n Kraan OPEC wijder bij de gaat open PWECONOMIE Wedloop tussen crimineel en waardetransporteur Stoelendans mobiele belbedrijven begonnen Meer bezoekers op vakantiebeurs 'Persbureau Reuters schrapt nog eens duizend banen' Olieprijzen dalen nog niet Allereerste schip in nieuwe terminal Uitkeringsreus UWV wil simpeler regels voor WW Driekwart werkt met plezier te mager' maandag 13 januari 2003 Ie Franse regering zou veede bod van de Ne- I investeringsmaat- op het Franse drijf Air Lib te ma- n. Het doorgaans goed :rde Franse dagblad (richtte vanochtend •r Raffarin niet ak- ;t te gaan met de van de Amsterdam- pan Erik de Vlieger, sse #)U minister De Robin roodjer gisteren op de nenljbben gesteld van zijn n uui. De minister zou be- ijn. week reageren op de irstellen. apt op bij ïjme Warner opeif Steve Case stapt in topman van AOL Ti- e niir. Dat heeft het groot- (rlegjconcern ter wereld, )r al leegedeeld. Case gaat aural raad van bestuur be- geremet de strategie. Ca- sn d architect van de fusie gevi lor hem opgerichte 1 mi drijf America Online /as e oncern Time Warner. ?nsp ork Times meldde en cage den geleden al dat de nte I chter Ted Turner, te- nieötste aandeelhouder, ng het vertrek van Case. omzet fiarkten Pe Nederlandse su il hebben hun omzet met 5,5 procent zien irenl opzichte van 2001. n marktonder- GfK Panelservices supers vorig jaar euro hebben om- eerste kwartaal omzet met 9 pro- wilüt tweede 5 procent deflerde4 procent. In er d kwartaal liep de stij- naar 3 procent. Vol- iau werden de su- vorig jaar 1,16 mil- izocht. Per keer ga- ;umenten gemid- euro uit. ementen VS cordbedrag - De Amerikaanse ie het afgelopen jaar ;en of uitstel van be- ivroegen, hadden miljard dollar aan ad#1- Dat is een record- blijkt uit cijfers van jyPata.rnm. In 2001 m 257 miljard dollar, fcijfer van 2002 kwam ir tot stand door het int van telecombedrijf dat 103,9 miljard [bezittingen had. werken in i Duitsland' Duitse metaalvak- letall wil arbeidstijd voor haar leden in iland om de werkwe- t ofjaalarbeiders in West- dse Jgelijk te trekken. Nu r tejensen in de Oost- jalindustrie 38 uur per p het westen 35 uur. ^tijdverkorting zou en gelden voor de iiustrie, zo maakte de ^ren bekend. den haag/gpd - Analisten schat ten dat een marktaandeel van zeker 20 procent nodig is om rendabel op de Nederlandse mobiele markt te kunnen opere ren, een percentage dat alleen KPNMobile (42,1 procent) en Vodafone (26,7 procent) halen. De 'drie kleintjes' zitten er ruim schoots onder: Ben met 11,3 procent, 02 met 10,5 procent en Dutchtone met 9,3 procent. KPN-topman Scheepbouwer speculeerde kortgeleden op het verdwijnen dit jaar nog van met name Dutchtone en Ben. Afge lopen week ging plots het ge rucht dat Ben en Vodafone in de race zijn voor overname van 02. De betrokken bedrijven wilden daar niet op reageren. Toch is het niet vreemd dat nu de verhalen over een marktcon- solidatie loskomen, want die kan niet al te lang meer op zich laten wachten. Mobiele belbe drijven staan voor grote investe ringen in umts. Ze zijn daartoe ook verplichtingen aangegaan, toen ze een paar jaar geleden de licenties voor de nieuwe genera tie mobiel bellen kochten. Wie twijfelt kan beter niet al te lang meer wachten met een be sluit, want om eerst fors in umts te investeren en dan te stoppen, leidt onvermijdelijk tot een nog groter kapitaalverlies. Ook an derszins is er haast geboden. Stel dat er twee partijen uit de markt willen stappen, dan is het zaak om dat als eerste te doen. Wie achteraan komt, loopt een grote kans een veel lagere prijs te krijgen bij verkoop. Het aantal kopers is dan helemaal beperkt. De financiële positie van mm02, de moeder van 02, is volgens analisten beduidend be ter, dan die van Deutsche Tele kom (Ben) en France Telecom (Dutchtone). Toch moet ook dit bedrijf op zijn geld letten. Het is nu, naast Engeland en Neder land, nog actief in Duitsland en het wordt niet uitgesloten ge acht, dat gegeven de moeilijke positie in Nederland, besloten wordt om zich