TOERISME De zin en onzin van een reisverzekering FEITEN Clife RS Niemandsland VRIJDAG lO JANUARI 201 REISBERICHTEN Het is om gek van te worden. Pas nadat je in een zenuwslopende zweethitte zes keer je persoonlijke gegevens hebt inge vuld (op vier verschillende formulieren), in diverse rijen hebt gestaan en tot slot ook nog eens onbedaarlijk ruzie hebt ge maakt met een dorre beambte die je al uit Nederland opgestuurde inschrijvings formulier niet kan vinden, mag je dan eindelijk de loopplank op. Waar het zo met zorg opgebouwde chagrijn ver dwijnt als sneeuw voor de zon. Is dit wel een schip? Die sjieke lounge vol glim mend gepoetst koper, de langs de bui tenkant van de romp glijdende glazen liften met uitzicht op zee, de ruime hut met balkon, die door de reder veranda wordt genoemd? 'Welcome on board of the Zuiderdam.' De Zuiderdam is de eerste uit een se rie van vijf schepen in de zogenoem de vista-klasse. Alle schepen, die zijn besteld door de Holland America Li ne, hebben een tonnage van 82.000 ton, kunnen 1848 passagiers vervoe ren en hebben 11 dekken die worden bediend door 14 liften (vier daarvan zitten aan de buitenkant). De ruime hutten hebben bijna allemaal zeezicht (85 procent) en 2/3 is voorzien van een balkon. Vooralsnog maakt de Zui derdam voornamelijk 8-daagse crui ses door de zowel de oostelijke als de westelijke Carribean. Daarbij worden eilanden aangedaan als de Bahamas, de Maagdeneilanden, Cozumel en het privé-bezit van de HAL, Half Moon Cay. Prijzen per persoon (inclusief vliegreis, transfers en hotelovernach ting) vanaf (bij vroegboeking) 1616 euro (binnenhut) en 1854 euro (bui tenhut). Meer informatie: Zeetours Cruises, Boom pjes 406, 3011 XZ Rotterdam, telefoon 010 282 38 00 en/of internet www.zeetours.nl Het zwembad met bubbelbaden op het achterdek. Midscheeps heeft de Zuiderdam nog een tweede zwembad dat kan wor den overdekt. Cruises vallen onder de categorie droomvakanties. Toen bureau Trend box, een jaar of wat terug, onderzocht wat voor soort reis Nederlanders nog één keer in hun leven zouden willen maken, belandde een trip naar Indone sië op de eerste plek. Direct gevolgd door - zoals dat toen werd genoemd - een luxe vaartocht door de Caribbean. Hoewel de actuele gegevens ontbreken, zijn reders ervan overtuigd dat de twee inmiddels van plaats hebben verwis seld. Hans Klinge, directeur van Zee tours Cruises: „Het optimisme bij de heren reders is groot. Ga maar na: tot 2006 komen er bij elkaar zo'n vijftig nieuwe cruiseschepen in de vaart." Waaronder die van de 'vista-klasse', een wat cryptische naam die door de Holland America Line (HAL) werd toe bedeeld aan vijf 82.000-tons schepen waarvan de Zuiderdam afgelopen no vember als eerste werd opgeleverd. Be gin december maakte het vanuit Fort Lauderdale (Florida) zijn maidentrip en de 'oh's' en 'ah's' van de passagiers wa ren niet van de lucht. Kon het dan nóg mooier, nög luxueuzer, nög ruimer dan voorheen? Ja, dat kon, bleek op het door de Utrechtse architect Frans Din- gemans met veel smaak ingerichte schip. Twee zwembaden? Och, dat komt wel meer voor. Veertien liften? Idem dito. Net als een atrium, een in ternetcafé, een golfsimulator, een bi bliotheek, een sportschool, een theater en een casino om maar iets te noemen. De verbazing van de passagiers trof veel eerder de verfijnde uitvoering. Piet Rijkaart, directeur nieuwbouw van de HAL: „Dat zeepaard van Waterford kristal dat bovenin het atrium hangt, kostte 350.000 dollar. Nou kan je na tuurlijk zeggen: waar is dat nou voor nodig? Maar het verleent het schip meteen al bij binnenkomst wel een be paalde grandeur. En dat is precies wat onze passagiers graag willen. Eerlijk ge zegd, heb ik er mijn bedenkingen bij, maar als uit onderzoek blijkt dat onze klanten dol zijn op een echte broad- way-show, dan zijn wij dus niks te be roerd om alleen al aan faciliteiten in de show lounge - en dan heb ik het dus over licht, geluid en wat extra dingetjes als een beweegbaar toneel - zo'n tien miljoen dollar te besteden.' Zonder dat het de prijs van een cruise al te ver opdrijft Hans Klinge: „Sterker nog, als je het vergelijkt met tien jaar terug