Noorwegen niet gepakt BINNENLAND 2 Tweedehandsje in de strijd tegen bolletjesslikkers KrckclX ill Als er geld vrijvalt uit uw, bedrijfsspaarregeling, Alcolock moet verkeer ontnuchteren Veel jongeren zonder diploma 4,1 Anti-Gretta-protest oogst bijval Y Verbazing na uitwijzing Happen in overheerlijk appeltje Pleidooi voor opsporen patiënt met hepatitis C Afscheid van heli's bieden wij u een nieuw perspectief. 'Garanties voor veiligheid ISAF-soldaten' Vicky —Sterdam - De beschadigde ir, die op nieuw- het Kanaal bovenop een schip Tricolor is i de Rotterdamse ha- igesleept. Bij opslag jak werd gisteren de lading, 65.000 ton jst. Bergers van het bedrijf Wijsmuller jben zaterdag nog Jgische kust ongeveer jend ton diesel vanuit Tvergepompt. Dat is »p last van de Belgi- ^iteiten, die de Vicky en toestemming had- ren om te vertrekken. niet bekend of de iotterdam zal worden rangst tc-pillen [- De Australische ft zondag in Perth ben van de koffer Ü-jarige Nederlander »e drugsvangst gedaan thiedenis. Nooit eer- het vliegveld van - p bagage van één pas- jeel drugs gevonden. <i nam zeven kilo aan ;n in de beslag. Die ran geboren man de voering van zijn ebuit heeft in Australië ■Vaarde van 1,5 mil- ?r (826.000 euro). ilebat over emarkt' De Tweede Kamer leze week terugko- :es om een debat iralisering van de voor te bereiden. Kamerlid Duyven- de liberalisering van iarkt wordt stopge- inderzoek van de TU dat de leveringsze- 5 30 umihet geding kan ko- •Jferwachte prijsdaling 4 het milieu er niet op Schj teding asielzoekers ;let Centraal Orgaan te tjielzoekers (COA) be- :raniw^rt geding tegen de dcn"a 'SOPAmeland. De Tgebleven asielzoe- iren de tijdelijke op- a (AVO's) te verlaten, jsdatum is nog niet laar dit zal op zeer lijn zijn. Het COA wil iter een termijn af ar binnen de asiel- AVO's moeten veria- I gevallen ndood stijgt i Het aantal baby's [leden door wiegen- 12001 voor het eerst jen jaar weer geste- D1 was er sprake van h van wiegendood, in in dat er 25. Het gaat aigelingen tussen de ;en en een jaar oud. k van de stijging is ld. Dat meldde de wiegendood gisteren. buurt blijft kerkwartier Seksexploitanten in mse Spijkerkwartier orlopig niet weg uit Dat heeft de be ter in Arnhem giste- 1 vervroegde uitspraak maakt. De seksbazen Eigenlijk van de ge- ïid januari met hun stoppen. De rechter besluit van burge- l Krikke om geen ver- fi te verstrekken aan ken, geschorst. ,g|o bijen de ingejaagd ^/fendalen hebben afge- J V^einde vijf bijenkas- kinderboerderij in ield en daarmee on- bijen de dood in- in imker ontdekte •rgen de twee van een boide en kapot gesla- n. Zondagavond kwa- indalen terug en ver- - andere drie. De kin- Tij deed hiervan gis- ':e bij de politie. ferendum ■H-Zuidlijn m - De bestuursrech- sterdam heeft gisteren Iq# referendum voor de n de Noord-Zuidlijn jj$fdstad afgewezen. Te ers van de nieuwe me de kten dat de bouw ruim wordt uitgesteld iuw referendum te janiseren. De rechter uitstel tot hogere kos- iiden. Ook geeft de be- hter de gemeente ge- ff stelling dat een "ksraadpleging niet omdat er in 1997 al 'den is. Deze mislukte te lage opkomst. dinsdag 14 januari 2003 door Mare Brink den haag - Bolletjesslikkers proberen te betrappen met een tweedehands scanapparaat. Dat gebeurt vanaf mor gen op het vliegveld Hato op Curasao. Een cadeau van Ne derland dat bijna een jaar op zich heeft laten wachten. Amper uitgepakt is er veel kritiek op dit geschenk. Met tweedehands apparatuur zien te voorkomen dat