'Geweld van nu komt door drank en welvaart' Jan Wolkers zit na vernielingen niet bij de scherven neer Jan Wolkers beleefde een jaar vol hoogtepunten. Een overzichtstentoonstelling in het Cobramuseum, een boek en een televisieprogramma over natuur. Maar ook dieptepunten. Tot twee maal toe werd dit jaar het kunstwerk 'De Golf van Wolkers vernield. Het glazen beeld dat als een golf op de dijk bij Oudeschild op Texel stond, heet officieel 'Tot hier en niet verder'. Vier maanden geleden werd het kunstwerk vermorzeld. Wolkers 'zit niet bij de - scherven neer' maar werkt verder. „Ik ben niet onverwoestbaar, maar ik ga gewoon door." door Rien Floris Hij was in z'n atelier en zette net Bach op. Daar ging de telefoon. De politie. 'Uw beeld is vernield.' „Dat was de tweede keer al. Zo belandde ik van Bach in de hel. We zijn gaan kijken. Dit was geen vandalis me. Vandalisme ontstaat in een dorpskern als de kroegen uitgaan en ze wat baldadig worden. Hier was het fundament van dik gehard glas met een voorhamer tot poedersuiker geslagen. Dit was iemand die geestelijk gestoord is, net als die man die de schilderijen van Newman heeft stuk gesneden. De dijk zag eruit alsof er ijs aan het kruien was." Acht maal gingen de afgelopen jaren zijn glazen kunstwerken aan gruzelementen, maar de 77-ja- rige jan Wolkers laat zich niet uit het veld slaan. Hij plengt geen tranen voor vernielde beelden. „Nee, ik jank niet zo gauw. 'Ik ween om bloe men in de knop gebroken. En voor den uchtend van haar bloei vergaan. Ik ween om liefde die niet is onüoken. En om mijn harte dat niet werd verstaan.' Dat is van Kloos. Er is wel een soort woede. Maar ik probeer zo gauw mogelijk weer aan mijn werk te gaan, want anders blijf je bij de scherven neerzitten. Dat moet niet. Het voordeel met die beelden van mij is dat het net architectuur is. Als dat beeld van De Balzac op de Boulevard Saint-Germain in Pa rijs zou worden vernietigd, dat is erg. Dan is er niks meer over. Ik hoop dat ze er een gipsafdruk van hebben. Maar van die beelden van mij heb ik sjablonen. Die kun je zo weer namaken. Net als architectuur. Het is een bouwwerk in de ruimte." Eigen wereld Zijn antwoord lijkt bijna berustend. Maar Wol kers laat zich niet van de wijs brengen, leeft zijn leven in zijn eigen wereld. De halfronde serre kijkt uit op een drie eeuwen oude poel met ber kenbomen. Verderop eeuwenoud Texels wei land langs een bosrand. In de vensterbank staat 'De Golf nog in volle glorie. Een schaalmodel. Naast het beeld 'Vrouwen in verzet' dat in Oegstgeest ook al eens door vandalen werd ver splinterd. "Veilig in het huis van de meester. Op tafel handzame stukken stokbrood met op z'n Frans gesneden dikke ham, Hollandse kaas en rookvlees. En voor 'toe' een panatella tuitk- nak. Aan de horizon piekt een stolpboerderij met het dak door laaghangende mistflarden. Echtgenote Karina schenkt lekkere, huiselijke koffie uit de percolator en glaasjes Perrierwater. De beeldhouwer/schilder/schrijver en denker zelf, praat bijna onafgebroken met die zo type rende Wolkeriaanse intonatie, nauwelijks ge stuurd door de vragen die worden afgevuurd. Hij antwoordt vaak in gedichten en wordt afge leid door winterkoninkjes in de prachtige laag hangende linde. Ontmoetingspunt „Het gaat me niet in de glazen kleren zitten. Maar het is wel ernstig. Het was een prachtig beeld. Het is ook zielig voor de mensen. We kwamen er een keer met nieuwjaar, na een storm. Toen waren er wel dertig mensen die el kaar daar een gelukkig nieuwjaar wensten. Het was een ontmoetingspunt. Ik kreeg het hele jaar door kiekjes van mensen met hun kinderen op die plek. Dat vernielen gebeurde trouwens niet alleen bij