Warmond niet mi zo bang voor fusii REGIO Peuters leren Engels bij de watertafel Getuigen spoorwegongeluk zagen chauffeur door rood rijde Verzakking in Nil wor< nog deze maand verhol] Burgers betalen rekening voor gemeente die op te grote voet leefC Bomenbalans wordt vaker gepubliceerd Gesprek met buurgemeenten over samenwerj Bekkenfractuur na aanrijding zoeterwoude-rijndijk - Een 42- jarige fietser uit Hazerswoude- Rijndijk is gisteren van zijn fiets gereden door een 56-jarige au tomobilist uit Boskoop. De au tomobilist verleende geen voor rang. De fietser is met een bek kenfractuur overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis. Satelliettuner gestolen alphen aan den rijn - Bij een inbraak op klaarlichte dag is gisteren uit een huis in Alphen aan den Rijn een satelliettuner gestolen. De inbrekers kwamen de woning aan de Briljantstraat binnen, nadat zijn de deur openbraken. Behalve de tuner zijn er ook waardepapieren meegenomen. CDA-Kamerleden naar kwekers hazerswoude/boskoop - Vijf Tweede Kamerleden van het CDA brengen vanmiddag een bezoek aan de regio Boskoop. Er wordt onder meer een be zoek gebracht aan Siem Hooge- veen, die een bedrijf op het nog te ontwikkelen pot- en contai- nerteeltterrein in Hazerswou- de-Dorp heeft. Hij had net toe stemming toen oud-minister Pronk vorig jaar zijn veto over de ontwikkeling van dit gebied uitsprak. Het Platform Sierteelt Regio Boskoop wil de Kamerle den ervan overtuigen dat verder uitstel van de ontwikkeling van het PCT-terrein onverantwoord is. 's Avonds is iedereen wel kom bij een discussiebijeen komst in gebouw De Loods aan Zijde in Boskoop, die om 20.00 uur begint. leiderdorp - Om nog duidelijker aan de inwoners van Leiderdorp te laten zien dat er geen bomen weggemoffeld worden, laat wet houder Molkenboer de 'bomen- thermometer' voortaan iedere twee maanden op de gemeente pagina in het huis-aan-huisblad afdrukken. Zo is in één oogop slag te zien hoeveel bomen er zijn gekapt en hoeveel nieuwe er zijn geplant. De publicatie van de bomen- thermometer is een succesje voor D66-raadslid Van Gurp, die gisteravond tijdens de raadsver gadering veel vragen had over het Leiderdorpse bomenbeleid. De meeste raadsleden vonden zijn vragen overigens overbodig en lieten dat duidelijk merken. Leiderdorp legt zichzelf de plicht op dat voor praktisch elke boom die gekapt wordt, een nieuwe wordt geplant Van Gurp is bang dat de gemeente de stand niet goed bijhoudt, en vroeg gisteravond daarom een zogeheten interpellatiedebat aan. Maar de overige raadsleden vonden dat middel veel te zwaar. „Ik ben blij dat u het me nu zo duidelijk uitlegt", zei Van Gurp tegen wethouder Molkenboer tijdens het debatje. „Maar het moet toch mogelijk zijn om dit de inwoners door middel van een foldertje ook uit te leggen?" PvdA'er Hollands stak daar di rect de draak mee. „Mag dat ook via internet, want foldertjes wor den gemaakt van bomen." dinsdag 14 januari i alphen aan den run - De beveiliging van de spoorwegovergang op het Alphense industrie terrein Rijnhave West functioneert naar beho ren. Gisterochtend kwam daar, bij een aanrij ding tussen een goederenlocomotief en een passagiersbus, een 43-jarige man uit Schie dam, de rangeerder van de dieselloc, om het leven. De politie Hollands Midden heeft het spoor op de kruising van de Bedrijvenweg en de Eiken laan gistermiddag aan een inspectie onder worpen. De spoorwegovergang is beveiligd met andreaskruisen en rode waarschuwings- lichten. Het waarschuwingssysteem, zo con cludeerde de politie, moet in orde zijn geweest toen bus 165 van Connexxion, met zo'n 25 in zittenden, de kruising overstak en door de trein vol in de rechterflank werd geramd. Vol gens getuigen negeerde de 59-jarige Nieuw- koopse buschauffeur het rode licht bij de spoorwegovergang. Dat doen wel meer weggebruikers die de krui sing oversteken. Het zogenoemde stamspoor, dat gebruikt wordt om bedrijven te bevoorra den, wordt niet zo intensief gebruikt als het passagiersnet. Als