'Huisartsen Ontuchtpleger al eerder veroordeeld moeten deel taak afstoten' V IETS verkopen? Bijna iedereen levert fors in dit jaar ZEEMAN L Leidsch Dagblad fü Raad bepleit 24-uurs telefoonlijn Faillissement Taxi Schutte grote strop voor Leiden Bellen met Jeltje van Nieuwenhoven Festivalgangers Noordwijker Salman lijsttrekker Nieuwe Politiek De Baanderij goede plek voor uitgaanscentrum Krajicek simpel in tweede ronde Van der Kooy in ziekenhuis Politie wacht met contract Remkes MOET WEG ALLES MOET WEG ALLES MO 1 -PERSOONS Leidsch Dagblad nr. 43129 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 1 ™»nd bevriest niemand is j Wij I 1 een n WD politie "iMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 14 januari 2oo3 SPRINTERS Officier eist nu zware straf tegen Leiderdorper: vier jaar cel en tbs den haag/gk>-anr - De Neder landse arts moet een deel van het werk afstoten. Patiënten moeten bijvoorbeeld direct, zon der verwijsbriefje een fysiothera peut kunnen bezoeken en gespe cialiseerde verpleegsters moeten taken van de huisarts en de spe cialist overnemen. Ook moet er een 24-uurs telefoonlijn komen voor medische vragen. Deze in grepen zijn hét antwoord op het toenemend artsentekort en de wachttijden in de zorg. Dit schrijft de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) vandaag in een advies aan de minister van Volksgezondheid. Volgens de RVZ kan in de ge zondheidszorg doelmatiger worden gewerkt als niet altijd een arts bij de behandeling be trokken is. Daarbij worden voor beelden genoemd als griepme- dicatie en de begeleiding bij in continentie; tijdrovende werk zaamheden, die zeer wel door gespecialiseerde verpleegkundi gen kunnen worden gedaan, al dus de RVZ. Volgens de Raad biedt zo'n nieuwe werkwijze ex tra carrièreperspectief voor ver pleegkundigen, waardoor meer mensen tot dit vak aangetrok ken worden. De eventuele invoering zal wel veel tijd vergen, denkt de RVZ: er zal verzet komen bij artsen die hun domein van werkzaam heden willen bewaken. Demissionair minister De Geus van volksgezondheid blijkt voor stander van een hbo-opleiding voor artsen. Hij wil daarvoor 100 miljoen euro uittrekken, zegt hij in Nieuwe Revu. De CDA-minis- ter wil op deze manier het arts entekort aanpakken. De hbo- opleiding moet mensen oplei den voor de functie van assis tent in een huisartsenpraktijk of ziekenhuis, maar zonder eind verantwoordelijkheid. Hij wil zo huisartsen ondersteunen en ook het gat tussen specialisten en verpleegkundigen in ziekenhui zen dichten. door Ruud Sep den haag/leiderdorp - De 30- jarige Leiderdorper die wordt verdacht van ontucht met mini maal acht minderjarige jongens is in 1991 al eerder veroordeeld voor hetzelfde vergrijp. De man kwam toen weg met een geheel voorwaardelijke celstraf van veertien maanden, waarbij als voorwaarde werd gesteld dat hij zich zou laten behandelen bij de Riagg. De 'behandeling' bestond echter uit niet meer dan twee gesprekken, waarna de deskun digen de conclusie trokken dat behandeling niet nodig was. Dat bleek gisteren tijdens de rechts zaak tegen de Leiderdorper. De oude veroordeling is des te opvallender doordat nu alle ex perts die een rapport over de man hebben opgesteld het er over eens zijn dat de kans dat de ontuchtpleger zonder behande ling weer in zijn oude patroon zal vervallen bijna honderd pro cent is. Mede op grond van het grote gevaar van herhaling eiste offi cier van justitie Steen gisteren een ongewoon zware straf van vier jaar cel en tbs. Met de tbs- maatregel, waardoor de ver dachte na zijn celstraf net zo lang achter gesloten deuren kan worden behandeld totdat de artsen hem genezen verklaren, wil de officier garanderen dat de fouten uit 1991 niet worden her