GESPREK VAN DE DAG Verdriet en boosheid na dood ju well 'Je moet voor kinderen niks verzwijgen, ook geen oorlog 'Die man stond alleen maar z'n geld te verdienen' Woningnood HDC1® MENSELIJK CORRY BROKKEN, die in 1956 voor Nederland mee deed aan het allereerste Eurovisie Songfestival en het jaar erop glansrijk won met 'Net als toen', neemt nu plaats in de jury voor de Nederlandse songfestivalfinale op 1 maart. Ook bij de voorronden is ze van de partij. Brokken is echt een coryfee op songfestivalgebied, hoe wel ze in 1958 smadelijk 1 punt haalde met het in eigen land zo hogelijk gewaardeerde 'Heel de wereld wil ik mijn geheim vertellen'. In 1976 presenteerde Brokken het Eu rovisie Songfestival in Den Haag. Andere leden van de Nederlandse jury zijn dit jaar onder anderen Stanley Bur leson en Coot van Doesburgh. Filmster NICOLE KIDMAN heeft giste ren een eigen ster in het plaveisel van de beroemde Walk of Fame in Hollywood gekregen. Zij toonde zich zeer vereerd met de onderscheiding. ,,lk houd van acteren en dit is de slagroom op de taart", zei zij. De Australische ac trice kreeg nummer 2211 op de boule vard. Vrijdag was filmregisseur Steven Spielberg ook met een ster geëerd. Fo to: AP De 26-jarige AKIF CAKIN die vorige week twee kleine kinderen uit een BRANDEND HUIS redde, gaat sollicite ren bij de brandweer. Hij doet dat op aanraden van de Haagse brandweercommandant Rob Brons. ,,Het lijkt me leuk werk", zei de in Turkije geboren en in Nederland ge togen tuinbouwmedewerker gisteren in de brandweerka zerne. Daar was hij om te worden gehuldigd voor zijn moedige daad. Volgens Brons zouden de kinderen van anderhalf en zes jaar zéker om het leven zijn gekomen, als Akif Cakin niet had ingegrepen. ,,Wat hij heeft ge daan, heb ik nog niet eerder meegemaakt", zei de com mandant, die er aan toevoegde dat Cakin ook een enorm risico heeft genomen. Cakin baande zich een weg door vuur en rook en bracht de kinderen in veiligheid. De Griekse zangeres NANA MOUSKOURI is in Zwitser land getrouwd met haar impresario André Chapelle. Dat is vernomen van de burgemeester van Cologny. Het hu welijk werd gisteren voltrokken in het gemeentehuis van deze voorstad van Genève. De ceremonie vond plaats in besloten kring. Onder de circa vijftien aanwezigen waren de twee kinderen van de 68-jarige zangeres uit het huwe lijk met haar eerste man Georges Petsilas. André Chapel le begeleidt Mouskouri al sinds het eind van de jaren zes tig, eerst als geluidstechnicus, later als producer. Hun persoonlijke relatie begon eind jaren zeventig, na de scheiding van Petsilas in 1974. In dat jaar ging Nana in Zwitserland wonen. Gitarist PETE TOWNSHEND van de Britse rockband The Who is gisteren in Londen gearres teerd op verdenking van het maken, be zitten en versprei den van kinderpor no. Na te zijn on dervraagd werd hij dezelfde dag op borgtocht vrijgela ten. Wel moet hij zich binnenkort weer bij de politie melden. De politie onderzoekt Towns- hends computers, die gisteren bij een huiszoeking in beslag werden geno men. De 57-jarige rockster gaf afgelopen weekeinde toe een website met kinderporno te hebben bezocht. Hij ont kent pedoseksueel te zijn: het zou gaan om onderzoek voor de autobiografie die hij aan het schrijven is. De rock ster vermoedt als kind te zijn misbruikt. Townshend be taalde voor toegang tot de website die hij bezocht met zijn credit card en zo kwam de politie hem op het spoor. Foto: EPA Een internationaal FESTIVAL VAN NUDISTEN is zater dag enigszins verlaat begonnen in het Nieuw-Zeelandse Mackenzie, circa 450 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Wellington. Het festival zou vrijdag beginnen maar een plotselinge daling van de temperatuur als ge volg van poolwinden dwong de deelnemers zich snel warm aan te kleden en de feestelijke opening uit te stel len. De deelnemers komen behalve uit Nieuw-Zeeland uit Australië, Duitsland, Groot-Brittannië, Nederland en de VS. Op het programma staan tal van sportieve activi teiten zoals een golftoernooi en een paardenrace rond het Meer van Tekapo. DAGELIJKS LEVEN KtE-S", PAT <SRy2E_ pAK. k£Aaj J£ NlEr MEE« AArJ,HooR. over in Een jongetje van vijf steekt een