Veel havens in Europa vrijdag plat ECONOMIE 'Loden pensioenlast kost tot 2006 138.000 banen' Vakbond voorziet 'onrustige tijden' Rechter zet Heijmans aan de kant voor A59 Vodafone wil dochter Libertel totaal inlijven Daling autoverkoop in West-Europa valt mee Den Haag steunt Imca bij overname Air Lib ijl industrie ie in 2002 Massaal protest tegen liberalisering Wal-Mart strijdt mee om Safeway Heineken houdt winst op peil tnkoning op _jtie in Spanje Met 1100 personeels- "I aanhang gaat Keu- XT I Ben Mandemakers ttsheuvel in het jrremolinos het 25- lum van zijn Keuken- idemakers (DMG- Zondag 9 februa- rier vliegtuigen met Ikers-personeel daar- itterdam Airport het 4 Dinsdag 11 februari 'zeischap terug in De bewuste zondag ;els van de groep ie andere dagen zijn :aken met beperkte ipen. 39 - De omzet van de 2 ise industrie is vorig 4 procent gedaald ten 4j an 2001. Deze afria- 24/oor zowel de b innen- de buitenlandse om- 13 jkt uit voorlopige cij- 2cpt Centraal Bureau itistiek (CBS). In de 4 vember was de omzet 4f«ven groot als in de- jind van 2001. Wel 4 ifzetprijzen gemid- ocent hoger dan een 3]Voor de periode de- 3 02 tot en met februa- 12|wachten de onderne- i e bedrijvigheid licht 8fen. li ;fusie mag in kkingssector De overname door de |erpakkingsgigant Te- ifan zijn Franse bran- 12£t Sidel heeft gisteren 7^lelijk instemming ge il de Europese Com- pktober 2001 had de i de fusie nog verbo- Laval is de absolute én onder de makers nen melk- en sap- jet een marktaandeel ,^van 80 procent. Sidel H de productie van llessen. Het is de eer- £t de EU het groene övoor een fusie die ze 4| afgewezen. Agaan van |>^uwclubs De westelijke, ge en noordelijke land- 3|iworganisaties WL- 4i|en NLTO gaan fuse- wturen van de belan- Hjsaties voor boeren en lebben gisteren inge st een fusie. De sa- 42)ng komt voort uit een Kfoging van vooral de GLTO om alle vak- iiinnen de landelijke tïuinbouw Organisatie 1lten fuseren. De drie ties willen met de fusie 53 belangenbehartiging jterlening reaüseren. i2ii kampen de organi- 15(een terugloop aan le de afname van het ïren en tuinders in picket wordt ollar duurder 40$n - KLM-passagiers 46,sèr 1 februari meer 2g jicket betalen. Het be- 4oj(iogt de al bestaande s.jfctoeslag met 3 dollar 5g'^r. De toeslag werd na 26iöaanslagen van 11 sep- 58.J01 geïntroduceerd. 66,»eld om veiligheids- i4,1en te financieren, 4|-ïarvoor ontoereikend, 32'^LM. Zo zijn de verze- 28,7gmies van het bedrijf g3'|en. Verder heeft de scuppij veel geïnvesteerd i|igheid te vergroten. 45'1_ mponents 80 banen 42'|C Components in rapt 80 arbeidsplaat- )rikant van conden- 3r de consumenten- 1 noemt verslechter- standigheden als de reorganisatie. Bij 25# werken 210 mensen. 3NV Metaal en Elek- ïn reactie niet verrast 23,ér de reorganisatie. 39'i denschade Dliestaking 18 Pe Venez0'aanse 24i?f heeft door de staking 29,4ndustrie 4 miljard 2g'jj»de opgelopen. Dat 21 jester Ramirez van 42,!|zegd. Het bedrag 52§een met de resultaten 98!ohidie van de volksver- jrdiging. De werkne- pt staatsolieconcern p sinds 2 december in h president Chavez Sn te dwingen. Bij de bet de 105 miljoen [den opgeteld, die tot |r de import van ben- taald. Voor het eerst in aar moest het Latijns- hse land, de op vier te exporteur van oÜe t. die brandstof invoe- dinsdag 14 januari 2003 den haag/gpd - De zeer sterk stijgende pensioenlasten vormen de komende ja ren een loden last voor de Nederlandse economie. Tot 2006 gaan er 138.000 ba nen verloren en vallen bedrijfswinsten terug, als pensioenfondsen versneld moeten voldoen aan nieuwe eisen voor het op peil brengen van hun vermogens. Dat blijkt uit berekeningen