LEIDE 'Leidse politie is te soft' 'Pak Oranje- en Waardgracht op zelfde manier als Aalmarkt aan' >theek wil zijn leien terugkopen Vijf generaties over erzorging obiliste Invloed - verbiedt gezichtssluiers I" debat tivisten iten en i in gesprek Nieuwe walkanten Leiden wacht op onderzoek Taxi Schutte leiden - Mevrouw C. Offerman, van 31 januari 1912, kreeg tijdens haar huwelijk vijf dochters. Zij kan zich nog herinneren dat op het moment dat prinses Beatrix werd geboren, alle mensen met dezelfde geboorte datum een boottochtje kregen aangeboden. Helaas kon zijn niet mee, omdat ze toen net was bevallen van één van haar dochters die nu me vrouw F. Langezaal heet en 65 is. Inmiddels is de familie uitgebreid tot vijf nog levende generaties. Mevrouw J. van Es (44) is de dochter van mevrouw Langezaal en de dochter van mevrouw Van Es, de 22-jarige N. Le Febre beviel op donderdag 19 december in het LUMC van Justin, die bij zijn geboorte 3180 gram woog en kerngezond is. Mevrouw Of ferman heeft nu 11 kleinkinderen, 14 achterkleinkinderen en 1 achter- achterkleinkind. De zesde generatie? „Wie weet", zegt mevrouw Of ferman. „Want ik voel me nog steeds kiplekker." Fotoi*Henk Bouwman www.leidschdaqblad.nl dinsdag 14 januari 2003 ir mensen die een lid of een zieke fcrgen, houdt Thuis- jUjnland in Leiden Éekenverzorging jrsus begint op 12 Jduurt zes lessen. De leren onder meer ien met een zieke ■en hoe je iemand Teen rolstoel tilt. Ig: 071-5161415. lolitie heeft van- fbewijs in beslag ge- I een 42-jarige vrouw rendsveen, wegens ir invloed. De vrouw ree uur op de Ui- it aangehouden en {enomen naar het ir een blaastest. Ze vier keer de toege- «lheid alcohol in ■ite hebben. door Wim Koevoet leiden - Voor de plannen die Portaal heeft met het Oranje- en Waardgrachtgebied moet net zo'n procedure worden gevolgd als met de plannen voor het Aal- marktgebied. Daarbij moet wor den gedacht aan een breed sa mengestelde 'stuurgroep' waar in de belangenbehartiging van de bewoners is veiliggesteld. Die stuurgroep moet met drie plan nen voor het gebied komen, zo dat er een keuze mogelijk is. Het plan van Portaal zelf kan maar beter van tafel worden gehaald, vindt CDA-raadslid J. de Haan. Alleen zo heeft de corporatie een kans op draagvlak onder de bewoners. En zo kan Portaal re kenen op de steun van het CDA, de grootste oppositiepartij. De Haan heeft gisteren samen met de rest van de CDA-fractie uitgebreid overlegd met A. de Boer, de directeur van Portaal. Het CDA onderhoudt ook nau we contacten met de bewoners commissie. Aanleiding voor het gesprek met De Boer waren de plannen van Portaal, die neer komen op de vervanging van zo'n beetje alle 240 woningen Infotheek Groep be- jpprocedure bij gskamer van het Gerechtshof om aandelen die nog Jg te krijgen. De [vastgesteld op 0.37 "ïcaat. van Leenen maak- al bekend alle uit- lepapieren terug at was mogelijk ge- ordat de Infotheek goede jaren achter nadat het faillisse- werd opgeheven, irstart in 1999 han- rijf in restpartijen en randapparatuur, lover 2002 was met in euro twee ton ho- i jaar ervoor. Het net- over 2002 bedraagt aarschijnlijkheid 4 Dat is 1,2 miljoen euro minder dan in 2001. Het bedrijf wil de waardepapie ren terug, omdat de plichtple gingen voor aandeelhouders zo als externe verslaggeving, te tijd rovend en kostbaar is geworden, aangezien de uitstaande certifi caten slechts 1,9 procent van het totaal bedragen. Vorig jaar wilde het bedrijf een openbaar bod uitbrengen op de uitstaande aandelen, maar daar werd vanaf gezien, omdat een aantal banken de administratie over Infotheek na het faillisse ment bleek te hebben vernie tigd. „We kregen het advies van de banken om een procedure te starten bij de Ondernemingska mer. Voor ons is dit