KUNST CULTUUR 'Abel Cahen is een hele goeie architect' 'Het Geluid van Hotz' trekt 1500 bezoekers Record voor 'Die another day' Cabaret Festival blijkt populair Vragen rond dood Bee Gee Recordaantal bezoekers Nemo Percussionist T.Rex overleden Tegenvallende thrillers ruilen Vier maal zo groot Van Abbemuseum gaat zaterdag open voor publiek Kane hp weer be door b; Nominate Edison Awards 2| zijn beke; dinsdag 14 januari n Pierce Brosnan vertolkt voor de vierde keer James Bond. Foto: AP/Aaron Harris Amsterdam - 'Die another day', de twintigste James Bond-film, heeft het afgelopen weekeinde een recordaantal bezoekers ge trokken. De eerste vier dagen zagen 180.000 mensen de film, waarmee de beste opening voor een Bond film ooit is behaald. Het algehele record voor beste opening ooit heeft 'Die another day' overigens niet gebroken. Dat staat nog steeds met 279.000 bezoekers op naam van de eerste Harry Potter-film 'De steen der wijzen'. Van deze film draaide echter zowel een Ne derlandstalige als een Engelsta lige versie in een aantal van 244 kopieën. 'Die another day' is in de Engelstalige versie in 120 theaters te zien. leiden - Bij het begin van de kaartverkoop voor het 25ste Leids Cabaret Festival vlogen de kaarten afgelopen zaterdag weg. Er zijn inmiddels alleen nog toegangsbewijzen te koop voor de voorrondes op 10 en 11 februari. De 25ste editie van het festival wordt gehouden in de Leidse Schouwburg en eindigt op zaterdag 15 februari met de finale. Londen - De familie van de zondag overleden Bee Gee Maurice Gibb zet vraagtekens bij de behandeling van de zan ger in het ziekenhuis. Hij over leed op 53-jarige leeftijd na een spoedoperatie aan zijn inge wanden. Broer Barry Gibb zei tegen de Britse omroep BBC dat hij en zijn familie er alles aan zullen doen om de waarheid boven tafel te krijgen. Kort voor de operatie was Maurice gere animeerd na een hartstilstand. Dat vindt Barry Gibb zeer be denkelijk. Amsterdam - Een recordaantal bezoekers bezocht vorig jaar het wetenschapsmuseum Ne mo in Amsterdam. In totaal kwamen 317.500 mensen af op de attractie. Ruim 25.000 meer dan het jaar ervoor. Met deze groei staat Nemo in de toptien van musea in Nederland. Ook financieel gaat het het museum voor de wind. Nemo opende in 1997 zijn deuren onder de naam NewMetropolis. In de eerste jaren trok het kolossale groene 'schip' aan het IJ zo wei nig mensen dat het failliet dreigde te gaan. Het museum kreeg echter een tweede kans door een bijdrage van het rijk en de gemeente Amsterdam. In juni 2000 veranderde het zijn naam in Nemo en kreeg het een nieuwe directie. londen - Mickey Finn, percus sionist van de Britse glamrock- band T.Rex, is zaterdag in een Londens ziekenhuis op 56-jari- ge leeftijd overleden. De precie ze doodsoorzaak werd niet be kendgemaakt maar volgens de Britse pers is het overlijden van Finn het gevolg geweest van nier- en leverproblemen. In 1997 werden de bandleden van T.Rex bij een herdenking van het overlijden van de charisma tische zanger Mare Bolan, toen twintig jaar geleden, zo enthou siast door het publiek ontvan gen dat zij besloten opnieuw te gaan samenwerken. Dat mond de uit in een reünie, een toer- nee en een nieuw album. Amsterdam - Met ingang van de Maand van het Spannende Boek, in juni, mogen kopers van een literaire thriller van de uitgeverij Ambo/Anthos zo'n boek ruilen als het hun niet aanstaat. De uitgeverij is bezig tien tot vijftien titels te selecte ren die voor ruil in aanmerking komen. Ze hoopt de mensen te stimuleren sneller een literaire thriller te kopen. Dit genre trekt naar de smaak van Ambo- /Anthos te weinig aandacht van de recensenten. De klant weet daardoor niet altijcLwat hij of zij koopfc-Ruilen kan rechtstreeks via de uitgeverij. door Theo de With leiden - Naar schatting 1500 mensen hebben de afgelopen weken de theatervoorstelling 'Het Geluid van Hotz' in de bus remise van Connexxion aan de Rijnsburgerweg bezocht. De voorstelling was het eerste pro ject van de stichting Bontekoe spelen, die in de toekomst vaker op verrassende plekken in Lei den theater wil brengen. Over het verloop van deze