van bureau Ortec Consultants, dat in opdracht van de drie pensioenkoepels de gevolgen van regels die de toezichthoudende Pensi oen- en Verzekeringskamer heeft opge steld. De PVK eist rigoureuze maatrege len van pensioenfondsen als hun vermo gen door de malaise op de aandelen markten te ver is gezakt. De koepels, waaronder 900 Nederlandse pensioenfondsen vallen, willen met de PVK om de tafel zitten om de regels aan te passen. De koepels vrezen dat pensi oenen in veel gevallen onbetaalbaar wor den, omdat de lasten voor werknemers en werkgevers te hard oplopen. Ze vra gen veel langere termijnen voor fondsen om hun geslonken buffers weer op peil te brengen. De koepels doen dan ook beroep op de politiek om de PVK 'ruimere doelstellin gen' te geven. De PVK zou ook de sociale en economische gevolgen moeten kun nen betrekken in haar beleid. Volgens de pensioenkoepels leiden de huidige PVK- normen tot 'overmatige zekerheid' voor deelnemers aan pensioenregelingen, maar tegen hoge kosten en uiteindelijk ook lager dan verwachte pensioenuitke ringen. Ortec Consultants heeft de PVK-norm losgelaten op zes pensioenfondsen die een doorsnee vormen van de Nederland se pensioenbranche. Dit zou duidelijk maken dat de effecten voor economie en koopkracht vrij dramatisch zijn. De loon kosten van de overheid als werkgever worden dit jaar extra opgedreven met 7,8 procent, voor het bedrijfsleven ontstaat een extra loonstijging van 5,4 procent. De bedrijfswinsten vallen hierdoor onge veer 16 procent lager uit, en dit heeft een negatief effect op de investeringen. De stijgende pensioenlasten zorgen boven dien voor een hogere inflatie. Dit alles werkt zeer negatief uit op de werkgele genheid. Het in het rapport geschetste economische beeld is nog somberder dan de recent gepubliceerde meerjaren raming voor de Nederlandse economie van het Centraal Planbureau (CPB). De PVK constateerde in december dat 138 pensioenfondsen een te lage financi ële dekking hadden. Samen zouden ze dit jaar ongeveer 2 miljard euro extra moeten opbrengen om hun dekkings graad op peil te brengen. Daarnaast moeten ze de komende jaren hun buffers vergroten om nieuwe tegenvallers bij be leggingsopbrengsten op te kunnen van gen. Dit kost nog eens tientallen miljar den. Pensioendeskundigen houden er reke ning mee dat steeds meer gepensioneer den ook zullen moeten meebetalen aan de snel groeiende pensioenlast. Directeur Van Dalen van metalektro-pensioen- fonds PME denkt dat zijn fonds de ko mende tien jaar geen volledige indexatie van de pensioenuitkeringen kan bieden. De crisis op de aandelenmarkten heeft overigens wereldwijd het pensioenstelsel onder druk gezet. Volgens consultancy bureau Watson Wyatt is het totale ver mogen van pensioenfondsen in 2002 met 1400 miljard dollar afgenomen. De afge lopen drie jaar bedroeg het wereldwijde vermogensverlies zelfs 2700 miljard dol lar. rotterdam/gpd - Werknemers in de Europese havens leggen vrij dag massaal het werk neer. Ze protesteren daarmee tegen de plannen van de Europese Com missie, die het havenwerk wil li beraliseren. In Nederland wordt in Rotterdam, Vlissingen en Am sterdam gestaakt tegen de voor stellen van 'Brussel'. Elders in Europa gaan onder meer de havens in België, in het Duitse Hamburg en Bremerha ven en in Le Havre en Marseille in Frankrijk op slot. Dat geldt ook voor de havens in Noorwe gen, Finland en Denemarken, Italië, Cyprus en Malta. In Span je wordt maandag actie gevoerd. Havenbestuurder Stam van FNV Bondgenoten verwacht dat vrij dag een 'substantieel deel' van de haven in Rotterdam stil zal liggen. „We kunnen natuurlijk niet alle bedrijfjes