kaarsje aan in de kerk. Hij mag natuurlijk een wens doen. „En? Wat heb je gewenst?" Het ant woord volgt prompt: „Dat er geen oorlog komt." Waarge- beurd en, volgens klinisch psy choloog J. Derksen, een onder werp waar je als ouders niet voor moet weglopen. „Oorlog is een dreigend iets en de fantasie van een kind slaat zo op hol. Praat erover en luister naar je kind." Hij heeft zelf drie meiden, van 12, 10 en 9. Die zien natuurlijk van alles op televisie, maar vori ge week stuurde hij ze toch even naar boven toen het Journaal begon. „Het ging over die zaak van het meisje van Nulde", zegt Derksen van de Universiteit Nij megen. „Je hoort dan zo'n man van 110 kilo vertellen over hoe hij een klein meisje in stukken heeft gezaagd. Dat hoeven mijn kinderen niet te zien. In zo'n ge val vind ik dat je als ouder een oogje in het zeil moet houden." In dit soort gevallen kün je nog ingrijpen, geeft hij toe. Maar in het geval van de (dreigende) oorlog tegen Irak, die nu het nieuws domineert, ligt dat moeilijker. „Kinderen, zelfs de peuters, krijgen dat allemaal mee, op wat voor manier dan ook. Grote vraag voor de ouders is: wat doe je daarmee?" Derksen hanteert in elk geval één gulden regel: begin er niet Kinderen gebruiken vaak tekeningen om hun trauma's te verwerken, zoals dit jongetje in Irak. In Neder land zijn er nu veel kinderen bang dat het oorlog wordt. Foto: GPD/Enric Marti over als de kinderen er zelf ook niet over beginnen. Je moet ze niet onnodig alarmeren, is de redenering. „Gaan ze wel vragen stellen, dan zou ik eerst uitleg gen wat oorlog nou precies is. Op een eenvoudige manier, na tuurlijk: dat er in elk gezin wel eens een oorlog woedt als Hen- kie bijvoorbeeld het servies ka pot heeft gegooid. Dat iemand boos is op een ander en dat dat rechtgezet moet worden." Vervolgens moet je ze ook zien duidelijk te maken dat een oor log heel veel verliezers kent. En dat het er in het echt anders aan toegaat dan in films of compu terspelletjes. „Superhelden be staan niet, geweld leidt tot pijn en ellende, en iemand die neer geschoten is, staat echt niet meer op. Volgens Derksen zijn het vooral kinderen tot twaalf jaar die ang stig kunnen worden, het ene kind natuurlijk wat meer dan het andere. Daarna kunnen ze het makkelijker van zich afzet ten en in de pubertijd zijn kin deren sowieso voornamelijk met zichzelf bezig. „Bij de kleineren is de kans dat hun fantasie op hol slaat zo veel groter. Hoe kan het ook anders als je ziet wat er de afgelopen tijd is gebeurd in New York en Afghanistan. Vlieg tuigen die zich in wolkenkrab bers boren; dat zijn beelden die beklijven." Laat ze erover vertellen, advi seert Derksen. Luister goed en veeg de verhalen niet van tafel. „En hoe gek het ook klinkt: laat merken dat het niet hun schuld is, maar van de grote ménsen. Kinderen betrekken alles zo makkelijk op zichzelf. Maak ook duidelijk dat het in Irak speelt, heel ver weg, en niet in Neder land. Dat ze niet bang hoeven te zijn." En verder is het belangrijk dat je als ouder goed op de hoogte bent van het nieuws, be nadrukt hij. „Want dat zijn de kinderen ook. Die zijn over het algemeen akelig breed geïnfor meerd." Een van de belangrijkste nieuwsbronnen van kinderen is het Jeugdjournaal. Eindredac teur Ronald Bartlema verklaart waarom zijn redactie zich op dit moment nog redelijk terughou dend opstelt als het gaat om het conflict rond Irak. „Dat heeft natuurlijk onder meer te maken met het feit dat er nog geen oor log is. We kunnen wel iedere dag een tussenstand melden, maar dat zi] are /et] zou dan niet meer d berichtje worden en1 we niet. We vinden jj. dit soort nieuws goe j breid moeten duide hebben we niet dagi ruimte voor." Als het er echt om g; dan pakt ook het Jei uit. „Dat hebben we 11 september, maar |f( de Kosovo-oorlog ei gen in het Midden-( Want kinderen wille weten wat er gebeui li wat dat betreft hoog 'Cl kranten, kijken tv en w school. We maken d tig lange specials, wa gebreid stilstaan bij Uit ervaring weten v wat we wel en niet k zien, we zijn heel zoo beelden en teksten. se-ups van lijken zul t z niet zo snel zien." q De redactie van het] naai borduurt volgei voort op de fantasie