beelden van mij, hoor. Het overkomt mijn colle ga's ook. Maar bij mij komt het meer in het nieuws. Het is krankzinnig dat dit gebeurt. Ik denk dat die mensen allemaal onopgevoed zijn. Mijn kinderen zouden het niet in hun hoofd ha len. Maar... mijn kinderen kwamen al in het Louvre toen ze vier waren. Tegenwoordig zitten ouders voor de televisie met een glas bier en die kinderen doen maar. Ik zeg altijd: 'Schopje ou ders weg voor die televisie en zeg dat ze met je naar het Teylers Museum of het Cobramuseum moeten gaan'. Ruim tachtig procent van de Texelaars wil dat De Golf terugkomt. Dat is aardig hè. Of het ge beurt, hangt af van de opdrachtgever, het hoog heemraadschap. Zo'n beeld kost honderddui zend gulden. Daarvan is eenderde honorarium. Dat honorarium wil ik niet meer hebben. Ik heb er evengoed een hoop werk aan, maar ik wil niks verdienen aan die ellende. De moeilijkheid is: als het daar staat, kan het een week later weer gebeuren. En om nou elke keer met het beeld in 'Opsporing verzocht' te komen en het daderpro fiel samen te stellen is ook niet alles." In Almere werd een glazen beeld van Wolkers dat was vernield vervangen door glas in roestvrij staal. Misschien is dat op Texel ook een oplos sing. De kunstenaar zelf is er nog niet uit. Hij heeft wel het idee dat er tegenwoordig vaker beelden worden vernield. „In mijn jeugd zou den jongens daar niet over gedacht hebben. Het ergste wat we deden was peertjes pikken uit een tuin van een huis dat in de crisistijd leeg stond. 'Het is geen huilen wat u hoort. Ik eet een wijn peer vader.' Dat was een heel melig gedichtje over een vader die zijn zoon onder handen nam, omdat hij een peer had gestolen en toen hij een soppend geluid hoorde dacht dat de jongen huilde." De gedachten in Wolkers' associatieve brein dwalen weer af. Even is het stil. Plots lacht hij. „Ik denk ineens aan iets heel zieligs met glas. Ik was een keer in de jaren vijftig aan het werk in mijn atelier in een artiestenflat in Amsterdam- Zuid. Werd er opeens een raam ingegooid. Ik deed de deur open en daar zat een jongetje. Die rende niet weg, maar bleef staan. Dat maak je tegenwoordig niet meer mee. 'Ga maar naar je vader om te zeggen wat er is gebeurd', zei ik. Die vader wilde de ruit zelf maken. Toen hij er mee bezig was brak die nieuwe ruit ook. Driedubbel pech. Moest hij toch een glaszetter betalen. Ik wou dat dat jongetje dat zo eerlijk was zich een keer meldde. Dan zou ik hem een mooie zeef druk cadeau doen voor zijn eerlijkheid." Zinloos zuipen Welvaart en drank hebben de tijd veranderd denkt Wolkers.Als je ziet wat er voor reclame wordt gemaakt voor zinloos zuipen." Ik wijs naar flessen wijn op de rijk gedekte tafel. U houdt zelf toch ook van een flesje wijn? „Nee, dat is voor gasten. Ik heb nooit echt gedronken. Wel eens een glas wijn of champagne, maar ik kan zomers niet eens twee glazen bier op. Maar dat is ook geen Belgisch bier. Wat ze hier verko pen, is gewoon paardenpis. Daarom zuipen ze zo veel. Dan proefje het niet meer." Drank, ledigheid en geweld. „Maar geweld is er altijd geweest. Van Oldenbarnevelt is vermoord. Marlowe, de Engelse dichter van wie ze dachten dat hij het werk van Shakespeare maakte, is doodgestoken bij een caféruzie. Geweld is door de eeuwen heen gepleegd. Maar er nu is wel een soort die te maken heeft met welvaart en drank." De geest dwaalt af naar vroeger en weeft weer dwarsverbanden met het heden. „In de jaren dertig kwam je buiten op straat bij elkaar. Net als die Marokkaanse jongens nu. Want thuis ZATERDAG 11 JANUARI 2003 ER BU Jan Wolkers: „Ik zeg altijd: 'Schopje ouders weg voor die tv en zeg dat ze met je naar het Teylers Museum of het