Nederlander niet trots op eigen land KAMERGROEN V Arabisch taboe op schoolplein Leidsch Dagblad Jeltje vindt burgemeestersreferendum 'ongelukkige regeling' 7,50 Alleen middenklasse tevreden 'Alles' van Shakespeare in niet meer dan 97 minuten Protest tegen CAO als een dweil Leidse Luba Groep neemt Eksakt over Bellen met Melanie Schultz van Haegen LPF boos op GroenLinks in plakkersoorlog Lezers over de watersnoodramp Drugsbende opgerold Noorwegen dubt over lot Krekar 'Agressie in trein door rookverbod' Leidsch Dagblad NR. 43130 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 l broodjes uis op ne fte linen digende i uit Korea Dagblad woensdag 15 januari 2003 i's in dse Kerk lisco elegen erij dorpse lloeg P door Gerard Baas en Nancy Ubert leiden - Als het aan Jeltje van Nieuwen- hoven ligt, hoeft Warmond niet te fuse ren als de gemeente intensief gaat sa menwerken met andere gemeenten; hoeft niet elke vieijarige basisscholier aan de computer, maar alleen de kin deren die daaraan toe zijn; en blijft Wouter Bos volharden in zijn weigering bekend te maken wie hij naar voren schuift als kandidaat-premier. „Ik her haal hier wat Wouter zei: Pas als we echt in alle peilingen onomstotelijk de grootste partij zijn, dan is het tijd om namen te noemen." Het burgemeestersreferendum is een ongelukkige regeling, vindt ze. „Zeker voor een stad als Leiden. Personen die naar zo'n post solliciteren, zijn meestal al burgemeester in een plaats van enige omvang. Wie afgewezen wordt, lijdt ge zichtsverlies en krijgt het daarna in zijn eigen gemeente zwaar te verduren. Dat zou best wel de reden kunnen zijn dat weinig mensen van kaliber naar de Leidse burgemeesterspost dingen." Het zijn enkele uitkomsten van de tele foonsessie met Leidsch Dagblad-lezers, die een klein half uur later begon dan gepland: „Het is geen hoogmoed, het zijn de files", zegt Van Nieuwenhoven bij haar entree. Een kwartiertje eerder merkte een beller daarover op: „Die overvolle autowegen heeft ze anders wel te danken aan haar partijgenoten." Met groot enthousiasme stort de num mer twee van de PvdA zich op de pho- ne-in. De gedrevenheid komt haar goed van pas: de krant wordt plat ge beld. Mensen klagen dat ze een half uur op de herhaaltoets hebben gedrukt voordat ze eindelijk contact kregen. Toch laat zij zich niet opjagen. Als het moet stelt de voormalig Kamervoorzit ter wedervragen of geeft ze een vragen steller huiswerk op. „Als u uitzoekt hoe het precies zit met die subsidies en mij dat laat weten, ga ik er mee verder." De politica toont zich betrokken. Pro blemen waarvan ze het bestaan niet kent, worden opgeschreven om mee naar Den Haag te nemen. De wachtlijst voor het speciaal onderwijs is daarvan een voorbeeld. Van Nieuwenhoven is stomverbaasd dat in deze regio tiental len kinderen wachten op een plaats in het speciaal onderwijs. „Dat is toch nergens anders in Nederland een pro bleem? Waarom in Leiden en omgeving dan wel? Ik kan me niet voorstellen dat hier meer kinderen wonen die speciaal onderwijs nodig hebben dan in de rest van Nederland. Ik ga dat uitzoeken." Over de kwestie van de 'onbekende premier': „Stel dat we hadden gezegd: die en die is onze kandidaat voor het torentje. Nou, je had ze dan moeten horen. Waar haalt de PvdA het lef van daan om nu al over de poppetjes te praten'. Dan was dat hét onderwerp geweest. Nu is het zwijgen van Wouter het onderwerp van de dag. Dat onder werp is een hype. Het duurt nog een paar dagen, maar die hype gaat wel weer over." Pagina R2: 'Meer samenwerken? Meneer, u klinkt heel verstandig1 den haag/gpd - De helft van de Nederlanders is niet trots op het eigen land. Vooral mensen uit de hoogste en de laagste sociale klasse hebben grote problemen met Nederland. Hoger opgelei den schamen zich omdat ze Ne derlanders racistisch vinden, into lerant en egoïstisch. Lager opge leiden ergeren zich aan de poli tiek, de criminaliteit en de bui tenlanders. De helft die wel trots is op Ne derland komt grotendeels uit de middenklasse. Deze groep roemt bovenal de