Je doet t goed hoor 7—i Liefde tussen Marokkaan en hockeymeisje MEDIA Fries vraagt octrooi op rechtshandig tijdschrift raarden- en normentest bij de KRO )T J j 1 RADIOGEZICHT Kinderen vra8e„ po,Mc, hemd van he, Uif Blll TechtCr ben Kinderen vragen politici hemd van het lijf 'In de kiosk blader ik altijd van achteren naar voren' Theo van Goghs eigentijdse versie van Romeo en Julia bij de AVRO enende af bij radio am CDA-lijsttrekker ssionair premier Balke- I vrijdag ondanks eerde- gingen niet recht- i een uitzending van inmond te horen ge- Jkenende wilde niet entatrice Natascha studio zijn, omdat hij ;ze week tijdens een gen j zending, mede gepre- s ver door Kuit, onheus zou (15j|gend. Zo werd de de er v( ire premier tot zijn emis vergeleken met Hese zeep. it (14 S3 wint 'g ?ers Prijs en - De internetsite {.pvan de VPRO heeft de 4x~' Pop Pers Prijs gewon- is gisteren tijdens het tuu"festival Noorderslag in ®n bekendgemaakt. De e site houdt de actuele n zaken in de muziek - ij. De journalistieke jn initiatief van het Ne- Pop Instituut in Am- Eerdere winnaars wa- 3^van der Kamp (1994), jn (1995), David Kleij- )5), Martin Bril (1997), !fe n elshoven (1998), Her- bLjte der Horst (1999), An- 'e le.f ijn (2000) en Gijsbert ïmu 001). art: 15,; 42, do», uitverkocht -40, ,38, m - Het goedbekeken edia ma Idols (RTL 4/Yorin) a go^daag de laatste fase in zijn reeks van negen a in lillende live-shows. Toe- e zie rskaarten daarvoor nt ei irkocht, zo meldde RTL Idols wordt omschre- e grootste zangauditie t. De idolen in spe die s de kritische jury wis- irstelen mogen nu in ekse programma's la- ii wat ze waard zijn. nrspubliek mag steeds D welke kandidaten ilgende uitzending 11,1 49) - als en Idols leeuwarden/gpd - Het klinkt een beetje maf en dat is het ook wel, erkent Cees Tadema. Maar de Friese bouwbaas heeft een octrooi aangevraagd op een rechtshandig tijdschrift. „Mijn uitdaging is: alles kan anders." Tadema, topman van Tadema Beheer waartoe onder meer het gelijknamige bouwbedrijf Tadema-Tasta behoort, kreeg het idee in een kiosk.Als ik daar een tijdschrift pak blader ik altijd van achteren naar vo ren. En toen ik even rondkeek zag ik de meeste mensen dat doen." Eureka, dacht Tadema. „Waar om zouden we altijd met links moeten bladeren, terwijl de meeste mensen rechtshandig zijn?" Omdat het nou eenmaal zo is. Want een boek slaan we ook links om. De laatste editie van het personeelskrantje Tadema Tijding liet Tadema eind vorig jaar drukken op de rechtshandige manier. Met de nietjes andersom dus; het ach terblad is de voorkant. „Ik heb nog nooit zo veel reacties ge had." Wennen De oplage van driehonderd stuks was in een mum van tijd vergeven. „Het is even wennen, in eerste instantie moet je even nadenken bij wat je doet. Maar dan dringt zich de logica op." Tadema liet de rechten direct vastleggen. Hij hoopt dat een uitgever met zijn vinding aan de slag gaat. „Dan verdien ik er ook nog een leuke cent mee." Het moet kunnen, denkt Tade ma. „Uitgevers doen altijd de grootst mogelijke moeite om een blad te maken dat opvalt. Nou, dit valt op." Tegelijk met het tijdschrift voor rechtshandigen liet hij nog ne gen octrooien vastleggen. On der meer voor een revolutio naire branddeur. Zo blijft Tade ma bezig. Patenten Twintig patenten heeft hij in middels op zijn naam. Meest bekende is er een voor de bouwwereld; een door hem ontwikkeld stapelbouwsysteem Tasta dat een snel en flexibel alternatief is voor de traditione le manier van bouwen. Tade ma, net terug van een gastcol lege in Delft, wordt er weer he lemaal vrolijk van. „Wijkt af!" roept hij uit. „Ik denk wel eens: Pim heeft het van mij afgeke ken." Hilversum - Een kut-Marokkaan is Najib allerminst. Hij is zelfs een heel geschikte, goed inge burgerde Marokkaan. Dat hij verliefd wordt op Julia, een Haags hockeymeisje, is zijn eni ge 'fout'. Het gevecht voor hun liefde staat centraal in de der tiendelige dramaserie