bolletjesslikkers met het vliegtuig vanuit Curagao naar Nederland reizen. Voor een 'prildde'. Daar lijkt het mi nisterie van justitie voor te hebben gekozen met het li- chaams-scanapparaat dat morgen op het vliegveld Hato op Curasao officieel in gebruik wordt genomen. J. Reeders, adjunct-hoofd radiologie in het Sint Elisa beth Hospitaal op Curasao liet gisteren in het Radio 1- joumaal geen spaan heel van het uitverkoren apparaat. De apparatuur zou bolletjes niet goed zichtbaar maken en zou meer straling geven dan nodig is. Desgevraagd heeft ook Frits Bameveld Binkhuysen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Radiologen, kritiek „Het stralingsniveau is veilig. Maar wij zouden deze appara tuur nooit adviseren", aldus Bameveld die zich er over verbaast dat 'zijn' vereniging geen raad is gevraagd. Daar was genoeg tijd voor. Want toenmalig minister Korthals (justitie) zei bijna een jaar geleden al dat de ap paratuur binnen twee weken op Hato zou zijn. Den Haag vond dat Curasao strenger moest controleren. Daarbij zou zo'n apparaat goed van pas komen. Tussen de autoriteiten op de Antillen en in Den Haag werd langdurig gekibbeld over de juiste keuze. Volgens Den Haag duurde het langer dan de bedoeling was, omdat Curasao weigerde precies aan te geven wat het wilde hebben. Advocaat-generaal Ben Swagerman zei vorig jaar vanaf de Antillen dat er meer behoefte was aan detectieappa ratuur om bagage te scannen dan een machine om mensen door te lichten. „Waarom stuurt Nederland de scan-apparatuur niet gewoon deze kant op, dan zien we vanzelf hoe we daar invulling aan geven", stelde Swa german voor. Een half jaar later was er nog geen apparaat. Na een maand van voorbereidingen door het openbaar minis terie, de douane van Hato, de politie en het plaatselijke ziekenhuis werd besloten om voorlopig helemaal niets te installeren op het vliegveld. Dat was mede het gevolg van een uitspraak van de rechter in Willemstad. Hij oor deelde dat reizigers die op vluchten naar Amsterdam geweigerd werden, de mogelijkheid moesten krijgen om te bewijzen dat ze geen bolletjes hadden geslikt. Dat konden zij vervolgens doen door voor eigen rekening (bijna 200 euro) een foto te laten maken in het zieken huis. Dat geld kregen zij terug als bleek dat er geen bol letjes in de maag zaten. Werd wel iets gevonden dan werden zij aangehouden en berecht. Die aanpak is alweer een poosje van de baan. Het zie kenhuispersoneel voelde zich niet meer veilig en vrees de wraak van betrapte bolletjesslikkers. Lisa Richards- Dindial, gezaghebber op de Antillen, dacht dat de appa ratuur op het vliegveld snel uitkomst zou bieden. Ze zei dat de Antillen bereid waren om de scan zelf te betalen. Maar de financiële situatie van het eiland verhinderde dat. De gezaghebber zei rond de jaarwisseling niet te snappen waarom het allemaal zo lang moest duren. Justitie gaat daar verder niet op in, maar benadrukt dat het gaat om een 'gangbaar model met de meest moder ne techniek'. De regering van de Nederlandse Antillen krijgt 'advies over de stralingsveiligheidsaspecten.' eindhoven/gpd - Hij weet dat hij, als het naar zijn zin verloopt, aan het eind van het jaar veel vijanden in Nederland zal heb ben. Notoire glasheffers zullen zijn bloed dan kunnen drinken, omdat hun auto niet meer werkt dankzij zijn Alcolock. „Ach", lacht hij. „Ik krijg er vast ook veel vrienden bij. Mensen die niet meer bang hoeven te zijn in auto of bus." R. Koning uit Eindhoven is ex clusief