langs, maar wel de grote." De vakbondsman rekent erop dat het personeel bij de grote containeroverslagcon- cems ECT, Uniport/Hanno en APM (Maersk), de massagoed overslagbedrijven EMO en EECV, de veerbootrederijen P &0 North Sea Ferries, Stena Li ne en Norfolk Line, de sjorbe- drijven en ook de havenpool SHB in staking zal gaan. Vanochtend riep FNV-kaderlid Dijkman bij ECT, het grootste havenbedrijf in Rotterdam, op niet mee te doen aan de staking. „Je moet een doel hebben en dat denken we hiermee niet te bereiken. Het is bovendien niet goed voor ECT." „Vrijdag 17 januari 2003 wordt een dag om niet te vergeten," zegt de vakbond in een pamflet dat vandaag in de havens is ver spreid. „Grootste havenstaking in heel Europa, nog nooit eerder vertoond," is verder te lezen. Stam spreekt van een onont koombaar proces. „Overleg in de Nationale Havenraad en met de werkgevers heeft niks opgele verd. Deze plannen leiden eco nomisch gezien tot een dwaal spoor." Stam pleit voor een wet die havenwerkers beschermt. „Wij letten als bond heus niet alleen op poen, maar ook op de werkgelegenheid op de lange termijn." Het Europees Parlement neemt waarschijnlijk in maart een be sluit over 'port package', de libe raliseringsplannen van Brussel. Nederland heeft zich geschaard achter deze voorstellen, die on der meer inhouden dat stuwa doors zelf mogen beslissen over wie het havenwerk op de termi nal mag uitvoeren en verder re derijen de mogelijkheid geeft zeevarenden havenwerk te laten doen. londen/anp - De Amerikaanse supermarktgigant Wal-Mart heeft zich gemengd in de stijd om de Britse supermarktketen Safeway. Het concern liet van daag weten te overwegen een bod uit te brengen. Welk bedrag Wal-Mart wil neertellen, is nog niet duidelijk. Safeway kreeg vorige week een overnamebod van zijn Britse branchegenoot J. Morrison van 2,9 miljard pond sterling (4,4 miljard euro). Gisteren ging Sainsbury daar overheen met een bod van 3,5 miljard pond (5,3 miljard euro). Van dat bod is de helft in contanten en de helft in aandelen. Sainsbury is het op een na grootste supermarktconcern in Groot-Brittannië. Safeway staat op de vierde plaats en William Morrison is een middelgroot fa miliebedrijf in de branche. Wal-Mart heeft in Groot-Brit- tannië al een supermarktketen in bezit. Dat is Asda, waar het in 1999 eigenaar van werd. Het Amerikaanse concern heeft al gezegd bereid te zijn delen te verkopen als het Safeway in handen krijgt. De Britse kartel autoriteiten zullen een eventue le overname door Wal-Mart niet zonder slag of stoot goedkeuren. Amsterdam - Heineken handhaaft zijn winstverwachting, ondanks dat er 13 miljoen euro extra in het pen sioenfonds werd gestort. Het bierbrouwersconcern maakte gisteren nabeurs bekend dat de winst over 2002 met ongeveer 11 procent zal stijgen vergeleken met 2001. Volgens het concern moet een extra stor ting nog tot en met 2006 jaarlijks worden herhaald. De hoogte van het bedrag is afhankelijk van de ont wikkeling op de kapitaalmarkt. Heineken verstrekt aan zijn pensioenfonds een achtergestelde lening van circa 150 miljoen euro om aan de eisen van de toezichthouder PVK te voldoen. Daarnaast zal de pensioen premie die Heineken aan het fonds betaalt dit jaar met 16 miljoen euro stijgen. Op de foto: de productielijn van Heineken in Zoeterwoude. Foto: ANP/Koen Suyk den bosch/gpd - Heijmans staat definitief aan de kant bij aanleg van de A59 vlak langs zijn hoofdkantoor in Rosmalen. De provincie heeft het aannemers- concern volgens de rechter te recht buitenspel gezet omdat het afweek van haar aanbeste- dingsregels voor deze acht kilo meter lange snelweg. Doel van