een goederentrein in aan tocht is, gaat ruim van te voren, zo'n tien mi nuten, het sein op rood. Doordat bestuurders geen trein zien aanko men, willen ze nog wel eens het risico nemen de spoorweg over te steken. De woordvoerder van Railion, waarbij de rangeerder in dienst was, heeft verklaard dat het nog een aantal weken kan duren voor precies duidelijk is hoe het ongeluk kon gebeuren. Het slachtoffer stond op de bok van de trein toen deze de rechterflank van de lijnbus ram de. De rangeerder werd door de klap doodge drukt. Een getuige, die het ongeluk vlak voor zijn ogen zag gebeuren, heeft voor de regiona le radiozender West verklaard dat even oogcontact heeft gehad „Veel kon ik niet doen. Hij zat beerde hem wakker te houden, niet gelukt." In het gemeentehuis van Alphen is door het dramatische ongeval over de veiligheid van de spoorweg in de gemeente opgelaaid. Bu Kleuren op de introductiedag. Linksachter Eleana en Elizabeth Nikolopoulos. Rechts naast hen Sally Johns, de leidster van de peutergroep. Daarnaast Norma Taylor en rechtsvoor Alia en Alina Glaubitz. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - De driejarige Alina Glaubitz spreekt beter Neder lands en Duits dan haar moeder Alia. Ook het Russisch van de peuter is heel redelijk, hoewel ze haar moeder, die Russische van geboorte is, niet zal inhalen. En gels begrijpt ze goed, 'but she speaks verry little', aldus haar moeder. Maar dat komt hele maal goed, want Alina gaat da gelijks naar de Engelstalige peu terspeelzaal van basisschool Elckerlyc in Leiderdorp, die deze week de deuren opende.. Basisschool Elckerlyc, een mon tessorischool met een interna tionale afdeling, herbergt leer lingen uit heel wat landen. Niet al die kinderen spreken Engels, de voertaal op de Elckerlyc. „Veel kinderen hebben ouders die verschillende talen spre ken", vertelt adjunct-directeur Hubert Keulers. „Als zij bij ons op school komen, spreken ze soms helemaal geen Engels, of niet voldoende." Vandaar dat op de Leiderdorpse school het idee ontstond om een peuter speelzaal te openen voor kinde ren die naar de internationale afdeling willen. Keulers: „Eigen lijk werkt dat op dezelfde ma- pier als wat in Nederland wel eens voor allochtone kinderen wordt geadviseerd. Die zouden als peuter al naar zo'n speelzaal moeten, zodat ze alvast wat Ne derlands leren voordat ze naar de basisschool gaan." De ouders van de veertien peu ters die zich gisterochtend meldden bij de school aan de Klimopzoom in Leiderdorp, zijn overtuigd van het nut om vroeg je talen te leren. De kinderen die samen met juf Sally Johns rond- dribbelen in het peuterlokaal van basisschool Elckerlyc in Lei derdorp zijn drie, hooguit vier jaar oud. Net als hun Neder landse leeftijdgenootjes spelen ze vrolijk met Üjm, stiften of de watertafel. Maar er is een groot verschil: elk kind spreek min stens twee en vaak drie talen. En soms nog meer. Onder hen is Eleana Nikolopou los, dochter van een Griekse va der en een Franse moeder. Haar ouders spreken haar aan in hun eigen taal, waardoor het drieja rige meisje beide talen vloeiend spreekt. Tien jaar lang woonde het gezin in Griekenland, tot ze in oktober naar Leiden verhuis den omdat de vader drie jaar bij Heineken gaat werken. „We we ten niet waar we hierna gaan wonen, dus brengen we onze kinderen naar een internationa le school", vertelt Elizabeth Ni kolopoulos in haar beste Engels. Zelf praat ze Frans met haar echtgenoot. Zoon Constantin van vier volgt op dit moment een intensieve cursus Engels, zodat hij in februari kan begin nen in groep 1 van de Elckerlyc. Voor Eleana is dat te hoog ge grepen: zij begint in groep nul, de nieuwe Engelstalige peuter- groep. „Ik hoop dat ze alvast wat Engels leert, en dat ze de kinderen leert kennen", zegt haar moeder. Anders is het gesteld met Alina Glaubitz. Van haar vader leerde ze Duits, van haar moeder Rus sisch. Alina gaat iedere zondag naar Russische les. „Het is voor ons belangrijk dat ze weet waar wij vandaan