Noord-Korea bindt in tegenover VS BUITENLAND 'Rusland bevriest, maar niemand is verantwoordelijk' Terreurdreiging tegen soldaten VS in Golf Rel België door transport Amerikaanse militairen Paus geraakt door 'plagen' tegen mensheid Verenigde Naties vrezen voedselcrisis Nieuwe arrestaties in Britse ricinezaak Arrestatie belangrijke heeft geen band verdachten aanslag Bali met ai-Qaeda ARI liderspartij: met Sharon De Israëlische Arbei- Pjtij maakt vandaag be- iijtze onder geen voor- fzal toetreden tot een onder leiding van pre- el Sharon, leider van de Likud. De nieuwe par- Amram Mitzna, hoopt aankondiging een halt epen aan de drama- chte resultaten in de eilingen. Zijn medewer- i tot de conclusie geko- alleen een direct tegen jon van Sharon gerichte ne nog stemmenwinst «veren. olievlekken S Baskenland aven leruJ na - Grote olievlekken ;eschi izonken tanker Prestige VAZ)i le kust van Baskenland loeld. De Baskische au- jen n lieten weten dat al „dha leine olievlekken waren de bt loeld, maar dat de ver !teeds ernstiger wordt, en dat voor de kust een ietapijt drijft en dat vrij- Baskische stranden zijn In de noordwestelijke t Galicië, waar de Pres- 3 november in de gol- rll [ween, zijn de weers- ligheden de afgelopen erk verbeterd. Het op- van de stranden ver- ardoor vlotter. I leger Israël (tijnse steden |IH/gaza - Het Israëli ier heeft vannacht inval- jan in verscheidene Pa- ^en^steden in het noorden Jordaanoever. int de Palestijnen voerden Tima'ipiren in Tulkarem, Kal- 1 i Jenin razzia's uit. De rac^° meldde dat (r zeker elf mensen heeft [eerd. Vijf van hen zou- jmoordaanslagen voor- ii tegen Israël. Een lid Islamitische Jihad werd ond gedood en een an- aakte gewond bij een fing in de Palestijnse plus op de Westelijke never. piloot van de Penl ikker 28 die vorige week „ag in de Andes tegen Mvioog was verantwoor- r het ongeluk. Dat zei se president Ale- iledo gisteren. Bij het wamen 46 mensen even, onder wie twee Ne< iders en twee Belgen, moet wel het gevolg eest van een menselijke t Toledo, omdat het in perfecte staat ver- and in kust ee opstandige groe- i in het westen van t zijn gisteren een be- ereengekomen met de ^van president Laurent i Het akkoord werd ge- tijdens een ceremonie ofdstad Lome van Togo 1 tot stand door bemid- i de Economische Ge- bap van West-Afrikaan- Opstandige groepen (lorden van Ivoorkust i half oktober al een et-vuren overeen met tig van president t De crisis in het cacao- l brak half september i een staatsgreep van mislukte. Alle op- partijen komen mor- r Frankrijk voor verder erleg. irman wil jdent worden o - Senator Joseph Lie- jvan Connecticut wil tit van de Verenigde Sta gen. Hij zei gisteren een loen naar de nominatie (identskandidaat van de raten voor de verkiezin- .2004. De 60-jarige Lie- ras bij de laatste presi- kiezingen in 2000 de lat voor het vice-'presi- tap onder Al Gore. Naast n hebben zich al zeker ïidaten bij de Democra- rtij aangemeld. *>s Duitsland 3 sneeuw n hevige sneeuwval hebben gisteren in rdenjlen van Duitsland ge- chaos in het verkeer. jet noorden en oosten is n, maai* ook in het mid- duiden van het land ge- lg vfï veel ongelukken en 1 lange files. Bij een ket- s vaiing op de A3 bij Würz- het zuiden van Duits- len on8eveer veertig locafetrokken. Een aantal i raakte daarbij gewond, snelwegen kwamen ito's door de gladheid <epl>- staan. Op de luchtha- Frankfurt werden veel i geannuleerd. anp - bron: afp krt sgn Raketten Noord-Korea door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De komst van meer dan zevenhonderd Amerikaanse soldaten, die vanuit Duitsland onderweg zijn naar de Vlaamse gemeente Sint Niklaas om ver volgens via de haven van Ant werpen koers te zetten naar de Perzische golf, heeft voor grote verontwaardiging gezorgd in België. Volgens tegenstanders van een oorlog tegen Irak laat België zich voor het karretje van de Amerika spannen, zonder eerst de beslissing van de Ver enigde Naties af te wachten De Belgische premier Guy Ver- hofstadt spreekt dat tegen. Vol gens hem voldoet België