uit sportkantines PvdA wil alcohol LEIDE Wanhoop na een onvrijwillige abortus M?er aandacht voor Nieuw plan voor Luifelbaan valt in de smaak REGIO Leidse vrijwilligers ellincL Waterleiding geknapt laar voor smokkel ïoja, rfScheffer lui: i toekomst regio-VW ■1 erv Va hide moet op proef en' gr; acht( elijk Sin istraat ten woning aan de ienstraat is gister avond ingebroken, lerijen, dvd's, een n geld meegeno men te komen ir opengebroken. lelijk jar de}it( ük. j-^st op f^paal s hetjr n0g onbekende ,aï?3n auto bestuurd jjarige Leidenaar af- it op de Haagse tegen een lan- reden. De bestuur- ïzittende, een van 18 jaar, zijn ide verwondingen /IC overgebracht. over rise religie n Niezing, voorzit- iddhistische Unie reft zondag om Ilezing over de p religie. De Bön is listische religie [Tibet bewaard is |s toen de stroom luchtelingen op 'erd ook in het [r bekend over deze ng gaat in op de ti de overeenkom- fcet Tibetaans boed ie Bön religie. Toe- H lezing die plaats- iren-Ji zentempel lerd 162 in Lei- Deuro. yertenties) I over de lente weing inhou door Wim Koevoet leioen - Alcoholgebruik in sport kantines moet aan banden wor den gelegd, vindt de PvdA. De fractie staat er met deze opvat ting echter zo'n beetje alleen voor in de Leidse politieke arena. Alleen van de kant van het CDA kwam gisteravond in de raads commissie sociale infrastruc tuur lichte bijval. Fractievoorzit ter W. Bleijie zei dat hij wel wat voelt voor beperkte taptijdstip- pen. Hij ziet vaders liever niet al in de ochtenduren met een pils je in de hand langs de lijn zoon- of dochterlief aanmoedigen. Het onderwerp kwam ter sprake tijdens een discussie over lokaal gezondheidsbeleid. Leiden wil hier een nota aan wijden en ter voorbereiding hebben de frac ties gereageerd op een vijftal stellingen, waarvan er een luidt dat sport en alcohol niet samen gaan en dat daarom alcoholge bruik in sportkantines aan ban den moet worden gelegd. Met roken is dat al gebeurd. Sinds 1 januari van dit jaar is roken in kantines die in gemeentelijk ei gendom zijn verboden. De Leidse PvdA is het 'zeer eens' met de genoemde stelling. Woordvoerster H. lansen meent dat na het roken de alcohol niet ongemoeid mag worden gela ten. „En we moeten niet altijd opzijgaan voor commerciële be langen", voegde ze eraan toe. PvdA-wethouder H. Buijing toonde zich bereid zich te ver diepen in de mogelijkheden om sportclubs 'te compenseren' die de alcoholconsumptie aan ban den leggen en daardoor omzet derven. De andere fracties sloten zich niet bij de stelling aan. Volgens D66-voorman O. Welling gelooft de PvdA kennelijk nog altijd in 'de maakbaarheid van de sa menleving'. De SP vindt een al coholverbod onbegonnen werk, zeker zolang ongezond gefri tuurd voedsel en snoep wel over de toonbank blijven gaan, zei H. van Dam. Ook andere fracties vinden een biertje in de sportkantine een kwestie van eigen verantwoor delijkheid. De clubs moeten zelf misbruik tegengaan. De discus sie is hiermee echter nog niet af gesloten, want de nota gezond heidsbeleid gaat nu eerst de in spraak in. In juni neemt de ge meenteraad besluiten. De Leidse volksgezondheid lijkt geen alarmerend onderwerp. Uit een peiling komt naar voren dat tachtig procent van de Leid se volwassenen zich (zeer) ge zond vindt Dat is acht procent meer dan in andere grote ste den. Andere cijfers zijn wél ver ontrustend. Zo roken Leide- naars meer dan provinciegeno ten. En Leidse jongeren behoren tot de grootste gebruikers in de provincie van alcohol, cannabis en tabak. Verder hebben twee keer zoveel Leidenaars met een zeer lage opleiding last van drie of meer chronische ziekten of aandoeningen als hoger opge leide stadsgenoten. Wethouder Buijing wil de 'soci aal-economische gezondheids- verschillen' proberen op te hef fen, zei hij gisteravond. Ook op dit punt staat de PvdA er alleen voor. Groenlinkser G. Pieterse zei niet te geloven in zo'n aan pak omdat die neerkomt op een 'omweg". Ze verwacht meer van preventie. Bovendien betwijfelt ze of er wel een link is tussen ge zondheid en de sociaal-econo