WEG WIEL 2 itelligente' auto strijdt tegen de file Averkeerskrant Bezuiniging bedreigt stallingen Elite Bike Box voor veilig vervoer Commercieel directeur Batavus genomineerd iX VRIJDAG 10 JANUARI 2003 FIETSSTROOK [tijn Hover d verrijst volgend jaar Ln 200 bij 40 meter p proeven gaat nemen lligente voertuigen'. Dat Is die een deel van de ta- lun bestuurder kunnen ijjen. Zodat bijvoorbeeld rukke wegen kunnen lorkomen. it TNO-ingenieur Leo We werken niet aan jte voertuigen omdat de ie nu nog de rol van 5 75o.persPe'en n'et 'nteUi* 7600.zouden ^j"- Het 4 25 n 'S eerder dat de menS feur eigenlijk vaak té 75ör it is." 12.750.. 1(jarjts onze intelligen- ten we Jh vg^eer 2150"jk verkeerd. We remmen 9 750, eeld vaak te sterk af als 3 250,'p snelweg worden ge- 8 750'' eerd met een drukke 750- |ardoor ontstaat een 0 7S0' (nonica - effect' waarbij 27so, uer de remmende auto 2 75° - ormt, zeker als de weg 1 750"Kn zijn volledige capa- kpt." ^Busters kunnen zulke ^Bjel gevallen worden ^Ben met behulp van 'in ly voertuigen. Al moet ^^^entie van zo'n auto nu rniet worden overschat, ort komt het erop neer n 'intelligent' voertuig al bestuurdersfuncties y-v p. ergenomen door elek- (J y ie beschikt over een of orm van kunstmatige jtie", legt Kusters uit. je een auto die is van een ABS-sys- [t ervoor zorgt dat de lens het remmen niet i, hoe hard de chauf- ip zijn rempedaal 'ijk al een primitief ;ente auto is." e uiterste is natuur- waar de menselijke Ier' helemaal niets ift te doen behalve het van de bestemming, misschien science fic- ïrin een aantal gevallen t al toegepast. Zo rijden totterdamse haven mo- zo'n 170-180 volauto- voertuigen rond voor (transport. Op Schiphol ssen de parkeerplaatsen Deze proef in de VS toont duidelijk dat er veel meer 'intelligente' voertuigen (op de rechterrijstrook) op een snelweg passen. Foto's: GPD en de ingang van parkeerhaven P3 al een paar 'people movers' die zonder chauffeur kunnen. En het Eindhovense Philias-pro- ject voorziet in bussen die op de busbaan ook volautomatisch gaan stoppen bij de haltes." „Voorlopig werkt zo'n systeem nog het beste in een beheersba re omgeving die eigenlijk maar één gebruiker kent, zoals de ha ven of de busbaan. Voor perso nenauto's, die voortdurend met wisselende omstandigheden worden geconfronteerd, zal het nog wel even duren voordat ze helemaal zonder menselijke be stuurder kunnen." „Mensen zijn immers voorlopig nog onovertroffen als het gaat om het reageren op onverwach te situaties. Maar dat wil niet zeggen dat ze het altijd beter doen dan een elektronisch sys teem. We doen bij de TNO - af deling 'Automotive' bijvoor beeld onderzoek naar voertui gen die zijn voorzien van zen dertjes en ontvangertjes waar mee ze met elkaar kunnen com municeren. Daardoor weten de van zo'n interactief systeem voorziene auto's op een stuk snelweg bijvoorbeeld binnen een fractie van een seconde wanneer een chauffeur op de rem trapt" „Als menselijke bestuurder moet je in zo'n geval wachten totdat je de remlichten ziet branden, wat altijd wat langer duurt. Bovendien moet je daar dan ook nog eens op reageren, wat ook weer tijd in beslag neemt. Daar komt nog bij dat je meestal alleen de remlichten van de auto die direct vóór je rijdt kunt zien. Een systeem van met elkaar communicerende auto's kan in een dergelijk geval onmiddellijk de snelheid van al le betrokken voertuigen naar behoefte aanpassen." Als alle auto's op de snelweg voortdurend op die manier met elkaar in gesprek waren, zou dat het aantal files drastisch helpen verminderen, verzekert Kusters. „Het hoeft trouwens niet eens zo geavanceerd te zijn: we doen hier bij TNO onderzoek naar systemen waarbij een auto op cruise control met behulp van een sensor de afstand meet tot het ervoor rijdende voertuig en automatisch een veilige afstand bewaart door zijn snelheid aan te passen. Zulke systemen zijn zelfs al op de markt." Dergelijke systemen werken ui teraard het beste als alle auto's ervan worden voorzien. Dat kan natuurlijk nooit van de ene dag op de andere worden gereali seerd. „Wij spreken van de 'pe netratiegraad' als het gaat om het aantal voertuigen dat over een vorm van intelligentie be schikt", legt Kusters uit. „Het zal duidelijk