Cobramuseum moeten gaan'." Foto: Corné Sparidaens staat die televisie maar aan. Die jongens zouden liever dansende meiden zien. Dus ze gaan op straat spelen. Dat had je toen ook. Ik was een formidabele straatvoetballer. Dat voetballen van mij, noem de trainer Jacobs 'hotseknotsbegoniavoetbal'. Wacht ik ben even afgeleid door een winterko ninkje dat daar zit. Hij is nu verdwenen en zoekt insecten in die gaten in de linde. Wat zei ik? Hotseknotsbegoniavoetbal. Wij waren aan het voetballen op straat. Daar waren ook perken met begonia's, maar je ging gewoon door. Wacht... daar zitten twee merels. Ik dacht dat er een koperwiek bij was. Maar hotseknotsBego- niavoetbal.... Ik zie nog zo de afrikaantjes en be gonia's in het rond stuiven als je er doorheen ging. Want je had geen afgezet veld en je hield niet op bij de stoeprand. Er werd niet ingegooid. Je ging door de begonia's heen. Hotseknotsbe goniavoetbal." Israël Hij haat geweld, benadrukt hij. Het afgelopen najaar tekende hij het manifest waarin Israël wordt opgeroepen zich aan de VN-resoluties te houden en zich terug te trekken uit de sinds 1967 bezette gebieden. „Samen met VanAgt en mensen die niet verdacht worden van een linkse sympathie, maar die toch vinden dat Israël zich aan de VN-resoluties moet houden. Het is ook tragisch voor de Israëli's in dat land. Wat moet je er? Oog om oog, tand om tand. Het is weer zinwekkend om een kind op te blazen. Maar je kunt ook zeggen dat het een wanhoopsdaad is. Of zo'n manifest helpt.... Als de helft van het Duitse volk na de Kristallnacht op straat had ge staan, was Hider nooit zo ver gekomen. Maar nu krijg je een verrechtsing in Israël. Als je het Oude Testament leest, lees je alleen maar over ruzie van alle stammen. En dat is nu nog zo. Ook in Afghanistan met al die krijgsheren. Het blijft er een rotzooi. Hoe kan trouwens een land als Amerika nou Irak als een land van het kwaad aanwijzen, ter wijl ze zelf heel Vietnam onder de napalm heb ben gegooid en zoveel zinloos gemoord? En hoeveel Amerikaanse jongens zijn er wel niet te ruggekomen in plastic zakken? Maar je had in die tijd ook goeie Amerikanen zoals senator Fullbright. En de soldaten zelf hebben er een eind aan gemaakt. Die hebben bij het Witte Huis hun onderscheidingen op de trappen gegooid. De Amerikanen hebben wereldwijd enorm ge zichtsverlies geleden doordat ze Bin Laden niet te pakken hebben kunnen krijgen. Maar ze on derschatten die mensen in het Oosten. Afgezien of je Saddam Hussein nou een leuke man moet vinden, moet je wel bedenken dat landen als Irak en Iran een heel hoge cultuur hebben. Het zijn heel oude beschavingen. Als je daar niks van weet, zoals Bush... Daardoor trekken de Amerikanen allerlei verkeerde conclusies, ook uit de jiddische en Arabische overdrijvingen en grootspraak. Die bloemrijke uitingen betekenen vaak iets heel anders. Bush is een onbeschaafde hork vergeleken bij veel van die mensen in Iran. Ja, een onbeschaaf de hork. En de Amerikanen verdienen eigenlijk een president als Roosevelt of onze pindaman Carter. Dat is een goeie man. Die ging ook naar Cuba om de problemen op te lossen. Want wat had het nou voor zin voor zo'n groot land om Cuba zo te pesten? Ik hoop dat de Verenigde Naties de oorlogsdrei ging van dit moment een beetje kunnen tempe ren. Want Bush zegt al bij voorbaat over de rap porten van de wapeninspecteurs dat het niet deugt. Het is ook een afleidingsmanoeuvre. Het gaat allemaal om de olie die daar zit. De Amerikaanse schrijver Norman Mailer heeft iets heel moois gezegd over de aanval op de Twin Towers: 'Als daar geen mens bij was omge komen, wat niet voorstelbaar is, dan hadden we staan juichen'. Dat is