alleen aan haar NAVO-verplichtingen. Deelname aan een mogelijke in terventie in Irak ligt erg gevoelig in België. De groene regerings partijen Ecolo en Agalev hebben zich tegen een nieuwe Golfoor log uitgesproken en dreigen uit de paars-groene coalitie te stap pen als België de Verenigde Sta ten militair steunt. Het was de burgemeester van Sint Niklaas, de socialist Freddy Willockx, die de kat de bel aan bond nadat vrijdag op het stad huis een fax was binnen gerold van het Belgische ministerie van defensie. Het gemeentebestuur van Sint Niklaas kreeg het bevel om een hotel in Beveren en het militaire complex Westakkers door de politie te laten bewa ken. Reden: er waren die dag veertig Amerikaanse militairen aangekomen. Willockx weigerde. Hij is, zo liet hij weten, pacifist en dus tegen een nieuwe Golfoorlog. Boven dien is de bewaking van Ameri kaanse militairen en materieel in zijn ogen geen taak voor de politie, maar voor het Belgische leger. Het nieuws over de komst van de Amerikaanse militairen sloeg in als een bom. Noch de Belgi sche premier Guy Verhofstadt, noch de ministerraad bleken iets af te weten van het trans port, dat vandaag in België moet arriveren. De veertig militairen die momenteel in hotel Beveren verblijven, moeten het vertrek van de missie vanuit de Ant werpse haven voorbereiden. De enige die op de hoogte was van het transport, was defensie minister André Flahaut. Hij was één dag eerder, donderdag, ge ïnformeerd over de komst van meer dan zevenhonderd Ameri kanen en 250 legerwagens ma terieel. Vermoedelijk bivakkeren de Amerikaanse soldaten drie dagen op Belgisch grondgebied, in een tentenkamp op Westak ker, alvorens richting de Perzi sche golf te vertrekken. De vredesbeweging, die gister middag demonstreerde bij hotel Beveren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse soldaten op Belgische bodem, heeft alvast woedend gereageerd op het transport en hekelt de opstelling van de groenen, die genoegen te nemen met de verklaring van Verhofstadt dat België enkel zijn NAVO-verplichtingen vervult. Volgens de vredesactivisten is er geen enkel NAVO-verdrag dat bepaalt dat België moet mee werken aan de doorvoer van Amerikaanse troepen en materi eel voor een oorlog in het Mid den Oosten. „De afspraken be treffen enkel de bevoorrading van de in Europa gestationeerde troepen. Als België dit militaire transport toelaat, neemt ons land de politieke beslissing om het unilaterale optreden van de VS te ondersteunen stelt de vredesbeweging in een verkla ring. new york/rtr - Er bestaan aan wijzingen voor terreurdreiging tegen Amerikaanse soldaten die in verband met een mogelijke aanval op Irak naar de Perzische Golf trekken. Die mobilisatie ge beurt dan ook onder strenge veiligheidsmaatregelen. Dat meldde The New York Times gis teren. Hoge legerfunctionarissen heb ben de krant verteld dat er in de afgelopen drie weken 'geloof waardig bewijs' was voor een aanslag op een vliegtuig dat sol daten en vracht voor het leger naar de Golf moest brengen. Het leger is daarom begonnen met het doorsturen van door gaans geheime informatie aan commerciële transportbedrijven die de soldaten van de VS naar het Midden-Oosten brengen. De betrokken vliegmaatschappij heeft daarop de datum, tijd en route van de bedreigde vlucht gewijzigd, aldus The New York Times. Niemand wilde details over de aard van de bedreiging geven. Bij een algehele mobilisatie zal 90 procent van de Amerikaanse soldaten met particuliere lucht vaartmaatschappijen vliegen. Commerciële vervoerbedrijven over het spoor en de weg zullen materiaal, voedsel en brandstof transporteren naar havenplaat sen. „We doen er alles aan om deze bedrijven goed te informe ren", zei generaal John Handy, verantwoordelijk voor de trans porten. Amerikaanse functionarissen ontkenden later tegenover het Britse persbureau Reuters het bericht van The New York Ti mes. Zij verklaarden niets te we ten over een mogelijke aanslag tegen een vliegtuig met militai ren. „Dergelijke informatie is er niet", aldus een van hen. 1965-1973 Bouw Russjsghe kernreactor ofy Yongbyo'n-complex. 