De passie van Melanie Schultz iu tte VTERDf JANUA ZATERDAG 11 JANUARI 2003 De WD zette haar op nummer drie, als hoogste vrouw op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Dat smaakt naar meer. Maar Melanie Schultz van Haegen-Maas Ceesteranus wil ge woon staatssecretaris blijven. Het liefst ook van verkeer en waterstaat. door Robbert Minkhorst Don Het was een absurd jaar, bekent ze monter in haar monumen tale woning in de Leidse bin nenstad, waar ze met haar man - die ook een drukke baan heeft- woont. „Tien maanden geleden zat ik nog bij jullie lijsttrekkersdebat in De Waag voor de gemeenteraadsverkiezingen." Die opmerking vat in een notendop het stormachtige jaar samen dat Melanie Schultz doormaakte. Van wethouder en lijsttrekker voor de plaatselijke WD tot staatssecretaris met de portefeuille luchtvaart en waterbeheer: Het kan snel gaan. Al werd Schultz al in januari 2001 gepolst voor een Kamerzetel. Ze bedank te. Schultz was nog niet klaar in Leiden, vond ze. De politica maakte een andere afweging toen in juli van vorig jaar Zalm belde. Zijn aanbod kon ze niet weigeren. Een baan als staatssecretaris vond ze meer in het verlengde liggen van het wethouder schap. Als bestuurder kun je veel beter politiek bedrijven, motiveerde ze haar keuze. Wel voelde ze zich overvallen. „Maar af en toe moet je de sprong ge woon wagen." Aan de slag „Ik heb na de gemeenteraadsverkiezin gen nog de onderhandelingen voor een nieuw college gedaan. Daarna kwamen die extreme verschuivingen in de poli tiek op 15 mei. Vervolgens kwam er een kabinet dat met veel zin en heel slag vaardig aan de slag wilde. Alleen viel het door interne ruzies al gauw uit elkaar. Er valt gewoon niet te werken als het steeds gaat over wie nou niet met wie door een deur kan. Dan sneeuwt de inhoud on der. Het gekke is dat het daarna rustig werd. Er ontstond een gevoel van: hè, hè, we kunnen eindelijk aan de slag." „De LPF heeft zelf de val van het kabinet veroorzaakt. Het waren niet eens zozeer de bewindslieden. Die hebben hun best gedaan. In de partij en in de fractie was er zoveel onrust. Je kan dan wel twee mi nisters (Heinsbroek en Bomhoff, red.) inwisselen, maar er was elke dag weer wat. Het ging niet meer over de politiek, maar over vetes en over mensen. Dan was er weer een andere fractievoorzitter, dan weer geen bestuur." „Je zou zo'n jaar niemand toewensen, maar ik had dit niet willen missen. Ik heb ontzettend veel geleerd. Ik ben erg gegroeid." Daarbij kwam haar ervaring als wethouder van pas, meent ze. „Ik heb geleerd om naar buiten te kijken: wat speelt er? Je merkt direct wat men sen willen, je kent veel beter hun gevoe lens, je weet veel meer wat er leeft. Die periode als wethouder maakt dat mijn passie voor de politiek groter is gewor den." „Nummer drie op de lijst zijn is heel eer vol. Een jaar geleden was ik nog wethou der. Hier had ik natuurlijk nooit op gere- Schultz na haar sollicita tiegesprek met Balke nende in Den Haag. Foto: Henk Bouwman Uitkijkend over Schiphol. Foto: ANP/ Koen Suyk kend. Of die plek recht op meer geeft? Recht op een ministerspost heb je nooit. Eerst worden de posten verdeeld, dan pas de poppetjes. Je moet ze niet bewust ergens anders naar toe slepen, alleen maar om ze minister te kunnen laten zijn." „Ik wil graag terugkeren als staatssecre taris. In eerste instantie richt ik me daar op. Als je net bent ingewerkt, van alles hebt 'klaar staan', of er zit het een en an der aan te komen, moet je niet een heel nieuw veld kiezen. Soms kan het niet an ders, maar de bestaande bewindslieden moeten zoveel mogelijk op dezelfde plek blijven. Als je net hebt geleerd om bak ker te zijn, moet je niet een half jaar later weer leren om slager te worden." Wfl ze eventueel dan geen minister worden, als de WD blijft regeren? „Op zich zou dat ook kunnen. Als het allemaal zo wisselt, en die vraag is er, dan kan het." Nu het toch over een nieuwe regeerperio de gaat, heeft u nog goede voornemens? Ze lacht. .Alleen maar. Ik hoop het ko mend jaar overal van te kunnen genie ten. Er gaat weer heel veel gebeuren: te beginnen met de campagne. Daar ga ik me volledig aan overgeven. Daarna wel of niet deelname aan een volgende rege