feitelijk de laatste stap terug van de beurs, hoewel het eventueel nog tien jaar kan duren, voordat we alles terug hebben", zegt Van Lee nen. et ROC Leiden gaat op chadors afkondi- t ROC Leiden dragen geen leerlingen ge kkende sluiers; het 1 bestuur hoopt dit lorkomen door een firagslijn op te stellen stan0 van bestuur komt ieuwe regel naar aan- de ophef die is ont- let ROC in Amster- verschenen drie isla- eerlingen met een chador op school. Net als het bestuur van het Amsterdamse Regionaal Opleidingen Centrum meent het Leidse bestuur dat chadors een belemmering vor men bij de communicatie en de integratie. Ook zitten werkge vers volgens het schoolbestuur niet te wachten op gezichtsslui ers waardoor de draagsters moeilijk aan stageplekken kun nen komen. En stages, stelt het schoolbestuur, zijn weer nood zakelijk voor het behalen van het diploma. eek. teei odusnie houdt za- naal nuari in zijn vrij- ichtvfle Boerhaavelaan gste issen linkse (kandi- tal ei -rieden en politieke - Oofe gaan met elkaar ron >ver de voor- en na- Got aagse partijpolitiek i3ór 1 elementair activis- Mo ogelijkheden om olf, -rken. Deelnemers ssen at zijn Wijnand ferdiin de jaren tachtig st ta Amsterdamse nanfcng en tegenwoor- vaii|d voor Groenlinks, javl [amerlid voor de SP e ijs utzky, activist Bert J87. n uit Sittard en n Su Duijn van Eurodus- jan >at begint om 20.00 ten hgang is gratis. litiatief van een intenorganisaties lijdag 17 januari en- pke politici in debat ligranten. Vooraf- pet debat zullen iren, prof. dr. P. jde Universiteit Lei- dr. J. Duyvendak wey Jonker Insti- novergestelde op- |ver het succes van turele samenleving liet debat vindt t Rijksmuseum voor ie en begint om Kritiek CDA, Leefbaar Leiden en de WD door Wim Koevoet leiden - De WD, het CDA en Leefbaar Leiden zijn ontevreden over het functioneren van de Leidse politie. De woordvoerders van deze fracties, respectievelijk R. de Rooij, J. de Haan en D. Sloos, laten dit weten in afzon derlijke vraaggesprekken. Ze vin den dat de politie te vaak (lichte) vergrijpen door de vingers ziet, niet consequent is, te 'soft' is en te weinig oog heeft voor de ver harding van de Leidse samenle ving. De Rooij: „Het moet afgelo pen zijn met al dat polderen, overleggen en gedogen." Ze hebben alle drie legio voor beelden. Een bloemlezing. De Haan vertelt over bezoekers van een buurthuis die bij de ingang hun (vlinder)messen moesten inleveren alvorens ze naar bin nen mochten. Bij vertrek kregen ze hun van naamstickers voor ziene bezittingen weer netjes te rug. „Het verhaal erbij was", zegt De Haan, „dat als je die messen in beslag had genomen, die jongens niet meer naar het buurthuis zouden komen. Veel gekker moet het niet worden! Wat er feitelijk aan de hand was, was natuurlijk dat wapenbezit door de vingers werd gezien. Het is toch echt een wettelijke regel dat je geen wapens bij je mag hebben. Niet in het buurt huis maar ook niet op straat." Sloos vertelt dat hij bij de politie een kwestie heeft aangekaart met drugs en afpersing. „Maar er gebeurt niets mee. Of er zijn geen manschappen of er zijn andere prioriteiten." En De Rooij geeft als voorbeeld de vele opgevoerde bromfietsen waarmee met zeventig kilometer over de Breestraat wordt ge scheurd. De politie staat erbij en kijkt ernaar, zo is zijn ervaring. „En dat terwijl er massaal wordt geklaagd over dit fenomeen." Sloos, De Rooij en De Haan vin den ook dat de politie de belan gen van Leidenaars die overlast ondervinden van junkies en al coholisten eens zwaarder zou den moeten laten wegen. „Dat er overlast is moet de doorslag krijgen, niet dat men niet weet waar men met die junkies naar toe moet" Bij overlast beperkt de politie zich tot het wegsturen van de veroorzaker. Fouilleer hem ook