VS: Meer tijd voor wapeninspectie BUITENLAND Tony Blair danst op wankel koord Doden bij ongeval met bus op Duitse snelweg Surinaamse regering: terreurdreiging serieus Tv- toespraak Sharon uit de lucht gehaald voetbalclub laat vrouwen toe in het stadion Blix vindt geen bewijs voor massavernietigingswapens in Irak Einde belegering Londen, lichaam schutter gevonden münchen/dpa - Door een onge val met een bus in het zuiden van Duitsland zijn vanochtend drie mensen om het leven geko men en raakten 45 passagiers gewond. Volgens de politie in de deelstaat Beieren kwam de tou ringcar uit België. De chauffeur van de bus en een passagier be horen tot de doden. De bus was met skitoeristen ver moedelijk onderweg naar Oos tenrijk. Het ongeval had plaats op de A93 tussen Rosenheim en Kiefersfelden ten zuiden van München. Verscheidene perso nen in de bus raakten bekneld. De Inntal autobaan is in beide richtingen afgezet. Vermoedelijk is een naar het noorden rijdende vrachtwagen uit Italië in de slip geraakt en door de middenvangrail gegaan. Op de andere rijbaan ramde hij een truck. De bestuurder hiervan wilde uitwijken en-raakte daarbij weer de bus. Die knalde door de vangrail en sloeg over de kop. De derde dode is de bestuurder van de Italiaanse vrachtwagen. 'Stort i Peru Fokker-28-toestel ird 46 inzittenden is rgestort in het oer- xu. Het contact icgtuig, dat een bin- 281 vlucht maakte, ging - 9Qadat de bemanning gital wfignaa'uitgezon- om u Iftuigmaatschappij liefst 6j bevestigt dat het toe- ;estort in de buurt Chachapoyas. Het bekend of er overle- i. Het toestel van had 41 passagiers en iningsleden aan was afkomstig uit de liclayo. Het toestel anden op het kleine an Chachapoyas in jebergte. efregat 6 mensen Spaanse er in politiek )e echtgenote van de remier José Maria Az- otella de Aznar, vangt ke loopbaan aan in tad Madrid. Het dag- jis bericht dat Botella 'BEI is voor de Volkspartij gemeenteraadsver- is ntfop 25 mei. De PP is :e bedinrechtse partij van £S^Ï !en0°' tte be ir een tot in i! De t kleur ïtimaa De bemanning iietjederlandse marinefre- ;s heeft woensdag- de Golf van Oman 33 en 13 Afghanen gered, naar eigen zeggen al zonder eten en drin- •e gammele bootjes zouden door men- elaars naar volle zee ijn, waarna deze de ls doorgesneden zou- >n. De marine, die dit ikend maakte, heeft iden in de Verenigde Emiraten aan land 'an Nes neemt in die aan de operatie 'End- dom'. door onze correspondent Harm Harkema londen - Tony Blair ziet zichzelf op het internationale to neel graag als een bruggenbouwer. De Britse premier zei twee jaar geleden dat hij Groot-Brittannië niet ziet als een supermacht, maar als 'een centrale macht in de interna tionale politiek' en 'spil in de allianties die de wereld vorm geven'. Tot nog toe krijgt Blair, niet onverdienstelijk koorddan send tussen zijn vrienden in het Witte Huis en die in de rest van de wereld, van menigeen het voordeel van de twijfel. Maar er hoeft niet veel meer te gebeuren of hij verliest zijn evenwicht en maakt een diepe val. Zijn moeilijkste kunststukje tot nu toe betreft natuurlijk Irak. Met de haviken in Washington is hij onvoorwaar delijk van mening dat aan het kwaadaardige en bedrei gende regime van Saddam Hussein een einde moet ko men, is het niet goedschiks dan maar kwaadschiks. Blair heeft, sinds hij na 11 september 2001 de VS door dik en dun heeft gesteund, het luisterend oor van Bush en wordt door de Amerikanen beschouwd als het enige buitenlandse vriendje waar je nog op kunt bouwen. Aan allen in de wereld die het Amerikaanse powerplay ten diepste wantrouwen, verkondigt Blair telkens weer dat de VS, 'ondanks al hun fouten - en ieder land maakt fouten - een 'force for good' vertegenwoordigen'. Als enigen ook leveren de Britten een daadwerkelijke bij drage aan de