is i At KUNST CULTUUR Tori Amos heeft voorsprong op Britney 'De tango dans je niet effe in één, twee jaar' Cultuurbobo's doen huiswerkvoor Cultuur Café Meester van de woedende hw 'Niet t£ reclam| biosco Stormloop op toneelbewerking 'Fe Acda De Munnik. Foto: ANP Harp voor Acda en De Munnik Amsterdam - Het duo Acda De Munnik, Anouk, Blof en tekstschrijver Herman-Piet er de Boer krijgen een Gouden Harp. Voor de Gouden Harpen ko men mensen in aanmerking die zich gedurende hun carrière bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek. De prijs werd in 1962 voor het eerst uitgereikt. De winnaars krijgen hun prijs op 24 februari op het Harpen- gala. Huis Drees geen museum den haag - Het voormalige woonhuis van oud-premier Willem Drees wordt geen mu seum. Het pand aan de Beek laan in Den Haag wordt ver kocht aan woningcorporatie Vestia, die het huis gaat verhu ren aan buitenlandse docenten van onder meer de Haagse ves tiging van de Universiteit Lei den. Initiatiefnemer Henk Kool zegt niet teleurgesteld te zijn. „Ik ben vooral blij dat het ge bouw niet de particuliere markt is opgegaan." Peter Green in Boerderij zoetermeer - Peter Green, de legendarische gitarist en mede oprichter van Fleetwood Mac, speelt vrijdag met zijn nieuwe band Splintergroup in de Boer derij te Zoetermeer. Op 24 fe bruari verschijnt een nieuw al bum van de groep met gevari eerd repertoire, van smeulende r&b tot Afrikaanse klinkende muziek. Filmproducent Monash overleden los angeles - De Amerikaanse filmproducent Paul Monash is op 85-jarige leeftijd overleden. Tot zijn bekendste films beho ren 'Butch Cassidy and the Sundance Kid', 'Slaughterhouse 5' en de griezelfilm Carrie'. Monash was ook als schrijver van scenario's voor televisiese ries actief. Hij werkte mee aan de series 'The Untouchables' en 'Peyton Place'. woensdag 15 janu leiden - Mensen die nooit in het theater, het museum of de con certzaal komen toch naar bin nen krijgen, desnoods door ze in de rij bij de Hema aan te spreken. Zo luidde het 'dienst bevel' dat Ton van Brussel, chef van het NOS Radionieuws, een half jaar geleden aan de Leidse cultuurbobo's gaf bij het Cul tuur Café. „En ik ga jullie per soonlijk overhoren", waar schuwde hij zijn gehoor. Mor gen is het zover. Cultureel Lei den verzamelt zich weer voor een borrel. Wie heeft de op dracht van Van Brussel uitge voerd? Van LAKtheater-directeur Ro land Helmer kan niet worden gezegd dat hij zich er gemakke lijk afgemaakt heeft. „Ik heb op De voormalig b .ou| de Haarlemmerstraat voorbij gangers op de voorstelling 'Het geluid van Hotz' geattendeerd", laat hij weten. „Wildvreemden ja. De reacties waren wisselend. Sommige mensen vonden het heel leuk; anderen hadden zo iets van: ga iemand anders lastig vallen." Ook buiten deze ludieke actie om doet zijn theater veel om nieuwe publieksgroepen aan te boren, benadrukt Helmer. „Zo hebben we elk jaar tussen kerst en oudjaar de 'Feestdagen in het LAK' met een act die we nor maal gesproken niet zo snel programmeren. Dit jaar was dat Het Groot Niet Te Vermijden. Daar komen veel mensen op af die anders niet in het LAK ko men." Daarnaast boekt het the ater ook veel resultaat met de zogeheten 'ambassadeurs'. „Dat zijn middelbare scholieren die tegen een gereduceerd tarief vrienden en kennissen naar een voorstelling mee mogen nemen. Zelf krijgen ze een gratis kaartje. Later schrijven ze er vaak nog een stuk over in hun school krant of op onze website." Steven Engelsman, directeur van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, voelde