vrijheid en de sociale voorzieningen. Uit een representatief onderzoek onder 1008 inwoners door Research International blijkt dat één op de vijf Nederlanders vindt dat de regeringspartijen er de afgelo pen maanden een rommeltje van hebben gemaakt. „Hoe la ger de sociale klasse, hoe groter de ontevredenheid over de poli tiek", zegt onderzoekster Jac queline Jonkers, die niet had ge dacht dat zo'n groot percentage ondervraagden zich schaamt voor hun land. Vijftien procent zegt grote moei te te hebben met onveiligheid, vaak in combinatie met te lage straffen voor daders. Eén op de tien vindt dat het allochtonen beleid te wensen over laat, dat er te veel buitenlanders zijn en dat men zich buitenlander in ei gen land voelt. Bij de Nederlanders die vinden dat ze in een puik land wonen, zitten relatief veel jongeren tus sen 16 en 24 jaar en 55-plussers. De jeugd is trots op het goede onderwijs en vindt dat Neder land meetelt in de wereld. De groep ouderen roemt de demo cratie en is trots op het konings huis. Van alle ondervraagden vindt één op de tien dat Neder land 'gewoon een fijn land is'. Jonkers: „Veel mensen zeiden dat ze nergens anders zouden willen wonen." Getrouwde Nederlanders zijn trotser op ons land dan geschei den mensen, maar er is geen verschil in opvatting tussen randstedelingen en overige Ne derlanders. Ook zijn mannen en vrouwen even trots dan wel niet trots. Niemand van de mensen die zegt zich te schamen heeft aangegeven te willen emigreren. fREKAR |||||Ae blunder van Justitie. Pflotisch verlopen uitle- %f" de van terrorisme en |tl verdachte Irakees iGldcar zonder meer te 15gJMet zijn gestuntel „t-DiJler Donner ons land aal een slechte dienst let heeft er alle schijn D belangrijke terrorist ïland als een hete lan Noorwegen is 'ge- fider het motto 'zoe- let-maar-uit'. let om zo'n belangrij- ite, dan was de hele ■ken hilarisch te noe- caten die lijfelijk uit- iberen te voorkomen, sees die in Oslo uit je familieleden van de terrorist aantreffen nister die totaal geen t zaak heeft, veronderstelde dat l Krekar bij aankomst ken. Later bleek dat de en bevestigd hadden strafrechtelijk onder- Krekar gaande was. Nu igen, die de man ooit fsstatus gaf, maar deze ntrekken, met Krekar pt. In Noorwegen erdacht van het leiden üilitante moslimgroe- lar eigenlijk willen de nel mogelijk van hem geniet internationaal - ten onrechte - de repu- rijplaats voor terroris- ïpingen. Of het nu om fTsjetsjenen gaat, hier tot ergernis van het I vrij vergaderen, ijd geeft onze regering •eptember 2001 hoog bestrijding van inter- terrorisme, maar als Ie inzet van F-16's bo- gaat, geven we niet vermeende Rotter- Toristen zijn vrijgela- onrechtmatig verkre- En nu weer Krekar. 1 tijd dat Nederland zint op het anti-terro- ad en de daad bij het leiden - Ook de verzamelde werken van Shakespeare in de boekenkast staan? En ook nooit open gehad? Geen nood. Bin nenkort kan iedereen na 97 mi nuten meepraten over het totale werk van de grote auteur. 'The complete works' van The Redu ced Shakespeare Company, al jaren een trekker op het Lon- dense West End, beleeft op 25 januari de Nederlandse premiè re in de Leidse Schouwburg. Drie acteurs werken Shakespea- res 39 toneelstukken af in 97 mi nuten. Het hoogtepunt van de avond is 'Hamlet', dat van eerst 20 minuten wordt gefileerd tot exact 10 seconden. Als toegift wordt de tragedie ook nog eens achterstevoren gespeeld. Kalm aan, in precies 35 seconden. De drie 'briljant gestoorde' ac teurs zeggen er van tevoren wel eerlijk bij dat het maar een slap stick is. Dat is overigens ook snel (advertentie) I x Kamerplanten tot 12,95 Nu haarlem - Schoonmakers op Schiphol hebben gistermiddag het werk neergelegd voor een stakingsbijeenkomst in Haarlem. In de actie zaal leest een stakende schoonmaakster het ledenblad De Poetser. FNV Bondgenoten haalde gisteren voor het eerst sinds 1994 in de schoonmaaksector het stakingswapen uit de kast om de eisen voor de CAO-onderhan- delingen kracht bij te zetten. De opkomst viel tegen, onder meer omdat