CBP: Veiligheidsplan Donner stap te ver BINNENLAND 2 Het tuincentrum bomvol biologische wapens Duisenberg: Geen ruzie Negentig dagen cel moeder Luca Davidson auteur standaardwerken voedsel 'Ik heb nog nooit zoveel onvoldoendes gegeven' 'Bewaren gegevens onschuldige burgers slecht' Op de bres voor de bus Tweede fase is veel te zwaar en moet eenvoudiger mina werkt B\met Sofia jet Wilhelmina Kin- Tis in Utrecht gaat (werken met het ziekenhuis in Rot- WKZ raakte in op- ■Jrege de dood van tte Floor als gevolg ~"Tie fouten bij een Ingreep. Dit soort >rdt nu samen met edaan. Met uitwis- ndercardiologen en fan specialistische jet WKZ het vertrou- jpatiënten en ou- nnen. tnvragen gedruk iad oareoedmg en Ei uim 100.000 oor- Inen uit het voorma- inds-Indië hebben |g ingediend voor le vergoeding. Deze fcitbetaJing van ten euro is een tege- igvan de Neder- ring aan de Indische ap voor de 'kille en ^che' wijze waarop n zijn ontvangen na pVereldoorlog. leker eist ig tot studie erwa® i grath - Een 32-jarige uit Heerenveen eist an een dwangsom I euro toegang tot de E itechniek aan het em»Uege in Heeren- it intakegesprek weigerd toen bleek relatie heeft gehad trouw van een do- hool bevestigde gis- et Centraal Orgaan 'elzoekers is gevraagd £rs te plaatsen. tckers niet Ameland ;ert spc{)e kleine zeventig op Ameland blij- !n de aanvullende a (AVO's) op het rlaten. Het Centraal ig Asielzoekers hun voorstel om drie AVO's een ier open te laten, af- je asielzoekers willen F /ïet ver'aten wegens f Inburgering en omdat :n het schooljaar er ten afmaken. list dat tes stopt Lotto heeft giste- mbo geding geëist dat de '[^prnaker Ladbrokes r safatjk stopt met het aan- Mk' ff gok- en kansspelen Ladbrokes biedt it u varfo de mogelijkheid beeri^ite weddenschap- ««Sliiten op onder meer 5 en «rijden. De Lotto 1 21 ^oor een vergunning *.v. Rtch houden aan een orschriften. Lad- jhktleider op het ge- "lokmaking, heeft ndse vergunning. 3 januari. ;eur van verdacht De oud-directeur van ise welzijnsorganisa- 1 wordt verdacht van man zou 34.000 euro gestoken hebben, tendeert jaarlijks zo'n pen euro en regelt en jongerenwerk in ie hoofdstad. Het iel van dat geld is in de gemeente Am- itad deed aangifte en lte werd begin deze jehouden. toeslag kundigen - Verloskundigen in idswijken krijgen geld. De belofte van 0 miljoen euro toe- (ormaiig minister feroepsgroep vorig eed, draait minister CDA, volksgezond- f terug. Hij vindt dat ündigen de afgelopen (Idoende extraatjes jhad. Beroepsorgani- V is bang dat er straks (skundigen in achter- ten meer willen wer- vrijdag 10 januari 2003 in stopt er jjdig mee l - De Brabantse com- an de koningin, mr. F. egt 1 oktober voortij- tictie neer. Hij maakte biddag bekend. Hou- ide statenverkiezin- art tijdig plaats ma- rijn opvolger. In de ngen van het Bossche huis circuleren inmid- Inen van mogelijke m voor zijn opvolging, j worden de burge on Den Bosch T. p> en de voorzitter van van bestuur van de sit Tilburg Y. van door Wilma de Cort wageningen - Engeland staat op stelten door de vondst van ricine in een woning. De politie sluit niet uit dat gif, gewonnen uit een kamerplant, bedoeld was voor een aan slag. Ook in menige Nederlandse achtertuin groeien 'bio logische wapens'. Rob Herwig, auteur van boeken over planten, verhaalde ooit van iemand die in een feestelijke bui een hap van een Dieffenbachia op de vensterbank nam en net op tijd in het ziekenhuis belandde om aan de vergiftigingsdood te ontsnappen. Dus ook in de huiskamer staan soms tijdbommen. Engeland heeft groot alarm geslagen na de vondst van het gif ricine, een stof in de zaden van een kamerplant. Gezondheidsinstellingen zijn in staat van paraatheid ge steld, de naam van Osama bin Laden is al genoemd. Onze huiskamers, (moes)tuintjes en tuincentra staan vol