iderdorpse ontuchtpleger is 'een typisch tbs-geval' D en 'A willen 11-West an saaie afvoerpijp tot kleurige didgeridoo LEIDEN REGIO Informatieavond over bouwplan Luifelbaan wïïk GGD wil taboe rond roken en drinken doorbreken LEIDEN LADDER meerburg - Vrouwenkoor Mati- lo en kamerkoor Primavera ver zorgen zondag 19 januari een muzikale bijeenkomst in buurt centrum Matilo aan de Zaan- straat 126. Medewerking verle nen Mette Lise Bouwmeester en Jan van Beest, piano en de sopraan Margreet Groenewoud. Zij brengen onder meer werk van Mozart, Schumann en Ka- minsky. Aanvang 14.30 uur. De toegang bedraagt 2,50 euro. cronestein - Kinderen in de leeftijd tussen 8 en 12 jaar kun nen zondag 19 januari helpen met het snoeien van de wilgen in het griendbos in polderpark Cronesteyn. De kinderen zijn om 14.00 uur welkom in bezoe kerscentrum 't Reigerbos in polderpark Cronesteyn. Warme kleding wordt aanbevolen. Het theehuis is die dag geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Inlich tingen over de zondagmiddag activiteiten van de IVN Jeugd natuurclub geeft Simon Voorn, telefoon 5144211. noorderkwartier - De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag 17 januari een bijeenkomst voor verzamelaars van onder meer postzegels, prentbriefkaarten of telefoon kaarten. Iedereen die zijn ver zameling op dit gebied door middel van ruilen wil uitbrei den, is welkom tussen 19.00 en 21.45 uur in buurthuis 't Spoor tje aan de Bemhardkade 40. De toegang bedraagt 75 eurocent, voor jeugd tot en met 15 jaar is de toegang 50 eurocent. oude morsch - In het Wachtge- bouw bij de Morspoort, Mors- straat 62 is vrijdag 17 januari van 15.45 tot 17.30 uur een openbare les van de cursussen Werelddans van Feta, waarmee deze twee kindercursussen worden afgesloten. Kinderen van 6 tot en met 8 jaar dansen 'cowboys en indianen'; kinde ren van 9 tot en met 12 jaar la ten dansen zien uit onder meer Brazilië en Roemenië. Feta is een stichting die het beoefenen van dans uit de hele wereld wil bevorderen. houtkwartier - De landelijke Zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' ver zorgt zaterdag 25 januari om 14.00 uur een speciale inloop bijeenkomst voor lotgenoten en belangstellenden. Kokkie Jon kers komt vertellen over haar dochter, die op 20-jarige leeftijd door een ongeval is overleden. Zij heeft hierover een boekje geschreven. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de aula van het Bonaventura college aan de Boerhaavelaan 44. Voor meer informatie kan worden gebeld naar contactpersonen van de zelfhulporganisatie: Hetty Bon te, 5760639 of Corrie Meijer, 5173929. leiden - De GGD is deze week in Leidse supermarkten te vinden om het taboe rond praten over roken, drinken en drugs te door breken. De bedoeling is om jon geren en ouders met elkaar te laten praten over verslavende genotmiddelen als sigaretten, alcohol en drugs. Dat is belangrijk, zegt de ge zondheidsdienst, omdat dit on derwerp bij ouders en hun kin deren vaak niet aan de orde komt. En juist praten met je ou ders over roken, drugs en alco hol helpt om uitwassen tegen te gaan, aldus de GGD. „Jongeren zijn erg geïnteres seerd in alcohol, tabak en drugs", zegt J. Kuipers van de GGD in Leiden. „Maar ze vin den het soms moeilijk om met hun ouders erover te praten. En ook ouders weten niet altijd hoe ze met hun kinderen over ge notmiddelen moeten praten. Of ze maken zich zorgen als kinde ren uitproberen. Toch is praten heel belangrijk. Zo kun je als ou der misschien voorkomen dat jongeren stiekem gaan uitpro beren en wordt het minder spannend. Ook voor jongeren is het fijn als ze weten dat ze bij hun ouders terechtkunnen als ze dat willen." De GGD geeft in de supermark ten tips om het gesprek over ro ken, drinken en drugs tussen jongeren en hun ouders te be ginnen. De GGD staat op don derdag 16 januari van 10.00 tot 