eerste pro ductie is initiatiefnemer Frans Bik meer dan tevreden. Op de valreep werd het afgelo pen weekeinde nog een extra voorstelling ingelast om alle be- Stichting Bontekoespelen meer dan tevreden over theater in busremise Connexxion Hotz-liefhebbers te bfee Het team van de Bcjt°P len was w bezig met het afbn langstellenden de gelegenheid te bieden 'Het Geluid van Hotz' te bekijken. „De laatste voorstel lingen waren helemaal uitver kocht", zegt Bik. „In het begin hadden we niet altijd een volle bak, maai dat schijnt normaal te zijn. Het duurt even voordat de publieke belangstelling op gang komt De mond-tot-mondrecla- me moet zijn werk doen, want dat is nog altijd de beste recla me." Het locatietheaterproject begon op 12 december in de bittere vrieskou en eindigde afgelopen zondag met de tweede koude golf. Het winterweer lijkt geen negatieve invloed te hebben ge had op het bezoekersaantal. Frans Bik: „Het is moeilijk te meten wie zich door de kou heeft laten weerhouden. Mis schien dat oudere mensen om die reden zijn weggebleven, maar ik heb de indruk dat er voor echt geïnteresseerden altijd wel een moment was om te ko men kijken. Met verwarmde tri bunes, dekens en glühwein heb ben we geprobeerd de ergste kou te bestrijden. De reacties waren over het algemeen zeer positief." Voor dit project werd het ver haal 'De Voetnoot' van de Leid se schrijver F.B. Hotz bewerkt voor toneel. Daarin beschrijft Hotz het effect van een treinon geluk in 1926 bij station De Vink op het leven van een aantal per sonen. De monoloog werd ver tolkt door acteur Leo Hogen- boom. Op de speelvloer werd hij bijgestaan door 'geluidskunste naar' Bart Visser. „Hotz is na tuurlijk niet de allerbekendste schrijver", omschrijft Bik zijn angst vooraf. „Gelukkig blijkt er toch een behoorlijk grote groep door Rob Schoonen en Peter van Vlerken eindhoven - „Het is precies het museum geworden dat ik had gewild. Maar het is bovenal prachtige architectuur, er zitten dingen in waarvan ik denk, hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat iemand dat op voorhand al hele maal in zijn hoofd heeft zitten?", aldus een zeer trotse directeur Jan Debbaut van het Van Abbe museum in Eindhoven, vlak voor de opening van 'het mooiste mu seum van Europa'. De veelgeroemde helderheid van het Kropholler-gebouw zit volgens Debbaut ook in het nieuwe deel: „Je komt via de oudbouw in het nieuwe muse um en dan kun je rechtsaf het facilitaire deel in, of je kunt rechtdoor het tentoonstellings- blok betreden. En daar kan de bezoeker - niet horizontaal, zo als in de oudbouw - maar verti caal cirkelen. Je kunt met de trap naar boven en met de lift naar beneden of andersom. Al leen zit in die routing een frag mentering waar je zeer veel ver schillende ervaringen opdoet. Dat is ook exact de bedoeling; zo hebben we het ook ingericht. Dat de bezoeker echt heel veel meemaakt." Het oorspronkelijke Van Abbe museum is in 1933 ontworpen door architect A. J. Kropholler, in opdracht van Henri van Ab be, oprichter van de Karei 1 si garenfabrieken en kunstverza melaar. Het was altijd de wens van de kunstliefhebber om een centrum te laten bouwen waar de hele bevolking kon kennis maken met de hedendaagse kunst. In 1936 schonk hij Eind hoven het Van Abbemuseum. De collectie bestond toen voor namelijk uit kunstwerken van Van Abbe zelf. Inmiddels is het Stedelijk Van Abbemuseum één van de meest vooraanstaande musea voor moderne kunst Door het visio naire aankoopbeleid van - soms illustere - museumdirecteuren is in de loop der jaren een impo sante collectie opgebouwd van ongeveer 2500 werken van on der anderen Picasso, Chagall, Kandinsky, El Lissitzky, Theo van Doesburg, Mondriaan en Appel. Architect Abel Cahen heeft het gebouw van Kropholler nu vol ledig gerenoveerd en gemoder niseerd. Daarnaast heeft hij ook twee nieuwe vleugels van eik vijf niveaus gebouwd, die worden omgeven door water. De nieuw bouw betekent een verviervou diging van de ruimte. Blikvanger is de 26 meter hoge toren met schuine wanden waarop alle verdiepingen uitkomen. De ver bouwing heeft de gemeente Eindhoven in totaal 27,5 