ECONOMIE 'Miljoen WAO'ers niet gehaald' Gevaar voor instorting huizenmarkt is er niet Europese Bank besluit rente niet te wijzigen Nieuwe topman Transavia Groei aantal arbeidsongeschikten neemt af KLM wil einde aan gratis treinkaartje naar Schiphol Schepen banen zich een weg door het ijs Konmar-winkels weer Edah en Super de Boer Werkgelegenheid halveert Zwanenberg schrapt 180 banen bij twee Philipsfabrieken e in 2002 _,5 procent vrijdag 10 JANUARI 2003 JEXTIS ;RDA4stj IUR |t 111 Sai schrapt ïa 49,65' lanen 1.90A 9.85 2,10 iel eist uitleg I»1 bierheffing 2,90 4,ooBelgische brouwers ire bieren hebben hun ïvestigd op de Europese ssie om een sterke ver- van de accijns in Frank- iedaan te maken. EU- saris Bolkestein wil dat k uitleg geeft over de accijns. Vanaf begin dit len in Frankrijk hogere n voor zwaar bier, offi- ïdat alcohol zo slecht is gezondheid. Maar wijn, stal nog meer alcohol 'alt buiten de verhoging. I- De prijzen in Ne- 1 i vorig jaar met ge- procent geslegen, [stuk minder dan de Ji jaar eerder, toen de it 4,5 procent om- 4n. Dat heeft het Cen- au voor de Statistiek jd bekendgemaakt, j hoort volgens het TOP-ipt de hoogste van de jtwintig jaar. Sinds jn alleen in 1991 en 5injzen harder. |>aas richt atenlabel op - Sony Music-direc- 4>la, heeft vandaag idigd te zullen opstap- Bfcn eigen platenlabel te 2j Mottola ontdekte en 2erde supersterren als *4rey, Celine Dion en 42fPez- Mottola werkte 240r Sony en het nieuwe gorden opgericht in hap met het bedrijf. i een verkoop jncurrentie Deutsche Tele- lafone ontkennen dat beiden vechten imame van het mo- Irijf 02 in Neder- qbericht werd gisteren la de website van ig. Deskundigen vaker beweerd dat te klein is voor vijf Ibedrijven. De mo- wordt gedomineerd Mobile (5 miljoen Vodafone (3,3 mil- 1) Zij maken winst. Ijoen), 02 (1,3 mil- itchtone (1 miljoen), iet verlies. schiphol - Luchtvaartmaat schappij Transavia krijgt een nieuwe president-directeur. On- no van den Brink, nu nog ver antwoordelijk voor alle verkoop activiteiten van de KLM in West- Europa, neemt op 1 februari het roer over. De KLM bezit 80 pro cent van de aandelen van de va kantievervoerder. Van den Brink zal de goedkope lijndiensten Basiq Air van Transavia naar verwachting ver der uitbouwen. Ook blijft Trans avia zich richten op vakan- tiechartervervoer. De relatie met een aantal touroperators is ech ter verslechterd nadat Transavia zelf goedkbpe tickets begon te verkopen voor Basiq Air. Met de benoeming van Van den Brink (48) moet een einde ko men aan een periode van wisse lingen. Na het afscheid van 'mr. Transavia' Peter Legro begin vo rig jaar werd Floris van Pallandt, afkomstig van de Britse KLM-tak KLMuk, de nieuwe baas. Van Pallandt onderzocht de mo gelijkheden om de lage-kosten- activiteiten Buzz van KLMuk sa men te voegen met die van Transavia. Dit ging echter niet door. In november keerde hij terug naar Groot-Brittannië om Buzz uit te bouwen tot een grote Eu ropese prijsvechter. Bij de KLM wordt Van den Brink opgevolgd door Erik Varwijk (41). den haag/anp - De grens van één miljoen WAO'ers zal niet worden gehaald. Dat zegt voorzitter Joustra van het UWV, die verantwoordelijk is voor de werknemers verzekeringen, op basis van de huidige re gelgeving. Afgelopen jaar is het aantal nieuwe arbeidsongeschikten afgenomen. Het aantal mensen met een arbeidsonge schiktheidsuitkering groeit weliswaar nog steeds, maar die groei is voor het