zich minder geroepen om de straat op te gaan. „Wel heb ik afgelopen kerstvakantie maar liefst 14.500 mensen naar het museum ge lokt door twee weken geen toe gangsgeld te vragen", laat hij weten. „Ik heb gemerkt dat daar heel veel mensen op afkwamen voor wie de entreeprijs anders een belemmering vormt. Zeker mensen met kinderen hebben vaak zoiets van: straks heb je zo veel geld neergeteld en ben je na anderhalf uur al klaar. Nu ze weten zich veel langer te kun nen vermaken, zijn ze de vol gende keer misschien wel bereid een kaartje te kopen." Ook directeur Bart van Mossel van de Leidse Schouwburg heeft langs indirecte weg gehoor ge geven aan de opdracht van Van Brussel. „Met financiële steun van Fonds 1818 konden we voor de voorstelling van Herman van Veen een groot aantal kaartjes gratis weggeven. Zo is hier bij voorbeeld een hele groep van De Vuurvogel geweest, een ba sisschool voor speciaal onder wijs die zo'n bezoek normaal gesproken niet kan opbrengen." Jetteke Bolten, directeur van Stedelijk Museum De Lakenhal, heeft zelfs een rapport voor Van Brussel samengesteld. Daarin doet ze verslag van alle projec ten die het museum de afgelo pen jaren heeft opgezet om on der meer allochtonen naai- het museum te krijgen. „Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld het project 'Cultuur en Identiteit', waarvoor we 150 leden van mi granten- en vluchtelingenorga nisaties hebben gevraagd een dierbaar voorwerp te exposeren. Dat werkte heel goed." Het rapport zal ze niet aan Van Brussel kunnen overhandigen. van het Leidsch weten elders vt hebben. Ook de dus uitblijven. ■■C' bij zeggen dat ve< ironie van mijn p gaan. Het ging mij de aanwezigen te eens buiten de gel te treden. Verzin ders dan weer eei (jhe een website." Zelf heeft hij overij varingen met he n, van wildvreemde a! gers. „Je moet hen| vrolijke manier bn lijk. Anders denkt wat is dat voor Maar ik kan het ie den. Domineesdochter bezingt op album 'Scarlet's Walk' donkere luchten boven Amerika la Rl oui uzn dhc din jtf door Louis Du Moulin Rotterdam - Gebrek aan lef kan haar nooit worden verweten. Al leen daarom al blijft Tori Amos (39) in aanmerking komen voor het voordeel van de twijfel. Want hoeveel kritiek er ook mag zijn op haar jongste albums, ze getuigen wel van een geweldige lust tot vernieuwen en verrassen. Van daar dat zij, die lange tijd werd afgedaan als het jongere zusje van 'zweefteef Kate Bush, intus sen een eigen plek heeft verwor ven in het exclusieve clubje van erkende popgodinnen, ergens tussen Madonna en Joni Mitchell. Geen rijkere inspiratiebron voor een kunstenaar dan een slechte jeugd, luidt een aloude wet. Maar '11 september 2001' mag er intussen ook zijn. Met name voor de Amerikanen. Inclusief Tori Amos, die zich op eigen wijze liet voeden door de gigan tische aardschok die ze die dag ter plekke, in New York, onder ging. De enorme hoeveelheid vragen, paniek en paranoia die de terreur opriep, koppelde de domineesdochter aan de door lopende zoektocht naar haar ei gen ik. Met als resultaat haar achtste album 'Scarlet's Walk': een muzikale roadtrip aan de hand van een alter ego, waarin persoonlijke hartenkreten en politieke beschouwingen elkaar geregeld afwisselen. Duidelijk dus weer iets heel an ders dan haar voorlaatste lang- speler 'Strange Little Girls', waarop Amos overbekende lied jes van dito mannelijke collega's over vrouwen coverde, maar dan vertaald naar een vrouwe lijk perspectief. Wat de twee pla ten delen is het breekbare, inge togen karakter, waardoor ze al