met planten waaruit terroristen gif zouden kunnen halen om aanslagen te plegen. „Maar dat is niet altijd even gemakkelijk. Je hebt een bepaalde analysetechniek nodig wil je het gif als zuivere stof winnen. Bovendien moet je iemand zover krijgen dat hij de stof inneemt. Je kunt het gif door voedsel mengen. Maar als je uit bent op biologische oorlogvoering, is een bacterie veel mak kelijker te verspreiden", zegt toxicoloog G. Alink van Wageningen Universiteit. Scotland Yard is naarstig op zoek naar verdachten in verband met de vondst van ricine. Het eiwit is afkomstig uit de gespikkelde bonen van de wonderboom (Ricinus Communis). De stof, die tot long-, lever-, nier- en im munologisch falen kan leiden, zou door terroristen ge wonnen zijn om prominente Britten te doden, zo luiden speculaties in Engeland. Ricine, zegt toxicoloog Alink, is een van de meest giftige eiwitten die we kennen. Maar ook onze doodgewone, bruine boon bevat giftig eiwit dat er pas uitgaat als hij goed wordt gekookt. En heel wat mensen hebben de zeer giftige Monnikskap in hun tuin staan. .Aanraken kan al genoeg zijn om klachten te krijgen en inname van enkele grammen kan iemand doden", zegt Alink. De lijst met giftige planten is behoorlijk lang. Vinger hoedskruid, herfsttijloos, taxus (bessen), maar ook het lieflijke lelietje van dalen horen tot de categorie 'zeer gif tige' planten. In ons land overleed ooit een kind dat wa ter had gedronken uit een vaasje waarin lelietjes van da len stonden. Begin jaren negentig pleegde een 38-jarige vrouw in het huis van bewaring van Maastricht zelfmoord door te eten van een giftige kamerplant die in haar cel stond. Soms zijn alleen delen van een plant giftig, bijvoorbeeld bladeren, bessen, wortel, tak, bloem of sap. Al in de oudheid wisten gifmengers er goed raad mee. „De Griekse filosoof Socrates is bijvoorbeeld gestorven nadat hij werd verplicht het sap van de gevlekte scheerling te drinken", zegt toxicoloog Alink. Volgens de stichting Consument en Veiligheid worden er in Nederland jaarlijks gemiddeld 85 mensen in het ziekenhuis opgenomen die zijn vergiftigd door een plant, struik, besjes daarvan of paddestoel. Daarnaast worden nog eens tachtig mensen behandeld op de af deling spoedeisende hulp. Verreweg de meeste slachtof fers zijn kinderen. Dezelfde plant die Socrates het leven kostte, doodde in de jaren negentig drie padvinders in Engeland die hun maaltijd in de natuur hadden verzameld en de gevlekte scheerling voor peterselie hadden aangezien. Het gif in de planten dient als natuurlijke bescherming tegen dieren. Alink: „Cassave, zeg maar de 'aardappel' voor Azië en Afrika, bevat zelfs cyanide. Als je die niet goed bewerkt, treedt verlamming op." Het in Londen aangetroffen ricine is vele malen giftiger dan cyanide. De stof kan worden ingeslikt, maar ook ge- injecteerd of verspreid door bijvoorbeeld verneveling. Een hoeveelheid ricine vergelijkbaar met het gewicht van een korreltje zout, is genoeg om iemand te doden. Alink ziet voor terroristen maar één voordeel van na tuurlijk gif om een aanslag te plegen. „Je kunt het zo uit de natuur halen." rijswijk/anp - De delegatie van Stop de Bezetting, de actiegroep rond Gretta Duisenberg, viel gis teren uiteen maar sloot 's avonds de rijen weer. „De dele gatie maakt de trip door de be zette gebieden gewoon af', al dus de verklaring. Van ruzie in de delegatie is geen sprake." Twee leden van de vierkoppige delegatie bleven gisteren achter in Jeruzalem, terwijl voorzitter Gretta Duisenberg en de chirurg Tariq Shadid een bezoek brach ten aan Jenin. Volgens secretaris Hans de Boer was er 'een ver schil van inzicht over de inde ling van het programma'. Hij en schrijfster Anja Meulenbelt wil den verder geen uitleg geven. Duisenberg ontkende dat de de legatie