'Ik mis de trainingen en de kleedkamer' SPORT Sobere jubileumedit^ tennistoernooi Ahoy 'Het is prettig als je opeens geen pijn meer hebt' Met basketbal ging voor Bart Koek een nieuwe wereld open Katwijk-doelman Hugo van Duyn moest te vroeg afscheid nemen van het voetballen MSV - Eiffel Towers 2 zondag 15.00 uur Hans van Leeuwen. Archieffoto: Hielco Kuipers Van Leeuwen blijft bij UVS leioen - Trainer Hans van Leeu wen heeft zijn contract met UVS met een jaar verlengd. Hij is aan zijn eerste jaar bezig bij de Leidse eersteklasser. Van Leeuwen voetbalde zelf jaren lang in het eerste van UVS. Vo rig jaar volgde hij Paul van der Zwaan op. Wil Henskens trainer UDO leiden - Wil Henskens wordt de nieuwe hoofdtrainer van UDO. Hij volgt Fred Filippo op die aan zijn vierde en laatste sei zoen bezig is bij de vierdeklas ser uit Oegstgeest. Henskens is nu assistent-trainer bij UDO. Hij was al eerder hoofdtrainer bij voetbalclubs als Sleutels, Valken'68, ROAC79 en SJZ. Numan wil langer bij Rangers blijven Glasgow - Arthur Numan wil zijn verblijf bij Glasgow Rangers met een jaar verlengen. De lin kerverdediger zegt dat op de website van de Schotse club. Numan kan transfervrij vertrek ken en wordt daarom begeerd door zowel PSV als Feyenoord. Rangers-manager Alex McLeish liet weten Numan graag te wil len behouden. Die wens blijkt wederzijds. Die Haghe is dicht bij finale deurne - Korfbalclub Die Ha ghe is na de eerste dag van het toernooi om de Europa Cup dicht bij de finale. De Neder landse kampioen won gisteren zowel van Invicta uit Engeland (21-12) als het Tsjechische Ces- ke Budejovice (17-13). Bij winst op Szentendrei uit Hongarije vandaag staat Die Haghe in de eindstrijd. Die gaat morgen waarschijnlijk tegen de Belgi sche gastheer AKC. vrijdag lo januari 2( rotterdam/anp - De, jubileumeditie van het ANB Amro World Tennis Tournament krijgt volgende maand een sober karakter. De orga nisatie heeft na de dood van directeur Wtm Buitendijk de activiteiten rond de dertigste edi tie van het evenement in Ahoy' in Rotterdam aangepast. Met het instellen van de Wim Buitendijk Tro phy en een minuut stilte voor de finale zal tij dens het toernooi worden stilgestaan bij zijn dood. „We zullen Wim missen. Op deze manier hopen we dat hij tot in lengte van dagen aan het toernooi verbonden blijft", zei Ahoy'-baas Jos van der Vegt gisteren tijdens de presentatie in Rotterdam. Buitendijk, die op 9 december overleed, heeft nog grote invloed gehad op de dertigste editie. Hij stelde het traditioneel sterke deelnemers veld samen met vijf spelers uit de toptien. Stan ley Franker, die geen moment twijfelde toen hij als tijdelijk opvolger werd gevraagd, hoefde al leen het contract met Sjeng Schalken rond te krijgen en wees de drie wildcards toe aan Mar tin Verkerk, Richard Krajicek en Raemon Slui ter. Buitendijk deed de zaken met de managers van de Rus Marat Safin, nummer drie van de we reld, de Spanjaarden Juan Carlos Ferrero en Al- bert Costa, de Zwitser Roger Federer en de Brit Tim Henman. Hij contracteerde ook de Duitser Tommy Haas en de Zweed Thomas Johansson. gis Oud-bondscoach Franker draagt in sept ;e" zijn taken over aan Krajicek. De Muiderrch leidt het toernooi in 2004. Hij moet vooi er& we impulsen gaan zorgen. Het toemoo weer een sterk veld, maar de Amerikaai d Australische toppers ontbreken opnieufd-1 weet zeker dat Richard twee goede Ameii n0G naar Rotterdam kan halen", stelde Fi^>° „Hij spreekt de jongens toch in de kli m 1 mer." ^GP Van der Vegt heeft nog bij Krajicek g<'ie meerd of hij voortijdig de taken van der Buitendijk wilde overnemen, maar de vo J lige winnaar van Wimbledon gaf voorrai zijn actieve loopbaan. Hoewel Krajicek h< ten doorschemeren