eerst minder groot dan voorgaande jaren. In 2002 kwamen er in totaal 93.704 WAO'ers bij. Een jaar eerder waren dat er nog 104.142, dat is een daling van 10 procent. De daling van het aantal nieuwe uitkerin gen was het grootst in de sectoren reini ging, chemische industrie, bij de bouw bedrijven, uitzend- en bankbedrijven en de horeca. De meeste van deze sectoren kampen doorgaans met een relatief hoge instroom in de WAO. Het UWV, dat verantwoordelijk is voor de uitvoering van de werknemersverzeke ringen, spreekt van een 'aanzienlijke' da ling die zou komen door de wet Verbete ring Poortwachter. Deze wet trad vorig jaar april in werking en is dus nog geen jaar van kracht. Volgens eeri woordvoer ster van de UWV hebben werkgevers en arbodiensten waarschijnlijk 'geantici peerd' op de nieuwe wet, waardoor er vorig jaar veel meer aandacht is besteed aan reïntegratie van zieke werknemers dan in voorgaande jaren. Ook het aantal mensen dat uit de ar beidsongeschiktheidssituatie vloeit, groeit gestaag, blijkt uit de cijfers van het UWV. Toch neemt het aantal arbeidsongeschik ten nog steeds toe. Dit jaar stijgt het aan tal mensen met een WAO-uitkering naar 990.000 en in 2004 stijgt het verder tot 995.000. Pas in 2Ó05 voorspelt het UWV een echte daling van het aantal WAO'ers met 1.000 per jaar, 'zolang het beleid niet wijzigt'. Op basis van die cijfers verwacht UWV- voorzitter Joustra dat de één miljoen WAO'ers niet wordt gehaald. De voorzit ter ziet in de 'trendbreuk' de bevestiging dat nieuwe wetgeving en nieuwe verhou dingen tijd nodig hebben om hun vruch ten af te werpen. avakbeurs 1 bezoekers - De horecavak- ;cava heeft dit jaar 0 bezoekers getrok- fe jaar geleden waren ide vorige editie nog *Bt heeft Amsterdam de beurs werd gehou den bekendgemaakt. 3 komt vooral doordat iatie alleen vakmen- horecabranche toe- r waren er ongeveer s op de beurs. lf|ile Duitse ig afgewend sf De Duitse regering is te vakbond Verdi heb- 420 erdag na urenlange 10°idelingen een voorlo- 4 akkoord bereikt. Daar- 9 het laatste moment ïg voorkomen waar- 3 'lijk ongeveer drie mil- 58 nemers bij overheids- 5gg zouden hebben deel- 17De ambtenarensala ris rden in 2003 met 2,4 ferhoogd en daarna de twee jaar met elk 1 als de NS een hogere financiële bijdrage levert. De KLM is ontevreden over het aantal passagiers dat gebruik maakt van het gratis kaartje. Dat blijft steken op 30 procent van de reizigers, wat net zo veel is als in 2000 toen de KLM en de NS de overeenkomst sloten. De KLM gaf maandag nog een winstwaarschuwing af. Het luchtvaartbedrijf verwacht een negatief bedrijfsresultaat in het gebroken boekjaar dat eind maart afloopt, als ook de maan den januari tot en met maart te genvallen. De maatschappij zegt veel last te hebben van de groei vertraging in de economie en de duurdere brandstof. amstelveen/anp - De KLM wil stoppen met de gratis trein kaartjes die passagiers van de luchtvaartmaatschappij krijgen om vanuit alle delen van het land naar Schiphol te reizen. Het bedrijf denkt zo enkele mil joenen euro's op jaarbasis te be sparen. Dat heeft een woord voerder vanochtend verklaard. Het contract dat de KLM met de Nederlandse Spoorwegen heeft afgesloten, is afgelopen. De luchtvaartmaatschappij onder handelt nog met de NS over een eventuele voortzetting van de overeenkomst. De Spoorwegen willen graag dat de KIM vasthoudt aan het gratis treinkaartje. De luchtvaartmaat schappij is daartoe