Poelgeest ramp voor Oegstgeest Dieselloc ramt bus in Alphen: één dode Kleumen en stemmentrekken op de markt Leidsch Dagblad Barney draagt wereldtitel op aan overleden makker I BP 'Bodyscanner voor opsporen bolletjesslikkers ongeschikt' Halsema vindt bouwen op voetbalvelden niet verstandig Politieke partijen eisen onderzoek AH komt met eigen hoofddoek Elke dag cartoon Peter van Straaten KLM-vlucht onderbroken na bommelding Bellen met Jeltje van Nieuwenhoven Maurice Gibb (53) overleden i nrr 1111 r Leidsch Dagblad NR. 43128 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 13 januari 2oo3 OPGERICHT 1 MAART 1860 »l zet n voor rdgracht door rt van Stleden heeft orproblemen Aouichot' rt op twee n tkfronten de juiste richting nog heeft gevonden. Leidsch Dagblad 8 den haag/gpd - Minister Don- ner (justitie) laat onderzoeken of de lichaamsscanner die de Ne derlandse Antillen van het Ne derlandse ministerie van justitie heeft gekregen ongeschikt is voor het opsporen van bolletjes slikkers. Met het apparaat zou den de bolletjes niet goed te zien zijn. Dat zei althans J. Ree- ders, adjunct-hoofd radiologie in het Sint Elisabeth Hospitaal op Curasao vanmorgen. Donner heeft naar eigen zeggen van de Antilliaanse autoriteiten geen klachten gekregen over de scanner, die 95.000 euro zou hebben gekost en volgens Ree- ders vier tot vijf jaar oud is. De douane zou er niet veel aan hebben. De cocaïne en heroine zit namelijk samengedrukt in aluminiumfolie en latexrubber (condooms) met was daartus sen. Dat maakt opsporing in de praktijk moeilijk aldus Reeders. De röntgenapparatuur 'ziet' de bolletjes niet. leiden - In de korte tijd dat ze lijsttrekker is van Groenlinks, heeft Femke Halsema ge probeerd zich te verdiepen in alle mogelijke onderwerpen. Maar haar telefonisch spreekuur in het gebouw van het Leidsch Dagblad begint zaterdagmiddag uitgere kend met een kwestie waar ze bijna niets van afweet. Of Groenlinks voor de bebou wing van Marinevliegkamp Valkenburg is, wil Katwijker Van den Bos weten. „Volgens mij zijn we voor bebouwing", zegt Halsema voorzichtig. „Maar hoe kunt u nu voor bebouwing zijn als u het beste voor hebt met de natuur?", reageert Van den Bos. „Ik moet eerlijk bekennen dat ik er het fijne niet van weet. U overvalt me een beetje. Maar ik zoek het even na", zegt Halsema, die belooft de man later per e- mail een antwoord te geven. Met regionale onderwerpen kan Femke Halsema duidelijk minder goed overweg dan met landelijke kwesties die lezers aan zwengelen. Al weet ze er vaak wel een han dige draai aan te geven. Groenlinks is vóór uitbreiding van sportvoorzieningen in de steden, zodat jongeren niet te ver hoeven te fietsen naar hun club. „De emancipatie- en integratiewaarde waarde van sport wordt vaak onderschat. Bovendien is het goed voor de gezond heid." En als ze hoort van voetbalvelden aan de Boshuizerkade, die mogelijk plaats moeten maken voor woningbouw, zegt ze: „Dat lijkt mij niet verstandig." Pagina Regio 2: De vragen aan Femke Halsema en haar antwoorden. door Nancy Ubert oegstgeest - De gemeente Oegst geest komt op de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest 15,8 miljoen euro tekort. In 2005 wordt dat gat nog eens vier mil joen groter. Nieuwe - rigoureuze - bezuinigingen zijn onontkoom baar. Elke burger zal dat gaan merken. Oegstgeest heeft er fi nancieel nog nooit zo slecht voor gestaan. Burgemeester en wethouders houden de nieuwe exploitatie begroting strikt geheim. Alleen het eindbedrag dat Oegstgeest tekort komt, geeft de gemeente publiekelijk prijs. In de begro ting, die alleen de raadsleden mogen inzien, zijn alle kosten en opbrengsten opgenomen die noodzakelijk zijn om de wijk Poelgeest tot ontwikkeling te brengen. Omdat de gemeente over een aantal bouwplannen nog in onderhandeling is met projectontwikkelaars, wil zij geen concrete cijfers naar bui ten brengen. „Dat zou onze on derhandelingspositie ernstig in