Washington: Noord-Korea hulp bieden BUITENLAND Verenigde Staten sturen meer militairen naar Irak Nederlaag voor doodstraf in VS Moslimleider afgetuigd in Italiaanse tv-studio Troepenopbouw in en rond Midden-Oosten V eetransportsyndroom' bij Britse spoorwegen 'Regeringspartij Zimbabwe wil vertrek van Mugabe' maandag 13 januari 2003 /ersc dut! i •s -De voormalige - me e dictator Leopoldo PEf gisteren in een zie- 3501 Buenos Aires overle- e gevolgen van al- an 10 canker. Galtieri is 76 ;-den rden. Tijdens de mili- tuur in Argentinië, 02C 0t 1983 had generaal 'en9' 1981 en 1982 de n handen. Hij begon Falklandoorlog tegen lannië, die zijn land i de capitulatie van U A Jeleger op de Falk- moest hij aftre- eri werd in 1985 tot 12 roordeeld omdat hij niet goed had geleid. Me ir kwam hij dankzij n,ie- (weer vrij. rei ch toestel vlucht af Atoomagentschap: Wapeninspecteurs hebben zeker nog een jaar nodig washington/rtr-afp-dpa - De Ameri kaanse regering kan vanaf medio volgen de maand waarschijnlijk beschikken over meer dan 150.000 militairen in de Golfre gio. Zij kunnen in geval van een oorlog tegen Irak worden ingezet. Minder dan de helft van dat aantal is mo menteel al in de regio. De overigen vol gen snel, nu de Amerikaanse minister van de defensie Rumsfeld de afgelopen dagen in totaal 62.000 extra manschap pen opdracht gaf te vertrekken naar de Golf. Volgens een militaire bron van The New York Times wil het Pentagon dat alle mi litairen halverwege de volgende maand volledig operationeel zijn. Tegen die tijd moeten ook alle marinevaartuigen, vlieg tuigen en ander oorlogsmaterieel gereed zijn voor oorlogshandelingen. Gisteren gingen voor het eerst ook in Eu ropa gelegerde Amerikaanse militairen naar de Golf. Het betrof tweehonderd militairen van een basis in de Eiffel. Het Pentagon heeft voorbereidingen getrof fen voor militaire transporten via de ha ven van Antwerpen. De kans dat er op korte termijn ook daadwerkelijk een oorlog tegen Irak komt, is overigens juist kleiner geworden, zo zeiden commentatoren en Ameri kaanse regeringsfunctionarissen afgelo pen weekeinde. Verscheidene bondgeno ten van de VS, Groot-Brittannië voorop, hebben de regering-Bush de afgelopen week duidelijk gemaakt dat zij de wapen inspecteurs van de Verenigde Naties in Irak meer tijd willen geven om hun werk af te maken. Zelfs als dat betekent dat een eventuele oorlog uitgesteld moet worden. De VN-wapeninspecteurs hebben vol gens een woordvoerder van het Interna tionaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) ongeveer een jaar nodig voor een 'be trouwbaar' onderzoek. Mark Gwozdecky zei gisteravond voor de BBC dat de inspecteurs veel installaties meer dan eens moeten bezoeken om vast te stellen of die voor de productie van il legale wapens zijn gebruikt. Irak is een groot land en er zijn veel gebouwen die de wapeninspecteurs moeten bezoeken, zei hij. De inspecteurs brengen 27 januari ver slag uit aan de VN-Veiligheidsraad. Veel bondgenoten van de Verenigde Staten hebben de regering-Bush de afgelopen weken duidelijk gemaakt dat zij de wa peninspecteurs meer tijd willen geven om hun werk af te maken. Daarmee wil len zij een overhaaste oorlog tegen het bewind in Bagdad voorkomen. De Britse premier Blair zal op korte ter mijn overleggen met de Amerikaanse president Bush en de chef van de VN- wapeninspecteurs Blix over het voorko men van een mogelijke oorlog in Irak. Volgens The Times van zaterdag wil de Britse eerste minister zeker stellen dat de inspecteurs in Irak voldoende tijd krijgen om hun werk af te