vertegenwoordiger voor Nederland en België van de Ca nadese Alcolock, een apparaat dat auto's blokkeert als de be stuurder geen alcoholvrije adem heeft. In Califomië zijn al 7500 testers ingebouwd, Canada be gint ook net en Zweden over weegt het apparaat eind dit jaar verplicht te maken voor bussen en vrachtwagens voor gevaarlij ke stoffen. Na uitgebreid testen door de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) wil het ministerie voor verkeer en waterstaat het licht hier nog niet op groen maar wel al op oranje zetten voor het ap paraat. In Den Haag wordt ge werkt aan een wetswijzigings- voorstel, waardoor eind dit jaar een proef begint, waarmee de Alcolock verplicht wordt voor notoire veeldrinkers. Hoe de test gaat verlopen, is nog niet bekend. Het apparaat is vol gens Koning absoluut fraudevrij. Hoewel dvd- en simcardcodes tegenwoordig sneller gekraakt worden dan uitgevonden, zullen whizzkids niets kunnen doen met zijn kastje. „Elk misbruik valt door de mand." Als het kastje is ingebouwd, start de auto alleen nog maar na een goede blaasproef. Dat is niet zo maar blazen, maar eerst zacht, dan hard en dan met een brom geluid in de keel. „Er was al ge probeerd een ballon op het ap paraat te zetten, want dat levert dezelfde luchtdruk. Maar een ballon kan niet brommen. Mis dus." Hetzelfde geldt ook voor slim meriken die een voorbijganger laten blazen, want ook tijdens het rijden vraagt het op lukrake momenten om een nieuwe ademstoot. Al die niet komt, of alcohol bevat, dan slaan binnen drie minuten de alarmlichten aan, het knipperen en begint de claxon te loeien. „Nee, de auto slaat niet af. Stel dat-ie op de snelweg rijdt!" Het kastje heeft een geheugen. Het onthoudt alle keren dat er wel en niet gestart kan worden. Eens per twee maanden worden die gegevens gelezen door een hoofdcomputer en dan kan jus titie maatregelen nemen, zoals het apparaat langer verplicht stellen of alsnog het rijbewijs in nemen. Als het apparaat tijdens het rijden ingrijpt, of als ermee geknoeid wordt, moet de auto binnen drie dagen naar het keurstation, anders wordt de hele elektronica alsnog geblok keerd. Koning ziet legio mogelijkhe- utrecht/anp - De overheid moet actief gaan speuren naar men sen die zonder het te weten met een hepatitis C-virus rondlopen. Dat stellen de Hepatitis Stich ting en professor J. van Hattum van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht. Volgens Van Hattum gisteren in het radioprogramma 1 op de Middag lopen er zo'n 60.000 mensen rond in Nederland die besmet zijn met het virus dat le verklachten oplevert en uitein delijk dodelijk kan zijn. Naar schatting 50.000 van die mensen weten niet dat ze besmet zijn. Van Hattum stelt dat de kansen op genezing door betere dose ring en toepassing van medicij nen het afgelopen jaar flink zijn toegenomen. Hij vindt het dan ook de moeite waard om gerichte campagnes te voeren. „Ook omdat matig drankgebruik het ziekteproces negatief beïnvloedt. Wie dat weet kan daar zelf rekening mee houden." den haag/gpd - Mullah Krekar, leider van de organisatie Solda ten van de Islam en verdacht van connecties met de terreurorgani satie al-Oaeda, is gisteravond naar Noorwegen uitgezet. Daar werd hij, ondanks toezeggingen en tot ieders verbazing, niet aan gehouden. Hij is met zijn familie en advocaat weggereden. Zijn advocaat in Nederland heeft tot het laatste moment ge probeerd de uitwijzing te voor komen en werd, samen met een kantoorgenoot, gearresteerd toen