gevaar brengen", zegt financieel wethouder De Ruijter. Hij bestrijdt overigens dat Oegstgeest afstevent op een fail lissement. „We hebben nog wat stille reserves. Deze problemen moeten te overbruggen zijn." Het college wil op korte termijn een plan uitwerken om de te korten zoveel mogelijk terug te dringen. Volgens De Ruijter moet het lukken om baas over eigen portemonnee te blijven. Als de gemeente moet aanklop pen bij de rijksoverheid, wordt zij in ruil voor financiële hulp onder curatele gezet. B en W hebben binnenskamers een aantal bezuinigingsvoorstel len aan de gemeenteraad gepre senteerd. De vier politieke par tijen in Oegstgeest vinden het schandalig dat in achterkamer tjes over het miljoenendebacle moet worden gepraat. Burgers moeten de kans krijgen de de batten te volgen, zeggen de poli tici. Het CDA en Leefbaar Oegst geest willen een hoorzitting houden om te onderzoeken hoe het probleem kon ontstaan. Als het aan Leefbaar Oegstgeest ligt, wordt daarin nog een stap ver der gegaan. Fractievoorzitter Ee- gdeman pleit voor grof geschut: een enquête, het zwaarste machtsmiddel van de raad. Duidelijk is dat het miljoenente kort niet teruggedrongen kan worden door uitsluitend op de aanleg van Poelgeest te bezuini gen. Pagina R3: Brevet van onvermogen Het lichaam van de rangeerder, die voorop de dieselloc stond, is afgedekt met een zeil. Foto: Henk Bouwman door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een aan rijding waarbij een dieselloco motief de zijkant van een passa giersbus ramde, heeft vanmor gen het leven gekost aan de ran geerder van de trein. Het onge luk gebeurde omstreeks kwart voor acht op bedrijventerrein Rijnhave West, op de kruising van de Eikenlaan en de Bedrij- venweg in Alphen. Het goederenspoor dat daar loopt, wordt een aantal keren per week gebruikt om bedrijven te bevoorraden. Vanmorgen was de loc op weg naar Zanussi. Bus 165 van Connexxion die vanuit de richting Leidse Schouw over de Eikenlaan reed, werd op de kruising midden in de rechter flank geraakt. De rangeerder die voorop de trein stond, werd door de klap doodgedrukt. De buschauffeur en treinmachinist bleven ongedeerd. In de bus zaten ongeveer 25 passagiers. Eén inzittende werd met vermoedelijk ernstig letsel naar het ziekenhuis overge bracht. De rest moest het onge luk bekopen met builen en schrammen. Direct na de klap hadden op de kruising dramati sche taferelen plaats. De meeste reizigers waren volledig over hun toeren. Getuigen snelden vanuit kantoren en bedrijven toe. De Sociale Werkvoorziening Alphen stelde haar personeels- restaurant open om de slachtof fers op te vangen. Over de oorzaak van het ongeval kon de politie vanmorgen nog geen mededelingen doen. De spoorwegovergang op de Eiken laan wordt alleen met knipper lichten bewaakt. De waarschu- wingslichten staan er sinds een half jaar. „In al die jaren dat er geen lichten stonden, is hier nooit een ongeluk gebeurd. Nu is duizenden euro's geïnves teerd in een veiligheidssysteem en dan gebeurt dit", aldus poli tiewoordvoerder Hazenoot. Vol gens getuigen knipperden de lichten en heeft de buschauffeur deze waarschuwing genegeerd. De politie wil de zaak verder on derzoeken, voordat zij haar con clusie trekt. Het goederenspoor in Rijnhave West maakt geen deel uit van het passagiersnet van de NS. Treinreizigers hebben niets van het ongeluk gemerkt. Burge meester Schoof van Alphen kwam poolshoogte nemen en probeerde de slachtoffers een hart onder de riem te steken. Amsterdam - In navolging van supermarktketen Dirk van den Broek komt Albert Heijn deze zomer met een eigen hoofd doek. Het kledingstuk voor moslimmeisjes is blauw en lichtblauw van kleur, passend bij het Albert Heijn-wmkeluni- form. Volgens woordvoerder M. Rozemeijer van het hoofdkan toor in Zaandam maakt de hoofddoek onderdeel uit van een nieuwe kledinglijn die op dit moment in enkele filialen wordt getest. Met de speciale AH-hoofddoek komt