Amerikaanse troepenmacht die zich rich ting Irak beweegt. Tegelijkertijd heeft hij als beoogd 'spil in de allianties die de wereld vorm geven' vanaf het begin geijverd te gen een solo-optreden van de VS en vóór inschakeling van de VN-Veiligheidsraad. Blairs invloed op het Witte Huis mag niet overschat worden, maar feit is dat Bush op zeker ogenblik ook voor de route langs de Veilig heidsraad heeft gekozen. Blair vindt ook, zoals hij eerder deze week bevestigde, dat een optreden tegen Irak gepaard moet gaan met nieuwe vredespogingen in het Midden-Oosten die van Amerikaanse zijde meer recht moeten doen aan de Pa lestijnse wensen. Ook zouden de VS beter moeten luis teren naar de rest van de wereld waar het gaat om de bestrijding van ongelijkheid en armoede en het behoud van het milieu. Vooralsnog lijkt het er op dat die boodschap aan dove mansoren is gericht en het is mede daarom dat in Blairs eigen Labourpartij steeds meer mensen zich afvragen wat waarom hun leider toch zo dicht tegen die vermale dijde George Bush aanschurkt. Blairs blazoen blijft onbevlekt - ja, hij kan zelfs succes claimen - als Saddam Hussein bezwijkt onder het Ame rikaanse (en Britse) rollen met de spierballen, zonder dat ook maar één schot heeft geklonken. Ook blijft hij fier te paard als de VN-wapeninspecteurs constateren dat Saddam in strijd met een VN-resolutie nog steeds werkt aan de productie van massavernietigingswapens en de Veiligheidsraad gewapend ingrijpen ondersteunt. Maar ook een voor Blair inktzwarte ontwikkeling be hoort tot de mogelijkheden. Die ontstaat als de wapen inspecteurs geen overtredingen van de resolutie consta teren en de VS buiten de Veiligheidsraad om toch be sluiten tot gewapend ingrijpen. Wat doet Tony Blair dan? Hij heeft zich daar bewust nooit over uit gelaten, maar met zijn bij tijd en wijle zeer oorlogszuchtige taal wel de indruk gewekt dat hij de Amerikanen door dik en dun zal steunen. Trekt Blair zich terug en laat hij de Amerikanen alleen de klus klaren, dan kan hij zijn beoogde rol als 's we relds belangrijkste bruggenbouwer op zijn buik schrij ven. In het beste geval schrijft het Witte Huis hem dan in de annalen bij als 'voormalige beste vriend', maar met een beetje pech gaat hij de geschiedenis in als het ventje dat wel durfde blaffen tegen Saddam Hussein, maar niet durfde bijten. Het wordt gezien als een taboe beslissing: de toestemming die voetbalclub heeft gegeven aan wedstrijden in het stadion bij te usi Vl Dadras, manager van de Te- voetbalclub Paykan, werd de be- omdat de Paykan-fans gezangen laten horen en de van vrouwen het moreel van rikt. vrouwen van de Iraanse niet in de voetbalstadions om- het bezoekende team gewoon- een tirade van ongepast taal- :n verschenen een zestal glun derende vrouwen bij het Iran Khodro-stadi- on om er te kijken naar een wedstrijd in de eerste divisie tussen Paykan en het bezoe kende Barq uit de zuidelijke stad Shiraz. Sahar Alvandi, een 17-jarige studente, is dolgelukkig. „Mijn droom is vandaag uitge komen. Ik kan nog steeds niet geloven dat ik me in een voetbalstadion bevind dat in de Islamitische Republiek zo lange tijd het do mein van enkel mannen is geweest." Toch beklaagt Alvandi zich ook over de minach tende blikken die ze toegeworpen krijgt. „De mannen bekijken je alsof je van een andere planeet komt. Maar je kan toch niet de helft van de bevolking de toegang ontzeggen om dat een aantal mannelijke fans smerige taal uitkraamt? Waarom moeten vrouwen ge straft worden voor het onverantwoorde ge drag van een paar mannen?" Een andere vrouwelijke supporter, Shaqay- eq Aseyaei, vertelt dat ze ooit heeft overwo gen om zich als jongen te verkleden om zo stiekem naar de beruchte derby tussen Es- taghlal en Persepolis te kunnen kijken. Ze zag echter af van haar plan