GESPREK VAN DE DAG Nederland lijkt 'Afrikamoe' Staatssecretaris boos over uitblijven tv-actie Pas als hele volksstammen doodgaan op tv, wordt de beurs getrokken Waar rook is, is vuur.. VRIJDAG lO JANUARI 1 ies el MENSELIJK Een 40-jarige PRIESTER uit het Beierse Hintereben is op staande voet ontslagen omdat hij zich niet aan het celi baat wil houden. Hij had zijn bisschop, Wilhelm Schraml van Passau, verteld dat zijn vriendin Brigitte als gevolg van een 'ONGELUKJE' een kind verwacht, meldt de Süd- deutsche Zeitung. Al acht jaar houdt de priester van lera res Birgit, met wie hij intussen samenwoont. De meeste van zijn 2200 parochieleden wisten het wel, maar von den het goed. Vooral bij jongeren is de priester populair. De Nederlander Bart Braaf- hart (45) is uitgeroepen tot LAP VAN HET JAAR 2002 in Fins Lapland. De sinds 1999 in Salla (Fins Oost Lapland) wonende Braaf- hart liet 104 andere geno mineerden achter zich, on der wie winnaars van me dailles bij de Winterspelen in Salt Lake City en promi nente politici. De krant Lapin Kansa (Volk van Lap land) bekroont elk jaar een ingezetene die iets bijzon ders heeft betekend voor het land. Braafhart werkt als coördinator voor een re gionaal samenwerkingver band en promoot het toe risme naar het gebied rond Salla. Het publiek kon meestemmen op de geno mineerden. Ik wist niet dat ik was genomineerd, maar daarna ben ik een soort campagne begon nen", aldus Braafhart die in Lapland de bijnaam Pertti Poromies (Pertti de Rendierman) heeft. Aan de titel is, behalve de eer, een oorkonde verbonden. Foto: ANP Een VLEUGEL die ooit van ELVIS PRESLEY is geweest is deze week op een veiling in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee van de hand gegaan voor 685.000 dollar (bijna 653.000 euro). De nieuwe eigenaar, de zakenman Michael Muzio, wil de vleugel uiteindelijk onderbrengen in een rockmuseum dat in Disney World moet komen. Hij kocht ook een oude gitaar van Elvis. Die deed de vleugel, een Knabe, naar verluidt in 1969 van de hand toen hij van zijn toenmalige echtgenote Priscilla een nieuwe kreeg, een Steinway. Het Groningse productie bedrijf Pavlov Media heeft een INBURGERINGCUR SUS VOOR ALIENS ont wikkeld. De cursus bestaat uit een acht minuten du rende film die buitenaard se wezens uitlegt wat men sen zijn en hoe ze denken en voelen. Hoewel Pavlov de kans op een invasie van aliens klein acht, wilde het bedrijf toch het zekere voor het onzekere nemen. De cursus is alleen te bekijken door op een speciale bank te gaan liggen, waarbij het hoofd wordt bedekt met een halfronde capsule. Een 'voice-over' illustreert aan de hand van animaties dat er op aarde bijvoorbeeld ta fels bestaan, maar ook niet-tafels zoals stoelen. De film is op dit moment te zien in de openbare biblio theek in het centrum van Groningen. Zolang er nog geen buitenaardse wezens op aarde landen, kunnen geïnteresseerden de film daarna nog bekijken bij on der meer de Gasunie en de Rijksuniversiteit Gronin gen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de film op cd-rom de ruimte wordt in geschoten. Foto: Archief Uit protest tegen het gezondheidsbeleid van de Duitse re gering gaat een Duitse arts morgen op een plein in Berlijn in het openbaar OVERTOLLIG VET afzuigen. Onder het motto 'Liposucties voor Duitsland' helpt de plastisch chi rurg Johannes Bruck belangstellenden zonder dat zij een afspraak hoeven te maken. Het gaat om de eerste open bare actie van Brucks beweging