Najib en Julia die de AVRO vanaf maan dag uitzendt. „Suikerzoet onheil, een eigen tijdse versie van Shakespeare's liefdesverhaal Romeo en Julia", zo omschrijft regisseur Theo van Gogh de reeks. Met de constate ring dat het hier draait om een onmogelijke romance in een multiculturele setting is het ver haal van Najib en Julia echter niet afdoende verteld. Scenarist Justus van Oei heeft een script afgeleverd waarin hij de problemen van de multicul turele samenleving op realisti sche, soms zelfs confronterende wijze in beeld brengt. Niet ge hinderd door moralisme en zonder zondebokken aan te wij zen, schetst hij de dilemma's waarmee Marokkaanse jongeren te maken hebben: aan de ene kant vrijgevochten door hun op voeding in Nederland, aan de andere kant beknot door de tra ditionele opvattingen van hun familie. Maar Najib en Julia is niet alleen bijzonder wegens het actuele thema. Theo van Gogh draaide de serie voor de AVRO low-bud get om te laten zien dat tv-dra- ma niet per definitie peperduur hoeft te zijn. De reeks werd ge filmd met drie kleine, digitale DV-camera's, volgens Van Gogh een aanzienlijke besparing. „Ik wil met deze serie graag laten zien dat het kén. In de branche is een grote beweging gaande om deze manier van filmen te gen te houden, mensen van het licht, de grip, de focus worden immers werkloos. Men beweert ook dat je nooit dezelfde kwali teit kunt krijgen als bij duur dra ma als Oud geld. Onzin. Het ac teren wordt er zelfs beter op want de vertolkers moeten maar blijven gaan, take na take. Voor een regisseur ideaal." Waar een aflevering 'prestigieus' drama voorheen driehonderd duizend euro kostte, draaide Van Gogh een aflevering van Najib en Julia voor zo'n zestig duizend euro. Het resultaat is prettig om naar te kijken. De poging om een ver haal over botsende culturen nu eens niet op politiek correcte wijze te vertellen, is bovendien verademend. De liefde tussen Najib, vertolkt door Hanin Msel- lek, en Julia, een rol van Tara El ders, bloeit op na een ontmoe ting in de kledingzaak waar Julia werkt. Julia is een talentvol hoc- keyster en traint voor Jong Oranje. Haar trainer Floris (Thijs Römer) is niet alleen verliefd op haar, maar is ook de zoon van Joost (Maarten Wansink), een huisvriend van Julia's vader Al- bert (Jack Wouterse). Joost en Maarten zijn allebei politie agent. Nadat hun duidelijk is ge worden dat Julia verliefd is op de Marokkaan, doet vooral Joost er alles aan om Najib zwart te maken. Joost blijkt namelijk Na- jibs broer Nasr (Najib Amhali) te kennen, die vastzit wegens drugssmokkel. Om het stel uit elkaar te drijven, probeert hij Ju lia's ouders ervan te overtuigen dat ook Najib actiefis in het drugscircuit. Schande Najib is de enige die nog contact heeft met Nasr, de rest van de familie wil niets meer van hem weten omdat de schande te De liefde tussen Najib, vertolkt door Hanin Msellek, en Julia, een rol van Tara Elders, bloeit op na een ontmoeting in de kledingzaak waar Ju lia werkt. Theo van Gogh regisseert de serie. Foto: AVRO groot is. Dat Najib ook niet overloopt van enthousiasme om zijn ouders te vertellen over zijn relatie met Julia heeft te maken met zijn oudste zus Leila, die door de familie werd verstoten wegens een verboden relatie. Ondanks alle tegenwerking vechten Najib en Julia dertien afleveringen lang hartstochtelijk voor hun liefde. En raken zij in al hun oprechtheid verstrikt in een web van hypocrisie, be krompenheid en verraad. Knap van Justus van Oei is dat de Haagse hockeyfamilie en het traditionele Marokkaanse gezin alles behalve stereotype zijn neergezet. „Ik heb inderdaad niet gekozen voor de geijkte Ma rokkaanse jongen en het typi sche, kakkerige hockeymeisje. Belangrijker is dat het volledige, eerlijke personages zijn gewor den. Ik heb ernaar gestreefd him levenswijze op geen enkele ma nier te veroordelen, maar ver te blijven van het moralisme dat je in andere Nederlandse series nogal