komen", vindt haar moeder. Ze converseert met haar man in het Engels, ook in het bijzijn van Alina. „Ze be grijpt het goed en spreekt het een beetje", aldus haar moeder. Nederlands leerde Alina, die bij na vier is, op het kinderdagver blijf waar ze vanaf haar eerste jaar kwam. Maar het is allemaal nog niet genoeg: Alina moet ook goed Engels kunnen spreken. Nu woont het gezin nog in Noordwijk, waar haar vader bij Estec werkt. „We blijven hier in elk geval acht jaar. Maar we we ten niet waar we daama terecht komen." Bang dat ze haar kind overvraagt, is ze niet. „Ze leert vanzelf." Dat bevestigt Norma Taylor. Zij verzorgt op de school de intake gesprekken, omdat het belang rijk is te weten welke taalachter grond een kind heeft en in wel ke landen het gewoond heeft. „Speciale gevallen houd ik in de gaten." Taylor kijkt door haar ervaring nergens meer van op. „Er is hier nu een meisje uit Li banon dat al in drie landen heeft gewoond, en ze moet nog vier worden." Een probleem? Helemaal niet. „Ze moeten goed hun moedertaal spreken, dan kan het. Als ze een bepaald on derdeel in hun moedertaal nog niet beheersen, doen ze dat vaak ook fout in de tweede of de der de taal", heeft Taylor gemerkt. Dat de peuters Engels moeten leren, betekent niet dat ze klas sikaal woordjes gaan opdreu nen. .Alles wat we doen is ge richt op taalverwerving. Het gaat spelenderwijs." Als voorbeeld noemt ze het liedje 'hoofd, schouders, knie en teen', dat ook in het Engels bestaat. „Zo leren ze de lichaamsdelen be noemen." De kinderen kunnen doorstro men naar groep 1 als ze vier jaar oud zijn en een lijst van 300 woorden beheersen. „Het lijkt een hele klus als je die lijst ziet, maar het blijkt geen probleem." Het is niet noodzakelijk dat ou ders de kinderen fanatiek bege leiden. „Het belangrijkste is dat een kind het naar zijn zin heeft. Dat is belangrijk omdat het in een vreemd land woont. Als het kind het naar zijn zin heeft, zal het leren." door Coen Polack warmond - Warmond wil de provincie er alsnog van overtui gen, dat herindeling van de ge meente niet nodig is. Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout en Leiden hebben Warmond deze maand per brief laten weten interesse te hebben in vergaande samenwer king. Warmond wil de komende maanden met omliggende ge meenten gaan praten over de vorm van deze intensieve samen werking. „De provincie moet we ten dat herindeling niet meer no dig is, omdat we een beter idee hebben", zei H. Goudsmit Pro gressief Warmond gisteravond tijdens een vergadering van de Warmondse commissie Bestuur lijke Toekomst. Goudsmit:Als we nu in een ge- zamelijke brief aan de provincie kunnen laten zien dat we er zelf wel uitkomen, dan is dat een heel krachtig signaal. Ik denk dat we dan een goede kans ma ken dat de provincie de herin deling van tafel veegt." Aanvankelijk was Warmond ge ïnteresseerd in samenwerking met Oegstgeest, Sassenheim en Voorhout. Het Warmondse idee van samenwerking is, dat in de toekomst verschillende gemeen ten samen één ambtenaar voor sommige taken hebben. Nu ook Leiden positief reageert, vindt de commissie dat deze gemeen te ook bij de gesprekken moet worden betrokken. Goudsmit: „Behalve kostenbesparing en ef ficiëntie, levert de samenwer king met Leiden ons een hoop kennis op, die we zeker in ons voordeel kunnen gebruiken." Warmond stuurde vorige maand aan zeven buurgemeen ten een brief, waarin gevraagd werd om een expliciete, open bare uitspraak over samenwer king. Behalve naar de vier ge meenten die positief reageer den, werd de brief gestuurd naar Alkemade, Leiderdorp en Jacobswoude. Jacobswoude heeft geen belangstelling, Al kemade en Leiderdorp hebben nog niet gereageerd. G. van der Steur (VVD): „We hebben van Leiderdorp en Alkemade na tuurlijk ook minder te verwach ten, omdat deze gemeenten een stuk van ons grondgebied willen hebben." Alkemade en Leider dorp lieten eerder weten bij een eventuele herindeling mond wel geïntere* in de oostelijke Warmond. Warmond verwacht