ring. De voorkeur gaat uit naar WD en CDA. We hopen dat daar een meerder heid voor komt." „De campagne zal sowieso kort en hevig zijn. De tv is heel belangrijk. En dan niet alleen de politieke programma's, maar ook de huis-, tuin- en keukenprogram ma's. We moeten duidelijk zijn. In waar om er weer verkiezingen zijn, waarom de mensen weer moeten komen. En wat willen de partijen? Waar moet er bezui nigd worden? Het is echt belangrijk om toch te stemmen. Juist nu er zo'n insta biele periode is. Het zou heel slecht zijn wanneer we weer naar een soort tussen- kabinet moeten. Ik adviseer ook ieder een: als je een kabinet met een rechtse signatuur wilt, stem dan WD. 'Wij zijn explicieter dan het CDA." Bent u niet bang dat na het debacle met de LPF de kiezers juist wegblijven? „Je ziet dat de belangstelling voor de po litiek heel erg gegroeid is. Ja, de onvrede is er nog steeds. Ook op allerlei commer ciële zenders zie je nu politieke pro gramma's. Dat was vroeger nooit het ge val. De ledentallen van politieke partijen zijn gestegen. De komst van Pim For- tuyn heeft de interesse in de politiek ver groot. Ik merk ook dat de interesse heel gericht is. Er zullen best een paar men sen afhaken. Toch denk ik dat de op komst groot wordt" „Het gaat bij de verkiezingen nog steeds om veiligheid, onderwijs en zorg. Met als hoofdthema: de economie. De afgelopen jaren is het heel goed gegaan. Nu zitten we in een heel zware periode, wereld wijd. We moeten de tering naar de ne ring zetten. Duidelijk moet zijn wat de keuzes zijn. We moeten mensen geen rad voor ogen draaien. Het is een moei lijke boodschap, maar als we nu niet hard ingrijpen, kunnen we straks de pensioenen en de zorg niet meer beta len. We moeten zorgen voor een gezon de toekomst." „Voor veiligheid hebben we bovenop de 800 miljoen euro uit het regeerakkoord nog eens 500 miljoen in ons programma staan. Meer politie moet ook. Verder heeft de hele keten van veiligheid extra geld nodig. Zodat als je slachtoffer bent, je daadwerkelijk wordt opgevangen. Of dat als je aangifte doet, die ook wordt af gehandeld." „Weet je, de gevoelens van onveiligheid zijn veel groter geworden. Waarom is mijn oma zo angstig? Ze woont in Bilt- hoven en daar gebeurt echt niet zoveel. Maar ze leest van alles in de krant en dat vindt ze eng." „Er is in Nederland ook een gebrek aan geborgenheid. Hoe dat komt? Dat is een hele lastige. We zijn ook weer te ver wend. We zeggen te snel: de overheid moet mijn probleem maar oplossen. Er werd ook te veel voor ons gezorgd: we zijn doorgeschoten met de verzorgings staat. Onze opgave is: hoe zorg je dat die geborgenheid, de samenhang in de sa menleving weer terugkeert, zonder dat je de individualiteit aantast? Zonder dat je betuttelt. We moeten een aantal verant woordelijkheden weer bij de mensen leggen. Dat is ook leuker. Iets zelf doen, zorgt ook dat je je daar goed bij voelt." In Limburg kregen mensen deze week weer natte voeten. Waar blijft uw Delta plan voor het water? „Dat is er eigenlijk al. Van 1995 tot 2002 hadden we een noodwet, het Deltaplan Grote Rivieren om heel snel kades en dijken te kunnen verhogen. Het hele project is bijna klaar. Daarom konden we het aan in Limburg. Maar in de toe komst komt er nog veel meer water aan. De klimaatverandering gaat snel. We mQeten dus nog meer doen. We gaan de komende jaren de rivieren verbreden. Er komen gebieden voor waterberging. En als het aanhoudende vele regenen over last blijft veroorzaken, moeten we mis schien ook daar wel een spoedprocedu re van maken. Er moet veel meer vaart in komen. En er moet heel veel geld bij." „Nieuw is al de watertoets in ruimtelijke plannen: wat is het effect op de water huishouding? Het is niet meer wat we vroeger deden: water zo snel mogelijk afvoeren naar de zee. Dat kan ook niet meer. We hebben alles in Nederland al dichtbebouwd. Als we water blijven wegpompen, zakken we verder naar be neden. Tegelijk stijgt de zeespiegel, komt er meer water in de rivieren en uit de lucht bij. Als we niets doen, hebben we binnen de kortste keren Amersfoort aan Zee." „Alle provincies hebben hun visies over waterberging net ingeleverd. Zodra een nieuw kabinet is aangetreden, moeten we