Spoedberaad kernwapens Noord-Korea V UflKfl[\|T|EBEÜRS2003 Antiek 'Zo, Balkenende is inda house' In Dé Beurs voor Kunst Balkenende blijft inzetten op coalitie met WD Onderzoek naar anti-rookvaccin Leidsch Dagblad EMEEN en Opzeggen verdrag schokt wereld Bellen met SGP-lijsttrekker De Carisma Shogun 10,11 en 12 januari Dienstregeling voor Rijn Gouwe Lijn hangt al Leiderdorper van ontucht met acht tieners verdacht Man klem onder cabine van tractor Stones-kaartje voor 2.000 euro Lijk Zoetermeer inwoner Lelystad Leidsch Dagblad NR. 43126 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 vrijdag 10 JANUARI 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 nng van n uit de gehaald ncentrum iet van de ijke wapens liljoen ers wordt ehaald het aken s ver- "g ;'a lieren trekken !°,4 een 1 ,pntainer Leidsch Dagblad seoul/afp-rtr-dpa - De interna tionale gemeenschap heeft zeer bezorgd gereageerd op het plot selinge besluit van Noord-Korea om het non-proliferatieverdrag op te zeggen. Dit verdrag moet de verspreiding van kernwapens tegengaan. De toch al gespan nen relatie met de VS is hiermee verder verslechterd. Een functionaris van de Noord-Koreaanse ambassade in Peking liet al snel weten dat de stap mogelijk wordt terug gedraaid als de VS de olieleve ringen aan het land hervatten. Een andere Noord-Koreaanse diplomaat herriep die verkla ring later weer en noemde die 'een misverstand'. Pyongyang benadrukte wel dat het niet van plan is kernwa pens te maken, maar dat het kernenergie nodig heeft voor zijn energievoorziening nu Amerika geen olie meer levert. Eind vorig jaar zette het land twee wapeninspecteurs uit en bovendien is de kerncentrale bij Yongbyon onlangs weer in gebruik genomen. De VS staak ten samen met de Europese Unie, Japan en Zuid-Korea de olieleveranties aan het honge rige en arme Noord-Korea. De VS hadden vanmorgen nog niet gereageerd op het verras sende besluit van Noord-Ko rea. Vooral de buurlanden van het Koreaanse schiereiland zijn bang. De Zuid-Koreaanse Na tionale Veiligheidsraad komt nog vanmiddag in spoedzitting bijeen. De Japanse premier Koizumi eist dat Noord-Korea het be sluit terugdraait. Koizumi is op bezoek in Moskou en zal er vandaag nog over praten met president Poetin. Rusland, een van de weinige vrienden van Noord-Korea, zei zich ook 'ern stige zorgen' te maken. Volgens Frankrijk moet de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties zich er snel over buigen. Australië stuurt van 14 tot 18 januari een diplomatieke dele gatie naar Noord-Korea, met wie het - als een van de weinige westerse landen - nog betrek kingen onderhoudt. Tien jaar geleden kondigde Noord-Korea ook al aan uit het NPT-verdrag te stappen. Er wa ren spanningen met de VS over de nucleaire projecten van het stalinistische Noord-Korea. Korte tijd later, in juni 1993, stelde het land evenwel dat die beslissing was bevroren en geen effect had. Bas van der Vlies, lande lijk lijsttrekker van de SGP, is vanmiddag voor een belronde de gast van het Leidsch Dagblad. Van 17.00-18.00 uur be antwoordt hij vanaf de redactie van de krant telefonisch vra gen over verkiezingsthema's. U kunt voor deze phone-ins bellen naar een speciale lijn: 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van zaterdag een selectie af van de vragen en antwoorden. Morgen komt Femke Halsema, lijsttrekker van Groenlinks. Zij is van 16.00 tot 17.00 uur bereikbaar via hetzelfde num- MENTAAR fEILINGEN Ie verkiezingscampagne ronlfoaii ooit ^0 televisie- e. Alle zenders hebben n om de lijsttrekkers, resultaat dat de politici bet scherm zijn te slaan. -irte campagne van drie Drdt de verldezingsstrijd a de televisie beslecht le verkiezingscampagne jan ooit een presentatie- Ie. Bij de televisiedebat- 1 de inhoud steeds meer Chikt aan de presenta- trekkers moeten hun lp steeds puntiger bren- Ij worden vooral afgere- hun performance. ■Hvisiedebat verloopt te- ■üg als de uitzending IHroetbalwedstrijd. Vooraf en journalisten wie gaat (rf verliezen en achteraf ■■en dezelfde journalisten ^Hrinnaar was en wie de H En dan gaat het er niet -7 de politici zeiden, maar pé ze het zeiden. Zo is Verengd tot prijsboksen Ie politici de gevangenen oppervlakkige medium chte ontwikkeling wordt l versterkt door opinie- Zij meten direct na de- vie heeft gewonnen en f! verloren. Deze peilin- H matig betrouwbaar, (invloeden de campagne Want schaduwldezers öch snel aan bij de opi- zij hebben gehoord. Zo itffe vürii6'6 werkelijk- i tegelijk weer het optre- DoUtici beïnvloedt. Want (advertentie) Voor wie nog meer wil... Vanaf 18.990,- Katwijk aan Zee, Auto Dijksman Katwijk B.V. Leiderdorp, Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. Brandstolvïfbfuih. Carisma 1 6 gem 7.4 1/100 km 1 op 13.5). C0j 176 wwwmilsut van vandaag moet lagl in de aanval en richt ingirom nog sterker op zijn 4 (jtie. twikkeling schreeuwt om ipassing. Het zou goed tijdens de laatste weken rkiezingen geen opinie- [elifo mogen verschijnen, lolsfde virtuele werkelijkheid ropi>eilingen worden politici gen kiezers te overtuigen jjflen kiezers gedwongen oordeel te vormen. De laar is dan de bood- n daar is het uiteindelijk j te doen. >pej n der Malen leiden - Terwijl bewoners van de Lammenschansweg en de ge meente nog ruzie maken over het tracé van de sneltram door het Leidse centrum, hangt die nieuwe dienstregeling van de Rijn Gouwe Lijn al op de sta tions Leiden Centraal, Leiden Lammenschans en Utrecht Centraal. De eerste sneltram van de Rijn Gouwe Lijn van Lam menschans naar Leiden Cen traal gaat volgens het nieuwe schema om 6.17 uur, de laatste om 0.47 uur. Naar Utrecht be gint de sneltram om 6.12 uur en de laatste verlaat Leiden om 0.42 uur. En dat is een beetje voorbarig, want pas in 2007 is deze verbinding met de lightrail gepland. Een woordvoerster van de NS geeft toe dat er een fout is ge maakt. „Dat komt omdat er in maart dit jaar een proef met de lightrail begint op het traject Gouda - Alphen aan den Rijn. Als gevolg daarvan zijn er langs het hele traject Leiden - Utrecht dienstregelingen opgehangen met daarop lightrail vermeld. Die dienstregelingen worden binnenkort verwijderd en ver vangen. Wie de fout heeft ge maakt? Joost mag het weten." Het is overigens nog steeds niet (advertenties) vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur Leidse scholieren in debat met de minister-president door Marijn Kramp den haag/leiden - Ineens is de relatieve rust voorbij. Balkenen de staat in de deuropening van de gymzaal van het Dalton col lege met in zijn gevolg tientallen journalisten, fotografen, came raploegen en een legertje voor lichters en assistenten. „Zo", concludeert een scholier droog jes „Balkenende is inda house." Abdelkarim Jaf Jaf en Naser Bas- hiri, twee leerlingen van het Leidse Da Vinci-college, veren verguld op als Balkenende - 'zeg maar Jan Peter' - tussen hen in plaatsneemt. Fotografen ver dringen zich voor het mooiste plaatje. De jongens rechten hun rug en kijken zelfbewust in de camera's. Balkenende steekt maar een klein stukje boven hen uit. Samen met Ward Vink, Melika Shajarati, en Silvia van der Weij- den van de VMBO-afdeling van het Da Vinei zijn ze op donder dagmiddag naar Den Haag afge reisd om samen met vijf leerlin gen van het Dalton college en vier leerlingen van het Amster damse Vossius Gymnasium in debat te gaan met de CDA-lei- der. Deze bijeenkomst is de eer ste van een reeks debatten tus sen scholieren en politici in de aanloop naar de verkiezingen. De Da Vinei-leerlingen vallen met Balkenende met hun neus in de boter, vindt docent J. Hof- meijer. De VMBO-afdeling had toegezegd mee te willen doen aan het debat, onder één voor waarde. „We wilden niet dat het VMBO weer werd afgescheept met de nummer tig van een kleine partij. Maar Balkenende hadden we ook niet durven ho pen. Dat is echt de hoofdprijs." De leerlingen willen vooral met Balkenende praten over de vei ligheid op straat, de integratie van allochtonen, het vluchtelin genbeleid, de zorg, het onder wijs en niet te vergeten, de