vincie half februai voorstel over de hei de gemeente komt. [J beraadt zich sinds 4 dat voorstel, nadat d zes maanden Wai omliggende gemeeni zijn over de mogelij onmogelijkheden a andere gemeenten heeft goede hoop c' deling er niet van li sinds de afgelopen j de politiek wein heeft in gedwongi een recente brief v terie van Binnen die gisteravond aanl| sie voorgelegd werd standpunt van de t dat herindeling plaatsvinden als 1 voor is onder del Daarnaast wordt de daadkracht van Ij tebestuur, de samei samenhang met dej gemeenten en de t ruimte. Binnenkort weer op volle snelheid doorrijden hazerswoude - Automobilisten op de Nil bij Ha- zerswoude kunnen binnenkort weer met volle snelheid doorrijden. De verzakking bij de Papen vaart is dan verholpen. Ijs en weder dienende brengt aannemer HBG nog deze maand een as- faltlaag aan op het verzakte deel. Het was eigenlijk de bedoeling dat het wegdek al voor de kerst zou worden geasfalteerd, maar de vorst gooide roet in het eten. Asfalteren kan dan niet. Tijdens de werkzaamheden wordt de weg niet vol ledig afgesloten. De twee rijbanen in de richting Leiden worden om de beurt afgezet. Als het bud get het toelaat wordt ook de andere kant, de Nil richting Alphen, onder handen genomen. Dat weggedeelte is minder verzakt. ,Als ze toch bezig zijn, moeten ze het maar goed aanpakken", vindt W. Vermeulen van Rijkswaterstaat. De klus neemt ongeveer een week in beslag. Ter hoogte van de hobbel geldt sinds enkele maanden een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur. Dat is om juridische aansprakelijkheid voor schade te voorkomen, aldus projectleider Vermeulen, die werkt vanuit de keet| van de Nil en de Gemeneweg. Hoei goed voelbaar is, remt het verkeer r Vrachtwagens wijken soms uit naar d baan, waar de verzakking minder is. Z toch met volle vaart doorrijden. Bijl zijn geen klachten van het wegverk „Wel hoor ik mensen in mijn ken: gen. Maar dat doen ze omdat ze wei werk." Aanvankelijk probeerde Rijkswaterstai king te verhelpen door vanaf de schuim onder het wegdek te persen. 1 moest dan omhoog komen, terwijl hef woon door kon blijven reed. Maar c sultaten uitbleven, is het experiment y staakt De hobbel wordt nu op de traaj nier verholpen. „En dan houden 1 over", zegt projectleider Vermeulen. J een waren gaan asfalteren, waren a uitgeweest", erkent hij. „Maar het rijlj open voor nieuwe ideeën en dus blijvMl rimenteren." S~\ 1 11_1A. 21 1Tm Oegstgeest slaat niet alleen met Poelgeest de plank mis door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest heeft er fi nancieel nog nooit zo slecht voor ge staan. Met de aanleg van nieuwbouw wijk Poelgeest stevent de gemeente af op een tekort van bijna 20 miljoen eu ro. Wordt Oegstgeest een artikel 12-ge- meente? Als zij moet aankloppen bij het rijk wordt de gemeente in ruil voor financiële hulp onder curatele gesteld. Hoe realistisch is dit doemscenario? Hoe slecht doet Oegstgeest het? Mag hierover door de politici in achterka mertjes gepraat worden? Mensen die niét (meer) aan het roer in Oegstgeest staan, maar wel verstand van zaken hebben, geven hun mening. Met de woorden 'Is Oegstgeest op weg naar een artikel 12-gemeente' opende Maarten Noort namens Pro gressief Oegstgeest de begrotingsbe handeling voor het jaar 2002.Al een aantal jaren was ik ontevreden met het financieel beleid van de gemeen te", vertelt de oud-fractievoorzitter nu. 