die pleit voor hervormin gen in het gezondheidswezen. De Berlijnse arts laat voor de ingrepen een mobiel militair hospitaal op de Potsda- mer Platz neerzetten. Bruck is van plan in februari elders in Duitsland in het openbaar vet af te zuigen. Acht Australische SPIN NEN gaan OP RUIMTE VAART. Studenten hebben het project bedacht om te testen hoe een spinnenweb zich in gewichtsloze toe stand houdt. Dertig spin nen uit de dierentuin in Melbourne zijn gisteren per vliegtuig vertrokken naar het Kennedy Space Center in de Amerikaanse staat Florida. Daar zullen de acht levendigste spinnen uit de groep worden gese lecteerd voor de ruimte reis. Op 16 januari zal hun space shuttle worden ge lanceerd. Spinnen zijn zeer geschikt voor onderzoek naar gewichtsloosheid om dat iedere verandering in hun symmetrische webben direct waarneembaar is, al dus Patrick Honan van de dierentuin in Melbourne (hier op de foto met één van de spinnen). De Au stralische spinnen zijn niet de eerste spinnen in de ruimte. Twee Amerikaanse soortgenoten, Anita en Ara bella, werden in 1973 de lucht in geschoten. Zij overleefden de reis niet. De Australische spinnen krij gen fruitvliegjes als voed sel. Ze worden gescheiden gehouden, omdat ze de neiging hebben elkaar op te vreten. Foto: AP Het Land van Ooit is gekozen tot de BESTE ATTRACTIE van Nederland in 2002. Dat is bekendgemaakt op de Va kantiebeurs in Utrecht. De drie andere genomineerden bij deze verkiezing waren Madurodam, het Archeon en Toverland Sevenum. De jaarlijkse prijs is een initiatief van ToerNed waarbij vijftig Nederlandse dagrecreatiebe- drijven zijn aangesloten. Het Land van Ooit kreeg de prijs voor onder meer de grote creativiteit bij de vormgeving van het park, de wijze waarop het personeel zich inleeft in de rollen die mogen worden verwacht in een land waar in kinderen de baas zijn en de perfecte thematisering tot en met de telefoniste aan toe. NS-p' •rkee ildinc deint Tussen de dertig en veertig miljoen Afrikanen worden bedreigd door hongerdood. Maar wat de grootste voedselramp in tien jaar op dit conti nent dreigt te worden, lijkt niet veel Nederlan ders te beroeren. Een ouderwetse televisie-avond blijft vooralsnog uit. Oorzaken? Een gebrek aan schrijnende beelden; woede en machteloosheid over de Afrikaan die zijn zaken zelf niet lijkt te kunnen regelen. Eigenlijk is het heel simpel: de Nederlandse kij ker heeft nog te weinig uitgemergelde Afrika nen en 'wandelende lijken' in lege vlaktes ge zien om gul de beurs te trekken. Marketing technisch levert een grote hulpactie pas edit wat op als mensen voor de camera sterven, pijnlijk maar waar. Toch willen de Samenwerkende Hulp Organi saties (SHO) juist tijdig noodhulp kunnen leve ren, voordat de ramp daadwerkelijk tientallen miljoenen levens gaat eisen, legt woordvoerder los de Voogd uit. Hij gelooft niet dat Nederland 'geefmoe' is. „Bij een aansprekende ramp met pakkende beelden, zoals de aardbeving in In dia in 2001, is gul gegeven. De ramp in Afrika manifesteert zich niet in één keer, maar speelt zich in etappes af. „In Malawi bijvoorbeeld gaat het heel het ene gebied al echt heel slecht, terwijl ik van een arts uit een ander deel hoor dat daar eigenlijk nog geen problemen zijn." Maar de ramp voltrekt zich in een hoog tempo; inmiddels zijn al beelden gemaakt van kinde ren met een hongerbuik, oedeem. En de voed selschaarste in het zuiden van Zambia is al heel groot. Toch was de 'bewustwording" van deze