oor log in Irak. Balkenende legt uit dat Nederland de VN-inspecties naar massavernietigingswapens afwacht, maar hij kan wel begrip opbrengen voor de dreigemen ten van de Amerikanen die bang zijn dat Irak die wapens bezit. Want Saddam Hussein laat zich tenslotte weinig gelegen liggen aan VN-resoluties. „Maar dat doet Israël ook niet", stelt Dal ton-leerling Oruc, die uit Irak af komstig is, droogjes vast. „Dus ik geloof niet dat schending van VN-resoluties de werkelijke re den is voor een oorlog. „Ho ho", grijpt Balkenende in, „Irak kun je echt niet vergelijken met Israël." „Oké, dan Noord-Korea", kaatst de 12-jarige Elmer van het Vos sius de bal terug. „Dat lijkt mij toch een stuk gevaarlijker aan gezien in dat land wél is aange toond dat het over massavernie tigingswapens beschikt." Balkenende: „Ja, maar Noord- Korea zet die wapens niet in te gen de eigen bevolking en dat doet Saddam Hussein wel." „Hoe kan dat nou?", besluit de Haagse Carmen verbaasd. „Net stelde u nog dat eerst onder zocht moet worden of Irak die wapens wel bezit en nu zet Sad dam ze al in tegen zijn eigen be volking." Pagina Ri: 'En nu wel antwoorden, hè!' zeker of de Rijn Gouwe Lijn er daadwerkelijk komt. Gisteren nog kondigden bewoners van de Lammenschansweg en omge ving aan dat zij naar het Euro pese Hof in Straatsburg stappen. Eerder verloren zij een kort ge ding over een referendum over de Rijn Gouwe Lijn, maar vol gens de omwonenden heeft Lei den twee artikelen van het Euro pese Verdrag voor de rechten van de mens geschonden. De Da Vinei scholieren Abdelkarim (links) en Naser flankeren de premier. Naser grijpt gelijk zijn kans om bij Balkenende te pleiten voor lange re taalcursussen voor allochtonen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/anp - CDA-lijsttrekker Balkenen de blijft inzetten op een coalitie met de WD. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst gisteravond in Hilversum liet Balkenende blijken de kans op een regering van CDA en PvdA klein te achten. PvdA-lijsttrekker Bos komt volgens hem met ouderwetse 'paarse oplossingen', met name op financieel ge bied. „Het is terug naar vroeger met de PvdA." Balkenende vindt nog steeds dat de proble men in Nederland het beste kunnen worden aangepakt met de WD. Hij negeert daarbij dat een coalitie van CDA en WD in de pei lingen niet op een meerderheid kan rekenen en dat voor het CDA zelfs verlies dreigt. Dat Bos zegt dat met zijn plannen de staats financiën keurig op orde komen, is volgens Balkenende een fabeltje. De sociaal-demo craten 'toveren net als Harry Potter', stelde de CDA-leider, die zelf wegens zijn uiterlijk vaak wordt vergeleken met de tovenaars leerling. In het televisieprogramma Nederland kiest hield Balkenende zelfs de mogelijkheid van een centrumrechtse driepartij encoalitie open, hoewel hij tot dusver steeds stelde een regering van twee partijen veel stabieler te achten. Bos reageerde daarop door te schamperen dat Balkenende kennelijk een nieuwe samenwerking met de LPF niet uit sluit. De inhoudelijke kritiek van Balkenen de deed Bos af als 'staatsschuldfetisjisme'. Bos herhaalde gisteren nog eens dat hij niet beschikbaar is als eventuele premier, mocht zijn partij de grootste worden. Hij wil als van 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen fractievoorzitter in de Tweede Kamer blij ven, zo heeft hij al eerder te kennen gege ven. Bos wilde niet zeggen wie dan wel zijn kandidaat is voor het premierschap. „Maar ik laat me natuurlijk niet verrassen", zei hij gisteren in het radioprogramma De ochten den. In het Haagse geruchtencircuit worden de Amsterdamse burgemeester Cohen en de Kamerleden Van Nieuwenhoven en De Vries genoemd als mogelijke kandidaten. Over de mogelijkheid van meeregeren zei Bos bovendien: „Elke kiezer die denkt dat wij er niet klaar voor zijn moet niet op ons stemmen." Pagina Binnenland i: Meer over de verkiezingen leiderdorp - Een 30-jarige Lei derdorper moet maandag voor de rechter verschijnen omdat hij wordt verdacht