LEIDE drijventerrein Oostvlietpolder langs Europaweg Versnipperen met vuurvreters REGIO nu wel antwoorden, hè!' Politiek zegent clubfusies j Boecharijse trommelduif roept vandaag niet 'boe' Er is een licht beleg! Uitgekeken og| op uw collega's Goedkoop lenen voor renovatie iw.autoheemskerk.com t Lekker fris, lekker anders AR I 2) "jülth debat partijen adei rijzi, ;eio[ i extra n in oude „o .eiderdorp af. Dfcdvertentie) ;inigt Morgen vindt u de baan die bij u past in vrijdag 10 JANUARI 2003 door Marijn Kramp leiden Met de vrieskou in het gezicht, de geur van dennenbo men in de neus en top-40 hits in de half bevroren oren, voelt het als de wintersport. Of beter, als de après-ski. Maar de sneeuw, glühwein en schnapps ontbre ken deze avond op het Stad huisplein. Wel zijn er heel veel verkleumde kinderen en nog veel meer dennenbomen, want het is de jaarlijkse kerstbomen- versnippershow van de ge meente Leiden. Honderden bomen zijn ingeza meld en voor elke boom hebben de kinderen een lot gekregën. Gisteravond was de loterij, met als hoofdprijs een stoere fiets, en voor iedereen een entree kaartje voor een groot kinder feest volgende week. Wethouder Van der Sande neemt de microfoon en bedankt de kinderen voor hun inzame ling. „Jullie geven het goede voorbeeld aan die malloten die met oud en nieuw zoveel scha de hebben aangericht in de stad." Samen met organisator Van der Luit duwt hij vervolgens de eerste kerstboom door een van de twee grote versnippe- raars van de gebroeders De Wit uit Hazerswoude. Aan de ach terkant van de machine spuit de kerstboom er in kleine stukken uit. De snippers gaan meters hoog de lucht in en het regent hout op het Stadhuisplein. Onder de houtsnippers tonen vuurvreters hun kunsten. Ze jongleren met brandende kegels en spuwen grote vlammen langs het publiek dat zich even aan deze alternatieve kacheltjes kan warmen. Toch nog een beetje vuur, stelt een vader, die terug verlangt naar de grote kerst boomfikken uit zijn jeugd, wee moedig vast. Maar zijn kinderen hebben iets anders aan hun hoofd. „Je moet wel luisteren en op de nummers letten papa", werpt een van zijn koters hem toe. R1 Versnipperde kerstbomen vlogen gisteravond in het bijzijn van vuurvreters (rechts) metershoog de lucht in. Foto: Taco van der Eb leiden - Huiseigenaren die hun' woning willen verbeteren kun nen bij de gemeente aanspraak^ maken op een goedkope lening. De leningen worden vijf procent onder de marktwaarde aange boden. De gemeente Leiden reserveert jaarlijks geld voor leningen op het gebied van volkshuisvesting. Elk jaar wordt opnieuw bekeken wat voor soort initiatieven in aanmerking komen voor een goedkope regeling uit het zoge heten Stimuleringfonds Volks huisvesting Nederlandse ge meenten. Dit jaar komt onder andere particuliere woningver betering in aanmerking, het wo nen boven winkels, energiebe sparende en beveiligingsmaatre gelen en herstel van kwaaitaal- en mantavloeren. Het minimale bedrag voor een lening bedraagt 700 euro. De le ningen worden verstrekt zolang de voorraad geld strekt. VanaW 10 januari kunnen huiseigena-^ ren aanspraak maken op de re-n* geling uit het Stimuleringsfonds Geïnteresseerden kunnen voorj meer informatie terecht op hew Stadsbouwhuis. Koevoet I bewoners van de leg krijgen een deel I hectare grote bedrij- ldat in de Oostvlietpol- kedacht in hun achter- inste, als het nieuwe p bestemmingsplan iders R. Hillebrand L Geertsema (WD) jl hebben gepresen- telijkheid wordt. P het bedrijventerrein jedeeld is het meest onderdeel van het lerhalf jaar geleden de Raad van State het vorige plan, onder meer om dat de gemeente geen ruimte had gereserveerd voor bagger- stort. Dat is in het nieuwe plan, dat volgens Hillebrand een 'fors gewijzigde' versie is, ook niet ge daan. Deze keer verwacht de wethouder echter geen proble men omdat een Oostvlietpolder zonder baggerstort aansluit op het streekplan van de provincie. Het schrappen van de bagger stort scheelt 27 hectare. Met de ruimte voor het bedrij venterrein is flink geschoven in het plan. Dat heeft alles