ook zo, want die twee ge bouwen waren terreur tegen het profiel van Manhattan. Als je vanaf het Vrijheidsbeeld keek, zag je die weerzinwekkende plompe torens ter wijl Manhattan met al die hoge gebouwen iets ragfijns heeft. Het was de toren van Babel. Het was afschuwelijk lelijk. Maar ja, ze hebben daar kennelijk geen schoonheidscommissie." Ondergang Waar het naar toe moet met de wereld? Wolkers weet het niet. Maar de mensheid werkt volgens hem wel hard aan zijn eigen ondergang. „Het gros van de mensen leidt een soort inert le ven en dat is jammer. Als je de televisie aanzet - goddank hebben wij hier in huis alleen maar Nederland 1, 2 en 3 - zijn er maar een paar aar dige programma's. Toch zitten de mensen alle maal te kijken naar derderangs troep. Dat houdt ze elke avond aan hun zetel gekluisterd. Een zeer ongezond leven. Ze bewegen niet meer. Ze zitten daar met zakken met te zoute rommel die ze snacks noemen. Ze weten niet meer wat ze moeten doen. Maar als je hier op het eiland de boeren ziet die in de avond naar de zonsonder gang zitten te kijken... Die lopen over hun land en praten met de buren zoals het hoort. Die te levisie brengt een hoop vervreemding met zich mee. Daar komt ook dat rancuneuze gescheld van daan op allochtonen. Als je zelf niks te bieden hebt, houden veel moslims ons voor onontwik kelde honden. Zij hebben hun gebed en als je ziet hoe mooi dat in de moskee gaat! En wij zit ten maar met een zak chips te kijken naar alle maal onzin. Terwijl die allochtonen ook een groot schrijver hebben als Abdelkader Benali. Als je weet hoe goed die jongen schrijft. Terwijl hij niks hoort te weten van onze cultuur, vindt hij Gorter toch een van de grootste dichters van zijn tijd." Turks Fruit Met zijn Turks fruit staat Wolkers nog steeds in de toptien van de boekenlijsten op middelbare scholen. Hoe is het om nog steeds door meisjes van vijftien te worden gelezen? „Slauerhoff zei: 'Is het waar dat ik in lang vervlo gen dagen geloofde in dromen en een dichter was? Dat jonge meisjes met mijn verzen lagen, eenzaam zich te verzadigen in het hoge gras...?' Mooi is dat hè. Slauerhoff is fantastisch. Turks fruit was natuurlijk een revolutionair boek, maar het was geen seksueel bravoureboek. Het was zoals de mensen dat doen en beleven. Veel sek sueel getinte boeken die daarna kwamen zijn vergeten. Pure pornografie is niet om te lezen. Maai- in Turks fruit gaat het om de intense lief desgeschiedenis en de dood. Ik geef nog een stuk of tien lezingen per jaar en Het beeld 'Tot hier en niet verder', bijgenaamd 'De Golf, van Jan Wolkers. Rechts het beeld in vernielde staat. Foto's: GPD/Paul Mookhoek (links), Edo Kooiman (rechts) dan merkje wel aan de vragen dat je nogveel gelezen wordt. Maai- om nou te zeggen'dit je er trots op bent... Ik vind het wel prettig dat iets waar je je beste krachten aan hebt gegeven, dat dat gelezen wordt. Dat doet me wel wat." - Maar als andere creaties worden vernield, lijkt u wat onaangedaan. Bijna laconiek. „Dat hangt met mijn karakter samen. Als ik een huilebalk was, geloofde ik het op een gegeven moment wel met beelden maken. Ik ben niet onverwoestbaar, maar ik ga gewoon door. De boosheid zit meer van binnen, maar die komt er niet uit in een nieuw beeld. Met zulke elemen ten werk ik nooit. Ik zoek altijd naar harmonie in mijn werk. Ook in de schilderijen. Ik zou nooit ten faveure van een bepaalde expressie iets raars doen. Ook kleine beeldjes maakte ik vroeger vol komen in evenwicht. Kijk maar in de venster bank. Dat is mij eigen. Dus laat ik me niet leiden door een tegenslag. Beeldhouwer Gods, ik sta naakt voor u."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 43