ellende bij het kijkerspubliek in december vol gens de omroepen nog niet genoeg voor een televisie-avond, vertelt de Voogd. „Het leefde onvoldoende." Het is te hopen dat de omroepen zich later als nog voor een dergelijke inzamelingsavond wil len inzetten. Deze week worden de laatste gra tis radio- en televisiespotjes uitgezonden. Daarna is het aan het publiek. „We hopen dat scholen, kerken en particulieren dan geld gaan inzamelen", aldus de SHO. Tot nu toe heeft het publiek 2,8 miljoen euro gestort op 555, het gi ronummer waar de staatssecretaris Van Arden- ne een begin hoopte te maken met 5 miljoen uit de staatskas. „We hoopten dat bedrag te kunnen verdubbelen", aldus De Voogd. Het succes van vroegere inzamelingen als begin ja ren tachtig voor Biafra kan er volgens hem aan liggen dat de actie destijds veel later van start ging. „Toen werd gewacht op beelden van 'wandelende lijken Aad van den Heuvel, oud-presentator en groot Afrika-liefhebber, erkent de belangrijke rol van Het drama gaat pas bij het publiek leven door beelden als deze foto van een ondervoed kind in Malawi. Foto: GPD/Obed Zilwa televisie en de noodzaak van 'pakkende beel den'. „Pas als je magere mensen over lege vlak tes kan laten zien, gaat het voor het publiek le ven." Natuurlijk zou een beetje creatieve televi siemaker ook een naderende ramp goed in beeld moeten kunnen brengen, erkent hij. „Maar helaas zijn dat niet dezelfde omroep mensen die over het al dan niet opzetten van zo n televisie-actie een beslissing moeten ne men." Daarnaast denkt Van den Heuvel dat twee ge voelsmatige argumenten mensen tegenwoor dig ervan weerhouden om geld over te maken. .Hoe onjuist ik beide redenen ook vind. Vol- 40 MILJOEN AFRIKANEN DOOR HONGER BEDREIGD 1 Landen en aantal mensen dat door honger wordt bedreigd. WEST SAHl 500.000 Mauretani Mali gens hem heerst er machteloosheid. „Mensen denken: 'Ik heb in het verleden toch al zo vaak geld gegeven en toch is er wéér ellende. Het heeft dus gewoon geen zin om wat te geven Ook speelt woede een rol. „Nieuws over Afrika is per definitie negatief; oorlogen, dictators en rampen. Dus wordt gedacht: Waarom nog hel pen als die gasten in Afrika er zelf zo'n puin hoop van maken.' Denk aan Mugabe die in Zimbabwe alle blanke boeren eruit gooit en daardoor voedselschaarste veroorzaakt. Of een land als Ethiopië waarvan verwacht wordt dat het toch straks weer Eritrea gaat aanvallen, of andersom." Han van der Meer, die in de jaren zeventig en tachtig voor de KRO de Ver-Van-Mijn-Bed- Show maakte, gelooft niet dat het publiek nog een groots opgezette televisie-avond krijgt voorgeschoteld. „Die grote loop van den Ende- achtige shows die een beroep doen op ons ge voel zijn helemaal passé. Zoiets scoort niet." Maar de Nederlander zelf is veel meer begaan met armoede in verre landen dan algemei wordt aangenomen, denkt hij. Van der Met productiebedrijf is toevallig net bezig met el aantal programma's voor regionale omroep® over de band tussen de inwoners van onde meer de Veluwe, de Achterhoek en Brabaj de Derde Wereld. Hij is aangenaam verrast '_ejs over de hoeveelheid kleinschalige projectei ,^tss al tientallen jaren draaien, los van alle groti 5fa^ zamelingen die er zijn geweest. „Echt waar, dorpje, elke school, elk ziekenhuis sponsorl ergens een project in een ontwikkelingslani eter Vanmiddag hoorde ik bijvoorbeeld nog dat je Academisch Ziekenhuis Maastricht al sinds 1987 meebetaalt aan een opleiding voor orl gi