werkgevers ge dreigd hebben de Schiphol-toegangspasjes van stakers in te nemen. Er staan nog meer actierondes op stapel. Foto: United Photos De Boer/ Cynthia van Dijke te merken. Het decor stelt niets voor, de kostuums zijn niet om aan te zien en de pruiken nog idioter. De helden van het grote Engelse drama, Hamlet en King Lear, zijn gewapend met zwaar den, zichtbaar van papier-ma- ché. De criticus van The Times schreef na afloop van de pre mière dat hij zich letterlijk bijna dood had gelachen. De stukken van Shakespeare zijn, om de zo noodzakelijke tijdwinst te boeken, ontdaan van alle onbelangrijke scènes, behalve van seks en doodslag. Daar komt het publiek immers voor, volgens The Reduced Sha kespeare Company. Globale kennis van het werk van de ware Shakespeare is meegenomen voor het publiek, een redelijke basis van het Engels een must. Echt gedreven Shakespeare-be- wonderaars wordt aangeraden thuis te blijven. den haag/gpd - De Haagse Mondriaan scholengemeen schap heeft leerlingen verboden op school nog andere talen te spreken dan het Nederlands. De ongeveer 30.000 leerlingen die bij de veertig vestigingen van de Mondriaan Groep staan inge schreven voor beroepsonderwijs en volwassenen-educatie mo gen niet meer in het Turks of Arabisch met elkaar praten. Eer der besloot het regionaal oplei dingsinstituut (ROQ Amster dam ook al tot zo'n verbod. „Volstrekt onverstandig", zegt David Pinto, hoogleraar inter culturele communicatie aan de universiteit van Amsterdam. Volgens Pinto, de bedenker van het inburgeringscontract, moe ten mensen zich emotioneel door Ma rijn Kramp leiden - De Leidse uitzendorga nisatie Luba Groep heeft de Eksakt Groep overgenomen. Dit bedrijf is vooral actief in het zui den en oosten van het land en heeft ook een vestiging in Polen en België. Het Tilburgse bedrijf was vorig jaar goed voor een omzet van 24 miljoen euro. Eksakt werd in 1989 opgericht en heeft in totaal tien vestigin gen waar 65 mensen werken. M. Bamhoom, algemeen direc teur van de Luba Groep, ver wacht met de overname de ko mende jaren flink te groeien. „We hebben elkaar veel te bie den. Zij zijn vooral sterk in sec toren waar wij nauwelijks actief zijn, zoals de voedselbranche en de logistieke sector. Wij zitten vooral in de marketing en admi nistratie, en een beetje in de agrarische sector en de horeca. Ook zijn ze geografisch een aan vulling op ons werkgebied. De Leidse uitzendorganisatie die zich ook met werving, selec tie en detachering bezighoudt, behaalde vorig jaar een omzet van 66 miljoen euro. Luba heeft 52 vestigingen en 260 mensen in dienst. kunnen uiten en dat kunnen ze het best in hun eigen taal. „Het spreken van je eigen taal bete kent echt niet dat je geen Ne derlands kunt leren. Sterker nog, ze zullen veel beter Nederlands leren als ze hun eigen taal kun nen blijven spreken, want dat versterkt je identiteit, het geloof in jezelf. En dat is een goede ba sis om sterker door het leven te gaan." Pinto vindt dat een verbod op het spreken van de eigen taal hetzelfde is als zeggen dat die taal inferieur is. „Toen ik op groeide in Marokko tijdens de Franse overheersing deden de Fransen precies hetzelfde, wij mochten geen Marokkaans spreken op school. Daardoor kregen wij het sterk het gevoel dat onze moedertaal minder waardig was. Dat is heel slecht voor je gevoel van eigenwaar de." Docenten of leerlingen die zich bedreigd voelen als groepen al lochtonen in hun eigen taal met elkaar praten, hebben volgens Pinto zelf een probleem.Als je denkt dat anderen slecht over jou praten, moet je misschien eens naar de psycholoog. Als ik in Friesland ben, heb ik er geen probleem mee als mensen on derling Fries praten waar ik bij ben. Dan heb ik echt niet het idee dat ze iets lelijks over mij zeggen." Dinsdag besloot de Nederlandse voetbaltrainer Stevens van Her- tha BSC dat zijn spelers zowel binnen als buiten het veld alleen maar Duits mogen praten. Dat vindt Pinto ook niet verstandig. Hertha BSC telt veel verschillen de nationaliteiten. „Het is een misvatting te