hier terug te trek ken. Maar er kunnen nog andere dingen gebeuren met mm02. Analisten achten het niet onmo gelijk dat British Telecom zijn ex-dochter terugkoopt. Het wordt BT kwalijk genomen dat het zich helemaal van de mo biele markt heeft teruggetrok ken. De verwachting is toch dat bellen steeds meer mobiel ge beurt. Inmiddels wordt BT geleid door een nieuw bestuur dat niet ver antwoordelijk is voor het afsto ten van mm02. Ook maakt de financiële positie van BT het niet onmogelijk zo'n overname te doen. Wat France Telecom met Dutchtone gaat doen, is ondui delijk. Het Franse bedrijf heeft een kapitale schuld en werkt hard aan plannen om die tot aanvaardbare proporties terug te brengen. Wellicht dat Dutch tone daarbij wordt opgeofferd. Deutsche Telekom, de moeder van Ben, moet ook goed op zijn geld passen. Ook dit bedrijf heeft een berg schulden weg te werken. Maar Nederland ligt mooi tussen Duitsland en Groot-Brittannië, waar zijn grootste mobiele belangen lig gen. Bovendien wordt het niet on mogelijk geacht dat DT zich in Nederland ook op het vaste net wil manifesteren. Tussen 02 en Telfort, haar voormalige Neder landse zusje, bestaan innige banden. 02 maakt fors gebruik van het vaste net van Telfort als voormalig mede-eigenaar van het oorspronkelijk ongedeelde Telfort. Dat zou 02 extra inte ressant kunnen maken. Kortom, de stoelendans om een blijvend plaatsje op de Nederlandse markt is begonnen. londen/anp - Het Britse persbu reau Reuters, 's werelds grootste leverancier van financiële infor matie, wil duizend personeelsle den laten afvloeien. Het plan is onderdeel van een nieuwe grootscheepse bezuinigingsope ratie die het vertrouwen van de belegger moet herstellen. Dat meldde de Sunday Times gisteren. Volgens de Britse krant maakt Reuters-topman Glocer, zijn herstructureringsplannen volgende maand bekend. De af gelopen twee jaar schrapte Glo cer al 2500 banen. Over de eerste zes maanden van 2002 leed Reuters voor de eerste keer sinds zijn beursgang in 1984 verlies. De koers van de nieuws- en informatiereus is sinds vorig jaar gezakt van 7,56 naar 2,04 pond. Analisten voor spellen voor dit jaar een magere winst voor belasting van ruim 75 miljoen euro. De slechte resultaten zijn te wij ten aan de dramatische ontwik kelingen bij klanten als banken en investeringsmaatschappijen en de kosten van de eerdere herstructurering. Aangezien voor 2003 een in komstendaling met 9 procent wordt voorspeld, wil Glocer nog verder het mes zetten in de me diagigant. Hij wil dat het bedrijf zich volledig concentreert op het leveren van effectenprijzen aan individuele klanten en ban ken. Reuters weigerde gisteren elk commentaar. den haag/gpd-anp - De organi satie van Olie-Exporterende Lan den (OPEC) heeft zijn productie met 6,5 procent opgeschroefd naar 24,5 miljoen vaten per dag. Door het aanbod op de interna tionale oliemarkt te vergroten, hoopt de OPEC dat de prijs zal da len. De afgelopen weken is de olieprijs snel gestegen doordat werknemers bij olieproducerende bedrijven in Venezuela staken en door de oorlogsdreiging in Irak. De eerste signalen zijn niet erg hoopgevend. Op de markten in het Verre Oosten daalde de prijs van Amerikaanse olie vandaag in eerste instantie wel met een halve dollar tot 31,20 dollar per vat (159 liter). Daarna steeg de prijs echter weer tot 31,62 dol lar. De vergroting van de productie zou niet groot genoeg zijn om de Amerikaanse olievoorraden, die in 26 jaar niet zo klein zijn geweest als nu, weer voldoende op peil te brengen. Bovendien duurt het 4 tot 6 weken voordat de olie uit het Midden-Oosten in de Verenigde Staten arriveert. Vertegenwoordigers van de elf OPEC-landen kwamen gisteren in Wenen in spoedzitting bijeen om zich te beraden over de olie prijs. Het oliekartel hanteert als regel dat een vat olie (159 liter) tussen de 22 en 28 Amerikaanse dollar mag kosten. Venezuela kampt al sinds 2 de cember met een staking en ver wacht pas volgende maand weer het gebruikelijke aantal van 2,5 miljoen