hij weigerde uit het busje te stappen waarmee Krekar naar Schiphol werd vervoerd. Beiden zijn inmiddels weer vrijgelaten. Krekar zou in Noorwegen wor den gearresteerd, zo hadden de Noorse autoriteiten minister Dormer van justitie verzekerd. Maar na aankomst daar, gister avond laat, werd hij niet aange houden. Zijn Noorse advocaat zei dat Krekar zich beschikbaar voor justitie houdt. Volgens V. Koppe, een van de advocaten van de Irakees Krekar, is de uit wijzing door Donner opmerke lijk, omdat er een uitleverings verzoek van Jordanië lag. Jorda nië verdenkt Krekar officieel van heroïnehandel. Minister Donner besloot gisteren echter de uitle veringsprocedure af te blazen, omdat Jordanië relevante infor matie niet aan Nederland wilde overdragen. Volgens de bewindsman zou de rechtbank in Haarlem zonder deze informatie op de zitting van 23 januari niet toestaan dal Krekar mag worden uitgeleverd, En dan zou hij op vrije voeten komen. Dat wilde Donner voor komen. Mullah Krekar, die beschikt over een Noors vluchtelingenpas- poort, wordt in dat land ver dacht van het opzetten van eei militaire organisatie buitei. Noorwegen. Minister DonneE gaat ervan uit dat de Noren d^ meeste aanknopingspunten hebben om hem te vervolgen; aanknopingspunten die er in Nederland niet zijn, aldus de' bewindsman van justitie. De Irakees Mullah Krekar, wiei echte naam Fateh Najmedi Faray luidt, werd op 12 septem ber op Schiphol gearresteerd tij dens een tussenstop op eeri vlucht van Teheran naar Oslo. Hij is leider van de islamitische organisatie Soldaten van de Is lam, die volgens de VS nauwr banden heeft met het terreur netwerk al-Qaeda. Daamaasl bestaat het vermoeden dat hij contacten heeft met de Iraakse president Saddam Hussein. Vorige week vrijdag besloot de rechtbank in Haarlem nog dat Krekar in uitleveringsdetentie moest blijven. Agenten van de Amerikaanse federale recherche FBI hebben Krekar tijdens diei detentie in de extra beveiligdi gevangenis in Vught onder vraagd over zijn vermeende connecties met Hussein en al den, al noemt hij eerlijk ook na delen op. „Wagenparkbeheer ders, busbedrijven, transporton dernemers en taxicentrales zou den het meteen kunnen aan schaffen, gewoon vanuit pre ventie. Maar daar is - in Neder land althans - niet veel belang stelling voor. Men is bang voor een stigma: 'Als jouw chauffeurs met een Alcolock rijden, dan zullen ze wel te veel drinken'. En daarnaast kost het natuurlijk geld. Terwijl die branches het al moeilijk genoeg hebben." Zijn hoop is dus gevestigd op Justitie, al blijft het even afwach ten wat er precies gaat gebeu ren. „Misschien komt dit appa raat in plaats van het voorwaar delijk intrekken van het rijbe wijs, of misschien hoeven ze nu helemaal geen rijbewijzen meer in te trekken, want dronken rij den kan niet meer." Misschien wordt het verplicht in alle au to's. „Daar wordt in Bmssel al wel naar gekeken", weet Ko ning. gilze-ruen - Op vliegbasis Gilze-Rijen werd gisteren het Bolkow helikoptersquadron officieel opgeheven. Dit als gevolg van bezuinigingen bij defensie. De verouderde Bolkow C-105 helikopters werden onder meer ingezet in het voormalig Joegoslavië. Foto: ANP/Robin Utrecht (advertentie) 4.1 op de internetspaarrekening. Bel voor meer informatie of voor een afspraak naar: 0900-8176 (ca. 0,10/min.). www.fortisbank.nl l Rentewijzigingen voorbehouden. Rente per 11 november 2002. FORTIS BANK De bank van vandaag. JJ den haag - Staatssecretaris Ross van VWS neemt een hap van