mische posities. leiden - Bij een aantal winkels aan de Lange Mare steeg het water gistermiddag tot de drempel, nadat een graafmachine rond twaalf uur een waterleiding had lek gestoten. Dat gebeurde tijdens werkzaamheden aan de straat, voor de deur bij kaaswinkel Van Boheemen. De Lange Mare zat tijdens het dichten van het gat een groot deel van de middag zonder water uit de kraan. Een medewerker van Nuon zei dat er voor het graafwerk een veel te grote kraan is gebruikt, waardoor de bestuurder het niet tijdig voelde toen de machine op de leiding stootte. Foto: Hielco Kuipers Marokkaanse vrouw slachtoffer bizarre misleiding door Roelf Reinders van voorpagina Een enorme tekening van een doodshoofd hangt aan de muur van het Leidse flatje. Een zwart kruis van botten is achter het skelettenhoofd getekend. Van de tanden druipen rode bloedspetters. Om de tekening heen hangen nog vier tekeningen met dezelfde afbeelding. 'Baby- moordenaar* staat er in het Ara bisch bijgeschreven. De tekenaar de 32-jarige Ma rokkaanse vrouw bij wie afgelo pen oktober in de abortuskliniek in Leiden een baby is wegge haald, zonder dat ze daar toe stemming voor had gegeven. Ze dacht dat ze in een gewoon zie kenhuis was en een arts haar meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47. LEIDEN vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK ging onderzoeken. De baby- moordenaar, dat is haar man. Ze komt net van de politie die haar voor de derde keer ver hoorde. Maar ze wil graag nog een keer vertellen wat er met haar is gebeurd. „Ik wil niet dat andere Marokkaanse vrouwen hetzelfde overkomt", zegt de vrouw via een tolk. „Ik wil waar schuwen." In augustus vorig jaar komt ze vanuit Marokko naar Leiden toe om bij haar man te wonen. Aan hem was ze in 2001 uitgehuwe lijkt In Leiden komt ze erachter dat haar man ook al met de dochter van zijn zus is ge trouwd. Van een andere Marok kaanse vrouw, bij wie hij twee kinderen heeft, was hij eerder gescheiden. Haar leven wordt er in Leiden niet gelukkiger op. „Hij behan delde mij als een stuk vuil. Hij vertelde me nooit iets. Echt ge welddadig was hij nooit, maar hij dreigde wel vaak met slaan." Een maand na haar komst is zij zwanger. „Ik dacht dat hij blij zou zijn, maar dat was niet zo." Hij eist dat zij een 'oplossing" vindt. „Ik zei dat ik geen leven wilde doden, dat ik het kind wil de houden. Bovendien is het in de islam verboden abortus te plegen." Hij dreigt haar te verstoten als zij de baby niet laat weghalen. „Als ik pijn had, mocht ik niet naar de dokter." Ook zijn zus, die in Leiden woont, oefent druk uit om abortus te laten ple gen. „Alleen zo kon ik mijn man houden." Na grote ruzies belooft haar man dat er een oplossing komt. „Ik dacht toen dat hij de baby wilde houden." Op 29 oktober 2002 neemt de zus van haar man haar mee naar buiten. „Ze zei dat het tijd werd voor een onderzoek van de baby. Daarom gingen we naar het ziekenhuis. Dat maakte me blij." In werkelijkheid is het geen zie kenhuis waar ze binnenstappen, maar het Centrum voor Geboor teregeling in Leiden. De vrouw, die geen Nederlands spreekt, krijgt opdracht om te doen alsof ze die zus is. Die is verzekerd, zelfheeft ze nog geen verzeke ringspas. Haar bloed wordt ge prikt. Er wordt nog een echo ge maakt „De zus van mijn man was tolk voor mij en de arts. Achteraf weet ik dat ze tegen ie der van ons vertelde wat ze zelf wilde." Ze krijgt een prik en gaat onder zeil. „Ik dacht dat ik daar vitamines mee binnenkreeg, dat ik kracht zou krijgen." Als ze uit de narcose ontwaakt, ziet ze bloed tussen haar benen. „Ik wist dat er iets mis was en moest huilen." Haar schoonzus vertelt haar dat er medische problemen waren en dat de art sen hadden besloten om het kind weg te halen." Haar man zegt niks als ze thuiskomt „Ik had het gevoel dat hij blij was. Ik ben huilend naar bed gegaan." Hij verbiedt haar steeds meer. „De telefoon werd afgesloten omdat ik niet met andere men sen mocht spreken. Ik mocht ook niet meer naar buiten." Ze denkt dat ze erin is geluisd. Ze had haar man en schoonzus al vaak in het Nederlands met el kaar horen praten. Na een paar dagen vraagt ze om ophelde ring. „Hij zei dat we nog jong waren. Dat we nog konden rei zen. En dat dat niet kon met een kind." Ze eet en slaapt slecht en moet alleen maar huilen. „Het ging heel slecht met mij. Toen zei hij dat we een week naar Marokko gingen. Dan kon ik mijn ouders zien. Daarna zou ik de abortus wel zijn vergeten, dacht hij. In Marokko pakte hij mijn pas poort af. Ik moest daar van hem blijven. 