestuurders staan de Ka merleden bij. De PvdA besteedt ook aandacht aan de Melketiers. Enkele politici staan van 17.00 tot 18.00 uur achter de tap bij verschillende cafés, onder ande re bij de WW en Einstein. De SP stuurt diezelfde zaterdag een oude stadsbus door Leiden en omstreken. De partij bezoekt ook Katwijk, Oegstgeest, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwijk. De bus vertrekt om 10.00 uur vanaf het SP-kantoor in de Leidse Mamixstraat en rijdt rond tot 17.00 uur. Onder weg geven SP'ers voorlichting over het verkiezingsprogramma en delen zij campagnemateriaal uit. Voor de deur van Scarlatti op de Stille Mare in Leiden staat zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur de marktkraam van de SP. Al sinds een jaar staat in de buurt van De Waag de Demo- kraam van D66 - en zaterdag dus ook weer. D66 pakt boven dien uit in Leiden; in de Groenoordhallen houdt de par tij die dag van 13.30 tot 15.30 uur een grote, voor iedereen toegankelijke manifestatie. Aan wezige kopstukken zijn partijlei der Thom de Graaf en kandi-- daat-Kamerlid Lousewies van der Laan. De Graaf laat zich ook zien in de Haarlemmerstraat en in de Demokraam. Van der Laan is later op de middag een van de deelnemers aan een verkie zingsdebat in de bovenzaal van restaurant Markt aan de Boter markt. De Werkgroep Politiek Café in Leiden heeft alleen vrou wen uitgenodigd voor de dis cussie. Anderen die komen zijn Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) Mirjam Sterk (CDA), Marijke Vos (Groenlinks), Gonnie van den Oudenallen (LPF) en Fenna Vergeer (SP). Een jury wijst de winnaar van het debat aan, dat onder leiding staat van Ton van Brussel, oud-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Het debat begint om 16.00 uur. De toegang is gratis. Op vrijdag laat de LPF zich zien in de Leidse binnenstad. In de Haarlemmerstraat voeren Ka merleden van de LPF tussen 12.00 en 13.00 uur campagne. Onder anderen Gerard van As en Joao Varela zijn aanwezig. Daarvoor bezoekt de LPF Lisse. mondain oord. Hollandser dan hier kun je het niet krijgen, en dat allemaal binnen handbereik. De mogelijkheden zijn dus juist vanwege die diversiteit enorm." Brittenburg De nieuwe VW Holland Rijn land zet de komende vijf jaar in op een groei van het toerisme in deze regio met 10 procent. Het werkgebied blijft als het aan de nieuwe VW ligt niet beperkt tot de zes gemeenten waaruit zij uit voortkomt. Scheffer wil ook voor de overige gemeenten in de Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek aan de slag. „Wij kunnen voor hen de recreatieve mogelijkheden onderzoeken en een pakket op maat maken. Neem bijvoorbeeld Leiderdorp. Die gemeente komt niet bij je op als je een uitstapje wilt maken, en dat is niet terecht. Dat dorp heeft bijvoorbeeld een behoor lijk aantal keramiekgrootheden voortgebracht, ligt \dakbij de plassen en het veenweidege- bied, heeft het boortunnel-be- zoekerscentrum, de oudste Sparwinkel en plannen voor een haven. Het zijn weliswaar niet de grootste attracties van Ne derland, maar al met al is het toch een heel aardig aanbod. En zo heeft Rijnsburg Spinoza, Voorhout Boerhaave, Valken burg de Romeinen en ga zo maar door." „Nu we het toch over de Romei nen hebben. Zelf zou ik graag zien dat eens goed wordt onder zocht waar Brittenburg heeft ge legen. Ik ben overtuigd van een ligplaats zo'n 200 meter in zee. Stel dat we dat kunnen vaststel len en die vindplaats kunnen droogleggen. De uiterste grens van het Romeinse rijk herken baar in de restanten van het fort op de kop van Rijnmond. Dat zou toch machtig zijn." De geschiedenis van Katwijk en omstreken vindt Scheffer erg boeiend. Naar zijn zin weten veel te weinig mensen dat. „De Katwijkers buiten beschouwing gelaten dan. Want