miljoen euro gekost. Genietend 'gidst' architect Abel Cahen door 'zijn' museum. Nu eens met weidse armgebaren alsof hij alles wil omvatten, dan weer met een kleine handbewe ging wijzend op een detail. Hij toont de eenvoud van de ge bruikte materialen, wijst op het licht dat van verschillende zij den binnenvalt, prijst de helder heid van de expositieruimten, legt de logici van het tentoon stellingscircuit uit, ziet hoe on derdelen van zijn architectuur in elkaar grijpen of juist uiteen wijken. Verbaasd lijkt hij, ver baasd dat alles is geworden zo als hij het heeft getekend. En trots? Nee, dat niet. Dat woord past niet bij Cahen. Een gelukzalig gevoel heeft hij wel en het is hem aan te zien. „Moet je hier eens gaan staan", zegt hij, met een blik op de 'lichtstraat', die de verbinding vormt tussen de tentoonstellingszalen en de schuine toren. „Hier mag je even naar mij kijken, naar mijn kunst." Zijn fascinatie voor architectuur is intellectueel en kunstzinnig, zo zegt hij. Pas wanneer wordt afgeweken van vanzelfsprekend heden. wordlarchitectuur voor Het nieuwe Van Abbemuseum in Eindhoven: twee vleugels van elk vijf niveaus worden omgeven door water. Foto: GPD/Ton van de Meulenhof Architect Abel Cahen: Nooit is hij ergens zo beledigd, nooit heeft hij zich ergens zo vernederd gevoeld als in Eindhoven. Foto: GPD/Vincent Wilke Directeur Jan Debbaut van het Van Abbe-museum: „De bezoeker gaat veel meemaken." Foto: GPD/Jurriaan Balke hem interessant. Zoals hier met het Van Abbe, waar hij meer kan doen met ruimte en licht dan gewoon is. Architectuur als moeder van de kunsten, daar wil Cahen best achter staan. „Maar je bent geen vrije kunste naar, je reageert als architect op de behoeften van een ander." Mede vanwege deze overtuiging werd hij - tot zijn vreugde - ge kozen voor het ontwerpen van het nieuwe Van Abbe. Cahen: „Niks is zo bijzonder als het ma ken van een museum voor mo derne kunst, een openbaar ge bouw waarin iets komt dat voortdurend verandert". Maar architectuur die alléén maar dienstbaar is, is saai, zoals een museum met alleen maar mooie zalen ook saai is. Ander zijds: een gebouw dat op zich- zelf een adembenemend kunst werk is, is voor de kunst die er wordt getoond een slecht muse um. Waar sta ik in dat dilemma, vroeg Cahen zich af voordat hij aan zijn klus begon. Het ant woord op zijn vraag was simpel: ertussenin. „Eigenlijk heb ik twee musea ge maakt Aan de ene kant is er de aaneenrijging van serene zalen die dienend zijn aan de kunst, aan de andere kant is er, ver bonden door de avontuurlijke 'lichtstraat', de torenzaal waar van ik mijn ruimtelijk kunstwerk heb gemaakt." Daar, in die pro vocerende toren, wil hij de kun stenaars uitdagen. De spanning van het nieuwe Van Abbe zit 'm in het contrast tussen die twee. Nu het er staat, overheerst bij Cahen een enorm gevoel van opluchting. „Er is een groot ge wicht van me afgevallen toen we uit de gevarenzone kwamen, toen het moment aanbrak dat alle dingen die nog mis konden gaan het gebouw niet meer stuk konden maken." En daarmee zijn we bij de lange, slopende bouwhistorie van het museum. Zijn eerste plan, dat niet kon doorgaan vanwege de protesten, zijn tweede plan dat met zoveel pijn en moeite tot uitvoering is gebracht „Dit gebouw is zo'n ongelooflijke krachtmeting ge weest", zegt Cahen. Het over stijgt alles wat hij tot nog toe heeft meegemaakt. Er waren momenten dat hij wilde stop pen. Er waren momenten dat Nauwere samenwerking met andere musea eindhoven - Het Van Abbemuseum in Eindho ven gaat in de nabije toekomst meer samenwer ken met andere musea. Vooral om potentiële bezoekers uit de Randstad aan te trekken, is sa menwerking noodzakelijk, aldus directeur Jan Debbaut. Hij heeft daartoe inmiddels contacten gelegd met stichting De Pont in Tilburg, het Bonnefantenmuseum in Maastricht en het Muh- ka in Antwerpen. Volgens Debbaut gaat daarbij vooral om marketing- en pr-activiféiten die in gezamenlijkheid worden gerealiseerd. „Maar we hebben ook al eens gesproken over het maken van één tentoonstelling in drie delen, die je op de dezelfde tijd programmeert." Derge lijke