deren. „Kinderen zijn vaak j het ook bij hen oork dus wij laten dan eei ge zeggen dat dat ni|)C Tenzij die dreiging ml.. Want je kunt het nieP' zaken voor ze te vera j lof am tie i Mark van Assen nei Deg Voor juwelierszaak Het Gouden Pand aan de Katendrechtse Lagedijk in Rotter dam drommen mensen samen. De Antil liaan Rasta wil naar binnen om zijn be stelde gouden ketting op te halen. Maar de zwaarbeveiligde winkel is gesloten. Hoewel binnen sprake is van koortsachti ge activiteit van een half dozijn recher cheurs. Zij zoeken naar sporen van de dader(s) die zaterdag tegen sluitingstijd eigenaar Jean Chouiki (52) overviel(en) en op onwaarschijnlijk wrede wijze zwaar verwondde(n). Enkele uren later overleed de man in het ziekenhuis. Gestaag groeit het aantal bossen bloe men op de stoep voor de winkel. Een hevig geëmotioneerde vrouw stapt uit een auto en voegt er één aan toe. Hui lend loopt ze weg. Het is de vijftiende ruiker. Er branden kaarsjes. Er zijn schriftelijke betuigingen van deelne ming, zoals: 'Heel veel sterkte voor de nabestaanden'. Woede spreekt uit: 'Laf tuig' en 'Die overvaller mag van mij le venslang krijgen'. Inge Meijer staat er ontdaan bij: „Ik woon in Hoogvliet en ben qua criminaliteit wel wat gewend. Vorige week nog werd er een overvaller doodgeschoten. Ik kan niet begrijpen dat mensen tot zulk verschrikkelijk bruut geweld in staat zijn." Chouiki is met 'een scherp voorwerp' herhaaldelijk op de bovenkant en de zijkant van zijn hoofd geslagen. De klappen kliefden zijn schedel, hetgeen er volgens de politie op wijst dat een groot mes of een hakbijl is gebruikt. Dit excessieve geweld kan betekenen dat het niet om een overval ging, maar dat het de bedoeling was om de juwelier uit te schakelen. Bloedsporen van Chouiki op de deurpost zijn stille getuigen van het aangerichte bloedbad. Nog steeds ligt de keurig ingerichte etalage er bij alsof er niets is gebeurd. De brand die na de aanslag op Chouiki achterin de zaak door de dader(s) werd gesticht, vermoedelijk om sporen uit te wissen, heeft maar beperkte schade aangericht. Dat is te danken aan de brandweer, die aanvankelijk op het automatische brandalarm afkwam en bij het blussen de hevig bloedende juwelier aantrof. Een zwerfkat springt op het raamkozijn van Het Gouden Pand. Een buurtbe woonster komt aanlopen. „De dieren ambulance was al naar dat beestje op zoek De juwelier was stapel op hem, gaf hem geregeld te eten." Een man uit Spijkenisse, gekleed in werkkloffie, staat zwijgend voor de vitrines. „Van jongs af Voor de juwelierszaak worden bloemen gelegd. Foto: GPD/Jaap Rozema aan ken ik hem. Een behulpzame man, altijd bereid raad te geven. Hij stond goed bekend. Afschuwelijk dat hij om een paar sieraden is vermoord. Van mij mogen ze de dader de doodstraf ge ven." Aisha (29): „Laatst was hij nog op tv. Het ging over de veiligheid hier. Zei de juwelier dat het daarmee hard ach teruitging." De politie heeft twaalf rechercheurs ge zet op de moord op de juwelier, die van Franse afkomst is. Woordvoerder G. de Jong zegt dat de politie er alles aan ge legen is om de daders te vinden van wat hij noemt 'deze liederlijke aangele genheid'. „Maar in het belang van het onderzoek doen we nog geen medede lingen. Anders spelen we de dader of daders in de kaart." Er zijn buurtbewoners ondervraagd. Het sporenonderzoek en getuigenver hoor hebben niets concreets opgele verd, want verdachten zijn nog niet aangehouden. De politie zegt nog steeds niet te weten of er iets is gesto len. Toch zijn er aanknopingspunten. De winkel, die volgens de politie nooit eerder is overvallen, is binnen en bui ten beveiligd met minstens zes came ra's. De winkeldeur is alleen van bin nenuit te openen; klanten moeten dus eerst aanbellen. De kans is redelijk groot dat getuigen in de redelijk drukke winkelstraat de dader(s) voor de deur hebben zien staan. Politiewoordvoer der J. van der Hor: „Misschien waren het nepcamera's, dat wordt uitgezocht. En zo'n gesloten-deursysteem is vooral bedoeld om onbetrouwbaar ogende fi guren buiten te sluiten. Wat lang niet betekent dat je iedereen die je toelaat ook kent." De buurtbewoners en passanten heb ben een hoge pet op