zijn dat hoe meer au- Testen op nagebootste weg In het testlaboratorium voor intelligente voertuigen dat TNO in Helmond gaat bou wen, wordt een stuk weg van 200 meter lengte op ware grootte nagebootst. Het test voertuig staat op een rollen- bank die het met variabele virtuele snelheden kan laten rondrijden zonder dat de wagen zelf van zijn plaats komt. De testauto, die voorzien is van allerlei sensoren en meetapparaten, wordt op de nagebootste weg omgeven door robotwagentjes ('road- bots' noemt TOO ze) die zich voortbewegen met een rela tieve snelheid ten opzichte van de testwagen. Ais die bij voorbeeld geacht wordt 120 km/uur te rijden en een 'roadbot' in te halen die 100 km/uur rijdt, dan wordt het robotkarretje met 20 km/uur in tegengestelde richting langs de testauto gestuurd. De TNO-onderzoekers kun nen de robotwagentjes aller lei capriolen laten uithalen waar de intelligente testauto op moet reageren. „Op die manier kunnen we de voor delen van een computermo del combineren met de voordelen van een echte testbaan", aldus projectlei der Leo Kusters. „Een model heeft als nadeel dat je er alleen maar uit kunt halen wat je er tevoren in hebt geprogrammeerd. En een 'echte' testbaan heeft als nadeel dat het een erg dure grap wordt als je er echte si tuaties wilt nabootsen, zeker als er iets verkeerd gaat. Op de Helmondse testbaan kun nen we allerlei situaties 'in het echt' modelleren zonder dat we gevaarlijke situaties riskeren." to's zijn aangepast, hoe effectie ver een systeem zal zijn. Maar de effecten worden al merkbaar bij een betrekkelijk lage penetra tiegraad, zo rond de 10 pro- In Utrecht zijn twee nieuwe be waakte fietsenstallingen voorlo pig van de baan. In Groningen zullen de prijzen voor het stallen van fietsen 15 procent omhoog gaan. In beide gemeenten is de oorzaak de bezuiniging op de melkertbanen die demissionair staatssecretaris Rutte heeft afge kondigd voor dit jaar. In nogal wat gemeenten worden de be waakte fietsenstallingen be mand door mensen met een ge subsidieerde baan. Bezuiniging op wat vroeger melkertbanen heette, zal daarom gevolgen hebben voor de bedrijfsvoering van de stallingen. In Utrecht moet stallingsorgani satie U-Stal 15 procent van haar budget inleveren. Wat precies de gevolgen voor bijvoorbi de openingstijden van de stal- lingen zijn is nog niet bekent' maar plannen voor nieuwe s lingen gaan voorlopig in de ijs kast. Ook in Den Haag waar stallingsorganisatie Biesieklette meer dan zestig bewaakte stal lingen beheert, weet men nog niet concreet wat de maatregel betekent. Maar directeur Her man de Graaff verwacht dat de maatregel in de toekomst con sequenties heeft voor de dienst verlening. In Groningen springt de gemeente financieel bij. Des ondanks zal de prijs van een stallingskaartje omhoog gaan. Voor wie van fiets vakanties houdt en altijd het liefst zijn eigen fiets mee neemt, is de Bike Box van Elite ide aal. Deze sterke van polytheen ge maakte doos zorgt ervoor dat de fiets ongeschonden op de plaats van bestemming aankomt. De box biedt tijdens het transport bescherming aan frame en wie len. Uitgevoerd met extra verste vigde haken en wieltjes die het vervoer vergemakkelijken. Prijs: 379 euro. Rob Beset, commercieel direc teur van Batavus, is genomi neerd voor de titel Nederlands Commercieel Manager van het Jaar 2002. Het evenement wordt georganiseerd door de Sales Management Association (SMA) de nationale beroepsvereniging voor commercieel eindverant woordelijke functionarissen. Na diverse voorrondes is Rob Beset uit een groep van vijftig kandi daten doorgedrongen tot de laatste drie. „De nominatie is al binnenge sleept en nu wordt het pas echt spannend, want uiteraard gaan we voor goud", licht marketing communicatiemanager Herman Visser toe. „Wat er ook gebeurt, Batavus is in ieder geval al heel trots op de nominatie. Welke klanten of relaties Rob hebben aangemeld voor deze verkiezing is ons niet bekend, maar wel spreekt hier de waardering uit van onze dealers voor de aan pak van Batavus van de afgelo pen periode. "Op donderdag 16 januari 2003 wordt de nieuwe Commercieel Manager van het Jaar 2003 bekend gemaakt. in- In de Vondellaan a de rijbaan, trottoirs en ïervakken