LEIDEN REGIO P Afgelegen plek ideaal voor disco Tegenstanders ontbreken op politiek homo-debat in Leiden A1 Iwni stalinistische praktijken' op verkiezingsborden v<ve< °'Ü>F Taxibedrijf Koenes doet nieuwe poging Stalker van oud-wethouder Waal heeft leven gebeterd R3 laratuur reld weg 3ieente en website st0,nieuwen s i ns woensdag 15 januari 20c>3 P ibi itical ej hmo i troos ;maal de WOi oven inen is niet n we te Inbrekers hebben giste- eslagen in huizen aan Smuldersstraat en de der Laanstraat, jraken hadden plaats >ind van de middag of avond en beide keren de inbrekers binnen raam open te breken, iningen zijn mobiele een dvd-speler, siera- portemonnee gesto- en door Silvan Schoonhoven leiden - Mag een dominee onge straft homo's beledigen? Staat straks achter iedere godsdienst leraar een kritisch meeluisteren de onderwijsinspecteur? Mag Nederland homoseksuele diplo maten uitzenden naar moslim landen? Over dit soort vraag stukken rond homoseksualiteit debatteerden gisteravond Twee de Kamerleden in het Leidse stadhuis. Boris Dittrich (D66), Clemens Comielje (WD), Gerdi Verbeet (PvdA) en Nairn a Azough (Groenlinks) bleken het vaak met elkaar eens. Ondanks de pogingen van debaüeider Tho mas von der Dunk om de tegen stellingen aan te scherpen, ver schilden Kamerleden en de zaal alleen op bijzaken van mening. Von der Dunk moest vaststellen dat juist de politieke partijen die het koor van eenstemmigheid hadden kunnen doorbreken, in het panel ontbraken. „Het CDA schuwt als vanouds de debat ten", klaagde de cultuurhistori cus, „en van de LPF is uitgere kend degene die van dit onder werp het meeste wist (Pim For- tuyn) niet meer onder ons." Ook uit de hoek van de kleine chris telijke partijen ontbrak een ver tegenwoordiger om de tegen stellingen aan te scherpen. Toch viel er nog wel wat te filo soferen, vooral over de botsing tussen geaardheid en gods dienst. Als je gelooft, mag je meer zeggen dan als je niet ge looft, poneerde Von der Dunk om de discussie aan te wakke ren. Kijk maar naar de voormali ge RPF-leider Leen van Dijke, die homoseksualiteit ongestraft mocht vergelijken met diefstal. Imam Khalil el-Moemni sprak over homo's als varkens, en ook hij werd niet vervolgd. Een do minee uit Twente had het over een 'vieze en vuile zonde' en komt ermee weg. „Als je gelooft, mag je blijkbaar straffeloos ho mo's beledigen", beaamde Dit trich. „Ik, als humanist, kan wél veroordeeld worden. Dat is on bevredigend. Maar er is geen betere oplossing." Want verbied je een gelovige uit te spreken wat zijn religie hem leert, dan kom je aan de vrijheid van gods dienst. En de godsdienstvrijheid staat ook in hoog aanzien in Ne derland. Met de botsende grondrechten kwamen Kamerleden en de zaal er niet uit. Kan de regering be palen wat een 'juiste' en wat een 'foute' interpretatie is van de heilige boeken? Moet het recht om anderen te beledigen dan Ie pol l-telö wenüotheus Waarsenburg n wa is i De Leidse wethouder egkafr Geerstema heeft van- ibuijn voorstel bij de ge- aad neergelegd om de lijstje elijke website grondig n ruiyteren. Voor de vernieu- v Dajeratie heeft de gemeen- is logjO euro uitgetrokken. kijkugenieenteraad instemt jch ra voorstel, zijn vanaf de oole zomer alle gemeente- Vlieg anties onder www.lei- e wa< ndergebracht. „Op dit ining zijn de gemeentelijke orlop en tal van toeristische be al onder deze naam arlenfcn". aldus Geertsema. edelijk museum de La- 40.