lebei heimwee oproepen naar de wildere Tori, die vroeger zo fascinerend kon uitspatten met haar stem en op de piano. Haar alter ego Scarlet wordt op haar tocht loiskras door de Verenigde Staten ook een beetje te veel ge leid door somberheid om ieder een tot het einde te kunnen meeslepen. Gegeven haar aandachtsgebied, een natie volop in verwarring, zijn al die donkere luchten wel begrijpelijk, maar die krijgen toch meer reliëf als de zon er af en toe tussendoor komt. Dat dergelijke stralen dim zijn ge zaaid is opmerkelijk, omdat Amos in het zicht van haar veer tigste verjaardag beter dan ooit in haar vel zit Op het persoonlijke vlak is met de komst van dochter Natashya de dierbaarste wens van haar en haar 'geluidsman' Mark Hawley alsnog (na drie miskramen) ver vuld. En het moederschap zegt ze na twee jaar toch vooral als geestverruimend te ervaren. Weliswaar wordt, vindt ze, haai' actieradius daardoor flink be perkt, maar daar staat zoveel warmte en levenswijsheid te genover. Een verrijking, die vast nog eens creatief zal worden verwerkt Als artieste heeft Amos zich - onder meer door ongegeneerd te putten uit haar privéleven - zich in de loop van de jaren ne gentig een status verworven die redelijk uniek kan worden ge noemd. Enerzijds, dat wil zeg gen bij de mannen, appelleert Tori Amos: voor mannen een droomvrouw, voor vrouwen een rolmodel. Foto: Lex van Rossen ze aan het beeld van een ietwat mysterieuze droomvrouw: vaak hemels van stem en altijd verlei delijk qua uiterlijk. Voor menige vrouw daarentegen is Tori juist een rolmodel vanwege haar ei genzinnigheid en vrijgevochten heid. In die zin heeft ze in de ogen van vele seksegenoten het stokje overgenomen van Ma donna, toen die een paar tand jes terugschakelde. Ze heeft nog altijd een riante voorsprong op vertegenwoor digsters van de jongere genera ties als Britney Spears, Shakira en Christina Aguilera. Waar die ambitieuze twintigers voorlopig nog zullen moeten knokken voor hun geloofwaardigheid als zelfbewuste, originele popmuzi- kante, hoeft La Amos zich daar over allang geen zorgen meer te maken. Tori Amos Band, maandag 20 januari, 20.00 uur, Ahoy", Rotterdam. kil sen utrecht/gpd - 1 grai gramma' van reel nar s filmpjes in een l ure niet langer dan 211 ire. ren, vinden de gt exploitanten. Daa ingi hoofdfilm van staf daar komen de voor", aldus Haj van de grootste bi ter van Nederland, Duitse bioscoopb testeerden afgelop tegen de reclames ze voorgeschoteld hart verse bioscopen i J7-31 na 45 minuten filmpjes afgelopefottot de bezoekers geni .15 ry Potter of Jam leidde tot luidruch 2; Begrijpelijk, vindt stve van bioscoopi „Wij laten m< zien, die duren al nuten per stuk, reclame en dia' maximaal 20 miijjv/\ hoofdfilm begint, gens een afname ders tegenwoordi et ter. Pathé zegt da gramma maxima^.25 mag duren. Binsbpst 1 om hebben wij °"1 van 'Emergency E die was tien mini|23.4 den we echt veel tf5 Te Dat commerciële doorslag zouden vertonen van veel ken, vinden de N< ploitanten onzin zich tegen je. Dat ga land." Nijhof: „Z« u. 21 je al dat somm xpe< geen zin hebben heel goed weten e"^! zaal in kunnen 1 o.f~ tijd te zijn voor de In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: tangodanser Peter Kooijman. Tango is niet langer die te moeilijk te beluisteren muziek, met dat gebroken ritme. Een paar minuten aardig als achter grondje, maar ook niet meer dan dat. Nee, tango is ineens in. Omdat Carel Kraayenhof zijn bandoneon liet wenen en Maxi ma hete tranen plengde. Sinds dien schuift Nederland massaal de