hard aan de slag. Een probleem is nog de burger. Dat is niet zo gek. Hij krijgt straks te horen: u woont in een ge bied dat onder water gezet gaat worden. Dat is nog wel lastig. Ook als je ziet dat WD-kopstuk Melanie Schultz: „Leiden creëert voor illegalen een schijnzekerheid, maar dat lost niets op." Foto: Dick Hogewoning gemeenten blijven doorbouwen op plek ken waar dat niet kan." Luchtvaart is Schultz' tweede portefeuil leonderdeel. Schiphol kan en mag de ko mende jaren groeien, zegt de staatsse cretaris, 'binnen de bestaande geluids- grenzen'. Dankzij de aanleg van de vijfde baan hoeven vliegtuigen minder over bewoond gebied te vliegen. „Het totaal aan geluid blijft gelijk, maar er komt een betere spreiding. De lusten en de lasten worden beter verdeeld. Ik ben blij dat de laatste loodjes voltooid worden. Er is jaren aan gewerkt. Schip hol is een hele belangrijke banenmotor voor de regio. Tot 2010, misschien zelfs tot 2015 kunnen ze daar nu vooruit Dat uitgerekend Schultz' woonplaats Leiden door het nieuwe geluidsregiem erop achteruit gaat, kan de WD-poütica ook niet helpen. „Er zijn meerdere be langen. Er is een economisch belang en het andere is het belang van de omwo nenden: het milieu, de geluids- en veilig- heidsgrenzen. Rond Amsterdam hadden mensen heel veel last. Leiden krijgt ietsje meer geluid te verwerken, maar daar door worden anderen ontzien." Met de regionale luchthavens wil Schultz andere afspraken maken. Ze wil de regio's, de provincies en de vliegvel den meer verantwoordelijkheden geven. „Ik ben bezig met een nieuw, regiem. Ge meenten en provincies moeten zelf meer regelen. We gaan niet meer van rijkswe ge sturen tot hoe laat Rotterdam en Maastricht open moeten blijven. Ik ga twee dingen doen: ik vraag wat de beste functies van de luchthavens zijn. Zijn dat chartervluchten of is dat transport? Het tweede is dat ik de invulling meer bij de regio's ga leggen." Valkenburg En dan is er nog een vliegveld: marine vliegkamp Valkenburg. Schultz gaat er niet over (het valt onder Defensie), maar als wethouder uit Leiden pleitte ze nog vurig voor sluiting. Zodat de regio er huizen kon gaan bouwen. Het kabinet stelde eind vorig jaar echter dat Valken burg voorlopig niet dichtgaat. Botsende belangen? „Er is nu geen geld, dus is sluiting niet aan de orde. Voor Leiden en de regio is dat heel vervelend. Er moet nu snel een andere plek gevonden wor den." Dat door bebouwing een streep is gezet, heeft de regio ook aan zichzelf te dan ken, vindt Schultz. „Het rijk ziet geen eenduidigheid. De regio was verdeeld. Jarenlang zijn verschillende signalen af gegeven. Er is een hele beperkte pot met geld, dan gaat het dus niet door." Sowieso heeft de politica kritiek op de bestuurlijke samenwerking in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek. „Ik zie andere regio's en provincies veel meer samen optrekken. De wijze waarop elders wordt samengewerkt, heeft mij echt de ogen geopend. Ik geloof nog steeds dat het ook hier kan, maar we blijven maar in het verleden hangen. Je haalt veel meer binnen als je samen de schouders er onder zet." De oplossing: Rijnstad. Het demissionai re kabinet mag dan weinig tot niets zien in herindelingen, Schultz denkt genuan ceerder. Rijnstad is het plan van Leiden waarin alle gemeenten zichzelf opheffen en samen Rijnstad vormen. Het voorstel is destijds afgebrand. „Ik vind het nog steeds een goed plan. De eigen identiteit van gemeenten blijft heel goed behou den, terwijl bestuurders grote zaken als verkeer, wonen, natuur samen kunnen oppakken. Je hebt alleen bijna een hele nieuwe generatie bestuurders nodig om het plan opnieuw bespreekbaar te ma ken. Als straks grote projecten in de re gio niet doorgaan, dringt er misschien het een en ander door." Topvoetbal Schultz' grachtenpand is met smaak in gericht. Dankzij een glasplaat in de keu kenvloer is een kleine kelder te zien die waarschijnlijk ouder is dan de woning zelf. Boven op een stapeltje lectuur op een secretaire ligt het boek van journalist Jan Hoedeman over coryfee Hans Wiegel. Zalm of Wiegel? „Hans Wiegel is geweest. Ik vind hem een hele interessante man. Hij spreekt de taal van het volk. Zalm is een heel in tegere