alleen bereid frankfurt/anp - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft giste ren besloten haar rentetarieven niet te veranderen. Dat betekent dat het belangrijkste tarief dat de eurolanden hanteren, de her financieringsrente, blijft staan op 2,75 procent. De laatste keer dat de ECB de rentetarieven verlaagde, was een maand geleden. De rente ging toen van 3,25 procent naar 2,75 procent, het laagste niveau in ruim drie jaar. In een toelichting zei ECB-president Duisenberg dat de vooruitzichten voor de prijsstabiliteit op de middellan ge termijn sindsdien niet zijn veranderd. Hij hield wel een slag om de arm wegens de onzekere situatie rond de olie. „Dat maakt voorspellingen voor de korte termijn moeilijk." De ECB gebruikt de rente om de inflatie binnen de perken te houden. De bank rekent het niet tot haar taak de economie aan te zwengelen. In de VS kan het stelsel van centrale banken, de Fed, wel de rente verlagen om de economie te stimuleren. Duisenberg ging ook in op de stand van de euro. De koers van de Europese munteenheid steeg gisteren tot bijna 1,05 dollar. Hij denkt dat de sterkere euro kan helpen om de inflatie binnen de perken te houden. Hij is niet zo bang dat een dure euro de con currentiepositie van Europa aantast. De Britse centrale bank verandert haar rente ook niet. Die blijft op 4 procent staan. 36.6>m Het ICT-bedrijf 40,83i Amsterdam schrapt 1800 banen. Verder 29;59Salarissen bevroren. 38,93jkste reden is het be- 5®'ggtonomische klimaat, 8'o6ir het bedrijfsresultaat 26,83juk staat. Sogeti ont- ff^jrig jaar uit de bedrijven 65,25kD en Twinsoft. Het is i^ofhankelijk onderdeel 62!oo'^emini Ernst Young. 32,42rijf maakte een dag eer- ^®-||jnd 10 procent van het 81.55 schrappen bij onge- 49.55'van de 5500 werkne- 34,09' 21,57* 44,621 eken beslecht ïen - Aandeelhouder 4.91 kum heeft gisteren na jenlange strijd om de o.'sole zeggenschap over de 6.00 jende ijshal Thialf aan stichting overge- 17,05 ;De vier bedrijven Es- 95 erkrew- Staalbankiers hebben de stichting pt. Als statutair direc- lud-Essent-bestuurder isioo penoemd. De stichting 7,85 fa de bank een extra van 1 miljoen euro, om A.37 bpende schulden te |4.oo jaflossen. Thialf heeft '8;24 Wd, die in de miljoenen 14^57 Dopt. 9.72 I hamburg - De zon breekt door de mist, terwijl twee schepen zich een weg banen naar de havens van Hamburg. De aanhoudende kou, in Noord-Duitsland ligt de temperatuur rond de min tien graden, heeft geleid tot ijsvorming in de Elbemonding, waardoor de Noord-Duitse haven moeilijker toegankelijk is. Het gebied rond Hamburg heeft bovendien te kam pen gehad met sneeuwval. Foto: Reuters/Christian Charisius sittard/eindhoven/anp - Phi lips schrapt in de vestigingen in Sittard en Stadskanaal bijna de helft van de banen. In totaal gaat hem om 252 van de 605 ar beidsplaatsen. Dat heeft Philips gisteren bekendgemaakt De twee fabrieken maken onderde len voor beeldbuizen. Het bedrijf heeft de vakbonden, personeel en de ondernemings raad geïnformeerd. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten, zo zegt het elektronicaconcern. In Sittard schrapt Philips 207 van de huidige 515 arbeidsplaat sen, in Stadskanaal 45 van de huidige 90. Philips zegt alles in het werk te zullen stellen om in de regio's ander werk voor de ontslagen medewerkers te zoe ken. Aanleiding voor de maatregelen is de inzakkende vraag naar beeldbuizen. Het bedrijf kampt bovendien met concurrentie uit lagelonenlanden. Beide vesti gingen maken deel uit van LG- .Philips Displays, een samen werkingsverband met het Kore aanse Lucky Goldstar, wereld marktleider op het gebied van beeldbuizen voor monitoren en televisies. Een op de vier ver kochte beeldbuizen zijn van LG- .Philips Displays afkomstig, al dus een woordvoerster in Eind hoven. almelo/anp - De Zwanenberg Food Group uit Almelo gaat in een poging de kosten te verla gen reorganiseren. De produ cent en exporteur van vleeswa ren en -conserven sluit nog dit jaar zijn fabrieken in Tilburg en Den Bosch en verbouwt zijn vestiging in Cuijk. Daardoor ver vallen 180 van de 1250 banen. Verder sluit het bedrijf volgend jaar zijn vestiging in BoekeL Hoewel Zwanenberg het perso neel zoveel mogelijk intern wil herplaatsen, valt er een nog on bekend aantal gedwongen ont slagen. De reorganisatie betreft vooral de vleeswaren, zei algemeen di recteur vleeswaren Van Dam in een toelichting. In deze markt zit weinig groei. Door de lage grondstofprijzen maakt Zwa nenberg nog winst, maar het ziet ernaar uit dat die prijzen weer gaan aantrekken ten koste van de winst. Daarnaast voelt de onderneming prijsdruk van de supermarkten. Zwanenberg, van onder meer de merken Kips, Lupack, Linera en Zwan, heeft een jaaromzet van ruim 350 mil joen euro. Zwanenberg gaat de productie van worsten, hammen, bouil lons en paté zoveel mogelijk per specialisatie concentreren op een van de vestigingen. Zo gaat de fabriek in Oss zich richten op vleeswaren en paté en krijgt Almelo de leverworst- productie. den bosch/gpd - Het veel ge plaagde Laurus, inmiddels in handen van het Franse super marktconcern Casino, maakt binnenkort een begin met het terugdraaien van zijn geflopte Konmar-operatie. Zes Konmar- supermarkten worden omge bouwd tot supermarkten onder de naam Edah (drie) en Super de Boer (drie). De eerste om te bouwen Kon- mar-filialen staan in Druten, Eindhoven, Leeuwarden, Zeist, Winschoten en Zeewolde. Als de omschakeling commercieel suc cesvol is, volgen nog eens 79 kleinere Konmar-winkels. Lau rus zegt vooralsnog vast te wil len houden aan zijn grootste Konmar-filialen, de 49 Konmar Superstores. „Na het debacle (met de misluk te ombouwoperatie naar de Konmar-formule, red.) hebben we een aantal scenario's door gerekend. We kwamen erop uit dat ombouwen naar Edah of Super de Boer op termijn de beste resultaten oplevert", aldus een woordvoerster van het su permarktconcern. In 2001 staakte de supermarkt- onderneming de met veel bom barie aangekondigde ombouw van zijn supermarkten, van di verse formules tot één Konmar- formule. De vaak beschreven mislukking bracht het Laurus- concem tot aan de rand van de afgrond en legde een smet op de naam Konmar. Vorig najaar besloot Konmar reeds om zijn eigen huismerk uit de schappen te halen van al le Konmar-zaken en te vervan gen door het huismerk van zus terbedrijf Super de Boer. Het be drijf ontkende toen nog stellig dat die stap het begin was van het einde van de Konmar-for mule. Lage rente en krap aanbod houden prijzen overeind De ingang van de Philipsvestiging in Sittard waar 207 arbeidsplaat sen worden geschrapt. Foto: ANP/Marcel van Hoorn door Ton Voermans utrecht - Er ontbreekt iets aan de recessie, die officieel niet zo genoemd mag worden: de huizenmarkt stort niet in elkaar. Hoe kan dat? De huizenprijzen zijn volgens ma kelaarsvereniging NVM stabiel. Het Kadas ter constateert