blijken de prijzen in veel gevallen onder druk van de concurrentie zelfs omlaag te zijn gegaan. Een echtpaar dat een weekje weg wil op een schip als dit, is in totaal - en dan heb je nog een hut aan de buitenkant ook - tussen de 3500 en 4000 euro kwijt. Als je dat ver gelijkt met wat je bijvoorbeeld moet be talen voor een vakantie in een luxueus all inclusive-oord, waar je dus ook niet voor je eten en zo hoeft te betalen, dan zal je zien dat het heel weinig uitmaakt. Met dit verschil dat je op een schip wèl bijna elke dag op een andere plek bent.' Per jaar maken nu ongeveer 35.000 Ne derlanders een cruise. Wat vergeleken met de in totaal 16,7 miljoen buiten landse vakanties die in 2002 werden ge maakt, natuurlijk een te verwaarlozen percentage is. Klinge: „Daarom juist zien we de toekomst zo zonnig tege moet. Er is ruimte genoeg om door te groeien. Wij kregen er de laatste tijd elk jaar tien tot vijftien procent meer klan ten bij en ik heb niet het idee dat die toename afvlakt. Integendeel. De men sen beginnen eindelijk in de gaten te krijgen dat een cruise niet alleen maar iets is voor rijkelui op leeftijd.'' Maar dat cruiseschepen vooral worden bevolkt door 'ouderen' zal Klinge toch moeilijk kunnen ontkennen. De Zee tours-directeur 'Ja kom, we trekken natuurlijk niet het publiek dat elke zo mer met de bus naar Salou gaat. Maar aan de andere kant is de gemiddelde leeftijd van cruise-gangers onderhand wel gedaald tot 44 jaar. Met dit soort schepen wordt ook gemikt op een jon ger publiek. Op honeymooners bijvoor beeld en op ouders met kleine kinde ren. Niet alleen de accommodatie is daarop aangepast, maar ook de activi- teiten. Er is aan boord de hele dag wat te doen voor iedereen van iedere leef tijd.' Wat best wel eens kan irriteren natuur lijk. Ook op de Zuiderdam zijn de ding- dongs niet van de lucht. Is het niet om een wedstrijd 'power-wandelen met mooie prijzen' op het promenade dek aan te kondigen, dan is het wel om te laten weten dat de 'eerste zitting' van het avonddiner op het punt staat te be ginnen. Met de dames maar weer in het lang en de heren in smoking? Klin ge: „Die tijd is voorbij. Meestal wordt er per cruise nog één diner georganiseerd waarop de passagiers in avondkleding worden verwacht. Dat willen ze - heb ben we gemerkt - trouwens zelf. En ik kan dat best begrijpen. Zo'n diner geeft namelijk toch die exclusieve sfeer die bij een droomreis past. Niet dan?" Rob van den Dobbelsteen Wie op vakantie gaat, moet hoe dan ook een reisverzekering af sluiten. Al was het maar om de buitengewone ofwel de onvoor ziene kosten te dekken. Dit zijn de extra kosten die door geen andere verzekering worden ge dekt. Denk maar eens aan de extra reis- en verblijfskosten als een van de reisgenoten voor en kele weken in een ziekenhuis te rechtkomt of aan de kosten voor hulpverlening in geval van over lijden. Ook de vaak hoge kosten die voortvloeien uit redding en opsporing vallen onder deze post. De meeste reisverzekeringen zijn opgebouwd uit een basis dekking en verschillende modu les die naar keuze kunnen wor den verzekerd. Ideaal om een dubbele verzekering te voorko men. De rubrieken bestaan veelal uit bagage, geneeskundi ge kosten, ongevallen, rechtsbij stand, autohulp, bijzondere sporten en geld. Welke modules je moet opnemen in de verzeke ring, hangt vooral af van de ver zekeringen die in het dagelijkse leven zijn afgesloten, zoals die voor ziektekosten, de auto en voor ongevallen. Zijn deze pos ten goed verzekerd dan kunt u - afhankelijk van de vakantiebe stemming - volstaan met de buitengewone kosten, vaak in de basisdekking van de reisver zekering inbegrepen. Bent u mi nimaal verzekerd, sluit dan een volledige reisverzekering. Neem de rubriek ziektekosten. Ruim tien miljoen Nederlanders zijn verzekerd in het zieken fonds. Al deze 'ziekenfondsver zekerden' met dus alleen maar een basispolis moeten dit on derdeel beslist in de reisverzeke ring opnemen. Ziekenfondsen vergoeden namelijk alleen een percentage van de kosten voor spoedeisende hulp in landen waarmee ze een verdrag hebben afgesloten. Dat zijn in ieder ge val alle landen van de Europese