REGIO Streng, maar geen leergevangenf I0IIC1 VERKIEZINGEN NAVRAAG Via zijn zaakwaarnemer Sjaak Swart zou Rafael van der Vaart 'het dubbele salaris van de best betaalde Ajacied' eisen als zijn tot 2006 'Terecht dat Van der Vaart zijn eisen stelt' jeugdcontract spelen, maar verdient volgens Ajax zelf momenteel 250.000 euro bruto. Is zijn 'dubbele' salariseis nu wel of niet terecht? Navraag bij THEO VAN SECGELEN, voorzitter van de WCS, de vereni ging voor contractspelers. Terecht die eis, of niet? „De zaak heeft twee kanten en gaat weer om het oude dilemma. Op het moment dat het op betalen aankomt, kijkt men in de voet ballerij naar de leeftijd en vergeet men de kwaliteiten. Gezien zijn leeftijd zijn de eisen van Van der Vaart aan de pittige kant, maar als je naar zijn kwaliteiten kijkt verdient hij momenteel te weinig. Ik vind dat je spelers moet belonen naar hun kwaliteit en die is bij I hem dusdanig dat je hem ook goed moet belonen." Maar moet dat dan het dubbele zijn van jflH 'de best betaalde Ajacied?' „Van mij mag zijn salaris best opgetrokken worden naar dat van de best betaalde spe lers. Voor mij staat ook niet ter discussie dat Ajax hem een veel betere aanbieding zal doen, omdat de club anders zichzelf in de vingers snijdt. Maar twee keer zoveel... Dat is inderdaad fors, als hij dat echt vraagt. En als Ajax dat betaalt, is dat ook geen enkele garantie dat hij blijft. Als hij zich zo blijft ontwikkelen, is hij over een paar jaar toch weg en in die weten schap zal de club niet zomaar een uitzondering maken." Ook niet in zijn geval? „Weet ik niet. Het probleem bij Van der Vaart zit 'm in het feit dat Ajax zijn contract wil openbreken. Om hem langer te houden, of om hem straks duurder te verkopen. Ajax doet het dus ook om straks zelf meer aan hem te verdienen en ik vind dat je dan ook niet moet zeuren als hij daar zijn eigen eisen tegenover stelt." Is het trouwens niet vreemd dat Ajax zijn salaris zomaar op straat legt? „Dat is verre van netjes, maar wel typisch van deze tijd om bekend te maken wat een speler verdient en om commentaar te leveren op de salarissen van voetballers. Daar hebben ze bij Fevenoord ook een handje van, maar ik vind dat je zo niet kunt omgaan met je personeel." Wat zou Van der Vaart aan te raden zijn? „Ik zou hem adivseren nog een paar jaar in Nederland te blijven. Om zich te ontwikkelen tot een echte topper, om hier een buffer op te bouwen in het pensioenfonds en om dan op wat latere leef tijd naar een echte Europese topclub te vertrekken. Maar dan moet Ajax hem ook niks in de weg leggen." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers doorlopende contract bin nenkort wordt aangepast. De 19-jarige sterspeler van de Amsterdamse club zou volgens de verhalen nog met een veredeld UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 14 Januari LEIDEN - Leiden barst uit zijn grenzen. Dat is een onloochenbaar feit, hoe de daardoor bedreigde randgemeenten ook over de conse quenties van deze werkelijkheid oordelen mogen. In de laatste halve eeuw hebben verscheidene dier randgemeenten al offers moeten brengen aan de Leidse slok-op, doch gelukkig zonder hun zelfstan digheid, en zelfs zonder hun eigen bestaansrecht en levenskracht op het altaar van de grote stad te deponeren. Integendeel veelal. De groei en bloei van Leiden komt vaak ook de randgemeenten als 'fo rensen-gemeenten' ten goede. Oegstgeest b.v. als woongemeente 'leunt' ook in velerlei opzicht aan de bloei van de Sleutelstad. Deze gemeente zou opzichzelf haar huidig karakter nimmer kunnen hand haven, ja zou dit karakter nimmer hebben verworven. Het is echter evenzeer buiten twijfel, dat de thans door Leiden aanhangig gemaak te wijziging van het Rijkswegenplan