een overheerlijk appeltje om het goede voorbeeld te geven aan de leerlingen van de Haagse basisschool De Jon ge Wereld. Daar werd gisteren het startschot gegeven voor de landelijke campagne School- Gruiten. De leerlingen van groep vier en vijf mochten de eerste gratis verstrekte stukken fruit verorberen. Jongeren eten te weinig groenten en fruit. In samenwerking met het Voedingscentrum en het Voorlichtingsbureau voor Groenten en Fruit is het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport de cam pagne 'SchoolGruiten' begonnen. Dit moet kinderen al op jonge leeftijd stimuleren meer te 'gruiten'. Dat woord, dat zoveel betekent als het snoepen van groenten en fruit, is spe ciaal voor de campagne bedacht. Als het aan de initiatiefnemers ligt, zal heel Nederland het binnenkort over 'gruiten' hebben en - nog belangrijker - het ook doen. Den Haag is de eerste van de 25 steden waar het project uit eindelijk gestart zal worden. Foto: ANP/Olaf Kraak Amersfoort/ANP - De Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) wil 'harde' garanties van de minister van defensie voor de veiligheid van de Nederlandse militairen in Afghanistan als zij het commando overnemen over de internationale vredesmacht ISAF. De AFMP vindt dat de overna me anders moet worden uitge steld. Dat heeft AFMP-voorzitter T. Heerts gisteren gezegd. Ne derland neemt half februari sa men met Duitsland het com mando over van de Turken. De Turkse commandant van de IS AF zei eind november dat door een Amerikaanse aanval op Irak het aantal terroristische aansla gen in Afghanistan toeneemt. Het hoofd van de Duitse inlich tingendienst BND August Han- ning waarschuwde eerder al voor aanslagen van al-Qaeda te gen ISAF. Volgens hem bereidt Osama bin Laden zich voor op een guerril laoorlog in Afghanistan. Er zou den indicaties zijn dat hij aan slagen op de ISAF-troepen wil plegen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De oproep van het Amerikaanse Si mon Wïesenthal Centrum (SWC) om bij premier Balkenende en de Europese Commissie te protes teren tegen Gretta Duisenberg heeft in 48 uur tijd 20.000 sympathisanten opgeleverd. Deze 'onge kende' reactie is volgens rabbi Abraham Cooper van het centrum 'een teken van de diepe woede en afkeer' die de echtgenote van Europese Centra le Bankdirecteur Wim Duisenberg wereldwijd heeft opgeroepen met haar vergelijking van de Pa lestijnse gebieden met nazi-bezet Nederland. Het SWC heeft er bij Nederland op aangedrongen het diplomatieke paspoort van Gretta Duisenberg in te trekken, maar minister De Hoop Scheffer maakte zondag bekend dat niet te doen. De Ne derlandse regering laat het voorlopig bij een waar schuwing aan Duisenberg haar diplomatieke pas poort niet te misbruiken voor privé-reizen. Ze mag het alleen gebruiken als ze met haar echtge noot op dienstreis is. Cooper - die de kwestie bij het Wiesenthal Centrum coördineert - vindt deze reactie 'absurd'. Het SWC heeft zelf nog geen reactie gekregen van Balkenende, maar als de Nederlandse premier verder geen actie onderneemt, dan is dat een ver schrikkelijke inschattingsfout, aldus Cooper. „Gretta Duisenberg is een antisemiet. Haar ca priolen zijn anti-joods. Ze weet wat ze doet. Als ze met haar diplomatieke paspoort zwaait, wat ze heeft gedaan, dan vertegenwoordigt ze de Neder landse samenleving. De Nederlandse regering moet leiderschap tonen. Hiermee mag ze niet wegkomen. Dat zou een verschrikkelijk verkeerd signaal zijn. Haar vergelijking