vaten olie per dag te kunnen leveren. Het land is de vijfde olie-producent in de wereld en de op drie na grootste olie-procucent van de OPEC. De Venezolaanse minister van olie zaken drong er vorige week op aan dat de overige OPEC-landen het olietekort snel moeten aan vullen. De 1,5 miljoen vaten die nu ex tra worden geproduceerd kun nen het tekort van Venezuela echter niet helemaal opvangen. De Saudische minister van olie zaken verklaarde gisteren wel dat zijn land de productie bin nen twee weken kan opvoeren naar 10 miljoen vaten per dag. Dat is 2 miljoen meer dan vorige maand. De productievergroting waartoe de OPEC heeft besloten, wordt verdeeld over alle aangesloten landen. Ook Venezuela heeft een grotere hoeveelheid toege wezen gekregen. Ook daardoor was er sprake van een slechts lauwe reactie van de olieprijzen op het OPEC-besluit. Deskundigen hebben gezegd dat de olieprijs pas echt zal gaan dalen als de situatie in Venzuela verbetert. Van de elf OPEC-landen waren gisteren slechts zes olie-min- sters aanwezig. Vier ministers hadden afgezegd wegens 'drin gender zaken'. De vijfde afwezi ge, de Libische minister Zlitini, belde op het laatste moment af omdat zijn vliegtuig niet kon vertrekken vanuit Tripoli door een plots oprukkende zand storm. ansterdam - De kranen van het gloednieuwe Ceres-terminal in het Amsterdamse havengebied staan er al bijna twee jaar ongebruikt bij. Afgelopen zaterdag deed het eerste schip de dure investering aan. Het was de Apollo, het grootste containerschip uit de vloot van de Japanse rederij NYK Line, ook de nieuwe eigenaar van de terminal. Het bezoek maakt on derdeel uit van een nautisch onderzoek naar de toegankelijkheid van het hoofdstedelijke havengebied. Foto: WFA/Evert Elzinga utrecht/anp - Bijna 170.000 mensen hebben dit jaar in Utrecht de vakantiebeurs be zocht. Dat zijn er 10.000 meer dan vorig jaar, zo maakten de organisatie gisteren bekend. Er waren dit jaar 1600 exposanten uit meer dan 100 landen. Uit onderzoek onder de bezoe kers blijkt dat steeds meer Ne derlanders een verre vakantie bestemming kiezen en neemt het reizen naar Noord-Amerika weer toe. In Europa is Frankrijk nog steeds nummer één, ge volgd door Spanje en Italië. De interesse voor Oost-Europa en Turkije neemt duidelijk toe. Van de ondervraagden gaat driekwart er minimaal twee keer per jaar op uit. Tweederde van de vakantiegangers oriënteert zich achter de pc op een moge lijke bestemming. Toch laat nog 40 procent de reis uiteindelijk in zijn geheel door een reisorgani satie verzorgen. De helft van de bezoekers had een al bestem ming in gedachten bij het betre- dén van de Jaarbeurshallen. De ondervraagden geven dit jaar per persoon zo'n 2500 euro uit aan vakantie. Ongeveer net zo veel als vorig jaar. eex n d» ar Prjd< pr/iet zijn angstige tij- nauffeurs van geldwa- m een jaar maakt een oze bende de wegen nfink's Nederland is de uglifaardetransporteur en laang js bij iedereen voel- 1 meldt niemand zich llen dit samen door- ring og Peter van Oosterhout gejas. Ter linkerhoogte ien uwe geldwagen geeft rj - ir een flinke zwiep Yieifs en ramt de rijdende de flank. „Verdom- wagen moet van chreeuwt Peter, maar igen lijkt een blok be- njdt door, trekt plots vol drem, draait met zijn w aat in een flits met de 00 de tegemoetkomende iat 1 Chauffeur Kees de latjBrink's Nederland Als de crimineel wofcorgang blokkeert, conF wagen met gemak ,er it, ondanks de hand- inflp stevige voet op het eei zweert heel goed; ge- x blijven en de geld- fuiken als ontsnap- rejjlel", zegt Peter, die in eefeid rijinstructeur en expert is bij het be- eggiational Security Part- ie^in Lelystad. Het be- ienrgt al jaren speciale voor de chauffeurs Nederland, met ïemers de grootste nsporteur van Neder- Personeel van geldtransporteur Brink wordt in Lelystad getraind hoe te reageren bij een overval op zijn gepantserde wagen. Foto: GPD/Phil Nijhuis land. „Die wagens wegen zo'n 7 ton en deze overvalwagen 1500 kilo." Kees is blij met de cursus. „Ho pelijk