Treurnis over einde van een papieren hit lijs MEDIA Eminem: omstreden, maar wel succesvol Niets te vragen aan Bobby Fischer 'Watersnood straf van God' Akoestische poprubriek 'Humor nieuwste trend op televisie,' zegt IdtV V8 gooit morgen programmering om aan vooravond van Nederlandse filmpremière Verzamelaar André Verhoeven uit Alkmaar: 'Topveertig is een thermometer van de tijd' Gespleten persoonlijkheid van een schaaklegende HDC648 dinsdag 14 JANUARI 2, kerkwerve/anp - StUCÜO RKK Rond Kerk en Kroeg discussieert morgenmiddag (Nederland 1, 16.30 uur) over de vraag of God iets te maken had met de ramp spoed die vijftig jaar geleden Zuidwest-Nederland trof. Des tijds meende eenderde van de slachtoffers dat de watersnood ramp een straf van God was. Door de ramp in de nacht van 31 januari op 1 februari vonden 1835 mensen de dood. Presen tator Wilfred Kemp praat naar aanleiding van historische beel den met twee mensen over de rol die het geloof heeft gehad bij de verwerking van het drama. Zo is publicist Kees Slager aan wezig. Hij schreef het stan daardwerk De Ramp. Daarvoor sprak hij met bijna 250 mensen over hun ervaringen. Johan Los uit Oude Tonge vertelt over zijn aangrijpende herinneringen. Hij verloor bij de ramp zijn dochter, zuster en vader. bussum/anp - De Nederlandse tak van de internationale pop zender MTV komt vanaf 7 febru ari met een nieuw programma waarbij artiesten hun nummers akoestisch ten gehore brengen. Club MTV gaat het heten en het wordt gepresenteerd door Je roen Nieuwe nhuize. In de eerste uitzending zijn Li berty X Krezip en Di-rect te gast. Het is de bedoeling dat ook in de toekomst nationale en in ternationale artiesten de studio in Bussum voor dit programma aandoen. Amsterdam/anp - „Ik zeg al tijd: het is makkelijker iemand te laten huilen dan te laten la chen. Het maken van humor programma's op tv is dus moeilijk, maar daar zetten we de komende periode wel op in. Humor is namelijk de belang rijkste tv-trend van dit mo ment" Dat zegt Frank de Jonge, direc teur van productiebedrijf IdtV. In dit lopende tv-seizoen (sep tember tot september) bestaat zijn firma 25 jaar. Het grote publiek merkt niets van zo'n jubileum omdat een productiebedrijf'slechts' pro gramma's levert. Maar achter de schermen wordt de verja ring van het bedrijf, dat ooit door Harry de Winter werd op gezet, wel gevierd. Zo was er een groots feest met alle mede werkers van de afgelopen jaren en komt er dit voorjaar een boek uit. Maar het meest moeten de feestelijkheden tot uiting ko men in de programma's. En na alle reallife-formules zag De Jonge op het festival van Mon- treux onlangs dat Europese en Amerikaanse producenten het meeste heil zien in humorpro gramma's. Samen met de VARA werkt hij aan een Neder landse versie van het Engelse satirische programma Unplan ned. Daarin zitten twee topko- mieken op de bank in het bij zijn van publiek. Ze praten over de meest triviale dingen, zoals de vorm van een koekje. IdtV en de VARA bekijken wel ke Nederlandse cabaretiers in de huid van de bankzitters kunnen kruipen. De Jonge hoopt dat de show in de twee de helft van 2003 de buis op kan. Verder werkt IdtV aan een nieuwe serie Comedylab, die door de NPS wordt uitgezon den Het productiehuis kreeg grote bekendheid door dramaseries als Pleidooi en Oud Geld. Maar ook op het gebied van docu mentaires gooien De Jonge en de zijnen hoge ogen.Zeker nu documentairemaakster Ireen van Ditshuyzen zich bij IdtV heeft aangesloten, net als het vroegere bedrijf van Ria Bre mer MMM: Medical Multi Me dia (Vinger aan de Pols). hilversum/mediaredactie - Als hij al geen megaster was, heeft Eminem deze status vorig jaar wel verworven. De controversië le rapper debuteerde als acteur in de