Unie. Wie een been breekt in het bui tenland krijgt dus een deel van de kosten terug, wie voor een griepje naar een huisarts gaat niet. Bij de vergoeding van de hulp wordt uitgegaan van het bedrag dat het ziekenfonds van het betreffende land uitkeert. En in de meeste landen zijn de zie kenfondsvergoedingen lager dan die in Nederland. Stel u breekt een been in België en u wordt met een ambulance ver voerd, dan ontvangt u 75% van de ziekenhuiskosten maar draait u zelf op voor de ambulance- kosten. In België valt dit vervoer namelijk niet onder de dekking van het ziekenfonds. Wie een aanvullende zieken fondspolis of een particuliere verzekering heeft, is in de regel beter verzekerd in het buiten land. Vaak is ook de repatriëring van de zieke naar Nederland verzekerd. Er zijn echter zoveel verschillende mogelijkheden dat u er het beste aan doet om hier naar te informeren bij uw ziek tekostenverzekeraar. Wie naar Amerika gaat, moet altijd de ru briek ziektekosten in de reisver zekering laten opnemen. Er zijn maar weinig polissen die de ex travagante Amerikaanse prijzen dekken. Ook de post autohulp uit de reisverzekering is niet altijd no dig. In een uitgebreide autover zekering zijn vaak reparatiekos ten, repatriëring - al dan niet van de chauffeur en/of de pas sagiers - en soms vervangend vervoer gedekt. Sla uw polis daar op na. Wie daarnaast ook nog een Reis-en Kredietbrief van de ANWB heeft, kan - met uit zondering van de wegenwacht hulp - zelfs dubbel verzekerd zijn. De rubrieken bagage en geld vallen vaak wel, soms niet onder de basisdekking van een reisver zekering. Ze zijn alleen interes sant als u overwegend nieuwe kleding, dure apparatuur of kostbare sieraden meeneemt. De afschrijving van kleding en camera's is groot en de vergoe- Ford Lauderdale in Florida. Wie naar Amerika gaat, moet altijd de ru briek ziektekosten laten opnemen vanwege de extravagante Ameri kaanse prijzen. Fcvbbbbvoto: Rob van den Dobbelsteen. ding is in de regel teleurstellend. Tegenwoordig kan wereldwijd worden gepind en betaald met een creditcard, bank- en giro pas. Deze betaalkaarten zijn in de regel voor verlies gedekt door de banken. De rubriek geld in de reisverzekering is daarom voor velen overbodig. Wie in het dagelijkse leven geen aparte ongevallenverzekering heeft afgesloten, kan zich afvra gen waarom dat dan wel nodig is tijdens een vakantie. Tenzij u denkt meer risico's te lopen. De reisverzekering keert uit bij blij vende invaliditeit of overlijden door een ongeval. Monique Leijser Sites voor (prijs)vergelijkingen reis verzekeringen: www.well-o-welI.nl; www.fx.nl. Verdragslanden zieken fonds: www.socialezekerheid.nL Hoverspeed Snelle boekers voor een overtocht van Oostende/Calaij Dover met de hoverspeed kunnen volgend jaar korting! gen die oplopen tot vijftig procent. Dat geldt voor het h ook in het hoogseizoen, maar er moet wel vóór 31 janu den geboekt. De snelste ferry over Oostende-Dover 01 twee uur en over Calais-Dover minder dan een uur. De geldt voor tickets voor een auto met maximaal vijf inzitt Q Q Q Italissima Frantour, de reisorganisator uit Maarssen, die bekend s Frankrijkspecialist, kreeg onlangs een Italiaanse eigenaarl gen. Reden om nu ook met een Italië-brochure op de ml komen. De prospectus is gepresenteerd onder de naam 1 ima' en bevat aanbiedingen voor vakanties in ItaliaansJ lows in alle categorieën en in verschillende regio's. De| zijn verkrijgbaar bij reisbureaus. Q Merk Het Noord Nederlands Bureau voor Toerisme (NNBT) in ten gaat dit jaar de provincies Friesland, Groningen en weer nadrukkelijker als een 'eigen merk' presenteren. Er zelfs weer apart Gronings, Drents en Fries briefpapier g< y| De nieuwe NNBT-directeur, Marjolijn Bunidch: 'Noord land zegt de consument niets. Daarom willen we eigei leen nog maar per provincie aan het werk zijn.' Het NN[ f stelt na een voorspoedige start enkele jaren terug met pg een bestuurscrisis als financiële problemen. m 4 11 o w CÉ Taal Crystal Cruises heeft maar weer wat nieuws bedacht om pfl| passagiers naar de zin te maken. Aan boord van een varo schepen, de Crystal Symphony, kan een taalcursus word f3 volgd. Een