ook volgend jaar n<i aantal toernooien te willen spelen, gaat V Vegt ervan uit dat de nieuwe directeur IH september volledig beschikbaar is. Als het allemaal draait, hebben wij er pH eel geen bezwaar tegen als Richard nc tsi.j paar toernooien wil spelen. Maar het 1 vraag of dat volgens de regels vand£de mag." Van der Vegt prijst zich gelukkig dat de s Ge werking met ABN Amro, de langstlopend nen de ATP-tour, met drie jaar is veind€ „Ook wij merken dat de zakelijke markt aat: loopt, maar de situatie is zeker niet zorst^ Het prijzengeld bedraagt nu 900.000 eui voorzien daar zeker nog groei in." t. A in 1 Alphenaar Martin Verkerk keeg een wildcard voor 'Rotterdam'. Foto: ANP/Toussaint Kluiters SPORT AGENDlo; AZ-I den dev n te irop ocfcnvoetbJ «n He Leiden terrein LSW: QuiAjag WSB( 15.00) ,ocs )irk ebc Leiden: Swift Bultloop (za 1 'laz: CO» basketbal ,ee| i Iclul Ti AZ Promotiedivisie: MSV - Eif (zo. 15.00) Eerste divisie: BS Leiden lpati (20.00) Vrouwen Eredivisie: Grashoppers (19.30) DAMMEN en Hoofdklasse: RDC - 's-Grave Eerste klasse B: Samen Sterl Tweede klasse C: LDG - 0 Kijk Uit-RDC 2 HANDBAL Regioklasse C: Rijnstreek (13.40) Vrouwen Hoofdklase: Foreholte - vele (13.10) Eerste klasse C: Westlandifc, wijk '92 (za. 19.50) KORFBAL Overgangsklasse C: LD00K Trigon Tweede klasse E: ZKC'31 Danaïden - EKVA (15.35); Sagitta (19.15). Derde klasse B: Madjoe - Di UQC Valto - Fluks, Velocitas (17.10); D: Crescendo (14.25), KZ Leiden Oo (16.50) SCHAATSEN orr kt Haarlem: Schaatsmarathon I Heerenveen: Schaatsmarathi r j^c Leiden: Kunstrijden (za) TAFELTENNIfdsa Bri erei om 3f'id Eredivisie: Scylla - FVT (17 - TTCV, De Toekomst - Cosm Schiedam: Sjxjrthal Marj lingskampioenschappen Hol za-zo) VOLLEYBAL /iel bij ïaar loor Na nilk afl Ch ;en Va dP; ate ber er, d door Peter van der Hulst noordwij k - Goba, Voorburg en het Belgische Sint-Niklaas don gen ooit naar de gunsten van de Noorawijkse basketballer Bart Koek. Van een overgang van de 2.05 meter lange center is het nooit gekomen. De 26-jarige Noordwijker baalt daar niet van. „Je moet dan leven voor het basketbal. Nu leid ik een nor maal leven waarvan de sport een onderdeel is, al zal ik na tuurlijk nooit weten wat ik heb gemist." Koek schikt zich dan ook in zijn rol als schutter van promotiedivisionist MSV. Laat de familie Koek het veld betreden en je hebt qua lengte een aardig basketbalteam. De moeder van Bart is 1.86 meter, zijn vader nog een centimeter langer en de broers Jan en Peter komen beiden ruim boven de twee meter uit. Van de zonen zijn Jan en Bart veruit het spor tiefst Jan speelde ooit bij Voor burg basketbal in de eredivisie en volleybalde bij NOVO op een redelijk niveau. Bart was op 12- jarige leeftijd een aardig zwem- talent Tijdens het Nederlands kampioenschap reikte hij na een strijd met generatiegenootjes tot de finale van de 100 meter rug slag. „Ik werd daarin weliswaar laatste, maar ik heb wel de A-fi- nale gehaald. Ik liep daar met grote ogen rond in het Sport- fondsenbad van Amersfoort. Mijn ouders zagen mij bij wijze van spreken al op de Olympi sche Spelen zwemmen." Het kwam er alleen nooit van. Het lichaam van Koek reageerde extreem op het chloorwater. „Ik had last van zwemmerseczeem en daar is niets tegen te doen. Ik had het aan mijn handen en voeten, 's Nachts zalfde ik ze in en sliep ik met sokken aan. Op school liep ik tijdens gymles al tijd met pleisters op mijn han den. Dat is niet leuk, zeker niet als je 12 jaar bent en van spor ten houdt. Soms was het topje van mijn vinger zo ver openge broken dat je het bot kon zien. Als ik met vriendjes ging voet ballen en ik stond op doel dan zat er altijd bloed aan de bal. Ook het tennisracket zat onder de