Heijmans was om de provincie juist geld te besparen, gaf rechter Rullmann gisteren aan in zijn vonnis in kort geding dat Heijmans en zijn partners van het Via Agora-consortium tegen de provincie hadden aan gespannen. Volgens de opzet van Heijmans cs zou de provin cie 'nooit meer dan de werkelij ke inflatie op de bouwkosten van de A59 hoeven te betalen', aldus Rullmann. De provincie zei eerder niet te weten waar het met Via Agora aan toe was. Provinciale Staten zullen het prestigieuze A59-project vrijdag nu vrijwel zeker gunnen aan het consortium De Poort van Den Bosch, de enige overgebleven concurrent. De A59 wordt de eerste rijksweg in Nederland die in particuliere handen komt. De overheid betaalt hierbij voor de beschikbaarheid van de weg. Heijmans cs. wilden de provin cie via het kort geding dwingen hun offerte voor aanleg en 15 jaar onderhoud van deze rijks weg af te wegen tegen die van De Poort. Nadat hij deze eis gis teren had afgewezen, achtte de rechter het niet nodig een onaf hankelijk financieel deskundige een bindend advies over deze kwestie te laten uitbrengen. De kans bestaat dat Via Agora via de rechter zal proberen een schadevergoeding van de pro vincie te krijgen. Het consorti um zegt enkele miljoenen euro's te hebben gestoken in de opzet van dit ingewikkelde publïek- private project, dat voornamelijk drijft op Britse deskundigheid. amsterdam/anp - Het Britse te- lecombedrijf Vodafone wil een bod uitbrengen op de resteren de aandelen van zijn Neder landse dochterbedrijf Vodafone Libertel, dat aan de beurs in Amsterdam staat genoteerd. Het bod komt naar verwachting uit op 11 euro per aandeel in con tanten. Vodafone Group heeft een be lang van 77,6 procent in Vodafo ne Libertel. Het bestuur en de raad van commissarissen van Libertel bestuderen het bod en willen verder geen mededelin gen doen. Mocht het bod sla gen, dan verdwijnt het bedrijf van het Damrak. De slotkoers van Vodafone Libertel stond gis teren op 11,07 euro. Moederbedrijf Vodafone wil ook de resterende aandelen in han den krijgen van het Zweedse Europolitan en het Portugese Telecel. Aan het opkopen van al die aandelen verwacht Vodafo ne Group in totaal circa 2 mil jard euro kwijt te zijn. Vodafone Group hoopt alle besprekingen binnen twee weken te hebben afgerond. Mede-eigenaar ING Groep ver kocht ruim twee maanden gele den een belang van 7,6 procent aan Vodafone. De bankverzeke raar was grootaandeelhouder sinds de oprichting van Libertel in 1995, met in eerste instantie een belang van 30 procent. In 1999 verminderde ING zijn deelneming door een deel van de aandelen (22,5 procent van het totaal) naar de beurs te brengen. Destijds gingen de stukken voor 21 euro van de hand. De beursgang leverde ING 1,5 miljard euro op. Libertel was in 1995 de eerste concurrent op het mobiele net voor wat toen nog PTT Telecom was. Vodafone Group is actief in 28 landen. Het telecomconcem bezit alleen in Groot-Brittannië, Ierland, Duitsland, Nieuw-Zee- land en Australië 100 procent van de aandelen van de in die landen actieve dochterbedrij ven. brussel/anp - De verkoop van nieuwe personenauto's in West- Europa is volgens de brancheor ganisatie Acea vorig jaar minder sterk gedaald dan verwacht. De autofabrikanten verkochten 14.390.163 wagens, 2,9 procent minder dan in 2001. Uit een vandaag verspreid over zicht blijkt dat in vijf landen, met aan kop Denemarken (plus 15,3 procent), de verkoop aan trok. In de dertien andere lan den liep de afzet terug, het sterkst in Portugal met een da ling van 11,4 procent. In Nederland daalde de verkoop in 2002 met 3,7 procent tot ruim 510.744 auto's. Maar uit de Acea-cijfers