1977 Éérste wapen inspecties Yongbyon. In jaren tachtig begin nucleair wapenprogramma 1985 Ondertekening N-Korea non proliferatieverdrag 1994 Verdrag met VS: Bevriezing kern wapenprogramma. Reactor bij Taechon en Yongbyon worden stilgelegd 2002 N-Korea geeft toe toch aan kernwapen- programma te hebben gewerkt; VS stopt olieleveranties. -2003 N-Korea zegt non proliferatieverdrag op en dreigt raket proeven uit te voeren Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II spreekt zijn nieuwjaarsboodschap uit voor de ambassadeurs en diplomaten bij de Heilige Stoel. De kerkvorst zei persoonlijk diep geraakt te zijn door alle 'plagen' die de mensheid raken, zoals de dreigende oorlog in Irak, de chaos in Zuid-Amerika en de honger in Afrika. Verscheidene Italiaanse media meldden gisteren dat de paus een kardinaal naar Washington en Bagdad wil sturen om een confrontatie tussen de Verenigde Staten en Irak te voorkomen. Oorlog moet altijd worden voorkomen, liet de paus weten. Wel citeerde hij in zijn toespraak uit het Handvest van de Verenigde Naties waar oorlog, onder bepaalde voorwaarden, als laatste middel toch wordt gerechtvaar digd. Foto: EPA/Maurizio Brambatt PakcFfon,/^) Hungnarrf >at Pyongsorig Sunchon Pyongyang 75 km ft Pyongsan (Q kernreactor overigè nucleaire installaties moskou/rtr- dpa - Noord-Korea is bereid onder voorwaarden weer toe te treden tot het inter nationale verdrag dat versprei ding van kernwapens moet voor komen, het zogenoemde non- proliferatieverdrag. Het regime in Pyongyang ver langt onder meer dat het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) stopt 'op te treden als een instrument van Was hington'. Het is Noord-Korea een doom in het oog dat de Verenigde Sta ten het IAEA gebruiken als druk middel tegen Noord-Korea, al dus de Noord-Koreaanse am bassadeur in Moskou, Pak Ui Chun, gisteren. De tegemoetkoming van het communistisch bestuurde land volgt op dagen van oplopende spanning tussen Noord-Korea en Washington. Vorige week zegde Noord-Korea het non proliferatieverdrag plotseling op. Het afgelopen weekeinde dreigde het regime weer raket proeven uit te gaan voeren. De maatregelen veroorzaakten commotie in het westen en leid den tot angst bij Noord-Korea's buurlanden. Rusland zei gisteren dat Moskou steun van andere landen krijgt voor zijn voorstel om de crisis op te lossen. Het Russische plan, dat zondag werd gelan ceerd, behelst een kernwapen- vrije status voor het Koreaanse schiereiland en de hervatting van hulp. Volgens het Russische ministe rie van buitenlandse zaken is het plan de afgelopen dagen te lefonisch besproken met de VS, China, Frankrijk en Zuid-Korea. Moskou wil in ieder geval dat Noord-Korea zich weer gewoon houdt aan het verdrag dat de verspreiding van wapens tegen gaat. Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties heeft een speciale gezant naar Noord- Korea gestuurd om de voedsel situatie in het land in kaart te brengen. De VN maken zich ernstige zorgen over de situatie in het stalinistische land nu de Verenigde Staten hebben beslo ten de voedselleveranties te sta ken. „De pijplijn begint op te drogen en als er niet snel nieuwe huma nitaire voorraden worden ge stuurd, kan er in maart of april een behoorlijke crisis uitbre ken", aldus de speciale VN-ge- zant Maurice Strong vanoch tend voor vertrek uit Peking. Noord-Korea leunt zwaar op buitenlandse hulp bij het voe den van de bevolking. Slecht weer en economisch wanbeheer hebben de afgelopen jaren ge leid tot slechte oogsten en hon gersnood. londen/rtr-afp - De Britse politie heeft gister nacht zes mensen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de productie van het gif ricine. Dat meldde het Britse Sky News. Scot land Yard heeft de arrestaties bevestigd, maar wil de niet zeggen of de aanhoudingen verband hou den met de vondst van ricine vorige week in Noord-Londen. De autoriteiten hielden toen ze ven personen aan. Zes van hen zijn in staat van beschuldiging