ronden. Daarmee moet een overhaaste oorlog te gen het regime in Bagdad worden voor komen. Verschillende Britse zondagkran ten meldden dat Blair wordt geconfron teerd met een verschil van opvatting over het Irak-beleid binnen zijn eigen rege ring. Het Britse vliegdekschip Ark Royal is za terdag uit de haven van Portsmouth naar de Golfregio vertrokken. De Ark Royal leidt het grootste Britse vlootverband sinds de Falklandoorlog, twintig jaar ge leden. In totaal maken er zestien schepen deel van uit, waaronder een helikopterdek- schip, drie torpedobootjagers, een on derzeeër en twee mijnenjagers. Aan boord van die schepen zijn 5000 marine mensen en 3000 mariniers. Een toestel van de vliegmaatschappij SN j'o irlines heeft zaterdag anding gemaakt op at bij de luchthaven el een dreigement "Jngekomen dat een islag zou worden ge- ~"de het vliegtuig. Het toe- 9' in Brussel op weg was ""pnyaanse hoofdstad 220 passagiers en aan i Malta werd het toe- Ta^ocht. De passagiers ;t een ander vliegtuig 17ÉDbi gebracht. i na lawine prd-ltalië n lawine op de Monte Noord-Italië heeft gis- mensenlevens geëist, [en raakten gewond, p de reddingsdiensten |ld. De lawine ont- het eind van de och- D meter hoogte. ,t0«en vervolgd oord Prats :oopl Vijf vroegere mede- de Chileense ge- ist zullen zich voor moeten verantwoor moord op de vroe- bevelhebber Carlos vrouw in septem- heeft een rechter -iglo gisteren bepaald. *ijn vrouw vluchtten itinië, kort nadat ge- isto Pinochet in ie macht kwam. Zij 1974 om toen hun lenos Aires werd op- Tot de vijf behoort van de geheime ier Pinochet, generaal iel Contreras. 1 sigaretten noslimgroep De grootste moslim van Indonesië, Nah- (NU), heeft een :ettenmerk op de iracht. Ze hoopt met p de kas te spekken, Straits Times (Singa- jongste editie. NU, ook de grootste mos- itie ter wereld, telt tig miljoen leden. De werd lange tijd ge- aanjde Indonesische ex- Wahid. Ze is al actief ïeer de bankensector ilproductie. Siga- toorden tot dusver 'islamitische activi- -j ïftuik in bijna lisdommen' aar n - Het schandaal over s nisbruik in de Rooms- I °n" e Kerk in de'VS strekt en' )t in bijna alle bisdom- ier dan 1200 geestelij- m enoemd in aanklach- Coij meer dan 4000 kin- nieüren betrokken. Dit e Amerikaanse krant York Times gisteren op °r een onderzoek van lië' ^gegevens, publicaties tia en kerkelijke docu- aarin namen werden 19 °4n bij Gaza _jeraties Israël l Opnieuw een bloedig ^le in het Midden-Oos- en Palestijnen kwamen reeks acties van het he leger in de Gaza- op de Westelijke Jor- Palestijnse infiltran- len twee Israëliërs. ■t en een soldaat, in /allen. 55l Turki j e Incirlik luchtmachtbasis - 3.000 man. Verenigde Staten: Rond 50 F-15 en F-16 aanvals- jagers, 3 E-3 AWACS-verkenningsvliegtuigen, EA-6B Prowlers, KC-135 Stratotankers, Black Hawk helikopters. Groot-Brittannië: 10 Tornado GR-1 en Jaguar aanvalsvliegtuigen F-15 Eagle Diego Garcia Britse, kolonie in Indische Oceaan, 5345 km verwijderd van E Ver. Staten: Zes B-2 Stealth bommenwerpers en squadrons B-52's uitgerust met satellietge- stuurde 'slimme' bommen. Onder Deense vlag varende vloot met maandvoorraad voor 17.000 mariniers. Ver. Staten: Vliegdekschipgevechtsgroep USS Harry S. Truman met 11.000 man, 75 vlieg tuigen, zeven kruisers, jagers en duikboten uitgerust met langeafstands Tomahawk kruisraketten. Smaldeel 58 o.l.v USS Nassau plus 5 bevoorraadingsschepen. Harrier Groot-Brittannië: Task Force van 16 schepen met 3.000 mariniers en 5.000 man marineper soneel rond het vliegdekschip Ark Royal. Inclusief negen Harrier