pedisten in Ghana." Dus pessimistisch oveti q vrijgevigheid van Nederlanders is hij niet. ,q „Daar word ik dan wel weer ongelooflijk vr<L gj: van i. D e h< n te Bemice Breure en Ferdi Schrooten Liberia 182.000 Opbrengst acties in Nederland Afrika Nu Rwanda Orkaan Mitch Kosovo Watersnood Mozambique Aardbeving India Help de Afghanen 1 miljoen euro De Samenwerkende Hulp Organisaties (SHO) hebben te weinig gedaan om geld in te zame len voor hongerend Afrika, vindt staatssecreta ris Van Ardenne (CDA). Daarom roept ze de SHO op het matje. Ze mogen haar uitleggen hoe het kan dat de inzameling met nog een paar actiedagen te gaan 'slechts' een kleine drie miljoen euro heeft opgeleverd. Van Ardenne wijt dat vooral aan het uitblijven van een grote tv-actie vlak voor kerst. „De res pons op de tv-spotjes valt mij geweldig tegen. Ik had er veel meer van verwacht", zegt Van Ardenne over het openstellen van het giro nummer 555 voor noodhulp aan Eritrea, Ethi opië en een vijftal landen in zuidelijk Afrika. Toen de staatssecretaris vorige maand een startbedrag had toegezegd van vijf miljoen eu ro hoopte ze op 'een echte actie', van het soort dat in het verleden steeds tientallen miljoenen euro's opleverde. „Ik hield rekening met een actieavond op 23 december, vlak voor kerst. Daar wilde ik ook bij aanwezig zijn.'" De SHO hebben alleen spotjes uitgezonden in zendtijd die ze gratis ter beschikking kregen gesteld. Een tv-actie is volgens de hulporgani saties niet doorgegaan omdat de omroepen concludeerden dat de voedselcrisis in Afrika nog te weinig leefde bij het publiek. Maar dat kan nog veranderen, aldus een woordvoerder van de SHO. Van Ardenne neemt geen genoe gen met die verklaring. Zij vindt dat de hulpi ganisaties op zijn minst zelf meer reclametijd in hadden kunnen kopen. „Soms moet je in vesteren om meer geld binnen te krijgen. 7 hulporganisaties weten dat. De staatssecretaris noemt het uitblijven vam-- een grote tv-actie, die volgens haar was be- loofd door de SHO, 'een gemiste kans'. „Hetk jammer dat de hulporganisaties de decembe maand zo voorbij hebben laten gaan. In de Zo: feestmaand ligt de 'geefbereidheid' over hetjs ee gemeen toch hoger." Een grote publieksactifasd volgens de staatssecretaris een voorwaarde j ho voor een geslaagde inzamelingscampagne, a Dc „Wil je een grote hoeveelheid geld los krijger^ di dan moet je breed over het voetlicht brengeifcht, welk drama zich in Afrika afspeelt Veertien jit. nti laas miljoen mensen hebben nu al honger. Dat kunnen er twintig tot dertig miljoen worden Er zijn ook hogere schattingen, maar daar wikw; ik nog niet aan." Volgens Van Ardenne hebben hulporganisatiuis een belangrijke taak om uit te leggen dat noo hulp zin heeft. „Nu blijft het bij geluiden als |J[ 'ach, helpt het wel' en 'het is toch een bodenf®' loze put daar in Afrika. Maar je moet duidelijk» c maken dat een boertje in Ethiopië niks kan doen aan de droogte of aan een regering die- fr niet deugt, waardoor hij niet voldoende eigene H grond heeft om gewassen op te verbouwen.' ren ine jke De eerste keer was in een steegje vlakbij school. Ik was dertien, nieuwsgierig en, be langrijker; ik zou haar vriendin niet meer zijn als ik niet meerookte. Vrien dinnen doen namelijk alles samen. Dus ik rookte achter elkaar drie siga retten, blaffend en blazend met een blik alsof ik het al jaren deed. Ik had vaak genoeg geoefend met chocoladesigaretjes van sinterklaas om professioneel over te komen. Dit