toen een andere vrouw die hetzelfde had gedaan, werd aan gehouden en beboet. Slechts bij een paar gelegenheden hebben de Iraanse autoriteiten buitenlandse vrou wen toegelaten tot de stadions, zoals een aantal vrouwelijke verslaggevers bij recente thuiswedstrijden van Pakyan. En in novem ber 2001 mochten de spelersvrouwen van de Ierse nationale ploeg de WK-kwalificatie- wedstrijd tussen Iran en Ierland bijwonen. De Iraanse voetbalbond haalde als argu ment aan dat ze de ruwe taal van de Iraanse mannen toch niet konden verstaan. e burgeroorlog in heeft in vier maanden 0 mensen van huis rerdreven. Zij hebben omen naar buurlan- uatie wordt alleen deelde het Wereld- *ramma(WFP) van ;de Naties gisteren lve Ivorianen zijn [orlog ook mensen uit Liberia in de proble- nen. Ongeveer 53.000 lluchtten begin vorig leria naar Ivoorkust [komen aan oorlog. 'ba by sterfte ixico tad - In een zieken- fc zuid-Mexicaanse Chiapas zijn sinds fstdag 25 zuigelingen 0. De autoriteiten tas- t duister over de oor- de sterfte. De gouver- ft de kraamafdeling Iegionale ziekenhuis in ilaten sluiten en heeft fan de Panamerikaanse (eidsorganisatie inge- folgens de nabestaan- t ziekenhuispersoneel eweest. De kwestie ver- 'in heel Mexico ophef, gezondheidszorg in ils een van de beste in nerika te boek staat. corrupte en Rusland Ongeveer achthon- .ische politieagenten jaar veroordeeld we- uptie. Volgens het de afdeling binnen- iligheid van het minis- binnenlandse zaken ijn vorig jaar ruim nten veroordeeld voor n begaan tijdens 'n. In zo'n achthon- illen ging het daarbij innemen van steek- 'n. Russische agenten iet als de meeste amb- lecht betaald en het van de agenten be- aannemen van als een norma- op het salaris. washington/rtr-ap-dpa - De Amerikaan se president Bush wil dat de internationale wapeninspecteurs in Irak meer tijd krijgen hun werk te verrichten. Hij heeft de in specteurs nooit een vaste termijn opge legd. Dat benadrukte de woordvoerder van het Witte Huis, Ari Fleischer, gister avond in Washington. Bush beschouwt de 27ste januari, de dag waarop de inspecteurs hun belangrijkste bevindingen aan de VN moeten voorleg gen, niet als uiterste datum, aldus Flei scher. Die dag moet het hoofd van het VN-wapeninspectieteam, Hans Blix. ver slag uitbrengen over de eerste twee maanden van het onderzoek in Irak. Blijkbaar ziet de Amerikaanse regering die datum niet langer als beslissend mo ment om te beoordelen of Irak voldoen de medewerking verleent aan de inspec ties. In een toelichting op de voortgang van de inspecties tegenover de VN-Veilig heidsraad in New York gisteren zei Bfix dat de inspecteurs na twee maanden zoeken nog geen bewijs gevonden dat Irak massavernietigingswapens bezit. Met zowel de opmerking van het Witte Huis als de bevindingen van Blix lijkt de dreiging van het begin van een oorlog eind januari te zijn afgenomen. Ook de Britse regering, trouw bondgenoot van de VS, liet al eerder weten dat de inspec teurs meer tijd moeten krijgen. Wel kan volgens Blix nooit met zekerheid worden gesteld dat het land dergelijke wapens niet bezit. „Die kunnen verstopt zijn op onbekende plaatsen of bewaard worden in mobiele units", aldus Blix. Blix lichtte de Veiligheidsraad samen met de directeur van het Internationale Atoomenergie Agentschap Mohamed el- Baradei achter gesloten deuren in. Hij herhaalde dat de opgave van zijn wapen programma's die Irak vorige maand zelf heeft gedaan veel vragen onbeantwoord heeft gelaten. Blix zei dat Irak de afgelopen jaren wel het VN-wapenembargo heeft overtreden. Ook verleent het regime van Hussein on voldoende medewerking aan het verho ren van wetenschappers die mogelijk hebben meegewerkt aan de ontwikkeling van massavernietigingswapens. Daar naast zijn er volgens Blix bewijzen dat Irak in strijd met het VN-wapenembargo raketmotoren en grondstoffen voor de productie van raketbrandstof heeft geïm porteerd. De import van deze zaken is overigens vastgelegd in de Iraakse verkla ring over het bezit en de ontwikkeling van massavernietigingswapens die begin december werd overgedragen aan de VN-Veiligheidsraad. De zitting van de Veiligheidsraad zal openbaar zijn, zo heeft een Amerikaanse diplomaat gisteren aangekondigd. Ont wikkelingslanden, aangevoerd door Zuid-Afrika, hadden daarop aangedron gen. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur Kumalo schreef de raad, die de zitting oorspronkelijk achter gesloten deuren had gepland, dat alle VN-leden 'dit be langrijke verslag uit de eerste hand moe ten kunnen krijgen'. Terwijl VN-wapeninspecteur Hans Blix een tussenverslag uitbrengt bij de VN, gaan de inspecties in Irak gewoon door, zoals hier bij een fosfaatfabriek, 400 kilometer ten oosten van Bagdad. De foto werd eerder deze week gemaakt vanuit een VN-helikopter. Foto: AP/Karim Sahib vrijdag IO JANUARI 2003 door onze correspondent Harm Harkema londen - Aan een vijftien dagen durende belegering van een wo ning in de Oost-Londense wijk Hackney waarin een vuur ge vaarlijke man zich met kerst had verschanst, is vannacht een ein de gekomen. De politie drong de flat binnen en vond op de eerste etage het dode lichaam van de 32-jarige schutter. Hij is vermoedelijk gestikt in de rook van een brand die hij zelf had gesticht. De ontknoping volgde nadat de politie de woning onder andere met traangas has bestookt. Dat gebeurde nadat de man drie keer had geschoten, de politie had teruggeschoten en de schutter vervolgens brand in z'n eigen huis had gesticht. De poli tie schoot vervolgens enkele rui ten kapot zodat de brandweer van buitenaf kon blussen. Hoewel de politie besefte dat hij 'flinke hoeveelheden rook' moest hebben binnengekregen, durfde men een inval gister avond aanvankelijk niet aan, uit vrees dat de schutter nog bij kennis zou zijn en zou schieten. Verschillende malen heeft de politie de afgelopen dagen in onderhandelingen met de man de hoop gehad dat hij zich zou overgeven, maar steeds boorde hij dat de grond in door te gaan schieten. Hall verschanste zich in zijn bovenwoninkje, nadat hij zich had verzet tegen in beslag name van zijn auto. Pas later werd duidelijk dat er nog een man bij hem over de vloer was. Die werd door de politie be schouwd als gijzelaar en is afge lopen zondag ontsnapt. De eerste dagen werd de man voorzien van voedsel, maar sinds eind vorige week kreeg hij niets meer. Toen werden ook waterleiding, gas en elektriciteit afgesloten. Om zich warm te houden stookte hij vervolgens het meubilair op. De politie ver moedt dat hij zich op de been wist te houden met drugs. Tien tallen omwonenden konden de afgelopen weken hun huis niet uit, en werden door de politie van voedsel voorzien. Anderen mochten slechts onder begelei ding hun woning in en uit. Vele omwonenden vonden dat de politie veel eerder had moeten ingrijpen. door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - De Surinaamse regering neemt informatie over dreigende terreuracties vanuit het binnenland uiterst serieus. Volgens veiligheidsdiensten zijn er bewegingen die een 'ernstige destabilisatie' in het land zou den kunnen ontketenen. In het binnenland zouden groepen worden gevormd die ontvoerin gen zouden moeten plegen, branden stichten in de hoofd stad en andere geweldsdelicten zoals aanslagen op toppolitici en rijke zakenlieden. De terreuracties zouden volgens de veiligheidsdiensten elk mo ment kunnen beginnen, met als hoogtepunt 25 februari, de dag waarop 23 jaar geleden 16 mili tairen een coup pleegden onder leiding van Desi Bouterse. Vol gens het dagblad De Ware Tijd is inmiddels de beveiliging van de president, vice-president