EP-1 SERVICE DE TRAM Weer boven nul HDC160 ZATERDAG 11 JANUARI 2tt CD VAN DE DAG Claude Simon Voortaan treft u elke zaterdag op deze plaats een recept aan voor rijk belegde koude of warme broodjes. Het zondags broodje wordt ditmaal belegd met gebak ken spinazie en een in plakken gesneden kalfsoester. Het wordt een complete maaltijd wanneer u er een kopje soep vooraf en een nagerecht met verse vruchten bij geeft. Het zondags broodje leent zich ook goed om bij een brunch of lunch op te dienen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 2 grote witte (Italiaan se) broodbollen, ca. 50 gram boter, ca. 2 theel. (zonnebloem) olie, 2 kalfsoesters, el ke ca. 80 gram, zout, witte peper uit de mo len, 4 dunnen plakken rauwe (Parma) ham, 300 gram verse jonge spinazie, 2 eetl. droge witte wijn, zoals Ver- dicchio of Soave, 4 theel. fijngeraspte Parme zaanse kaas Snijd de broodbollen overlangs door en bestrijk de snijhelften met boter. Verhit een grillpan of -plaat. Strijk er met een kwastje een beetje olie over. Rooster al leen de snijhelften van de bollen goudbruin. Maak de kalfsoesters droog met keukenpapier en wrijf ze in met wat zout en peper. Verhit intus sen een koekpan en laat 30 gram boter heet worden. Wacht tot het schuim begint weg te VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en A16 Rid derster - Grens Hazeldonk vice versa. Vandaag zijn er ook contro les op de Al bij Voorst en A58 bij Oisterwijk. Morgen: A15 bij Ech- teld en A4 bij Bergen op Zoom. Maandag: A9 bij Haarlemmermeer en Al5 bij Kesteren. Genre: retro/garagerock Mando Diao Bring 'em In (Majesty/EMI 7243 5 41 842 2 2) Die haardracht! Die arrogante koppen! Zowel uiterlijk als muzikaal lijkt het Zweedse vijftal Mando Diao sprekend op de vroege Rolling Stones - anno 1966, toen Brian Jones zijn grip op die band verloor. Mando Diao combineert het gruizige sixties' geluid van toen met de smerige garage-sound van nu. Samen met Neeka, Sukilove, The Raveonettes, Slovo en The Flaming Sideburns behoort Mando Diao dit weekeinde tot de pareltjes van Eurosonic in Groningen. Zit de popwereld op weer een retro golfje te wachten? Ten eerste: retro is bijna zo oud als het genre zelf (herinnert u zich The Fla- min' Groovies?). Ten tweede: jawel, als het achterom blikken zo goed gebeurt als bij deze vroege twintigers. Mando Diao speelt dy namisch en opwindend. Hun Motown Blood, ook al eerder titel- track van EP, duurt amper twee minuten. De adrenaline die daar bij los komt, dwingt je de cd-speler op 'repeat' te zetten. Al snel zijn de zeer verschillende stemmen van Gustav Norén en Björn Dixg&rd niet meer uit je geheugen te bannen. Net als die pakkende koortjes en de ouderwets ploppende bas. BOEK VAN DE DAG Genre: roman Claude Simon De tram uitg. De Geus Prijs: 16,90 Claude Simon werd in 1985 onderscheiden met de Nobelprijs voor Literatuur, maar toch is hij nooit op grote schaal in Nederland doorgebroken. Wie weet gaat het alsnog lukken met De tram, ver moedelijk een van de laatste romans van de 89-jarige schrijver. Aan het thema zal het niet liggen. Simon keert in dit boek terug naar zijn kinderjaren aan de Cöte d'Azur. Al zijn herinneringen aan die tijd schrijft hij in De tram van zich af. over de mondaine strandpaviljoens, de film van de week, maar ook over de zondagse bijeenkomsten van de familie. Rode draad vormen de in geuren en kleuren beschreven reisjes met de tram. Simon schrijft het alle maal op in breed meanderende, lange zinnen, die een laag lees- tempo vereisen, maar dan krijg je ook wat Over de Franse uitgave van De tram oordeelde NRC Handelsblad: 'Simon nadert in De tram Proust dichter dan ooit. Ook in De tram roept Simon zijn ei gen verloren wereld op en spreekt hij over zijn eigen verleden, met zijn eigen woorden en associaties.' KOKKERELLEN Zondags broodje met kalfsvlees trekken. Bak de kalfsoesters in 4-5 minuten aan weerszijden goudbruin. Temper de warmte bron en laat ze dan nog twee tot drie minuten op elke zijde bak ken. Neem de kalfsoesters na het bakken uit de pan. Verpak ze in aluminiumfolie en laat ze tenminste 10 minuten liggen. Snijd de ham in smalle reepjes, (ca 