plekken. Dat was niet fris." Een blindedarmoperatie bracht, hoe vreemd het ook mag klin ken, uitkomst. Koek mocht an derhalve maand niet zwemmen, waarmee de klachten vanzelf verdwenen. De Noordwijker vond het vervolgens niet moei lijk om zich op een andere sport te richten. „Het was weg en dan weet je genoeg. Het is prettig als je opeens geen pijn meer hebt. Ik heb het zwemmen nooit hele maal vaarwel gezegd, maar uit eindelijk ging er wel een nieuwe wereld voor me open. De keuze voor basketbal was snel gemaakt. „Ik had met Jan een grotere broer die in de ere divisie speelde. Ik vond het leuk bij Voorburg." Op latere leeftijd kreeg hij samen met ploegge noot Zeeger van Leeuwen ook die kans, maar de overgang ketste af. „Zij konden ons niet iets bieden waardoor we zelf geen kosten zouden hebben." Om een vergelijkbare reden ketste de overgang naar Sint- Niklaas af. Het aanbod was on voldoende om huis, haard en werk - Koek is vertegenwoordi ger in elektronisch gereedschap - te verlaten. Bij Goba ging het mis doordat de ploeg er niet in slaagde met jonge talentvolle spelers een doorstart te maken in de eredivisie. Toch zou het in theorie nog makkelijk kunnen dat Koek de stap met MSV naar het hoogste niveau maakt. Alleen is dat in de praktijk bijna een onmogelijk heid. „We hebben de vereniging niet om kampioen te worden", zegt Koek veelbetekenend. Vol gens de center is er voor promo tie meer nodig dan een alleen maar een goed team. „In de ere divisie moet de club een fors be drag aan de bond afstaan. Bo vendien zul je je moeten verster ken met een Amerikaanse spe- MSV-speler Bart Koek: „We hebben de vereniging niet om kampioen te worden." Archieffoto: Dick Hogewoning Ier. Geld daarvoor is er niet." „Je moet er ook de organisatie voor hebben. Ik geef de be stuursleden een pluim voor het werk dat zij doen, maar ze bezit ten nog niet de ervaring om ons hogerop te brengen. Zo zijn er ook nog steeds spelers die tij dens het seizoen op vakantie gaan. Bob Vegter kan vanwege zijn werk moeilijk weg. Als hij dan eens een vrij weekeinde heeft, wil hij wel eens een wed strijd overslaan. Dat moet ook kunnen vind ik. Maar spelen in de eredivisie kan alleen als je zegt: „Jongens iedereen is er." Je moet de spelers dan wel geld ge ven." En daar is nu geen sprake van. Sterker nog de basketbal lers bekostigen zelf het vervoer naar de verre uitwedstrijden. Het kan alleen als er een grote financieel krachtige sponsor wordt gevonden, maar de kans daarop acht Koek klein. ,Als kampioen van de promotiedivi sie mèg je promoveren, maar ik kan me niet herinneren dat er een club naar de eredivisie is ge gaan. Niet voor niets zijn Akri- des en Early Bird een paar keer achter elkaar kampioen gewor den." Op termijn zou MSV ook wel eens in dat rijtje titelhouders te recht kunnen komen. „Met de spelers die we nu hebben denk ik dat het kan. Er zijn enkele nieuwe jongens bij gekomen, al leen mag je daar in het eerste jaar nog niet te veel van ver wachten. Ik speel al zo lang sa men met Zeeger van Leeuwen en Richard Augustinus, dat ik hen blindelings kan vinden. Met de nieuwe spelers moet dat nog groeien." Het duel met koploper Eiffel Towers 2, komende zon dag, omschrijft Koek als een krachtmeting. „Dan weten we hoe we er voorstaan. Als we winnen wordt het nog span nend." De zaterdag erop wacht het team een bekerduel met eredivi- sionist Omniworld, een wed strijd met een speciaal tintje. „We kunnen er dan wat leuks van maken, want we spelen dan thuis tegen twee oud-teamgeno ten." Ronald van Velzen en Djoenie Steen voorden genoten hun opleiding bij MSV. „Een leuke ervaring", noemt Koek het bekerduel. Omdat MSV als enige niet-eredivisionist is doorge drongen tot de