eens aantreft. De serie toont respect voor Marokkaanse cultuur, met alle ellende die er aan hangt." Van Oei zegt „voor een grach tengordelbewoner behoorlijk wat te weten van de omstandig heden waarin Marokkaanse jon geren opgroeien." De scenarist heeft veel gereisd door islamiti sche landen en beschikt naar ei gen zeggen over een 'kleine, doch boeiende Marokkaanse kennissenkring'. Tevens is hij peetvader van 'een huis-Af- ghaan, die uit Iran op wonderlij ke wijze de weg naar huize Van Oei wist te vinden'. „Ik kom zelf bovendien uit een gereformeerd nest, dus snap ik islamieten heel goed. Alle din gen die Najib en zijn familie overkomen zijn gebaseerd op de realiteit. Gebeurtenissen uit de krant, van televisie of uit mijn omgeving. Dit alles gecombi neerd met een dosis spanning en de vraag of ze elkaar al dan niet zullen krijgen, levert hope lijk aardig drama op. Toen ik het scenario schreef, heb ik enigs zins in de toekomst moeten kij ken. Nu, na de aanslag op de Twin Towers en de moord op Pim Fortuyn is het multiculti- thema actueler dan ooit." Regisseur Theo van Gogh stortte zich meer op de filmische en fi nanciële aspecten van Najib en Julia, maar beaamt dat de serie gaat over 'echte mensen' „Geen model-allochtonen zoals je tot nu toe op televisie ziet." De AVRO en de makers denken met Najib en Julia een serie te hebben gemaakt die ook bij jon geren in de smaak zal vallen. Van Gogh: „We hopen jongeren aan te spreken met een ongepo lijste blik op het milieu waarin de hoofdpersonen leven, zonder te oordelen of zondebokken aan te wijzen. Maar om een eerlijk beeld te schetsen moet je ook laten zien hoe onverdraagzaam de islam is. We schuwen de har de werkelijkheid niet." Berrit de Lange Najib en Julia is vanaf maandag te zien bij de AVRO op Neder land 2 om 21.20 uur. hilversum/mediaredactie - Staat U op in de bus voor een oude dame? Geeft u een zwartwerker aan? En wat doet u als een auto te water raakt? De bestuurder redden? De antwoorden zijn belangrijk, want aan de hand daarvan bepaalt de KRO zondag (Ne derland 1, 22.10 uur) hoe het is ge steld met uw waarden en normen. In het programma De norm van Ne derland nemen de presentatoren Anita Witzier en Fons de Poel de kij ker mee door een test waarin wordt gekeken hoe consequent u bent. Wie de uitslag per sms of internet bij de KRO doet belanden, krijgt vervolgens te horen hoe hij of zij scoort op men selijke deugden als moed, rechtvaar digheid, respect en matigheid. In de studio zitten een 'reële verte genwoordiging' van de Nederlandse bevolking en een paar bekende Ne derlanders. Zij doen de test en reage ren ook op de uitslag. Voor de KRO is het de tweede keer dat een grote pu- bliekstest wordt gehouden. Eerder werd de spiritualiteit van de Neder land onder de loep genomen. Eye- works, producent van het program ma, heeft inmiddels een patent op quizzen en testen met de IQ-test als moeder aller testen. Het is geen toeval dat de KRO nu met de test komt. Waarden en normen zijn volop in discussie en ook tijdens de nu lopende verkiezingscampagne wordt er menige discussie aan ge wijd. Niet zelden blijkt dan dat het niet meevalt grip te krijgen op het onderwerp. Want kun je kampioen waarden en normen zijn? Is uw norm ten aanzien van bijvoorbeeld het op voeden van kinderen beter dan die van uw buurman? Ook de makers van De norm van Ne derland hebben flink moeten naden ken hoe de resultaten van de test te verwerken. Want heb je moed als je ingrijpt bij een vechtpartij? Van een jonge forsgebouwde man verwacht je niet anders en voor hem is het dus niet zo moedig. Maar voor een oude re vrouw zou het van ongekende moed getuigen als ze tussenbeide springt. Dus wie heeft nu wanneer moed? Toevallig wordt met leeftijd wel reke ning gehouden met het opmaken van de uitslag. Maar met spierballen weer niet. Vandaar dat Pascalle Quaden, eindredacteur KRO Info TV, de uit slag graag wil relativeren. „We willen vooral