in enkele van Leidse randge meenten beroering zal wekken, omdat deze wijziging de aanloop be tekent voor een Leidse annexatie van Oegstgeests en Voorschotens grondgebied. ANNO 1977, zaterdag 14 januari LEIDEN - De aanvankelijke nervositeit en angst waarmee het ijshoc- keyteam Leiden Lions tegenstander De Kemphanen bestreed, bleek uiteindelijk geheel misplaatst te zijn. Want na een uur zuivere speel tijd stapte Leiden Lions gisteravond in de Ton Menkenhal met een 13- 4 zege van het ijs. Op de foto is Lions-speler Rob Verboom (midden) in actie met een Kemphanen-speler. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. FEITEN CIJFERS Juni 1998: Een brand in het hoofdgebouw van het Scala College in Alphen aan den Rijn veroorzaakt een miljoenenschade. Later be kennen vier 17-jarige Alphenaren de brand stichting. Het viertal, leerlingen en oud-leer lingen, noemt als motief: 'problemen met de schoolleiding'. November 1998: Vijf Alphenaren van 16 en 17 jaar wandelen een lokaal van het Groene Hart College binnen en beginnen ten overstaan van de volle klas een 15-jarige scholier te schoppen en te slaani De vijf verdachten, die zelf geen leerlingen van de school zijn, wor den later aangehouden. Het vijftal was uit op wraak in verband met een eerdere vechtpartij waarbij de 15-jarige betrokken was. November 1998: Een langlopend conflict op school ontaardt in een vechtpartij op de Leid se Apothekersdijk. Een 15-jarige jongen be landt met een ernstige hoofdwond in het LUMC. Vier jongens van 14 en 15 jaar uit Lei den, Voorschoten en Rijnsburg worden door de politie opgepakt en verhoord. Januari 1999: Twee 14-jarige Alphenaren mishandelen een 13-jarige medescholier van het Groene Hart College dusdanig dat hij een botscheur in zijn arm oploopt. Het duo, dat de jongen al vaker had gepest, wordt door de politie opgepakt. Mei 1999: Vier Leidse basisscholen beginnen in het nieuwe schooljaar een project om de weerbaarheid en het zelfvertrouwen van hun leerlingen te vergroten. De GGD Zuid-Hol land Noord heeft het project ontwikkeld om te zorgen dat 4- tot 12-jarigen minder snel ru zie maken en rekening houden met elkaar. Het project draaide in 1998 al op vijf scholen in Alphen aan den Rijn. Mei 1999: Vier Alphenaren mishandelen op het schoolplein van het Ashram College in Al phen een 15-jarige leerling. Ook een leraar die tussenbeide wil komen, loopt klappen op. Beiden doen aangifte. De verdachten (tussen de 14 en 18 jaar) worden aangehouden. Maart 2000: Twee leerlingen (15 en 16) van een school aan de Sumatrastraat in Leiden gaan met elkaar op de vuist. De jongste loopt een gebroken kaak op, de oudste wordt aan gehouden op verdenldng van mishandeling. December 2000: De middelbare sd Alphen aan den Rijn sluiten met ge politie, justitie en bureau Halt het c 'Veilige school'. September 2001: Commotie en vei bij het Northgo College in Noordwi Bonaventuracollege in Leiden. Een leerling van Northgo wordt in het centrum van Noordwijk doodgesto van de twee daders zit op het Bona college. November 2001: De politie kamt m man sterk het Groene Hart College een voorbijganger meldt dat hij op schoolplein een scholier met een w gezien. Het blijkt te gaan om een b< echt lijkend neppistool dat in bezit 13-jarige jongen uit Ter Aar. HDC 970 Een groot onbehagen waart door Ne derland. Het land is onveilig en de poli tiek doet hier te weinig mee, vindt me nigeen. De roep om meer en betere criminaliteitsbestrijding wordt harder. Maar is het allemaal wel zo erg als we denken? Vlak voor de verkiezingen een korte rondgang langs plaatsen waar de veiligheid volop ter discussie staat. Vandaag: het hoofdgebouw van het Scala College in Alphen aan den Rijn. Een veilige school is een plek waar