12.00 uur in de Digros aan de Langegracht, op vrijdag 17 janu ari van 10.00 tot 12.00 uur in de C1000 in de Merenwijk (Koper molen) en diezelfde middag van 15.00 tot 17.00 uur in de Digros in de Stevenshof (Stevensbloem) Dat zijn wel tijdstippen dat jongeren op school zijn. „Daar hebben ook wij over nage dacht", zegt Kuipers. „Maar we hebben te weinig mankracht om het op zaterdag te doen. We proberen in de supermarkt ou ders te bewegen met hun kinde ren over genotmiddelen te pra ten. Dat doen we op een vrijblij vende manier door folders uit te delen. We spreken ze niet aan om te vrageiiitoe ze het doen." leiden - De gemeente Leiden houdt op woensdag 15 januari een informatiebijeenkomst over het nieuwe bouwplan voor win kelcentrum De Luifelbaan. Het plan voorziet in een ingrijpende opknapbeurt en uitbreiding voor het 40 jaar oude winkelge bied en de directe omgeving. De wethouders Hillebrand en Geertsema geven, samen met projectontwikkelaar Bouwfonds en de architect, toelichting op het plan. Ook worden aanwezi gen geïnformeerd over de gevol gen van de werkzaamheden tij dens de uitvoering. De avond is in de kerkzaal van de Antonius- kerk aan de Vijf Meilaan, aan vang 20.00 uur. tb/I ■5ep i voorpagina 'leiderdorp - De 30-jarige die gisteren voor de >e kamer van de Haagse terechtstond voor ontucht jarige jongens, heeft in de ren zeker tientallen kinde- lijk betast. Zelf heeft hij be- ij al op zijn negende actief itpleger, toen met kin- t, vier jaar oud. te in de meeste gevallen de iet hem mee naar huis. loeg ook buitenshuis wel eens toe. De activiteiten van de Lei derdorper bleven voor de buurt niet geheel onopgemerkt, getuige een aan gifte wegens bedreiging: mensen die op de stoep stonden te praten over wat zich allemaal achter de voordeur af zou spelen, werden door de man geïntimideerd met een groot koksmes. Aangifte De zaak kwam pas uit de geruchtens feer toen één van de slachtoffers vorig jaar aangifte deed. Sindsdien heeft de politie een groot aantal verklaringen en nog twee officiële aangiftes tegen de njan weten te verzamelen. Opvallend is dat de verdachte niet één keer geweld tegen zijn slachtoffers heeft gebruikt of ze heeft bedreigd. Aan de andere kant had hij ook geen enkel medeleven met zijn slachtoffers. Met sommige onderhield hij een lang durige seksuele relatie. Op de vraag van rechtbankpresident De Boer hoe de jongens op de seksuele escapades reageerden, volgde een lange stilte, gevolgd door de bekentenis dat hij ei genlijk geen idee had 'omdat je meer met jezelf bezig bent'. De verschillende deskundigen die tij dens het voorarrest met de Leiderdor per hebben gesproken, adviseren dat de man hoognodig behandeld moet worden. Ze pleitten echter nadrukke lijk niet voor tbs, en wel omdat de man nog niet eerder serieus is behan deld. De officier van justitie eiste des ondanks wel tbs. Sterker nog: hij noemde de man een 'typisch tbs-ge val', vooral omdat zonder behande ling de kans op herhaling extreem groot is. Advocaat Touw, die onaange naam verrast was door de tbs-eis, ver weet de officier hierop dat hij 'op de stoel van de psychiater en de psycho loog gaat zitten'. De raadsvrouw noemde het verder 'in strijd met de rechtsorde' wanneer de rechtbank tbs op zou leggen op grond van twee rap porten die allebei gebaseerd zijn op een gesprek van maximaal twee uur. Slotwoord De verdachte wekte de indruk veel minder moeite te hebben met de tbs- maatregel. In zijn slotwoord vertelde hij de rechtbank dat de psychiater en de psycholoog volgens hem heel goed in staat waren om na een relatief kort gesprek een goed beeld van hem te vormen. „Ik ben heel open en eerlijk geweest. Ik denk dat ze daardoor veel tijdwinst geboekt hebben." De vier jaar cel die - als het aan de officier van justitie ligt - vooraf moet gaan aan de tbs, is voor hem een veel zwaardere opgave, omdat