te ma ken met het natuurwaardenon- derzoek dat de Raad van State had geëist en met de flora- en faunawet waarin strenge eisen worden gesteld aan de aanleg van bedrijventerreinen in na tuurgebieden. De gemeente heeft de vereiste 'compensatie' gevonden in de strook tussen de A4 en het recreatiegebied Vliet- land. Voordeel van deze plek is dat de groene gebieden nu op elkaar aansluiten en, zoals wet houder Hillebrand zegt, de re- creantenstroom uit het verste delijkte gebied goed kan worden opgevangen. Ook aan de sloot die dwars door het gebied loopt, de Middentocht, worden hoge natuurwaarden toegedicht. Het bedrijventerrein is als het ware naar de Europaweg én er deels overheen geschoven. De volkstuinders in het gebied zijn volgens Hillebrand tevreden met het nieuwe plan. De eerder gemaakte afspraken met de drie verenigingen, waaronder Veld- heim dat verhuist van rijn plek nabij begraafplaats Rhijnhof naar de polder, blijven volledig overeind. Wethouder Hillebrand geeft toe dat in het nieuwe plan 'de be langen van de 52 adressen aan de Vrouwenweg niet uit de verf komen'. Met de bewoners is reeds overlegd. Zij komen wel licht voor vergoeding van plan- schade in aanmerking. Hille brand en Geertsema rijn zelf wel tevreden met het plan. Ze zien er een 'goede mix van groen en werkgelegenheid' in. Volgens wethouder economie Geertsema moet Leiden tot 2015 250 hectare bedrijventerrein realiseren. Met de 40 hectare van de Oostvlietpolder meegere kend, zijn daarvan nu 150 hec tare een feit. „Er rijn er dus nog honderd te gaan. We konden in de Oostvlietpolder geen hecta res laten schieten." Het bedrij venterrein levert naar verwach ting zo'n 4000 arbeidsplaatsen op. Dat zullen in lang niet alle gevallen nieuwe banen rijn, want veel ruimte zal worden op geslokt door reeds in de binnen stad gevestigde bedrijven. In de Oostvlietpolder kunnen ze ein delijk doen wat ze al jaren wil len: uitbreiden. „Het gaat niet alleen om groei van werkgele genheid maar ook om behoud. Bedrijven die niet in deze regio kunnen groeien, verhuizen naar andere regio's. Dat moeten we voorkomen", aldus Hillebrand. Duidelijk werd vanochtend dat in het college onenigheid be staat over de bestemming van de ruimte die bedrijven in de binnenstad achterlaten. Geert sema wil er graag nieuwe bedrij ven terugzien maar Hillebrand bouwt er liever woningen." Volgens Hillebrand is het nieu hgen Da Vinci in debat met Balkenende Kramp neli voorpagina leiden - Na ongeveer ïur discussiëren met scholieren, onder »en van het Leidse Da ge, geeft Balkenendes ^fhet sein 'vertrekken', pr-president en rijn teten naar de volgende loumalisten, camera- .i fotografen verdrin- m de leerlingen en le. „Wat vond u ervan, •resident?" „Heel leer- h: „Doet u werkelijk iets met de opmerkingen van deze scholieren?" „Uiteraard zal ik de uitkomsten van dit debat in mijn partij bespreken..." Dalton-leerlinge Anjena haakt af. Hij heeft zo'n enorme aan loop nodig voordat hij antwoord geeft op de vraag, vindt ze. „En als hij dan met zijn antwoord komt, is het vaak erg vaag en in zeer ingewikkelde woorden. Terwijl hij nota bene naast een jongen zit die net uitgebreid heeft verteld hoe moeilijk het is om de Nederlandse taal goed te beheersen. Daar houd je dan toch rekening mee." (adverteritie) 0EK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUT©=K:ggfWmE R K Leiden 5310811 R. (071 )-3312866 Ook Melika is ontevreden over het antwoord dat zij kreeg op haar vraag of Balkenende Ne derland vol vindt. Hij draaide er omheen, vindt ze. Maar de pitti ge Leidse scholiere van Iraanse afkomst laat hem er niet mee wegkomen. Ze wacht haar kans af en wurmt zich samen met schoolgenote Silvia en nog wat andere scholieren tussen de journalisten. Dan stelt ze haar vraag nog eens. „En nu wel ant woorden, hè!" Dit keer is Balkenende iets kor ter van stof. Nederland is be hoorlijk vol, meent hij, maar voor echte vluchtelingen is nog wel ruimte. Melika houdt echter aan. Ze wil een generaal pardon voor vluchtelingen die hier al ja ren verblijven en nog steeds geen