de super marktketen tegemoet aan de wens van het personeel. Pagina Gesprek van de Dag haarlem - Vanaf vandaag staat er iedere dag een cartoon van Peter van Straaten op de pagina Gesprek van de Dag. Van Straaten tekent al sinds 1958 voor Het Parool. Tien jaar later verscheen hij ook in Vrij Neder land. In de dagelijkse cartoon geeft hij met wat strepen en krassen, zoals hij dat zelf zegt, het dagelijks leven weer. Pagina Gesprek van de Dag door Jacob van der Meulen schiphol - Een KLM-viiegtuig met 265 inzittenden heeft zater dagmiddag in Parijs de reis van Amsterdam naar Aruba onder broken na een bommelding. Op een tafeltje was in het Neder lands geschreven dat er een bom aan boord was. Het ging om een loos alarm. Het vliegtuig, een MD-11, ver trok om 12.45 uur van Schiphol. Een half uur later klapte een passagier het tafeltje open en las dat om 19.45 uur aan boord een bom zou ontploffen. In overleg met de Franse verkeersautoritei- ten besloot de gezagvoerder uit te wijken naar het Parijse vlieg veld Charles de Gaulle. De Fran se politie onderzocht zeven uur lang het toestel maar vond niets. Omdat inmiddels de beman ningsleden bij voortzetting van de vlucht de maximale werktij den zouden overschrijden, moesten ze met de passagiers de nacht in een Parijs' hotel doorbrengen. verkiezingscampagne D eigen dynamiek. Zo n verrassende lijsttrek- en partij die nog lamge- de touwen hangt, en zo n uitdagende stemmen- lie een kandidaat-pre- H ophoesten, iandse kiezer is op drift "dA merkt dat momen een ander. Wie een half den had voorspeld dat los de nieuwe lijsttrek- de sociaal-democraten wiens grootste pro lt noemen van een kan- wnier zou wezen, was >or gek verklaard. De rloor in mei 22 zetels, ran een logische opposi- aar wordt inmiddels ge loor het winners-effect liniepeilingen. 11 heeft Bos een kapitale efout begaan door van te benadrukken dat hij erkiezmgen als fractie- r in de Tweede Kamer i man die in korte tijd associeerd met een ver- 1 die de PvdA nog volle- I realiseren, heeft zich- [mee een ongemakkelijk bezorgd. *ie de PvdA beschikbaar in verkiezingstijd een Maar spreken wie is, is tegelijk een re- Bos kan de oude noemen, want die de kiezer afgedaan. En de nieuwe garde nog t voren schuiven, want >ptl nog geen enkele sta- kan in de gegeven situ- èn zichzelf noemen en het risico van woord- ironie dat Bos moet ho- e PvdA in de peilingen r als grootste naar vo- L Dat zou goed zijn voor 'I zelf, een partij waarin lomende jaren nog stevig u zaken moet stellen. En )f*ter zijn voor het land zit te wachten op een leiden - Ayaan Hirsi Ali, de nieuwe ster van de WD, jong leert met een mandarijntje. „Twintig clementines voor 2 euro 25!", roept ze. „Lekker ge zond in de winter." Haar stem draagt niet ver over de markt Ze heeft het koud, wrijft haar handen stevig over elkaar, maar heeft haar jas gewoon open. Hirsi Ali trotseerde zater dag op de Botermarkt in Lei den, samen met Melanie Schultz en andere WD-promi- nenten, de ijzige kou. Om groente en fruit te verkopen en stemmen te winnen. De Leidse WD-kandidaten zeggen zelf te willen ervaren hoe het is 'om in deze tijd zelfstandig onderne mer te zijn'. De leuke plaatjes zijn natuurlijk mooi meegenomen. Talloze fo tografen wurmen zich tussen de klanten voor de kraam. De omstreden Hirsi Ali, die scherp tegen de islam ageert, is hun favoriet. Als zij naar de andere kant van de kraam loopt om vier kiwi's te halen, schuift het groepje fotografen met haar mee. Staatssecretaris Schultz, oud-wethoudervan Leiden, is iets minder in trek. Maar Schultz is wel de sterverkoper. Terwijl Hirsi Ali zich er gemak kelijk van af maakt en zich af en toe warmt aan het warmte- kanon, helpt Schultz bloedseri eus en zonder handschoenen soepel de ene na de andere klant. De echte groenteboer staat versteld van haar kwalitei ten. .Alsof ze op de schalen heeft geoefend." Een klant, die niet al te vrolijk kijkt, vraagt de groenteboer of