gesteld, een vrouw werd kort na haar arrestatie op vrije voeten gesteld. Vier mannen verschenen gisteren voor de rechter. Ze worden beschuldigd van 'het bezit van zaken die aanleiding geven tot de verdenking dat zij ter roristische activiteiten wilden plegen en bezig wa ren met de ontwikkeling en productie van een chemisch wapen'. Zij blijven vastzitten en moeten 17 januari weer voor de rechter verschijnen. Een vijfde moet later voorkomen; hem is valsheid in geschrifte ten laste gelegd. De zesde verdachte is opgepakt voor vermeend drugsbezit en overtre ding van de immigratiewetten. Hij wordt vermoe delijk binnenkort op borgtocht vrijgelaten. a i Nederlander door Ronald Frisart Zeker 25 doden door kou in Moskou jakarta/ap - De Indonesische politie heeft naar eigen zeggen twee belangrijke verdachten van de aanslagen op Bali gearres teerd. Volgens de politie vormen de arrestaties een doorbraak in het onderzoek naar de in okto ber gepleegde aanslagen, die aan bijna 200 overwegend bui tenlandse discotheekbezoekers het leven kostten. Een van de twee zou reeds enkele uren na zijn arrestatie hebben bekend. De twee werden gisteren opge pakt op het eiland Berukan ter wijl ze probeerden uit Indonesië weg te komen, aldus het hoofd van de Indonesische recherche. In totaal zitten nu zeventien ver dachten van de aanslagen in hechtenis. Een van de twee aangehouden mannen zou de aanslagen heb ben gecoördineerd, de andere zou een rol hebben gespeeld bij de financiering ervan. Twee broers van de eerste verdachte zitten al langer vast op verden king van betrokkenheid bij de aanslagen. Volgens de leider van het onder zoek naar de aanslagen heeft een van de verdachte bekend een busje met explosieven naar de Sari Club te hebben gereden. De aanslagen van oktober wer den gepleegd op twee discothe ken in de plaats Kuta op Bali. De meeste slachtoffers vielen in de Sari Club, waar een busje met explosieven tot ontploffing werd gebracht. Hij zou het busje tot een kruispunt vlakbij de Sari Club hebben gereden en daar hebben overgedragen aan een ander, die naar de discotheek reed en het busje tot ontploffing bracht. De verdachte heeft ook bekend de vergadering te heb ben bijgewoond waarin de aan slagen werden gepland, zei Pastika. De politie zei niet of de beide verdachten banden hebben met Jemaah Islamiyah, de terreuror ganisatie die achter de aansla gen zou zitten. Een van de broers wordt gezien als een lei der van Jemaah Islamiyah. haarlem - De aantijging dat de Indonesische Nederlander Ab dul Wahid Kadungga banden heeft met het terreurnetwerk al- Qaeda valt niet staande te hou den. De in Brussel gevestigde International Crisis Group (ICG) heeft dat toegegeven en voor de fout haar excuses aangeboden. In een in vorig jaar verschenen rapport stelde de ICG dat Ka dungga nauwe betrekkingen heeft of had met de Egyptische organisatie Gama Islami, die be hoort tot het al-Qaeda-netwerk van Osama Bin Laden. In het NOS Journaal dreigde de 62-ja- rige Kadungga vorige maand met juridische stappen. De van de ICG afkomstige aantijging werd in tal van Nederlandse en buitenlandse media overgeno men toen Kadungga vorige maand werd opgepakt in Indo nesië. De Indonesische politie verdacht hem van betrokken heid bij de bomaanslag die in oktober op Bali bijna tweehon derd levens kostte. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Langzaam stijgt het kwik in de Russische thermome ters naar aangename hoogtes. In Moskou vroor het dit weekeinde slechts 12 graden, in Sint Peters burg bleef het bij 23 graden on der nul. Maar de stijgende tem peraturen komen voor de 25 dui zend mensen met een defecte verwarming te laat. En dus stelt Rusland de traditionele vraag: 'Kto vinovat?' oftwel, 'Wie is schuldig?' Het is een jaarlijks terugkerend item in de Russische journaals: de 'verwarmings-catastrofe'. Dit jaar zijn de regio's rond Sint Pe tersburg, Novgorod en Petro zavodsk, bij de Finse grens, het zwaarst getroffen. Het verouder de verwarmingssysteem begeeft het en vervolgens bevriezen en barsten de