eens op het bezit van drugs en heeft hij die bij zich, pak hem dan op", aldus De Haan. De drie fracties vormen geen meerderheid, maar het waren wel dezelfde drie die de discus sie over cameratoezicht en pre ventief fouilleren op de Nieuwe Beestenmarkt aanzwengelden. Nadat burgemeester W. Lemstra in een nota had gepleit voor uit breiding van het politie-instru- mentarium ging ook de rest van de gemeenteraad, exclusief Groenlinks, om. Al tijdens de vele debatten over dit onder werp, de afgelopen maanden, lieten De Rooij, De Haan en Sloos doorschemeren dat er niet alleen van alles mis is met de middelen van de politie maar ook met de politie zélf. Niet alleen de politie krijgt de schuld voor haar gebreken, maar ook de Leidse gemeente raad in het algemeen en de PvdA en Groenlinks in het bij zonder. Volgens De Rooij komt dat doordat sommige fracties een te gunstig mensbeeld heb ben. „Het besef dat de overheid niet kan blindvaren op het goe de van de mens, dringt veel te langzaam door in Leiden." Sloos beschuldigt Groenlinks en de PvdA van vertragingstactieken. Aan elke verandering, zegt hij, gaat maandenlang onderzoek vooraf. „Ook weer bij camera toezicht op de Nieuwe Beesten markt." En; „Als dat onderzoek dan eindelijk is afgerond, is de samenleving weer veranderd. Zo blijf je achter de feiten aanlo pen." Sloos, De Haan en De Rooij be nadrukken dat ze van Leiden geen politiestaat willen maken. „Het moet gewoon weer duide lijk worden wat wel en niet mag en tegen overtredingen moet worden opgetreden. Niet om er een politiestaat van te maken, wat een jaren-zeventig-retoriek is dat trouwens, maar omwille van de leefbaarheid." De drie gunnen de politie meer politieke ruimte dan de woord voerders van andere fracties, die meer geneigd zijn om de politie en de burgemeester verant woording in de raadzaal te laten afleggen. De Haan: „De politie heeft geen raadsmeerderheid nodig om streng op te treden." Burgemeester Lemstra laat via zijn woordvoerder F. Delemarre weten dat hij er weinig voor voelt om vooruitlopend op de discussie in de gemeenteraads vergadering, eind deze maand, commentaar te geven op de kri tiek van de WD, het CDA en Leefbaar Leiden. De raad moet dan een besluit nemen over uit breiding van het politie-instru- mentarium. Lemstra dient de critici liever in de raadzaal dan in de krant van repliek. (advertentie) llligers mbad iJtnhouden door grotere, betere maar ook duurdere huizen én een stevige brief van De Boer aan de Leidse gemeenteraad. Hierin zet De Boer uiteen dat Portaal een zelf standige organisatie is die haar eigen afwegingen maakt. De ge meenteraad kan Portaal nergens toe dwingen, volgens De Boer. Wel kan het stadsbestuur Por taal 'hinderen', bijvoorbeeld in het bestemmingsplan en door te weigeren een sloopvergunning af te geven maar dat leidt er al leen maar toe dat er dan hele maal niets gebeurt in het Oran je- en Waardgrachtgebied en bij zo'n patstelling is helemaal nie mand gebaat. Over dat laatste is iedereen het eens. De robuuste opstelling van het CDA in deze kwestie wordt door Portaal, sommige fracties in de raad en ook door wethouder R. Hillebrand (PvdA) als populisme beschouwd, is De Haan ter ore gekomen. De Haan: „Men maakt zich drukker om mijn toon dan om de hoogst onge lukkige communicatie van Por taal met de bewoners." De Haan memoreert de Portaal- brief waarin volgens hem de in druk is gewekt dat de bewoners maar beter direct konden begin nen met inpakken. „De mensen zijn zich helemaal gek geschrok ken. Er zat al een tijdschema voor de besluitvorming in de ge meenteraad bij. Mag ik alsje blieft mijn eigen agenda bepa len?" De Haan zegt dat hij vreest dat als Portaal de koers blijft va ren die het nu doet, de plannen voor het Oranje- en