haald. „Ik kan niet aan de maat schappij uitleggen: we hebben hem behandeld, maar het is niet gelukt, hij is weer opnieuw be gonnen." De verdachte, die sinds drie maanden vast zit in het huis van bewaring, heeft tussen 1994 en juli vorig jaar seksuele handelin gen verricht met minimaal acht minderjarige jongens, waarbij de jongste niet ouder was dan acht jaar. Als een klassieke kin derlokker liet hij de jongens bij hem thuis met de computer spelen en naar (pornografische) videofilms kijken. Daarna be tastte hij de jongens en ging in enkele gevallen zelfs zo ver dat hij gemeenschap met ze had. Pagina R3: Verdachte een typisch tbs-geval' voer op grond van de Wet Voor zieningen Gehandicapten. In dat jaar werd ook de boedel en de goodwill van de taxi- en gara- geondememing Taxi Schutte overgenomen voor (toen nog) 1.440.000 gulden. Schutte heeft altijd verlies geleden. De ge meente verkocht haar aandelen in 2001 aan commissaris Peter de Jong, die al 20 procent had en de 40 van Leiden er bij kreeg. De Jong probeerde daarna Schutte te laten opgaan in Eltax, waarmee al werd samenge werkt De financiële nood was in maart 2002 zo hoog, dat de De Jong op de lie van die maand het faillissement aan vroeg. Eltax sprong in het gat dat Schutte achterliet. Curator M. Aukema van De Ruijter, de Wildt de Vroom advocaten is somber over de kans dat gemeenten hun geld ooit nog terugzien. door Robbert Minkhorst leiden - Het faillissement van Taxi Schutte uit Leiden gaat honderdduizenden euro's aan gemeenschapsgeld kosten. Dat blijkt uit verslagen van de cura tor. Het gaat om subsidies die waren toegewezen voor het taxi vervoer van ouderen en gehan dicapten. Dat geld hoort nor maal gesproken op te gaan in een jaar. Alles wat het taxibedrijf niet opmaakt, moet aan ge meenten worden terugbetaald. Vijf van de zes gemeenten in de Leidse regio hebben vorderin gen op Schutte. In totaal gaat het om ruim 462.000 euro, voor diensten die het taxibedrijf wel kreeg betaald, maar nooit heeft geleverd. Leiden is de grootste schuldeiser; de claim van de stad bedraagt ruim 404.000 eu ro. De totale schuld van Schutte ligt op bijna 960.000 euro. De gemeente Leiden en Gebr. De Jong hebben Schutte in 1994 opgericht, speciaal voor het ver- Pagina Ri: Leiden wacht op onderzoek sagar - Hindoeïstische pelgrims tijdens hun bezoek aan een religieus festival op het Indiase eiland Sagar, 150 kilometer ten zuiden van Cal cutta. Zeker 250.000 mensen komen af op het 'Makar Sankranti', dat vandaag begint. Met dit festival, dat in India samenvalt met het mo ment waarop de dag even lang duurt als de nacht, vieren pelgrims het einde van de winter. Centraal staat het gebruik van sesamzaad, waar van de olie niet alleen gezond is, maar ook symbool voor liefde en te derheid. Foto's: Reuters/Jayanta Shaw Partij van Heinsbroek neemt deel aan statenverkiezingen Jeltje van Nieuwenho ven, de num mer twee op de kandida tenlijst van de PvdA. is vanmiddag voor een belron- de de gast van het Leidsch Dagblad. Van 1730 tot 1830 uur beantwoordt de oud-Kamervoorzitter vanaf de re dactie van de krant telefonisch vra gen over verkiezingsthema's. U kunt voor deze phone-in bellen naar een speciaal nummer 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van morgen een selectie af van de vragen en antwoorden. door Jan Preenen noord wijk - Dennis Salman uit Noordwijk voert op 11 maart tijdens de statenverkie zingen in Zuid-Holland de Lijst Nieuwe Po litiek aan. Deze nieuwe partij is opgericht door Herman Heinsbroek, oud-minister van economische zaken. Na de val van het kabi net scheidde hij zich met onder anderen Harry Wijnschenk af van de LPF. De Lijst Nieuwe Politiek doet ook in Flevoland, Utrecht, Noord-Holland