die zijn gek op hun historie. Moet je eens gaan kijken in het Katwijks Mu seum. Dat is geweldig. En er komt geen beroepskracht aan te pas, dat doen niet veel gemeen- iets willen dan doen ze het, en goed ook." Gouden ei Scheffer wijst op een oude land kaart van deze regio. Tussen Katwijk en Noordwijk is een grote leegte, Voorhout is slechts een cirkeltje van een paar centi meter doorsnede, Lisse en Sas senheim zijn eveneens stippen in het land. En Leiderdorp is bij na niet te vinden op deze kaart. „Zo zie je heel goed hoe enorm het hier is veranderd in veertig jaar tijd. En er zal nog veel meer bijkomen denk ik. Maar de toe rist heeft geen boodschap aan Vinex-locaties en bedrijventer reinen. Daar moeten ze dus om heen worden geleid aan de hand van goede wandel-, vaar-, en fietsroutes." Ook wil de nieuwe VW meer bijzondere arrangementen gaan aanbieden. Tochten met een thema zoals de route van het moordenaarsechtpaar uit de 16de eeuw in Leiden, of de land- goederen- en kastelenroute. „Dat is wat vlotter en spreekt mensen veel meer aan. We mer ken dat heel duidelijk in de ver koop van die routes. Die doen het niet een beetje beter, maar heel veel beter dan het traditio nele werk. En de horeca in de regio profiteert er rechtstreeks van." Een ander streven voor de ko mende vijfjaar is om meer af wijkende ovemachtingsplekken te creëren. Trekkershutten in de Bollenstreek, bubbelen bij de boer op de beautyfarm, slapen in de hooiberg en ga zo maar door. Scheffer barst van de idee- en die de recreatie op het platte land bevorderen. Dat moet niet tot grootschalig toerisme leiden, waarschuwt hij. „Bussen vol Amerikaanse toeristen in de Zoeterwoudse Weipoort, dat moet je niet willen. Maar wel, zoals wethouder Ates onlangs voorstelde, een cursus fotografie met de zonsopgang in het veen- weidegebied en de zonsonder gang aan de kust." Een ander plan is om in de zo mer een vierdaagse skeelerron de in de regio te organiseren voor langebaan- en marathon schaatsers. Met sprints op de boulevards en ploegentijdritten in de Bollenstreek. Scheffer ziet het helemaal voor zich. Zo ook het Rembrandtjaar in Leiden in 2006. Zestien werkgroepen hou den zich daar momenteel mee bezig en het moet een evene ment worden met internationa le uitstraling.Als je het niet op internationaal niveau brengt, moet je het niet willen organise ren." Kritiek dat Rembrandts 400ste geboortejaar een te geforceerd thema is voor Leiden, wuift Scheffer geïrriteerd weg. „Wat een onzin, zeg. Mensen die dat beweren hebben werkelijk de ballen verstand van marketing. Rembrandt is een gouden ei! Het verhaal van zijn jeugd wordt nog nergens verteld. En die heeft hier in Leiden plaatsge had. Natuurlijk heeft Amster dam meer van Rembrandt han gen. Maar vergeet niet dat Lei den in dat jaar twee tentoonstel lingen krijgt en dat er nog heel wat werk van hem is te vinden in de collectie van het Prenten kabinet en de Lakenhal. Boven dien is er nog het een en ander te koop, dus wie weet wat er nog bijkomt. Daarnaast gaat het niet alleen om het aantal etsen, teke ningen en schilderijen. Het gaat ook om de stad in die dagen. Zijn tijdgenoten, zijn voetstap pen door de stad, het buurtje waarin hij opgroeide, de Latijnse School waar hij opzat." Rijkelijk laat De kop 'sluiting dreigt voor VW-kantoren' die enige weken geleden op de voorpagina van de Telegraaf prijkte, wijst Schef fer subiet van de hand. „Vol strekte onzin. De koepelorgani satie heeft financiële proble men, dat klopt. Maar dat heeft geen enkele weerslag op ons. Wij hebben de boel juist goed op orde. Het oubollige karakter hebben we afgeschud en we zijn een moderne commerciële or ganisatie geworden." En ja, geeft hij toe. Dat is inder daad rijkelijk laat gebeurd. Het toerisme in deze