uiteen was gevallen. „We hebben ons vandaag gewoon aan het afgesproken reisschema gehouden." Duisenberg probeert met haar missie aandacht te krijgen voor de situatie waarin het Palestijnse volk verkeert, maar trok de afge lopen dagen vooral zelf de aan dacht. Zo ontstond onder meer commotie over het diplomatie ke paspoort waarmee zij Israël zondag was binnengekomen. Minister De Hoop Scheffer be tichtte Duisenberg van oneigen lijk gebruik van het document. Ook kreeg zij kritiek van de WD en het CDA over haar 'eenzijdi ge en walgelijke' reactie op bomaanslagen door Palestijnse terroristen. Zij noemde dergelij ke aanslagen afgrijselijk, maar zei ook dat de geweldsspiraal doorbroken kan worden als de Israëlische premier Sharon 'op houdt met die agressie'. In het Algemeen Dagblad zei Duisen berg vanochtend dat de wreed heid van de Israëliërs geen gren zen kent. „Dat ze bijvoorbeeld de huizen van de Palestijnen opblazen, is echt geen uitzonde ring. Zo ver zijn de nazi's tijdens de bezetting in Nederland nooit gegaan." den haag/anp - Het is niet nodig en vooral gevaarlijk om de politie 'zomaar* informatie te laten be waren over niet-verdachte bur gers. De informatie zal 'ongecon troleerd en onbetrouwbaar^ zijn. Bovendien staat de privacy van de Nederlandse burger op het spel. Deze kritiek uitte het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) gisteren op het plan van minister Donner (justitie) om de politie deze bevoegdheid te ge ven. Nu mag slechts bij hoge uitzondering informatie worden bewaard over burgers die geen verdachte zijn. Bovendien moet de informatie na vier maanden weer worden vernietigd. Donner lanceerde zijn veiligheidsplan woensdag. Het stoort het CBP vooral dat de gegevens in algemene politiere gisters belanden. Veel mensen hebben daardoor toegang tot de informatie. Dat is, zo oordeelt het college, erg riskant. Een belangrijke overweging voor Donner om de politie de extra bevoegdheid te geven, is dat de politie nu vaak weinig kan met informatie die toch belangrijk kan zijn om bijvoorbeeld terro risme te bestrijden. Donner stelt dat informatie pas bruikbaar is als er opsporingsonderzoek loopt. Het CBP noemt dat onzin. De politie kan die inlichtingen wel degelijk kwijt bij speciale teams. Onnodig dus, stelt het. D66 vindt het voorstel 'volstrekt krankzinnig'. De partij geeft toe dat de uitwisseling van gegevens tussen politie en justitie beter moet, maar vindt het plan van Donner te ver gaan. Dat maakt inbreuk op de privacy van men sen. „Je krijgt nu een kaartenbak met informatie van onschuldige mensen", zegt D66'er Lousewies van der Laan. De WD is wel enthousiast. Het koppelen van bestanden past bij de wens van de partij om nieu we technieken te gebruiken bij de bestrijding van criminaliteit. Zware misdadigers mogen justi tie niet ontlopen door doorge schoten privacybescherming. Wel moet goed worden afge sproken wie de bestanden be heert en wie toegang heeft tot die vertrouwelijke informatie, stelt de WD. Remkes twijfelt aan identificatieplicht WD-minister Remkes (binnenlandse zaken) betwijfelt of er een identificatieplicht moet komen vanaf 12 jaar. „Ik vraag me af of dat de adequate leeftijd is", zei Remkes gisteravond in het tv-pro- gramma Nederland Kiest. De vice-premier ging daar in debat met lijsttrekker Halsema van Groenlinks over het onderwerp veilig heid. In het veiligheidsplan van minister Donner van justitie staat dat iedereen vanaf 12 jaar een geldig identiteitsbewijs moet gaan dragen. Remkes is het met de invoering van een identificatie plicht eens, maar wfl nog eens goed nadenken over de mini mumleeftijd. Halsema noemt een identificatieplicht voor twaalf jarigen 'buiten alle proporties'. utrecht -Een bus staat in een kooi op het Neude in het centrum van Utrecht. Milieudefensie