kwartfinale, hecht Koek sportief niet al te veel waarde aan het duel. „Ik vind het niet zo belangrijk, om dat ik er geen vertrouwen in heb dat wij ooit dat toernooi zullen winnen. Je komt altijd een keer een van de grotere clubs tegen." door Peter van der Hulst katwijk - Hugo van Duyn legt zijn vorkje al snel neer. De verdo ving in zijn linkerkaak is nog niet uitgewerkt en dan is makkelijker om uit het vuistje te eten. De oud-keeper van Katwijk heeft zo juist zijn zoveelste sessie bij de tandarts achter de rug. Nadat zijn afgebroken kiezen eerst proviso risch waren hersteld, zijn deze morgen de eerste twee van in to taal zeven kronen gezet. Het zijn de naweeën van een botsing met ploeggenoot Rob Lentz. Van Duyn, 30 jaar, zou morgen offici eel afscheid nemen in het oefen duel met eredivisionist AZ. Van wege de vorst heeft Katwijk be sloten hem later in het seizoen uit te zwaaien. „Ik ben er alleen maar knapper van geworden." Van Duyn kijkt met een glimlach terug op het voorval in het duel met Zwart Wit '28. „Ik dook en Rob had slechts oog voor de spits van de tegenstander. Met zijn knie kwam hij vol in mijn gezicht. Mijn kaak was op zes plaatsen gebroken. Ik heb eerst twee da gen ter observatie in het zieken huis gelegen. De artsen dachten aan een schedelbasisfractuur. Er kwam bloed uit mijn oren." Dat leed bleef Van Duyn bespaard, maar hij leefde in de zomer van 1999 wel twee maanden op vloeibaar voedsel omdat zijn kaak met staaldraad was vastge zet. Toch was dat niet de reden waarom hij in maart 2002 be sloot te stoppen met keepen. Een chronische schouderbles sure bleek uiteindelijk de boos doener. .Achteraf blijkt dat ik daar veel te lang mee heb door gelopen. Ik heb mezelf kapot ge keept en geschilderd." Een half jaar nadat hij als speler stopte zegde hij ook zijn baan op bij schildersbedrijf van voormalig Quick-Boysspeler Hans van der Plas. „Ik vond dat onwijs jam mer, want ik had het er prima naar mijn zin. Ik werkte altijd samen met Leen van der Plas, ook een oud-speler van Quick Boys. Van mijn kaak heb ik last, maar daar leer je mee leven. Mijn schouder ging telkens uit de kom. Ik kon geen bal meer gooien. Het kapsel was helemaal kapot. Ik heb tweeënhalf jaar met pijn gevoetbald. Op een ge geven moment maak je dan de keuze om te stoppen." Van Duyn, inmiddels beheerder van de Sassenheimse sporthal Wasbeek, moest wennen aan een leven zonder actief voetbal. „Ik mis de trainingen en de kleedkamer. Ik ben nogal druk, hou van een dolletje en een biertje na afloop. Dat mis ik nu. Ik zei altijd dat ik tot mijn veer tigste door zou gaan. Dat had ook gekund, het ging steeds be ter. Het is allemaal nog te vers om ontspannen naar een wed strijd van het eerste te kunnen kijken. Dat vind ik helemaal niets. Ik weet dat ik nog had ge speeld, als ik fit was geweest. Met alle respect voor Max de Jong, maar ik vind mezelf niet minder. Ik denk dat ik het be taalde voetbal had kunnen ha len als ik echt voor mijn sport had geleefd, maar ik wilde ge woon in Katwijk 1 spelen. Ik ben daar tevreden mee." „Sinds een jaar of vijftien was ik ook weer de eerste echte Katwij- ker die onder de lat stond. Rein Kasius was, voor mij, de laatste. Ik vond dat echt een eer. Som mige spelers hebben dat besef niet, zeker tegenwoordig. Ze ko men dan voor een jaar en rotten weer op." Van Duyn heeft dan ook een enorm respect voor spelers als John van der Meer en Vincent Bon. „Vincent komt vier keer per week uit Vinkeveen. Dan moet je eergevoel hebben. Jon gens als Bon en Van der Meer hebben de club sterker gemaakt. Zij hebben je kampioen ge maakt" Volgens Van Duyn zijn het types die voor de nodige mentale hardheid zorgen. „On der Wim van Zwam - de meest complete