semi-autobiografische film 8 Mile en zorgde meteen voor een kassucces. De film gaat donderdag in ons land in pre mière. Reden voor V8 om mor gen een speciale 'Eminem Day" in te lassen. De omroepgidsen vermelden nog een andere programmering bij de commerciële zender. De beslissing om het schema om te gooien viel dan ook pas dit weekeinde, omdat „er nog wat onduidelijk was over de uit zendrechten van The making of: 8 Mile", laat een woordvoerder weten. Dat is nu geregeld, zodat de faps vanaf 20.05 uur een kijk je achter de schermen kunnen nemen bij de opnames van 8 Mile. In de semi-autobiografische film, die tijdens het eerste week einde na de première in de VS bijna 55 miljoen dollar op bracht, speelt Eminem een rap per die het probeert te maken in de muziekwereld. Jimmy, zoals de rapper heet, kent aan het be gin van de rolprent een onge lukkige tijd. Hij is ontslagen bij de pizzeria waar hij werkte en zijn vriendin vertelt hem dat ze zwanger is. Jimmy maakt de re latie uit en trekt weer in bij zijn moeder, die in een verwaarloos de stacaravan woont. De rol van de moeder wordt gespeeld door Kim Basinger. De enige hoop die Jimmy heeft om uit alle ellende te komen, is het winnen van de rapwedstrijd in een plaatselijke club. Hij weet dat zijn rapteksten de beste zijn van allemaal en dat zijn act zal inslaan als een bom. Jimmy durft echter niet het podium op, omdat hij de enige blanke deel nemer is. Dit scenario vertoont veel over eenkomsten met het echte leven van Eminem. De rapper werd op 17 oktober 1974 geboren als Marshall Mathers. Hij kende een ongelukkige jeugd. Vooral om dat hij met zijn alleenstaande moeder in een caravan woonde en voortdurend van hot naar her moest verhuizen. Daardoor kreeg hij zelden de kans ergens vrienden te maken. Zijn strip collectie en de televisie waren in die periode zijn beste maatjes. Dat veranderde toen Eminem op twaalfjarige leeftijd in Detroit eindelijk een vast dak boven zijn hoofd kreeg. Op school kwam hij in contact met muziek van rappers als LL Cool J en 2 Live Crew. Hij had nog maar één doel voor ogen: ook rapper wor den. Dat lukte hem uiteindelijk door vooral de steun van Dr. Dre. De ze rapper/producer raakte in 1996 tijdens de talentenjacht 'Rap Olympics' onder de indruk van Eminem en nam hem onder zijn hoede. Twee jaar later ver scheen The Slim Shady EP, die vooral in undergroundkringen goed werd ontvangen. Met Dr. Dre nam Eminem vervolgens een volledig album op: The Slim Shady LP. Dat bleekt een schot in de commerciële roos. De sin gle My name is... werd een MTV-favoriet en vloog de win kels uit. Aanklacht Op muzikaal gebied bleef Emi nem daarna scoren; op het per soonlijk vlak verging het hem wat minder. Zijn moeder klaag de hem aan omdat hij zich ne gatief over haar en zijn jeugd had uitgelaten in een interview. Hij raakte slaags met een man die zijn vrouw Kimberley zou hebben gekust en werd aange klaagd voor illegaal wapenbezit en geweldpleging met een do delijk wapen. Kimberley deed daarna een zelfmoordpoging. Eminem praat over al deze ge beurtenissen in The Eminem Show, waarmee op V8 de Emi nem-avond begint. Tevens gaat de rapper uitgebreid in op zijn vaak omstreden teksten, die hem al de nodige protesten van homo- en vrouwenrechtenorga nisaties hebben opgeleverd. In dit programma is verder de tot standkoming van de spraakma kende videoclip 'Without me' te zien. Eminem verkleedt zich daarin onder meer als Osama bin Laden. Ondanks alle kritiek blijft Emi nem succesvol. Zijn optreden in 8 Mile heeft hem al enkele aan biedingen voor andere filmrol len opgeleverd. Hoewel hij eer der nog beweerde dat hij geen films meer wilde maken, idjkt hij nu toch reikhalzend uit naar zijn volgende klus. „Nu ik heb mo