tango in de cd-speler. Pop- pom-tada-pom-pom! En steeds meer mensen doen ook een po ging de tango te dansen. Peter Kooijman vindt dat prachtig. De Leidenaar ontdekte de char me van het tangodansen al ja ren eerder, maar heeft er plots klaps een hoop gelijkgestemden bij. „Dat de tango nu in Neder land een stuk populairder is, is alleen maar goed. Hoe meer mensen zich aanmelden voor het tangodansen hoe beter. Tango dans je niet effe in één, twee jaar. Dus vallen er een hoop mensen af. Er blijft maar een heel klein percentage over dat de tango blijft dansen." Kooijman danst al jaren bij Li- bertango, in Studio Haagweg 4. Zo vaak hij maar kan. Hij kan niet anders, zegt hij. Omdat hij is gevallen voor de tango. „Als je voor het eerst tangodansers bezig ziet, denk je: wat ziet dat er mooi uit. Dan bedoel ik niet dat de dansers moeilijke dingen doen. Nee, het ziet er zo gecon centreerd uit. Het beeld is prachtig. Als je de dames ziet hangen in de armen van de man. Zó geconcentreerd dat het bijna een soort trance is. Het gezicht ontspant, soms hangt de mond zelfs een beetje open. Zo werkt het ook. Als het je echt lukt, op momenten dat je het te pakken hebt, dat het heerlijk gaat, raak je in een soort trance. Dan dans je hele maal in de muziek, ben je één met de muziek." „Ik danste al een tijdje salsa. Dat salsa beviel zo goed dat ik op een gegeven moment dacht: goh, wat is er nog meer te dan sen? Ik ben toen een keer in het Volkshuis geweest, voor een cursus tango. Nou, dat vond ik helemaal niks. Kijk, er zijn grof weg twee manieren om tango te leren. De bijna boekhoudkun dige benadering, het leren van reeksen passen. Of de geïmpro viseerde benadering. Je leert dan wel de basispassen, maar je krijgt de ruimte of zelf te varië ren. Vergelijk het maar met mu ziek, met het leren bespelen Peter Kooijman: „Hoe meer mensen zich aanmelden voor het tango-dansen hoe beter." Foto: Taco van der Eb van een instrument. Of je leert liedjes spelen uit een boek, of je leert improviseren met toonlad ders. In het laatste geval is het veel gemakkelijk om in een band te gaan spelen." „Zo is het ook met tango dan sen. Je kunt zelf dingen verzin nen. De mooiste figuren zijn ook ontstaan uit vergissingen, toen men iets deed wat eigen lijk niet kon. Zie het maar zo: je maakt het gewicht vrij op één been, het been waarmee je een stap maakt. In principe kim je drie kanten op: vooruit, naar links of naar rechts. Eerlijk is eerlijk, de muziek klinkt soms vreselijk. Niet dat de muziek zelf slecht is, maar de geluids kwaliteit Veel oude opnames. Uit de jaren twintig bijvoor beeld, die klinken heel blikke rig. De muziek zelf is natuurlijk geweldig." Maar de muziek kan nog zo mooi en prachtig zijn, je kunt de tango niet zomaar met ie dereen dansen. Wederzijds res pect, of liever nog wederzijdse genegenheid is een absolute voorwaarde, zegt Kooijman, nu nog vergevorderd leerling, bin nenkort tangoleraar. „Salsa is nog te dansen met iemand met wie je ruzie hebt Maar tango niet. Je danst in eikaars ruimte, dat maakt het heel intiem. Dat is niet te doen met iemand die je totaal niet mag. Het is een taal die je met iedereen moet kunnen spreken." Morgen is er om 19.30 uur een proefles in Studio Haagweg 4, ingang via hek tussen school gebouw en parkeerterrein. Men hoeft zich van te voren niet op te geven. De lessen voor beginners beginnen vol gende week. Herman Joustra amsterdam/anp - De Nederlandse toneelbewer king van de. Deense film 'Festen' lijkt een van de grote theaterhits van dit seizoen te worden. Bijna