'Nederland zie je nooit meer', zei hij. Zelf zou hij terug gaan. 'Nu mag je tien kinderen krijgen als je wil.' Ik vroeg hoe dat moest als hij er niet meer was. 'Bekijk het maar', zei hij. Hij wilde van mij af." Ze zegt dat haar man haar pas poort wilde gebruiken om een nicht, die op haar lijkt, mee naar Nederland te krijgen. Met haar zou hij willen trouwen. Dat zou z'n vierde huwelijk zijn. Maar de Marokkaanse politie pakt hem op, vertelt ze, omdat hij al is ge trouwd met een dochter van z'n zus. „Dat is illegaal volgens de islam." Van de politie krijgt ze haar paspoort terug waarmee ze half december weer naar Neder land vertrekt „In Leiden zijn mijn spullen, daar woon ik." Een Marokkaanse vriendin vangt haar op. In het flatje, dat van haar man is, vertelt ze dat ze verdrietig is en boos. Verdrietig om het ver lies van haar kind. „Ik vergeet dit nooit meer in mijn leven." En boos op haar man, zijn zus en de abortuskliniek tegen wie haar aangifte bij de politie ook is gericht. „Toen de kliniek erach ter kwam dat ik tegen mijn wil ben geaborteerd, hebben ze hun excuses aangeboden. Ze waren ervan geschrokken." Ze toont een document waarin de kliniek aangeeft dat zij op naam van de zus van haar man een behande ling heeft ondergaan. Heeft de kliniek haar toen nog hulp aan geboden? „Nee." Ze is bang voor haar man, er kent ze. Hij komt wellicht begin februari al vrij. Voordat hij naar Nederland terugkomt, wil ze uit de flat weg zijn. Maar wat ze moet, ze weet het niet. „Mijn toekomst is gestopt Ik mag niet in Nederland blijven, maar ik wil niet terug naar Marokko. Ik ben getrouwd, ik ben geen maagd meer. Geen Marokkaanse man kijkt meer naar mij om. Een ge scheiden vrouw is in Marokko minderwaardig. Gemeente wil inzet belonen Ij 19-jarige Leidenaar Bmber vorig jaar in e door de politie op- Verdenking van de cocaïne. Dat heeft jr ministerie in Den 'en bekendgemaakt ft bekend en zit nog )er 2002 begon de lands Midden een laar de smokkel van j Curasao naar Ne- ?niit bleek dat in de nl5 tot november 2002 s; aio's cocaïne naar Werden gesmokkeld, en in de De Leidenaar let onderzoek naar y. van de verdach- hij een groep hun aankomst en regelde de lo- cocaïne kon wor- Vervolgens de afzet van de Nederland, deze zaak vijf- fien (koeriers, bolle en lokale dealers) !n in onder meer pAOtterdam, Leiden; en op Curasao. Van L pn zitten er nog ne- door Wim Wegman leiden - Leidse vrijwilligers kun nen rekenen op meer steun en waardering van de gemeente. Dat heeft Leiden zich voorgeno men in de nota Vrijwilligers werk voor elkaar'. Voor dit stuk is een inspraakprocedure uitge schreven. De fracties zijn hier mee gisteravond in de raads commissie sociale infrastruc tuur akkoord gegaan. Zelf lieten de politic zich nog niet uit over de inhoud maar ze lieten wel doorschemeren dat ze zich erin kunnen vinden. Om de waardering voor het vrij willigerswerk tot uiting te bren gen, is onder meer de Co Ver- hoogprijs voor de verdienstelijk ste vrijwilliger van het jaar inge steld. De gemeente wil het prij zenpakket uitbreiden met ca deaubonnen bij jubilea. Ook wil ze de vrijwilligers belonen met een periodiek evenement Een ander voornemen is het op zetten van een website waarmee kan worden bemiddeld bij de werving van vrijwilligers, vrijwil ligers kunnen worden geïnfor meerd en geadviseerd en waar mee scholingsmogelijkheden en cursussen kunnen worden aan geboden. Verder kunnen zaken als verzekering en promotie op de digitale snelweg aan de orde komen. Het Leidse vrijwilligerswerk kampt met veel problemen. Be