van de juwelier, die zijn zaak ook als pandjeswinkel voor vooral gouden sieraden gebruikte. De wrok gaat - hoewel over de identiteit van de dader(s) nog niets bekend is - uit naar 'dé buitenlanders' e politiek moet het ontgelden, als ze crimineel zijn of illega het uit de mond van Eric (48 een Indische Nederlander is ten weer op de partij van Fo men, anders komt die partij die er acht jaar een zooitje v maakt", scheldt een 75-jarig „Die juwelier stond sodeju a z'n geld te verdienen." Maar rig geklede dames weten het niet. „Voor hetzelfde geld g' een afrekening." Tom Tibboel DINSDAG 14 JANUARÜ Op de Keizersgracht is een enorme woningnood. Er willen namelijk heel veel mensen op die prachtige gracht wonen, maar daar en op de omliggende grachten heerst een schrij nend gebrek aan betaalbare woonruimte. De PvdA wil daar om een deel van de grachtenpanden slopen en vervangen door sociale woningbouw van 17 etages hoog. Nee, dat is niet waar. Dat heb ik verzonnen. Toch blijft het onrechtvaardig dat alleen rijke mensen z'n mooi uitzicht hebben, vindt u ook niet? En feit is dat vrijwel alle jonge starters die je dat vraagt dolgraag op een gracht zouden willen wonen. Naar mijn me ning mag je wel degelijk spreken van een schrijnende situa tie. Die geldt trouwens ook voor de rest van Amsterdam. Te populair. Over de hele linie heerst een schrijnende woning nood, doordat heel veel mensen in Amsterdam willen komen wonen, maar zich niet het gangbare tarief kunnen veroorlo ven. Jammer, maar is dat schrijnend? PvdA'er Stadig in Am sterdam vindt van wel en wil daarom een groot aantal sport parken en volkstuincomplexen gaan volbouwen met betaal bare woningen. En het is niet alleen een PvdA'er die dat wil, en niet alleen in Amsterdam. Van links tot rechts verklaren dezer dagen politici dat zij het probleem nu eindelijk gaan oplossen. Er moet overal goedkope huisvesting komen voor iedereen. Dus niet alleen in Delfzijl of Lelystad waar nie mand wil wonen en het dus weinig kost) maar ook in Haar lem en Leiden en Den Haag en Hilversum en de rest van de Randstad. De laatste weitjes en rommelgrondjes kunnen zich gaan opmaken voorde komst van de heimachines. Maar over welke woningnood hebben we het eigenlijk? Er zijn niet honderdduizenden mensen die nu onder een brug moeten slapen of tot hun veertigste bij hun ouders moeten wonen. Het zal voorkomen, gewoon is het bepaald niet. Bij de huidi ge schrijnende gevallen gaat het vrijwel altijd om mensen die allang ergens wonen maar eenvoudig iets beters willen, en dat liefst zo goedkoop mogelijk. Per persoon bezetten ze ge middeld al meer vierkante meters woonruimte dan ooit in de Nederlandse geschiedenis. Ze verdienen per persoon gemid deld meer dan ooit in de Nederlandse geschiedenis. En alles blijft schrijnend. Zo niet de prijs, dan de woning zelf. Ons soort woningnood valt niet meer te bestrijden. Als we - bij voorbeeld - in Amsterdam op grote schaal betaalbare woon ruimte bij gaan bouwen zullen wellicht ook de laatste inwo ners van Delfzijl (krimpgemeente) het daar voorgezien gaan houden. Als de Delfzijlers niet komen zullen het de illegalen en de asielzoekers zijn die met zijn vijftienen de vrijkomende (blijkbaar te dure ofte kleine) huizen betrekken. Zo zal het gaan. En na tien jaar volkstuinen oprui men en sportparken volbouwen zijn we straks wat betreft de woningnood in Amsterdam exact zover als we al waren: schrijnend als immer. Het woongenot zal helaas intussen voor iedereen zijn afgenomen. Natuurlijk, mensen willen altijd het beste voor zichzelf, en gelijk hebben ze. Maar blind in elke vraag voorzien is de slechtste oplossing voor ons allemaal. Nog dichter op elkaar, nog minder open ruimte, nog meer files. Als ik de overheid was - maar gelukkig voor u ben ik dat niet - zou ik Neder landers eraan gaan wennen dat de mogelijkheden niet eindeloos zijn. Ja, blijf dan maar klein wonen. Of ruim en goedkoop, maar dan in Lelystad of Delfzijl. Je kunt niet alles hebben. En zeker niet dat wat je niet kunt betalen. Zo ongeveer zou mijn politieke programma luiden. Maar ik woon dan ook al lang en breed op de gracht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2