verblijfsvergunning heb ben. Die kan Balkenende na tien jaar toch niet meer terugsturen? Andere leerlingen vallen haar bij. Maar Melika schiet er niets mee op. „Hij bleef vaag", con cludeert ze achteraf. door Robbert Minkhorst leiden - Fusies bij Leidse voet balclubs krijgen de zegen van de politiek. Wethouder A. Pechtold (D66/sport) beloofde gister avond in een raadscommissie dat rijn 'totaalplan' over de toe komst van het voetbal voor de zomer klaar is. De politieke par tijen discussieerden gisteravond met elkaar én met clubbestuur ders over samenwerking binnen het Leidse voetbal. In Leiden rijn veertien voetbal verenigingen. Pechtold vindt dat te veel. De clubs menen overi gens ook dat 'het zo niet langer gaat'. Een aantal verenigingen heeft amper elftallen. Weinig jeugd, gebrek aan geld en vrij willigers en slechte accommo daties of velden rijn de andere problemen. „Ik wil het aantal clubs terugbrengen naar iets minder dan tien", zei de wet houder gisteravond. Hij kondig de een 'totaalplan' aan, dat de blauwdruk voor het voetbal moet worden. Sinds de gemeente niet langer met 'zachte drang' voetbalclubs bij elkaar in de armen probeert te drijven, maar zich juist stren ger opstelt, rijn vele verenigin gen zich gaan beraden. Het af gelopen jaar is veel overlegd. Tot dusver heeft dat proces twee be oogde fusies opgeleverd. VCL en De Sleutels hebben besloten dat ze samen verder willen. Beide clubs delen al een sportpark, achter de Voorschoterweg. Leid- sche Boys, LFC en VNA, alle spelend aan de Boshuizerkade, willen eveneens fuseren. FC Rijnland en w Leiden rijn ook in gesprek. Politieke partijen vinden het pri ma als clubs zelf met plannen komen. Geen van de raadsleden drong gisteravond aan om ver enigingen meer dwang op te leggen. Wel zijn partijen be zorgd over de staat van velden, kleedkamers en kantines. Som migen vroegen zich af waarom UDWS en GOL Sport (ook Bos huizerkade) niet meedoen aan de fusie. Maar vooral waren par tijen benieuwd wat de reorgani satie in het voetbal mag kosten, ng kleindieren Avicultura in Leidse Groenoordhallen ins Foudraine In de Leidse lihallen is het een ka an koerende duiven, kippen en kraaiende en kruidig geuren- an mest, stro en zaag- (advertentie) in ander raam kan tippen raliteitsramen van Lieftink. 1 fabriek vervaardigd uit ardige Schüco profielen, r in tal van uitvoeringen in jum of kunststof en met 3 èur als kwaliteitsgarantie. na4m in onze showroom. oom: Produktieweg 15-17 04 CC Alphen a/d Rijn 2 46 96 70 - www.lieftink.nl ningstijden showroom: i vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur ag van 10.00 tot 16.30 uur sel vult de ruimte, waarin hon derden kooien met vooral dui ven staan opgesteld. Zij wachten op het oordeel van een van de keurmeesters van Avicultura. Het evenement 'Avicultura-Kind en Dier' wordt dit jaar voor de 106de keer gehouden. Het is echter voor het eerst dat de or ganisatie hiervoor de Groenoordhallen heeft uitgeko zen. Avicultura gaat vooral over kleindieren: ganzen, konijnen, cavia's en vooral duiven. De die ren rijn tot en met zondag in Leiden te zien. De jury beoordeelde de dieren gisteren op uiterlijk en fysieke conditie. Een keurmeester in een witte doktersjas loopt naar een van de vele hokken toe die in lange rijen naast elkaar rijn opgesteld. Daar wacht een duif geduldig tot hij wordt gekeurd. Naast de keurmeester rit een collega die de bevindingen op schrijft. Er wordt gelet op de structuur van de veren, of de ogen juist staan, of de kleur goed is en of het dier schoon is. Avicultura is niet alleen een kijk- feest voor dierenliefhebbers. Het is ook, en misschien nog wel meer, een wedstrijd voor top fokkers uit heel Europa. Daar- De keurmeester, in een witte doktersjas, keurt een Vlaamse reus. Zijn collega maakt aantekeningen. Foto: Mark Lamers naast is Avicultura een opmer kelijk middel gebleken in het be houd van allerlei huisdierrassen, zegt woordvoerder Theo van Dissel. „Als deze wedstrijd niet meer wordt gehouden, sterven heel wat rassen uit. Fokkers hebben nu een reden om door te