alle voorstellingen van de vier maanden durende tournee, die deze week begon in theater De Kleine Komedie, zijn al volledig uitverkocht. Het stuk markeert het gouden toneeljubileum van Piet Römer. Verder wordt het uitgevoerd door de cabaretiers Viggo Waas, Joep van Deudekom en Peter Heerschop en de acteurs Han Römer, Titus Tiel Groenestege en Genio de Groot. Behalve dit sextet spelen ook actrices Saskia Temmink en Ria Marks mee in de productie. Het is de eerste keer in hun carrière dat vader Piet en zotfWee het podium delen. 'Festen' vertelt over een familiereün p heid van de verjaardag van de patedii het gezin Klingenfeldt. Het feest lot ledig uit de hand wanneer alle ond liegeheimen genadeloos de kop ops )r£ was wereldwijd een groot succes kroond met een Gouden Palm, Film Award en de publieksprijs op Rotterdam. De theatervoorstelling komt vrijdag de Leidse Schouwburg. 7.41 Tal sthe IN MEMORIAM Elke week genoten duizenden lezers van zijn tekeningen in Vrij Nederland en de Haagsche Cou rant. Voor velen was het zelfs het eerste waar ze naar op zoek gingen. Die vaste momenten van ingehouden lachen of luid schateren behoren tot het verle den, want tekenaar Jaap Vegter is gisteravond in zijn woon plaats Den Haag overleden. Hij is zeventig jaar geworden. Jaap Vegter stierf min of meer in het harnas, want hij werd ge troffen door een hartstilstand in Perscentrum Nieuwpoort, waar hij de uitreiking van de jaarlijkse Inktspotprijs voor de beste poli tieke cartoon bijwoonde. Meer dan veertig jaar heeft Veg ter strips en cartoons gemaakt voor talrijke kranten en tijd schriften. In zijn werk leverde hij vlijmscherp en humoristisch commentaar op gebeurtenissen en personen uit het politieke, maatschappelijke en culturele leven. Wat opvalt aan Vegters werk is dat het, hoewel soms scherp, nooit kwetsend is. De tekenaar verkoos humor boven het zware geschut. Toch ging achter die in enkele lijnen per fect getroffen figuren en situa ties vaak een grote woede schuil. Vegter zei daarover zelf dat hij zich 'ontzettend kwaad' kon maken. „Ik wind mij op over dingen waar je niets aan kunt doen. Een olievlek in Siberië waardoor al jarenlang een ge- Jaap Vegter 1932 - 2003 bied van tienduizenden vierkan te kilometers verzompt in olie. Machteloos sta je. Maar ik kan me ook opwinden over een plan om op het Scheveningse strand een pretpark aan te leggen. Ver schrikkelijk! Als dat gebeurt, ga ik verhuizen." Jaap Vegter werd in 1932 gebo ren in Voorburg. Hij ging naar het Zandvliet Lyceum in Den Haag, waar tekenleraar Paul van Vliet (de vader van...) hem inspi reerde tot een keuze voor het kunstenaarschap. Daarna volg de een opleiding aan de Konink lijke Academie v Kunsten. De eerste echte c gter maakte versclj Consumentengids strip was een uitr voor de heropenf fé in de Haagse bil Daarna volgden si blad Sextant en v land. DeVN-strips als Jeroen, Gré en| groeiden uit tot z ste en bekendste tl Met Den Haag half haat-liefdeverhou de zich aangetrokl met zijn parken, 5 soms weemoedig! daarom was hij zo 1 var grove stedenbouw grepen. Die zelfvei werd volgens Vegt door de onverschi koelheid van de H „Het is eigenlijk w rotstad", zei hij ee it niei Het Haags Histori ,a9 1 eerde hem in 2001 te tentoonstelling kende Vegter-mot even...!!'. Onder di ID-H scheen ook een bcjand anderen hun men 3 Vegters tekenkuns pj Kooten noemt heror tieve Nederlandse beste schrijver'. Ee vatie, want de teks name in de strips Herman RosenbergNi na.i£ 1.00 DLAI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18