gen proeven van de filmindu strie, wil ik meer. Als ik nu iets in de filmwereld ga doen, dan wil ik iets compleet anders doen. Ik zou graag een komi sche rol spelen of zoiets. Dat zouden mensen niet van me verwachten", zei hij onlangs in een interview met de BBC-radio. Eminem Day op V8, woensdag 15 januari, met om 18.25 uur The Eminem Show en om 20.05 uur The making of. 8 Mile. Eminem Foto:AP door Jan Vriend alkmaar - Dat koppie! Die glim lach! Kijk nou: Harmen Siezen in zijn tijd ais Topveertig-piaatjes- draaier bij radiopiraat Veronica. Op een volgend papier een foto van Imca Marina, anno 1965. Het haar in een dot tot aan het dak. En daarnaast Rob de Nijs, knok kend voor zijn eerste hits. Eigenlijk zijn de gedrukte versies van de Topveertig geschiedenis boekjes. Nu de uitgever stopt met de papieren hitlijsten, zijn de wekelijkse overzichten muse umstukken geworden. De Alk- maarse verzamelaar André Ver hoeven baalt ervan. „Ik word gedwongen met mijn hobby te stoppen." Voorbij is het. Voorbij met zijn wekelijkse loopje naar de pla tenzaak om de lijsten op te ha len. Voorbij met de vaste traditie om het hitoverzicht op te ber gen in één van zijn blauwe map pen in de grote kamerkast. Post bezorger André Verhoeven (43 jaar) verzamelt al vanaf 1976 het wekelijkse hitoverzicht van de Topveertig. „Waren we een week op vakantie, bewaarde de platenzaak ze altijd netjes voor me." De oogst is gebonden in tientallen speciale blauwe boe ken, mappen en dozen. De hitlijsten verschenen voor het eerst in 1965. Door veel met andere liefhebbers te ruilen en door verzamelaarbeurzen te be zoeken, wist Verhoeven met te rugwerkende kracht ook de eer ste elf jaar bijna compleet te krijgen. Zijn zoektocht is nu al- hilversum - Stel je begint een zoektocht naar de schaaklegende Bobby Fischer en het lukt je hem te vinden. Wat moet je dan in hemelsnaam vragen aan de Amerikaan, die sinds 1972 nog nauwe lijks de openbaarheid heeft opgezocht en als hij dat doet steeds radicalere ideeën spuit? Meneer Fischer, bent u een antisemiet? Meneer Fischer, bent u echt zo blij met de aanvallen op de VS op 11 september 2001? Kees Jongkind, verslaggever van Studio Sport, vroeg zich dat ook af toen hij zo'n vier maanden geleden op zoek ging naar Fischer. „We zouden er so wieso een documentaire van maken, of we Fischer nu vonden of niet. Dat had den we afgesproken", aldus Jongkind. „Maar als het ons echt wat gelukt, wat moet je zo'n man dan inderdaad vra gen. Daar hebben we het tijdens onze zoektocht regelmatig over gehad." „Misschien wel niets", vult eindredac teur Ewoud van Winsen aan. „Het mooiste zou dan eigenlijk zijn om hele maal niets aan hem te vragen. Je vindt hem en dat is het." Het moge duidelijk zijn: het is Jongkind dus niet gelukt, zoals vanavond uit de documentaire Bobby Fischer, de dolende koning blijkt. De schaker leidt dan ook een raadselachtig bestaan sinds 1972, toen hij in Reykjavik tijdens een historische tweekamp de Rus Boris Spassky versloeg en daarmee de eerste westerse wereldkampioen schaken sinds de Tweede Wereldoorlog werd. Volgens de jongste verhalen woont Fi scher, die in maart zestig jaar wordt, te genwoordig op een eiland tussen Japan en de Filippijnen, is hij getrouwd en onlangs vader geworden. Hij houdt zich vooral bezig met de ontwikkeling van een nieuwe schaakklok, waarbij el ke zet wordt beloond met tijdwinst, en het 'Fischer Random System'. In deze variant op het schaakspel wordt de volgorde van de stukken op de achter De excentrieke schaakkampioen Bobby Fischer op een foto uit 1971. Foto: AP Photo ste rij bepaald door de computer. In de documentaire van Jongkind wor den deze aspecten kort genoemd, maar verder komen vooral schakers, onder wie Anatoli