( leeft bijvoorbeeld een )ubbebsite. Daaraan moet w ;vd kom n. We moeten erd." tot één website, één ïovei naar toe te surfen." aanire website moet niet al- n zoi verzamelpagina wor- el beff alle gemeentelijke in- vinden zijn, het wordt eze buitengewoon actuele iet n».We stappen ook over bom Content Management ?gens Dat is een systeem va ie website vanaf 140 oektfnde plakken kan wor- e do<ewerkt", legt de wet- it. „Op die manier kan der jdat stukje website waar il hothet meeste vanaf weet tegeïte' houden." naw ve site moet de Leide tal van fronten bedie- chteÊrtsema; „Uit de stads- aarots gebleken dat 81 pro- de ondervraagden ge- olgdaakt van het internet, ze w*el- Wij willen het inter- voor ook een grote plaats at uFen bi de dienstverle- lTijh termijn moet het bij- mogelijk worden om n(en, rijbewijzen en ver- lemi via het internet aan en af te rekenen. Maar n hejoog wel even op zich gee& Er is nog geen goede ieuv regelgeving op dit jtze - 8 poli igte jde ïlen 1 1 F1 J 11 m 0 MM - L. U LI Woonwijk Een impressie van het gebouw aan de Baanderij, waarin wellicht een megadisco wordt gevestigd. Tekening: p.r. 'Als het hier in Leiderdorp niet kan, kan het nergens' door Ruud Sep leiderdorp - De Baanderij is een ideale plek voor een groot uitgaanscentrum. Dat zei voorzitter Broeksma van de Kamer van Koophandel Rijnland gisteren bij de presen tatie van de studie naar de Leiderdorpse mega-discotheek. Door de ruime parkeergelegenheid en de geïsoleerde lig ging is het volgens hem juist op deze plaats goed moge lijk om een centrum te vestigen waarvan niemand last heeft. „De politie Haarlemmermeer, die in Hoofddorp erva ring hebben met megadisco The Challenge, hebben naar de plannen gekeken", aldus Broeksma. „Die had den iets van: als het hier niet kan, dan kan het nergens." Het bedrijventerrein ligt ver weg van de dichtstbijzijnde woningen en doordat er buiten het centrum 's nachts niets te beleven valt, is de kans dat bezoekers na hun vertrek blijven rondhangen en voor overlast zorgen ni hil. Het onderzoek is gehouden naar aanleiding van de twij fels bij het Leiderdorpse gemeentebestuur over de plaats van het uitgaanscentrum. Leiderdorp had aan vankelijk het idee dat het centrum in Leiden thuis hoort, op de plek tegenover het belastingkantoor. Voor die plek onderzoekt bouwer HBG voor de gemeente Leiden de mogelijkheden voor een groot Teisurecomplex' met daarin een bioscoop en een discotheek. Uit de studie komt echter naar voren dat het centrum zoals dat voor De Baanderij is ontwikkeld, ook op die plek thuishoort. In de uitgaansgelegenheid die de Lei derdorpse ondernemers Regeer en Postma op deze plek willen bouwen, kan gegeten, gedronken en gedanst kan worden, kunnen artiesten optreden en kunnen congres sen en recepties plaatshebben. De verwachting is dat de gelegenheid bezoekers zal trekken uit de hele Randstad, die voor het grootste deel met eigen vervoer komen. Verder blijkt uit de studie dat de bouw van een groot uitgaanscentrum in Leiderdorp de Leidse plannen abso luut niet in de weg hoeven staan. Het verzorgingsgebied van de centra is zo groot en het aanbod aan enigszins vergelijkbare voorzieningen in de wijde omtrek zo klein, dat twee grootschalige uitgaansgelegenheden op een paar kilometer afstand elkaar helemaal niet in de weg hoeven te zitten. De Leiderdorpse wethouder Roest laat via zijn voorlich ter weten 'met belangstelling kennis te hebben geno men van de studie'. Het rapport wordt betrokken bij de besluitvorming. Als alles lukt, nemen burgemeester en wethouders volgende week een besluit. Volgens Broeksma komen de voorzichtige opstelling van de gemeente en de afwijzende reacties van omwonen den en omliggende