van ontucht. Volgens het openbaar ministerie misbruikte de man van 1994 tot juli 2001 zeker acht kinderen. Het OM maakte dit gisteren be kend. De slachtoffers, die bij hem in de buurt woonden, waren rond de veertien jaar oud. De man nam ze mee naar zijn eigen wo ning. Of dat vrijwillig of onder dwang gebeurde, is niet bekend. De politie kwam de ontuchtple- ger op het spoor toen één van de kinderen in de tweede helft van vorig jaar aangifte deed. De politie hield daarna een onder zoek en ontdekte dat er zeker acht kinderen misbruikt zijn. Vier slachtoffers deden tijdens het onderzoek alsnog aangifte. De politie hield de man op 7 ok tober aan. Sindsdien zit hij vast in het huis van bewaring. De politie sluit niet uit dat nog meer kinderen het slachtoffer zijn geworden van deze man. leiden - Een 46-jarige man uit Oude Wetering kwam gisteroch tend klem te zitten onder de ca bine van zijn eigen tractor. Hij had getankt bij het pompstation aan de Lammenschansweg en daarna wilde de tractor niet meer starten. Daarop opende de man de cabine gedeeltelijk om bij de accu te komen. Nadat het hem gelukt was de tractor weer aan de praat te krijgen, klapte de cabine echter dicht door het tril len van de motor. Daardoor kwam de man klem te zitten met zijn armen. De brandweer heeft hem uit zijn benarde posi tie bevrijd, waarna hij naar het LUMC is vervoerd. alkmaar - Op de illegale markt worden in Nederland en het buitenland recordprijzen gebo den voor kaartjes voor de con certen die de Rolling Stones dit jaar in Nederland geven. Twee kaartjes voor het Stones-optre- den op 16 augustus in het Utrechtse Vredenburg zijn re cent via een internetveiling voor ruim 2.000 euro per stuk verkocht Eerder gingen voor dit concert al kaartjes voor 1.500 euro van de hand. De oorspronkelijke prijs van de tic kets voor Vredenburg was 51 euro. zoetermeer Het openbaar mi nisterie in Den Haag heeft van ochtend de identiteit vrijgege ven van het stoffelijk overschot dat dinsdagmorgen werd aan getroffen langs een fietspad in het Westerpark in Zoetermeer. Het gaat om een 45-jarige in woner van Lelystad. Eerder maakte justitie al bekend dat de man om het leven is gebracht. Het OM wilde niets zeggen over de verwondingen. maastricht/gpd - De Universi teit Maastricht begint binnen kort een onderzoek naar een vaccin dat moet afrekenen met de verslavende werking van ni cotine. Het vaccin, NicVax, is ontwikkeld door het Amerikaan se bedrijf Nabi. Onderzoek moet vooral uitwijzen of het veilig is: NicVax wordt via een injectie toegediend en moet voorkomen dat verslavende nicotinedeeltjes de hersenen kunnen bereiken. Dat kan alleen als het lichaam antilichamen produceert. Vol gens Nabi is de werking van het vaccin vergelijkbaar met vaccins tegen tetanus, mazelen en polio. Een woordvoerder van de Uni versiteit Maastricht zegt dat de verwachtingen van het product hoog gespannen zijn. Maar het zal 1,5 jaar duren voordat dui delijk is hoe effectief het is. Vol gens hem is het waarschijnlijk nodig is om de injecties te com bineren met een therapie. Trudy Prins, directeur van De- facto (voorheen Stichting Volks gezondheid en Roken): „Ik sta niet meteen te juichen. Want ro ken is vooral bij jongeren een imago-zaak. Dat doorbreek je niet met een vaccin. Sterker nog. Jongeren zouden misschien ge makkelijker gaan roken als ze weten dat je met dit middel makkelijk kunt stoppen." Ongeveer 23.000 Nederlanders overlijden jaarlijks aan de gevol gen van roken. Een miljoen pro beert jaarlijks te stoppen. (advertentie) VAKANTIE PLANNEN? VAKANTIE BOEKEN? LAAT U INSPIREREN OP 8 - 12 januari 2003 Jaarbeurs - Utrecht: Dagelijks 10.00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00 - 22 00 uur. Voorverkoop via ANWB-verkooppunten. Meer weten? Bel 0900 - 522 72 387 of kijk op www.vakantiebeurs.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MDV A Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling s m^n Handtekening: UJl 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1