jump-jets - fregatten en onderzeebootjagers, twee duikboten, londen/anp - Miljoenen Britse treinpassagiers kampen met chronische gezondheidsproble men omdat zij vaak in stamp volle treinen moeten zitten. Een grootscheeps onderzoek moet de schadelijke effecten van het treinreizen in Groot-Brittannië in kaart brengen. Wetenschappers gaan onder meer hartslag en bloeddruk van passagiers meten, meldde de Britse krant The Observer giste ren. Deskundigen vrezen dat re gelmatig reizen in drukke trei nen kan leiden tot hoge bloed druk, chronische angststoornis sen en zeifis tot fatale hartkwa len. De stress die door het reizen in overvolle wagons en door een onbetrouwbare dienstregeling wordt veroorzaakt, kan al voor de reis beginnen. Volgens de wetenschappers kunnen de spanningen nog vaak tot lang na de terugkeer thuis aanhouden. Het onderzoek naar de mense lijke variant van het zogenoem de veetransportsyndroom is een initiatief van de Raad van Trein passagiers, een belangenorgani satie die overheidssteun geniet. Enkele dagen geleden waar schuwde de officiële spoorweg waakhond van de Britse over heid, de Strategie Rail Authority, al dat duizenden passagiers ge dwongen zijn als sardientjes in een blikje te reizen. Spoorweg maatschappijen zouden om kosten te besparen liever een goedkope boete willen betalen dan dat zij langere treinen inzet ten. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De gouverneur van de Amerikaanse staat Illi nois, George Ryan, heeft net voor zijn vertrek een streep ge zet door de executie van alle 167 terdoodveroordeelden in zijn staat. In plaats daarvan krijgen de 163 mannen en vier vrouwen levenslange gevangenisstraf zonder recht op vervroegde vrij lating. Het besluit van Ryan wordt gezien als de grootste ne derlaag voor de doodstraf in de VS in de afgelopen decennia. Voorstanders van afschaffing van de doodstraf hebben andere Amerikaanse staten opgeroepen het voorbeeld van Illinois te vol gen. Aanklagers zijn boos en na bestaanden van slachtoffers in Illinois hebben teleurgesteld ge reageerd. Het is alsof onze fami lieleden opnieuw werden ver moord, zei een van hen. ,,Ik moest handelen", zei Ryan zaterdag bij de aankondiging van zijn beslissing. Er schort volgens hem te veel aan het doodstrafsysteem in zijn staat, waardoor er fouten zijn gemaakt bij de beoordeling wie de dood straf werkelijk verdient. Critici menen dat de gouverneur per individu een beslissing had moeten nemen, maar Ryan koos voor een algehele omzetting, omdat het hele systeem 'wille keurig, grillig, en daarom immo reel is'. Wie arm is, zwart of uit een andere minderheidsgroep komt, maakt meer kans op een executie, zo concludeerde eer der dit jaar een commissie .die door de gouverneur was inge steld. Drie jaar geleden schortte Ryan alle executies in zijn staat op, en gelastte een groot onderzoek naar de uitvoering van de dood straf. Het was aan het licht ge komen dat dertien mensen in de dodencellen van Illinois zaten voor misdaden die ze niet had den begaan. Het was het begin van een ommekeer in het den ken van de Republikeinse gou verneur, die tot dan toe voor stander van de doodstraf was. Experts in de VS menen dat de beslissing in Illinois een keer punt in het Amerikaanse den ken over de doodstraf kan zijn. Op dit moment bestaat de doodstraf in 38 van de vijftig sta ten. Sinds de herinvoering van de doodstraf in 1976 zijn er in de VS 820 mensen geëxecuteerd, meer dan 3500 wachten nog op hun executie. Nadat de intro ductie van DNA-bewijsmateriaal aan het licht bracht dat ook on- schuldigen