bedrijven vooral voort uit onbe kendheid met grootschalige uitgaanscentra. „We heb ben begrip voor die angst. Maar ik wil proberen om zo veel mogelijk van die vrees weg te nemen. Daarom heb ben we voorgesteld om het plan vanaf het begin te laten begeleiden door het regionaal platform criminaliteitsbe heersing, waarin onder andere de gemeente en de poli tie samenwerken." Volgens initiatiefnemer Postma heeft de buurt niets te vrezen. „De Zijlwijk is sowieso al volle dig afgesloten vanaf de Zijldijk. Er gaat daardoor geen verkeer door de wijk heen gaan." Het Leiderdorpse centrum moet komen in een pand tussen de winkels van Otak en Woonweide aan de Zijl- baan. Het pand dat de initiatiefnemers hiervoor in ge dachten hebben werd een paar jaar geleden al getekend als uitbreiding van de Woonweide. Het gebouw komt bijna in zijn geheel op palen boven de parkeerplaats en de straat tussen de twee winkels, waardoor het nauwe lijks ruimte inneemt. Doordat de gemeente eerder al een bouwvergunning afgaf voor dit ontwerp, kan de bouw bij wijze van spreken morgen beginnen. Het enige obstakel is dat het pand geen uitgaansgelegenheid mag worden, omdat het bestemmingsplan dat niet toestaat. Als dat obstakel uit de weg is geruimd, duurt het volgens de initiatiefnemers nog ongeveer een jaar voordat het uitgaanscentrum in gebruik kan worden genomen. li^c lm Fortuyn (LPF) beschuldigt plakkers van Groenlinks in in Stalinistische praktijken. De n Groenlinks zijn op de ver- irden systematisch over de an de LPF geplakt, zegt Aad coördinator van de plakploeg 'F in de Leidse regio. „Wij le- niet meer in een systeem met partij waar anderen niets te tiebben?" id bestaat de speciale tvan de LPF voor een groot ngeren die door de onfrisse van Groenlinks hun ver- i de democratie verliezen. Ie afgelopen zes dagen druk bezig geweest met het plakken van on ze verkiezingsaffiches op de daarvoor bestemde borden", zegt Vlasveld. „Keurig netjes, zoals het hoort. Wij plakken niet over ander posters heen maar zoeken de vrije ruimte. Wat Groenlinks doet, is flauw, laf en kin derachtig. Wij hebben respect voor an dere partijen, zij niet." Dat respect is bij Groenlinks ver te zoeken, meent Vlasveld. „Want die par tij heeft haar posters over die van ons geplakt. Dat is door heel Leiden ge beurd. Bewust, want de posters van met name de linkse partijen zijn met rust gelaten. Ze hebben het alleen op de LPF gemunt. Wat is de toekomst van Ir. J .AJ 0 De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 de democratie als deze praktijken op grote schaal worden toegepast? Hoe zit het met de vrijheid van meningsuiting die Groenlinks zo hoog in het vaandel heeft. Tenminste, dat beweert die partij toch altijd?" De LPF heeft inmiddels tegenmaatre gelen genomen. Op de posters van Groenlinks zijn in de benedenhoek weer kleine affiches geplakt met de tekst 'hier onder hangt een poster van de LPF.' De LPF heeft inmiddels aangif te bij de politie gedaan van vernieling van hun posters. „Want aan het plak ken van posters zijn voorwaarden ver bonden en Groenlinks heeft zich daar niet aan gehouden", aldus Vlasveld. „Dat klopt", geeft Dirk van den Bosch, fractievoorzitter van Groenlinks eerlijk toe. „Afgelopen zaterdag hebben we hier medewerkers van een plakbureau gehad die iets te fanatiek aan de slag zijn gegaan. Maar bel Remco Peijs van de verkiezingscommissie maar, want die weet er meer van." Peijs bevestigt het verhaal van Van den Bosch. „Landelijk Groenlinks heeft een bureau in de arm genomen dat in de grote steden posters plakt en die mede