hij niet bang is z'n klanten kwijt te raken door zich voor hét WD-karretje te la ten spannen. „Wat moet je dan stemmen?", vraagt de markt koopman. „In elk geval geen WD", is het antwoord. Een an dere klant is subtieler. „Zijn dit geen knollen?", mompelt hij. „Ik had toch om citroenen ge vraagd?" Pagina Ri: Hirsi Ali houdt zich in Jeltje van Nieuwenhoven, de nummer twee op de kandida tenlijst van de PvdA, is mor gen voor een belronde de gast van het Leidsch Dagblad. Van 17.30 tot 18.30 uur beant woordt de oud-Kamervoorzit ter vanaf de redactie van de krant telefonisch vragen over verkiezingsthema's. U kunt voor deze phone-in bellen naar een speciale lijn: 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van woensdag een selectie af van de vragen en antwoorden. Donderdag komt Melanie Schultz van Haegen, de nummer drie op de kandi datenlijst van de WD en oud- wethouder in Leiden, naar de redactie. Zij is van 19.00 tot 20.00 uur bereikbaar via het zelfde nummer. Miami - Maurice Gibb, de bas sist van het wereldberoemde poptrio Bee Gees, is gisteroch tend overleden in een zieken huis in het Amerikaanse Miami Beach. Gibb is 53 jaar geworden. Hij werd afgelopen woensdag in een ziekenhuis opgenomen met ernstige maagklachten. Kort voordat hij donderdag een spoedoperatie onderging was hij gereanimeerd na een hartstil stand. Daarna bleef zijn toe stand kritiek. Naast bassist was Maurice ook keyboardspeler van de Bee Gees. De band bestond uit Mau rice, Robin en hun oudste broer, de met een falsetstem gezegen de Barry. Hun jongste broer en tieneridool Andy, die succes had met een solocarrière, overleed Maurice Gibb Foto: Reuters/Kin Cheung in 1988 op 30-jarige leeftijd als gevolg van drugsgebruik, kort voordat hij als vierde Gibb tot de groep zou toetreden. Pagina Kunst Cultuur: Bee Gee met getormenteerde ziel gevonden, der Malen frimley green/gpd - Raymond van Bameveld kuste de cup, hield 'm omhoog en keek recht in de hemel toen hij prevelde: „Deze is voor jou en mij, ouwe". De 35-ja- rige Hagenaar won gisteren zijn derde Embassy, het of ficieuze wereldkampioenschap darts, en droeg de titel op aan zijn boezemvriend Albert John Vroegop die een half jaar geleden op tragische wijze omkwam. „Op de begrafenis heb ik gezegd: ik pak 'm voor je, Albert. Van daag had ik zijn foto in m'n zak", aldus de dolgelukkige Van Bameveld, die in de enerverende finale afrekende r~\et Ritchie Davies uit Wales: 6-3. A Frimley Green was gisteravond een beetje van Neder land. Het doorgaans doodsaaie gehucht in het graaf schap Surrey kleurde halverwege de avond volkomen oranje nadat Bamey zijn laatste pijl in de dubbel acht tien had gemikL Waar de Hagenaar eerder door z'n knieën zakte en de handen vouwde, wierp hij nu zijn laatste dart in de lucht en sloot de ogen. De Lakeside Country Club, met 1.200 uitzinnige sup porters, barstte uit zijn voegen. De Bamey-mania schoot door de zaal en het middelpunt van het succes genoot volop. Zijn eerste titel (1998) was de mooiste, zijn tweede (1999) top, maar deze 'triple' het aller mooist. „Omdat ik door een diep dal ben gegaan. Dit is werkelijk fantastisch", stamelde de nieuwe wereldkam pioen, die na afloop van de eerst eenzijdige (4-0 voor sprong), maar nadièn nog razend spannende eindstrijd (4-3) een trekpop werd van huilende vrienden, kennis sen en zelfs verrassend emotionele persvertegenwoordi gers. Vandaag keert Van Bameveld terug op Schiphol. Eerste pagina Sport: Bamey is weer een knuffelbeer Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bn automatische betafcng emjn bank-gnxiumrer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl „Wie kan ik helpen?" Demissionair staatssecretaris Melanie Schultz (I) en Ayaan Hirsi Ali (r) verkochten zaterdag in hun eigen Leiden groente en fruit op de markt om stemmen voor de WD te winnen. Tussen hen in europarlementariër Elly Plooij. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1