voerde gisteren actie tegen het 'uitsterven' van de stad- en streekbus. De bus werd als een bedreigde inheemse diersoort gepresenteerd: in een kooi. Foto: ANP/Marco Hofste amsterdam/anp - De politie rechter in Amsterdam heeft de moeder van de zeven jaar oude vondelingetje Luca gisteren tol negentig dagen cel veroordeeld, waarvan 49 dagen voorwaarde lijk. De 33-jarige vrouw is schul dig aan het verlaten van een kind jonger dan zeven jaar. Aan gezien de moeder al 41 dagen heeft vastgezeten, hoeft ze niet terug naar de gevangenis. Het oordeel van de rechter is ge lijk aan de eis van de officier van justitie. De rechter vond dat de vrouw niet weer naar de cel moet, omdat ze met haar zoon moet worden herenigd. Hij wil dat er in Italië wordt gekeken hoe Luca daar medische hulp kan krijgen. De destijds zesjarige Luca werd eind augustus moederziel alleen aangetroffen bij het Burger Kïngrestaurant op het Centraal Station in Amsterdam. De ach tergrond van het kale Aziatische jongetje bleef lange tijd ondui delijk. In oktober meldde de moeder zich in het fastfoodres- taurant, omdat ze wilde weten hoe het met haar zoontje ging. De politie hield de Chinese vrouw, die al jaren in Italië woont, vervolgens aan. Uit pa pieren van haar en uit dna-on- derzoek bleek dat Luca inder daad haar zoon is. Het jongetje is in november 1995 geboren. De vrouw heeft haar zoontje eind oktober onder begeleiding ontmoet. De advocaat van de moeder A. Holleeder bepleitte vrijspraak. Volgens haar liet haar cliënt haar zoontje achter voor betere medische zorg in Neder land en niet om hem aan zijn lot over te laten. De vrouw had in haar woonplaats Florence ge hoord dat de artsen in Neder land erg goed zijn. Luca is vol gens de vrouw ernstig ziek. Hij lijdt onder meer aan geestelijke en nierproblemen, incontinen tie en kaalheid. Holleeder stelde dat de daad van de moeder een 'indirecte, therapeutische strategie' was die werd gedreven door Chinese tradities. De moeder verklaarde tegen een cultureel-antropologe dat zij tijdens de zwangerschap van Luca vaak ziek was. Als het gebaarde kind een jongen zou zijn, is dat in de Chinese cultuur een slecht voorteken. De geest van een overledene houdt in dit geval de familie in de greep. De jongen en de moeder zouden steeds zieker worden. Volgens de Raad voor de Kin derbescherming gaat het mo menteel goed met Luca. Hij ver blijft in een opvangtehuis van het Bureau Jeugdzorg in Am sterdam. „Hij eet goed, slaapt goed en spreekt zelfs een paar woordjes Nederlands", aldus een woordvoerder. Het wachten is nu op een rapport van de Ita liaanse kinderbescherming. Zij onderzoeken hoe Luca in Italië kan worden opgevangen. Tot die tijd blijft Luca in Nederland. door Céline Rutten Alan Davidson, aan wie de Erasmusprijs 2003 is toegekend, is een voedselexpert die nooit gewone kookboeken heeft geschreven maar uitsluitend naslagwerken. Hij is in Ne derland het bekendst van 'North Atlantic Seafood' dat na bijna dertig jaar eindelijk via uitgeverij Scepter als Noord- Atlantisch viskookboek in het Nederlands is te lezen. Het boek hoort tot de beste kookboeken die vorig jaar zijn verschenen en als je het ver gelijkt met dat andere bijzonder goede kookboek, "Verse vis' van Rick Stein, is het laatste misschien ietwat gezelliger maar het grote verschil met het werk van Davidson is: het is geen standaardwerk, het geeft geen compleet overzicht. Terwijl de grote mode van de laatste decen nia is geweest dat iedere kok met een eigen kookboek moest komen waarvan hij in ieder geval zelf de heilige overtuiging bezat dat het om een standaardwerk ging, blijkt in de praktijk dat standaardwerken op het gebied van koken zelden worden geschreven. Aan de boeken van Davidson wordt voor alles wel een blijvend gezag toegekend. Davidson