leerlingen zich vertrouwd en - als het een beetje meezit - ook geborgen voelen. Veiligheid op school, een hot item, houdt niet op bij een functione rend brandalarm en vrije vluchtrou te. Een school die echt safe is, maken de leidinggevenden van het Scala College in Alphen aan den Rijn dui delijk, koestert zijn sociaal klimaat. In vergelijking met Amsterdam, waar middelbare scholen in een kleine po litiestaat veranderen (met geünifor meerde bewakers, hekwerken en tal van andere maatregelen) heeft het voortgezet onderwijs in deze regio het makkelijk. Een belrondje geeft als resultaat dat geen enkele middelbare school in Leiden en 'beheersproble men' heeft. Komen praten over vei ligheid? Niet nodig. De scholen heb ben geen moeilijkheden en dus ook niets te melden. Het Alphense Scala College gooit het over een andere boeg. „Natuurlijk zijn jullie welkom zegt Gonda Eng- berts, afdelingsleider havo en vwo. „Maar als je op zoek gaat naar exces sen, kom je van een koude kermis thuis: We hebben best iets te vertel len, hoor. Wat veiligheid houdt meer in dan leerlingen fysiek beschermen. Zo vind ik dat je als school ook moet voorkomen dat kinderen elkaar pes ten, intimideren of discrimineren. En als je het helemaal goed doet, dan schep je sfeer waarin ouders, leerlin gen en docenten op de juiste, res pectvolle basis kunnen samenwer ken." Het Scala College telt zo n 1500 leer lingen en heeft twee locaties. „Je kunt verscheidene formules bedenken om leerlingen over twee gebouwen te verdelen", begint Ruud van Workum, locatieleider van het hoofdgebouw aan de Diamantstraat. „Wij hebben bewust de eerste en tweede klassen een eigen school gegeven." Op die manier verdrinkt een 'brugpieper' niet in de mensenmassa.Als je het over politieke keuzes hebt, is de ge dwongen schaalvergroting er één die ik betreur." Economisch levert een grote school voordeel op, maar Van Workum gelooft niet dat een giga leerfabriek in het belang van kinde ren wordt neergezet. Het Scala College is, mede dankzij de twee gebouwen, nog net klein genoeg om elkaar te blijven kennen. „Boven dien hebben we hier aan de Dia mantstraat een stevige waakhond aan de poort staan: onze conciërge", aldus Van Workum. „Die kent echt alle jongeren van gezicht. Op het mo ment dat hier iemand rondloopt die in onze school niets te zoeken heeft, wordt die persoon letterlijk bij de kraag gepakt en buiten de deur ge zet." Het wil wel eens gebeuren dat leerlingen van één van de twee ande re middelbare scholen in Alphen naar het Scala komen om een beetje 'lol' te trappen. Huismeester Jan van Breda is hen altijd voor en heeft de bravouregasten beetgepakt, nog voordat zij daarin zelf erg hebben. De leerlingen lopen weg met Van Breda maar hebben tegelijkertijd een diep ontzag voor hem. Want, zo wordt in de school verteld, als je voor straf corvee moet draaien kun je dat maar beter doen - en goed ook - want anders krijg je het 'vét zwaar' bij de conciërge. Tegenover elk vergrijp staat een sanctie in het Scala College. „Lichamelijk geweld wordt op geen enkele manier getolereerd", vertelt Gonda Engberts.Al slaat iemand maar met een schooltas omdat hij het met woorden niet meer afkan. Hier gelden strikte regels en door gaans voeren we een lik-op-stukbe- leid." Leerlingen zijn zich terdege bewust van Scala's zero tolerance. „En als je er dan over gaat nadenken, besef je dat juist daardoor de sfeer in school zo goed is", vindt Andrea Schoenma ker die vandaag in de studiezaal bijles krijgt van de vwo-eindejaars Laurien de Vos. „Ik denk dat de meesten het Foto's: Henk Bouwman met me eens zijn dat als je je in school beschermd voelt maar buiten op het plein niet", doet Laurien een duit in het zakje. Het hoofdgebouw van het Scala