Karpov, Viktor Korstnoj, Ni- gel Short en Jan Timman, aan woord over de man die ze ooit ontmoet heb ben. Jongkind sprak ook nog wel met vrienden van Fischer, maar stuitte bij hen op veel onwiL Want alleen maar praten over Fischer kan het einde van de vriendschap betekenen. Daardoor is 'De dolende koning' veel meer een por tret van de schaker geworden, dan het verslag van een zoektocht. Dat doet overigens niets af aan de aan trekkingskracht van de documentaire, die de kijkers eigenlijk te danken heb ben aan het zoontje van adjunct hoofdredacteur Maarten Nooter. Die moest op school een spreekbeurt hou den over schaken en zijn vader stelde voor het over Bobby Fischer te hebben. Tijdens een daaropvolgende brain stormsessie bij Studio Sport bleek dat deze naam niet voorkwam op de lijst van honderd onderwerpen voor moge lijke documentaires. „Raar, maar waar", bekent Van Winsen. „Maar toen we die naam hoorden, vonden we het meteen een prima idee." Jongkind reisde daarop naar Curasao, Slovenië en de VS, in de hoop van mensen die Fischer hebben gekend of nog steeds kennen, te horen waar de schaker zich bevindt. Redacteur Jurgen Leurdijk zocht ondertussen in vooral buitenlandse archieven naar uniek beeldmateriaal. Zo is in 'De dolende koning' een veertienjarige Fischer te zien, de leeftijd waarop hij al kampioen van Amerika was. Ook bevat de docu mentaire beelden van het kandidaten toernooi dat in 1962 op Curasao werd gehouden. Fischer deed daar mee, maar werd volgens eigen zeggen de du pe van een pact tussen drie Russische schakers. Vanaf die tijd heeft hij een gruwelijke hekel aan Russen. Tien jaar later nam hij wraak in Reykja vik door in een tumultueuze WK-twee- kamp Spassky te verslaan. Fischer wei gerde daarna zijn wereldtitel te verde digen en verdween van de aardbodem. In 1992 dook hij opeens weer op om in het door oorlog verscheurde Joegosla vië een revanchematch tegen Spassky te spelen. Hiermee schond hij het han delsembargo van de Verenigde Naties en de VS vaardigde meteen een arresta tiebevel voor hem uit Vanaf die dag heeft Fischer ook een gruwelijke hekel aan de Amerikanen. De derde groep mensen die hij haat, zijn de joden. Fischer gelooft in een wereldwijde joodse samenzwering en gooit zijn radicale ideeën af en toe de wereld in via een Filippijns of IJslands radiostation. Hij belt dan zelf op en eist een live-uitzending. Fragmenten hier van zijn in de documentaire te horen. Ook van zijn 'boodschap' op 11 sep tember 2001, toen hij liet weten dat de Amerikanen 'hun verdiende loon had den gekregen'. Dergelijke opmerkingen maken van Fi scher een nog mysterieuzer figuur, met wie de schaakwereld nog steeds grote moeite heeft. Dat blijkt duidelijk uit de gesprekken met schakers in 'De dolen de koning". Zij houden het maar op een gespleten persoonlijkheid, want als schaker was Fischer geniaal, maar als mens kunnen ze hem alleen maar ty peren als een gek met verderfelijke ge dachten. Eric de Bie Bobby Fischer, de dolende koning van avond, Nederland 2, NOS, 22.53 uur. Postbezorger André Verhoeven met zijn gebundelde hitlijsten. Foto: GPD/Joop Boek leen nog gericht op de eerste vijf maanden van 1965. „Ik ben wel eens naar Brabant en Zeeland gereden om zeldzame exempla ren op te halen. Maakten we er meteen een weekendje van." Het meest bijzondere verzamel- stuk moet een editie uit juni 1973 zijn. Het was de tijd dat pi raat Veronica onder druk van de Haagse politiek de lucht uit moest. Om het protest hiertegen kracht bij te zetten, lieten de marketingbazen van de zender een bijna blanco versie van de gedrukte Topveertig verspreiden met de tekst: Ais Veronica ver dwijnt, verdwijnt de Topveertig ook!'