trainer die ik ooit heb gehad - hadden we niet het bes te Katwijk-elftal, maar we haal den in 2000 wel de titel. Je moet geloven in wat je denkt. Er komt een moment in het jaar waarop je voelt 'nu kunnen we kampi oen worden'. Dat was bij ons na de met 2-1 verloren wedstrijd tegen Excelsior Maassluis. Toen zeiden we tegen elkaar ,Als we alle resterende duels winnen dan lukt het." We wonnen ver volgens negen duels." Van Duyn bezit dat gevoel nog steeds. „Ik denk dat we van AZ kunnen winnen", zegt de in middels in Valkenburg woon achtige oud-speler over zijn af- scheidswedstrijd. Hij weet op dat moment nog niet dat het duel in overleg met de Alkmaar- se club is afgelast. Een wedstrijd Hugo van Duyn: .Achteraf blijkt dat ik met die schouderblessure veel te lang heb doorgelopen. Ik heb mezelf kapot gekeept en geschilderd." Archieffoto: Cees van Hoogdalem kan hij nog wel aan. Van Duyn voor problemen zorgt. „Ik kan len, maar trainen en schilderen, is niet bang dat zijn schouder best dne of vier wedstrijden spe- waarbij ik continu met mijn arm bezig ben, dat lukt niet meer. Als de nood aan de man is, kan ik nog rustig een keer keepen. Dat verleer je niet." Toch lijkt de kans dat Van Duyn ooit nog een wedstrijd tegen Quick Boys speelt nihil. „Dat soort wedstrijden mis ik. Quick Boys is, als je naar de geschiede nis kijkt, een van de grootste clubs van Nederland. Katwijk is daar in de jaren negentig bij ge komen. Ik ben blij dat ik dat heb meegemaakt. Quick Boys mag van mij dit jaar ook kampioen worden. Ik heb dat veel liever dan een club als FC Lisse. Daar heb ik een hekel aan. Er is een bepaalde rivaliteit met die club. Ik vond het ook mooi dat we in 2000 tegen Lisse kampioen wer den." De warmste herinneringen be waart Van Duyn aan de reis naar Urk. „Zo'n wedstrijd krijg je nooit meer." Katwijk won het duel, in de gewonnen competi tie om de zaterdagtitel, met 4-3. „Het was prachtig weer, maar toen het duel begon brak het noodweer los. Het leek de hel wel. Die wedstrijd werd ook nog gestaakt. Er zat gewoon alles in. Zoiets maak ik liever mee dan tien jaar prof zijn bij Haarlem, want dan ben je een nobody." Met Katwijk pakte de keeper alle prijzen die er te winnen waren, van supercup tot het landskam pioenschap. „En ik heb ook nog met het tweede de nationale ti tel behaald. Ik ben daar best trots op want dat is Katwijk maar een keer gelukt." Het afscheid van Van Duyn be tekent bovendien een jubileum. Huugje 'de Kouwe' - een bij naam die zijn opa al had - is in middels 25 jaar lid van de ver eniging. En daar komen nog wel een paar jaartjes bij. „Ik ga mis schien bij Katwijk wat dingen doen. Wat? Dat is nog niet inge vuld. Daarover praten we nog." Sportief kan de vader van de zes maanden oude Levi zijn ei kwijt in een nieuwe passie: hardlo pen. Hij heeft net zijn nieuwe sportkleding opgehaald. „Ik ga eerst een beetje voor mezelf lo pen. Aan het eind van de zomer wil ik meedoen aan de halve marathon van Katwijk." Een jaar later moet de hele volgen. Waar, weet Van Duyn nog niet. Mis schien wel in de stad waar zijn andere favoriete voetbalclub Feyenoord huist. „In Amster dam zal ik in ieder geval niet lo pen", zegt hij lachend. Tweede divisie: Leython - (14.00) Derde divisie: VTC WoerderfW (17.00) Vrouwen Derde divisie: DOS - Gemm (1600! pde WATERPOLO ich> 'g ee Hoofdklasse: Polar Bears-AZC. gj Zijl/LGB, PSV - LZ 1886 Vrouwen n ee Hoofdklasse: LZ 1886 - 0ZPC 1 Jche Beker: ZPA - De Zijl/LGB |t VQ WIELRENNEN» uit Leiden: De Bult Swift Regionalèjiir (zo. 10.00) 1 Huybergen: NK cyclo Cr ZWEMMEN A' elgi er", Voorschoten: t'Wedde Winterknnl» N' Leiden: De Zijl Winterkringkamp (adel ie-lif

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20