gaan." Van Dissel is woordvoerder voor de Nederlandse Bond voor Sier- duifhouders (NBS), maar bo venal liefhebber van duiven. Uren kan hij vertellen over alle verschillende rassen en soorten. Over de herkomst ervan, de wij ze van fokken en andere bijzon derheden. „Kijk dit is een Capu- cijnduif, de naam is afgeleid van de monniksorde der Capucij- ners." Een blik op de vogel leert we bestemmingsplan 'geen goedkoop plan'. Het zou miljoe nen euro's meer kosten dan op leveren. De grondprijs mag niet te ver worden opgevoerd omdat bedrijven dan alsnog hun heil elders zoeken. Maar Hillebrand en Geertsema zijn ook niet van plan om miljoenen toe te leggen op een plan dat voor een be langrijk deel voor het bedrijfsle-* ven is bedoeld. (advertenties) en hoe snel het gaat. Allemaal willen ze dat velden 'zo efficiënt mogelijk' worden gebruikt, en voor meerdere doelen. „De toekomst van de clubs is het grootste belang dat ik voor ogen heb", zei Pechtold. „Het is jammer dat ik UDWS hier niet zie. Het is een club die zich so listisch opstelt. "Pechtolds toe komstplan voor de voetbalclubs is voor de zomer af. Daarin staat welke clubs samengaan, waar ze voetballen en of ze nieuwe vel den, kleedkamers of kantines nodig hebben. Nogal wat com plexen liggen er slecht bij. „Ik kan er veel eerder mee komen", gaf de wethouder aan. „Maar ik heb ook de tijd nodig om het te financieren. Er moet geïnves teerd worden in kleedkamers, kantines en velden. Daarvoor zoek ik kostendragers en het zal niet makkelijk rijn die te vin den." Pechtold broedt op 'mul tifunctioneel' gebruik van de kantines en de velden, bijvoor beeld voor kinderopvang. Opof feren van velden voor bebou wing kan ook geld opbrengen. dat de kop te vergelijken is met het kapsel van broeder Tuck uit de Disneyfilm Robin Hood - een tonsuur, met daaronder een verenkrans in bloempotmodel. Her en der door de zaal ver spreid staan volières met daarin, jawel duiven. De koerende die ren hebben absoluut de over hand in de hal, er zijn 250 soor ten en rassen. Helemaal achter in staan de Boecharijse Trom melduiven, die niet koeren, maar 'boe' roepen. Althans, als ze zin hebben. Van Dissel gaat door de knieën en begint zacht te roepen. „Boe, boe, boe." Geen reactie. „Boe, boe, boe." De Boecharijse Trommelduif heeft blijkbaar geen zin vandaag om zijn aparte roep te laten ho ren. Omsingeld door duiven staan de konijnen verdekt opgesteld in het midden van de zaal. Er zit ten Vlaamse Reuzen bij die net zo groot zijn als een hond. Met moeite krijgt de keurmeester een reusachtig konijn uit rijn hok. De kop van het dier is gro ter dan de vuist van een forse man. Ook bij deze jongens let ten de keurmeesters nadrukke lijk op uiterlijk en fysieke ge steldheid. Last van een kater? Oké, gisteren iets langer gefeest dan goed voor je was! Tijd dus voor een "anti-kater" recept. Een beker melk bijvoorbeeld of een rauw ei met tabasco. Wat echter zeker helpt Is een verkwikkende douche met de nieuwe AXE anti-hangover shower gel. De citrus-groene shower gel die spontaan weer de noodzakelijke vitaliteit brengt. Door de zuurstof bubbels en de geur van o.a. sinaasappel en lavendel brengt AXE anti-hangover shower gel met MgOS je er elke dag weer bovenop, hoe kort je nacht ook was. meer tips op: www.anti-hangover.nl NIEUW van Slim-Fast: 3 maaltijdvervangende pasta's. Warm, hartig en met een lekker stevige beet. Dat zijn de drie nieuwe pastamaaltijden van SlinrFast: Pasta Carbonara met kaas en bacon, Pasta Florentina met broccoli en spinazie en Pasta Pomodoro met tomaten en Italiaanse kruiden. De nieuwe SlinrFast pasta's passen prima in jouw SlinrFast dag, waarbij je om de drie uur eet en toch kan afvallen. Eén gewone maaltijd, twee SlinrFast maaltijden, afge wisseld met tussendoortjes. Hierdoor hou je de hele dag door energie. Kijk voor meer infor matie over SlinrFast op www.slimfast.nl. Slechts 34 Kcal pi boterhambele! SANDWICH SPREAD' Deze .rubriek is opgenomen in alle reyi (oplage ruim 2 milipenMeer informatie e-m.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9