blijkt dat de auto handel in december nergens zo'n opleving had als in Neder land. Er werden 20.410 nieuwe auto's verkocht tegen 8677 in december 2001, een stijging van 135 procent. Ook Ierland en Italië kenden zo'n stevige eindspurt, met een stijging van respectievelijk 84 en 51 procent. De Acea wijst naar het effect van stimuleringsmaat regelen van de overheid, zoals de energiepremies voor de zeer zuinige auto's in Nederland. In België daalde de autoverkoop in december met ruim 14 pro cent. Per saldo verkocht de au toindustrie in West-Europa in de laatste maand van het jaar 11,5 procent meer personenwa gens. Het Duitse Volkswagenconcem bleef marktleider, maar de afzet daalde wel met 5 procent tot 2,6 miljoen wagens. Tweede op ge paste afstand eindigde de Fran se PSA-groep (Peugeot-Citroën), dat met bijna 2,2 miljoen auto's de verkoop juist met 1,1 procent opkrikte. Het Amerikaanse General Mo tors (onder andere Opel) en het Italiaanse Fiatconcem zagen de verkoop duikelen met respectie velijk ruim 10 procent tot 1,4 miljoen stuks en 16,8 procent tot bijna 1,2 miljoen. De Japanse concurrentie, met als sterkste Honda, zag de verkoop aantrek ken met 6,6 procent tot 1,6 mil joen auto's. parus/gpd-anp - Staatssecretaris Wijn van economische zaken heeft de Franse regering een brief gestuurd met een steun verklaring aan de Nederlandse investeringsmaatschappij Imca. Het Nederlandse bedrijf wil Frankrijks tweede luchtvaarton derneming Air Lib overnemen maar stuit daarbij volgens direc teur Erik de Vlieger op tegen werking van de Franse staatsse cretaris van vervoer Bussereau. Wijn spreekt in de brief de hoop uit dat het bedrijf erin zal slagen Air Lib - een voormalige dochter van het failliete Swiss Air - over te nemen. Medewerking van de Franse overheid is evenwel on ontbeerlijk. Imca wil een belang van 50 procent in het bedrijf krijgen. Een handelsrechtbank bij Parijs moet de plannen van de Nederlanders echter nog be oordelen op verzoek van de Franse regering. De Vlieger lanceerde gisteren een persoonlijke aanval op staatssecretaris Bussereau die hij verweet sinds het eerste ori ënterende gesprek in oktober niets meer van zich te hebben laten horen. Minister De Robien van vervoer liet zfch gistermid dag genuanceerder uit. „Ik ben blij dat er een Europese inves teerder is, die zich interesseert voor Air Lib." Hij heeft de handelsrechtbank gevraagd de plannen van Imca goed te bekijken en om eventu eel te bemiddelen. De Robien wil weten hoe en wanneer Imca kapitaal denkt in te brengen. Hij wil niet dat de schuld van Air Lib aan de staat, nu 110 tot 120 miljoen euro, hoger wordt. De maatschappij betaalt al maan den geen sociale lasten, belas tingen of luchthavengelden meer. Gisterochtend meldde de krant Le Figaro nog dat Parijs zijn handen had afgetrokken van het tweede herstructureringsplan van Imca voor Air Lib. In de loop van de dag sprak premier Raffarin dat tegen. Vervolgens liet het ministerie van vervoer weten een bemiddelaar naar het Imca-plan te laten kijken. De tijd dringt omdat op 31 janu- Een vliegtuig van Air Lib gisteren op de Parijse luchthaven Orly. Foto: AP/Jacques Brinon ari de licentie van Air Lib af loopt. De Vlieger verklaarde gis teren andermaal bereid te zijn geld in de luchtvaartmaatschap pij te steken, op voorwaarde dat de Franse overheid zijn mede verantwoordelijkheid neemt. Hij wil Air Lib omvormen tot een 'prijsvechter', zoals easyjet en Ryanair. Daarnaast zou Air Lib op Afrika moeten gaan vliegen. Van de grote Europese maat schappijen heeft alleen Air France nog een goed ontwikkeld netwerk in Afrika. den haag/gpd - De vakcentrales