SPORT Ltleten winnen Zilveren Sleutels heeft ardo al zijn eigen liedje m Dl Gerard van Velde: schaatsheld in balans den Atletiek laat Tjerk Kramer en Lenneke van Schaik achter zich Ir HDC 982 zaterdag 11-januari 2003 Winnaars Zilveren Sleutels 1970: LKV De Spartaan (gewichtheffen) 1971: Swift (wielrennen) 1972: De Zijl (zwemmen/po lo) 1973: Asopos (roeien) 1974: Nora Bakker-Broxter- man (tafeltennis) 1975: AV Holland (atletiek) Louk Sanders (tennis) 1976: Swift (wielrennen) Herman Filippo (gewichtheffen) 1977: Nico Schroten (atletiek) 1978: Parker Leiden (basket bal) 1979: John van der Wiel (schaken) 1980: Sandra de Kruijff (tafeltennis) 1981: DIOK (rugby) 1982: John van der Wiel 1983: De Zijl/LGB 1984: John van der Wiel 1985: Han Kulker (atletiek) 1986: Han Kulker 1987: Han Kulker 1988: Ronald Florijn (roeien) 1989: DIOK 1990: DIOK 1991: Jan Siemerink (tennis) 1992: Yvonne van Dorp (atletiek) 1993: DIOK 1994: Irene Eijs (roeien) 1995: Irene Eijs 1996: Irene Eijs 1997: Kamiel Maase (atletiek) 1998: Erik van den Doel (schaken) 1999: Kamiel Maase 2000: Eeke van Nes (roeien) 2001: Casper van de Burgh (triatlon) 2002: Leiden Atletiek salt lake citv/gpd - Bijna een jaar na dato is Gerard van Velde dit weekeinde terug op die magi sche plek: het ovaal van Salt Lake City. De plek waar blik verander de in goud. En de eeuwige schle miel de grote held werd. In de entree van de schaatshal van Salt Lake City staat zijn naam uitgehouwen in steen: 1.07,18, Gerard van Velde Ned. In de vitrine vlakbij, met alle maal attributen van de Olympi sche Spelen van 2002 staat een breeduit lachende Gerard van Velde, in olympisch pak, goud om de nek met de olympische bloemen te wijzen naar het mo ment dat het stuk steen met zijn tijd op de duizend meter wordt aangebracht. In het leven draait het om heel veel dingen, ook om zo'n mo ment als een jaar geleden. Maar volgens Gerard van Velde gaat het uiteindelijk maar om een ding: „Om de balans." Zelden zal een begrip meer van toepas sing zijn geweest op een per soon als op de schaatser uit Heerde. Figuurlijk maar ook let terlijk. Want een schaatsleven lang was het bestaan van Gerard van Velde vooral in disbalans. Leek het wel of de schaatser met de lange manen niet op een ijs baan maar op een evenwichts- balk zijn wedstrijden afwerkte. Hij viel, letterlijk en figuurlijk, regelmatig van de balk en keer de hem zelfs enige tijd de rug toe. Maar talent gaat nooit ver loren. En als iets die fameuze ra ce van een minuut, zeven se conden en achttienhonderdste van een seconde wel heeft be wezen, is dat het wel. Of zoals trainer Geert Kuiper zegt „Zijn bijnaam was altijd Mr. Fear, me neer angst. Deze ene race heeft hem de rust gegeven dat hij het kan. Hij hoeft nooit meer aan zichzelf te twijfelen." Het zijn de lotgevallen van een olympisch kampioen, vrijwel el ke olympisch kampioen. „Je wordt een tijdje geleefd, hoe je het ook wendt of keert. Maar", zo zegt Van Velde, „je kunt het als lastig en vervelend ervaren. Maar je kunt er ook van genie ten. En dat heb ik maar ge daan." Tot een bepaald moment. Want er moest natuurlijk wel weer ge schaatst worden. Alhoewel, moest, waarom eigenlijk? Van Velde had toch ook kunnen stoppen. Die ene dag is nooit meer te evenaren, gezien de voorgeschiedenis. Maar dat is dan ook niet de drijfveer van Van Velde. „Kijk naar de olym pische kampioenen. Vrijwel al lemaal vallen ze in het jaar na hun titel door de mand. Zijn de prestaties een stuk minder. Het is mijn uitdaging om dat nou juist te voorkomen." En die wil zit diep, weet Geert Kuiper. „Hij wil koste wat het kost bewijzen dat hij geen eendagsvlieg is." Dat heeft hij dit seizoen gedaan. Twee keer een tweede plek, twee keer een derde plek in de World Cups op 500 en 1000 me ter en