Barney is weer een knuffelbeer Richard Krajicek is gewaarschuwd 'Don Quichot' vecht op twee schaakfronten Van Nistelrooij wil bij United oud worden mssie over lg na Zanette dode in Rally Raymond van Barneveld hervindt zich en wint Embassy I kampioen Irijden 'Afp - Wielrenner :tte, tweevoudig etap- in de Giro 2002, is leden door een hart- De 32-jarige Italiaan, itmaakte van de Fassa verloor in de ler van een tandarts ione het bewustzijn, allerijl naar het zie- bracht, maar hulp meer baten. 2001 derde in de Vlaanderen, laat een een dochter van ne- iden achter. De Itali- :rbond steunt het ge- met een bedrag euro. „Het is een ons medeleven te zijn er voor de familie jtragische gebeurtenis, •lidariteit vraagt", liet ierder weten. Ivano Fanini van de ire e Vita haalde direct ijhet systeem van do- 30.Joles in Italië. Volgens loet dat niet aan de 5o|i gaat het zelfs al men- kosten", verbond de de dood van Zanette met (de controle vaker gezegd dat cou- de afgelopen vijfden profcircuit hebben het risico lopen niet 50 te worden. Dat it ze allerlei midde- gebruiken om het bij te kunnen be- ■p - De 25ste editie Rally heeft zater- geëist van auto- io Cauvy. De Fran- >t, teamgenoot van it, kwam tijdens de ipe van Zilla naar Sa- om het leven door crash. Nebot liep ingeluk lichte verwon- 22}aan zijn rug. Hubert Auriol dag het dodelijke nd. Een half uur na kwamen de eerste aan op de plaats u^ongeluk. De 48-jarige toen al overleden. Hij de eerste keer deel ijnrally. gebeurde na 270 ki- de rit over 521 kilo- Toyota van Nebot en e op volle snelheid id, waarna de auto de voorkant in het rde. Cauvy brak door jn nek. (eleden kwam voor de •er een deelnemer aan Rally om het leven. In irf amateurrijder Jean- duc tijdens een proef in dg jaar maakte de uit proef in Afrika ook een ïr. Een monteur van ta-team vond de dood naar een aankomst- Mauretanië. Maier ilboden nderhalf jaar na zijn jeluk maakt de Oos- kiër Hermann Maier Adelboden eindelijk e op de wedstrijdpis- oudige wereldbe- ir doet in het Zwitser- lortoord mee aan islalom. „Maier heeft ig grote vooruitgang zei de Oostenrijkse •r Hans Pum gisteren D persconferentie in lij heeft geen pijn Iriet goed." crash ear e Australiër A. J. Bear g tijdens de wereldbe- g in Bormio zwaar ge- 25-jarige skiër uit •rloor bij de laatste k de Stelvio-piste zijn jt en ging keihard on- 'jens de organisato- Bear in elk geval een ;en en een hersen- g opgelopen. Hij werd lelikopter naar het zie- bbracht. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Jan Siemerink wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, kijkt terug op de overwinning van derdedivisionist Shrewsbury Town op Everton in het Engelse bekertoernooi. Op m'n wintersportadres kwam de uitslag van de beker wedstrijd tussen Shrewsbury Town en Everton voorbij. Sh rewsbury speelt in de derde divisie en won met 2-1. Dat brengt me weer op een stok paardje van me, de bekercompe titie in Neder land. Die begint met een poule- systeem waarbij ook de amateur clubs mogen meedoen. Het is zo geregeld dat de profclubs niet worden uitge schakeld. De amateurs begin nen net aan de voorbereiding voor de compe titie en zijn meestal kansloos tegen de profs, die al veel eerder met trainen zijn begonnen. Met FC Lisse verloren we zo eens een keer met 9-0 van Telstar. Er schijnt iemand in het Zeis ter Bos te zitten die er niet van te overtuigen is dat het anders moet. Het is toch geweldig wanneer er eens een amateur club ver komt in het beker toernooi, maar dat is alleen mogelijk met een knock-out- systeem. Wie herinnert zich niet hoe IJsselmeervogels in de halve finale van het beker toernooi kwam? Ik denk dat het bekertoernooi op die manier veel meer gaat leven bij de mensen. Er is al tijd wel een amateurclub die voor een stunt kan zorgen. Daar gaan de mensen met ex tra interesse naar kijken. Sh rewsbury Town in de finale, li ve op alle