Col lege staat niet in de meest rijke buurt van Alphen. Een paar jaar geleden dreigde de wijk te verpauperen en nam de criminaliteit toe. Een buurt- beheerproject, waaraan ook het Scala deelneemt, heeft de ommekeer ge bracht. Toch wil het nog wel eens rommelen in de Diamantstraat Vooral op momenten dat jongeren, die niet op het Scala zitten, samen scholen. „Ook dat proberen we voor te zijn", zegt Van Workum. „Net als bij een basisschool hebben onze do centen om beurten pleinwacht." Aan de andere kant wil het Scala zelf ook wel eens voor overlast zorgen, bekent de locatieleider ruiterlijk. „Er zijn jongens die het heel stoer vinden om in de hal van de flat tegenover ons te hangen. De bewoners vinden dat beslist niet prettig. Uiteraard grij pen we in zodra we die verboden bij eenkomst in het vizier krijgen." Als meest onveilige plek in de school wijzen leerlingen unaniem de gym zaal aan. „Niet omdat de gymleraar, zoals in mijn middelbare schooltijd het geval was, komt kijken of je wel onder de douche staat en dat je je daardoor heel vervelend voelt", ver duidelijkt Engberts. „Maar wel omdat daar eens rotgeintjes worden uitge haald." Vorig jaar is bijvoorbeeld in tie erbij. Dat schept meteen duide lijkheid" Eind 2000 hebben de drie middelbare scholen in Alphen het convenant Veilige school' gesloten. De onder wijsinstellingen hebben samen met gemeente, politie, bureau Halt en justitie afspraken gemaakt om het leerklimaat te bewaken. Een speciale werkgroep bespreekt regelmatig de stand van zaken en heeft onder meer aandacht voor pestgedrag, discrimi natie en diefstal.Als iemand iets heeft gedaan dat niet in school kan worden opgelost, is het wel de be doeling dat de politie meteen actie onderneemt en dat justitie de zaak niet op de plank laat liggen", vindt Van Workum. „Dankzij dit convenant rijdt die trein." „Diefstal", meent leerlinge Mirjam Dieho, „is iets waar je hier alert op moet blijven." Ook daarvoor heeft de directie een oplossing gevonden. In rap tempo is de afgelopen tijd het aantal lockers uitgebreid. Van Wor kum: „Elke leerling kan de beschik king krijgen over een eigen kastje dat op slot gaat. Helaas maken ze niet al lemaal gebruik van die mogelijk heid." Wie in het Scala te maken krijgt met seksuele intimidatie hoeft niet bang te zijn dat hij of zij niet serieus wordt genomen. De school heeft een ver- trouwensteam waar leerlingen te recht kunnen. „Wanneer zich echt grote problemen zouden voordoen, één klap een aantal mobieltjes gesto len. Toen is meteen de politie inge schakeld. „We lossen niets meer zelf op", aldus Engberts. „Die tijd is voor bij. Bij problemen schakelen we di rect de experts in. Voor Sherlock Hol mes spelen we echt niet meer. Net als in winkels halen we gewoon de poli- et JSt, DA schakelen we een extern leg waarmee we contacten o ig den. Ik hoop niet dat het beurt, maar als docentei dig maken aan seksuele moeten we dat niet zelf i sen. „Volgens mij zal een lera school nooit aan je zittel leerlinge Deniece Goedh onderwerp seksuele bedi kan me dat echt niet voo Tuurlijk kijken ze wel eei Maar niet meer dan non dat kan ook onze verbeel filosofeert Zvjezdana M u lij Het Scala College is in di ren meer gaan letten op binnen de school. ,,Gevo|p$ problemen in steden als en Amsterdam", denkt „Maar telkens weer zeggi V elkaar dat we het hier g< In 1998, toen een bewu: ken brand onnoemelijke oorzaakte, en we ontdcki nie oud-leerling één van de I ters was, heb ik de toekoi ilijl somber ingezien. Nu ki mijn hart zeggen dat we school zijn. We scoren h< s al zelligheid. Soms denk ik de we net nog iets te gezelü danks de duidelijke rege niet uitgegroeid tot een li Nancy Ubert

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14