FNV en CNV voorspellen dat er veel heibel komt tussen de werk nemersorganisaties en de over heid als Nederland kiest voor een centrum-rechtse coalitie. Beide vakbondsvoorzitters lieten zich gisteren in hun nieuwjaarsredes negatief uit over de opstelling van met name het CDA en de WD. De FNV dreigt zelfs de af spraken met het kabinet op te zeggen als een eventueel WD/C- DA-kabinet de aanval op de vak beweging inzet. De vakcentrales zijn bereid om het komende jaar te praten over loonmatiging die voor meerdere jaren geldt, maar niet tegen elke prijs. De Waal wil bij vergaande loonmatiging de laagste inko mens ontzien. „De zware jon gens kunnen daarentegen best iets inleveren." Ook moet het nieuwe kabinet beloven dat het niet gaat bezuinigen op de ge subsidieerde banen en moet de politiek het WAO-plan dat werk gevers en vakbonden samen hebben bedacht uitvoeren CNV-voorzitter Terpstra vreest echter dat het plan dat is vastge legd in de SER over de WAO - 'een van de belangrijkste ge beurtenissen van afgelopen jaar' - bij de komende formatie in de prullenmand wordt gegooid. Terpstra zegt te schrikken als hij 'zowel de WD als het CDA het huidige, nogal rechtse regeerak koord moeiteloos rechts hoort passeren'. Hetzelfde geldt als hij leest dat het 'CDA moeiteloos kiest voor soliditeit, bij de keuze tussen soliditeit en solidariteit'. „De christelijke-sociale keuze voor solidariteit is blijkbaar van ondergeschikt belang gewor den", zegt Terpstra. Bij een keu ze voor een centrum-rechts ka binet vreest de CNV-voorzitter voor 'onrustige tijden'. FNV-voorzitter De Waal waar schuwt er in zijn rede ook voor dat dictaten of 'politieke chanta ge' zullen leiden tot scherpe conflicten. De Waal doelt daar bij op de discussie rond de loonmatiging, volgens hem het terrein van werkgevers en vak bonden. Toch is het nu de grootste bezuinigingspost bij politieke partijen. De Waal: „Het doetje denken aan een handige kruidenier die aan zijn klanten zelfgedrukte geschenkbonnen uitdeelt, die alleen verzilverd kunnen worden bij de naburige slager. Uiteraard zonder overleg met de slager." De Waal waarschuwt een moge lijk nieuw kabinet voor afspra ken in een regeerakkoord die de positie van de vakbond onder mijnen. Die staan volgens hem op gespannen voet met de af spraken die de werkgevers en vakbonden met het kabinet Bal kenende in de Stichting van de Arbeid hebben gemaakt. Als een eventueel nieuw CDA-WD ka binet de confrontatie zoekt met de vakbeweging verliezen die akkoorden volgens De Waal hun geldigheid. Onlangs (in oktober) sloten de werkgevers en vak bonden nog een akkoord met het kabinet over de loonmati ging in 2003. Daarin werd afge sproken om de lonen dit jaar niet meer dan 2,5 procent te la ten stijgen. De FNV-voorzitter riep verder op de afbraak van de sociale Werkgevers positief Werkgeversorganisatie VNO- NCW vindt het positief dat de vakbeweging in principe be reid is te praten over loonma tiging. De ondernemers bena drukken dat matiger lonen goéd zijn voor de concurren tiepositievan bedrijven in Ne derland. „Goed dat ze hun ri gide afwijziqavan enkele da gen geleden nebben verla ten", aldus een woordvoerder. Over de voorwaarden die de FNV en CNV stellen, maakt VNO-NCW zich niet veel zor gen. „We waren al dicht bij een akkoord over de WAO. Dat moet lukken", aldus een woordvoerder. „En hoe mati ger de lonen, hoe groter de kans dat er een koppeling blijft met de uitkeringen." voorzieningen te stoppen. De Waal: „We moeten af van de kil te die het strategisch akkoord van het kabinet van CDA, WD en LPF over Nederland heeft ge-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7