hij voelt dat hij op dit moment helemaal klaar is voor be handeling en omdat de gevangenis speciaal voor pedofielen de hel op aarde is. „Ik kan nu nog in de gevan genis zeggen dat ik voor iets anders zit. Ik wil er over praten, maar ik kan het niet." Met een duidelijke verwijzing naar zijn eerdere zelfmoordpogingen zei hij dat hij niet geloofde in een behande ling aansluitend aan vier jaar gevange nis. „Dan hoeft het niet meer. Dat ga ik niet meer doen." van de partij, gaf raadslid R. Kieft aan. J. de Coo (LWG/De Groenen) vindt het regionaal vervoersplan juist veel te ver gaan, waar het gaat om de nieuwe weg. „De discussie over de Nil-West baart mij grote zorgen. De vraag is niet meer wel of niet een NI 1- West, maar onder welke rand voorwaarden hij wordt aange legd. Wij zijn er nog steeds niet van overtuigd dat hij er moet komen." Wethouder Pechtold koos voor de middenweg. Tegen de WD zei hij: „U formuleert het nu wel heel erg scherp. Wij denken er in het college heel genuanceerd over. Het is altijd een strategi sche overweging van het college geweest: we willen eerst helder heid over de Rijn Gouwe Lijn, voor we meewerken aan de aan leg van Nil-West. Wij zijn bang dat als we inzetten op die weg, de aandacht voor de Rijn Gou we Lijn verslapt." Overigens klopt het niet helemaal wat de wethouder zei: voor de gemeen te was een Nil-West jarenlang onbespreekbaar zolang niet be kend was of de tram ook naar Katwijk ging rijden. Leiden heeft wel degelijk zijn mening bijge steld. De WD legde zich neer bij de uitleg van Pechtold en het GroenLinks-raadslid Y. van Delft, die vandaag samen het Leidse standpunt moeten verde digen. Andere prioriteiten die de partij trouwens noemde waren verkeersveiligheid, een actieplan voor goederentransport, aanleg van de Rijn Gouwe Lijn tot aan de kust, een verbreding van de N206 tussen Leiden en Katwijk en een spoorverdubbeling tus sen Leiden en Utrecht „De ver Het bord staat al jaren in de berm van de Leidseweg in Voorschoten, maar de boodschap heeft nog niets aan actualiteit ingeboet: de Leidse regio discussieert weer volop over de aanleg van de Nn-West. Foto: Henk Bouwman binding tussen het eerste en het vijfde station van Nederland verdient verbetering. Op termijn moet er een sneltrein gaan rij den." CDA en Groenlinks vroegen nog naar de kansen voor vertak kingen van de Rijn Gouwe Lijn, na een studie van de Grontmij. „Dat is toekomstmuziek", ver klaarde Y. van Delft echter. „Het is een doorkijkje naar 2020. Het is nog te vroeg om die al in de uitwerking van de plannen uit dit regionaal vervoersplan mee te nemen." Pechtold had een aanvaring met SP-raadslid H. van Dam. Die noemde de nota 'vlees noch vis', en eiste dat Leiden en de regio 'keuzes maken'. Pechtold vroeg waar hij dan die prioriteiten moet leggen, maar Van Dam bleef het antwoord schuldig. De wethouder opnieuw: „Moet ik dan namens de SP zeggen: doe geen verder onderzoek naar de Rijn Gouwe Lijn, maar naar een trolleybus?" „Dat vind ik heel laag", reageerde een boze Van Dam. Pechtold noemde daarop de SP 'vlees noch vis'. Van Dam zei uiteindelijk dat er 'meer na druk op het openbaar vervoer' moet komen. dgeridoo geklemd, beschilderd in traditionele kleuren. Nog geen maand geleden stond de ze didgeridoo's een leven als af voerpijp te wachten. „Zo'n anderhalve maand gele den is Astrid van Gilst van de muziekschool hier langs ge weest. Ze heeft van alles en nog wat verteld over de didgeridoo en ook geleerd hoe je het in strument bespeelt", vertelt Hel- lema. Zo blijkt een echte di dgeridoo een houten buis te zijn die uitgehold is door ter mieten. En aangezien die hier niet voorkomen, moest de klas op zoek naar andersoortige di- dgeridoo's. „Het zag er aanvan kelijk wat vreemd uit, zo'n sta pel pvc-buizen. Maar na drie keer verven waren ze onherken baar. Nu zijn het echte di