man. Daarom was ik destijds ook zo verbaasd op de kritiek dat hij onbe trouwbaar zou zijn. Zalm zei natuurlijk over het kabinet: 'zo gaat het niet lan ger'. Dat heeft hem lange tijd geschaad. Maar waarom zou hij, gezien het sterk WD-gekleurde regeerakkoord, doelbe wust dit kabinet hebben opgeblazen? Zalm is een hele slimme man, zo dom zou hij toch nooit zijn?" „Wiegel zegt ook: Geef hem de tijd. Hij moet weer leren fractievoorzitter te zijn. Het lijkt tegenwoordig wel topvoetbal in de politiek. Binnen drie maanden moet je scoren en winnen met je team, anders wordt de trainer alweer vervangen. Ik vind dat zeer onterecht. Zalm heeft acht jaar lang in twee Paarse kabinetten heel veel gescoord." Uw partijleider gaf onlangs voor de tv toe: 'Nederland is vol'. Wat vindt u? „Ik vind de discussie over vol of niet-vol een non-issue. Ik vind dat er niet te veel mensen zijn. Ik vind ook dat er niet te veel bij moeten komen. We zijn al een heel dichtbevolkt land. Politieke vluchte lingen zijn welkom, economische vluch telingen niet. Ik vind dat er te veel eco nomische vluchtelingen meekomen met de stroom asielzoekers. En de integratie gaat al te langzaam. We komen al tijd, middelen en mensen tekort om de hui dige groep goed te integreren." „Illegaliteit is ook een groot probleem. We hebben ze niets te bieden: geen in komen, geen scholing, geen werk en geen zorg. Je moet dus werken aan een terugkeertraject. Ik vind dat we ons strikt te houden hebben aan de regels die we zelf hebben gemaakt." Dat is interessant. Als het om illegalen gaat, lapt Leiden bepaalde regels aan zijn laars. Zo weigert de gemeente mensen op straat te zetten, omdat dat onmenselijk zou zijn. U heeft daar als wethouder ook mee ingestemd. „Dat klopt Uiteindelijk was dat een poli tiek compromis. Toen we met de VVD in het college kwamen, zouden we ons niet bemoeien met het vluchtelingenbeleid. In ruil daarvoor gingen de lasten om laag. Als lokaal bestuurder had ik andere verantwoordelijkheden. „Maar Leiden creëert een schijnzeker heid. Je lost niets op, je biedt deze men sen geen enkele toekomst. Het is zo dat ze wel geld binnen krijgen en wel een woonplaats hebben, maar dat ze voor de wet niet eens bestaan. Dat is eigenlijk nog onmenselijker. Het rijk maakt de re gels en Leiden ontduikt de wet door ei gen opvang te verzorgen. Alle gemeen ten die zich niet aan onze regels houden, moeten worden aangepakt." „Natuurlijk hebben gemeenten het recht het rijk ergens op aan te spreken. Het moet ook een sluitend systeem zijn: het rijk moet de uitzettingen regelen. Ik ben het eens met Leiden dat zegt dat je daar gemeenten niet mee mag opzadelen. Maar Leiden zegt ook: 'Je komt maar met de marechaussee binnenstormen'. Terwijl we eigenlijk zouden moeten sa menwerken om mensen naar hun land van herkomst te laten terugkeren." U heeft een tijd terug een opvallende geestvenvant erbij gekregen in de WD: Ayaan HirsiAli. Ze was tot aan de bedrei gingen ook een plaatsgenoot van je. Hoe kijkt u aan tegen haar overstap van de PvdA? „Ik ken haar; ze is heel liberaal. Het is heel goed dat ze nu bij ons zit. Ze heeft een hele bewuste keuze gemaakt. Zoiets doe je niet zomaar. We hebben er na tuurlijk meer die van de PvdA zijn geko men. Haar plek bij de Wiardi Beekman Stichting had volgens mij meer te maken met haar onderzoek, dan dat ze een hele duidelijke keuze voor de PvdA maakte." En dan, lachend: „Die stichting blijkt een hele goede kweekschool voor ander soortige liberalen. Femke Halsema van Groenlinks heeft er ook bij gezeten." „De emancipatie van de islam is bij ons heus wel in goede handen. Emancipatie is ook integratie. Gelijke rechten voor mannen en vrouwen zijn verschrikkelijk belangrijk Islamitische vrouwen moeten dezelfde kansen krijgen als mannen. Ze moeten zelf kunnen gaan werken. Zelf hun eigen bankrekening kunnen ope nen. Ik zie heel veel jonge allochtone vrouwen met enorm veel potentie, vaak nog meer dan hun mannelijke leeftijdge noten. De PvdA kan het gelijkheidsprin cipe dan wel hoog in het vaandel heb ben, als je vanaf de zijlijn wel roept maar niets doet, ben je eigenlijk geen knip voor de neus waard."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 41