coproducties kunnen op termijn ook tot stand komen met nabijgelegen Duitse kunstin- steUingemDm-zeéfkostbare kunstwerken aan te Jymnénschaffen, overweegt de directie een joint "venture met collega-instituten als het Centre Pompidou in Parijs en het Macba in Barcelona. decor en de tribunesste t Lei nt dt fja inn rvc We e remise achter het tion. Toch wordt driftig nagedacht ovi 8' de project. Bik: brainstormsessies achter de rug maand of twee hope duidelijkheid te kuru Het wordt in elk So anders. Voorop blijf we willen spelen op verwachte plaatsen Leiden hoort in elk g£"' nog meer van ons." Ff an he ere anderen wilden dat hij ophoe pelde. „Van alles wat er mis is gegaan, kreeg de architect Abel Cahen de schuld. De budgetoverschrij ding, de planning, noem maar op. Nooit is hij ergens zo bele digd, nooit heeft hij zich ergens zo vernederd gevoeld als in Eindhoven. Alles lag aan Cahen. Dat was ten onrechte, want Abel Cahen - dat mag u gerust op schrijven - is een hele goeie ar chitect." Uiteindelijk is het werk gelukt. „Nu het klaar is, ben ik begon nen van alle ellende te genezen. Ik knap op van dit gebouw. Ter wijl ik in mijn genezingsproces zit, zal dit gebouw schitteren tot ver buiten de grenzen van Eind hoven en tot ver buiten de gren zen van Nederland." Of hij het nog eens zou doen, een museum bouwen? „Oh ja- Ik heb er zo veel van geleerd. Ei genlijk weet ik nu pas hoe het moet" Museumdirecteur Debbaut heeft geen idee hoeveel bezoe kers het nieuwe museum zal trekken: „Ik weet het echt niet. Omdat dit museum absoluut niet te vergelijken is met het ou de, en omdat een museum als dit nog nooit gefunctioneerd heeft in Eindhoven. Het zullen er meer zijn dan voorheen, om dat het in de belangstelling staat en er veel meer te zien zal zijn. Maar of er zich nu wel of niet een toeristenstroom zal ontwik kelen, of dat de Eindhovense bevolking meer dan vroeger het museum zal bezoeken, dat we ten we niet. We hebben de ex ploitatie afgestemd op honderd duizend bezoekers. Dat is dik het dubbele van wat we had den." Aanstaande vrijdag verricht ko ningin Beatrix de opening, twee dagen later gaat het museum open voor het publiek. ge ke fpo den haag/anp Paul Jan Bakker Matto Kranenburgl bij de Haagse Het management ren weten dat overleg is gebei een verklaring sti de ambities van kers niet strookt! van de achterblij' In maart vorig j; Kane ook al de de bezetting. Ar: gen (gitaar), T01 sen (gitaar) en to< nald Kool gingen Alleen Matto kwam ervoor tei uitverkochte de Pepsi Stage (2lj bruari) zal de bani sterken met ten. Volgens de verl Paul Jan Bakker kozen om zich, werkzaamheden Haagse gita; leggen op het eigen nummers, hij zich bezighi 'nieuwe projeeti stuk wordt niet de eventuele pl Matto Kranenbi Op de popsite Podium' laat weten dat hij en woonweg uit de gezet. „We blekenjbl fijk toch niet 'dep d maken. Kane doende vertroi als bassist", laat hijn I te weten. „Het gaj band om zoveel het muzikale. Ik T een heel eind in|| maar ik ben zwaar teleurgesti heb ik alleen voor de groep. Paul Jan Bakker 2001 toe tot de bi voor was hij di Anouk uit haar Door het vertrek Pn en Kranenburg vaste bezetting vaij uit zanger Dinai hoff, gitarist Def Leeuwen en t" tijn Bosman. rijswijk/anp - Anouljaa neerd voor een E< tegorie Zangeres natbg Edsilia Rombley en laf een kans. Bij de mi kandidaten Andre man van Veen en to. Dat heeft de Edisa V gisteren bekendgemL categorie Zangeres naai zijn genomind Jones, Shakira en Bextor, op de Edis< Zanger intematioii kans Bruce Springst Williams en Solomoi Acda de Munnik 2 ce om de Edison 1 nationaal', net als B 103. Coldplay, U2 strijden om de Edisc tegorie Groep intemi Relax, Rosemary's ST Katoen maken kans ey son voor vaderlands mers. In de categorie naai aanstormend ta in aanmerking Avig Justin Timberlake babes. Bij de R&B'nJ hoppers zijn Brainp» nem en N.E.R.D. de Ian bij de Edison voor Dis c Sophie Ellis Bextor ie world. bi De Edison voor de nAre< rr Marco Bonsk Within Temptation, baj tieve' Edison is \an Queens of the stone iet Hives. De uitreUtinne maart. is s ob

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18