Waard grachtgebied net als eerdere grote projecten in Leiden eindi gen 'bij de rechter of in een refe rendumverzoek'. „Daar kan wethouder Hillebrand, die zelf eindeloos heeft geweigerd din gen die bewoners aandragen te bestuderen, van meepraten." En: „Als Portaal in al zijn zelf standigheid zo nodig de tam- boer-maitre wil zijn, prima, maar wat dichter bij de rest van de fanfare blijven, kan absoluut geen kwaad." Aan de Oranje- en Waardgracht mogen niet zoals eerder met de Rijn Gouwe Lijn en het Aal marktproject dreigde te gebeu ren 'koste wat het kost plannen worden doorgedrukt', aldus De Haan. Hij gaat er vanuit dat de slopersbal in de woonwijk niet tegen te houden is, maar dat alle woningen tegen de vlakte moe ten, gaat er bij hem niet in. „Het bestaat niet dat al die huizen door bouwfouten slooprijpe krotten zijn, dat ze te allemaal te klein zijn en dat de huurders in alle gevallen eigenlijk te veel ver dienen." En: „Volgens mij is to tale sloop en nieuwbouw voor Portaal zelf ook niet de interes santste optie. Ik heb iemand van Portaal horen zeggen dat het fi nancieel aantrekkelijk is om een deel op te knappen en een deel te verkopen." GroenLinks-woordvoerder G. van Hees zegt dat zijn fractie er alles aan gelegen is de slopers bal buiten de wijk te houden zo lang Leiden niet op grote schaal woningbouw kan plegen. „Stel dat Leiden bij Valkenburg kan bouwen en dat de Slaaghwijk massaal verhuist. Dan is er meer reden om die wijk te slopen dan de Oranje- en Waardgracht. Ik weet wijken in Leiden te vinden die er veel slechter aan toe zijn dan het Oranje- en Waard grachtgebied. Natuurlijk mag Portaal proberen poen te ver dienen in dat deel van de stad, maar dat wil nog niet zeggen dat ik het daar mee eens moet zijn." leiden - Het zijn geen archeologische werkzaamheden en een tankval is het evenmin. De kademuren van de Mare zijn gewoon aan vervanging toe. In oktober zijn de werkzaamheden begonnen aan de zijde van de Nieuwe Mare. Vanaf april zal de overkant, de Korte Mare, aan de beurt zijn. Zoals het zich nu laat aanzien is het werk vlak voor de viering van Leidens Ontzet afgerond. De geheide paaltjes vormen de fundamenten voor de nieuwe walkanten. En ondertussen worden ook de laatste huishoudens aan de Mare die nu nog op het open water lozen, aangesloten op het normale riool. Foto: Hielco Kuipers bedrijven. Toen ik kwam, was er bijna niks meer." Dat was echter niet de bedoe ling, zegt Aukema. „Meneer De Jong heeft een boel werk uit mijn handen genomen, maar dan moet dat wel eerlijk ver deeld worden. Op z'n zachtst gezegd is dat wat er is gebeurd, ongelukkig te noemen. Het mocht niet. Dus nu ben ik alles aan het terugvorderen." Of De Jong 'te kwader trouw" handel de, weet Aukema niet. „Ik heb geen aanleiding om te denken dat het met opzet is gebeurd." Het verslag meldt slechts dat daarnaar 'onderzoek plaats vindt'. vervolg van voorpagina leiden - De gemeente Leiden wacht het onderzoek van cura tor M. Aukema naar het failliete taxibedrijf Schutte met span ning af. Voor de gemeente dreigt een strop van ruim 400.000 eu ro. Als we het niet terugkrijgen, dan is het risico voor ons", zegt R. Hoetmer van de afdeling so ciale zaken aan. Aukema denkt dat de afwikke ling van het faillissement nog minimaal een jaar in beslag neemt. Hij is nog volop met zijn onderzoek naar de boeken be zig, laat hij weten. De boedel van het bedrijf was al vrijwel leeg toen de curator aan zijn klus begon. Oók daarom koes tert hij nog geen enkele hoop dat schulden kunnen worden afbetaald. „Ik ben nog lang niet klaar. Vlak voor het faillissement is de hele boel al ontmanteld. Auto's zijn verkocht en perso neel is overgegaan naar andere

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13