1/2x6 cm.) Spoel intussen de spinazie en kele malen in ruim koud water. Verwijder de dik ste stelen. Maak de spi nazie zo droog mogelijk (slacentrifuge). Roer de hamreepjes door de in de koeken- pan achtergebleven 1 bakboter. Schep er vervolgens de spinazie W door en schenk de wijn erover. Laat alles, on der regelmatig om scheppen, zolang zachtjes bakken tot vrij wel al het vocht uit de pan is verdwenen. Strooi er wat zout en peper over en schep alles goed door el kaar. Snijd hierna de warme kalfsoesters in (niet al te) dunne plakken. Presentatie: Leg de onderste helften van de broodbollen op voorverwarmde borden. Schep de spinazie er op. Schik hier vervolgens dak pansgewijs, het in plakken ge sneden kalfsvlees op. Strooi er Parmezaanse kaas over en leg de bovenste helften van de bol len er schuin op. Dien de ge rechten zo warm mogelijk op. Hans Belterman Legenda 1000 luchtdrukfmbar) ls< I -10° -5° 0° 5° 10° 15° 20° 25 Koufront Warmtefront HET WEER door Jan Visser bron: www.weer.oirWine.nl- rl r) <1 ri ri rSrSrS nnrt. 1/ e1 Het Vorstgetal van IJnsen, specialist op het gebied van winterclassificaties, staat tot en met gisteren op 7,9. Daarmee is de winter 2002-2003 qua vorstmaat nu al sterker dan 13 winters uit het verleden (vanaf 1901). Van deze winters met een kleiner Vorstgetal (afgekort V) zijn er zes opgetreden in het huidige kli maatoptimum. Dat waren de winters van 1988 (V =4,7), 1989 (2,0), 1990 (3,0), 1995 (7,5), 1998 (4,6) en 2000 met een Vorstgetal van 3,6. De winters van 2001 en 2002 hadden een V van respectievelijk 8,5 en 8,6. Dat is over de hele periode november tot en met maart. Nu hebben we nog een lange weg te gaan en kan V (bijvoorbeeld dit weekeinde) alleen maar toe nemen. Het Vorstgetal, gebaseerd op een weging va het aantal vorstdagen, ijsdagen en zeer koude dagen (minima onder -10,0°) te De Bilt, leent zich er niet voor om een tussentijdse classificatie te geven. Dat kan pas als we aanmerkelijk verder in de tijd zijn ge vorderd. US' De laatste strenge winter op grond van V dateert uit i. 1996. Toen bedroeg de 'beste vorstmaat' van Neder- R land 47,7. De Elfstedenwinter van 1997 had een Vorstgetal van 31,1 ofwel een koude winter. Het Vorstgetal wordt dit weekeinde groter want de kou is nog niet voorbij. Vanochtend vriest het matig tot streng, vanmiddag loopt de temperatuur op tot -2 IPHI dszc icht reg graden. Vlak aan zee komt het kwik net iets boven he :n g. vriespunt. Het weerbeeld kenmerkt zich door nu en JSZCH dan zonneschijn, later komt er meer bewolking. Ver- in der een zwakke wind, in de loop van de dag hoofdza kelijk zuidwest van richting. De komende nacht vries het licht tot matig (-2 tot -7), zondagmiddag komt de temperatuur enkele graden boven nul. Voor het ge voel is het zondag overdag waterkoud vanwege een toename van de west tot zuidwestenwind: aan zee la ter tot krachtig. De kans op noemenswaardige neer slag is morgen overdag klein, van zondagavond af gaat het regenen, voorafgegaan door sneeuw en ij zei. licht bewolkt bewolkt Temperatuur min/max Horizontaal: 1. Gevulcaniseerd rubber; 7. deel van let; 8. afhangend deel; 10. grote bijl; 12. voor; 13. nument; 16. onwel; 18. overblijfsel; 20. munt; 21. sejet' 23. heilige vogel; 26. boomloze grassteppe; 28. EngeP® woord; 30. edelgrootachtbaar; 32. dienstbode; 34. f^ draal; 35. vingergewricht. ide Ito' Verticaal: 1. Eikenschors; 2. borstbeeld; 3. voorzetseljjze 4. IJsland (op auto's); 5. langspeelplaat; 6. Transit p" International Routier; 7. gebergte in Duitsland; 9. befc1 telijke ziekte; 11. geografische mijl; 14. lichaamsholte^ 15. kleur; 17. boom; 19. wintersportartikel; 21. bijw<fg£ 22. onbebouwde ruimte; 24. geldstraf; 25. kunstleer;va] 27. spil; 29. deel van het lichaam; 31. goedgeefs; I3,< 33. muzieknoot; 34. maanstand. ser èti Oplossing van vrijdag: &oi Horizontaal: 3. Gewaagd; 6. niksen; 8. azen; 10. paars; pi 12. hagel; 13. sonate. jfijk Verticaal: 1. Vers; 2. manna; 4. gave; 5. knipmes; 7. klarei 9. nul; 11. shit. he WAT GAAT OvG RSCHTSR OOerJ MA/WA RTL,A/OS, sas stoor cAwiefcAPt-oeeeM.'/ SAJCU

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12