zenders, daar moe ten we naar toe. Ga ik ook weer eens kijken, want ik zie zelden Engels voetbal. In Nederlands is het nu al zo dat het bekertoernooi hele maal voorgeprogrammeerd wordt, de topclubs kunnen el kaar niet in een vroegtij dig stadium ontmoeten. Zo moet voorkomen worden dat er een top club wordt uitgescha keld, dat er minder men sen naar de televisie kij ken. Ik vind dat dodelijk DeKNVB denkt het zo slim te doen, maar dat is juist niet zo, de interesse voor het bekertoernooi wordt op die manier steeds minder. Ik snap niet dat niet méér mensen hier hun energie in steken. De voorzitter van PSV probeert de «fcgens te kruisen met de FIFA en UEFA om een Europese competitie op te zet ten, maar dat is helemaal een kansloze zaak Misschien is mijn pleidooi dat ook weL De heren in Zeist hef fen het glas, deden een plas en alles bleef bij het oude. Die denken ook moeten wij ons iets gelegen laten liggen aan zo'n trainertje van FC Lisse. Maar misschien kunnen jullie op mijn kosten deze krant la ten bezorgen in het Zeister Bos? Ruud Bröring is trainer van FC Lisse. SPORT maandag 13 JANUARI 2003 Reid nieuwe tennishoop van Australië melbourne/gpd - In Todd Reid treft Richard Krajicek morgen een regerend Wimbledon-kam- pioen. De 18-jarige Australiër won het juniorentoemooi en weet dus net als Krajicek wat het is om op heilig gras de beste te zijn. Daarmee houdt elke verge lijking op. De tennistoekomst van Australië lijkt gewaarborgd met Reid. Dat hij echt wel iets kan, bleek vorig jaar tijdens het juniorentoemooi in Melbourne. De inwoner van Sydney versloeg in de tropische hitte de Fransman Richard Gas- quet, algemeen beschouwd als een speler die in twee jaar in de toptien zal staan. Gasquet, 16 jaar, deed op de ATP Tour al van zich spreken en won vorig jaar bij de junioren bijna alles. Dat Reid hem dus al een keer ver sloeg, zegt genoeg over zijn po tentieel. Terwijl Lleyton Hewitt op Wim bledon bezig was zijn finale te gen David Nalbandian in zijn voordeel te beslissen, stond Reid op baan 2. Af en toe spiekte hij op het scorebord en putte inspi ratie uit diens gunstige cijfers. Toen het Australische deel van de fans zich na de mannenfinale bij hem voegde, kreeg hij het laatste duwtje in de goede rich ting. Het luidruchtige publiek werkte niet op zijn zenuwen, het motiveerde hem nog meer. Reid, in de Australische pers omschreven als een laconiek ke reltje, moest op Wimbledon even een traantje wegpinken na het laatste punt. „Het is een heel prestigieus toernooi en toen ik de beker zag met alle namen van eerdere winnaars, voelde ik me vereerd", aldus Reid in het dagblad The Age. Reid, wiens zus Renee ooit in de toptweehonderd stond en wiens moeder één maal aan Wimble don deelnam, genoot zijn ten- nisopleiding bij kampioenen maker Nick BoÜettieri. Op zijn dertiende werd hij al door zijn ouders naar Florida gestuurd. Hij gebruikt de tennisacademie nog steeds als basis. Reid: „Nick is als een tweede vader voor me. Ik ben hem veel verschuldigd." Dat hij een speler met bravoure is, toont hij door na een mooi punt als een scherpschutter te poseren. Het is van een dermate jeugdige aandoenlijkheid, dat het niet irritant te noemen is. En waar Hewitt in eigen land nogal eens verguisd wordt, vanwege zijn agressieve manier van op peppen, maakt het Reid alleen maar populairder. De kampioen in spe geniet ervan. Tegen Kraji cek speelt hij ongetwijfeld in een van de uitverkochte stadions. Het maakt hem alleen maar ge vaarlijker. Krajicek is gewaar schuwd. londen/mt - Ruud van Nistel rooij wil ook na afloop van zijn contract in 2006 graag bij Man chester United blijven. De Ne derlandse aanvalsleider vertelt in een interview met het blad News of the World dat hij het erg naar zijn zin heeft bij de club en er graag oud wil worden. „Ik voel me er thuis en wil er zo lang mogelijk spelen. Ik weet ze ker dat ik er anders op