'Oegstgeest leeft op te grote voet', was een zin die hij in zijn raadsperio de graag gebruikte. „Op dit moment spitst alles zich toe op de enorme te- „De problemen hebben al die tijd ge sluimerd", zegt Monique Mathijssen. Archieffoto: Dick Hogewoning korten in Poelgeest, maar ook andere zaken hebben de Oegstgeestse burger veel te veel geld gekost. De nieuw bouw van scholen, bijvoorbeeld. Poelweijde had met een beetje meer creativiteit de helft goedkoper ge kund. Dat had weer 3 miljoen euro gescheeld. Ook bij andere nieuw bouwprojecten is meer uitgegeven dan nodig was. De verbouwing van de Lange Voort stond eerst flink in de plus, werd daama op nul gecalcu leerd o.m uiteindelijk flink negatief te eindigen. Dure interims en nog een aantal veel te hoge uitgaven zorgden voor een veel kleiner overschot op de begroting dan wenselijk is." De eerste negatieve geluiden over Poelgeest waren zo'n anderhalf jaar te horen. De uitkoop van de jachtha ven kostte miljoenen meer dan de gemeente had begroot. Maar hef col lege sloeg geen alarm. Noort moest die grove tegenvaller zelf ergens in de stukken ontdekken, zegt hij. „Aan vankelijk ging het over een paar mil joen. Maar het project vertraagde steeds meer. Als je eenmaal hoge uit gaven hebt gedaan, is iedere vertra ging alleen al aan rente een fikse kos tenpost Dit alles maakte me steeds ongeruster." Noort hoopt dat de ko mende tijd in het openbaar over het debacle wordt gesproken.Als alles binnenskamers wordt gehouden, be treur ik dat. De burgers verdienen duidelijkheid. Zij gaan immers de re kening betalen voor een gemeente die op te grote voet leeft." Monique Mathijssen was tot de ver kiezingen in maart 2002 wethouder van financiën. Zij zegt: „Ik herinner Maarten Noort: „De burgers verdie nen duidelijkheid." Archieffoto: Mark Lamers me nog de gemeentebegroting 2002. Toen was die rampspoed echt nog niet zichtbaar. Last van onderbuikge- voelens had ik wel. Zeker nadat toen malig staatssecretaris Remkes een deel van zijn subsidie terugeiste. Toen zijn we de financiële situatie nader gaan onderzoeken. Maar dat enorme miljoenentekort werd echt niet zichtbaar. Ik kan niet geloven dat de gemeente in een jaar tijd zo diep in de min is komen te staan. De fi nanciële problemen hebben al die tijd gesluimerd, daarvan ben ik over tuigd. We moeten er allemaal reke ning mee houden dat minder geïn vesteerd kan worden in de voorzie ningen. Ik geloof niet dat Oegstgeest een artikel 12-gemeente wordt. Daar zullen de bestuurders wel voor wa ken, want het fnuikende is dat je dan bijna niets meer zelf mag beslissen." Ondertussen bemoeit de provincie zich wel met het huishoudboekje van Oegstgeest. 'Repressief toezicht', noemt woordvoerder Jeroen Disco van Zuid-Holland dat. „De afdeling financieel toezicht gemeenten houdt een vinger aan de pols. Dat is nodig want Oegstgeest kan haar tekorten niet zomaar wegschrijven. Daar be staan wettelijke kaders voor." Van curatele is nog lang geen sprake, be nadrukt Disco. „De toestand baart me wel zorgen", zegt projectontwikkelaar Menno Smitsloo, oud-wethouder van Oegst geest: „Het kostenplaatje van Poel geest is onduidelijk. Niemand weet precies hoeveel extra uitgaven er nog bijkomen." Net als Maarten Noort vindt Smitsloo het vooral belangrijk Menno Smitsloo: „De toestand baart me zorgen." Archieffoto: Hielco Kuipers dat de burgers duidelijkheid krijgen. „Zij hebben er recht op te weten wat er in de toekomst gaat gebeuren en of er al oplossingen zijn aangedragen. De problemen in de nieuwbouwwijk zijn immers al anderhalf jaar bekend. Daarbij komt nog dat er meer projec- (c ten spelen die de gemeen r® geld kosten. Neem de tunjOn Leidse Merenwijk moet vt ettc met Poelgeest. En de gem al eerder met financiële tep te maken gehad. Ik hoopi schip Oegstgeest blijft drij 1 het wordt wel moeilijk zo. Ondanks het steeds verde»"05 de miljoenentekort hoeft (®n I niet te vrezen voor een ai tus, meldt een woordvoer ministerie van binnenlani en 1 Zo'n status houdt in dat te onder toezicht van het ffl staan. Voordat een gemeel curatele komt te staan, mf® gen inkomsten al flink zijl) schroefd. Zo is het voor dende gemeente geoorlr OZB-tarief te hanteren ven het landelijk gemid< Verder moeten de riool- gingsrechten kostendel ruil voor de artikel 12-st« gemeente een uitkering Volgens de woordvoerstt moeten de Oegstgeestse naar oplossingen zoeken meentekas te spekken eni leren over artikel 12. „Eer gemeente zijn, dat is no^ slist niet iets om trots op u 1 kunnen beter kijken naar' oplossingen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16