en ministers opgevoerd. De regering heeft volgens De Ware Tijd gisteren een spoed vergadering gehouden, omdat de terreurgroepen zich snel zou den kunnen verplaatsen. De be langrijkste locaties waar deze bijeengebracht en bewapend zouden worden, zouden liggen nabij het bauxietstadje Moengo in Oost-Suriname en het stadje Par an am, ten zuiden van Para maribo. Wie achter de dreigin gen zit, is nog niet duidelijk. De inlichtingendienst trekt de voor zichtige conclusie dat het wel eens Dino Bouterse, zoon van ex-legerleider Desi Bouterse, zou kunnen zijn. Hij wordt nog steeds aangemerkt als hoofdver dachte van een wapendiefstal vorig jaar bij de Criminele In lichtingen en Veiligheidsdienst Daarbij werd vijftig zware en se- mi-automatische wapens gesto len. Twintig kalashnikovs zijn inmiddels door de Militaire Poli tie teruggevonden. De inlichtin gendienst houdt er ernstig reke ning mee dat de gestolen wa pens ingezet zullen worden bij de geplande terreuracties. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een televisietoespraak van premier Ariel Sharon is gis teravond halverwege uit de lucht gehaald, in opdracht van opperrechter Michael Cheshin, voorzitter van de centrale ver kiezingscommissie. Cheshin oordeelde dat de premier de zendtijd misbruikte voor het maken van verkiezingspropa ganda. Kort voor een Knesset- verkiezing is dat volgens de wet verboden buiten de tijd die spe ciaal beschikbaar is gesteld aan de politieke partijen. Sharon verdedigde zich in zijn toespraak tegen beschuldigin gen dat hij onoirbaar heeft ge handeld door een lening van 1,5 miljoen dollar te aanvaarden van Cyrill Kem, een in Zuid- Afrika wonende Britse vriend en multimiljonair. Daarmee heeft de zoon van Sharon, Gilad, geld terugbetaald dat buitenlandse geldschieters hadden bijgedra gen, in strijd met de voorschrif ten, aan Sharons campagne voor het leiderschap van de Li kud, in 1999. De toespraak van Sharon zou worden gevolgd door een pers conferentie, maar die hebben de Israëlische kijkers niet meer künnen meemaken. Na acht mi nuten, juist toen de premier be gon te spreken over de omstre den lening, gaf opperrechter Cheshin de drie tv-stations die de uitzending verzorgden, op dracht de beelden weg te draai en. Ook de radio schakelde over op een ander onderwerp. Tot dat moment had Sharons toespraak bestaan uit een serie felle aanvallen op de Arbeiders partij en de leider daarvan, Am- ram Mitzna. Hij omschreef de onthullingen in de pers en de beschuldigingen door zijn poli tieke tegenstanders als 'een weerzinwekkende politieke sa menzwering', bedoeld om de regering ten val te brengen, en opende een tegenaanval. Het wegdraaien van de uitzending van Sharons toespraak zorgde in Israël voor een politieke storm. Volgens Ehud Olmert, de burge meester van Jeruzalem en leider van de Likud-campagne, beves tigt de actie van opperrechter Cheshin alles wat Sharon zei over een samenzwering tegen de partij. Parlementsvoorzitter Avraham Burg van de Arbei derspartij verklaarde dat Sharon naar de politie moet stappen om tekst en uitleg te geven, of moet aftreden. Het optreden van Sharon vorm de het begin van een media-of fensief waarmee zijn Likud ver loren terrein wil terugwinnen. Een paar weken geleden nog stond de partij in de peilingen op 41 zetels. Corruptieschanda len bij het samenstellen van de kandidatenlijst voor de Knesset en een opleving in de religieuze partij Shas zorgden daarna voor een verlies van tegen de tien ze tels. Na de publicatie van het verhaal over Sharons lening in Ha'aretz, afgelopen dinsdag, is de steun voor de Likud verder afgekalfd. Sharon tijdens zijn persconferentie, waarin hij zich verweert tegen beschuldigingen van corruptie Foto: AP/David Guttenfelder

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7