maak ik dit nooit mee, maar als het wel gebeurt, is het prettig om te weten wat je moet doen. Ik heb vertrouwen in het materiaal, maar thuis is dat soms moeilijk uit te leggen." Sinds november 2001, in Heer len, staan de mannen vermoe delijk bloot aan een gewelddadi ge bende die in België en Neder land inmiddels tien brute over vallen heeft gepleegd. De laatste vond vlak voor kerst bij Breda plaats. De bende maakt gebruik van kalashnikov's en zware ex plosieven, desondanks hebben ze nog geen buit gemaakt en zijn er geen dodelijke slachtof fers gevallen. „Het is de spannendste tijd uit mijn werkzame leven", zegt di recteur veiligheid Sjouke de Graaf van Brink's Nederland. Ook na onder meer vijftien jaar bij de Amsterdamse politie, ma ken de gewelddadige aanslagen veel indruk. „Onze chauffeurs moesten verdachte figuren of auto's altijd al melden, maar dat aantal is de laatste tijd enorm toegenomen. Iedereen is supe- ralert. Wij bellen momenteel bij na dagelijks de politie en die houdt zo'n figuur staande. Soms zijn het bekenden van de politie en soms ook gewoon nieuwsgie rige mensen die het leuk vinden om een geldwagen te achtervol gen." Toch heeft De Graaf geen last van meer zieken en worden va catures nog steeds makkelijk opgevuld. „Het aantal zieken is zelfs gedaald; onze mensen voe len zich een team en willen er juist nu bij zijn." Desondanks heeft De Graaf 35 veiligheidsex perts in dienst en houden drie rechercheurs het eigen perso neel constant in de gaten. „On ze mensen worden uitvoerig ge screend door justitie; je mag bij voorbeeld geen strafblad heb ben, maar je weet het nooit. Wij kunnen geen enkel risico ne men." Het groepje chauffeurs bij de opfris-cursus in Lelystad is door de wol geverfd. De meesten werken al heel wat jaren voor Brink's. Twee van hen waren betrokken bij de laatste overal in Breda, maar praten daar niet over en slaan het praktijkgedeel te over omdat het traumatisch kan zijn. Praten over de inciden ten doen de chauffeurs sowieso niet zo graag met een buiten staander. Brink's Nederland is een vermo gen kwijt aan de wedloop tussen beveiligers en criminelen die de laatste snufjes altijd weer probe ren te kraken. „Gelukkig zijn sommige oplossingen defini tief', zegt De Graaf. „De plofkof fer bijvoorbeeld. Als een geld- koffer wordt gestolen, laten wij de inhoud met een afstandsbe diening verbranden. Zo'n ding wordt 1400 graden Celsius. Sinds de plofkoffer is het aantal overvallen met zo'n 40 per jaar gedaald tot 10, alleen wordt nu grof geweld gebruikt. Maar zo lang onze mensen in de geldwa gen blijven, kan er niets gebeu ren. Dat zijn pantsers." In het dragen van wapens ziet De Graaf niets. „Het mag niet eens in Nederland, maar los daarvan: het leidt alleen maar tot bloedige schietpartijen. Overvallers hoeven nu niet te stressen omdat chauffeurs mo gelijk terugschieten. Juist, om dat chauffeurs in veel andere landen gewapend zijn, vallen daar meer dodelijke slachtoffers. In Nederland is het alweer een kleine twintig jaar geleden dat het voor de laatste keer mis ging. In België (waar de chauf feurs bewapend zijn, red.) zijn alleen al de laatste paar jaar di verse chauffeurs om het leven gekomen." Verschillende politiekorpsen doen al onderzoek, maar bin nenkort gaat een speciaal lande lijk rechercheteam met de zaak aan de slag. Tot de bende van de weg is gehaald, hoopt De Graaf dat de overheid ook be reid is om extra bescherming te bieden. Voorzitter Schraven van werkgeversorganisatie VNO- NCW suggereerde vorige week al om het leger in te zetten bij de bescherming van de geldtrans porten. „Ik stel geen harde eisen aan de overheid, maar gewone politiebescherming is onvol doende. Daar is dit boeventuig te zwaar bewapend voor. Voor lopig rijden we alleen volgens een noodplan, niet meer 's nachts bijvoorbeeld." Inmiddels blijft veiligheidsin structeur Peter van Oosterhout de criminelen op de voet volgen. „Bij de laatste overval in Breda gebruikten ze hele zware pick ups en hebben ze flink op de