latere leeftijd spijt van zou krijgen", zegt Van Nistelrooij, die nog een verbintenis heeft tot 1 juli 2006. „Precies de dag dat ik 30 word. Als de club dan wil dat ik bijte ken, doe ik dat graag." Manchester United nam Van Nistelrooij in juli 2001 voor der tig miljoen euro over van PSV. De Nederlandse spits scoorde tot dusver in 78 wedstrijden 57 keer. „Ik zal nooit voor een an dere Engelse club kiezen. Als je voor Manchester United hebt gevoetbald, is er geen andere", aldus Van Nistelrooij. Hij zei er ook een voorstander van te zijn dat aanvoerder Roy Keane Alex Ferguson op termijn opvolgt als manager. De huidige coach stopt in mei 2005. Hij heeft er dan negentien jaar op zitten. Van Nistelrooij was ook zaterdag in de uitwedstrijd te gen West Bromwich Albion (1-3) trefzeker. Hij scoorde de gelijk maker. Jimmy Hasselbaink scoorde het openingsdoelpunt voor Chelsea in de thuiswed strijd tegen Charlton Athletic (4- 1). Thierry Henry maakte zijn honderdste treffer voor Arsenal. Tegenstanders en FIDE zetten kampioen Ponomariov onder druk in Corus-toernooi Ruslan Ponomariov heeft het zwaar in Wijk aan Zee. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater door Mare Kok wijk aan zee - Hij dreigt de Don Quichot van het schaken te wor den. Ruslan Ponomariov strijdt tijdens het 65ste Corns Chess Tournament niet alleen tegen dertien tot op het bot gemoti veerde tegenstanders, maar ook nog eens tegen het machtige or gaan van de FIDE Nota bene de internationale schaakbond waarvan Ponomariov de rege rend wereldkampioen is. „Deze situatie is heel vermoeiend", zegt de Oekraïener. „Zelfs tij dens mijn partijen hier in Wijk aan Zee heeft de FIDE met me onderhandeld over onze proble men." De internationale schaakbond wil dat Ponomariov komende zomer zijn titel op het spel zet tegen Garry Kasparov, de num mer één van de wereldranglijst. De kampioen is het echter niet eens met de speelcondities en weigert de opgestelde contrac ten te ondertekenen. Zo wil de jongste wereldkampi oen schaken ooit dat hij bij ge lijk eindigen zijn mondiale titel behoudt. Bovendien eist de pas 19-jarige Oekraïner dat het snel le speeltempo (90 minuten voor de gehele partij plus 30 secon den extra per zet) in plaats van het voorgestelde klassieke speel tempo (maximaal 3,5 uur voor de gehele partij) wordt gehan teerd. Beide eisen zijn voor Kasparov en de FIDE onbespreekbaar. Om Ponomariov onder druk te zetten heeft de schaakbond haar titelhouder vanaf 15 december onophoudelijk met e-mails en faxen bestookt. Ponomariov gaf tot nu toe geen krimp, maar voelt tijdens het Corus-toemooi de hete adem van twee FIDE-of- ficials, die hem zelfs met uitslui ting van de geplande WK-match dreigen, in zijn nek. Het schijngevecht naast het schaakbord vreet energie, gaf Ponomariov gistermiddag toe. „Het zijn 'crazy days'. Zaterdag tijdens de eerste partij tegen Jev- geni Barejev was ik erg ver moeid. Dat heeft zeker meege speeld in mijn nederlaag. Maar gelukkig heb ik zondag van Vla dimir Kramnik, de andere we reldkampioen, gewonnen." Grijnzend van oor tot oor „En wel met het klassieke speeltem po, waarvan de FIDE eist dat ik het tegen Kasparov ga spelen." Zelfs tijdens zijn partij met Kramnik benaderde een afge vaardigde van de FIDE Ponoma riov over de gerezen patstelling. „Ik heb gesproken met Azmai- parasjvili. Ik heb tegen hem ge zegd dat ik graag pas na het Co rus-toemooi de problemen wil uitpraten. Vanavond ga ik maar eens met mijn manager Danail- ov bespreken hoe we met deze situatie moeten omgaan. Want ik wil me vanaf nu volledig op het toernooi richten." Dat laatste lijkt zeer verstandig, want Ponomariov was de afge lopen dagen absoluut van slag. Vrijdag was hij verdwaald in Wijk aan Zee, waardoor hij bijna de speciale spelersbus miste die hem naar de officiële opening moest brengen. Bovendien was hij na diezelfde opening tijdens een persconferentie