wel een daling van de ver koopprijzen. Met name in de regio's waar de prijzen meer dan gemiddeld zijn gestegen, zijn er nu 'prijscorrecties', zoals de Vereni ging Eigen Huis het noemt. De NVM ver wacht dat dit jaar dat de prijzen van de woningen boven de 400.000 euro verder zullen dalen. Maar van een ineenstorting is geen sprake. Daar is een aantal rede nen voor: - Lage rente: Dé belangrijkste graadmeter voor de huizenmarkt is de rente. Bij een lage rente kan veel geleend worden en zvjn de huizenprijzen hoog. Stijgt de rtn- te, dan dalen de woningprijzen. Wie de rente vijf jaar vast wil zetten, betaalt nu slechts 4,7 procent. Wie rotsvaste zeker heid wenst, kan de rente zelfs 20 jaar vastzetten tegen 6 procent. Dat is histo risch laag. Begin jaren zestig van de vorige eeuw werden dergelijke percentages voor het laatst gehaald. Ter vergelijking: begin ja ren tachtig piekte de rente boven de 13 procent. Door de lage rente stijgt het hy potheekbedrag al jaren, nu is dat gemid deld 214.000 euro per hypotheek. - Weinig aanbod: Wie het aanbod van de makelaars ziet, gelooft het niet, maar het lukt Nederland niet om voldoende hui zen te bouwen teneinde aan de vraag te voldoen. De nieuwbouw stokt bij 60.000 tot 75.000 huizen per jaar, terwijl het mi nisterie van VROM er 100.000 per jaar bij wil hebben. De bevolking groeit jaarlijks met ongeveer 100.000. In de periode 2000-2004 worden er 94.000 huizen min der opgeleverd dan gewenst. Bovendien worden er minder huurhuizb^ gebouwd. „Beide ontwikkelingen leggen een stevige bodem onder de prijsontwikkeling op de Nederlandse koopwoningenmarkt," con cluderen onderzoekers van de Rabobank. - Geld genoeg: Onderzoekers van de Ra bobank en de NVM verwachten een sta biele markt, misschien zelfs lichte stij ging. Tot 2006 voorziet de Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker van het land, een jaarlijkse stijging van 2 tot 4 procent. Dat is minder dan de voorziene stijging van het gezinsinkomen. Pas als er in hoog tempo honderdduizenden mensen werkloos worden en gedwongen worden om hun huis te verkopen omdat zij de maandlasten niet meer kunnen betalen, zouden de woningprijzen scherp kunnen dalen. Maar ook de werkloosheid is on danks de economische tegenwind nog historisch laag. Een opleving van de huizenmarkt zit er ook niet in. „Daarbij is vertrouwen het sleutelwoord," zegt econoom Aarts die bij de Rabobank de woningmarkt volgt. „Mensen willen herstel zien. Herstel van de beurs, van de politiek en van de werk gelegenheid, alvorens ze weer gaan ko pen. Als het vertrouwen terugkomt <iit je je baan behoudt en dat je inkomen zal stijgen, dan trekt de woningmarkt weer aan." Volgens de Rabobank zijn de huizen ver houdingsgewijs niet veel duurder dan bijvoorbeeld in 1980 of 1990. „De ver houding huizenprijs versus inkomen laat een stabiele lijn zien. Er is geen sprake van een luchtbel," zegt Arts. Hij ziet wei nig bedreigingen. Zelfs drie jaar dalende beurskoersen hebben niet veel effect. Alleen bij de woningen boven de 400.000 euro zie je dat de markt onder druk staat. Die categorie mensen heeft vaak ook geld in aandelen geïnvesteerd. De woningmarkt staat stil. Hier en daar dalen de prijzen zelfs. Mensen zijn het vertrouwen in hun economische toe komst kwijt. Maar gevaar voor ineenstor ting van de huizenmarkt is er niet. „Er is geen1 'sprake van een zeepbel.31

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15