duidelijk maken dat waarden en normen erg afhankelijk zijn van je eigen opvattingen en van de omstan digheden. Het gaat ons erom mensen aan te zetten tot nadenken en discus sie." Twee voorbeelden van de vragen die zondagavond in de test zitten. Alleen antwoorden met ja of nee. Kliklijn/zwartwerken 1.Je buurman van 37 jaar oud heeft een werkloosheidsuitkering, maar is een handige klusser. Hij verbouwt het schuurtje van de bejaarde over buurvrouw die hem daarvoor zwart betaalt. Leuk voor je buurman, maar kun je dat wel maken? Bel je de kliklijn om hem aan te ge ven? 2. Je buurman wordt steeds populair der en klust inmiddels drie volle da gen per week in en om huizen in de hele buurt, terwijl hij intussen nog steeds zijn uitkering ontvangt. Bel je de kliklijn? Hoofddoekjes 1. Je zoekt een oppas voor je baby. Een Iraans meisje is de beste kandi daat. Neem je haar aan? 2. Het meisje trouwt met een Iraniër. Die wil dat zij zich helemaal sluiert. Respecteer je dat? ie^a *z'er en pons Poe' Presenteren morgen- Waarden- en riormentest bij de KRO. )/Duco de Vries - Als het interview Srdt onderbroken voor aanwijzingen van de mamaakster, krijgt Ke- ]s v ihenouda (13) van Jan een bemoedigend 05P de knie. „Je doet het 3ie( ar", stelt de lijsttrekker ;Ch P de jonge interviewster V( ia is een van de verslag en het VPRO-jeugdpro- KinderKamervragen. rt j ucces van de eerste :gin vorig jaar, besloten (etii mamaaksters Mirjam 1 Katinka de Maar ook 'weede Kamerverkie- V: nr kinderen politici vra ten stellen. leveringen (de eerste ,n; lopen zondag te zien) 1U eds twee reporters op 1 it vragen van leeftijdsge- ,o0jDie vragen zijn door uit heel Nederland in- 15P en onderverdeeld in Mtpa's: opvoeding, asiel- pesten en armoede in md. de interviews met twee i2fl ers, bevat elke afleve rt reportage over één van ^hema's. Enkele kinderen lovendien een gedicht dat onderwerp. Aan het ■n elke aflevering wordt ijkers gevraagd vragen te hflpoor de volgende uitzen- -htingen van Keristiena Jan Marijnissen wordt aan de tand gevoeld. Foto: GPD/Zappelin zijn morgen te zien. De Amster damse reisde deze week met de cameraploeg van KinderKamer- vragen naar Enschede. Daar ging Jan Marijnissen op de re dactie van de Twentsche Cou rant Tubantia in debat met vier lezers van deze krant. Na afloop van de discussie schuift Keristiena aan bij de so cialistische voorman uit Oss, die later die dag nog de degens zal kruisen met WD-leider Gerrit Zalm. Het gesprek gaat eens een keer niet over begrotingstekor ten, mogelijke coalities, een dreigende aanval op Irak of par tijpolitieke ruzietjes. Keristiena en Jan hebben het over kinde ren van asielzoekers, die na acht jaar alsnog dit land moeten ver laten. Marijnissen: „Nee, dat slaat nergens op". Ze praten over drukke kinderen, met ADHD. „Ik ben geen dok ter, dus ik moet op mijn woor den letten. Maar ik heb de in druk dat kinderen druk gemaakt worden", zegt Marijnissen. Ze hebben het over rotzooi op straat, vuilnisbakken, sportles op school, pesten en andere on derwerpen die kinderen direct raken. Marijnissen toont zich betrok ken, gaat helemaal op in de vra gen en wordt fel als het over pesten gaat. „Ik heb zelf nooit gepest, vond het vreselijk." Hij vraagt Keristiena en andere kin deren om op te komen voor leeftijdsgenootjes die voortdu rend het slachtoffer zijn van pesterijen. Keristina: „Dat heb ik gedaan, maar het hielp niet." Marijnissen: „En toch vind ik datje het moet doen. Nooit op geven. Ik ben nu 25 jaar bij de SP en weet uit ervaring dat niet alles in één keer lukt. Je mag nooit een kind in de steek la ten." Na afloop van het interview be danken beiden elkaar voor het prettige gesprek. Keristiena heeft antwoorden op haar vra gen gekregen en Marijnissen uit z'n bewondering over de manier waarop ze vragen stelde en doorvroeg. Volgens de doorgewinterde po liticus is er „niet zo veel ver schil" tussen Haagse verslagge vers en kindervragen. „Het