regio is de af gelopen jaren afgenomen terwijl het overal elders aantrok. Een verontrustende ontwikkeling, erkent Scheffer, die gekeerd keer 112. Toen werd er wél ge reageerd. Op last van de politie moesten we het huis verlaten en hebben onze intrek moeten nemen in hotel De Gouden Leeuw in Voorschoten." Volgens de bewoner bevond de dader of daders zich in dezelfde groep die na middernacht op het Alexandrine Tinneplein voor de nodige problemen en vernielingen zorgde. „Rond half elf werden zij daar al wegge stuurd, trokken langs onze wo ning de wijk in, gooiden 33 rui ten in bij het winkelcentrum, om daarna weer terug te keren op het Alexandrine Tinneplein. Daar deden ze alles nog eens dunnetjes over." De gebeurtenissen rond zijn woning tijdens oudejaarsavond zijn volgens de bewoner geen uitzondering.Al eerder wer den er sneeuwballen en eieren tegen onze ramen gegooid, werd op de ruiten geslagen en tegen de voordeur geürineerd. Dat gebeurde al toen de vorige bewoner hier nog zat. Die was al een doelwit van de jeugd. Er rust een vloek op dit huis. Want de keukenruit is door de eige naar van de woning, Portaal, nog steeds niet vervangen." „De zaak is in onderzoek", al dus een woordvoerder van de politie. „We nemen dit incident hoog op en het onderzoek loopt Net als het onderzoek naar aanleiding van de rellen op het Alexandrine Tinneplein "mét de jaarwisseling. Eric-Jan Berendsen Aan de Morsweg zijn gistermiddag twee fietsenber gingen geopend, één tegenover nummer 204, de andere bij nummer 240. Het is voor het eerst dat in Leiden gemeentelijke fietsenstallingen als buurt voorziening zijn gebouwd. Het idee voor de fietsenstallingen komt van de be woners, die geen achterom hebben. De gezamenlij ke fietsenstallingen zijn deels betaald met de tien duizend gulden die zij in 1997 wonnen in het kader van de prijsvraag 'Word milieuactief in de wijk'. De bergingen zijn in samenwerking met bewoners en gemeente geplaatst en worden voorlopig door de bewoners beheerd. In totaal zijn er 22 plaatsen voor fietsen, elf per berging. Iedere bewoner die zich nu heeft aangemeld, krijgt minimaal één plaats. Bij de verdeling van de plaatsen wordt reke ning gehouden met de gezinsgrootte. Nieuwe be langstellenden komen op een wachtlijst. De huur prijs voor een fietsplaats bedraagt 3,50 euro per maand. Foto: Henk Bouwman -i niem blijven. „Rond kwart voor elf op oudejaarsavond begon de jeugd, wel 50 man sterk, zich rond ons huis te verzamelen en de boel te provoceren. Er werd geschreeuwd, aan de brieven bus gemorreld en opeens hoor den we een harde knal en glas gerinkel. Er was een vuurwerk- bom ontploft die met tape op het keukenraam was geplakt. De scherven lagen door de hele keuken en tot in de woonka mer. Buiten onder het keuken raam lagen vuurwerkresten en op het glas werden sporen van plakband gevonden." „Toen de jeugd zich provoce rend gedroeg, hebben we de politie al gebeld. Bij de knal draaiden we voor de tweede VW-directeur Tjeerd Scheffer: „Rembrandt is een gouden ei. Het verhaal van zijn jeugd wordt nog ner gens verteld. En die heeft hier in Leiden plaatsgehad." Foto: Hielco Kuipers schappen hen na. Want het wil organisatie een tentoonstelling echt heel zelden. En dat is Kat- wat zeggen als een vrijwilligers- van Toorop krijgt. Dat gebeurt wijk ten voeten uit. Als ze echt tot en ongeloof stre- om j een aantal bewo- Stevenshof. Zij za- thuis de jaarwisse- toen er rond 's avonds een vuur- hun keuken- Het resultaat die door de werd gehou- euro schade, evacuatie onder naar een ho- '^bsen die verschrikke- u-ukken. weken later, zit ig steeds goed in. nog meer aansla- bewoner die zijn wil vertellen, ano- De Blauwe Steen, die al 700 jaarln-de, Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15