werkers zijn nogal enthousiast te werk gegaan. Het is volgens mij niet zo dat ze het speciaal op de LPF hadden ge munt. GroenLinks Leiden vindt het werk van de plakkers niet normaal en neemt er dan ook afstand van. Er zijn inderdaad afspraken gemaakt met de andere partijen waaraan we ons willen houden. De manier waarop nu is ge plakt, is de onze niet Daarover hebben wij de andere partijen inmiddels geïn formeerd. De verkiezingsborden zijn namelijk groot genoeg. Er is ruimte voor iedereen." Eric-Jan Berendsen De LPF heeft op diverse verkiezingsborden in Leiden lijsttrekker Femke Hal- sema van GroenLinks de mond gesnoerd. Foto: Dick Hogewoning maar voor iedereen gelden, on geacht godsdienst? Of moeten homo's tegen een stootje kun nen en het debat aangaan? Nog andere dilemma's waarbij religie een rol speelt kwamen ter tafel. Het godsdienstonderwijs op scholen bijvoorbeeld. Een godsdienstleraar mag zijn leer lingen wel vertellen wat een hei lig boek zegt over homoseksua liteit, maar moet tegelijkertijd hameren op respect en toleran tie. Een 'schizofrene situatie', vond Von der Dunk. „Een leraar moet dan zeggen: je moet res pectvol met homoseksualiteit omgaan, ook al deugt het van geen kanten. Misschien is gods dienstles wel een vorm van schi zofrenie." Schaf het met belastinggeld be taalde godsdienstonderwijs maar af, was een reactie uit de zaal die een golf van applaus oogstte. Voor veel aanwezigen was het duidelijk dat het gelóóf wel genoeg ruimte heeft gekre gen, en dat het tijd wordt die vrijheid eens flink in te snoeren. 'Markt anders door eenmansbedrijven' door Laurens Foudraine leiden - Jan Koenes probeert zijn bijna failliete taxibedrijf in Leiden weer op poten te krijgen. Inmiddels heeft hij een nieuw pand met centrale aan het Be vrijdingsplein. Toch blijft het voor Koenes moeilijk om het hoofd boven water te houden. De fiscus legde beslag op 38 van zijn 45 taxi's om zo de schuld te saneren. Ook zegde de eigenaar van zijn vorige bedrijfspand de huur op. Door alle problemen heeft Koe nes er verschillende keren over gedacht om zijn bedrijf op te doeken. Toch gaat hij door. „Ik doe het vooral voor mijn chauf feurs. Zij hebben mij er in de donkerste perioden doorheen gesleept. Ik kan het niet maken om zomaar iedereen op straat te zetten. Daarbij komt dat het taxiberoep het leukste van de wereld is." Koenes moet het voorlopig doen met zeven taxi's. Tien staan er in de verkoop. Met de overgeble ven wagens probeert de onder neming uit het dal te klimmen. Maar Koenes boekt nog te wei nig ritten om winst te maken. „Om een positief rendement te behalen moet ik per dienst 225 euro omzetten. Daar zitten we nog lang niet aan." Koenes meent dat het kleine aantal ritten komt omdat ieder een denkt dat hij nog steeds fail liet is. Dat meldde het Leidsch Dagblad in oktober, volgens hem ten onrechte. Koenes denkt dat negatieve aandacht in de media hem tachtig procent van zijn klanten heeft gekost. „Ik had betalingsachterstanden, waardoor de belastingdienst be slag liet leggen op mijn inventa ris." De eigenaar van het taxibedrijf verwacht echter dat hij binnen drie maanden weer op een ren derend niveau zit, al moet hij daarvoor nog wel financiële pro blemen oplossen. Hij ziet toe komst voor zijn zaak. „Zodra bij het publiek bekend wordt dat mijn bedrijf nog bestaat, kómt de geldstroom vanzelf weer op gang." Koenes denkt ook na over het soort vervoer waarop zijn bedrijf zich gaat toespitsen. Of hij ach weer gaat bezighouden met het vervoer van grote groepen, weet hij nog niet. „De taximarkt is