in de dodencel za ten, is de twijfel over een eerlijke uitvoering van de 'ultieme straf gegroeid. seoul-tokyo/rtr-dpa-afp - De Amerikaanse regering is wellicht bereid iets te doen aan het brandstoftekort in Noord-Korea, als het geschil met het commu nistische land over zijn kernwa penprogramma is opgelost. Dat zei de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Ja mes Kelly, vanochtend. Noord-Korea daagde Amerika ook dit weekeinde weer van alle kanten uit. Kelly benadrukte dat de Ameri kanen bereid blijven met Py ongyang te overleggen. Ook de Amerikaanse president Bush heeft steeds gezegd dat het con flict met Noord-Korea op diplo matieke manier is op te lossen. Kelly is in Zuid-Korea voor over leg met Roh Moo-hyun die op 25 februari het huidige staats hoofd Kim Dae-jung opvolgt. Noord-Korea zegde enkele da gen geleden het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens op. Eerder waren al twee wa peninspecteurs het land uitge zet en is de kerncentrale bij Yongbyon weer opgestart. Daar op staakten de VS de olieleve ranties aan het arme en honge rige land. Bovendien wil Noord- Korea weer proeven met raket ten uitvoeren. Dit weekeinde begon het land zelfs aartsvijand Zuid-Korea (bondgenoot van de VS) op te roepen om gezamen lijk in een 'vuurzee' tegen Was hington ten strijde te trekken. Al deze maatregelen zorgden voor veel commotie in de westerse wereld en angst bij Noord-Kore- a's buurlanden. Vanochtend zeiden de Zuid-Ko- reaanse president Kim Dae-jung en de vroegere Japanse premier Yoshiro Mori dat hun landen sa men met de VS moeten blijven praten met Noord-Korea. Mori is in Zuid-Korea met een groep Japanse parlementsleden, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Zaterdag zei de Noord-Koreaan- se ambassadeur in China dat zijn land zich het recht voorbe houdt weer rakettesten uit te voeren. Pyongyang morrelde hiermee aan een in 1999 onder Amerikaanse druk ingesteld mo ratorium op rakettesten. Gezant Choe Jin-Su benadrukte even wel dat zijn land alleen vrede wil. „Maar wat er in de toekomst gebeurt, hangt van de VS af', zei hij dreigend. De Noord-Kore- aanse dreigementen en toene mende retoriek zijn er volgens waarnemers op gericht de VS te dwingen tot onderhandelingen en concessies. „Een nogal ge vaarlijk spel op deze toon", al dus een hoge Japanse regerings functionaris gisteren. Noord- Korea zegt tot alle maatregelen gedwongen te zijn omdat de VS geen olie meer leveren en het land militair blijft bedreigen. De ogenschijnlijk tegenstrijdige en mogelijk contraproductieve opstelling van Noord-Korea lijkt in elk geval te hebben geleid tot discussie in Washington. De re gering-Bush is volgens Ameri kaanse media ernstig verdeeld over de koers in de omgang met Noord-Korea. De voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Madeleine Albright noemde in een interview Noord-Korea ge vaarlijker dan Irak. „Wij weten dat Noord-Korea een meedo genloze dictator, nucleair po tentieel en een leger van een miljoen man heeft. Aan de an dere kant weten wij niet wat Saddam heeft." door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Ze hebben zichzelf uitge roepen tot 'helden', een groep van in totaal 25 Noord-Italiaan se fascistische jongeren. Hun 'heldendaad' was het aftuigen van een radicale islam-leider en diens assistent, zaterdag tijdens een live-talkshow van een lokaal tv-station in Verona. De rechtse bende is onderdeel van Fuorza Nuova, een splinter partijtje dat Mussolini vereert. Hun doelwit was Adel Smith, een in Egypte geboren Italiaan die zich