krijgt de prijs, volgens de stichting, omdat hij belangrijk heeft bijgedragen aan de stu die naar voedsel, voedselgeschiedenis en eetcultuur. Daarnaast heeft hij de eetcultu ren van andere continenten even uitgebreid belicht als de Europese en ook zonder enig vooroordeel. Davidson heeft er sowieso acht of negen op zijn naam staan, waarvan 'Mediterranean Seafood' uit 1971 en 'North Atlantic Sea food' uit 1979 tot de bekendste behoren. Maar zijn levenswerk is 'The Oxford Com panion to Food', dat ruim drie jaar geleden verscheen. Het is een encyclopedie over voedsel van ongeveer negenhonderd pagi na's met 2650 trefwoorden van Aardvark tot Zuccini. Hij werkte er 23 jaar aan en verzette tachtig procent van al het werk. Voor de rest kreeg hij hulp van vijftig andere experts die veelal leden zijn van 'Interspy': een georga niseerd net van voedselspionnen dat we reldwijd speurt naar intrigerende zaken over voedsel. In het boek kan de lezer avonturen beleven in bossen, moerassen, boomgaarden, wei landen en zeeën en maakt hij kennis met al les wat die gebieden voortbrengen. Hij kan er lezen over de smaak van sprinkhanen, trouwrituelen, spijswetten en de herkomst van allerlei gerechten en de verklaring hoe die gerechten aan hun namen komen. Alan Davidson werd in 1924 in Schotland geboren en maakte carrière als diplomaat. Hij werd uitgezonden naar Washington, Cairo, Tunis en Brussel. Begin jaren vijftig was hij een aantal jaren in Den Haag gesta tioneerd en in die tijd lunchte hij iedere za terdag bij het gerenommeerde Haagse vis restaurant Sauer, waar hij en zijn echtgeno te altijd hetzelfde aten: eenvoudige visfilets in een romige saus met wat garnaaltjes. Hij noemde het een der beste visschotels van de wereld. Het vertelt veel over de manier waarop hij in het leven staat:Als een vis goed is, waarom zou je daar dan de smaak van truffels aan toe willen voegen." Zo ful mineert hij ook met groot plezier tegen ter men waarmee wijn beschreven kan worden als zou hij werkelijk in het glas de geuren van rood fruit of amandelen loslaten en een neus hebben van eikenhout en mos. Toen Davidson in Tunesië was gestatio neerd schreef hij voor zijn vrouw een kleine handleiding omdat ze moeilijk wijs kon worden uit alle vissen die op de markt wer den aangeboden. Dit boekje kwam in han den van Elizabeth David, een van de beste Engelse auteurs over koken. Ze was er zo verrukt over dat ze hem in contact bracht met haar uitgever. Dit leidde er toe dat Da vidson in 1975 zijn carrière als diplomaat opgaf om zich geheel aan het schrijven te wijden. door Carine Neefjes den haag - „Ik heb nog nooit zoveel onvoldoendes moeten geven als in de tweede fase", zucht Wim de Kok, docent ge schiedenis. „In minder lesuren moet ik veel meer lesstof uitleg gen. Om maar wat te noemen: heksenvervolging in de Middel eeuwen, de industriële revolutie in Engeland, emigratie naar de Verenigde Staten. Tijd voor extra begeleiding heb ik niet, veel leerlingen zakken." Wim de Kok is lid van de 'werk groep tweede fase' die gisteren een rapport presenteerde waar in staat dat deze onderwijsme thode opnieuw op de schop moet. De tweede fase, beter be kend als het studiehuis, is veel te zwaar en moet eenvoudiger. Zo moeten er vakken worden ge schrapt. Nu is het zo dat bij de vier zogeheten profielen - lees: richtingen - vier vakken horen. Dat gaat terug naar drie. Een voorbeeld: een leerling die nu voor het profiel 'natuur en gezondheid' kiest, heeft de vak ken wiskunde, natuurkunde, Leerlingen uit de bovenbouw aan het werk. Foto: GPD/Harmen de Jong scheikunde en biologie. Met de nieuwe maatregel vervalt na tuurkunde. Ook worden de examens ver licht. In het huidige studiehuis moet de leerling een zogeheten 'profielwerkstuk' maken. Wie voor deze meesterproef een on voldoende