aan het veranderen. Eerst moe ten de nieuwe verhoudingen duidelijk worden." De taxiwet van december 1999 maakt het ondernemers gemak kelijker om tot de markt toe te treden. Bestaande ondernemers moeten echter meer moeite doen om het hoofd boven water te houden, meent Koenes „Het idee van deze wet was dat er een betere prijs-kwaliteitverhouding zou ontstaan. Volgens de taxi ondernemer werkt de wet ave rechts en zijn er te veel een mansbedrijven gekomen. „Je ziet juist dat de prijzen stijgen en dat de kwaliteit achteruit gaat." Koenes ergert zich dan ook ma teloos aan al die eenmansbe drijfjes die op de Leidse taxi- markt opereren sinds de veran dering van de taxiwet. „Iedereen mag zomaar een taxibedrijf be ginnen. Iemand heeft een rijbe wijs, er wordt een auto aange schaft, een meter erin en klaar. Dat wil niet zeggen dat je dan ook gelijk een goede taxichauf feur bent. Dat je een kookboek hebt, wil toch ook niet automat- sich zeggen dat je een chef-kok bent." Leidenaar gaat vermoedelijk vrijuit den haag - Een 55-jarige Leide naar die in 2000 en 2001 onder meer oud-wethouder Cees Waal heeft gestalkt, gaat waarschijn lijk vrijuit. De man heeft zijn le ven inmiddels op orde en heeft in 2002, afgezien van een win keldiefstal, geen strafbare feiten meer begaan. Omdat hij volgens de officier van justitie blijk geeft van zelfbeheersing, geeft zij hem het voordeel van de twijfel. Dit bleek gistermorgen tijdens een zitting van de meervoudige strafkamer in het Haagse paleis van justitie. De Leidenaar viel tussen maart 2000 en april 2001 voorzitter Waal van de Stichting Exploita tie Bejaardenzorg lastig, omdat hij wegens een huurschuld van 18.000 gulden uit zijn huis zou worden gezet. Toen dat gebeur de, kalkte hij beledigende tek sten op de muren van deur waarderskantoor Van Vliet en Harding. Ook stalkte hij een wijkagent die bij de ontruiming aanwezig was en bedreigde hij diens vrouw en kinderen. Na zijn aanhouding werd de Leidenaar twee keer psychia trisch onderzocht. Hieruit bleek dat de man ontoerekeningsvat baar was. Hij is weliswaar bo vengemiddeld intelligent, maar zou lijden aan een 'ernstige psy chose', grootheids- en achter volgingswanen, 'waarschijnlijk ten gevolge van schizofrenie'. Hij zou bovendien geen ziekte inzicht hebben en er bestond kans op herhaling. Maar de offi cier van justitie twijfelt aan de juistheid van die diagnose, nu de verdachte sinds april 2001 niets ernstigs meer heeft ge daan. „Ik vraag u: hebt u zich zelf in de hand, kunt u zich be heersen of houdt u zich ge deisd?" De Leidenaar betuigde omstan dig spijt van zijn daden. „Ik werd mijn huis uitgezet, ik stond op straat en kon nergens heen. Ik dacht: ik ga dood. Ik werd knettergek." Inmiddels heeft de man zijn leven weer aardig op orde. Hij heeft zich neergelegd bij het leed dat hem in 2000 en 2001 is aangedaan. Hij heeft een nieuw huis, zijn huurschultüs bijna afbetaald en hij doet vi^wilügerswerk in de keuken van een Leids restau rant. „Ik geef u de verzekering: ik zal zoiets nooit weer doen." De officier had naar eigen zég gen met de zaak geworsteld. De feiten zijn ernstig, maar de man was ontoerekeningsvatbaar en kan dus niet tot celstraf worden veroordeeld. Inmiddels lijkt hij weer een normaal leven te lei den en is dwangopname niet meer nodig. De ook voor haar onbevredigende conclusie was dat de man redelijkerwijs geen straf kon krijgen. „Maar als u het nog eens doet, zijn de rapen gaar", zo waarschuwde zij hem. De rechter doet over twee we ken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13