smaakte alleen stukken minder lekker. Drie dagen later op een schoolfeest kwam ik tot inkeer. Roken is verboden op een bruggenfeest, dus propten de mei den zich met z'n allen in een toiletje om in een overheersende stank van urine lekker belangrijk te doen. Ik vond ze zielig en zo niet-stoer dat ik tegen haar zei dat het me geen vriendschap waard was. Dat ik roken stom vond en het nooit meer wilde doen. Ze was boos, nee razend. Het was verraad en kinderachtig van me, maar ik vond het stiekem roken op toiletten het kinder achtigst van alles. Ik werd overtuigd anti rook-activist en zag roken als bewijs van zwakte. Het gaf een kick om bij een aange boden sigaret trots en beledigd te zeggen: Talk to tlie hand, mister Nicotine! Ik redde het door de depressiejaren van de puber teit. Mijn beïnvloedbaarheid was getest en ik beschouwde mezelf als geslaagd. Toen ging ik in Amsterdam wonen. Het le ven is een aaneenschakeling van clichés en ik trok een heel blik open. Foute mannen, scheidende ouders, verkeerde vrienden, werken in de horeca, drank en een roken de huisgenoot. Er zijn net zoveel redenen om iets te doen, als er redenen zijn om iets niet te doen. Ik deed het uiteindelijk zelf en ben van wilskrachtige zelfverzekerde niet- roker veranderd in een sigaret lurkende schoorsteen. Spijt heb ik niet. De beste rod dels hoor je tenslotte in de samenzweerde rige rookwalm tijdens een rookpauze. Waar rook is, is vuur en gezelligheid. De teksten op de pakjes kwamen voor mij dus te laat, al betwijfel ik dat er op het eer ste pakje dat ik kocht, dan precies zou hebben gestaan: Roken werkt zeer versla vend, begin er niet mee. Toch blijken die teksten effectief te werken op jongeren. Dat maakt mij alweer van een andere genera tie, want als ik op mijn pakje saffies zie staan dat roken dodelijk is, denk ik: so what, leven niet dan? Tabaksrook bevat benzeen, nitrosaminen, formaldehyde en waterstofcytiaide. Abracadabra, plak er dan gewoon een plaatje van een verkoolde long op en doe niet zo moeilijk; nitrosami nen klinkt toch als vitaminen en de ingre diënten op een blik knakivorstjes zijn net zo verontrustend. Zinloos vermeld dus, maar sinds 1 januari bestaat de agekey. Vanaf nu moet je een chip met leeftijdsga rantie op je bankpas hebben om legaal si garetten uit een automaat te kunnen trek ken. Dat betekent in de rij staan bij het postkantoor om je als een rund te laten brandmerken. Roken wordt steeds verne derender, voor zover het dat al niet was. Als ik in het bijzijn van mijn zussen een si garet opsteek, ben ik de sigaar. Hun blik verkilt in een spottende veroordeling. Een houding waar zelfs een doorgewinterde Rus het nog koud van zou krijgen. Dat is pijnlijk. En als mijn vriendin me trots haar nieuwe lammycoat laat zien en ik daar in mijn onhandige stupiditeit per ongeluk met een sigaret tegenaan zwalk, voelt dat alsof er een brandende peuk wordt uitgedrukt op mijn ziel en zalig heid. Er is dus één tekst van al die teksten die de neiging heeft me te raken: Roken brengt u en anderen rondom u ernstige schade toe. Sociale schade. Dat is zonder meer een re den om te stoppen met roken.nou ja, in het bijzijn van niet-rokers en nieuwe kleren dan. Jonger sterven is straks pas jammer, maar niets is zo erg als bij de mensen om wie ik geef, mijn aanzien en waardering in rook te zien opgaan... 0r enl an i ite pol tijn 01 in tc DAI A ide :hi idi :ht stii is' ng pli

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2