zijn zinnige vragen over hele dage lijkse onderwerpen. Erg leuk. Wat me aanspreekt is de onbe vangenheid waarmee de wagen worden gesteld, maai- in de kem is dit voor mij hetzelfde als een interview met een volwassen journalist." Martin Ruesink KinderKamervragen, morgen, 19 en 26 januari, Z@ppelin (Neder land 3) ca. 10.40 uur. Naam: Margreet Reijntjes Leeftijd: 36 Radioprogramma: Vroege Vo- gels Omroep: VARA, Radio 1 Altijd al bij de radio willen wer ken? Ik ben opgegroeid met radio. Mijn vader luisterde altijd. Ik wilde graag achter de schermen bij een actualiteitenprogramma werken. Op school werd mij aangeraden om een algemene opleiding te gaan doen. Het werd rechten. Uiteindelijk heb ik tijdens mijn studie wel geko zen voor de journalistieke hoek binnen het recht; auteursrecht en mediarecht. Ik heb boven dien als jurist gewerkt voor een commissie die het Commissari aat voor de Media adviseerde over reclame-overtredingen. Hoe ben je bij de radio terecht gekomen? Tijdens mijn werk als jurist rea liseerde ik me dat ik toch iets anders wilde en ik mijn jeugd- room in vervulling moest gaan brengen. Daarom ben ik als vrijwilliger gaan presenteren voor de lokale nieuwsdienst van de Amster damse radiozender Salto. Ik ben blij dat ik deze keuze heb ge maakt en geen rechter ben ge worden. Ik kan al moeilijk beslissingen Foto: Ton Kastermans voor mezelf nemen laat staan over anderen. Radio-cv? In mijn Saltotijd kwam ik een meisje van Radio Noord-Hol land tegen en via haar ben ik bij Radio Noord Holland terecht gekomen. In eerste instantie als invaller van de ochtenduitzen dingen. Later werd ik ook ver slaggever. Daarna heb ik Punch bij de VARA gedaan en Damokles bij de KRO. De VARA benaderde me een paar jaar ge leden voor Vroege Vogels. Is radiomaken moeilijk? Je moet je kop er goed bijhou den en vertrouwen op je eigen interesse om een echt gesprek te kunnen voeren. Als je te gespan nen bent hoor je de antwoorden niet en loopt een gesprek niet. De luisteraar hoort direct of je je ongemakkelijk voelt. Heb je een vast ritueel tijdens het presenteren? Ik heb altijd een pen in mijn hand en ik drink samen met mijn collega Ivo de Wijs iedere uitzending een glas spa met jus d'orange. Omdat ik daar inder tijd mee begonnen ben hebben ze dat drankje tijdens mijn zwangerschapsverlof de Mar- greet-cocktail genoemd. Word je wel eens aan je stem herkend? Niet echt. Wel grappig als het gaat om stemmen was de keer dat mijn naamgenoot en vrien din Margreet Spijker van RTL- nieuws jaren geleden - toen we allebei bij Radio Noord Holland presenteerden - eens gevraagd werd of ze wellicht getrouwd was met Reijnq'es. De persoon die dat vroeg dacht dat ik haar was. Onze stemmen lijken blijk baar op elkaar. Krijg je reacties van luisteraars? Ja, maar die gaan vaak over de inhoud van de onderwerpen. Wel kreeg ik toen ik bevallen was een aantal kaartjes van luis teraars. Dat vond ik echt ontzet tend aardig. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, 's ochtends naar Radio Noord-Holland of het Radio 1 Journaal en 's avonds voor het slapen naar Met het oog op morgen. En op zondagmorgen op weg naar de studio Hanneke Kappen op Radio 2. Favoriete programma? Met het oog op morgen. En als het nog zou bestaan Het Zon- dagochtendgevoel van Radio Noord-Holland, waarin bekende Noord-Hollanders en de muziek uit hun leven centraal stonden. Favoriete presentator? Henny Stoelde af en toe ook Het oog doet. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Blof, Roachford, Joni Mitchell en Alpha. Voor welk programma zou je de overstap naar tv maken? Ik werk al voor TV Noord-Hol land. Daar presenteer ik en maak ik een reportageserie met bekende Noord-Hollanders en de omgeving waar ze opgroei den. Maar mijn favoriete tv-pro- gramma is Zomergasten. Als ik dat zou mogen presenteren zou ik onmiddellijk ja zeggen. Susanne van Velzen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31