herbestraat. Werkzaamheden duren, ikelijk van de weers- indigheden tot in de |de helft van januari. Vertraging door vorst 4. Aanleg rotondes Rijndijk Informatie voor Leiden en de dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl regio Hoewel de werkzaamheden aan de weg rond de feestdagen sowieso al op een laag pitje stonden, gooit nu het winterse weer roet in het eten. Niet alleen kan een aantal werkzaamheden niet worden voortgezet, ook de aanpak van nieuwe projecten loopt hier en daar vertraging op. Maar ja, 'het weer' vormt nu eenmaal een onverslaanbare overmacht. Wij zullen in deze rubriek uiteraard melding maken van eventuele nieuwe aanvangs- en einddata van werkzaamheden die voor verkeershinder kunnen zorgen. 3. Reconstructie Dr. Kuyperlaan Voorhout - De Dr. Kuyperlaan wordt ingericht als 30 km-zone. Halverwege de straat komt een drempel. Daarnaast wordt het asfalt vervangen door klinker bestrating en circa 50 cm verschoven in de richting van de even zijde van de straat. De straat blijft éénrichtings verkeer. De definitieve be strating van de Dr. Kuyperlaan duurt nog, afhankelijk van de weersomstandigheden, tot begin februari 2003. 2. Deel Haarlemmertrekvaart afgesloten Oegstgeest - Een deel van de Haarlemmertrekvaart, ter hoogte van de nieuwe bmg naar Poelgeest, is tot en met juli 2003 afgesloten voor verkeer. Het verkeer wordt omgeleid via de Lange Voort. A) Dr. Kuyperlaan B) Kievitspark C) Herenstraat D) Leidsevaart Rijnwoude- Op de Rijndijk worden tussen de voormalige vleesfabriek van Offerman en de Gemeneweg diverse inritten, parkeervakken en trottoirs aangebracht. Op het gedeelte Rijndijk tussen de Bruggestraat en de Melkweg laan wordt gestart met de aan leg van de rotonde Bruggestraat. Het verkeer tussen Koudekerk en Gemeneweg kan in principe in beide richtingen doorgang vinden. Vanaf 8 januari j.l. is het gedeelte Bruggestraat - Melkweglaan tijdelijk afgesloten. Alle woningen en bedrijven zijn in principe altijd bereikbaar vanuit richting Alphen a/d Rijn, dus vanaf de nieuwe rotonde Melkweglaan. De restaurants Kan's Garden en 't Haasje zijn via de da Costasingel en Melkweglaan goed bereikbaar. Voor het overgrote deel rijden de (brom) fietsers op de nieuw aangelegde fietspaden. Alleen is door de recente vorstperiode de aanleg van het stukje fietspad tussen gemeentehuis en de Bruggestraat nog niet af. Dit gedeelte fietspad zal als eerste werkzaamheid in het nieuwe jaar worden afgemaakt. Tot zo lang loopt de enige veilige fiets route over de Rijndijk via de Da Costasingel en de parallelweg bij Hoogvliet. Tijdens de werk zaamheden aan het nieuwe fietspad worden de (brom)- fietsers die richting Alphen a/d Rijn rijden over de noordelijke rijbaan van de Rijndijk langs de werkzaamheden geleid. 6. Secretaris Varkevisserstraat Katwijk - Diverse parkeer- stroken aan de Secretaris Varke visserstraat worden herbestraat. De werkzaamheden, afhankelijk van de weersomstandigheden, duren ongeveer twee weken Secr. Varkevls< I B) Duinstraat I C) Schoolstraat 7. Deel Narcislaan tijdelijk nrichtingsverkeer Wassenaar - De Narcislaan (tussen de Deijlerweg en de parallelweg van de Rijksstraatweg) is tijdelijk éénrichtingsverkeer. De maatregel 1 geldt op alle dagen gedurende de spitsuren van 's morgens 7.00 uur tot 10.00 uur. De maatregel duurt tot en met medio maart. A) Narcislaan B) Ammonslaantje C) Deijlerweg D) Rijksstraatweg E) Seringenlaan F) Hoogeboomseweg G) Rozenplein Connexxion Buslijn 165 en de interliner 380 worden omgeleid via de Nil. Haltes op de Rijndijk tussen de Gemeneweg en de Leidse Schouw zijn tijdelijk vervallen. Voor lijn 165 blijft de halte op de Gemeneweg/Potgieterlaan gehandhaafd. De interliner maakt in deze periode ook gebruik van deze halte. beft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. 5. Herinrichting Kerkstraat/Duin en Dal Noordwijkerhout - Tot en met juni 2003 wordt de Kerkstraat tussen deWildlaan en De Vlashoven opnieuw ingericht De riolering wordt vervangen en de straat wordt ingericht als 30 km-zone. Het verkeer wordt omgeleid met behulp van borden. Voetgangers ondervinden weinig hinder van de werkzaamheden, de straat blijft voor hen bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19