zo zenuw achtig, dat het zweet van zijn voorhoofd gutste en hij totaal onverstaanbaar Engels uit bracht. Na zijn nederlaag tegen Barejev op zaterdag leek Ponomariov, die drie maanden geleden ook nog eens geconfronteerd werd met het overlijden van zijn grote leermeester Mikhail Nikitovitsj Ponomariov (geen familie), he lemaal een hoopje ellende. Ge lukkig voor hem was Vladimir Kramnik gisteren later zo vrien delijk zijn collega-wereldkampi oen de helpende hand toe te steken. De Rus blunderde in het presti gieuze duel tussen de wereld kampioenen zo hevig, dat Pono mariov hem in een matnet kon opsluiten. Waarna de jonge Rus lan voor het eerst in weken weer eens kon lachen. Groouneestergroep A, eerste ronde Sjirov (Spa) - Timman (Ned) 1/2-1/2 Grisjoek (Rus) - Van Wely (Ned) 1/2- 1/2. Ponomariov (Oek) - Barejev (Rus) 0-1. Kramnik (Rus) - Ivantsjoek (Oek) 1/2-1/2 Krasenkov (Pol) - Karpov (Rus) 0-1, Polgar (Hon) - Topalov (Bul) 1/2-1/2, Anand (Ina) - Radjabov (Rus) 1/2-1/2. Tweede ronde Timman (Ned) - Grisjoek (Rus) 1/2-1/2 ,'Van Wely (Ned) - Polgar (Hon) 1/2-1/2 Barejev (Rus) - Radjabov (Rus) 1-0, Topalov (Bul) - Anand (Ina) 0-1, Karpov (Rus) - Sjirov (Spa) 112-112, Ivantsjoek (Oek) - Krasenkov (Pol) 1/2-1/2, Ponomariov (Oek) - Kramnik (Rus) 1-0. Stand: 1. Barejev 2, 2. Anand, Karpov 13. 4. Timman. Van Wely, Polgar, Sji rov. Grisjoek. Ivantsjoek. Ponomariov 1, 11. Kramnik. Radjabov. Krasenkov. Topalov 0,5. Grootmeester-groep B, eerste ronde De Vreugt (Ned) - Hector (Zwe) 0-1, Nijboer (Ned) - Acs (Hon) 1-0, Cmilyte (Lit) - Naiditsch (Dui) 0-1. Rogers (Aus) - Jonkman (Ned) 1/2-1/2 Van der Wiel (Ned) - Koneru (Ina) 1/2-1/2, Karjakin (Oek) - Zhang (Chn) 1/2-1/2 Stellwagen (Ned) - Kosteniuk (Rus) 1- 0. Tweede ronde Hector (Zwe) - Kos teniuk (Rus) 1/2-1/2, Zhang (Chn) - Stellwagen (Ned) 1-0. Koneru (Ina) - Karjakin (Oek) 1/2-1/2. Jonkman (Ned) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2. Naiditsch (Dui) - Rogers (Aus) 1/2-1/2 Acs (Hon) - Cmylite (Lit) 1/2-1/2 De Vreugt (Ned) - Nijboer (Ned) 1-0. Stand: 1. Hector, Naiditsch. Zhang 1.5, 4. Stellwagen. Nijboer. De Vreugt. Ro gers, Koneru, Karjakin, Van der Wiel, lonkman 1, 12. Kosteniuk, Acs, Cmyli te 0.5. door Dennis Jansen frimley green - De andere kant van de medaille had hij lang ge noeg gezien. „Tweede worden, dan ben je de beste van de verlie zers", zei Raymond van Barne veld voordat hij begon aan zijn vierde Embassy-finale. Die sloot hij af als beste van allemaal. Hij moest er wel voor werken. De strijd tegen de Welshman Ritchie Davies werd na een 4-0 voor sprong voor de Hagenaar behoor lijk spannend. Davies kwam goed terug tot 4-3, maar Barney hield het hoofd koel: 6-3. De Haagse dartprof was dit jaar relaxter. socialer, zelfverzekerder en - uiteindelijk - sterker dan ooit. „Het was de laatste maanden ploeteren en nog eens ploete ren. Ik had nooit de balans in mijn leven kunnen vinden als ik deze titel niet nog eens gewon nen had. Ik heb mezelf terugge vonden, dit was de beloning." Het verhaal Bamey gaat over winnen en verliezen, over een postbode die miljonair werd, maar de weelde als bekende Ne derlander nauwelijks kon (ver) dragen. Tientallen hindemissen heeft de Hagenaar moeten pas seren om terug te keren naar de top, maar de allergie voor verlie zen was niet uit te bannen. Bamey was drie turven hoog toen hij samen met vader Rob plaatsnam achter het Stratego- bord. Vader Rob: „Raymond had de gewoonte de spion altijd in de buurt bij de generaal te zetten om de maarschalk daar na te kunnen slaan. Op een ge geven moment was ik met die spion over het bord gaan zwer ven en werd hij volkomen ver rast toen niet een spion maar een verkenner achter de gene raal stond. Acht jaar was'ie, hij veegde alle pionnen van tafel. Ik heb hem meteen een draai om z'n oren gegeven. Verliezen hoort bij het winnen." Ach, winnen deed Van Barne veld altijd