eind jaren tachtig tot de islam bekeerde en de Unie van Italiaanse Islamieten oprichtte. Smith haalt regelmatig het Itali aanse nieuws met provocerende uitspraken. Zo wilde hij een middeleeuwse fresco in de ka thedraal van Bologna laten ver wijderen omdat het de profeet Mohammed beledigend zou af beelden. Al-Qaeda en Osama bin Laden zijn volgens hem be denksels van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Smith kwam met de schrik en wat kneuzingen vrij. Zijn hulpje Massimo Zucchi - die in zijn jonge jaren tot de sympathisan ten van de links-extremistische Rode Brigades behoorde - liep een blauw oog en een gebroken kaak op in de twéé minuten du rende vechtpartij. Een week eerder raakte Smith ook al in een tv-studio verwik keld in een knokpartij. Hij be streed toen het bestaansrecht van Israël en moest zich verde digen in een vuistgevecht met een conservatieve discussiege- noot, de rechtse uitgever Carlo Pelanda. Volgens Smith heeft het agressieve gedrag van Pe landa de fascistische jongeren op een idee gebracht. Sommige parlementsleden van het centrum-rechtse blok heb ben het optreden van de rechtse jongeren vergoelijkt. Zo legde Igfhazio La Russa, de fractie voorzitter van de post-fascisti- sche regeringspartij Alleanza Nazionale de verantwoordelijk heid voor het geweld vooral bij 'provocateur Smith'. Hij sprak zich ook uit tegen een verbod van Fuorza Nuova. Een parle mentslid van de fel nationalisti sche Lega Nord bracht zaterdag een demonstratief solidariteits- bezoek aan het politiebureau waar zich de zes fascisten be vonden die de politie had weten te arresteren. Links Verona vermoedt echter een komplot. Het optreden van Smith was niet vooraf aange kondigd in de media. De tien man sterke politie-eenheid was nergens te zien toen de groep de tv-studio binnenstormde. En de presentator van het tv-program- ma zou het incident hebben be ëindigd met de woorden: 'Nu weggaan jongens, de politie kan ieder moment binnenkomen'. harare/dpa - ZANU-PF, de re geringpartij van Zimbabwe, zou bereid zijn de omstreden presi dent van het land, Robert Muga be, te wippen. Dat heeft de Zim babwaanse oppositieleider Mor gan Tsvangirai gezegd. Hij zou het opmerkelijke aanbod om over het vertrek van Mugabe te onderhandelen hebben gekre gen van twee hooggeplaatste le den van ZANU-PF, de partij van Mugabe. Volgens Tsvangirai hebben par lementsvoorzitter Mnangagwa en opperbevelhebber Zvinava- she hem voor de kerst al laten weten bereid te zijn onderhan delingen te voeren over de komst van een overgangsrege ring. Na twee jaar moeten er dan verkiezingen komen. On derdeel van de onderhandelin gen is nadrukkelijk het vertrek van Mugabe naar het buiten land. Mnangagwa staat op de derde plaats in de partijhiërarchie. Hij geldt ook als een mogelijk op volger van de president. Mugabe (78) is al sinds 1980 president van het Zuid-Afri kaanse land. Hij is omstreden door onder meer zijn hardhan dige onderdrukking van de op positie. Hij raakte internationaal steeds verder geïsoleerd door de onteigening van boerderijen die in handen waren van blanke boeren. Dat beleid ondermijnde de toch al beroerde voedsel voorziening in het land. In grote delen van Zimbabwe heerst re gelrechte hongersnood. Volgens bronnen binnen de Zimbabwaanse regering zou voormalig kolonisator Groot- Brittannië een voorlopig ak koord hebben gesloten met Ma leisië over de komst van Muga be en zijn familie. Mugabe en de Maleisische president Mahathir Mohamad staan op goede voet met elkaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5