nog een stel nationale po diumplaatsen. „In pakweg acht wedstrijden. Dat heb ik in al die jaren nog nooit gepresteerd." Het geeft hem de rust en het zelfvertrouwen nu over ruim een week in Calgary de wereldti tel op het spel staat. Met dit weekeinde een generale in Salt Lake City, daar waar vorig jaar alles op zijn plaats viel. Maar er zijn geen garanties in het leven en dus ook niet dat het nu weer goed zal gaan. „Er ligt hier ge vaarlijk ijs, heel bros. Dat was het vorig jaar ook wel een beetje maar minder dan nu. Dat wil niet zeggen dat het minder snel is. Je moet alles perfect voor el kaar hebben, qua materiaal en qua gevoel. Dan zit er zeker weer een lage 1.07 in." Extra druk zegt hij niet te voe len, sinds hij als olympisch lau reaat te boek staat. „Ik ben schaatser en dan sta je in Ne derland altijd onder druk. Ik hoef niet meteen wereldkampi oen te worden dit jaar. Maar ik wilde wel een paar keer in de top drie rijden. Dat is gelukt. De balans, de basis, moet op een zo hoog mogelijk niveau liggen. Dat doet-ie bij mij, zelfs nog iets hoger dan vorig jaar." DE KWESTIE den hopen vurig voor hun op volgers, en zeker ook voor sport- minnend Leiden, dat er de ko mende jaren ook weer wat te kiezen valt. AZ-voorzitter Dirk Scheringa dreigt met een faillissement van de Alkmaarse profclub. Als hij op 1 maart niet kan beginnen met de bouw van het nieuwe stadi on dan stopt de vermogende ondernemer geen geld meer in AZ. De bouw kan niet beginnen omdat plaatselijke middenstan ders dwarsliggen. De winkeliers willen onder meer niet dat bij het nieuwe stadion grootschali ge detailhandelvoorzieningen komen. Bluft Scheringa, of is er straks geen betaald voetbal meer in Alkmaar? Sportjournalist Ruud Ramler, die in dienst van het Noord- hollands Dagblad AZ op de voet volgt: „Het is zeker geen bluf van Scheringa. Hij meent wat hij zegt en hij weet dat hij door het noemen van een datum niet meer terug kan. Als er op 1 maart niet kan worden begon nen met de bouw van het sta dion dan is hij weg. Hij staat nog wel garant tot het einde van het seizoen, maar daama is het gebeurd. Scheringa wil zijn geld niet langer in een bodem loze put gooien. Volgens hem kan AZ alleen financieel ge zond worden in een nieuw sta dion. Het is een kwestie tussen de gemeente Alkmaar en de winkeliers en AZ dreigt daarvan de dupe te worden. Scheringa probeert de publieke opinie te mobiliseren, hij hoopt de druk op de winkeliers op fe voeren. Hij is dusdanig in een hoek ge dreven dat deze aanval de laat ste manier van verdedigen is" Leidenaar Theo van Seggelen, voorzitter van de WCS, de vakbond voor beroepsvoet ballers: „De actie van Dirk Scheringa is onverstandig, zeker gezien de huidige crisis in het betaalde voetbal. Hij moet in overleg naar een oplossing zoeken en zeker geen keiharde deadline stellen. Scheringa heeft de spe lers van AZ voor het blok gezet, dat ultimatum hangt als een zwaard van Damocles boven de selectie. Nee, de voetballerij is hier niet mee gediend, Sche ringa speelt met vuur en heeft de zaak onnodig op scherp ge zet." Tim de Cler uit Leiden, ver huisde dit seizoen van Ajax naar AZ en tekende er een driejarig contract: „Bluf? Ik weet niet wat ik er van moet denken. Het was wel heel verrassend dat dit is gebeurd. Het is heel raar: of AZ gaat fail liet of AZ wordt in een nieuw stadion een van de gezondste clubs van Nederland. De spe lers kunnen alleen maar af wachten en doorgaan met trai nen. Woensdag gaan we op trainingskamp naar Cadiz. Daar kunnen we ons in alle rust voorbereiden op de com petitie. Belangrijk is dat deze affaire niet te veel in ons hoofd gaat zitten." Remco Strik (38) uit Alkmaar, postbode van beroep en voor zitter van de supportersver eniging van AZ in het Noord- hollands Dagblad: „Naast mijn werk is AZ mijn drukste bestaan. Ben er sowie so tien tot vijftien uur per week mee bezig. Voor mij betekent AZ eigenlijk alles. Ik doe alles om mijn club te helpen. Mijn hele sociale leven zit erin. Dat was trouwens ook al zo voordat ik toetrad tot het bestuur van de supportersvereniging. Als AZ er niet meer zou zijn? Dan zou een groot deel van mijn so ciale leven wegvallen. Maar ik ga er vanuit dat het alsnog goed komt. Ik moet er niet aan denken dat het ophoudt. Kan het me niet voorstellen. En die winkeliers? Die moeten ge woon goeie kwaliteit en service leveren. We leven toch zeker in een land waar vrije concurren tie mogelijk is?" Lissenaar Barry Opdam is aan zijn zevende seizoen bezig bij AZ. Zijn contract loopt nog tot en met 2005: „Scheringa heeft een hoop geld in de club gestoken. Het is niet voor niets dat hij gaat dreigen als ze hem tegenwerken. Maar ik ga van het positieve uit en heb er het volste vertrouwen in dat het nieuwe stadion er komt. Natuurlijk schrik je er van, maar je moet proberen het van je af te zetten en lekker doorgaan met voetballen. Bij een faillissement zal het niet eenvoudig iets anders te vin den. Veel clubs verkeren in fi nanciële nood, ze krimpen in en het aantal profvoetballers neemt daardoor af." De Alkmaarse PvdA-wethou der Cor van Vliet van ruimte lijke ordening tegen het ANP: „Ik constateer dat er spanning is tussen de datum (1 maart, red), die de heer Scheringa heeft genoemd en de lopende procedures., We willen de bouwvergunning zodanig repa reren, dat hij in de ogen van de rechter correct is. En we willen dat ook zo snel mogelijk doen. Maar we kunnen als gemeente niet de wet omzeilen. We wer ken nu meer dan vier jaar sa men aan dit project. Daarbij is zowel door de gemeente als AZ alles op alles gezet. Het is triest als dat voor niets zou zijn ge weest." Kees van Herpen AZ-voorzitter Dirk Scheringa. Foto: GPD/Joop Boek ste ging naar Chris Lantrok, de drijvende kracht achter Boks school Leiden. Verschillende pupillen van hem boekten in 2002 goede prestaties. De tweede aanmoedigingsprijs ging naar het eerste team van LSG. Het tiental bestaat uit cap tain Rudy van Wessel, Mare Er- wich, Stefan van Blitterswijk, Jan Smeets, Martin Roobol, Edwin van Haastert, Michiel Bosman, Eugène Rebers, Leon Konings en Tom Middelburg. De ploeg eindigde afgelopen jaar op de derde plaats in de hoogste klas se en won ook de nationale be ker. De derde aanmoedigingsprijs viel ook in de zwemsport en was voor Femke Heemskerk. Twee jaar geleden dacht dit talent uit Roelarendsveen, die uitkomt voor De Zijl/LGB, nog serieus aan stoppen. Een nieuwe coach bracht haar op andere gedach ten en sindsdien haalde ze tal van medailles, persoonlijke re cords en nationale limieten. Bij de Europese jeugdkampioen schappen in Linz werd ze vijfde op de 50 meter vrije slag en op het NK tikte ze als eerste aan op de 50 meter vrije slag en de 200 meter vrije slag. Daar voegde ze op de 100 meter vrije slag nog Leiden Atletiek is gister- litgeroepen tot sport- jn het jaar en is ook de houder van de Zilveren De prijs wordt jaarlijks aan de beste sport- •ouw of sportploeg i. Leiden Atletiek werd verkozen boven joioër Tjerk Kramer (sport- 99e m het jaar) en zwemster nthcfevan Schaik (sportvrouw). :tie f Atletiek kon de jury van dse sportverkiezing, be- ,ee uit sportjournalist Lo- £efmans, Laila Driessen lewijk Kallenberg een in- ikkend lijstje prestaties In teamverband de vrouwen eerste op veldloop en het NK Eki- de larathon in teamverband) eia[ ide in de nationale club- titie. De mannen haalden lie titels op de 4 maal 400 de 4 maal 800 meter en naai 1500 meter en een B plaats op het NK veld- het NK Ekiden, plus een plaats in de nationale ie n mpetitie. Tussen de al of