. The Beatles Bladerend door zijn verzame ling, komen de Topveertig-wee tjes terloops ter tafel. Waarom het nou juist veertig plaatjes op een rij waren, bijvoorbeeld. „Dat was een kwestie van tijd. Vero nica zond het programma altijd op zaterdagmiddag uit van twee tot vier uur. Een plaatje duurde in die tijd vrijwel altijd drie mi nuten. Dus in die twee uur kon den ze precies veertig hits laten horen." Het grote verschil tussen de hit lijsten van toen en nu is dat de Topveertig destijds een pure af spiegeling was van de verkochte plaatjes. Zo stonden hits van The Stones net zo vanzelfspre kend in de overzichten als het repertoire van de Zangeres zon der Naam. Kijk maar naar een hitlijst uit april 1965: The Beatles op n (Met 'Rock and Roll Mu sic'), The Rolling Stones op de zesde plaats, Trea Dobbs klimt naar elf en Ronnie Tober met stip op nummer 21 met zijn hit 'Iedere avond'. „Tegenwoordig is de hitlijst niet meer alleen een overzicht van de verkochte exemplaren, maar tellen ze ook mee hoe vaak een liedje op de radio is gedraaid. De smaak van de radiomakers is daarmee dus van invloed op de Topveertig van nu. En daar wordt mee gerommeld." Maar ook de luisteraar maakt de markt er niet duidelijker op: de singleverkoop is mede door het verspreiden van illegaal 'gebran de' schijfjes in elkaar gezakt. In die hitverwarring begon winkel keten Free Record Shop ook nog eens met een eigen liedjeslijst en stopte platenreus Music Sto re met de verspreiding van de gedrukte Topveertig. Zo ging het stap voor stap mis met de ge drukte hitlijsten. In hoogtijda gen (1971) gingen er iedere week nog 160.000 exemplaren van over de toonbank, eind vo rig jaar waren dat er nog maar 35.000. Economisch onhaalbaar, becijferde uitgever MegaCharts. ef et 1 OS tetv en et Dus zetten ze er een ter. In maart gaan ze een nieuwe intemetvJ^ Tineke Voor de verzamelaar anders op dan bladen gn edities. Zoals half ecj< exemplaren met por%ui< Tineke de Nooij en ||tz< Draaijer. En versies volledige programn an van radio Veronica >t 1 goed idee') is afgedn js de sterren van toen vertenties op van c toen. Van vergeten merken en van ltz< waarvan je je het garti herinnert dan de si^d gedrukte Topveertig j|n mometer van de tijd' hoeven. „Je kunt er zien wat jongeren inkcti pen 38 jaar bezig hielf idi zijn er denk ik duizel I sen geweest die de fech kortere of langere turh; verzameld." Als echte liefhebber stilletjes nog een beeti mee dat een andere de gedrukte Topvee leven inblaast. „Het een omroep of een r toch leuk zijn om 21 pakken?" Hij zegt het in ziin stem. En met die blauwe mappen merkast. André Veil Alkmaar verzamelt d|ege versies van de Topve#nsn ter ziele gaat. „Je kun in zien wat jongeren j,i t lopen 38 jaar bezig hifThu ndi Top 10 meest bekeken programma's 1. Darts WK Embassy SBS 6 2. Spoorloos KRO 3. Idols RTL 4 4. Journaal (zo, 20 uur) NOS 5. Idols uitslag RTL 4 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 7. Baantjer RTL 4 8. Postcodeloterij TROS 9. Toen was geluk KRO 10. Hart van Nederland SBS 6 Top 10 meest bekeken kinderprogra Jeugdjournaal Klokhuis Ffukkie Slim Jean Jacques Sesamstraat Eigenwegwijs Brum Heuvelland Ziekenhuis Buurman en buurman Daltons NOS NPS VPRO VPRO NPS VPRO KRO VPRO VPRO VPRO Marktaandelen in Nederland 1 12,2 (10,9) Nederland 2 12,9 (19.1) Nederland 3 8,1 (7.9) RTL 4 16,3 (17,7) - RTL 5 4,4 (4,5) Yorin 5,3 (6,1) SBS 6 17,6 (9,5) NET 5 4,4 (6.0) - V8 3,9 (4,1) - Veronica 0,4 (0,3) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- ei onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijker De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaL kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan 0 aandelen van vorige week. -E VC

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10