dgeridoo's." Naar aanleiding van de uideg en lessen van Van Gilst, ging de klas direct aan de slag. Instru menten maken, stuk bedenken, instuderen. „En met kerst heb ben ze dat stuk uitgevoerd", zegt vestigingsdirecteur Steve Taylor niet zonder trots. „Een groot succes." En ten bewijze zet de klas direct de di- dgeridoo's aan de mond om het stuk nogmaals te laten horen. Tijdens de uitvoering krijgt elke leerling een stukje solo. De een doet het geluid van een toeter na, de ander een hoog, zangerig gilletje. „Met de tong en de mond is bijna elk geluid te ma ken. We moeten ons alleen nog richten op de circulaire adem haling." Inademen en blazen De leerlingen van de kunstklas van het Da Vind college aan de Kagerstraat met hun zelfgemaakte di- dgerldoo's. Foto: Henk Bouwman op het zelfde moment dus. De kunstklas is een van de pa- radepaardjés van het Da Vinei college. De vestiging aan de Ka gerstraat kent twee verschillen de kunstklassen: de muziekklas en de klas voor kunstzinnige vorming. Leerlingen die na een toelatingsexamen worden toe gelaten tot deze kunstklas, krij gen bovenop het reguliere les programma twee uur extra lés. „Het is dus van groot belang dat de leerlingen gemotiveerd zijn", aldus Taylor. Maar dat lijkt geen probleem. Sinds de introductie van de kunstklas, nu twee jaar geleden, is de toeloop enorm. Vanuit de hele regio. „We krijgen nu zelfs leerlingen uit Voorschoten of de omgeving van Roèlofarends- veen die vroeger nooit naar on ze school kwamen. Vorig j aar zijn we begonnen met dertig kunstleerlingen. Dat waren er dit jaar al bijna vijftig." Taylor. „We zien nu al dat de leerlingen uit het tweede jaar de eerstejaars leerlingen helpen. En er is ook een hele grappige uitwisseling van kennis tussen de 'kunstzinnigen' en de 'muzi- kalen' ontstaan. Er zijn leerlin gen die in ruil voor pianoles, te kenles geven. Of andersom." Timoteus Waarsenburg Eft Minkhorst jWD en het CDA in en dat door Voorscho- p de Stevenshof een j; wordt aangelegd, est moet het vele ver- gio beter verdelen en lan in Leiden ontlas- ler A. Pechtold er) houdt de voet nog Jommissie economie besprak gisteren het I Verkeers- en Ver- lor de Leidse regio llenstreek Dat staat :er op de agenda van fr van de Leidse regio, eindelijke besluit over :mt. en oppositiepartij lieg van een nieu- tling tussen de snel len A44 hoogstnood- T VVD ging daarin gis pt verst; op de lijst I WD van zeven pro pensen uit het regio- rsplan waar de regio Jteit aan moet geven, |l-West op twee. grote hoeveelheid noodzakelijk ver- ladslid A.J. Sleijster. feen voorstander van :er over een al dan [de Churchilllaan blijft idt het Leidse stand- ;n Nil-West pas in als de regio de ze- :ft dat het tweede sneltram Rijn Gou- tracé van Leiden wordt aangelegd. )A is dat te voorzich- leg van beide verbin- :naag 'meer gelijktijdig' het ïten De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Mai l lijkt eigenlijk nog het dedat van een groot es- op erwetse bommenwer- evo >p grote hoogte over als ronkend en zin- ct E notoon, maar toch af- ggt We hebben het hier loo, het traditio- lent van de jke Is uit Australië, lekt niet weet wat een di- de I is: een lange houten ■koi dijk. Niet meer dan kan >originals bespelen met de mond. Waar in: s als klankkast wordt ik de verschillende tonen ■nil worden gemaakt door wisselen de geluiden uit de mond. Klinkt simpel, maar is het niet. Al thans, voor de meeste mensen. Maar de brugklasleerlingen van de kunstklas van het Da Vinei College aan de Kagerstraat draaien hun hand niet om voor een stukje op de didgeridoo. Sterker, ze hebben een hele uit voering ingestudeerd. Vrijdagmiddag, het zevende en achtste uur zitten de leerlingen uit de kunstklas van het Da Vin ei rond hun lerares Marjolijn Hellema. Tussen hun benen hebben ze allemaal een di-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15