pijpleidingen. Tot de lente is daar weinig aan te doen. Duizenden mensen brengen de winter door in ziekenhuizen, ka zernes of bij vrienden. „Uw ge bied moet klaar zijn voor derge lijke temperaturen", mopperde president Poetin tegen de gou verneur van Karelie. „Het is ten slotte het noorden." Zo brengt het Kremlin de zoek tocht naar zondebokken op gang. Gouverneur Katanandov schoof de hete aardappel on middellijk door naar een paar anonieme functionarissen in het stadje Moezerskoe. Die zouden oudejaarsnacht te lang feestge vierd hebben. Pas na vijf minu ten kwamen ze erachter dat het verwarmingssysteem was uitge vallen. Dat was bij een tempera tuur van 45 graden onder nul te laat. De pijpleidingen waren reeds bevroren. „De mensen ontspannen zich een beetje en dan is het ge beurd", verzuchtte de gouver neur. In Rusland noemen ze dat 'de menselijke factor'. Ieder jaar krijgen een paar nalatige ambte naren de officier van justitie achter zich aan. Twee jaar gele den verdween een aantal func tionarissen achter de tralies toen in Siberië de verwarming op tilt sloeg. Maar helpen doet het niet veel, meent officier van justitie Vladimir Veniaminov van Sint Petersburg. „We kunnen er wel een paar in de gevangenis gooi en", aldus de nonchalante aan klager. „Maar daar worden onze vijftig jaar oude pijpleidingen ook niet nieuwer van." Dat is de volgende zondebok: het systeem. Iedereen erkent dat de energievoorziening in Rus land hopeloos verouderd is. Lo kale functionarissen wijzen er voortdurend op dat er sinds pe restrojka geen roebel meer geïn vesteerd is in het netwerk. Het is het favoriete excuus, zeker nu de extreem lage temperaturen niet langer als excuus mogen dienen. „Dit is een normale winter", oordeelde Gennadi Jeli- sejev van het Russische meteo rologisch instituut. „De vorige winters waren erg zacht in het Europese deel van Rusland en In Moskou zijn vorige week 25 mensen doodgevroren, zo maakte de gemeentelijke dienst gezondheidszorg gis teren bekend. In totaal moes ten tussen 5 tot en met 12 ja nuari 202 mensen met on- derkoelingsverschijnselen in het ziekenhuis worden opge nomen. De meeste slachtof fers zijn dakloos of alcoholist en niet in staat voor de nodi ge beschutting tegen de kou te zorgen. Daarbij speelt mee dat de politie van Moskou dagelijks zwervers uit 'na tuurlijke' opvangcentra als metro- en treinstations ver drijft. Er zijn in Moskou op ongeveer 10 miljoen inwo ners naar schatting honderd duizend daklozen. De kou dus zijn we vergeten hoe koud het kan worden." De tekortkomingen van het na tionale energiebedrijf zijn be kend, maai' de hervormingen komen desondanks niet op gang. Topman Tsjoebais wil de monopolist opdelen en privati seren. Op die manier moet er geld vrijkomen voor investerin gen, maar het plan is niet ge liefd. Tegenstanders vrezen dat Tsjoebais de bedrijfsonderdelen voor een habbekrats verkoopt aan zijn zakenvrienden, iets wat in de begin jaren negentig ook geeft ook veel burgers die wel onderdak hebben proble men, omdat verwarmingske tels het hebben begeven en in sommige gebieden de stroom geregeld uitvalt. Vol gens de autoriteiten zitten momenteel ruim 28.000 Rus sen in onverwarmde appar tementen, met als ergste de regio Leningrad rond St. Pe tersburg, waar ongeveer 23.000 mensen in de kou zit ten. Deze kwestie staat ook op de agenda van het Krem lin en president Vladimir Po etin uitte gisteren opnieuw zijn frustraties over de situa tie. „Wij hebben hier vele malen over gesproken, maar de situatie is niet verbeterd", erkende de pjjpident gebeurde. Maar de alternatieven zijn schaars. Een verhoging van de tarieven is uitgesloten. Geen politicus wil een jaar voor de verkiezingen de prijzen nog meer laten stijgen. De regering heeft daarom besloten de on vermijdelijke hervormingen nog even uit te stellen. Zo blijft de 'verwarmings-cata strofe' een jaarlijks terugkerend item. De krant Izvestia wordt er cynisch van: „Rusland bevriest, maar niemand is verantwoorde lijk."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9