haalt, mag niet aan het examen meedoen. De Kok: „Dat is een groot probleem, veel leerlingen zijn dus niet in staat om hun diploma te halen. Denk je eens in dat je vroeger een on voldoende haalde voor een proefwerk en geen examen mocht doen? Gelukkig wordt deze eis geschrapt." In het 'verlichte' examen mag een leerling die een vijf heeft voor zijn 'profielwerkstuk', wél examen doen. Hij kan deze on voldoende weer 'ophalen' door gewoon een goed examen te maken, net als vroeger dus. Veel onvoldoendes, zuchtende leerlingen en minder eindexa menkandidaten. Het studiehuis lijkt één groot drama, maar de invoering ervan was een 'must', vindt De Kok. „Op de oude havo en vwo werden er te veel pret- pakketten samengesteld. Alleen Nederlands en één vreemde taal waren verplicht, verder kon je kiezen waar je goed in was. Ta lenknobbels kozen Frans, Duits en Engels, rekenwonders gingen voor natuur-, wis- en scheikun de. Met eenzijdige kennis verlie ten ze de middelbare school en daarna ging het direct mis. Maar liefst veertig procent verliet voortijdig het hoger onderwijs, omdat het te moeilijk was." In het studiehuis, dat in augus tus 1998 is ingevoerd, moeten de leerlingen verplicht Neder lands, Engels, maatschappijleer, algemene natuurwetenschap pen, culturele en kunstzinnige vormgeving doen. Daarnaast moeten ze één van de vier 'pro fielen' kiezen: natuur en tech niek, natuur en gezondheid, economie en maatschappij en cultuur en maatschappij. De Kok: „Talenknobbels zijn nu verplicht iets aan rekenen te doen. En omgekeerd moeten de rekenwonders nu ook eens een boek lezen. Uitstekend voor de algemene ontwikkeling, maar wel zakken er veel meer leerlin gen dan vroeger. Als je niets van cijfers begrijpt en toch wiskun- de-examen moet doen, ben je de klos." Leerlingen raakten al die extra vakken al gauw zat. Van zes vak ken op de oude havo naar der- Van zes naar dertien vakken Bij de invoering van het studiehuis in 1998 blijkt de uitbreiding van het vakkenpakket de zwaarste dobber voor de 170.000 leer lingen op de havo en het vwo. Havisten gingen van zes naar maximaal dertien vakken, vwo'ers van zeven naar dertien. In het studiehuis zijn Nederlands, Engels, maatschappijleer, algemene en natuurwetenschappen, gym en culturele en kunstzinnige vor ming verplicht. Daarnaast moeten ze een van de vier profielen - lees richtingen - kiezen: natuur en techniek, natuur en gezond heid, economie en maatschappij of cultuur en maatschappij. De ze profielen bestaan minimaal uit drie maximaal uit vijf vakken. Niet alle leerlingen komen uiteindelijk uit op dertien vakken, dat hangt af van welk profiel hij of zij kiest Tot slot twee vrije keuze vakken. Dat kan variëren van geschiedenis, aardrijkskunde of muziek. Alle vakken tellen mee voor het diploma, in zes wordt» eindexamen gedaan. tien in het studiehuis, was een te grote overschakeling. Met een heftige demonstratie op het Ma lieveld in Den Haag in novem ber 1999 kregen ze het voor el kaar dat het studiehuis eenvou diger werd gemaakt. Zo moes ten ze minder opdrachten ma ken en werd de lesstof per vak ook minder. Docenten zaten ook in hun maag met het studiehuis. Meer kennis overdragen was prima, maar dan wel op hun eigen ma nier. „Het ministerie van onder wijs betuttelde ons als een stel kleine kinderen. Zo kreeg ik voorgeschreven dat de prakti sche opdrachten voor geschie denis moesten worden uitge voerd in groepjes van drie. Ge woonweg beledigend", aldus De Kok. Nu de laatste verlichting van het studiehuis in zicht is, ziet het er voor docenten en studenten be ter uit. Minder vakken en een toegankelijker examen, docen ten mogen weer zelf weten hoe ze les geven. De Kok: „Eindelijk sta ik weer als een gelukkig mens voor de klas."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5