en Noord-Brabant mee. Ook Salman stond voor de Kamerverkiezin gen in mei vorig jaar nog op de kieslijst van de LPF, maar viel toen net buiten de boot Aanvankelijk wilde hij na de problemen in de LPF en de val van het kabinet in oktober voorlopig niets meer met politiek te maken hebben. „Ik had de buik vol van al die narig heid." De interesse van Salman voor politiek werd kortgeleden weer gewekt door Wijn schenk, die de Noordwijker namens Heins broek benaderde. „Zijn aanpak spreekt me wel aan. Hij wilde niet halsoverkop een lijst vormen voor de volgende Kamerverkiezin gen volgende week woensdag. Hij wilde niet het risico van een nieuw debacle lopen, maar uitsluitend goede mensen om zich heen verzamelen. Ik voel me vereerd dat ik tot die groep behoor. Het is de bedoeling dat Provinciale Staten een opstapje vormen voor de Tweede Kamer over vier jaar. Op provinciaal niveau kunnen we de ervaring opdoen, die we daarna in de Kamer kunnen gebruiken", aldus Salman die ook is be noemd tot voorzitter van de afdeling Zuid- Holland van de Lijst Nieuwe Politiek. Hij gaat binnenkort gesprekken voeren om op 27 januari een lijst met minstens vijf kandi daten te kunnen indienen. De Noordwijker gaat er zonder meer vanuit dat de groep-Heinsbroek veel beter dan de huidige LPF de ideeën van Pim Fortuyn over integratie, veiligheid, zorg, onderwijs en het doorbreken van de bureaucratie kan verwe zenlijken. „Door CDA, LPF en WD is daar wel een aanzet toe gegeven, maar door alle problemen en de val van het kabinet leek al les voor niets. Over de thema's van Fortuyn heeft de Nieuwe Politiek nog dezelfde idee- en. En na 27 januari gaan we ook provincia le onderwerpen uitwerken. Daar wil ik nu nog niks over zeggen." Veri van politieke partijen Vandaag vindt u in deze krant een extra pagina met een vergelij king van de verkiezingsprogram ma's van de belangrijkste politie ke partijen die meedoen aan de Tweede-Kamerverkiezingen op woensdag 22 januari. Er is bij de vergelijking gekozen voor alle partijen die nu nog in het parle ment zijn vertegenwoordigd. Voor de vergelijking is gekeken naar een beperkt aantal hoofd punten. leiderdorp - Bedrijventerrein De Baanderij in Leiderdorp is een uitstekende plek voor de vesti ging van een groot uitgaanscen trum. Veel beter in elk geval dan de omgeving van het NS-station Leiden Centraal, dat eerder als locatie is genoemd. Dat blijkt uit onderzoek dat in opdracht van de Kamer van Koophandel is uitgevoerd en dat vanmorgen werd gepresenteerd. Door vestiging op De Baanderij kan de ruime parkeergelegen heid bij de Leiderdorpse winkel boulevard ook 's avonds en 's nachts worden benut Het on derzoek wijst verder uit dat er voldoende vraag is naar een gro te uitgaansgelegenheid in Lei den en omgeving. Het rapport, opgesteld door Marktplan Adviesgroep uit Bus- sum, is een belangrijke steun in de rug van de Leiderdorpse on dernemers Postma en Regeer. Zij kwamen vijf maanden gele den naar buiten met hun plan voor een 'allround uitgaans- complex' van 1500 vierkante meter op De Baanderij, met on der andere een megadisco, een grand-café en congreszalen. Het rapport is ook aan het colle ge van B en W aangeboden. Dat neemt nog deze week een be sluit. Melbourne - Richard Krajicek heeft vanochtend betrekkelijk eenvoudig de tweede ronde ge haald van de Australian Open. De Muiderberger won in vier sets van de Australiër Todd Reid. Het 18-jarige talent maak te voor eigen publiek alleen in druk in de eerste set, die hij met 6-3 won. Krajicek won de daar opvolgende sets overtuigend met 6-2,6-2 en 6-1. Reid liep in de partij een blessure op. Kraji cek ontmoet in de volgende ronde de Duitser Schüttler, die als 31ste is geplaatst. Cairo - Motorcoureur