beetje kort, zo'n cruise, om een taal te leren? t cursus - in Frans en Spaans - wordt gegeven tijdens e« daagse wereldreis dus dat geeft even de tijd om al die vr woordjes en zinnen in het hoofd te stampen. Aan boo het schip kan men trouwens ook computer-cursussen, sen gastronomie en vinologie, bridge, golfen dans volgei gj Meer informatie: Cruise International BV in Putten, telefoon 03 41 en/of internet www.cruisetravel.nl Changi Het is vaak lang wachten op luchthavens voor de vluc trekt. Dat is op het supermoderne Changi Airport in Sin niet anders, maar daar kan de tijd nu worden benut c soort medische APK-keuring te ondergaan. Zo'n gezon< checkup duurt 30 minuten, en kost niets. Helaas is de ding van korte duur: tot 18 januari om precies te zijn. Q Weiness Het toeristisch jaar 2003 in Hongarije staat in het teki weiness (je lekker voelen) en Gezondheid. De Hongarei rant-EU-lid, beschouwen gezondheidstoerisme als de groeiende vorm van vakantievieren in de komende jarer garije kent naast Boedapest, de 'thermale hoofdstad vai pa', niet minder dan 300 geneeskrachtige warmwaterbr verspreid over het hele land. Er is ook veel geïnvesteerd der meer kuuroorden en golfbanen. De Hongaarse luch maatschappij Malev vliegt, in samenwerking met de KI gelijks twee keer op Boedapest. Informatie: Malev, telefoon 020 316 32 00. Campingvakanties Vrij Uit, vooral bekend als aanbieder van autovakantie! voor het eerst een brochure 'Campingvakanties' uitgel waarin verblijf op 300 topcampings in 10 Europese I wordt aangeboden. Vrij Uit verkocht al langer campingl ties maar die stonden verspreid over andere brochuresTj geheten Happy Camp-brochures worden verspreid via VR-reisbureaus maar zijn ook bij Vrij Uit zelf verkrijgbaai foon 072 576 66 95 en/of website www.vrijuitnl Ustheater O n: In het Finse wintersportcentrum Rovaniemi wordt koimai maand aan de rivier Ounasjoki een nieuw, klein theat' opend, dat geheel uit sneeuw en ijs is gebouwd. Een bc aan dit unieke concertgebouw, dat maximaal 50 bezoeki gelijkertijd kan ontvangen, duurt een uurtje en is van bef eind bijzonder: er zijn beelden van sneeuw, er is een multl presentatie van de natuur van Lapland, en de hele accorr tie is verlicht met ijslantaarns. Ook is er een galerij waaj to's te zien zijn. fn 1 Meer informatie: telefoon 00 35 81 63 48 307 of website www.arktikufini en M Isropa Isropa Reizen uit Zaandam bestaat dertig jaar. Dat gaat <j operator op het Midden Oosten (Israël, Egypte, Cyprus, Jdjge Syrië, de Emiraten en Oman) vieren met een De reis-#, maand-actie, waarbij klanten reiskortingen kunnen krijirdi 30 procent. Isropa Reizen, een dochter van Travel Unie If tional (TUI) Nederland NV, is al jaren marktleider op het I Oosten. Als het goed is, ben ik op dit moment de grens oveue wat betekent dat sinds het Schengen-akkoord: eenLjd Toen ik vorig jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen van Cai D onder het Zwin langs, via Retranchement naar Sluipid zette ik - geheel tegen mijn gewoonte in - m'n gsmltof Daar kwamen de SMS-jes. Piep-piep: Dit is Orange) welkom in België'. Piep-piep: Dit is Vodafone, hartr kom in Nederland'. Piep-piep: Dit is Orange, harteT kom in België.' Toen de grap lang genoeg had gedijd de ik het toestel het zwijgen op, maar probeer dan ft eens uit te vinden hoe de grens precies loopt. jet fei Dat wil ik weten namelijk. Omdat ik iets met grenzpve Met m'n ene been in Zaandam (waar ik als kind wd§ei1 en m'n andere in Koog aan de Zaan. Dat had wel ik. Nu nog kan ik de plek aanwijzen waar deze onv^ ke gebeurtenis - nu 55 jaar terug - plaatsgreep. w. De eerste keer dat ik onder een slagboom doorfiets^ Vaals op weg naar Aken - staat eveneens in mijn gefeeli gegrift. Wat? Het waren twee slagbomen met daai het aller-, aller- allerspannendste: het niemandslai Kom daar nu eens om? Om het niemandsland? OrasP( douanier bij Zundert óok, die zijn hand opsteekt en Stop! Hedde ge nog iets aan te geven? Dat verrukkelijke grensge voel. Het komt nooit meer terug! i Rob van den Dobbel De Zuiderdam in de baai van Half Moon Cay (Bahama's). Foto's: Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24