banden geschoten. Hoewel de banden kogelwerend zijn en dus niet lek gingen, zijn ze hier van daag afgeleverd. We willen toch even zien of de criminelen mis schien toch iets nieuws hebben geprobeerd. De volgende keer gaan we de geldwagens bijvoor beeld rammen met zware pick ups; dat deden de criminelen in Breda ook. Hopelijk gaat zo'n jeep wat langer mee, want al dat geram hier op het circuit kost ons één auto per twee weken." Om veiligheidsredenen zijn de namen van de chauffeurs in dit verhaal gefingeerd. amsterdam/gpd - Het Uitke- ringsinstituut Werknemersver- zèkeringen (UWV) wil een nieu we werkloosheidswet. De huidi ge wet is zo ingewikkeld, dat het onnodig veel tijd en geld kost om haar uit te voeren. Dat blijkt uit een advies aan minister De Geus van sociale zaken dat het UWV zaterdag openbaar heeft gemaakt. Volgens UWV-woordvoerster Fanny Bod is de huidige Werk loosheidswet een grote last voor werklozen en hun ex-werkge vers. „Ze moeten bijvoorbeeld veel papieren invullen en din gen uitzoeken over het arbeids verleden van de ex-werknemer. Dat kost veel tijd. De persoon die zijn baan kwijt is, moet daar door onnodig lang wachten voordat hij weet of hij in aan merking komt voor een uitke ring. Voor de werkgever is het een hoop papieren rompslomp. Het kost tijd en dus ook geld." Ook de werknemers van het UWV zijn niet blij met de huidi ge wet. Zij moeten immers be oordelen of iemand wel of niet in aanmerking komt voor WW. De uitkering wordt bijvoorbeeld gebaseerd op het verlies aan ar beidsuren. Per individu moet het UWV dat tot op een half uur nauwkeurig berekenen (geme ten over 26 weken). „Dat kan veel makkelijker door voortaan het verlies aan inkomen als uit gangspunt te nemen voor de vraag of en hoeveel WW-uitke- ring iemand krijgt", stelt Bod. In het advies noemt het UWV maar liefst 700 knelpunten en voorstellen voor verbetering en vereenvoudiging van de sociale zekerheid. De organisatie vindt ook dat onderdelen van de Wet op de Arbeidsongeschiktheid moeten veranderen. Nu is het bijvoorbeeld zo dat een WAO'er om de vijf jaar wordt opgeroe pen voor een herkeuring. Vol gens het UWV is dat echter lang niet voor iedereen nodig, omdat sommige mensen zo ziek zijn, dat ze nooit meer kunnen wer ken. Voor andere mensen kan het daarentegen goed zijn om ze eerder te keuren. amsterdam/anp - Ruim drie kwart van de werknemers gaat met plezier naar het werk. Voor al jongeren en werknemers in de gezondheidszorg vinden hun baan leuk. Dat blijkt uit onder zoek dat vakcentrale FNV van middag presenteerde. Bureau Intomart ondervroeg 503 werk nemers 650 mensen vulden een vragenlijst in op de website van de FNV. Van de betrokken werknemers zegt 1 procent nooit plezier te hebben in zijn werk, 4 procent meestal niet en 19 procent soms. De ontevreden medewer kers zijn overwegend te vinden in de horeca, de landbouw en de bouw. Het verschil wordt onder meer gemaakt door de kansen om op leidingen te volgen. Ook de werktijden tellen sterk mee en of de baan een uitdaging inhoudt. Werknemers krijgen meer ple zier in hun baan als de leiding gevende hen ook waardeert. De ideale baan voor zowel man nen als vrouwen heeft een goed salaris, prettige sfeer, veel zelf standigheid en passende werk tijden. Veel minder belangrijk blijken aspecten als reistijd, kin deropvang of een auto van de zaak. Bijna alle werknemers (87 pro cent) vinden dat ze zelf moeten bijdragen aaif het verbeteren van werkomstandigheden. Ruim driekwart heeft daar ook daad werkelijk iets aan gedaan. Een derde van de werknemers vindt de vakbond medeverantwoor delijk voor meerdere aspecten, vooral voor de salarissen. Werknemers blijven wel steeds korter bij dezelfde baas. Sinds 1997 loopt het gemiddeld aantal dienstjaren licht terug. Neder landers werkten in 2001 gemid deld negen jaar en twee maan den voor dezelfde werkgever. Vijf jaar ervoor was dat nog drie maanden langer, zo blijkt uit een maandag gepubliceerd on derzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11