wel, maar het huwe lijk met de Embassy - zijn grote liefde - strandde sinds '99 keer op keer. „Mijn hele leven staat in het teken van dat toernooi", overdreef hij jaarlijks. Een beetje treurig gegeven - met die andere dagen zou je ook wat plezierigs kunnen doen - maar het vertelt ook iets over de status van de Embassy. Afgelopen jaar belandde hij in een diep dal. Zelfs in het gerief lijke onderkomen van de familie Van Barneveld was de afstand van de bank naar de keuken nog te groot voor de heer des huizes. Hij liet zijn vrouw een colaatje Barney heeft voor de derde keer de Foto: EPA/Lindsey Parnaby voor hem inschenken en neer zetten op de tafel. Zelf opdrin ken, dat ging nog net. „Ik was lui, had nergens zin, was zelfs depressief', erkent hij de vedette-neigingen. Een luiwam mes was'ie, die zelfs met zijn ei gen zoon nog nooit een potje darts had gespeeld. „Hoe dat kan? Niet één spelletje, gek hè? Maar gelukkig ben ik daar zelf achter gekomen, want het was Embassy gewonnen. Trots toont hij de trofee. heel triest." Boezemvriend Theo Massa: „Ik heb hem gezegd: Wat zit je nou moeilijk te doen? Je hebt een mooie vrouw, mooie kinderen, een mooi huis en je hoeft nooit de wekker te zetten." Zijn vrouw en toeverlaat Silvia: „We hebben het de laatste jaren moeilijk gehad. Herstel: Hij had het moeilijk, zat zichzelf in de weg en was te lui om iets te doen. Of ik me ergerde? Het was eerder medelijden. Dan zei ik weer: 'Ga iets doen met je leven, Raym!' Na de nederlagen waren er buien. Maar ik nam de kwa len op de koop toe. Gaf ik hem een knipoog en zei ik: Maar ik hou ook van jou, joh. Schoot'ie weer in de lach. Sinds enkele maanden doet hij ontzettend veel met de kinderen. Dat is fijn." In september, na uitschakeling op de World Dans Trophy, kon er geen bedankje af voor zijn trouwe fans. Handtekeningen uitdelen, op de foto gaan met zijn supporters, Van Barneveld zag dat niet zo zitten. Tientallen enthousiastelingen, jong en oud, stonden vergeefs te wach ten. Nu begon de gevaUeckarm pioen toch arrogante hekjes te vertonen. Zijn manager nep hem ter verantwoording, som- Sde hem zijn phcht te ver vullen en Bamey ging, zij het ge Na°dee%Toege uitschakeling op de World Masters kwam de ken- tering. „In 2002 zijn er elf men sen ht mijn directe omgeving overleden. Ze werden met ouder dan 60. Vooral de dood van mijn vaste mastercaller, Albert Vroegop, heeft me enorm aan- DrTdarter werd mens. Bamey werd weer een beetje Raymond van Barneveld „Er is meer dan darts, geloof me. De sponsors iervamen toch niethetmaakte „een bal uit wat ik deed. De verwende vedette werd weer Neerlands knuffelbeer. Nooit eerder liep hij door de Lak«'de Country dub om de oran!^ tooide supporters te b^™en van handtekeningen en foto s en voor het eerst verleende de Hagenaar medewerking aan een van de vele koldeneke spotjes van SBS6. „Was vroeger abso luut niet mogelijk geweest Zijn sociale omkeer was nodig ook. Het geleuter over tegen draads gekantelde pijlen, soepel zittende outfits en smbekb^ om een hoofdsponsor kwam het publiek de strot uit. De man in de straat vond dat hij maar weer eens gewoon pijltjes moest gaan gooien. Vader Rob. „Ik heb ook gemerkt dat hij de iaatste maanden wat veranderd was. Hij kwam vaker bi) ons Van Barneveld: „Deze week be stelde ik bij McDonalds een hamburgertje te veel. Kwamer een moeder met haar zoontje binnen. Bood ik spontaani die hamburger aan. Dat had ik in andere jaren nooit gedaan. Van Barneveld heeft leren gemeten van de entourage, het spelletje en het publiek Toen hij ui de halve finale een nine-darter dreigde te realiseren, stond hg te lachen op het podium. Silvia. Voorheen lachte hij naar men- Wn omdat hij dat als een pbcht voelde. Nu komt het uit zich- Voor de eindstrijd tegen Ritchie Davies was Bamey zelfs grappig. „Als 't maar geen Davies Cup wordt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13