met de bezetting door de nazi's was een slag onder de gordel. Wie wordt hier beschermd en waarom, vragen we ons hier af." Gretta Duisenberg maakte vorige week een om streden reis naar de Palestijnse gebieden, als voor zitter van de pro-Palestijnse actiegroep 'Stop de bezetting'. In een interview in het Algemeen Dag blad noemde ze de bezetting van de Palestijnse gebieden erger dan de nazi-bezetting van Neder land, uitgezonderd de holocaust. Later excuseerde ze zich aan iédereen die zich gekwetst voelde, maar ze slikte haar woorden niet in. Zelf zegt ze geen antisemiet te zijn, maar zowel haar reis als haar uitlatingen hebben veel commotie gewekt Het Wiesenthal Centrum vindt dat Wim Duisen berg afstand moet nemen van zijn vrouw. Als hij het verschil niet weet tussen loyaliteit aan zijn vrouw en het bekrachtigen van anti-joodse opvat tingen, dan zou hij onmiddellijk moeten aftreden, aldus Cooper. Niet alleen heeft Gretta Duisenberg zich onverantwoordelijk gedragen in deze moeilij ke tijden, aldus de rabbi, ze heeft ook nog mis bruik gemaakt van de positie van haar echtge noot. „Ze kreeg een vijfsterrenbehandeling, in plaats van met haar gewone paspoort in de rij te gaan staan. Dat kan gewoon niet." De eerste 15.000 e-mails van de intemetpetitie van het SWC zijn afgeleverd bij de Nederlandse ambassade in Washington, aldus Cooper. De rest gaat rechtstreeks naar premier Balkenende. De rabbi rekent erop dat het niet blijft bij de 20.000 reacties die nu binnen. „Er zullen er nog duizen den volgen." door Carine Neefjes Amsterdam - Tien procent van alle middelbare scholieren gaat zonder diploma van school. De meesten haken al een jaar voor het eindexamen af. De kans is groot dat jongeren die voortijdig de school verlaten in de crimi naliteit belanden. Het gaat hier om kinderen van ouders met een lagere oplei ding. Vaak zijn het allochtone jongeren of jongens en meisjes uit gebroken gezinnen die in het laatste jaar van de basisschool slechte prestaties leverden. Dat staat in het rapport 'Investe ren en terugverdienen' van het Sectorbestuur Onderwijsar beidsmarkt (SBO), het platform van werkgevers en werknemers in het onderwijs. Het rapport werd vanmiddag in Den Haag gepresenteerd. Veel jongeren die zonder diploma van school gaan, komen uit de vier grote steden. De onderzoekers Groot en Maassen van den Brink, verbon den aan de Universiteit van Am sterdam, noemen schooluitval 'een groot probleem'. „Voortij dige schoolverlaters lopen een groter risico op normafwijkend gedrag en criminaliteit." Ook dreigt het gevaar van 'sociale uitsluiting en werkloosheid'. Hoeveel procent van de voortij dige schoolverlaters in de crimi naliteit terechtkomt, is onduide lijk. Wel zeggen de onderzoekers dat 'bij vrijwel alle delicten, met uitzondering van zwartrijden in het openbaar vervoer, laag op geleiden veel hoger scoren dan hoger opgeleiden'. Nederlanc telt een relatief hoog percentage laag opgeleiden. In 2001 had 35 procent van de mensen in d( leeftijd tussen 25 en 64 jaar niet meer dan de basisschool, een lbo of mavo afgerond. Ter ver gelijking: in Duitsland is da slechts achttien procent, Enge land telt zeventien procent opgeleiden. Met meer onderwijs moet worden voorkomen. Zo worden gedacht aan klassen. Als het aantal verlaters afneemt, levert zelfs extra geld op. „Minder uitkeringen en criminaliteit besparen de schappij 55 tot 166 miljoen per jaar", berekenen de zoekers.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5