halve het gevoel van onderwaar dering is er een tekort. En zijn er eenmaal vrijwilligers gevonden, dan worden ze lang niet altijd behouden. De achterblijvers ra ken daardoor overbelast On dertussen worden de eisen die aan vrijwilligers worden gesteld, alsmaar opgeschroefd. De be hoefte aan meer deskundigheid is dan ook groot Ook met het imago van vrijwilli gerswerk is veel mis. De nota schrijvers signaleren het beeld dat vrijwilligerswerk 'iets is voor oudere mensen' en dat het 'te veel tijd kost'. Zo'n imago is funest, zeker als wordt bedacht dat vrijwilligers werk concurrentie heeft gekre gen van de 'vele keuzemogelijk heden in vrijetijdsbesteding'. De onbekendheid met de verschei denheid aan taken en mogelijk heden binnen het vrijwilligers werk is groot De Leidse organi saties die met vrijwilligers wer ken dringen dan ook aan op meer geld voor werving, promo tie en begeleiding. In de nota is een poging gedaan om de maatschappelijke waarde van vrijwilligers te vertalen in een economische waarde. De berekeningen laten zien dat Lei den zonder vrijwilligers ruim 18 miljoen euro extra kwijt zou zijn aan de uitvoering van gemeen telijk beleid. Dat staat ongeveer gelijk aan 600 banen van 40 uur per week. Leiden telt naar schatting 20.000 vrijwilligers. Zij besteden gemid deld vier tot vijf uur per week aan hun werk. (advertentie) door Marijn Kramp leiden - Het nieuwe plan voor de Luifelbaan, het winkelcen trum in Leiden Zuid-West, kan op steun van omwonenden en winkeliers rekenen. Tijdens de informatiebijeenkomst in de Antoniuskerk toonde bijna de helft van de 150 aanwezigen zich positief over de grootschali ge opknapbeurt Slechts een handvol mensen keurde het plan gisteren a£ De Luifelbaan wacht al meer dan acht jaar op een grootscha lige verbouwing. In die periode is de staat van het winkelcen trum steeds verder verslechterd. Veel winkeliers zijn blij dat er eindelijk een plan ligt dat finan cieel haalbaar is. Projectontwik kelaar Bouwfonds steekt er 60 miljoen euro in en de gemeente 5,5 miljoen. Voor dat geld krijgt de Luifelbaan er 9000 vierkante meter winkeloppervlakte bij en worden er 108 appartementen gebouwd in een grote woonto ren op het Bevrijdingsplein en in drie nieuwe woon- en winkel- blokken langs de Vijf Meilaan. Ook wordt het winkelcentrum uitgebreid met 400 parkeer plaatsen die voor een groot deel in twee parkeergarages worden gemaakt Tijdens de goedbezochte bijeen- Bezoekers zoeken hun weg op de maquette van het nieuwe plan voor winkelcentrum Luifelbaan. Foto: Taco van der Eb komst werden vooral veel vra gen gesteld over de parkeermo- gelijkheden in de buurt Zo wil den bewoners weten of zij ook van de nieuwe parkeergarages gebruik mogen maken, of deze avonds afgesloten worden en of er in het nieuwe plan nog voldoende ruimte is om op straat te parkeren. Op al le vragen kon wethouder Hille- brand bevestigend antwoorden. Ook maakten veel flatbewoners zich zorgen over him uitzicht In het nieuwe bouwplan is de rij winkels en woningen tegenover de huidige winkelgalerij aan het Vijf Meiplein weliswaar, lager dan in het oude plan uit 2000, dat mede om die reden op veel verzet stuitte. Maar de bebou wing wordt zeker een verdieping hoger dan de kiosken die nu langs de Vijf Meilaan staan. Dat er vanwege het uitzicht van de flatbewoners gekozen is voor drie bebouwingsblokken met ruimte ertussen stelde niet ie dereen gerust Vanaf maandag ligt het plan vier weken ter inzage op het stad huis en het Stadsbouwhuis. In die periode kunnen mensen be zwaar aantekenen. Als de ge meenteraad en de provincie ver volgens toestemmen en de pro cedure ook op andere onderde len geen vertraging oploopt kan er na de zomer begonnen wor den met de verplaatsing van Al bert Heijn. Die krijgt een tijdelijk onderkomen op het Bevrijdings plein. Als dat is gebeurd begint in het voorjaar van volgend jaar de bouw. fri totaal gaat de op knapbeurt zo'n vier jaar in be slag nemen. www.leidschdaqblad.nl donderdag l6 januari 2003

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13