Leiden afkomstige leden namen als de langeaf- opers Kamiel Maase, Ro- os" nits en Jaap van Duijven- kogelslingerkampioen Gram, de inmiddels ge- langeafstandloopster Eri- der Bilt, steeple chase- Miranda Boonstra. tri- per van den Burgh - Sportman van Leiden ^ter Martijn Ungerer, Sin- winnares Claartje Raedts ildkampioene wintertri- larianne Vlasveld. Cramer (waterpoloër van Iphen) werd uitgeroepen irtman van het jaar. De die inmiddels twee pds speelde, wordt be- kd als een van de grootste }n in zijn tak van sport in —land. Met zijn club werd ■MM i len ionaal kampioen van Ne- P< |°F Lenneke van Schaik en Tjerk Kramer flankeren bestuurslid Roel Hendriksen van Leiden Atletiek. Foto: Henk Bouwman en won hij ook de be- 20-jarige Leidenaar, die op de middenvoorplaats jaar geleden al eens een ligingsprijs won in deze ig, begon zijn zwem- loopbaan bij LZ1886. (zie inter view elders in de krant). Bij de vrouwen ging de hoofd prijs opnieuw naar Lenneke van Schaik, de zwemster van LZ1886 won vorig jaar de Zilveren Sleu tels. Zij werd in het afgelopen jaar Nederlands kampioen op de 100 meter rugslag en stond ook op het podium bij de 50 meter rugslag en de 200 meter rugslag. Het aantal jeugdrecords en jeugdtitels dat ze afgelopen jaar verzamelde, is zo omvang rijk dat een korte opsomming onmogelijk is. De jury kende dit jaar drie aan moedigingsprijzen toe. De eer een zilveren plak aan toe. In haar rapport beklaagt de jury zich ook dit jaar weer over het niveau van de Leidse sportpres taties. „Er wordt veel gesport en er is heel veel talent, maar ner gens is de breedte zo omvang rijk en de top zo smal als hier", aldus de jury. Het is een consta tering die de Leidse jury net als in voorgaande jaren opnieuw moet maken. Dat komt natuur lijk ook tot uiting in de drie aan- moedigings- en drie hoofdprij zen die te vergeven zijn. Enkele prijswinnaars hadden in hun categorie nauwelijks enige con currentie te duchten. De juryle- dani "^heiden Chileense balvirtuoos bijzondere verschijning in De Kuip (arcel van der Kraan ett<è pleflDAM - Het Feyenoord-legioen is niet verwend als Bt om technisch begaafde voetballers. Uit de eigen pleiding hebben de echte diamantjes moeite om f breken. Spelers die het wél halen zijn jongens als foovens - opgestroopte mouwen en keihard in de ö»/»Voor de finesse winkelt Feyenoord nog steeds ver lis. Kalou werd in Afrika ontdekt, Ono in Japan en j»ste raspingelaar komt uit Zuid-Amerika. Sebastian Pardo is wel meteen de grote revelatie j eerste competitiehelft geworden. Hij danst over ld, heeft de lenigheid van een turner en de tech- an Dennis Bergkamp. Zo'n speler maakt in De ke\ wat los. „Dat liedje dat de supporters voor mij als ik het veld op kom of als ik een mooie actie jmaakt, vind ik geweldig. Ja, ik ken het. Het is de kvan de Walt Disney Film met de zeven dwergen. Pardo, Sebastian Pardo. Mijn vrienden, hier in vertellen me steeds dat ze het horen in het Ik begrijp dat het een teken van erkenning is als ^ioen voor je zingt en een eigen liedje voor een heeft." tnlacht bescheiden, maar laat blijken dat hij de drulibehandeling door de supporters uiterst bijzonder I [Jn recordtijd heeft de aanhang van Feyenoord in Been nieuwe ster ontdekt. Eindelijk weer een voet niet magie in de voeten, eentje die - al is hij nog p van stuk - in de duels ook nog eens de straat- irsmentaliteit van Zuid-Amerikaanse voetballers ilden. wie de Chileen buiten het veld ontmoet, ontdekt dat dit geen jongen uit de sloppenwijken van 5. Sebastian Eduardo Pardo Campos (20) is een htzame, intelligente en goed opgevoede jonge- Sie van huis uit veel heeft meegekregen. Hij doet p denken aan Giovanni van Bronckhorst, het |te talent dat Feyenoords eigen jeugdopleiding peft voortgebracht. bescheiden, net