Jaap van der Kooy uit Zoeterwoude is in het ziekenhuis van Cairo ge opereerd aan zijn bekken. Hij kwam zaterdag zwaar ten val in de Dakar Rally. Volgens de or ganisatie maakt hij het goed. Van der Kooy (51) was bezig aan zijn tiende Dakar Rally. Hij haalde één keer de finish. De coureur moest vorig jaar opge ven omdat enkele rugwervels bekneld raakten. Van der Kooy begon in juni 2002 aan de trai ning voor de Dakar Rally van dit jaar. Naar zijn zeggen ver scheen hij fitter dan ooit aan de start. den haag - De korpsbeheerders gaan zaterdag opnieuw overleg gen over de inhoud van een prestatiecontract tussen politie en overheid. De burgemeesters gaan daarom niet in op een uit nodiging van minister Remkes van binnenlandse zaken om het contract donderdag al te onder tekenen. Dat heeft woordvoer der C. den Bakker van het Ne derlands Politie Instituur (NPI) vandaag namens de korpsbe heerders gezegd. (advertentie) )-40%-50%-óO% 20%-30%-40%-50%-60% 20%-30%40°, Grote stijging nominale ziekenfonds- en pensioenpremie En nog véél méér super voordelige opruimingsartikelen! rI textielSupers WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! utrecht/gpd - Bijna alle huishoudens in Neder land gaan er dit jaar op achteruit. De daling in koopkracht wordt vooral veroorzaakt door de enorme stijging van de nominale ziekenfondspre mie met zo'n 92 procent. Ook de hogere pensi oenpremies hakken flink in op de inkomens. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Het Nibud heeft voor een aantal situaties de ver anderingen doorberekend. Een gezin met twee kinderen en een modaal inkomen van 28.700 euro bruto heeft dit jaar 2,1 procent minder te beste den. Hun gemiddelde loonstijging van 2,5 procent wordt volledig opgeslokt omdat hun bruto-pensi- oenpremie met zo n 30 procent stijgt Bovendien gaan ze gemiddeld 700 euro ziekenfondspremie betalen, terwijl dat vorig jaar nog 360 euro was. Ook tweeverdieners zonder kinderen zien hun koopkracht met zo'n 2 procent dalen. Stel dat één van de partners twee keer modaal verdient en de andere modaal, dan zien de partners op de loon- stroken allebei een hoger netto bedrag. Die tien tallen euro's worden echter meteen opgeslokt l\ V.» 1 v h v door pensioenpremies en inflatie. Alleenstaanden met een AOW-uitkering en een klein pensioen krijgen netto zo'n 30 euro meer per maand. Na de betaling van ziekenfondspremie en na aftrek van de inflatie blijken ze echter ook in koopkracht in te leveren en wel 0,5 procent. Als him pensioen geïndexeerd wordt, blijft de koop kracht ongeveer gelijk. Alleen bijstandsgerechtigden leveren niet in. De indexering van de bijstand vangt de stijging van de ziektekosten helemaal op. Het Nibud waarschuwt dat het onderzoek slechts simpele voorbeelden laat zien. In werkelijkheid zullen veel huishoudens er veel meer op achter uitgaan. Wie bijvoorbeeld kinderen heeft en ge bruik maakt van een crèche, ziet ook de kosten voor kinderopvang explosief stijgen. En in de ene gemeente stijgen de gemeentebelastingen harder dan in de andere. In zeldzame gevallen kunnen huishoudens er ook in koopkracht op vooruitgaan. „Bijvoorbeeld als een van de partners promotie maakt", schrijven de onderzoekers. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat Postcode Telefoon fivm. controle nabezcxgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaing is myi Handtekening: 712141 I V1 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl EGSTGEEST Dte Oegstgeest zit flink larie. Met het gisteren ïworden giga-tekort op Itatie van de nieuw- Poelgeest stevent de af op een regelrecht Het gemeentebestuur Bj- twijfelach- verstandi- met de wijk r het resul-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1