denken dat die jongens een eenheid zijn als ze alleen maar Duits spreken. ,Je presteert beter als je je goed kunt uiten en dat kan het best in je eigen taal", meent Pinto. leiden - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) is boos op Groenlinks in Leiden. Volgens de LPF hebben plakploegen van Groenlinks over alle LPF-posters op de ver kiezingsborden die her en der in de stad staan, affiches gehangen van hun eigen partij. „Flauw, laf en kinderachtig", zo omschrijft Aad Vlasveld, coördinator van de plakploeg van de LPF, de ac tie van Groenlinks. „Wij heb ben respect voor andere partij en, zij niet." De LPF heeft inmiddels tegen maatregelen genomen. Op de posters van Groenlinks zijn weer kleine affiches geplakt met de tekst 'hieronder zitten LPF- posters' en er is aangifte bij de politie gedaan van vernieling van hun aanplakbiljetten. De Leidse afdeling van Groen links erkent dat de LPF-posters zijn over geplakt. „Landelijk Groenlinks heeft een bureau in de arm genomen dat in de grote steden posters plakt en die me dewerkers zijn nogal enthousi ast te werk gegaan", aldus Rem- Pagina R3: Stalinistische praktijken op verkiezingsborden le kandidatenlijst co Peijs namens Groenlinks- Leiden. „De manier waarop dat is gebeurd, is de onze niet. Daarover hebben wij de andere partijen inmiddels geïnfor meerd." Melanie Schultz van Haegen, de nummer drie op de kandidatenlijst van de WD en oud-wethouder in Leiden, is morgen voor een belronde de gast van het Leidsch Dagblad. Van 19.00 tot 20.00 uur beantwoordt zij op de redactie van de krant telefo nisch vragen over verkiezingsthe ma's. U kunt voor deze phone-in bellen naar een speciale lijn: 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van vrijdag een selectie af van de vragen en antwoorden. Op 1 februari is het vijftig jaar gele den dat Nederland werd getroffen door de watersnoodramp. Vooral Zeeland en Zuid-Holland leden zwaar onder de doorbraak van de dijken. Er vielen in totaal 1.835 do den, 72.000 mensen werden geëva cueerd en de schade bedroeg een miljard gulden. Het Leidsch Dagblad wil in een spe ciale bijlage over de watersnood ramp bijdragen opnemen van men sen die op enigerlei wijze herinne ringen hebben aan De Ramp. Lezers die persoonlijke verhalen en foto's kwijt willen, kunnen die sturen of e- mailen naar de redactie: Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Lei den. Oft redactie. ld@damiateJidc.nl Deze reacties moeten uiterlijk maan dag 20 januari binnen zijn. alphen aan den rijn - De poli tie heeft gisteren een drugsben de opgerold met een actie, waarbij 175 agenten werden in gezet. De politie pakte in totaal acht mannen op en deed huis zoekingen op vijftien plaatsen in Noord- en Zuid-Holland, waaronder in Alphen aan den Rijn. De bende wordt verant woordelijk gehouden voor een transport van 54 kilo xtc naar Australië en de import van 1.760 kilo hasj uit Frankrijk. Oslo - De Noorse justitie en het ministerie van binnenlandse zaken zeggen nog niet te weten wat er precies zal gebeuren met mullah Krekar, die maandag avond door Nederland op het vliegtuig naar Noorwegen is ge zet. De Noorse justitie eist meer informatie van Jordanië over Krekar, hoewel het zeer on waarschijnlijk is dat hij aan dat land wordt uitgeleverd. De Noorse veiligheidsdienst onder zoekt ook nog steeds of Krekar een risico voor de staatsveilig heid vormt omdat hij een mili tante moslimgroep zou leiden. den haag - De agressie in de trein neemt waarschijnlijk toe door het volledige rookverbod dat daar vanaf 1 januari 2004 van toepassing is. An dries van de Berg, bestuurder van FNV Bondgenoten, maakt zich 'grote zorgen'. De Keuringsdienst van Waren moet zorgen voor de na leving van het verbod. Maar volgens Van de Berg verwach ten passagiers dat conducteurs optreden als iemand rookt. (advertentie) Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automatische betaling is mjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl a'JAÏHiHR'l'l'jRLRIH.tM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1