zó rustig, maar binnen de lijnen fnd met een geweldige techniek. Toeval of niet, Pardo speelt op dezelfde positie als de man die in- ils bij Rangers en Arsenal multi-miljonair is ge- Clln. En werd destijds ook niet van de jonge Van khorst gezegd dat hij te weinig body zou hebben je zwaarste competities van Europa? Pardo lijkt bstemd om dezelfde weg te volgen, gdig als hij oogt, zo volwassen komt hij over. Van- lat hij zweeft tussen de jonge garde en de gevestig- le binnen de selectie van Feyenoord. Pardo zegt f let vast te willen klampen aan een van beide groe- Ik zit er een beetje tussenin. Maar dat bevalt mij Het zal ook te maken hebben met zijn vriend met Mariano Bombarda, de tweede Spaans spre- aanvaller van Feyenoord. „Zijn komst naar Fey- d heeft me veel geholpen. Hij heeft me als Zuid- kaan wegwijs gemaakt in het voetbal en in Neder- aast heeft Pardo een boezemvriend gevonden in ,s laar Jason Pappe. Een nog jonge, Nederlandse ilmakelaar die jaren in Chili heeft gewoond en »ok heeft ontdekt. Pappe heeft er voor gezorgd dat [bij Feyenoord onder de aandacht kwam en uit- ijk hier een contract kreeg. Voorlopig is hij ook jn tolk, maar de jonge international leert met dui- Wekkende snelheid Nederlands. Als je hier wilt slagen moet je de taal kunnen Sebastian Pardo (rechts): „Dat liedje dat de supporters voor mij zingen als ik het veld op kom of als ik een mooie actie heb gemaakt, vind ik geweldig." Foto: GPD/Joep van der Pal spreken. Ik heb meerdere lessen per week en ik trek met opzet ook met de Nederlands sprekende jongens bij Feyenoord op." Dat hij profvoetballer zou worden, was niet moeilijk te voorspellen. Zijn opa was een sterspeler bij Colo Colo in de jaren zestig. „Een echte volksclub, de populairste club van het land. Net als Feyenoord", lacht Pardo. Zijn vader was een bikkelharde verdediger. En dus lijkt Par do het technische van zijn opa te hebben gemixt met de mentaliteit van zijn vader. Hij groeide op in Santiago de Chile, de hoofdstad waar zijn vader hem inschreef bij de grote profclub Universi- dad. Daar brak de piepjonge Sebastian door en groeide hij uit tot jeugdintemational. Inmiddels maakt hij deel uit van de nationale A-ploeg, waarin zijn held en idool Marcelo Salas speelt. De laatste geldt al bijna tien jaar als de beste voetballer die Chili heeft voortgebracht Op de vraag of het geen tijd wordt dat er een nieuwe Salas opstaat, wil Pardo niet antwoorden. Hij weet dat hij in eigen land wordt beschouwd als een van de meest talentvolle spelers, maar de weg naar de echte top is nog lang. Eén goal in de Champions League tegen Newcastle is slechts een kleine stap omhoog geweest. Pardo zegt eerst maar eens bij Feyenoord door te willen breken, voordat hij zich in de schaduw durft te plaatsen van zijn landgenoot Salas. Bovendien heeft hij in de eerste helft van dit seizoen ge leerd van de terugslag die hij kreeg. Pardo werd onder weg naar Kiev in het vliegtuig doodziek. Hij begon over te geven, had diarree en kon dagenlang niet meer op zijn benen staan. Bij terugkeer was hij drie kilo afgeval len en op zijn tengere lichaam was dat een zware aan slag. Trainer Bert van Marwijk kon wekenlang geen be roep meer op hem doen en durfde hem pas op te stel len toen Pardo fysiek weer het ventje was. „Ik weet nog steeds niet wat het is geweest. Het heeft lang geduurd voordat ik me weer de oude voelde." Pardo beweert dat de druk bij Feyenoord voor hem niet te groot is. .Alleen in het begin heb ik dat gevoeld. Ik wist dat ik in Rotterdam zou blijven en dat ik wel een contract zou krijgen, maar er was ook nog een kans dat ik naar Excelsior zou gaan. Gelukkig is het Feyenoord geworden en nu ben ik zo 'happy" als wat hier."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25